be mm Loe P. W. TWEEHUIJSEN, Distributiebedrijf Amerika in den wereldoorlog. SSen ïïto SS,»" P* Naar de „Agenzia Americana" uit Rio de Janeiro verneemt, heeft mr. Muller, de Brazi- liaaasche Minister vau Buitenlandsche Zaken naar aanleiding van Wilson's boodschap reeds een langdurige conferentie gehad met den presi dent der Republiek. Vervolgens heeft hij zich telegrafisch gewend tot alle Braziliaansche «I IS &PÜÈL !S!7 4iste no. 9sot Heemstede, op bon No. 19 5 Kilogram aardappelen 20 2 ons rijst 21 1 ons gort 22 1 ons bruine boonen 23 1 ons groene erwten 24 l ons zachte zeep 9303 strekt, 9303 die van de 9e week van 2—10 April 1917 108 11-20 April 1917 9321 11e 20—29 April 1917 12e 29 tot 8 Mei 1917 DE BEVOLUflE in rusland. Barteljoriss^aat 27. TEL. I77Ü WAÜ EE FRONTEiS. UIT DE LUÖHT. Mü SSE ZEE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Alle betalende ahehnés op dit Slai, in het T3e7.it van een Vereeherinjjspoiis, eijn, volgens <e bepalingen op de polissen vermeid, tegen ongelukken verzekerd voor «4009 bij ieveasiange ongeschiktheid tot werken, t 500 bij overlijden, 9 300 bij verlies van een hand Cï voet, SS® bij verlies van een cog, 9 125 bij Verlies van een duim, f 75 bij breuk van een arm 0' been, I 139 bij verlies van een wijsvinger, 25 bil verlies van een anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door da „Hollandsche Algemeen» Verzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór 1 Ocfober 1911 uitgegeven polissen ztjn niet geldig.) AGENDA. 11 APRIL. Schouwburg Jan 3 weg. 2 uur"-- Kindervoorstelling Wil. van Houten, 8 Uur N.V. Het Rat'.erdamsch Tooneel prulletje. R i ss e b 0 p el i.i k Museum Jaosstr. p - geopend eiken dag van 105 uur tegen dialing van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. Gedurende de week van 9 tot en 9iT@t 14 A|ïSsiy 3917 zullen verkrijgbaar worden Cesteld: n j> i» w Voor den termijn van 7 tot en met 13 April a.s. zijn cle bons van de navolgende Kerantsoeneerde artikelen geldig: Aardappelen Nrs, SSj !7j 39. Bruine Boonen nr. 3. Bak- en braadvet nr. 9, Rijst nr. Varkensvleesch nr. 9, Zeep nr. '3. Een en ander voor zoover de voorraad Jn Rusland wordt, naar aanleiding van deze actie, dan ook gevreesd voor aanstaan de grootere gebeurtenissen op bet oostelijk front en Eodzianko, de Uoema-voorzitter en voorzitter van het „comité van .twaalf" (Doe- maleden, die de leiding van de revolutie aanvankelijk op zich»wisten te nemen) vond hierin dan ook al een krachtig argument om leger en volk tot eensgezindheid met do repeating op te wokken.- In een hoofdartikel bespreekt hot Scandi navische blad „Poütikcn" den toestand van heden in lied, Oosten en meer in het bijzon der de huidige strategische positie van Rus land in verhaald met do binnenlandsehe be roeringen. 'Het blad meent, dat het Duitsch- land mogelijk zal zijn als de winter geheel geweken is, zóóveel troepen voor het, ooste lijk front vrij te maken, dat in verband met den toestand in Rusland een offensief kan worden begonnen.. Zulk een aanval zou echter de eenheid in Rusland kunnen her stellen en krachtiger maken en de groote Russische, macht onverwinlijk doen zijn. Daartegenover ziet het blad echter deze moeilijkheid onder het oog, dat de bestaande belemmeringen voor Rusland achicr het front zullen blijven bestaan. Rusland heeft zper zeker betere mannen aan liet bewind gekre gen, maar daardoor alleen heeft men nog geen locomotieven en spoorwagens. De ma- terieele achterstand door de oude regeering veroorzaakt, zal nog lang nawerken, meent het blad. Er wordt dus tmelijk veel beteekenis gehecht aan de gebeurtenissen op het Oostelijk front. Maar toch halen deze niet bij hetgeen gedurende de Paaschdagen in het Westen heeft plaats ge had. Daar hebben de Engelscben op een uitge breid front een grooten aanval gedaan op de Duitsche stellingen en hebben zij in de buurt van Atrecht, waar zich de hoofdmacht voor den aanval had geconcentreerd, belangrijke vorderin gen gemaakt. En nog altijd duurt, naar uit de legerberichten is op te maken, de strijd daar nog met hard nekkigheid voort en behalen de Engelschen nog weer nieuwe voordeden, waarmede zij hun toch al niet onaanzienlijk succes nog verder uitbreiden. Een pracht van verjaargeschenk voor Koning Albert van België, die daarin zijn vertrouwen op een hersteld België in de toekomst ziet gesterkt. Ten einde verwarring en eventueel schade te voorkomen, wordt het publiek dringend .verzocht bij het koopen van brood uitslui- *ed bons aan te bieden, §geieiif| WOOï* ioapeesiie tijdvak-van 9 dagen. Bons voor een volgend tijdvak aangebo den, mogen niet worden aangenomen door de bakkers. In herinnering zij nog gebracht dat de broodkaarten geldig zijn n 3J De Directeur voorn. F. DE JONGE. OVERZICHT. Gelijk wij reeds eerder in e-e-u onzer over zichten opmerkten, stond liet vast dat Amori- ka's besluit-om deel' nemen aan den oor- log, directe en indirecte gevolg >11 van ver- tb-ekkenden aard zou hebben. Eerstens zagen V'j als gevolg van Amerika's step do ver breking cier, diplomatieke betrekkingen van Oostem-ijk-Hongaiije mot do -Yereenigfo. JJ.a- tep; uit welk feit de regeering to Washing ton haar consequenties al .heelt getrokken de Oostenrijksche schepen* werden, ovenals de Duitsche, in beslag genomen. Te Washington wordt het afbreken der di plomatieke betrekkingen beschouwd als een voorspel van een oorlogsverklaring. Ook var- wacht men dat Turkije en Bulgarije het voor beeld van Oostenrijk-Hongarije zullen vol gen. Voorts zien wij, als gevolg van Amorika's intrede in den oorlog, de Zuid Amerikaansche Staten van liot hellend vlak in den afgrond van den oorlog wegzakken. De Staat Cuba Volgde Amérika's voorbeeld al geheel en van de overige Staten wordt een;ebde beslissing ï'ueds in de eerste dagen nog verwacht. De verhouding tusschen Brazilië en Duitschiand da»etcei ZCör" $^Fanuea zjün wegens het feit, doorduw Br5ziliaansoli schip werd gètorpe- loven' zijn ^!lianeil het slechts op het begieermg wacht nog ïuiraliteit en dan is vm'le f* slechts een kwestie van tijd om met de 0«,tr«ten 0Qk lfl Gor[ te komen. Zoo volgt de een den andQr e wnrfu zoo zoetjesaan de heele wereld in oorlogs brand gestoken. 0 In den loop van de vorigs week hebben, 'naar wij toen ook hebben gemeld, de Duitsch' Bostenrijkselie troepen een belangrijk suc ces behaald op de Russen in het centrum van het oostelijk front, namelijk aan de tnidden-Stocbod, waar zij het Russische brug- 1 uan ïoboïy eu een aanzienlijken £SU1nTemftetlei' Tn hot Rnssische legerbencht werd met alleen dit Duitsch ®,rkt6nd' d1cl1 wcrd er nog aan foege- termrtocht cle Russen op hun erugtocht zware verliezen léden. Die suc cessen hebben de centralen inlusschen nog aanmerkelijk uitgebreid en andermaal ga' 'en de daaropvolgende Russische commu niqués nadere bijzonderheden over de »e- teuen ernstige verliezen. 1 EEN WERELD VOL VIJANDEN. Het deelnemen van de Vereenigde Staten aan den oorlog aan de zijde van de Entente heeft het aantal verklaarde vijanden van Duitschiand en zijn enkele bondgenooten nog weer met ettelijke snillioenen doen toenemen. Het Skandinavische blad „Politiken" heeft zich eens, naar aanleiding van Anrerika's stap, de moeite getroost te bereke nen hoe talrijk de volken zijn die in den oorlog betrokken zijn en komt tot de volgende schrik barende getallen, die doen zien, dat wij thans een 'wereld bewonen yol van vijanden. Het blad rekent er China bij, waarvan het verwacht,idat het ook Amenka's tweeden stap zal volgen. Ook rekent het er uit den aard de bevolking van de kolontën bij, Zoo komt het tot 1,324,635,600 menschen aan den kant der entente en 156,926,-0*0 aan den kant der centralen. Bij'dit laatste getai zijn nog geteld ruim 12 millioen inwoners van de Duitsche kolonies. Ook de bevol king der Zuid-Amerikaansche staten ishier nog buiten beschouwing gelaten. En nog vindt het Fransche grootblad, de „lempshet niet genoeg. Dat blad schijnt te willen dat ook de overige zeevarende naties een conflict met de centralen zuilen uitlokken. Het schrijft namelijk, naar aanleiding van de 600,000 ton Duitsche scheepsruim te, die in de Ameri- kaansche havens in beslag is genomen, dat het te wenschen ware, dat alle rijken, die Duitsche en Oostenrijksche schepen in hun havens hebben liggen, inzagen, dat het hoogste belang der we- ïeld de in-dienst-stelling van dergelijke onge- muikte hulpbronnen eischt. Het blad zou dus willen, dat iecler land", dat Duitsche O, Oosteniijxsche schepen in de havens opgelegd heelt, deze schepen in beslag zou nemen ennatuurlijk in dienst zou stellen van de Entente, Want in dienst van de centralen kunnen ze niet varen en in hoofdzaak ten dienste der neutralen mogen ze, tengevolge der Engelsche voorschriften ten aanzien van liet bunkeren waarbij nog altijd gedwongen vaarten tusschen Engeland en diens bondgenooten worden ge- ëischt ze niet varen. Het in beslag nemen dier schepen zou dus onvermijdelijk nieuwe conflicten in het leven roepen. Van de zeven Europeesche iieuirale sta ten Nederland, Noorwegen, Denemarken Zweden, Spanje, Zwitserland en Griekenland zouden de vijf eerstgenoemde vermoedelijk wel dra in den oorlog worden betrokken. Daarmee zou dus worden uitgelokt, dat het aantal oorlogsverklaringen, waarvan die van Amerika volgens de „Neue Freie Presse" nu reeds de 34ste is, ontzaglijk zou toenemen temeer waar dit getal, door de nu ook te ver wachten oorlogsverklaring van Amerika aan Oostenrijk en die van China en van de Zuid- Alrikaansche regeeringen aan de centralen, toch reeds aanmerkelijk zal worden verhoogd. Want ook in de Latijnsch-Amèrikaansche sta ten komt meer beroering en wint de oorlogspoli tiek tegen Duitschiand dagelijks veld. Reeds heeft president" Menocal van het eiland Cuba Wilson's voorbeeld gevolgd, door het Congres te yerzoeken onmiddellijk de betrekkingen met hi«l5L<ddand *e vei"breken en den staat van oorlog En u't" Cl,ba en Duitschiand af te kondigen. Chili PA, graminen "it Brazilië, Argentinië, hinden in V'" ,BuI'v'ë blijkt, dat de voornaamste riteJdebeh'ei(\Amerika cischen' dat hun ^ee" ,iW afbreken gen met Duitschiand eveneens legaties bij de Amerikaausche republieken. Na mens de Braziliaansche kanselarij zou aan de vertegenwoordigers van Brazilië instructie zijn gegeven, de ïegeeringen dezer republieken te polsen over de door hen ia te nemen houding met betrekking tot den oorlogstoestand tusschen de Vereenigde Staten en Duitschiand. Na het telegram van den Braziliaanschen ge zant te Parijs, waarin de torpedeering gemeld werd van het Braziliaansche schip „Parana", werd onmiddellijk een ministerraad bijeen geroe pen om over deze gebeurtenis te beraadslagen. De bladen te Buenos Ayres gelocven dan ook algemeen, dat het niet mogelijk zal zijn, dat de Latijnsch-Amenkaansche staten nog langer hun onzijdigheid kunnen bewaren. Zoo wordt ook uit Santiago gemeld, dat verschillende Chileensche bladen eischen, dat het land de diplomatieke be trekkingen met Duitschiand zal verbreken. „Alle landen, die op hun eer zijn gesteldzoo voegen zij hier aan toe, behooren zich bij de geallieer den- te voegen, om den vrede en den eerbied voor het internationale recht te verzekeren." AME,RIKA'S MAATREGELEN. De beslissing van liet Congres der Vereenigde Stagen houdt, ingevolge Wilson's toelichting op zijn verzoek, ook èn wel op de eerste plaats"n, aan de geallieerden financiëele hulp te verleenen. Zco moet dan ook de regeering, naar de „Times" uit Washington verneemt, thans bereid' zijn om meer dan 680,000,000 pd. st. te besteden voor zijn eigen oor logs toebereidselen en dan tevens tot 'het voorschieten van nog veel grootere bedragen aan de geallieerden, van welke de interest waar schijnlijk niet hooger zal worden berekend dan ,31/2 pet. 'i'en aanzien van de eigen voorbereiding wor den de volgende bijzonderheden in de toelich ting nopens cle eerste oorlogsleening vermeld: 586,500,0-00 pond sterling zijn bestemd voor het op de been brengen en binnen het jaar africhten en uitrusten van een leger van 1,000,000 man. 35,000,000 pd. st. voor uitbreiding van de vloot en de marine-troepen. Het huidige effectief van de marinetroepen zal van .104,000 man worden opgevoerd tot 180,000 man. En 58,500,000 pd. st. voor buitengewone uitgaven aan leger-mate- riëel. De regeering is verder voornemens de inkom stenbelasting aanzienlijk te verborgendie belas ting is thans heel gering, maar zal waarschijn lijk wprden verdriedubbeld, terwijl er groote waarschijnlijkheid is, 'dat er van inkomens boven de 20,000 pd. st. een zoo hoog progressief recht zal worden geheven, dat het bijna met confiscatie zal gelijkstaan. De industriëele mobilisatie heeft reeds goeden voortgang gemaakt. Reeds 32,000 maatschap pijen hebben hun fabrieken aan de regeering aan geboden. Indien de overige fabrieken weigeren, in de behoeften der regeering te voorzien tegen rede lijke prijzen, zullen ae commissarissen bloot staan aan in-hechtenis-neming en de inrichtingen aan in-beslagneming, zulks krachtens de machti ging, aan den President verleend. In verband met deze plannen heeft Wilson reeds de door het departement van oorlog bij den Senaat en het Huis van afgevaardigden- ingediende voorstel goedgekeurd. Daarin wordt voorgesteld liet geregelde leger en de nationale garde op oorlogssterkte te brengen door aan vullende troepen, waarvan het eerste halve mil lioen onmiddellijk wordt toegestaan, het tweed, zal toegestaan worden wanneer het noodig is. Het geregeld leger en de nationale garde zullen uit vrijwilligers gei'ecruteerd worden uit de man nen van 19 tot 25 jaar. De verschillende staten zullen manschappen leveren naar verhouding van hun bevolking. VERSCHILLENDE berichten. Behaive Pcincaré, Frankrijk's president, hebben ook de ïtaliaansche en Engelsche vórsten, Koning Victor Emmanuel en Koning George, cle Rus sische regeerïng en verschillende regeeringsper- sonen uit de Entenie-siaten, 0. w. ook de Bel gische minister van justitie, Carton de Wiart en de oud-minister Asquith, adressen van hulde en gelukwensch aau de Amerikaansche regcering en het Amerikaansche volk gericht, met hun deel neming aan den oorlog. De bemanning van de Duitsche kanonneer boot „Cofmoran", die te Guam Santa geïnter neerd was, weigerde het schip over te geven aan de Amerikaansche autoriteiten. Zij vernielden liet schip. Twee onderofficieren en vijf matrozen wer den gedood. Twintig officieren, 12 onderofficie ren en 321 matrozen zijn gevangen genomen. Naar men verneemt bedraagt het aantal Duitsche schepen,-welke in de verschillende ha vens in beslag werden genomen, ongeveer hon derd. Zij zullen beschouwd worden ais eigendom van de Vereenigde Staten en 11a den oorlog be taald worden. Volgens een Havas-bericht uit New-Vork heb ben in Amerika gevestigde Poolsche vereenigin- gen zich aangeboden om te helpen bij het op de been brengen van c-en Poolsch leger, dat onder Amerikaansche vlag zou strijden. De grootste dezer vereenigingen, waarvan de zetel te Pitts burg gevestigd is, wil een leger van 100,060 man op de been brengen,, daf den naam „vrijwilligers van Kosziusco" zou aannemen. De Senaat heeft een motie aangenomen, waar mede er 'bij het departement van landbouw op aangedrongen wordt de voedselvoorraden vail de natie te vergrooten. Bij de gedachtenwisseling werd de opmerking gemaakt, dat de Vereenigde Staten in staat zijn twee-en-een-half maal de hoe veelheid voedsel voort te brengen, die zij zelf noodig hebben. (Toch zou er, volgens verschil lende berichten in de Engelsche pers, waarvan wij enkele dagen geleden er enkele hebben ver meld, vrees bestaan voor een tekort, wegens den grooten uitvoer aan de geallieerden- en neu tralen? vroegen wij en den te verwachten be perkten oogst. - Red.) Volgens een Reuiertelegram boog juffrouw Rankine de eenige vrouwelijke afgevaardigde die in het Amerikaansche huis van afgevaardigden zitting heeft, bij de stemming over de oorlogs resolutie het hoofd en antwoordde niet, toen haar naam voor de eerste maal afgeroepen werd. Bij de tweede afroeping riep zij snikkend uit: Ik wil aan de zijde van mijn land staan, maar kan niet vóór den oorlog stemmen. Ten slotte bracht zij haar slem niet hoorbaar uit. Haar stem werd. als „tegen" gerekend. (Ze verder de telegrammen. Red.) Do-ï'CToiufcio on Amerika. De Russische pers bevat beschouwingen over Amérika's .deelnemen aan den oorlog, waarin, volgens den St. Petersburgschen correspondent van de „Daily Tel.", het hoofdthema op het vol gende neerkomt: De Russische revolutie heeft net voor Amerika gemakkelijker gemaakt den oorlog te verklaren en aan den anderen kant is de intrede van Amerika in den oorlog een nieuwe bevestiging van de beginselen van anti-militai risme en reconstructie van Europa, die in de Russische revolutie zoo machtig tot uitirijg zijn gekomen. Dit is het hoofdthema van de Russische persbeschouwingen. De houding van het nieuwe Rusland tegenover Amerika en de politiek van Wilson, zoo vervolgt de correspondent zijn bericht aan de „Daily Tel.", is de tegenstelling met de houding van Rusland vóór de revolutie. Er is nu een groot deel van de openbare meening in Rusland, die het met het door Wilson geuite gezichtspunt eens is, dat de vrede voor geen van beide partijen vergrooting van gebied hoort mee te brengen, maar de bevrijding van de kleine volken moet waarborgen. Dit gedeelte van de openbare mee- ning maakt er Miljoekof, den minister van bui tenlandsche gaken, zelfs een verwijf van, dat hij in dezen niet ver genoeg gaat in de richting van Wilson's programma. Miljoekof is namelijk ge bonden door de overeenkomsten van Rusland met Frankrijk en Engeland. De anti-annexionisten zijn van nieeniugy dat de intrede van Amerika hun positie versterkt en zij staan er op, dat de entente haar oorlogsdoel opnieuw omschrijft als te zijn uitsluitend de nederlaag van het Duitsche militairisme en het herstel van den wereldvrede en dat het zal wor den ontdaan van alle streven naar onnoodige vermeerdering van gebied. V001* het overige is men te St. Petersburg, vol gens genoemden correspondent, van ineening, dat de stap van Amerika in verband met de revolutie in Rusland den oorlog in zijn beslis sende phase heeft gebracht en uat l#t einde in zicht komt. Hoe evenwel de hulp van Amerika rechtstreeks de militaire krachtsontplooiing van Rusland zal ten goede komen, is een punt, dat ot nog toe nauwelijks is aangeroerd. Nieuwe oueeiiig'heid eu on rust in Rusland. De raad van arbeiders en soldaten te St. Pe tersburg, die in zijn bewegingen door de voor- loopige regeering steeds al met zekere ongerust heid werd gevolgd, begint weer leven in de brou werij te brengen. Zoo mei! weet is de stichting van dezen raad en zijn toelating door de regee- ring, een der concessies geweest die de regeering deed aan de meer revolutionaire gevoelemj van hen, die de directe afkondiging van de Russische republiek en herstel van den vrede eischen. Deze raad van arbeiders en soldaten-nu, be halve dat zij 1 naar wij reeds Zaterdag hebben gemeld in zichzelven verdeeld is, tracht thans ook opnieuw vefdeeling te brengen in de leiding van de algemeene binnen- en buitenlandsche poli tiek. Naar aanleiding hiervan valt de corres pondent van de „Times" te St. Petersburg, in een telegram van 4 dezer den raad der arbeiders en soldaten hevig aan. Hij zegt dat hij het uiter ste element vertegenwoordigt en de voorloopige regeering hindert. Een week geleden trachtten zij zelfs het uitvoerend comité uit de Doem a in hech tenis te nemenmaar dit werd belet door de Preotyaj enski-garde. De regeering schijnt dan ook niet weinig in den weg te worden geloopen cfoor dezen raad van arbeiders en soldaten, die zich als een soort 'bij-regeering beschouwt (als de door de Entente- stateu gesanctioneerde Venizelistischfe regeering in Griekenland!). De raad vaardigt namelijk, zónder voorkennis van de regeering, proclamaties uit aan de legers te velde cn de vloten, waarin kennisgevingen worden gedaan, volgens de re geering, in strijd met Ruslaud's belangen. Blijkens een bericht van het St. Pet.' Tel. Ag. worden de proclamaties van den revolutionairen raad echter niet overal zoo gul ontvangen als deze wel verwachtte. Zoo moet, volgens dit be richt, een afvaardiging van het eerste veldleger aan het uitvoerend comité der Doema een ver klaring overhandigd hebben, waarin 0. a. staat: Het doet ons leed, dat de raad van afgevaar digden van werklieden en soldaten, zónder onze toestemming en zonder goedkeuring der voorloo pige regeering, zijn besluiten tot ons leger uit strekt. Dat geeft aanleiding tot talrijke misver standen in het leger. Wij hebben allen de voor loopige regeering erkend, haar den eed van trouw- afgelegd en wij moeten ons op het gebied van hervormingen op haar verlaten en kunnen als officiëcl slechts de van haar uitgaande wet ten, beschikkingen en verordeningen beschouwen. Rodzianko, voorzitter van de Doema, heeft zich volkomen bij de verklaring van de afvaar diging aangesloten en gezegd dat Rusland's eerste doel de overwinning van den vijand moet zijn. Daarom moeten allen zich om de voorloo pige regeering scharen en haar te huip kotneh. Men moet ook de oogen niet sluiten ging Rodzianko voort voor den ernstigen tegenslag aan de Stochod. Dat moet de eerste waarschu wing zijn voor hen die hun persoonlijke zaken niet óp zij-willen zetten. Burgers," allen aan den arbeid! De onecnigbeid moet uit zijn; het land is in gevaar! De toestand in Rusland is dus, te oordeelen naar hetgeen zoo nu en dan uitlekt, nog alles behalve rooskleurig. Er dgrigt nog altijd een tegenrevolutie uit te breken; en wanneer het eens zoover zou komen, zouden de gevolgen van dien nog geenszins bij benadering zijn te voorzien, vooral juist ook in verband inet de successen der centralen aan de Stochod, waarop Radzianko angstig wees. Bestaat ile Doema uos? De Libre Parole" vestigt bizonder de aan dacht op de positie, welke de Doema thans in Rusland inneemt of eigenlijk niet inneemt. Het blad vindt het verdwijnen van de Doema hoogst merkwaardig, omdat de Doema radicaler van de baan is geschoven dan door de meest willekeu rige autocratie zou kunnen geschieden. De ont binding heeft men niet durven proclaineeren, waarschijnlijk, omdat eerst meer zekerheid om trent de houding van de boerenbevolking moest zijn verkregen ten opzichte van 't nieuwe regime. De „Libre Parole" is overigens niet. gerust over de wijze, waarop de revolutie-beweging zich naai den soc.-dem. en anarchistischer! kant dreigt uit te breiden. Uit liet Westen. Van Fransel.e zijde: Duitsc-he posities tusschen de Somma en de Aisne worden krachtig beschoten. Do Duitsehers bombar deeren. Reims, waarvan enkele burgers het slachtoffer zijn geworden. Van Engelsche zijde: In de nabijheid van don weg Bapaume—Camhrai (Kamerijk) zijn wij vannacht op een frontstuk van drie mij len breed ten noorden van Lonverval aan merkelijk gevorderd. Op verschillende pun ten drongen Engelsehè patrouilles in de vij andelijke linie; Zij namen verscheidene ge vangenen. Ten Zuidoosten van Vperen wer den de vijandelijke loopgraven grootelijks door ons vuur beschadigd gevonden. Van Duitsche zijde: In de nabijheid van de kust en in den boog van Wytsehaete zijn, na hevige vuurvoorbereiding, op veecheideu plaatsen van het front vijandelijke verken- ning'spatróuilleS tegen onze stellingen opge trokken. Zij zijn voor onze hindernissen ten Zuidoosten van Yperen in een ge vecht van man tegen man afgeslagen. In het gebied van de Sonmxe heeft de vij and een levendig vuur op St. Quentin onder houden. De kathedraal van deze stad is door hen beschadigd. Van Fransche zijde: In den middag (van Zondag) van de Som-me. tot aan de Aisne gevechten van patrouilles. Gedurende den nacht onderhielden de wederzijdsc-he artille rie een zeer levendig geschutvuur in ver scheiden sectoren ten Noorden, en ten Wes ten yan Reims. Bij Conrcy mislukte een aanval der Duit sehers op de Fransche stellingen fin het JJamsche afsluitimgsvuur. Ten Zuiden van Conrcy zijn twee Duitsche detachemeuteuj na een gevecht met handgranaten terugge slagen. Van Engelsche zijde: In den celitend van den telen hebben wü over een breed fronftj van het Zuiden van Atrecht tot liet Zuiden van Lens aangevallen en zijn wij in de stel lingen van den vijand doorgedrongen. WA maakten bevredigenden voortgang. Wij namen in een stomaanval de dorpen Herniies en Hoursies, in de richting van,' Cainbrai (Kamerijk), en drongen liet bosch van Havrinconrt binnen. In de richting van &t, Quentin vermeesterden wy Fresnoy ie Petit en ten Zuidoosten van Levergnies1 brachten wjj onze linie vooruit. Er woril een aanzienlek aantal gevangenen gemeld. Van Duitsche zijde: Tusselien Lens en Neuville Vitasse, ten Zuidoosten van Atrecht, bereikte de artillerie-strijd gisteren weer een groote hevigheid. Sinds hedenmorgen is na een urenlang nllerh'evigst roffelvnur de slag hij Atrecht aan den gang. Ter weel-s nijden van de stad werd den geboeien dag zwaar govochten. De tegenstander is in een gedeelte van onze stellingen gedrongen. Aan het Aisnefromt cn in Champagne tijde- liik kracliUgeti artilleriestrüd. Duitsche lezing over den jongsten aanval op de Engel sche kust. Van Duitsche zijde: In dien nacht van 5 April, wierp een Duitsch eskader niariue-vliegtuigen op de in de Duim liggende schepen, alsmede op zoeklichten Sïi versterkingen ten Noord-Westen van Ramsgate met goed succes veel bommen. Een aanval op den Bosphorus. Van Russische zijde: Onze watervliegtuigen voerden onder het vuur der vijandelijke batte rijen een raid uit op den Bosphorus en wierpen er met succes bommen op de forten. Alle vlieg tuigen keerden ongedeerd naar hun schepen terug, welke door vijandelijke vliegtuigen wer den aangevallen. Een luchtaanval op Vlaanderen. Do Fuig^hche admiraliteit maakt bekend: Watervliegtuigen hebben iu den naclit van don 7den op den 8sten April de pier van Zeebrugge aangevallen. Voorts zijn aanval len gedaan op opslagplaatsen van munitie, op Gent en op Brugge. De watervliegtuigen zijn onverlet teruggekeerd. Een Duitsch maandoverzicht. In een Duitsch officieel overzicht over de maand Maart, wordt gezegd: Onze tegen standers (de Amerikanen meegerekend, die allang voor de afkondiging van den oorlogs toestand bij het Fransche vliegwezen ver tegenwoordigd waren) hebben in het Wes ten, het Oosten en op den Balkan 161 vlieg tuigen en 19 kabelballons door onze midde len van aanval cn verdediging verloren. Daarvan zijn in aanvallen uit de lucht 143 vliegtuigen mitsgaders de genoemde 19 bal lons neergeschoten. Van de aarde af werden 15 vliegtuigen neergehaald en drie vliegtui gen vielen in onze banden door onvrijwillige landing achter onze linies. Du U. eu niijuoorlog. Het Zweedsclio ministerie van buitenland- sche zaken deelt mede dat de stoomschepen, „Esther" en „MofchU" uit Ecjberg, naar Aar- luis met steenkool onderweg, den eersten April in de Noordzee ziin vergaan. IJen duik boot bas is in Spanje? Volgens het Spaansche dagblad „El Liberal".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1