niet verschijnen. IlLEIItSTIIIITIE Maximym-prijzen Dried. OPIMWMSSCIIIffl gemeente HAARLEM en 8MSTREKËN. P. W. TWEEHUIJSEN, Bericht. VAN TOESLAG EN LOON. DE OORLOG DE HOUDING VAN AMERIKA. BINNENLAND OENSDAG 4 APRIL SSI7 4I8TE JAARGANQ No. 3304 Uit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. De „Nieuwe Haarlemsche Courant" zal dit jaar op GOEDEN VRIJDAG De Administratie. AGENDA. 5 APRIL. Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23 Bureau van Arbeidsrecht, half 9 tot half 10 Leden Spoor en Tram, 8 uur. GrooteKerk 2—3 uur Orgelbespe ling door den heer Louis Ro-bert. (Zie pro gramma Stadsnieuws). St. Elisabeth s-G e b o u w Jansstr. .van 12 uur aanvrage om versterkende middelen voor arme zieken. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen er. R.-K. feestdagen. SCHOTEN. n.m. 2 uur gemeenteraad. HUISBRANDKOLEN. De maximum-prijs van tarwe waterbrood is ook toepasselijk op z.g. Luxe-waterbrood. Eveneens geldt de maximum-prijs van tar- we-melkbrood, voor z.g. Luxe-melkbrood. Met uitzondering van den prijs van het Regee- rings-bruinbrood, treden de maximum-prij zen van bovenbedoelde goederen eerst op een nader te bepalen datum in werking tot toolang blijven de groothandelprijs van f 26.25 en de kLeinhandelprij3 van 33 cent voor bloem, alsmede de kleinhandelprijs van 12y> cent voor tarwe waterbrood en 13 cent v,oor tarwe-waterbrood onder rabbinaal toe zicht van kracht. 1. i In den Haarlemschen Gemeenteraad waar in de zaken veelal zeer gelijkvloers en nuch ter worden afgewerkt zonder veel theorie en fanfaronnades, werd op Woensdag 28 liaart met de gewoonte gebroken en een debat over het rechtvaardig loon gehoord, zelfs feitelijk buiten de orde. De duurtetoeslag immers was door B. en ter tafel gebracht. Geen nieuwe loonre geling. De duurtetoeslag moest zoo billijk «iegelijk geregeld. Van rechts kwam o,a. een nieuw, voorstel in, later in de hoofd gedachte door B. en W. overgenomen, en door de oude voorstellers geheel naar de oorspronkelijke gedachte geamendeerd, zij het onder verlies van de terugwerkende kracht. Van de socialisten echter kwam een voorstel tot tijdelijke loonsverhooging: Alle loonen van f 600 tot fl 3000 met f 200 te verhoogen. De grens f 3000 werd eerst later inge voegd. Ook hier terugwerkende kracht'. Men zou juist zoo zeggen: hier is (juist geen plaats voor theorie, het gaat niet over een naam „duurtetoeslag of tijdelijke loons verhooging," maar over de billijkheid der getallen. Echter in deze laatste billijkheid stonden de rechtsehe voorstellers zonder tegenspraak op het juiste standpunt. De socialisten zochten dus hun kracht in de tegenstelling „toeslag of loon" en zetten loontheorieën op of liever bestreden ver- mee nde loontheorieën van rechtsehe raads leden, waar deze toch slechts over billijke toeslagvoorstellen spraken en niet over loon gekikt hadden. Ten plotte werd dit zelfs aan de heeren socialisten duidelijk. Maar de zaak waar zij het over hladden komt toch eerlang aan de orde bij de her ziening van ambtenaarssalarissen en de loo nen der werklieden in dienst der Gemeente. Het mag dus genoemd worden aan <1® orde van den dag wanneer wij hierover, d.w.z. over een billijk loon en de factoren die het bepalen, een enkel woord schrij ven, mede in verband met de harde woorden welke aan rechts zijn toegevoegd in de laatste raads vergadering. De grief der socialisten luidde aldus: ten onrechte neemt gij, Christenen, vrouw en kinderen op als factoren die het loon o.a. moeten bepalen. Gij werkt aldus een vraag naar ongehuwde werkkrachten in de hand, althans zij, die met veel kinderen „gezegend, zijn, zullen volgens u w loontheorie geheel geen loon ontvangen omdat zij geen werk kunnen krijgen. Enkele heeren aangevallenen zaten met spanning te wachten of de roode woordvoer ders hunne loontheorieën zouden ventilee- ren, en de vraag rees of Marx dan wiel Las- salle zou aangehaald worden, of dat wellicht, meer gloednieuw, Kautsky, de overwinning zou behalen. Zij vernamen slechts de vage uitdrukking dat het loon zich moest regelen naar de arbeidspraestatie in verband mfet de algemeene behoeften. En stel: deze vagó stelling zou waar zijn, was dan waar dat hieraan voldaan werd door een loon van f 900 zoo goed als een van f 2800 met f 200 gelijkelijk te verhoogen. De algemeene be- hoeftenl Van den arbeider toch? En wijzi gen zich die behoeften niet naar gelang iüe arbeider is ongehuwd of gehuwd, gezinshoofd, met onderhoudsplicht voor armlastige ouders, voor onzelfstandige kinderen? Het .wtaé maar goed dat een toonsbepaling niet aan de orde was, want anders wam vrouw en kindertal |n de afweging van de behoeften en in de hoe grootheid van het loon opgenomen op giOud der bestrijders, de socialisten, die met hunne stellingen een kindertoeslag fundeerden. Dit behoeft niet te bevreemden. De socialisten hebben wel degelijk in de eerste toeslagbepalingen vyui dezen mobili satietijd aangedrongen op de wijziging; van den toeslag naar gelang, de behoeften, de maatschappelijke behoeften van den arbeider en zij konden niet ontkomen aan het element: vrouw en kinderen. Zij zullen mij toegeven: oh ja, eerst. En dan bij toeslag. "Maar de abnormale tij den worden normaal in ellende en lengte. En toeslag is iets anders dan loon. (Wij had den 't in den Raad over toeslag). Maar ook hunne loontheorieën laten de kin deren niet los. Karl Alarx' toonstelling wordt veelal al dus weergegeven: toon naar de behoeften. Zijn theorie js „ietwat" omslachtiger, maar raakt ons onderwerp slechts in liet onder zoek naar de loonsfactor „kinderen" en dat doet het ietwat komisch aan in verband met de verguizing der Christenmannen, Karl Marx in zijn eigene geleerde spreekwijze het volgende te hooien verklaren: „De arbeidskracht bestaat slechts als eigen schap van den levenden individu. Haar pio- ductie onderstelt dus zijn bestaan. Het be staan van den individu gegoveu zijnde, be staat de productie der arbeidskracht in zijn e'igen reproductie onderhoud. Voor zijn onderhoud behoeft de levende individu een zekere som van levensmiddelen. De ter re productie der arbeidskracht noodzakelijke ar beidstijd lost zich derhalve op in den (ter productie dezer levensmiddelen noodzakeiij ken arbeidstijd of de waarde der arbeidskracht is de waarde der tot onderhoud van haar bezitter noodige levensmiddelen. (Das Kapi- tal. I blz. 133)." Ik weet zeker, dat, als ik zooveel geleerde woorden gebruikte en zoodanige onduidelijke omschrijvingen, president de Lobei mij op de vingers zou tikken, maai' hij durft Karl Marx niet aan, zelfs hij iuiet, ik ook niet, het behoeft ook niet want Karl is liood, zoowel lichamelijk als in zijn leerover do factor „kinderen" bij loo 113 waar doering. Want zoo redeneert hij verder, deze levens middelen moeten niet alleen vo doende zijn om den arbeider op krachten en in zijn normalen levenstoestand te houden. De ar beidskracht is bovendien vergankelijk door sterfelijkheid van haar drager, zij moet der halve niet alleen „gereproduceerd" worden in hemzelf, zoolang hij bestaat, maar ook ia z ij. n e kinderen, voor den tijd. dat hij niet meer bestaan zal. „De som der tot productie van de arbeids kracht noodzakelijke levensmiddelen sluit ai- „zoo de levensmiddelen der plaatsvervangers, „d. ,w. z. der kinderen van de ar oei „d e r s in zich, zoodat dit ras van eigenaardige „warenbezitters zich op de wereldmarkt vcr- „eeuwigt." Meen niet, lezer, dat Marx hier. origin, cl is in zijn leer, de oorspronkelijke woorden zijn van den koning dér libera.e cconomi-:- David Rioardo, wiens slotwoorden ztelfs in Marx' definitie als een echo klinken: „De natuurlijke prijs van den arbeid „zegt Ricardo is die prijs welke noodig „is om de arbeiders, door elkander geno* „men, in staat te stellen te bestaan en hun „ras te vereeuwigen zonder vermeer- viering of vermindering." Wij gaan niet in op de waanzin van Marx' reproductie en arbeidskrachtideen, het was ons slechts om zijn „kinderfactor" te doen. Nu willen wij hier toch even stilstaan. Er is een du u r tetcea 1 agrege I in g aan de orde in Haarlem's Raad. Rechtsehe voorstellers en rechtsehe meerderheid veroveren do schoonste en billijkste jen he! aas ook duur ste) toeslagregeling van geheel Nederland. Men zou zoo zeggen: vreugde bij1 gegadig den? Zoo is het ook over het algemeen, maar er zijn toch nog menschen zóó verblind die de meest onbillijke tijdelijke loonsver hooging prefereeren. Zelfs gaat het gezond verstand hier en daar op don loop waar men jankt: er zal bij die rechtschen wel wat achter zitten.js het wel zuivere koffie als zij blijkbaar iets beters schenken dan het roode sap uit bombast getrokken? Stelt u voor dat da socialisten eens de schitterende billijke loonsioee'ag hadden voor gesteld en wj Rechtschen waren met het voorstelletje van tijdelijke toonsverhoogLag ge* komen: iedereen f 200. Zelfs in opzet: Zon der grens naar .boven. Dat is later pas gekomen: f 3000, zooals de rechtsehe stommelingen voorstelden.stelt u voor dat wjj dat eens gedaan hadden 1 Arbeiders vre ters, brandkastwo rstólaars, dubbele namen- schoeljeja, do oude sluizen van bijna afgeleerde betiteling zouden wellicht geopend zjn geworden. Tot zoover de toeslagregeling in verband met kinderbezR, wij danken Marx voor zijn steun, (naar zullen hem pu toch vergeten. Waar wj onze Katholieke denkbeelden guan zeggen over de grootte van een rechtvaardig loon en de factoren die het bepalen juist in verband met het verhandelde in .den Raad, Mr. ROMANS. OVERZICHT. Toen ons gisteren, nog maar kort saam- gevat, het verzoek van Wilson aan het Con gres der Ver. Staten bekend werd, hebben wj reeds op den ernst van den toestand gewezen. De spanning is nog verergerd door het feit, dat juist op den vooravond van het Congres het eerste gewapende handels schip uit Amerika, door een Duitsche duik boot is getorpedeerd. Deze daad der Uuit- schers is tjdens de zitting van het Congres te Washington bekend geworden, terwjl Wil son 'zjn rede hield. Het gerucht drong wel dra door tot binnen de muren van de con greszaal en nog onderwijl Wilson sprak ging de torpedeering van de „Azteo" van mond tot mond; dooh de president werd eerst later met het geval in kennis gesteld. Vermoedelijk zal deze daad van grooten invloed zjn op de te nemen besluiten van het congres en zal dit geval als een casus belli worden beschouwd. Dan zal het Congres nog gewilliger zjn goedkeuring hechten aan de voorsteilen, die het reeds hebben be reikt, om te verklaren dat Amerika en Duitschland in staat van oorlog zijn en zal de oorlog tusschea beide naties een feit zjn. De stemming in de Vereenigde Staten is wanneer wj de Reuterbericliten, waarop wj thans bjna uitsluitend zijn aangewezen, mogen gelooven algemeen ten gunste van een" oorlog tegen Duitschland. De boodschap van Wilson wordt als een diplomatiek do cument van den eersten rang beschouwd en men hecht er vooral bijzondere waarde aan, dat Wilson zoo precies de antithese tus- schen het Duitsche v 0 1 k en de Duitsche r e- igeering heeft gesteld. Ook ia Erankrijk roemt men algemeen de boodschap van den president der Ver eenigde Staten. Men bewondert de verheven gevoelens, waardoor de presidentieele rede voering geïnspireerd is, terwijl men tevens de boodschap ook van hooge diplomatieke waarde beschouwt. Men gelooft, vooral met het oog op het verschil, dat Wilson maakt ten aanzien van volk en regeering in Duitschland, dat de betreffende passage uit Wilson's rede ook in Duitschland een diepen indruk zal nalaten, in het bijzonder in ver band met de steeds scherper tegenstellingen, welke zich sinds de laatste weken tusschcn regeering en volk vertoonen. Terwijl op die wijze aan de overzijde van den Oceaan de oorlog wordt voorbereid, heet het dat in de centrale landen opnieuw een beweging ten gunste van den vrede gaan de is. Natuurlijk wj wezen er eerder al op vormde de Russische revolutie den achter grond van de jongste rede van den Duit- schen rjkskansclier en dit is ook het oor deel van het te Kopenhagen verschijnende blad „Bolitiken". „Helder en duidelijk zoo schrijft dit blad kwam de vredesge- daclite uit door de verklaring, dat Duitsch land. niets liever wenscht, dan dat Rusland een bolwerk voor den vrede zal worden, en dat het Russische volk van Duitsche zj'de niet de minste inmenging in zijn bin- neulandsche aangelegenheden te vreezen heeft. De kanselier erkende daarmede op ondubbelzinnige wijze den nieuwon toestand in Rusland." Maar toch, die rede is niet zonder invloed gebleven op den toestand in de middenr<jken. Reeds den volgenden dag immers stond Czer- nin, do Oostenrijksche minister van buiton- landsche Zaken, een persgesprek toe, waar in hij de verklaringen van Bethmann lloil- weg nader aanvulde en opn.euw op ondub belzinnige wijze uiting gaf van de geneigd heid dio men nog heeft voor het herstel van den vrede. En nu is achteraf al irebtoken, dat het niet bij de uitlatinRen van Bethmann Hollwesr en van Ozernin ia gebleven. Althans heeft een telegram uit Weenen intuweben al gemeld, dat DE STEM3HNG te WAS HINGTON. LONDEN, 3 April (Part.) Naar uit Washington gemeld wordt, heerscht daar een buitengewoon geestdriftige stemming. Op den dag van Wilsons verschijning voor het Congres waren vele tienduizenden Amerikanen in de bondshoofdstad verzameld. Pensylvania Avenue, welke het Witte Huis met het kapitool verbindt, was gevuld met zulk een compacte menschenmenigte als men zelfs bij de overdracht van het presidentschap der republiek bij hooge uitzondering aanschouwde. Toen de president, laat in den namiddag, naar het Congres reed, moest hij v - le duizenden, die langs den weg waren samengestroomd, een overweldigende ovatie in ontvangst nemen, ge tuigend van het geestdriftig patriottisme der bevolking. Wilson, die ernstig keek en klaarblij kelijk in gedachten verzonken was, toonde zich niettemin zeer onder den indruk van het enthou siasme der menigte. Uitgebreide maatregelen waren genomen, om orde-verstoringen, tengevol ge van pacifistische tegen-manifestaties te voor komen. Geen enkel incident van beteekenis viel evenwel voor: het publiek bleek volkomen eens gezind te zijn. De betoogingen bereikten hun hoogtepunt, toen de president aan het kapitool aankwam. Nimmer heeft men te Washington zulk een geestdrift gezien. Ook in het Congres werd Wil son met overdonderend gejubel ontvangen. Hij was zichtbaar onder den indruk, toen hij met de voorlezing van zijn Boodschap een aanvang maakte. Herhaaldelijk werd hij door daverende bijvalsbetuigingen onderbroken. Onbeschrijfelijke tooneelen speelden zich af, toen de president het Congres uitnoodigde den staat van oorlog met Duitschland af te kondigen. Als één man verhieven senatoren en repressen- tanten zich van hunne zetels en betuigden met donderend hoera-geroep hunne instemming. Uit alle steden des lands komen berichten in omtrent groote volksbetoogingen. Vóór de ge bouwen der groote dagbladen in New-York, Philadelphia en Chicago, stonden onafzienbare menschenmassa's de berichten omtrent de zitting van het Congres af te wachten. Ook in de Westelijke Staten heerscht alge meene belangstelling. Te San Francisco, Oak land, Sacramento, Los Angelos was het publiek nog laat in den avond op de been, in afwach ting van berichten uit Washington. Geestdrif tige manifestaties ter eere van de geallieerden vonden in tal van steden van het westen plaats. DE OORLOGSTOESTAND. WASHINGTON, 8 April. De regeering heeft bij den Senaat en bij het Huis van Afgevaar digden een voorstel ingediend om te verklaren, dat er een oorlogstoestand met Duitschland be staat. Dit voorstel zal morgen worden behandeld. WASHINGTON, 3 April. De motie van Flood is onmiddellijk na het vertrek van Wilson bij het Congres ingediend en naar de commissies van buitenlandsche zaken van beide Huizen ver wezen. De zitting van het Congres is verdaagd. Van hedenmorgen ONTEVREDENHEID IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 4 April. (Part.) Naar de „Vor- warts" meldt, heeft dr. Michaelis te Dortmund ook met vertegenwoordigers der arbeiders, die in de zware industrie werkzaam zijn, eene bespre king gehouden, die drie uren duurde. De leiders der vakverenigingen der drie richtingen zetten den staatscommissaris op besliste wijze den ernst van den toestand uiteen en berispten op scherpe wijze de ievenswijze der personen die in goeden doen verkeeren en slechts op eigen welzijn be dacht zijn. Zij verlangden 0. a. gelijke rations voor offi cieren en manschappen in het leger, opheffing der bezwaren, die bestaan tegen het vergaderen van vakverenigingen. Er zouden stakingen uitbreken, wanneer de aangewezen vertegenwoordigers niet spoedig in vergaderingen met de arbeiders tot een vergelijk konden komen. HET VREDESVRAAGSTUK. BERLIJN, 4 April. Keizer Karei en Keizerin Zita kwamen heden in gezelschap van den chef van den generalen staf, generaal Arz von Straus- senberg en graaf Czernin, in het Duitsche hoofd kwartier, om het Duitsche keizerlijk paar een be zoek te brengen. 1 UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is ing. 28 Maart benoemd tot Rijkszuivelvisiteur 2e kl. J. L. M. Truijens, thans tijd. als zood. werkz. Bij res. v. d. Min. v. Fin. is J. vanVol- lenhoven, Warmond, ing. 5 April, tijd. belast met de wearn. der betr. v. adj.-insp. dir. bei. en werkz. gest. a. d. inspectie te Hoorn. CRISIS. Gezouten varkensvleesch. De Minister van Landbouw heeft ingetrok ken zijne beschikking dd. 9 Sept. 1916, no. 72235, houdende aanwijzing van goederen overeenkomstig art. 1 Distributiewet 191(3, voor zoover betreft 110. .7spek ((nl. of Ame- Bartefjonisatraat 27. TEL. 1770 rikaansch); en aan die lijst alsnog toege voegd no. 7: gezouten varkensvleesch. Benzine. De Minister van Landbouw heeft bepaald dat verboden is benzine te vervoeren, ver- koopen of af te leveren, tenzij door den minister daartoe vergunning gegeven is. Ver gunningsvoorwaarden zullen nader worden vastgesteld. Maximumprijzen. De Minister van Landbouw heeft nader een lijst van maximumprijzen vastgesteld inge- volge art. 2 der Distributiewet, opgenomen in „St.-Ct." no. 79. ij vonden daarin de volgende wijzigingen vergeleken bij de vorige lijst: uien 9 ct. E.G., Friesche en andere soorten fijn© peen 7 cent en Flakkeesche of Hillegomsche peen 6 cent per E.G. De prijzen van het gezouten varkens vleesch (ander dan gezouten en vet en ma ger spek) is 55 ct. per half E.G., van ge woon varkensvleesch (alles per halfl K.G.L karbonaden 70 ot., kluiven 15, rollade en fricandeau 75, vette lappen 50, doorregen 55, magere 70, gehakt 60, versch vet spek 50, versch doorregen spek 55, gerookt vet spek 50, mager 60, gezouten mager 60, reu zel 50, krabbetjes 40, kruisschijf 40 en ham schijf 45. Voorts bevat de St.ct. een lijst van al de goederen, die ter beschikking der gemeenten worden gesteld, met opgave van de verkoop prijzen welke de gemeente In overweging worden gegeven te vragen aan grossiers en aan detaillisten. Petroleum. Naar wij vernemen is de aflevering van petroleum tot nadere beslissing geheel ver boden. Uitvoer van kipeieren. Bij beschikking van den Min. v. Landb. zal, ing. 4 April, de uitvoer van volversche kipeieren slechts zijn toegestan onder nader vermelde voorwaarden. Scliaarsoh'te aan bouwmaterialen. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Rotterdam heeft, met instemming van de Kamers te Amsterdam, Arnhem, Breda, Delft, Dordrecht, Enschedé, Gouda, Groningen, Haar lem, Hilversum, Kampen, Leiden, Nijmegen, Schiedam en Vlissingen, een adres verzonden aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarin wordt gewezen op de schaarschte aan bouwmaterialen, waardoor vele werken niet kunnen beginnen. Slechts ten deele kan in de schaarschte worden voorzien door middel van vervangingsmaterialen. Sommige materialen zijn op het tegenwoordig standpunt der techniek niet te vervangen. De duurte daarvan heeft ten ge volge, dat de prijzen der bouwwerken tot onge kende hoogte moeien opgevoerd worden, dat ais gevolg daarvan beperking in den bouw en be zuiniging wordt toegepast, en de nijverheid ten zeerste wordt gedrukt. Waar dusdanige mate-; rialen in het geheel niet te bekomen zijn, is het bedrijf voorhands ten doode opgeschreven. De materialen waaraan gebrek is zijn heipa len, bont, kluitkalk, portland-cement, ijzer, zink, lood enz. Medegedeeld wordt dat o. a. te Amsterdam de gemeentetram door gebrek aan portlandcement niet meer in staat is betonbeddingen onder de rails te leggen en daardoor genoodzaakt is ge weest een gedeelte van het losse personeel voor het spoorleggen te ontslaan. Adressant meent, dat er ook nog wel materia len achter worden gehouden door de handelaren en beroept zich op het oordeel der Kamer te Groningen, luidende aldus: „De veronderstelling werd geuit, dat in ons land nog een belangrijke hoeveelheid ijzer wordt vastgehouden door handelaren die een verhoo ging van den maximumprijs wenschen af te1 wachten. Zoo werd uit eigen ervaring door een lid der Kamer medegedeeld, dat hij deze week (midden Januari) van 100 bestelde staven ijzer slechts 7 staven ontving. Bij zijn bezoek aan het ijzerstek van den leverancier bleek hem, dat er nog een enorme voorraad was en dat b.v. van een soort, waarvan slechts twee stuks werden geleverd, er nog wel 400 in het ijzerslek aanwezig waren." Meer dergelijke voorbeelden worden aange haald. Aan het slot van het adres wordt het ver trouwen uitgesproken, dat de levensbelangen der bouwnijverheid zullen kunnen behartigd worden, voor zoover een internationale overlegging daar toe kan bijdragen, onafhankelijk van de voor ziening van levensbehoenen, althans zonder dat laatstgenoemde daarvan de nadeelen behoeven te duchten. Daarnevens zal, voor zoover die nog niet heeft plaats gehad, een inventarisatie van de meest noodzakelijke en schaarsch verkrijgbare materialen den weg kunnen wijzen betreffende verder wellicht te dien opzichte noodig of ge- wenschte maatregelen. Aardappelen en groenten. Door de Kringveilingvereenigingen zal een opgaaf der productiekosten van do verschil lende groenten worden samengesteld. Een der- eglijke berekening betreffende de vroegé aard appelen is reeds ©enigen tijd geleden aan het departement van "Landbouw overgelegd. Wanneer deze minimumprijs gegarandeerd wordt, zullen 'de tuinders zeker met. dien bouwi doorgaan, die door den buitengewoon hoogen prijs van pootaardappelen, gebrek aau kunstmest en het koud© voorjaar, to oh reeds weer zal moeten worden ingekrompen. De aanvoer van spinazie aan da veilingjet is, ondanks de koude temperatuur, vrij gróót Den. hoogen productieprijs in aanmerking mende, valt de prijs daarvan nog mede. Arbeidsbemiddeling Door den minister van Waterstaat is d volgende circulaire gericht tot de gemeent besturen, i Ter bevordering van de ontwikkonng b NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Alle betelende aböónés op dit Blad, in het beztt van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, 500 bij overlijden, f 300 bij verlies van een hand Of voet, f 250 bij verlies van een oog, f 125 bij jrerlies van een duim, f 75 bij breuk van een arm ot been, f 100 bij verlies van een wijsvinger, f 25 bij verlies van een anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór j Oclober 1911 uitgegeven polissen ztjn niet geldig.) De Burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat de verkoopprijzen der brandstof fen gedurende de maand April zijn vast gesteld als volgt: Industriekolen f28 per 1000 K,G. Gietcokes(grof) f33 dito (gebroken) f36 Hollandsche Anthraciet f 2.20 per H.L. Belgische f2.50 Eierbriketten f 1.80 Kachelkolen f1.75 Cokes (grof) fl-50 dito (geklopt) f 1.55 Alles franco bergplaats van den ver bruiker. 9164 Haarlem, 4 April 1917. De Burgemeester voornoemd, W. B. SANDBERG. DE GEMEENTEBESTUREN VAN HAAR LEM, HAARLEMMERL1EDE EN SPAARN- DAM, SCHOTEN. BLOEMENDAAL. HEEM STEDE EN BENNEBROEJK; maken bekend, dat door den Minister van Landbouw de navol gende Maximumprijzen zijn vastgesteld als: Regeeriugsbloem uitsluitend op broodkaart te ver strekken 30,50 per 100 E.G. 30,50 per 100 E.G. 0,57 per 1 E.G. Regeeringsbruinbrood 0,05 per 0,4 E.G. Tar we waterbrood gebakken van Regeerirtgsbloem 14 per 0.4 E.G. Tarwewaterbrood gebak ken van Regeerings- bloem onder Rabbinaal toezicht 0,14/-j per 0.4 E.G. Tarwemelkbrood gebak ken van Regeeringsbloem 0,16 per 0,4 E.G. Tanwemelkbrood gebak ken van Regeerings bloem onder Rabbinaal toezicht 0,1614 per 0.4 E.G. Regeerings Banketbak- kersbloem 33,50 per 100 E.G. Joodscke Madzes van 8 in het pond 0,36 per V2 E.G. de Oostenrijksche Keizerin nu eens gauw ken nis wilde maken met de Duitsche Keizerin, dat daarom de Keizer en de Keizerin van Oostenrijk naar het Duitsche hoofdkwartier zouden gaan en, (daar er ook wel politiek ter sprake kon komen men kan nooit wetende rijkskanse lier en graaf Czernin elkaar daar ook zouden ontmoeten welke ontmoeting blijkbaar door de „Lok. Anz." in verband wordt gebracht met de nieuwe vredesplannen. WASHINGTON, 3 April. Senaatscommissie voor buitenlaiixlsche aangelegenheden heeft het regoeringsvoorstel, om to verklaren, dat er oologstoestand met Duitschland bestaat, goed gekeurd in nagenoeg denzelfden vonu als het was ingediend. LONDEN, 3 April. Een telegram nit Was hington aan de „Central News" bevestigt, dat Eet Congres zonder aarzeling de verzoeken van Wilson zal toestaant

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1