N MUL UIIUT HOSAiNAH. Dr Raad van Haarlem. DE OORLOG BUITENLAND KERKBERICHTEH Zaterdag 31 Maart Tweede blad Berichten ïn 8 tot 5 regels BERi©HT£il Voor de herdenking van liet grootste drama der wereldgeschiedenis, waarin de Zoon Gods de bloedige hoofdrol vervulde, zwijgt zelfs een oogenblik de anders voor ernst en lijden zoo wei nig aandoenlijke wereld. Zij weigert met een ooeenblik aandacht te schenken aan het ten too- neele verschijnen van de ondankbare Joden, de wreede Romeinsche krijgsknechten den laffen Piiatus en den wellustigen Herodes, die toch eigenlijk nieis anders waren dan de verpersoon lijking in al zijn schakeeringen van het ontaard en zondig menschelijk geslacht, dat zoowel na als vóór het Verlossingswerk dagelijks werkte en werkt aan de verzwaring van den zondenlast, dien Jezus op zijn lijdensweg naar Calvarië heeft willen torsen, waaronder Ihj zoo telkens weer bezweek...- Hij, de God van Hemel en at>Maar al wil de wereld in de Goede Week wel een oogenblik haar jacht naar vermaken onder breken om te luisteren naar de stemmen die Tezus' kruisdood prediken,, die spreken over het sterven en de opstanding vait Hem, Wien die wereld wel de eere wil geven van een voortref- felijken en een heiligen mensch maar dan toch een mènsch en niet de Zoon van God daar gaat aan de lijdensgeschiedenis van onzen Heer en Heiland een tooneel vooraf, waaraan diezelfde wereld om goede redenen toch maar liever niet herinnerd wil worden. Het was op den Palmzondag. Een juichende en jubelende schaar naderde de stad Jeruzalem. En in het midden dezer menigte, die palmtakken zwaaide en haar klee dereen uitspreidde over den weg, reed als een vreedzame overwinnaar de geheimzinnige Profeet uit Nazareth. Die zooveel wonderen gedaan had onder' het volk en van alle kanten riepen de opgetogen Joden hem den heilwensch toe: Hosannah den Zoon van David, gezegend Hij die komt in den Naam des Heeren, Hosannah Wat moet dit woord bitter geklonken hebben in het oor van Jezus den Alwetende, Wien het immers niet verborgen was dat vijf dagen later datzelfde Joodsclie volle, dat Hem nu zoo uitbun dig huldigde, in den woedenden kreet: Kruisigt Hem, een vreeselijk doodvonnis van den Romein- schen landvoogd over hem zou afdwingen, dat hem stellen zou onder den booswicht Barabbas.... Gij die jaagt naar volksgunst, die onverstandig haakt naar de eer en de goedkeuring der wereld, denkt er aan, als de wereld u huldigt en u eere brengt, hoe spoedig ook voor u op haar „Hosan nah" het „Kruisigt hem" volgen kan. Indien er voor ons uit de gebeurtenissen van den Palmzondag en de Goede Week iets te leeren valt, dan toch zeker dit eene: hoe weinig er te bouwen valt op de gunst der menschen, en welk een dwaasheid het is hén met hun onbetrouw baarheid te verkiezen boven God Wantrouw de wereld, haar vleierij en den lof dien zij u toezwaait, want ook in haar beste oogenbiikken geeft zij u slechts hare heerlijkheid voor ten dag, een uur en morgen, straks wellicht reeds heeft zij u den rug toegekeerd en laat ti hoogstens zonder zich verder om u te bekommeren achter in den toestand van onvol daanheid. waarin zij u gebracht heeft. En wee u, als de wierook dien zij voor brandt, als de eer die zij u geeft om u te brengen waar zij u hebben wil, er in slaagt u af te trekken van God en godsdienst. Want gij wordt haar slaaf, en zoodra gij rukt en rammelt aan de ketens waarmee zij u gehecht heeft aan haar zegekar, zoodra gij weigert de godheden te die nen waarvoor zij tempels opricht op dien eigen oogenblik werpt zij u als een gebruikt klee- dingstuk ter zijde, en het „kruisigt hein" volgt, spoediger-.nog dan in het lijdensdrama, op het Hosanna 'vaarmede zij u eerst bedwelmde. Menschengunst en wereldsche lof een dwaas die er op bouwt, want de kasteden die hij zich gedroomd heeft, blijken o zoo gauw minder dan Fuchtkasteelen, slechts zeepbellen te zijn, en hi bemerkt te laat, niets te hebben overgehouden dan een weinig schuim in ruil voor alles wat hij heeft opgeofferd. Want al gééft de wereld weinig, al stelt zij vroeg of laat iedereen teleur, in het eischen heeft ze haar gelijke nog niet gevonden, en zij dwingt den zwakken mensch, die zich aan haar sirenen zang gelegen laat liggen, het heiligste wat hij ■bezit ten offer te brengen op hare altaren in ruil voor haar waardeloos klatergoud. In de wereldhistorie zijn het de erbarmelijkste figuren die enkel gebouwd hebben op de volks gunst: maar met eerbied ziet men op naar die mannen en vrouwen, die zonder zich te storen aan den lof der menschen of aan de afkeuring en den spot van een wereld, die niet zonder ergernis hun deugd aanzag sterk van geest en karakter den weg gingen, door hun plicht"hun voorgeschreven. Door vleierij evenmin als door bespotting en hoon in hun rustige plichtsvervulling gestoord, liet en laat dezulken het Hosannah, dat te hunner tere wordt aangeheven, onberoerd maar oo het „kruisigt hem", als zij het moesten hooren schokte noch verwonderde hen, gewoon als zij waren slechts door God en hun geweten hun gedragslijn te doen bepalen-. Dat is de hooge wijsheid, waartoe de Palm zondag ons opwekt. tot 3 uiir of half vier, -dan durft er soms reeds iemand een sigaar te toonen, om er dadelijk van te schrikken de voorzitter is zóó streng en begint het zuurste uurtje. Dan, zelfs mèt roolczaligheid, begint een tweede zure zoo ongeveer cm half zes, vreeselijk, al eerder. De fut gaat er ganschelijk uit. Dat is niet goed. Geen nieuwe agendakoek aansnijden na 5 uur. Rooken om half vier. Wezenlijk, twee en een half uur aandachtig luisteren, om straks te moeten stemmen, daarbij soms deelnemen aan het debathet is inspan nend genoeg. Men late dan een 100 méér sprin gen. Het zal geen schade doen aan Haarlem. Er moet toch een grens zijn. En veelal zal een eenmaal aanhangig zijnd en af te werken agendapunt ons toch ver over 5 uur heensjouwen, om te zwijgen van de benoemingen. Stemmen Pardon, mijnheer de Voorzitter. RAADSLID. TIJD IS GELD. Deze spreuk van Albion staat den voorzitter voor oogen als hij de Agenda opmaakt voor de gewone Raadsvergaderingen en hij laat zijn langdradigheid van te behandelen punten niei' los, evenmin als de Raadsleden hunne langdra digheid bij de behandeling der vele agenda-num mers. En zóó wordt het vaak vijf, zes uur, ja zweemde het eens naar zeven. Dat is toch te mal Zeker, als men de stof voor twee vergaderingen ffi één verwerkt, dan wordt circa f 100 uitge- «paard. Time is money. De raadsleden toonen a struggle for time. Salomon zaliger moest er eens tusschen komen decreteeren: zoo goed als de Raad om hal;1 twee begint, zoo onherroepelijk eindigt hij ook om 5 uur. En als ik Salomon dan iets mocht advisee- ren, zou het dit zijn: terwille van Wentholt, van dr. Timmer, van Nagtzaam niet minder, van JBkwnans desnoods: Stel, lieve Salomon, dan het «mkverlof om half vier. .Wat een genot werd dan zoo'n Raadsvergade ring! ,$'ant de frissche moed doet alles vroolijk zien DE REVOLUTIE IN RUSLAND. Polen en Lithauen onder het nieuwe regime. De voorloopige regeering heeft, volgens een Reuterbericht uit St. Petersburg, zich reeds bezig gehouden met de Poolsclie en Lithausche vraag stukken. Wat Polen betreft, heeft de Minister van Jus titie een spoedwet uitgevaardigd, bepalende, dat alle bestaande en beperkende wetten, in verband staande met confessioneele quaesties, zullen wor den ingetrokken, wat natuurlijk in verband wordt gebracht met de Joodsclie kwestie in Polen. Volgens een ander, een particulier bericht, heeft de regeering voorts een bijzondere commissie, onder voorzitterschap van den Poolschen afge vaardigde bij de eerste wetgevende Doema, Ledniski, ingesteld voor de afwikkeling van het Russische beheer in Polen. Een grondslag zal worden vastgesteld voor de betrekkingen tusschen den Staat en de Roomsch-Katholieke Kerk. Op voorstel van den minister van buitenland- sche zaken, Milioekoff, is besloten tot een oproep der voorloopige regeering tot de Poolsche natie. „Nu het volk zich zijne nieuwe rechten ver schaft heeft, is het eerste plicht van een ieder Rusland tegen den vijand te verdedigen, en de integriteit, grootheid en waardigheid des lands hoog te houden. Vreugdebetoogingen zijn voorbarig. Laat ons eerst met onze militaire taak aanvangen om ons vervolgens te kunnen verheugen." Vervolgens heeft de voorloopige regeering, aan de Polen een proclamatie gericht, waar in liet de Polen oproept om de vrijheid te aanvaarden, die do vorige regeering beloofde, maar niet van plan was te geven. De midden-Europeesche mogendheden heb ben de politieke vrijheid beloofd, niet voor het gedeelte, dat in het bezette gebied woont. Het- Poolsche leger zal thans niet strijden voor de onderdrukking der vrijheid, voor de verminking van het vaderland ouder bevel van den erfvijand. Voor de Polen komt nu eveneens liet uur der bevrijding. Het vrije Rusland roept hen op, om te strijden voor de vrijheid dor vol ken. De voorloopige regeering beschouwt do stichting van een onafliankelijken Poolschen 'staat, gevormd uit alle gebieden, waarin do meerdcidi.Qi.il der bevolk mg1. Poplsch is, als een waarborg voor den duurzame» vrede in het nieuwe Europa. Vereenigd met het Rus sische rijk door oen vrijen militairen bond zal het Poolsche rijk een sterke wal zijn te gen den druk der Midden-Europeesche vol ken, tegen de Slavische naties. Het nieuwe Polen zal zelf zijn regeeringsstelsel bepalen, volgens den wil der constitueerende vergade ring, die op den grondslag van het alge- ineene stemrecht in de hoofdstad van Polen zal worden bijeengeroepen. Rusland vertrouwt, dat iiet verecnigde Poolsclie volk daardoor een kraclitigen waar borg voor den duurzamen vrede in het nieu we Europa. Vereenigd met liet Russjsclie rijk door een vrijen militairen bond zal het Fobi sche rijk een sterke wal zijn tegen den druk der Midden-Europeesche volken, tegen de Slavische naties. Het nieuwe Polen zal zelf zijn regeeVingsstelsel bepalen, volgens den wil der constitueerende vergadering, die op den grondslag van het algemeene stemrecht in de hoofdstad van Polen zal worden bij eengeroepen. Rusland vertrouwt, dat liet vereenigde Poolsche volk daardoor een kraclitigen waar borg zal krijgen voor liet burgerlijke en nationale leven. De Russische constituee rende vergadering zal de nieuwe unie be vestigen en toestemming geven voor de wij - zieing van liet Russische gebied, noodzake lijk om aan het vrije Polen de beschikking te geven over de drie deelen, die nu ge scheiden zijn. „Poolsche broeders, drukt de hand, die Let Vrije Rusland u biedt, en verheft u om de nieuwe schitterende periode van de geschie denis van liet herleefde Polen te beleven." liet stuk is geteekend door alle ministers vau de voorloopige regeering. Voor Lithauen is een afzonderlijke raad in het leven geroepen, ten einde de verschillende poli tieke, economische en intellectueele kwesties te regelen. Er zijn 24 leden benoemd, van wie de helft Lithauers, verder 7 Russen, waarvan 6 be- hooren tot de Witte-Russen, 2 Polen en 3 Israë lieten. Biunenkort wordt een oproeping verwacht aan het Lithausche volk, met verzoek te St. Peters burg een algemeenen Landdag te houden. ])c vaderlands lichte onder hét nieuwe regime. Een divisie, bestaande uit een reserve-ba taljon van de garde, artillerie, lichte artil lerie enz., lieeft met muziek een bctooging voor de Doema gehouden. De divisie behoort tot het garnizoen van Peterhof, waarheen het Zaterdag zal vertrekken. Voor de divisie werden roode vaandels uitgedragen met op schriften: „Oorlog tot aan de volledige over winning", „Leve de democratische repu bliek," „Leve de voorloopige regeering", „Voor liet volk grond en vrijheid," „Arbei ders, naar uw werkplaatsen, soldaten, naar uw loopgraven." Kolonel Dreving, de chef van de divisie, hield een toespraak. Hij zeide dat de divisie eeh eed aflegde tot den laatsten druppel bloeds het belang en de vrijheid van Rus land te verdedigen en zoo noodig 'net leven voor de voorloopige regeering op te offeren. De afgevaardigde Adjemof antwoordde in naam van de uitvoerende 'commissie van de Doema en zeide: „öij hebt niet het op standige volk, maar het oude régime bestre den, dat zal liet volk nimmer vergeten. Gij hebt gemeene zaak met de revolutie ge maakt. Gij zijt de eersten geweest, die de vrijheid hebt uitgeroepen. Thans is de vrijheid veilig, want het heele volk verdedigt haar. Men heeft u van alle zijden bang willen maken met het praatje, dat de revolutie niet gedurende den oorlog moest plaats grijpen. Soldaten, gij zijt van de overwinning naar de revolutie gekomen, gaat thans weer van de revolutie tot de overwinning. Hierop nam de afgevaardigde Maslenikof het, woord en zeide, dat hij in opdracht van de Doema en cle voorloopige regeering on langs een bezoek aan het front liad gebracht. „Ik breng u den eerbiedigen groet van onze verdedigers, die als onwrikbare muur voor den vijand stand houden en eenstemmig verklaren dat een overwinning van de Duit- schers gelijk zou staan inet het herstel van het oude régime. Zij zullen liever sterven, c'an toelaten dat de Duitschers hier komen. Verscheiden bevelhebbers hebben verklaard, dat het tijdens het oude régime soms moei lijk was de soldaten tot den aanval te la ten overgaan, maar dat zij nu allen niets liever begeeren dan in de vuurlinie te wor den gezonden, om hun leven op te offeren voor "liet vrije Rusland. Onze overwinning is verzekerd. En zoo zijn er nog veel meer benemen over blakende vaderlandsliefde. O.a. heeft de Raad van afgevaardigden van arbeiders te Reval met algemeene stemmen een re solutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de arbeiders, die soldaat zijn, do wa penen niet zullen neerleggen, voor dat, het roiUtairisme in Duitschland is vernietigd. Alle 'ückrainische officieren, te Kief ver gaderd, hebben ecu re,solutie aangenomen, waarin de vereeniging van alle Cekrainische landen wordt verlangd als onderdeel van een federatief en vrij Rusland. Enz. enz. Het nieuwe Finsche ministerie. Het nieuwe Finsche coalitie-ministerie be staat uit zes sociaal-democraten en zes leden van de andere partijen. Minister-president wordt de socialist Tokoi, gewezen voorzit ter van den Landdag; minister van finan ciën de socialist Truncr; minister van staats domeinen de socialist Violijoki; minister van justitie cle oud-Fin dr, Tulenleejmo; minis ter van onderwijs en ceredienst de Oud-Fin prof. Setiilii; minister van handel en nijver heid dr. Emroth, van de Zweedsche volks partij, met clen socialist Paasivuori als on der-minister; minister van landbouw de land bouwer Kallio; minister van verkeer de so cialist dr. Voionmaa; minister van binnen- landsche zaken de Oud-Fin prof. Serlacius, met clen socialist Aidio als onder-minister; minister zonder portefeuille de Jong-Fin Hol st L. Officieel vormen deze twaalf Senatoren het economische bestuur met Tokoi als on dervoorzitter, en den gouverneur-generaal als voorzitter. Versckitleiic berichten. Op 28 Maart had de voorloopige regeering reeds 14,000 telegrammen van gelukwensen ont vangen. De beide vroegere ministers-president Galitzin en Goremykin zijn in vrijheid gesteld. De voorloopige regeéring heeft bepaald, dat alle regeeringsposten, zelfs die van minister, zullen geopend zijn voor vrouwen. De functie van bevelhebber over de westelijke legergroep is opgedragen aan generaal Goerko, die als chef van den generalen staf generaal Alexejef verving gedurende diens laatste ziekte. Naar de Stockholmsche correspondent van met Duitsclilatul te breken. De beslissingen door de Ver.. Staten te nemen, kunnen in Rio een echo vinden. OOSTENRIJK. De Katholieke Volksbond. Zondag 25 Maart liield de Katholieke Volks bond voor Oostenrijk zijne jaarvergadering te Weenen. Kardinaal Piffl en burgemeester Weiskirehner waren mede aanwezig en spraken de aanwezigen toe. Uit liet verslag bleek, dat de bond tot nu toe niet veel geleden heeft onder den oorlogs toestand. In 1916 telde hij 29.379 leden en 314 af deelingenthans 28.897 loden en 332 afdec- lingen. De Duitsclie Rijksdag is tot 24 April uit een gegaan. Gistermiddag passeerden weer drie vlieg tuigen ten noorden van Ameland, koersende in westelijke richting. Do „Seculo" te Lissabon loochent, dat Portugal Macao aan Japan heeft afgestaan. De oeconomische raad in Frankrijk heeft besloten tot, nieuwe beperkingen van levens middelen en alle verbruiksarfikelen en tot een nieuwe verdeeling van kolen. Het Pruisiehe Heerenhuis lieeft de be grooting nu in ale lezingen goedgekeurd. De „Eeichs-anzeiger" deelt mede, dat aardappelen in drogerijen en stijfselt abrieken alleen mogen verwerkt worden, wanneer zij niet geschikt zijn voor mensclielijke voeding. Auteursrecht voorbehouden. K A'I HElHf ALE KERK KI HAVO. ZONDAG, Palm-Zondug. De H.H. Mi sen om 6, 8 en 9 uur. Om kwart over 10 begint cle Palmwijding, daarna de plechtige Hoog mis. Geen Catechismus. Om 3 uur Lof niet Lijdens-Meditatie. Vóór het Lol' het Rozen hoedje. MAANDAG, half 11 plecht'ge Conventueel» Mis van het Hoogw. Kapittel, om te biechten toe 11 uur uur tot half 9. DONDERDAG, Witte D nde.dig, d de ,/Frankf. Z-tg." langs een omweg ver nam, beeft de St. Petersburgsche arbeideis- raad zich voor de voortzetting van den oor log verklaard. Volgens Svenska Dagbladet" zal de Fin sche Landdag den 4en April bijeenkomen. De raad van arbeidersafgevaardigden te Moskou heeft besloten de verkorting van den arbeidsdag uit te steden tot na den oorlog, daar zulk een vermindering schadelijk zou zijn voor de nationale defensie. De betoogingen, vergaderingen e.i omme gangen van soldaten, die de voortzetting van den oorlog niet de grootst mogelijke kracht eischen, totdat de eindoverwinning is behaald, duren te St. I etersburg voort. Generaal Ivonof is te Kief gearresteerd; hij wordt naar St. Petersburg overgebracht. Er wordt een bond van kozakkentroepen gevormd op den grondslag van volkomen solidariteit met het program van de voor loopige rege°l''uo- De Japansche rogeering hoeft, cle voorloo pige Russische regeering erkend. L it Lugano wordt gemeld, dat naar de tonicrc^lclla -era" uit St. Petersburg ver neemt, aldaar j-1- Zondag wel honderd volksvergaderingen plaats vonden, waann de democratisc.ie republic* verlangd weid. Een oproep vau Kardinaal Piffl. De „Reiohspost" publiceert eeu oproep vau kardinaal Piffl, aarts-bisschop vau Weenen, om deel te nemen aan c'e luchtige „Bitlpvozes- sion," die op Palm-Zondag met het wonderda dige Mariabeeld „met bet gebogen hoofd' ge houden zal worden. Aan het slot van den oproep zegt cle kar dinaal o.m. het volgende: „In een plechtigen bede-omgang zullen wij liet eerbiedwaardig ge nadebeeld van de Moeder Coda met het gebogen hoofd van de ons dierbaar geworden votiefkerk naar de St. Stefanusdom overbrengen, en daar, in vereeniging met finzcu geliefden keizer en onze geliefde landamceder, de keizerin, een plechtige gelofte afleggen in Weenen een vred es kerk te bouwen, wanneer God in Zijn goedheid en barmhartigheid ons spoedig een eervollen vrede schenkt." Ook Brazilië op het hellend vlak? De Parijsche editie van de „New-York He- ral beeft uit Lissabon bericht ontvangen, dat aldaar tijding is ingekomen uit Rio-de-Janeiro, welke doet verwachten, dat- Brazilië wel eens spoedig liet tooneel zou kunnen wezen van be langrijke gebeurtenissen mot betrekking tot. den oorlog. Do openbare meeniug in Brazilië is verbolgen over de slapheid van bet officieel» protest' tegen de barbaarsehlieid van den duik- bootoorlog; zij (de openbare mooning) wenschf WOENSDAG, 's morgens gelegenheid en 's middags van 5 plech tigheden beginnen om 9 uur en worden ver richt door Z. D. H. den Bisschop. Do H. Communie wordt uitgereikt kwart vóór 7 en verder elk kwartier, telkens eerst aan de Communiebank en daarna in do Sacraments kapel. Ook zal de II. Communie worden uit gereikt onder de H. Mis van den Bisvchop. 's avonds 7 uur lu'de aanbidding. VRIJDAG, Goeden Vrijdag. Om 7 uur wordt) het H. Sacrament ter aanbidding u'tgestold en oui 9 uur beginnen de plechtigheden, 's Middags om half 3 Rozenhoedje, en oefe ning van den Kruisweg. ZATERDAG, Paascli-Zaterdag. Kwart over 7 beginr.cn de plechtigheden. De Paaschmis om half 9. Eerst na de H. Mis wordt de H. Communie uitgereikt. G-elegenhe d om te biechten tot 's morgens II uur en 's middag van 4 uur tot half 10, 7 uur 3 r. nnoiedje in do Mariakapel. A.s. Zondag Hoogfeest vau Paschen, half 11 plechtiger Hoogmis. Parocbicki-rk van dun H. Joseph. ZONDAG, I'.il.u-Z ndig, de stille H.H. Mis sen te 7 uur en half 9. .Vóór de Hoogmis plech tige wijding der palmen. Half 11. de Hoogmis. Te half 2 oefening; voor do Edel wacht- en te 3 uur Lof met Meditatie. MAANDAG, te 7 uur, half 8 en half 10 Uitvaart voor d.u Leer Wilhelmus Joës Lucas, te half 8 gezongen Requiem, 's avonds half 8 Jongeiings Congregatie. DINSDAG, te half 7 algemeene H. Com munie voor de leden van de Edelwacht. Te 7 uur Congregatie. WOENSDAG, vóór den middag tot elf uur en na den middag van 4—10 uur gelegenheid om te biechten. Te 7 uur TI. Mis voor den lieer Joës v. Wijngaarden, als lid der Broe derschap van let H. Hart. DONDERDAG, Witte Donderdag. Gedach tenis der instelling van het Allerh. Sacra ment. Te 6 uur en vervolgens ieder half uur zal de H. Communie worden uitgereikt. Tc 9 uur plechtige Hoogmis, 's Avonds te half 8 gezamenlijke aanbidding. Het H. Sacrament blijft tot 10 uur ter aanbidding uitge;teld. VRIJDAG, Goeden Vrijdag, gedachtenis van het lijden en sterven O. H. Tc 7 uur wordt liet Allerheligst© ter aanbidding uit gesteld. Te 9 uur beginnen de plechtigheden Na den middag te half 3 Meditat e, waarna voreering van de Relikwie van het H. Kruis. ZATERDAG, Pa-i-ch-Za terdag, aanvang der plechtigheden te 8 uur. ^omstreeks half 10 plechtige Paaschmis. Na den middag van 4 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. Parochiekerk van den H. Antoains v. Padua ZONDAG, Palm-Zondag en begin van dm Paaschtijd. Te half 6, 7 uur en half 9 de gelezen 11.11. Missen, te half 11 de Hoogmis. Vóór de Hoogmis plechtig» Palmwijding. Ti 12 uur Catechismus. Te half 4 vergadering voor de leden der Dorde Orde van (leu H. Franciscus. DINSDAG, te 8 uur gezongen 11. M i r ëer-c van den H. Antonius, waarna de ge.e- don der Broederschap, 's Avonds tj ha f 8 Lof, waaronder de Miezere ea Meditat e over het Lijden des Heeren. WOENSDAG, gelegenheid om te biechten, 's morgens tot 10 uur en 's middags van 4 tot 9 uur. DONDERDAG, Witte Donderdag, de II. Communie zal uitgereikt worden te 7 uur, enz. Te half 10 plechtige H. Mis, waarna Processie naar het II. Graf, waar het Allorh. ter aanbidding zal worden uitgesteld, 's av. to half 8 plechtige aanbidding van het Al lerheiligst Sacrament, VRU DAG, Gorden Vrijdag. Het Allerh. wordt ter aanbidding uitgesteld te 7 uur. Te 9 uur beginnen de plechtigheden, 's na middags te 4 uur de „.Miserere" en oefening van den H. Kruisweg. ZATERDAG, b. g nneu de plechtigheden te half 8, waarna te ongeveer half lJ do ge zongen II. Mis. 's Namiddags gelegenheid om te biechten vau half 5 lot half 10. ZONDAG, 8 April. Hoogf est van Paschen. Dien dag na de H. H. Missen en 's avonds na de Vespers, generale Absolutie voor de leden der 3e Orde. Kerk van het Allerheiligste Hart. ZONDAG, Palmzondag, le Zondag der maand, te verdienen volle aflaat voor de leden der Eerherstellende Communie, te 7 en 9 uur de stille H.H. Missen. Onder de H. Mis van 7 uur zullen de kinderen de H. Paaschcommunie ont vangen; te half 11 de Hoogmis; vóór de Hoog mis de Palmwijding, half 1 Catechismus, te 4 uur Lof en laatste Meditatie over het Lijden O. H., waarna de Pauselijke zegen zal gegeven worden. DINSDAG, te half 8 gezongen B. Mis ter eere van den H. Antonius. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot na de H. Mis van 9 uur; geen Lof; van half 8 tot 9 uur gelegenheid tot het verkrijgen van katholieke lectuur. WOENSDAG, 's avonds van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. DONDERDAG, Witte Donderdag, 's morgens 7 uur, half 8, 8 uur en half 9, ook vóór en onder de H. Mis zal de H. Communie worden uitge reikt. Te 9 ure de plechtige H. Mis, waarna de Processie. Het H. Sacrament blijft den geheelen dag ter aanbidding uitgesteld, 's avonds te 8 ure lof en Akte van Aanbidding. VRIJDAG, Goede Vrijdag, 's morgens te 7 uur uitstelling van liet H. Sacrament, te 9 ure de Plechtigheden, 's namiddags te 3 ure Oefe ning van den H. Kruisweg; collecte voor het H. Land. ZATERDAG, Paaschzaierdag, 's morgens te half 8 de Plechtigheden, te half 9 de Paasch mis, 's avonds van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. IMt'iicIiickoi'k S]niHrne. ZONDAG, de H.H. Missen te half 6, 7 cn 9 uur, te half 11 de Hoogmis. Vóór de Hoogmis Palm-prccessie. Te 4 uur Lof en Lijdensmedi tatie. WOENSDAG, 's morgens tot 10 uur en des namiddags van 3 uur tot half 10 gelegenheid tot biechten. DONDERDAG, Witte Donderdag, te 7 uur, half 8 en 8 uur wordt de H. Communie uitge reikt. Te 9 uur plechtige Hoogmis met processie, 's Avonds 7 uur luide Aanbidding. VRIJDAG, Goede Vrijdag, te 7 uur uitstelling van het Allerh. Sacrament, te 9 uur de Passic- plechtighedente 3 uur Devotie van het sterfuur onzes Heeren met Lijdensmeditatie. ZATERDAG, Paasch-Zaterdag, te half 8 wij ding van het vuur, de Paaschkaars en de Doop vont; omstreeks 9! uur de Paaschmis; des namid dags van 3 uur af gelegenheid tot biechten. Aartsbroederschap van de II. Familie. ZONDAG, te verdienen eene aflaat van 25 jaar en 25 quadr., heden geen vergadering. DONDERDAG, volle aflaat. VRIJDAG en ZATERDAG 30 jaar en 30 quadr. De vergadering wordi iederen Zondag te half 5 gehouden in de parochiekerk aan het Spaarne. Vóór de vergadering bestaat er gelegenheid zich op te geven als lid der LI. Familie en van „Voor Eer en Deugd". Parochiekerk van do 1I.H. Elisabeth en Barbara (Schoterkwartier). ZONDAG, 1ste Zondag der maand. Volle aflaat. Pc H.H. Missen te half 6, kwart over 7, 9 uur en te half 11 de Hoogmis. Vóór de Hoogmis, palm-wijding; 12 en 1 uur de Catechismus; half 7 Lof en Lijdensmedi tatie. DINSDAG, 9 u. H. Mis voor de over! familie en tot zekere intentie dergenen, die in de bus voor do getoovige zielen geofferd hebben; half 8 Lof ter èere van den H. An tonius. WOENSDAG, 9 uur H. Mis voor de le den der Broederschap van Ö.L.Vr. Alt. Bij stand. Gelegenheid tot biechten 's morgens vari half 8—10 uur voor de kinderen en ouderen, 's namiddags van 45 uur voor kinderen, van 5—9 uur voor ouderen- DONDERDAG, Witte Donderdag, de H. Communie wordt uitgereikt 's morgens te 6 uur, vervolgens ieder kwartier tot 8 uur, ook onder de Plechtige H. Mis. Te 8 uur Plechtige II. Mis. Geheel den dag aanbidding, 's Avonds half 8 uur luide Aanbidding. VRIJDAG, Goede-Vrijdag, 7 uur Uitstel ling van het Allerh. Sacrament. Te 8 uur beginnen de Plechtigheden; 's avonds hall' 8 if. Kruisweg. ZATERDAG, Paasch-Zaterdag. Te Half 7 beginnen de plechtigheden. Omstreeks 8 uur Plechtige Paaschmis. Alleen na de Paaschmis wordt de H. Communie uitgereikt. Gelegen heid tot biechten maar niet voor kinderen 's morgens van 8—10 uur en 's namiddags van 4—10 uur. Ook gelegenheid tot biechten bij een Eerw. Pater Capucijn. N.B. Deze week: Maandag, Dinsdag en Woensdag, vleesch en vet; Donderdag en Zaterdag, geen vleesch en geen vet; Vrijdag-, géén vleesch, geen vet, geen zui vel, geen eieren. Sfc. Jan, Amsterdamstraat. ZONDAG, 7 uur en half 9 de stille H.H. Mis sen, half 11 de Hoogmis, vóór de Hoogmis wij ding der palm, na de Hoogmis tot 2 uur is de kerk geopend voor hen die den Kruisweg wen- sc'nen te bidden; 2 uur Catechismus, half 4 Lij densmeditatie. WOENSDAG, van 4 ttur tot half 10 gelegen heid om te biechten. DONDERDAG, 7 uur wordt de H, Commu nie uitgereikt, om 8 uur de gezongen H. Mis en volgende plechtigheid, voor de H. Mis uitreiking der H. Communie. Den geheelen dag wordt het Allerh. Sacrament ter aanbidding uitgesteld; 's avonds half 8 Lof met Aanbidding. VRIJDAG, 7 uur uitstelling van het H. Sacra ment, om 8 uur plechtigheden, om 3 uur Kruis wegoefening. ZATERDAG, omstreeks half 7 beginnen de plechtigheden, om 8 uur de gezongen H. Mis. Na de H. Mis gelegenheid om te biechten tot 12 uur, 's namiddags van 4 uur af. DINSDAG en WOENSDAG 12 uur Catechis mus voor de kinderen die tot de plechtige H. Communie zullen worden toegelaten. WOENSDAG, 's morgens wordt de kerk om half 6 geopend en kwart voor 6 de H. Com munie uitgereikt. HEEMSTEDE. ZONDAG, 7 uur en half 9 stille H.H. Mis sen, 10 uur Hoogmis, 4 uur de Meditatie. DONDERDAG, Witte Donderdag, 8 uur (te H Mis, 's avonds half 8 Aanbidding. VRIJDAG, 7 uur uitstelling van het Alter, heiligste, 8 uur de Plechtigheden, 's middags half 3 de Kruisweg, 's avonds half 8 de Medi tatie. ZATERDAG, 7 uur cte Plechtigheden, 9, uur de II. Mis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 5