iaximumprijs voor Loxebroed. ISSCHQE he eemee P. W. TWEEHUIJSEN, buitenland TELEGRAMMEN AMERIKA AAN DEN VOOR AVOND VAN DEN OORLOG. tlNSDAG 3 APRIL 1917 tISTE JAARGANG No. 930 Mie betalende abcr/inés op dit Blad, in het bezit van een Verzekeringepolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f 500 bij overlijden, f 300 bij verlies van een hand of voet, f 250 bij verlies van een oog, 1 125 bij verlies van een duim, f 75 bij breuk van een arm o( been, 100 bij verlies van een wijsvinger, 25 bij verlies van een anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór i Oclober 1911 uitgegeven polissen ztjn niet geldig.) AGENDA. 4 APRIL. Gebouw St. Bavo Sraedestraat 23 Onderwijzers-examen 85 uur Hoofd bestuur Volksbond 8 uur. Concertzaa 1 dc Eroon. 8 uur Piano-avond Herbert Fryer. P) i s s e b o p p e 1 ij k Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K feestdagen. Oe Gemeentebesturen van HAARLEM, HAAR- LEMMERLIEDE c.a., SPAARNDAM, SCHO TEN, BLOEMENDAAL, HEEMSTEDE en BENNEBROEK maken bekend, dat door den Minister van Landbouw is bepaald, dat de voor den kleinhandel vast gestelde maximumprijzen gelden voor elke aflevering al dan niet contant echter met dien verstande, dat bij levering op crediet een toeslag mag worden berekend van ten hoogste 72 procent per maand, indien het crediet wordt verleend op uitdrukkelijk ver zoek van den kooper. 9123 De Directeur van het Levensmiddelen bureau vestigt er de aandacht op, dat in dato 23 Maart 1917 door den Minister van Landbouw is bepaald, dat voor alle soorten brood, dus ook voor het luxebrood geldt de vastgestelde maximumprijs van 121 ƒ2 cent de 400 gram. De kleinere broodsoorten moeten dus naar evenredigheid daarvan worden berekend. De Directeur, voornoemd, F. DE JONGE. Hangebodlen diensten enz. Enkele dagen geleden hebben wij in een kruis- fcop-artikeltje onder bovenstaand opschrift de aandacht gevestigd op de twijfelachtige positie, waarin wij als kleine neutrale staat tusschen de groote oorlogvoerende mogendheden verkeeren. Daarin werd, evenals op de nadeelën weike wij van den Duitschen duikbootoorlog ondervin den, ook met nadruk gewezen op de plagerijen van Engeland, dat zich den titel van „bescher mer der kleine naties" toeeigent. De „Daily Mail" helpt ons nuuit den droom (niet aan onze vastgehouden schepen!!) Volgens een hoofdartikel in dat blad (26 Maart) is er geen sprake van plagerijen, maar van (schrik niet!) „bescherming" Het blad geeft de volgende verklaring, waarom Engeland onze graanschepen vasthoudt: „Wij hebben nu gebrek aan voedsel," schrijft het blad, „omdat die kleine onzijdige landen" (nl. Nederland en Denemarken) „er meer dan over vloed van hebben, dien ze tegen fabelachtige prij zen aan Duitschland verkoopen. De eenige be vredigende politiek zal van stonde aan zijn, te beletten dat vetstoffen, meststoffen, voedingstof fen Nederland en Denemarken over zee bereiken. Alleen op die manier kunnen wijMen zou verwachten, dat er op volgt: Duitschland uithon geren, of: den oorlog tot een snel einde brengen, of een langdurige voortzetting van den oorlog en daardoor gebrek in Engeland voorkomen, althans iets ten bate van Engeland. Maar neen, ër is voor Albion geenerlei eigenbelang bij. „Alleen op die manier," zegt de „Daily Mail", „kunnen wij de vrijheid van die kleine sta- ien redden, welke vrijheid voor eeuwig verloren zal zijn indien Duitschland niet wordt versla gen." Wanneer we ons den buikriem wat vaster zul len moeten toehalen, merkt de N. R. Ct., die dit onderwerp ook bespreekt, hierbij op, zullen we ons dus met die overweging maar trachten te troosten. Het is echter een ijdele troost, waaraan wij bij het nijpend voedinggebrek zeker spoedig tekort zullen hebben en die ons nog temeer doet gevoe len de benarde positie, die wij tusschen de buf fers innemen. Intussclien kunnen wij weinig dankbaarheid hebben jegens Engeland voor zijn aangeboden, of beter: „opgedrongen" diensten, die ons alles behalve aangenaam zijn. OVERZICHT. De eigenlijke rede van Wilson of de letterlijke inhoud van zijn boodschap aan het Congres is hier nog niet bekend. Alleen weten wij dat Wilson zijn rede uitstelde totdat eerst eenige formalitei ten, als de verkiezing van een voorzitter, zouden zijn vervuld. Het gevolg was, dat eerst gister avond te 8 uur de gezamenlijke vergadering van benaat en Huis van Afgevaardigden kon plaats hebben, waar de president dan gelegenheid zou krijgen de vergadering toe te spreken. De korte inhoud van zijn verzoek, welken wij hedenmorgen in ons bezit kregen en wij in de stad hebben gebulletineerd, komt vrijwel overeen met wat wij al eerder als onze verwachting heb ben uitgesproken en waarop wij ook gisteren doelden, toen wij over dit punt spraken. Wilson ïeeft namelijk van het Congres gevraagd, te ver klaren, dat de Vereenigde Staten in staat van oorlog zijn met Duitschland. Dit is géén oorlogsverklaring nog, maar wel de bevestiging dat er een oorlogstoestand in tus- sfchen beide naties en dus ieder oogenblik een oorlogsverklaring kan volgen. Het Congres heeft nog niet beslist; en ver wacht wordt zelfs dat het Congres eerst in het einde dezer week tot een besluit zal komen. Noch tans in het intusschen wel zeker, dat het Congres zal toestaan, dat de Vereenigde Staten tot het uiterste zich zullen voorbereiden om voor alle gebeurlijkheden gereed te zijn. Misschien gaat het Congres nog wel verder in zijn besluit, wat het gevolg zou kunnen zijn van politieke overwe gingen, als resultaat der in de laatste dagen in Amerika gevoerde campagne tegen Duitsch land en aansporende tot een oorlog aan de zijde der gealliëeraen. Van de fronten zijn alleen van belang de be richten uit het Westen, waaruit temeer blijkt, dat de gealliëerden thans in slaat zijn de Duitschers verder terug te dringen, dan dezen voornemens waren uit eigen beweging terug te gaan. Er wordt nu dan ook hardnekkig om iedere positie gevochten met het nevengevolg, dat wederzijds enorme verliezen worden geleden aan manschap pen, maar dan bijna uitsluitend aan gesneuvel den op de slachtveldenaan geen van beide zijden werden groote aantallen krijgsgevangenen gemaakt. De onrust in Spanje houdt aan. Te Valladolid is het tusschen stakers en troepen tot een botsing gekomen, waarbij eenige menschen zijn gewond. De staat van beleg is afgekondigd. Hoe het met de staking op de sporen in Spanje staat, is niet duidelijk. De directies hebben Romanones verze kerd dat binnenkort de dienst weer geregeld zal loopen. Te Madrid heeft de politie het arbeiders huis gesloten. Ook de staking in Borrow, in Engeland, houdt nog aan. Daarom heeft de regeering aangekon digd. dat zij op grond van de rijksverdedigings- wet maatregelen zal nemen, indien de stakers niet binnen 24 uur den arbeid hervatten. Het zal dus niet behoeven te verrassen, wanneer wij van daag of morgen nog een of ander zouden verne men over opstootjes en botsingen ook daar. Officiëele berichten over de eigenlijke onlusten in Italië zijn hier nog niet ontvangen. De be richten echter betreffende samensprekingen tus schen de overheidspersonen met den Koning ook over den binnenlandschen toestand, en 't feit, dat Cadorna jl. Zaterdag den ministerraad heeft bij gewoond, geven ten opzichte van den toestand in Italië wel te denken. DE REVOLUTIE IN RUSLAND. Voorgeschiedenis der revolutie. Uit Zürich wordt d.d. 28 Maart geschreven: Het „Journal de Genève" weet de volgende tot dusverre onbekende bizonderheden te melden over de voorgeschiedenis der Russische revolutie. Reeds ettelijke maanden geleden werd de Fransche Kamer-commissie dagelijks op de hoog te gehouden van de gebeurtenissen der ontkie mende revolutie. Alle pogingen om op den Czaar invloed te oefenen en hem aan den invloed der Czarina te onttrekken, bleken vergeeisch. De Engelsche ambassadeur Buchanan trachtte den Czaar te bewegen de Czarina naar een badplaats te zenden en den Czaar op deze wijze aan de noodlottige raadgevingen van de Czarina te ont trekken. Maar ook dat wilde Nicolaas niet. Kort daarop kwam uit St. Petersburg te Londen het verzoek om Buchanan terug te roepen. Maar de Engelsche regeering, die van den toestand op de hoogte was, antwoordde, dat op dat oogenblik niemand beschikbaar was, die Buchanan zou kunnen vervangen. Tijdens de Entente-conferentie in St. Peters burg kregen de deelnemers een duidelijk inzicht in de toestanden aan het Russische hof. De Fransche afgevaardigde Doumergue seinde naar Parijs: „Aan een offensief valt vóór 1918 niet te denken." De Engelsche gezant seinde in gelij ken geest naar zijn regeering te Londen. De toestand. In de straten van St. Petersburg hebben nog dagelijks optochten plaats van troepen, die hun geestdrift betuigen voor het nieuwe regiem. Koode plakaten worden meegedragen waarop opwekkingen staan, gericht tot de soldaten in de loopgraven en tot de werklieden om den ooiïog voort te zetten tot de overwinning en geen andere vrede te aanvaarden dan die weike waardig is aan het vrije Rusland. De troepen defileerden in volmaakte orde met hunen officieren aan het hoofd. Een tegenspraak, Duitsche bladen verspreiden voortdurend be richten omtrent den zeer bedenkelijken toestand van de levensmiddelenvoorziening in Ruslaud. Ter staving hunnei beweringen halen zij hierbij ook Russische bladen aan. Officiéél kan worden vastgesteld, dat de toe stand thans geen zorg baart en dat, dank zij de maatregelen van de voorloopige Regeering, bin nenkort zeer aanzienlijke voorraden ter beschik king zullen zijn. Van pessimisme is dan ook geen sprake. Er beslaat reeds een overschot aan graan en koren. Zwitserland en de revolutie. De Zwitsersche Nationale Raad heeft na lang durige en hefiige discussie eene motie van den sociaal-democratischen afgevaardigde Grinnn, waarin sympathie werd betuigd met de Russische revolutie, verworpen met 77 tegen 24 stemmen. De voorloopige Regeering zal aanwijzingen geven aangaande het oorlogsdoel, terwijl de plannen der strategische operaties geheel zullen worden toevertrouwd aan den opperbevelhebber en zijn adjudant. Verschillende berichten. Het departement van binnenlandsche zaken heeft de censuur afgeschaft voor buitenlandsche drukwerken, die voortaan vrij in Rusland zullen worden toegelaten. Een voorstel in de eerstvolgende bijeenkomst der voorloopige regeering te behandelen, wil de geheele afschaffing der beperking van burger lijke rechten wegens nationaliteit of godsdienst. Volgens de St. Petersburgsche „Beurscourant" heeft de groote enquête-commissie den 26en Maart hare werkzaamheden aangevangen. Het geding tegen den oud-minister Protpopof zal het eerst ter hand worden genomen. Het Centraal-Comité van den Stedenbond heeft aan de goedkeuring der gemeentebesturen van Rusland een ontwerp voorgelegd voor een nieuwe gemeentelijke organisatie, op het beginsel van al gemeen stemrecht gegrond. Volgens berichten uit Scandinavië aan de Duitsche bladen loopen geruchten in Stockholm en Kopenhagen, dat een verkoeling zou hebben plaats gevonden tusschen den Engelschen gezant te St. Petersburg, Buchanan, en de voorloopige Russische regeering. Men dicht hem zelfs het plan toe, binnenkort af te treden. Volgens de „Lokal Anzeiger" wordt oud-minister Asquith als zijn opvolger genoemd. De minister van verkeersmiddelen heeft beslag gelegd op 30,000 ton meel, die aan een klein spoorwegstation waren verborgen; de eigenaar van het meel heeft zich niet bekend gemaakt. Wftü OE FRONTEN. In bot Westen. Van Fransche zijde: In de streek van Saint Quentin zijn Fransche pa troel jes ten N.O. van Dalion en ten N. van Castres tot aan de Duitsche linies doorgedrongen, d.e zï sterk bezet vonden. In den sec .„«zuiden de Oiss tamelijk levendig ge ,U ir bij do voorposten. Re- zuid. n c A.te zetten de Fransche troelen hun succes voort en w.orpen zede Duitschers terug tot voorbij Vauxailions. Duitsche pa tra eijCs zijn door de Franschen onder vuur genomen en verstrooid. In Champagne hemt he vuur der Fr n.ch n verscheiden tegenaanvallen, door de Duit schers op de stellingen gedaan gusiuii. Van Engelsche z.jdc: De Engelschen heb ben de aorpen Frahciliy, Seiency, Selency zelf en Holnon veroverd. Wij maakten 32 gevangenen en namen zes stukken veldge schut. Wij slaan nu op mmder dan fcwea mijl van St. Qu.nt.n. Wij. vermeesterden o^eue-us het boscu van üt. Quentin, Ttempleux la .Grand en de Aucletie-hoeve op twee mijl van tieu .i- court. Verder vreten wp op een Ton. van tien mijl een reeks ii Tig vorded gde schan sen aan, die een onderdeel uitmaakten van 'svijands vooruitgeschoven verdedigiugsl.- nie tusschen den weg van Bapaume naar Ka mer ijk en Atrecht, en stelden ons daarvan in bezit. Bij deze beweging, waar.n de tegen partij zich krachtig te weer stelde en ernstige verliezen leed, namen w;j de ^lorpeu lioig- nies, Louverval, Noreuil, DongaUe, Ecousc, St. Mein en Croisilles. Wij maakten 182 ge vangenen. Van Duitsche zijde: Tusschen Atrecht en de Aisne hebben zich gisteren en opnieuw vanochtend gevechten ontsponnen, voorname lijk tusschen de van Bapaume naai- Croisille en Kamerijk leidende wegen en aan weers kanten van de Sum mo ten W. van 8t. Quentin. De Engelschen zoo goed als de Franschen gebruikten sterke strijdkrachten, d.e .ten ge volge van ons artillerie-vuur herhaaldelijk terugstroomden en slechts met groove ver liezen, ook van 51) gevangenen en 1 machine geweer, op ónze volgens het bevel terug trekkende troepen terrein wonnen. Üok aan weerskanten van het O.se-Aisne- kanaai en op de hoogvlakte van Crégny kwa men de aanvallen van de .Franschen in de hardnekkige beschieting door onze met het terrein in bijzonderheden vertrouwde batte rijen slechts met groote verliezen pen wei nig vooruit. In Egypte. Van Engelsche zijdeIn het Enge.sche Par lement deelde Bonar Law heden mede, dat de T'urkschö verliezen bij Gaza 800j man bedroegen. De Engelschen hadden minder dan 400 dooden. Het Turksche bericht, dat 300J Engelschen zouden zijn gedood, js belaeheijjk. Qa slag zou voor' de Turken daar een totale ramp zijn geweest, indien n.et de zware morgen mist den aanval had vertraagd en er geen tekort aan .water geweest was. MI4N B2£ De U- eu inijnoorlog. Volgens te Vlissiugeu ontvangen bericht, is het Belgische stoomschip „«chablis" getor pedeerd. Alle opvarenden, uitgezonderd de scheepskok, werden gered. De Noorsche stoomschepen „Os", „Tizona", „Asta", „Grib" en bet zeilschip Urania zijn in den grond geboord. Duitsche bladen ontleenen aan de „Pro- grès de Lyon" een bericht uit Bordeaux, volgens hetwelk do postboot „Montreal" 23 Maart in den Atlautischea Oceaan in den grond is geboord. Waarschijnlijk is het Fran sche schip van dien naam van 3342 ton be doeld. Het nieuwe Duitsche kaperschip. Volgens een Keuter-bericht uit New-York is daar een telegram ontvangen uit Rio de Janeiro, waariu wordt gemeld ,dat de „Cam- bronne" liet Kaperschip den Ven Maart op 21 gr. Westerlengte en 7 gr. Zuiderbreedte ont moette. Volgens liet „Journal di Brazil" was het kaperschip met mijnen geladen, hetgeen de vernietiging van schepen op de Braziliaan- sche kust verklaart, liet schip is gewapend met 105 m.M. kanonnen en 16 machinegewe ren, heelt drie masten en is voorzien van draadlooze telegrafie, liet heeft een beman ning van 64 koppen onder commando van graaf Ukner. Volgens de gevangenen verliet het kaper schip den 22en December Duitschland, ge ëscorteerd door een onderzeeër, liet heette „See-adter" en luid voorraden voor 18 maan den en groote hoeveelheden munitie. Op het zien van handelsschepen heesch de kaper de Noorsche vlag en verving deze door de Duitsche oorlogsvlag, als de prooi binnen het bereik der kanonnen was. Onder de gezonken schepen zijn het stoom schip „Gladys Royle" (3268 br. tons), de zeilschepen „Charles Gounod" (2199 br. tons) „I a Rochefoucauld" (2200 br. tons), „Antho- nin" (2262 br. tons), „Dupleix" (2 206 br. tons), de „Lady Island" (4500? br. tons), de „Rolungoth" (5500? br. ton), en het stoom- chip „Horngarth" (3609. br .tons). Dit laat ste schip poogde te ontsnappen, doch gaf zich over, nadat vier man der equipage ge wond waren. VERSPREIDE BERICHTEN De Pans en de deportaties in België. De Romeinsehe bladen publiceeïen, naar Jan de ,,Mb." gemeld wordt, een brief v kard' naai Gasparri aan Van den Heuvel. den Belgi schen grant te Rome, den tekst bevattende van de mededeeling van den Beierschen minister president Von Helding aan den nuntius te Ween en. In antwoord van de nota van den nuntius d.d. 26 Februari, schrijft Von Hertling: Vol gens zekere inlichtingen, dezer dagen uit Ber lijn ontvangen, zijn de bevoegde autoriteiten ge neigd om voor alles geen verdere gedwongen deportaties van Belgische werklieden naar Duitschland te doen plaats hebben. Verder zul len allen naar hun land mogen terugkeeren. die ten gevolge van een mogelijke vergissing on rechtvaardig gedeporteerd werden. Ik verlieug er mij buitengewoon over. dat. dus aan het verlangen des Pausen, herhaalde- malen door uw excellentie ut gedrukt en dat ik zeer warm aan do autoriteiten van het rid 1-cb aanbevolen, voldaan is. De laatste (zoogenaamde) voorspellingen van Mad. do Thébes. Naar thans gemeld wordt, heeft de befaamde Fransche waarzegster madame de Thébes (Anna Savigny), kort voor haar dood nog voorspellingen voor het jaar 1917 gedaan, die thans met de gebeurtenissen in Rusland gedeel telijk in vervulling zouden 7-iin gegaan. Ze luiden: „Het eind van den oorlog komt in de maand Maart of September. Einde Maart zal een langdurige aardbeving heel Europa doen sidderen. Beslist dat niet den oorlog, dan ein digt deze in September. Ellende, hongersnood en hongeroproeren zullen den oorlog beëindi gen. Daarbij zal een machtige dör aarde ziin groot rijk verliezen. Het noodlot doelt op een keizerlijk persoon. Ik zie op ziin helm niet het teeken van de overwinning." Van een zoo verschrikkelijke aardbeving, als mevrouw de Thébes zou voorspeld hebben, ziin wij Goddank! verschoond gebleven. De oorlog is helaas 1 in Maart niet tot een einde gekomen; hiermee is ook de z. g. n. helderziendheid van die ongenoemde tramcon- duct.rice to Cherbourg, die het einde van den oorlog op 17 Maart stolde, gelogenstraft ge worden. Nu moeten wii waeliten op het einde van den oorlog tot.... September; voor het geval ten minste dat de oorlog niet eerder een einde neemt, hetgeen wii allen van harte hopen! Ten laatste zij ten aanzien van de gebeur tenissen in Rusland, waarmee de voorspelling van mevr. de Thébes dan tooh gedeeltelijk in vervulling zou ziin gegaan opgemerkt, dat het wel merkwaardig ie, dat deze voorspelling pas bekend is geworden.... toen de feiten al reeds land do z. g. n. profetie hadden achter haald. Of hier dan ook wel werkelijk van een voorspelling van mevr. de Thébes sprake is, mag o.i. vrij sterk betwijfeld worden. Zulke profetiën. waarvan de ware herkomst toch niet is te controleeren, op te duiken, nadat de feiten hebben plaats gehad, is geen kunst. KBRTE BERICHTEN Gratie verleend. De Oostenrijksche Keizer heeft alle 16 ter dood veroordeelden in het hoogverraadsproces te Barayluka gratie ver leend. Aeht hunner werden tot levenslange ge vangenisstraf, vijf tot 2ü-jarige, tweo tot 16- jarig© en een tot 15-jarige gevangenisstraf veroordeeld. De landbouw in Duitschland. In den kreits Minden liet een groot grondbezitter verleden jaar uitgestrekte velden braak liggen. Thans zijn op bevel van den landraad 100 morgen ak kerland van dien man onteigend, om in kleine pe-rceeien aan particulieren ter bebouwing te worden verpacht. Engelsch imperialisme. In een artikel over Bagdad, komt de „New Statesman" er voor uit, dat Engeland in Mesopot-amië land moet inlij ven. „Welke vredesvoorwaarden we ook elders mogen verlangen," schrijft hot blad, „hot is duidelijk, dat het Br it scha Kijk in het geval van dezen toegang tot do Perzische Golf en do Rood© Zee, om zeer dringende strategische redenen, zekere inlijvingen moet zoeken." Grey heeft indertijd wel gezegd, dat Engeland geen nieuw gebied zoekt-, maar do oorlog heeft alles ondersteboven gekeerd en men kan zich aan dat woord niet moer houden, vindt het blad. De deportaties in Noord-Frankrijk. De „Stampa" zegt, dat, volgens bij het Vatikann ingekomen berichten, do deportaties uit hel- be zette gedeelte van Noord-Frankrijk weer op grooter schaal begonnen zijn. Onlusten in Servië? Het Bulgaarsche Agent schap spreekt een bericht van het er vise- e persbureau op Korfoe tegen, dat er in (bezet) Servië een opstand zou ziin uitgebroken. Er ia alleen met enkele roovorsbenden, zaoh ge vormd hadden, afgerekend. Overigens is de rust nergens gestoord. Uitstel der wijding van II. Olie. Baar de be stelde olijfolie niet bijtijds zal aankomen, kan, naar de „Mb." uit Keulen verneemt, de wijding der H. Olie in den dom aldaar, evenals ïn ta - rijke andere Duitsche domkerken op Witten Donderdag niet plaats hebben. De Paus heeft derhalve aan de betrokken bisschoppen verlof gegeven de wijding der olie op een Meren dag to verrichten. DE STAKING IN ENGELAND. LONDEN, 2 April. Da regeerina heeft te Barrow bekendmakingen doen aanslaan, waarin wordt meegedeeld, dat zii. indien het binnen 24 uur hervat is, zal ingrijpen krachtens do „Defence of Realm Aot." UIT ITALIË. ROME. 2 April. De koning is naar het ïront teruggekeerd na een afwezigheid van ongeveer twee weken. In deze periode inspecteerde de koning de vloot, bezocht de bolangriikste oor loghavens langs de Adriatisohe Zee en deWer- dedigingswerken aldaar. Vervolgens vertoefde de koning te Rome, waar hij talrijke langdurige conferenties had met alle ministers, waarmee hij zich onderhield over de belangrijkste kwesties van het oogen blik zoowel van militairen als internationalen en binnenlandschen atffd. Barteljorisstraat 27. TEL. 1770 GENEVE, 3 April. (Part.) Italiaansche bladen melden, dat generaal Cadorna heef: deelgenomen aan verscheidene zittingen van den ministerraad. Hij heeft, uitvoerige mod - deelingen gedaan aangaande den militairen toestand, welke ook volgens de overtuiging r Regeering volkomen bevredigend 5?-. WASHINGTON. 2 April. Reuter sein;: Het Congres is heden in buitengewone zitting bijeen gekomen om te beslissen over de kwestie van een oorlog togen Duitschland. Het begon met oen strijd tusschen demokva ten en republikeinen over de organisatie van het Huis. Als die beslist is, zal het Congres ken nis nemen van Wilson's boodschap over de ern stigste international© krisis. waarvoor de Ver. Staten sedert den burgeroorlog zijn geplaatst. Waarschijnlijk zal het Congres eerst in 't laatst van deze week tot een besluit konten. WASHINGTON. 2 April. Clark (dcmokraal) is met 217 tegen 205 stemmen tot voorzitter van het Huis van afgevaardigden herkozen. Wilson's boodschap zal oniniddelliik nadat ze is uitgesproken aan alle gezantschappen tc Washington worden gezonden en aan de Ame- rikaansche diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland worden overgeseind. Naar verluidt zal de boodschap een afkon ii ging van den oorlogstoestand zoo dicht nabij komen, dat de buitenlandsche regeeringen er aanleiding in kunnen vinden onzijdigheids ver klaringen af te leggen. WASHINGTON. 2 April. Flood, voorzit lor van de oommissie voor buitenlandsche zaken uit hot Huis van Afgevaardigden, heeft een motie ingediend, houdende do verklaring, dat er oor logstoestand is tusschen de 4 er. Staten en Duitschland en machtiging aan den president tegen Duitschland oorlog te voeren. Van hedenmorgen AMERIKA IN STAAT VAN OORLOG MET DUITSCHLAND. WASHINGTON. 3 April. President Wilson heeft het congres gevraagd te verklaren, dat de Vereenigde Staten in staat van oorlog zijn met Duitschland. LONDEN, 3 April. (Part.) Verschillen(K. pacifisten zijn te Washington aangekomen niet het doel de leden der twee huizen te bewerken. Een afvaardiging uit Massacliussets heeft, vlak voor de vergadering van het Congres beaon, zich bij senator Lodge vervoegd, om hem te vragen hun inzichten te steunen. Lodge (rc- publikeinsoh senator voor Massachussets) ant woordde; „Als de president een oorlogsverkla ring wenscht, zal ik er vóór stemmen. „Dat is laf", zeide de pacifist. Brammwart. genaamd. „En jij bent een leugenaar", zeide Lodge. Een vechtpartij was het gevolg van deze ruzie, waarbij de bejaarde Lodge dc overhand lx hield. NEW-YORK. 3 April (Part.) Te Washing ton heerseht een geestdriftige stemming.^ Dui zenden burgers uit alle deelen des lands zun in do federale hoofdstad aangekomen. Het aantal pacifisten is slechts gering, ver geleken bij dat van hen. die vastbesloten zijn de liegeering te steunen, indien deze tót het uiter ste middel haar toevlucht moet nemen. De ge heele stad vlagt; een ieder draagt, nationale kleur enf OOSTENBIJ li. Een sensationeal proces. De minister van justitie afgetreden. In den loop van een opzienbarend p.o.e> tegen den vroegeren president van de d j osi tobank, dr. Krana en verscheid-no nieüybe- schuldigden, deed zich een opmerke.ijk m i- dent voor. Een getuige (tie zed wo0en vei- scheideno beschuldigingen in militair voor arrest is, beweerde, dat- in een t ma. g. k protocol later door de tegenwoordige mil ters van justitie, oorlog en ftnan mm ver anderingen waren aangebracht; he., dro. ao hand der genoemde ministers geeorijg er .o origineel zou zich in bewaring bsvinucn van een afdelingschef van het mm.sen- van Het gerechtshof beval een oHm.d„ell jk vci« hoor van de genoemde drie minor turs; eo.&i dan zal blijken in hoeverre de beweringen van dezen getuige juist zijn. In openbare kringen wordt -aan deze opzien.■-arende be weringen met betrekking tot een vergrijp van drie ministers in do protocolaffaire wem tg ge loof gehecht. Nader .wordt gemeld,: Rij. dó behandeling van het proces-Krans .werd de minister van justitie .vrijheer dr. Schenk a-ls getuige ge hoord, Schenk verklaarde, dat hjj alvorens als getuige verklaringen af he leggen, zich ge noodzaakt zag tot de mededeeling, dat hij den keizer o nta lag had gevraa,gd uit zijn ambt. Hij diced dB om ook den schijn to vermijden, 'dat hij als opperste leiderjtor justitie, het gerechtshof zou kunnen *Deze verklaring bracht in de zaal groote. ontroering teweeg. Berichten in I tot 5 In alle Platoon van Epirua (Albanië welke do Italianen bezet houden, hebben dozen do Italiaanaehe vlag geheachen, De ziekte van lord Grey is verergerd. De toestand is levensgevaarlijk, daai ut ai NIEUWE HMRLEMSCHE COURANT I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1