niet verschijnen. HONDENVOER. AARDAPPELEN. OPRUIMING TERUGEI P. W. TWEEHUIJSEN, Bericht. VAN TOESLAG EN LOON. DE OOHLOD DE HOUDING VAN AMERIKA. BINNENLAND cmDERDAG S APRIL 1917 4ISTE JAARGANG No. 9305 lór Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. De „Nieuwe Haarlemsche Courant" zal dit jaar op GOEDEN VRIJDAG De Administratie. No. 18, 3 K.G. Aardeenden verkrijgbaar 9199 VAN DlfFiRONTEN. VAN DE ZEE KORTE BER3CHTEN TELEGRAiiliEK Barteljorisstraat 27. TEL. 1770 Van hedenmorgen DE 00RL0GS-RES0LUTIE DOOR DEN SENAAT AAN GENOMEN Wasningtsn, 5 April (Part.) De Senaat nam de oorlogs-resolutie met 82 tegen 6 stemmen aan. KEIZER WILHELM ERNSTIG ZIEK? Londen, 5 April (Part.) De „Morning Post" meldt uit Washington, dat in zekere Amerikaansehe financleele krin gen verzekerd wordt, dat de Keizer van Duitschiand lijdt aan een zeer ernstige nierziekte. Herstel zou onmogelijk zijn; de dood des Keizers wordt binnen ongeveer drie maanden verwacht. COURA Alia betmlenda «Whnés op dit Blad, in het bezit van «en Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor Mi et voet, f 200 bi) verlies van een oog, f 125 bi] I 4GÖ0 bi] levenslange ongeschiktheid tot werken, n, ft 500 bi] overlijden, f 300 bij verlies van een hand 250 bi] verlies van een oog, 1 125 bi] een duim, f 75 bi] breuk van een arm jrerlies van een duim, f 75 bi] breuk van een arm gbees, f 100 bi] verlies van een wijsvinger, f 25 verlies vsn een anderen vinger. De uitkeering dezer Sedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche Igemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór J October 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldig.) ■»-—»— ii in 6 APRIL lialf 2 -Bu- Nassaulaan AGENDA Paleis van Justitie reau van consultatie. Spaarbank St. Rosa geopend van 71£8 Y* uur. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. AGENDA 7 APRIL Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23 Gewone zittingen vna 8—9 uur. I De Chef van het Distributiebedrijf te Heemstede maakt bekend, dat vanaf WPÏj- tistfji 9 ApPÜ a.S. en vervolgens iederen Dinsdag en Vrijdag bij A, VAN DE.R. LIN DEN, Camplaan 31 te Heemstede. Voeder voor Honden verkrijgbaar wordt gesteld. De piijs is 131/2 cent Per K-Cb 9198 De Chef van het Distributiebedrijf te Heemstede maakt bekend, dat deze week vanaf Ifpijdag April a.s. op bon i* uitsluitend Red Sta- CAwrdna-rb-. IL iVij lazen in de Nalezing van den Ge meenteraad der N. H. Gt. de volgende schoo- ne regels, die ons midden in de, kwestie wierpen „O, die toeslag voor kinderen en echtge- ooten. Die schijnt de heeren dwars te „zitten. Een rechtvaardig loon eisohen de „heeren. Maar heer Nagtzaam en heerPoppe, „gij bekijkt de zaak sleohts van één zijde. „Niet alleen moet gij vragen wat de strikte „rechtvaardigheid verlangt, maar ook wat „de Sociale rechtvaardigheid vraagt. De „strikte rechtvaardigheid vraagt dat de pa troon minstens een loon betaalt dat aan de „minimumeischen voldoet. Maar dat neemt „niet weg en gij vergist u zeer door te „meènen, dat alles wat aan z'ulk een loon „wordt toegevoegd niet meer ligt binnen het „terrein der strekte rechtvaardigheid. Kil „de patroon bij de loonregeling boven het „minimum uitgaan door kinder- en huur- „toesiag te geven, dan is ar nog ruimte „genoeg voordat de maximumprijs bereikt is „voordat bet aequivaient der arbeidsvoor waarden overschreden is. Kindertoeslagen „zijn aanvullingen. Uit een oogpunt van So- „ciale rechtvaardigheid kunnen deze toesla- „gen gewenscht zijn." Het zijn de gedachten van onzen socioloog prof. Aengenent die hier vertolkt worden en wij zullen op dat voetspoor verder treden, want wij bedoelen niets oorspronkelijks te zeggen zooals Marx toen hij Ricardo na sprak maar de meening der Katholieken weer te geven, zooals ook de redacteur der Nalezing dat deed. Allereerst blijkt dus reeds dat de coialis- ten 0. i. er geheel-naast zijn als zij spreken over toeslag als een fooi, een aalmoes, een Ondersteuning. .Wat zotte woorden toch in de monden van hen, die, gezien de tijden, sec tijdelijke loonsverhoogihg wilden van f 200. Hing deze dan alléén samen met de arbeidsprestatie? En hoe dan? Ging niet heel de Raad uit van dezelfde gedachte: het geldloon wat de gemeente aan hare amb tenaren en werklieden betaalt moge bij de v ae t s t e 11L n g voldoende zijn geweest, hel fèldoet thans zeker niet, ergo zullen wij wat bfj geven? En is het dan niet dwaas die toegift nobel en fier te vinden als men „tijdelijke loonsverhooging" noemt maar tpoara het juistere woord toeslag gesproken wordt, er op «f te geven als een fooi, een ^almoes? Met voorbijgaan van die hatelijke tennen onderschrijven wij dadelijk dat er ijèrsohil is tusschen loon 8n gift, en dat niet mie belooning van arbeid ais loon kan aan gemerkt worden. Otu Is een vqorbeeld bekend van een ad vocaat la een onzer groote steden die een aChtscheidingsprocoa tot een goed einde had gebracht voor een zéér gefortuneerde dame. Net prsces zelf was eenvoudig. Na gedanan arbekl ontving hij, onze 'gelukjdge collega, rwi bedoelde dame f 50.000 „ab loon voor #w moeite". Waar 0* niet waar: hierin 'zit een 99 pCt. gift, of iets minder, hoezeer ook met name de betaling „als loon" werd aangemerkt. Want de advocaat zal zéér blij geweest zijn dat hij niet te haastig gebakerd was met zijn declaratie, met datgene dus wat hij als een rechtvaardig loon in reke ning zou gebracht hebben. Js er nu in onzen toeslag een gift? Al gaat de belooning (vast loon plus toe slag voor man, vrouw en kinderen) boven de eischen van een minimumloon uit, daarom blijft het geheel toch nog loon. Want, en dit zegt ons ook de Nalezing van de N. H. Ct., wij Katholieken erkennen geen lijngrens maar een strookbegrenzing, een minimum grens waar beneden het loon niet mag dalen, een maximumgrens waarboven het loon niet mag stijgen zonder het begrip „loon" te verliezen. En 0. i. blijft, wat de Haarlemsclie Raad nam nog wel degelijk onder de maximum begrenzing, bleef loon, zuiver loon, geen gift. Zelfs in normale tijden zou zulk een toeslag loon gebleven zijn, niemand zou het ontkend hebben want het zou ook loon ge noemd zijn, maar thans meent men zich bij rechtsche voorstellen waarmede de werkman ten zeerste gebaat is, te buiten te kunnen gaan door uitdrukkingen als fooi enz. Thans nu feitelijk of daadwerkelijk geen meerder loon gegeven is. Immers het on- derhoudsloon blijft hetzelfde. De gulden is van waarde veranderd, in waarde vermin derd daar de goederen in prijs gestegen zijn. Het loon wordt in een ruilmiddel uit betaald, tevens waardemeter, waarvoor de arbeider zijn aardappelen, brood, spek, var- kensvleesch en huur en kleeding betalen kon, die bedoeling zat toen en nu voor, en het is de vraag of mét het verhoogde aantaJ guldens in 1917 het varkensvleesch er nog niet bij in moet schieten, dat hij zich in 1913 van tijd tot tijd kon verschaffen. Waarlijk do maximumgrens waar loon overgaat in gift is door een toeslag zeer zeker niet be reikt. De belooning van den arbeider in ge meentedienst blijft ook nu nog „loon" en het is schier onvergeeflijk hieraan in het belang van den wer.k.m.a.n niet vast te houden met hand en tand, het is bijkans onverantwoordelijk te! zeggen dat wat hij er op 28 Maart bij kreeg een gift, een fooi, een aalmoes is. Verre van daar. Zonder rechtsgronden gaat zijn positie in de toe komst zweven. Wat men hem zonder recht gaf kan er weer afgenomen zonder schade van zijn recht. Maar als, wat hij kreeg, hem rechtens toekomt, dan zal er nog gestreden moeten worden om het hem ten onrechte te onthouden. Wie dan ook spreekt van aal moezen doet, natuurlijk te goeder trouw, iets heel gevaarlijks. Wij staan op den grondslag van een ge middeld gezinsloon maar de toeslagen bre ken dezen grondslag geenszins ar. Zjj ziju ten zeerste toe te juichen. Want hoe meer de maximumgrens van het rechtvaardig loon bereikt wordt, des te beter voldoet het aan de eischen. Slechts in één geval, n.L wan neer om wille der toeslagen aan sommigen voor anderen het rechtvaardig minimum zou worden ingeperkt, zou het systeem in strijd komen met de theorie van het gezinsloon. Professor Aengenent zegt: De aanbevelenswaardheid van het toesla genstelsel spreekt nog sterker, wanneer men de tweede zijde van het loonvraagstuk be ziet, te weten in het licht der sociale recht vaardigheid. Dan is de aanvaarding van kin dertoeslag ,om drie redenen van algemeen belang: lo. Daar het neo-malthusianisme wordt te gengegaan. In overheidsdienst zal ontslag om „kindertoeslagkosten" niet kunnen vol gen. Nooit mogen ook. Een publiekrechte lijk lichaam bouwt juist al zijn daden op het kinderbezit, als v.b.: gaat een leening voor een reeks van jaren aan met die we tenschap, bouwt al hare continu-handelin- gen op het voortbestaan van het mensehe- lijk geslacht. Wij voegen deze argumenten bij het betoog van prof. Aengenent, waar het in onze zaak juist over een gemeente handelt. 2o. Bij gemis aan kindertoeslagen zouden de gehuwde ambtenaren en werklieden steeds, zooals mr. Aalberse eens kernachtig zeide, den rol van „trekossen" moeten spe len voor steeds nieuwe verhoogingen, daar de plichtmatige kinderhuishoudens steeds in Iiud stand in de ellendigste conditie zouden moe ten verkeeren. 8q. De huisvader heeft plichten tegenover zijne vele kinderen (de toekomstige maat schappij). Hij mag en moet niet uit zijn huishouden gedrongen worden om bij verdien sten in de „Vrije" uren bijeen te zamelen, iets waartoe zonder kindertoeslag de nood hem zal dwingen. Volstaan wij met deze beschouwing voorloo- pig naar aanleiding van „toeslag en loon" in den Raad van 28 Maart. Wanneer het werkiiedenreglement jn behandeling komt, hopen wij in deze kolommen op de loon- theorie In het algehieen terug te mogen ko men. Men zal alsdan wederom ons ferm katho liek beginsel ontwaren hetwelk door geen hooge woorden kan weggevaagd worden. De vreezo. der sooiaiisten over groote Loons verschillen „ongehuwd en gehuwd" zal als dan blijken voorbarig geweest te zijn. D. ie vreeze weerhield, den hemel zij dank, den rechtschen Raad niet, aan de arbeiders een goed klinkende werkelijkheid te ver schaffen, waardoor de vreeze uit vele arbei dersgezinnen eindelijk verjaagd is. Mr. BOMANS. OVERZICHT. In de Vereenigde Staten wordt druk beraad slaagd over de vraag of Amerika al dan niet den huidigen staat van zaken tusschen Amerika en Duitschland als een oorlogstoestand zal beschouwen. Gisteren reeds heeft de Senaat be sloten onmiddellijk de oorlogsresolutie in behan deling te nemen en verwacht werd dan ook, dat in den loop van den avond nog de stemming zou kunnen plaats hebben. Ook in het Huis van Afgevaardigden is men voornemens spoed te zetten achter de afhande ling van dit gewichtige onderwerp. Heden (Don derdagmorgen) te 10 uur zal het Huis aanvan gen met de besprekingen over de resolutie en men heeft gisteren reeds besloten bijeen te blijven tot de zaak geheel is afgehandeld en de stem ming zal zijn gehouden. Men vreest, naar het schijnt, weer obstructie van de (Duitschgezinde) vredespartij en teneinde die nu zooveel mogelijk te beperken zal men vermoedelijk die beslissing tot „achtereen afhandelen" hebben genomen. De jongste vredesmanoeuvre der centralen is reeds in haar kiem gesmoord. De rede van Beth- mann Hollweg en de uitlatingen van Czernin werden in de Italiaansche pers al beschouwd als de aankondiging van een nieuw rechtstreeksch vredesaanbod. En de nationalistische pers waar schuwde al reeds tegen dezen nieuwen Duitschen valstrik. Ook in Duitschland zelf en in neutrale landen heeft men een dergelijke strekking aan de uitlatingen toegekend. Nu komt echter de Ber- iijnsche correspondent van de „Köln. Ztg." met de officieuze mededeeling, dat er van een nieuw vredesaanbod geen sprake is. Naar aanleiding namelijk van het betoog van den Duitschen rijks kanselier en de uitlatingen van den Oostenrijk- schen minisier graaf Czernin, schrijft hij, dat uit den toestand van zelf volgt, dat aan dez. woorden, evenals aan het bencht van de reis van het keizerlijk paar en de leidende staats lieden uit Oostenrijk naar het groote hoofdkwar tier tal van commentaren zijn geknoopt. Het is jammer, zoo zegt hij dan verder, dat eenige daarbij de plank mis:.aan en den indruk helpen vestigen, als waren wij op 't punt bij den vijand met een nieuw vredesaanbod aan te komen. Deze uitleg vau wat zich in de laatste dagen heeft afgespeeld, snijdt geen hout. Dat wij in beginsel bereid zijn, ons in onderhandeling voor een eervollen vrede te begeven, heeft de Duitsche regeering meer dan eens officieel bekend ge maakt. Niemand kan mis.asten aangaande de voorwaarden, die daartoe bij voorbaat moeten zijn vervuld. Daaraan kan ae loop van zaken in Amerika niets veranderen. Deze duidelijke feiten mogen niet door een averechtsche voor stelling der afkondigingen en gebeuternissen van het jongste verleden overschaduwd worden. In tusschen wordt dan ook de strijd niet minder hevig voortgezet. Vooral in het Westen wordt op eenige punten van het teruggetrokken front tusschen Atrecht en Vailly, met name tegenover St. Quentin, verwoed gevochten. In de richting van St. Quentin zijn zoowel de Engelschen als de Franschen weer wat vooruitgegaan; doch de stad zelf, welke al sedert lang bedreigd wordt, hebben zij nog niet in hun bezit. Ook in 't Oosten, nl. aan 't Russisch front, ne men de gevechten in belangrijkheid toe. De acties et alleen menigvuldiger, maar nemen gisteren omv«uig <u hetgeen wel bijzonder blijkt uit het succes de - Oosten rijksche troepen aan de Stochod, velk succes ook door de Russen wordt erkend Zoo juist ontvingen wij het verrassende bericht, dat keizer Wilhelm ernstig onge steld zou zijn. Het bericht, dat ten eerste zulk een grooten omweg maakte alvorens het ons, Nederlanders bereikte en dat bo vendien scherp in strijd is met het be richt, dat de keizerlijke echtparen der Midden rijken elkaar in het hoofdkwartier bezoeken, heb ben wij slechts onder het grootste voorbehoud weergegeven. Indien echter achteraf zou blijken, dat Keizer Wilhelm werkelijk ernstig ziek is, dan zou die ziekte zeker niet zonder invloed blijven op den verderen loop van den oorlog. Het kan ook een „politieke,' ziekte zijn en danstaan wij nog voor raadselen, vooral ook ten aanzien van de binnenlandsche politiek in Duitschland. Juist toen ons overzicht gezet was ontvin- wij het telegram, dat de Senaat met 82 tegen stemmen de oorlogsresolutie gisteravond heeft aangenomen. Uit het Westen. Van Fransche zijde: Beoosten en bewesten de Somme zijn de Franschen blijven oprukken langs het heele front, dat ze gister hadden aangeval len. Aan de andere zijde van Dallon brachten Fransche verkenningen het tot de voorsteden ten Z.-W. van Saint Quentin. Ten N. O. van Castres bereikten de Fransche troepen den zuidelijken rand van Grugies van de rechterzij. De Fran schen hebben het dorp Moy aan de Oise geheel bemachtigd. De Duitschers verzetten zich krach tig met geschutvuur, met name in de streek van Essigny. Bezuiden de Ailette is de strijd doorgegaan aan de grens van Laffaux en in het dorp zelf, waar de Franschen in doordrongen, trots den vinnigen tegenstand der Duitschers, die eiken duimbreeds van den bodem verdedigen. Bezui den Vauxeny heeft het vuur der' Franschen Duitsche tegenaanvallen gefnuikt en den aanval lers zware verliezen toegebracht. Van het Oostelijk front. Van Oostenrijksche zijde: Aan de midden- Stochod hebben wij het Russische bruggehoofd van Toboly vermeesterd en aanzienlijken buit ge maakt. De geschutstrijd is op vele plaatsen van het front verlevendigd. Van Russische zijde: Wij hebben den vijand', die tijdelijk onze schansen ten zuiden van Illoekst en ten zuiden van Krewo had bezet, terugge dreven. De Duitschers hebben, na onze stellingen aan de rivier-overgangen van de Stochod in de streek van Tsjerwitsje en bij het station Gilmin met gasgranaten hevig te hebben beschoten en met 13 gaswolken bestookt, onze troepen teruggedron gen en zijn daarna ten N. O. van Gilmin de Stochod overgestoken. Op onzen terugtocht heb ben wij zware verliezen geleden. Wij hebben drie Oostenrijksche schanslinies zes mijl ten westen van Rafailofka (aan de Styr) bezet. De U- en m^noorlog. Naar de admiraliteit te Londen meedeelt, is een Engelsche mijn veger van een oud type te Londen op een mijn gel00pen en gezonken. 24 leden der bemanning worden vermist. De Noorsche stoomschepen „Earmand" uit Bergen, „Havlyst" uit Tansberg, en „Consul Persaon," uit' Bergen zijn tot zinken gebracht. Het Noorsche-s.s. „Maurager" uit Bergen wordt vermist. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Engelsche torpedojager „Laforey". het eommandoschip van den torpedbjagerdienst Dover, op 23 Maart j.l. ten Noordwesten van Kaap Gris Nee, getorpedeerd is en gezonken. Volgens 'te Kopenhagen aan het Ministe rie van Buitenlandsche Zaken ontvangen be richten, is het Deensche stoomschip „Ber- genhus", met stukgoed op weg van En geland naar Denemarken, tot zinken ge bracht. Engelseh weekoverzicht. Do vorige week zijn 2281 koopvaarders in Engelsche havens aangekomen en 2399 uitge varen. Er zijn 18 koopvaarders van meer dan 1600 ton in den grond geboord en 13 van minder dan 1600 ton. 17 schepen zijn vruchteloos aan gevallen. Zes visschers vaar tuigen zijn tot zin ken gebracht. ItaUaansch weekoverzicht. In de week van 25 Maart1 April zijn 432 koopvaarders met een gezameniijken inhoud van 380,383 ton Italiaansche havens binnengeloo- pen en 458 koopvaarders (398,803 ton) .uitge varen. In die week is' een Italiaansch zeilschip van minder dan 500 ton en 5 zeilschepen van min der dan. 100 ton door vijandelijke duikbooten in den grond geboord. Noorsche verliezen. Volgens „Tijdens Tegn" zijn sedert 1 Febr. 105 Noorsche schepen met een gezameniijken inhoud van 160,000 ton in den grond geboord, daarvan in Maart 64 schepen met 103,000 ton. De Noorsche vloot is sedert nieuwjaar met 149 schepen (met 233,000 ton inhoud) verminderd. Volgens „Norges Handels og Sjöfartstidende" zijn sedert begin Maart 17 Noorsche stoomsche pen, die trachtten steenkool en cokes uit En geland te halen, tot zinken gebracht. De opvarenden van de „Alnwick Castle." Naar Reuter verneemt, is er weer een boot van d« Alnwick Castle" opgepikt. De inzit tenden, 19 in getal, zijn te New-Yoxk geland. Er zjjn in het geheel 116 opvarenden gered. 15 zijn gestorven, 25 worden nog vermist. (De „Alnwick Castle" werd den 19den Maart getorpedeerd. Red.) Het vervoer tusschen Enge land en Frankrijk. Uit Noord-Frankrijk wordt via Londen ge meld: Hier aan het front koestert m vrees voor de doelmatigheid der Duiu .1 z.k afsluiting van de Noordzee en den met -„on- loozen duikbootoorlog. Hoe weinig de maatre gelen doeltreffend zijn, blijkt allereerst uit het feit, dat voortdurend nieuwe troepen in Noord- Frankrjjk uit Engeland aankomen en in de af- geloopen week alleen reeds 5000 manschappen. De Zomertijd. In Engeland heeft men eerst erg den spot gedreven met den Zomertijd. Het Home Office heeft nu verklaard, dat het vorig jaar met den Zomertijd de meest gunstige er varingen zijn opgedaan, zoo zelfs dat de rege ling eigenlijk permanent voor den Zomer zon moeten worden ook na den oorlog. De Commis sie heeft voorgesteld den zomertijd vast te stellen van den tweeden Zondag van April tot den derden Zondag van September. De kerkklokken. Een kunstbeschermer, de oberbaurat Pfeifer te Bronswijk, heeft aan de overheid in overweging gegeven, om vóór men de in beslag genomen voor plaatselijke of vaderlandsohe geschiedenis waarde hebbende klokken smelt, afgietsels van den vorm en de versieringen te laten maken om in betere tijden weder klokken van denzelfden vorm te kunnen laten gieten. Onder een lawine. De Oostenrijksche gene ra al-majoor Joseph Fhr. von Henneberg, is vol gens een telegram uit Salzburg bij gelegen heid van een inspectiereis op het Italiaansche front met zijn begeleiders door een lawine overvallen. Generaal-majoor Von Henneberg en een korporaal zijn gedood, de overigen konden gered- worden. Een protest, tegen de Enlcnte-eischen. De groot® wetenschappelijke vereenigingen te Weenen, omvattend meer dan 13.000 leden bij elkaar, hebben in een afkondiging verzet) aan- geteekend tegen de plannen, die de tegenstan ders koesteren om de Oo&teurijksch-Hongaar- sche volkeren-familie uit elkaar te rukken. Eenarmige zetters eu typisten. Ten behoeve der typografen, die den krijg met het veraies van een arm of eenige vingers meesten bekoo- pen, heeft do Duitsche ingenieur Meyer een apparaat uitgevonden om schrijfmachines of zetmachines olectrisch in beweging te zetten. Met behulp daarvan kunnen éénarmigen, zelfs eeuvlngerigen, gemakkelijk hun oude bedrijf blijven uitoefenen. GEEN NIEUWE DUITSCHE VREDES VOORSTELLEN. .KEULEN, 4 April. Aan de „Kölnische Zei- tung" wordt half-ambtelijk uit Berlijn me degedeeld: Aan de redevoering van den Rijkskanselier en de uitingen van den Oos- tenrijkschcM Minister van Buitenlandsche Za ken, zoomede aan het bericht van het be zoek van het Duitsche en Oostenrijksche Keizerspaar, begeleid van de leidende Staats lieden aan het Duitsche hoofdkwartier, wor den ten onrechte talrijke commentaren vast geknoopt. Noch deze uitingen, noch het bedoelde bezoek staan in eenigerlei betrekking tot nieuwe vredesvoorstellen. De oorlogstoestand. WASHINGTON. 4 April. De commissie voor buitenlandsche aangelegenheden uit het Huisi van Afgevaardigden heeft de kleine redactie wijzigingen, welke de Senaat in liet regeerings- voors-tel (om te verklaren dat er een oorlogs toestand met Duitschland bestaat) aangeno men en het voorstel naar liet Huis verwezen. De bespreking begint daar vanavond of mor genochtend. WASHINGTON, 4 April. Reuter seint: Do regeering en de leiders in den Senaat zijn vastbesloten om vóór alles het oorlogsvoor- stel at' te doen. De pacifist La Follette, die gisteren de verdaging tot heden van het debat over dat voorstel had doorge t, was vanochtend niet in den Senaat. Bijna ai ia andere senatoren en vele leden van het Huis van Afgevaardigden waren aanwezig toen de bespreking begon. Ze werd ingeleid door senator Hitchoock, die betoogde, dat de tijd van daden is aangebroken en de tijd van praten voorbij is. De president heeft reeds duidelijk en overtuigend de redenen ont vouwd, die dezen ernstigen stap noodig ma ken. Het voorstel strekt tot oorlog tegen de keizerlijk Duitsche regeering en legt de verantwoordelijkheid voor den oorlog ge heel op de schouders dier regeering, welk a zich herhaaldelijk schuldig heeft gemaakt aan oorlogsdaden tegen de Ver. Staten. De aanneming van het voorstel is buiten kijf een oorlogsverklaring. De oorlogsresolutie eu het Huis van afgevaardigden. (WASHINGTON, 4 April (Part.) Het Hul» van algevaardigden besloot met algemeene stemmen de debatten over de oorlogsreso lutie morgen 10 uur te openen. Het Huis blijft zitting houden tot de re solutie is goedgekeurd. De oorlogsresolutio in den Senaat. [WASHINGTON, 4 April. (Part.) Naar ver luidt zou nog hedenavond over de oorlogs resolutie in den Senaat gestemd worden. Het Duitsche volk en de dynastie. BERLIJN, 5 April (Part.) Het „Berliner Tageblatt" zegt over de rede van [Wilson; „President Wilson heeft een woord gespro ken dat niet onbeantwoord blijven kan. Htf heeft namelijk gezegd, hetgeen dan ook het zwakste punt in zijn betoog is, dat het Duitsche volk in dezen oorlog tegenover de dynastie staat. Deze poging om het Du sche volk van uit het buitenland te onder richten en vooral van een zijde die ons den oorlog verklaard heeft ,is met ondeugdelijke middelen geschied. Sedert drie jaren staan ook de scherpste beoordeelaars van het bjj ons heerschende stelsel bij honderdduizen den in de loopgraven en doen hun plicht tegenover het vaderland. In tegenstelling met hen, die zich en anderen met groote woorden bedwelmen, vatten wij de Ameri- kaansche oorlogsverklaring zeer ernstig op. Het is geen kleinigheid dat ook Amerika aan den oorlog gaat deelnemen. [Wij vertrouwen echter dat het Amerikaan- sche volk in of na den oorlog de dwalingen der politiek van Wilson zal inzien en dat na den strijd het eerst tusschen Amerika en ons eene samenwerking zal volgen in de vol keren gemeen schap, waarvoor Wilson vroe. ger zoo schoone woorden gevonden heeft, (Wij geven dit bericht, dat blijkens de her komst nu juist niet onvoorwaardelijk vertrouwen verdient, slechts onder alle voorbehoud weer. Red.) UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit is mot ingang van 1 April 1917 aan J. D. Koeslag te Groningen op stfn verzoek eervol ontslag verleend uit *ijn De- trekking van Rijkslandbouwleeraa: en Js hif benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwwln- terschool te Veendam. GEDEPONEERDE „NEUTRALE" FONDsfiN IN ENGELAND. Reutor meldt uiit Landen, dst) in vdrbamA met de maatregelen, die zijn ««nomen tot ÜWM® ling van de buitenlandsok a wiaselkoer*eA Schatkist mededeelt, dat zij bereid is tot BSOarf aankondiging alle Nadertandsohe, Deemsjhe 03 Scaudinaviaob® fondsen, die gedeponeerd Wit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1