le mm ei vtmr BUITENLAND BINNENLAND BOEKBEOORDEELINQ STMI&iSttLUfflrS vertegenwoordigers, die overgekomen zijn oth de zittingen van het oorlogskabinet bij te wonen, ontvingen het eereburgerschap van Edinburg. Borden wees op de beteekenis van deze bijeenkomst en vestigde vervolgens de aan dacht op den grooten invloed, welken door den oorlog dit Rijk uitoefent en memoreer de de vorming van een rijksoorlogskabinet. thans de kwesties van gemeenschappelijk be lang zullen behandeld worden en waaruit de eenheid blijkt van Groot-Brittannië, Indië en de „dominions". Borden besloot met de opwekking, dat het de taak was alle krach ten in te spannen om door de overwinning de vrijheid der wereld te bevestigen. AANVARING. BOEDAPEST, 11 April. In den afgeloopen nacht zijn op den Donau bij Teteny (bezui den Boedapest) een passagiers- en vracht boot op elkaar geloopen. Ongeveer 30 men- schen kwamen daarbij om, ongeveer ^wer den gewond. Het aantal is nog niet nauw keurig vastgesteld, zoo min als de oorzaak. tfan &@gi©esisg£r'{§©ii hernieuwd vredesvoor- UITZICSHTEN KEULEN, 12 April. (Part.) Dé „Kölni- 6che Volkszeitung" verneemt uit Lugano, oat naar de „Avanti" uit Rome bericht, ge- nichten over h^rnieurvde vredesvooruitzicht ten te Rome met blijdschap vernomen wor den. Vredesvoorstellen zouden niet voor de tweede maal worden afgewezen. De „Avanti" formuleert de grondslagen, waarop vrede zou kunnen worden gesloten ingevolge van het voorstel der Centralën. UIT OOSTENRIJK. WEEN EN, 12 April (Part.) Tengevolge van het proces Kranz zijn nog verschillen de personen genoodzaakt geworden ontslag te nemen, n.l. ritmeester Von Lusty, adju dant van den minister van oorlog, en eenige dagen geleden ook Jargbecki, chef der af deelingen voor industrieele leveringen. Door het proces is gebleken, dat groote corruptie heerscht in i'inancieele en indus trieele kringen, van welke verscheidene even zeer oorlogswinst gemaakt hebben. Deze denken er thans over represaille-maatrege len te nemen, door de Regeering financieelè «teun te weigeren. HET O.-H. ILLNISTElRIE VAN OORLOG. W KENEN, 12 April. (Part.) Naar gemeld wordt, zal Schleger, tot dusver belast met de oontrole aan het departement van oorlog, de functie van minister van oorlog ad interim waarnemen, terwijl tot opvolger Generaal Dr. Bardolf ia aangewezen. Deze was langen tijd adjudant van aartshertog Frans Ferdi nand en geldt voor een der bekwaamste ge neraals van het Oostenrijksche ieger. POLEN. Staat Vn kerk in het nieuwe koninkrijk. In het te Warschau verschijnende weekblad „Tydzioa Polityozni" bespreekt prelaat Gna- towski de kwestie van kerk en staat in het nieuw op te richten koninkrijk Polen. Daarbij .kwt hij er den frrootsten nadruk op, dat Polen •en «katholieke etaat moet zijn, wijl de over groots meerderheid van het volk katholiek ie. De katholieke Kerk zal dux niet ale een mono polie, als een ataati in den staat moeten optre den, maar als een scheppende kracht om die an dere intellectueele en moreel e krachten te on dersteunen en te versterken, y Berichten in S tot S regels De Spaansche duikboot „Isaac Peral", waarover nog al wat te doen is geweest, toen ze in de Scandinaafsche wateren was opgemerkt, is nu met averij de haven van Las Palmas binnengesleept. In de Khedditfabriek Lichtstah! bij Ba zel (Zwitserland) heeft een hevige ontplof fing plaats gehad. Er Is zeer groote schade aangericht. Vele menschenlevens zijn verloren gegaan. Het onderzoek naar de geest verm og e ng van dr. Friedrich Adler, den moordenaar van graaf Stiirghk, is afgeloopen. Hij is geestelijk normaal verklaard. Het proces heeft in Mei plaats. Uit Cassel wordt gemeld, dat den öen dezer in het geheele Nieder-Hessische ge bied hevige sneeuwstormen hebben plaats gehad, terwijl er van één tot drie graden koude heersehte. Ook uit Sauerland wordt sterke sneeuw val gemeld bij een koude van vijf graden. Het Duitsehe vliegcorps heeft opnieuw een zwaar verlies geleden. Luitenant Frankl ia gesneuveld. Hij had 17 overwinningen in de lucht behaald. Uit Rome wordt aan de „Daily Teil." .gemeld, dat (heden) Donderdag een geding begint tegen majoor Gerlach, vroeger ka merheer van den Paus, wegens verspieding. In <^n ander spionnagegeding in Italië zijn 42 personen betrokken, o.w. verscheiden vrouwen en 8 buitenlanders. CRISIS. De vïschverdeeling te IJmoiden. De overeenkomst tusechen Nederland, Engeland en Duitschland in zake de ver- dceling van den viSchaanvoer te IJmuiden is gisteren in werking getreden. Nadat de visck voor binnenlandsche dis tributie was afgezonden, wordt aan den vrijen handel gelegenheid gegeven vóór te koopen, mits men niet onder de, voor En geland en Duitschland vastgestelde prijzen inkocht. De overige viseh wordt gelijkelijk, voor Engeland en Duitschland verdeeld. Zuider zeebokki n g. Maandag 16 April a.s. zal weder een aan vang worden gemaakt met de beschikbaar stelling van Zuiderzeebokkirg. Aangezien dc vangst nog gering is, zal de omzet klein zün. Lijnkoeken. Het stoomschip „Pheeda", van de firma Van Nievelt, Goudriaan en Co. te Rotter dam, is gisteren aklaar uit Baltimore aan gekomen met een lading, bestaande uit 28.765 zakken lijnkoeken. Havermout. Naar aanleiding van het bericht, dat door het Dietributiébureau in Den Haag consent is verleend voor het verbruik van 10.000 K.G. havermout als voeder voor paarden, wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat dit een partij betrof, welke per e.s. „SoostdijV' uit Amerika is aangevoerd én gedurende de reis, die door een oponthoud van zes weken in een buitenlandsche haven is vertraagd, tot broei is overgegaan, wes halve zij voor menschelijke consumptie on geschikt is verklaard. ALLERLEI. Een ministerie van Onderwijs. Te Utrecht werd gisteren öp initiatief van de Algem. Vereeniging van Academisch gevormde leeraren, een bijeenkomst van vertegenwoordigers van verschillende in stellingen en vecenigingen van of ter be vordering van onderwijs, kunsten en weten schappen gehouden ter bespreking van de samenstelling van een adres aan de Ko ningin inzake het instellen van een mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Boud van R.-K. openbare Leeszalen. In een openbare vergadering van den Bond, welke op Zaterdag 14 April e.k. in Hotel Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch zal worden gehouden,zal door den WelEerw. Heer J. van Well S.J. en voordracht wor- ci gehouden over „R.-K. Openbare Lees zalen", Benoeming. Bij Kon. Besluit is in de provincie Noord-Holland: tot hëemraad van het waterschap do Schermer, benoemd J. Blom Jz., te Alkmaar. De lichting 1918. In de vergadering der Tweede Kamer van 18 Februari; jl. heeft de minister van Oorlog toegezegd te zullen overwegen, welke maatregelen alsnog kunnen worden geno men om de dienstplichtigen van de lichting 1918, die naar. de gewone bepalingen land- stormplichtig zond enaijn geworden zonder bij de militie dienstplichtig te zijn geweest, bij of na demobilisatie van de militie naar den landstorm te doen overgaan. Het overleg, dat de minister daaromtrent met zijn ambtgenooten heei't gehouden, heeft geleid tot de indiening van een wetsont werp, waarvan de leidende gedachte is ge weest deze: het beoogde doel te bereiken op een wijze, waarbij de normale gang van zaken zooveel mogelijk wordt gevolgd. Van daar de strekking van het ontwerp, om de vrijstellingen die zouden vervallen, wèl te verleen en en het recht op vrijstelling, voor zooveel volgens de Militiewet de militie raden daaromtrent uitspraak doen, ook hu te doen beoordeelen door die raden, een en ander met deze afwijkingen alleen, dat de meeste vrijstellingen later dan gewoonlijk zullen worden verleend eh dat zij niet da-' delijk zullen ingaan. De overgang naar den landstorm behoeft in dc voorgestelde wet niet te worden ge regeld, omdat de vrijstelling reeds zal mede brengen ontslag uit den dienst bij de militie en dit ontslag ten gevolge zal hebben dienst plicht bij den landstorm. Kamerverkiezingen De verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het district Den Helder is vastgesteld op: Donderdag 8 Mei a.s., stem ming op Dinsdag 16 Mei d.a.v. en even- tueele herstemming op Dinsdag 22 Mei d.a.v. Jhr. Van Nispen tot Se venaar. De Nederlandsche gezant bij den Pause lijken Stoel, jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, is uit 's Hertogenbosch, waar hij sedert zijn komst in ons land vertoefde, voor enkele dagen hier ter stede aangeko men en heeft een bezoek afgelegd bij den Minister van Buitenlandsche Zaken in diens kabinet. „De Holland." Hr. Ms. pantserdekschip „Holland" is gis teravond ter reede van Nieuwediep aange komen en voer hedenochtend de haven bin nen. Hofbericht. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins zullen a.s. Vrijdag het aangekondigde be zoek aan Rotterdam brengen. Staatscommissie. De Staatscommissie voor de salarisrege ling van Rijksambtenaren en beam b. en werd hedenvoormiddag te half 11 uur 'door den Minister van Financiën in zijn kabinet aan het departement van Financiën ontvangen en heeft daarna haar werkzaamheden aan gevangen. De oorlogs-ongevallemerzekeriii)?. Na een gehouden conferentie met het be stuur' dier IJ muider Reedersvereenifri.n.K hebben de besturen der „Volharding" en Algemeen© Nderlandische Zeemansbond" te IJmuiden ge zamenlijk een onderhoud gehad met Minister Posthuma over een wenseiie!ijk geachte ver- hooging der uitkeeringen volgens de zeeoor- loffsongevailenwet. De Minister was van oor-, deel dat het zeer moeilijk zou zijn de wet te veranderen, doch d:at men kon trachten van de reeder® een toeslag op do eventueel verschul digde uitkeeringen te krijgen. De besturen voe ren thans onderhandelingen met de-reeders to bereiking van het gewenschte doel. Twee schepen vergaan. Men meldt uit Rotterdam, dat ai daar be richt is ontvangen dat de stooms Teen '„Ca melia" en „Anna Fosteries", die voeren voor de Belgische Reliefcommissie in de Noord zee gezonken zij ft. Van de „Gamella" is een boot met 9 man en 2 lijken te Lindau aangekomen. Vaar de „Anna Fostenes" is een boot met 13 man te Harwich aangekomen. Van elk der schepen wordt een boot mot 12 man vermist. Benoeming. Bevorderd tot hoofdcommies der Poste rijen, jhr. G. K. van den Santheuvel, H. Kan- ning, D. Ramondt en M. A. Ramondt, allen thans commies der posterijen le klasse. Instelling van staatsexamens voor waterbouwkundig en spoorwegopzichter. De Alg. Ned. Opzichters- en Teekenaars- bond en eenige andere bonden te zamen tel lende ruim 1900 leden, allen middelbaar tech nici, hebben een adres gericht tot den minis ter van Waterstaat van cle instelling van staatsexamens voor waterbouwkundig- en spoorwegopzichter. S. 8. Aan het herhaald verzoek der ambtenaars- bonden bij de S. S. om de bepaling, dat na 17 dienst jaren eene extra promotie "van 60 wordt gemaakt. Zoodanig te wijzigen dat ook zii die nog geen 17 dienstjaren hebben die extra-pro motie zullen krijgen is thans door de Directie tegemoet gekomen. Zii die vóór 1 Januari 1914 reeds zijn aangesteld en die 60 nog niet maakte zullen nu dat bedrag zich togekend zien, terwijl zij, die na 1 Januari 1914 zijn aangesteld naar verhouding een deel zullen kriigen wat aangevuld wordt tot 60 zoodra drie jaren aedsrt de aanstelling zullen zijn ver- liopen. Een en ander is van terugwerkende kracht en wordt gerekend "1 Januari j.l. te zi.in inge gaan. Een oude diefstal opgehelderd. In No vember van het jaar 1915 werd ten huize van een hovenier, wonende aan den Lagen Oo d te Utrecht, ingebroken tijdens afwezigheid van de bewoners. De daders namen een geld kistje weg, waarin geldswaardige papieren waren geborgen, effecten meerendcéls én eenige spaarbankboekjes. De politie heeft to. n met speurhonden gewerkt in de omgeving van de woning, waarin de inbraak was gepleegd; de honden gaven wel" een spoor aan, een weiland in, maar raakten dan in het onzekere. Als verdachten werden twee personen aange houden, woonachtig in de buurt van de lloode Brug, tegen wie ernstige vermoedens waren gerezen. Deze lieden bleven geruim én tijd in voorarrest, maar moesten eindelijk wegens gebrek aan voldoende bewijs worden losge laten. Na November 1915 werd van be.e zaak niets meer vernomen. Totdat nu Dinsdag de recherche nieuwe aanwijzingen kreeg en d? rechercheur v. d. Hoogen in die gegevens aanleiding vond, een nieuw onderzoek te be ginnen. Er werd gezocht in een sloot, gelegen in een stuk weiland, waarvoor vroagai de politiehonden steeds bleven staan en hun spoor verloren; land in de nabijheid van de woning van den bestolen hovenier. Na ge- ruimen tijd te hebben g^regd, haalde de politie eindelijk de vermiste geldkist "naar" boven. De inhoud, effecten en spaarbank boekjes, was door het water in d;-zo ltd jaar tijds tot. pap geworden, een bleiachtige mis la, Waarvan men de samenstelling nochtans, na alles te hebben gedroogd, hoopt te kunnen vaststellen, met behulp van ©on deskundige. De geldkist was «lus nu gevonden. Tv.aas moest de recherché de daders nog- hebben. De ingestelde nasporingen leidden tot de con clusie, dat men dezelfde personen moest heb ben die in November 1915 werden act..;gehou den, maar weer op vrije voeten moesten wor den gelaten. Een dezer lieden zat nu in hechtenis wegens een ander misdrijf, mishan deling van een politiebeambte, .nummer twee - moest gisteren voor eenig delict terecht staan voor het kantongerecht te Wijk bij Duurstede en werd, op telegrafisch verzoek, daar in arrest genomen. De recherche meent nu vollediger materiaal tegen deze beide verdachten te hebbén bij eengebracht. De zaak zal thans naar cle justitie kunnen worden verwezen. Wat men eind 1916 meende onopgelost te moeten laten, zal aan nu toch nog kunnen "worden opge- halderd. (U. D.) Buitengewone koude. Gisterennacht heeft het te de Bildt gedurende een korten tüd van zwakke wind 6.2 kt. Celsius gevroren; 0.1 ar. meer dan de sterkste vorst daar in April waar genomen (6 April 1911). Blijkens vMegeroaider- namimren wordt de buitengewone koude van den laatsten tijd veroorzaakt door de bijzonder lage temperaturen in de hoogere luchtlagen: waarschijnlijk het gevolg van abnormaal hooge drukkingen in het Westen van de At- lantisehen Oceaan. Op 1800 M. hoogte werd gis teren min 16 gr. Celsius waargenomen 14 gr. lager dan normaal. Binnengebracht. De stoomtreiler „Sch. 97" is met verbrande ketels door de loods boot te Hoek van Holland binnengesleept. Het schip wordt opgesleept naar Rotterdam Typlins. De typhus in de gemeente Oostzaan breidt zich nogal uit. Twee lijders zijn overleden; de strengste voorzorgsmaat regelen zijn genomen. Inbraak. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een inbraak gepleegd in bet bekende café Friteliy, aan de Maaskade te Rotterdam. De brandkast werd geforceerd, doch niet geopend. Uit een buffetlade is f 600 gestolen en uit een vitrinekast 40 aan chocolade, sigaren, enz. Aangehouden. Aan het Maasstation te Rotterdam zijn twee personen aangehouden,' die in schilderijen 1000 stukjes zeep hadden verborgen om ze uit te voeren. Kamp voor lastige deserteurs. Namens een groot aantal ingezetenen uit Bergen, is aan den minister van Binnenlandsche Za ken een adres verzanden, waarin verzocht wordt om het kamp voor de lastige elemen ten onder de Duitsehe deserteurs, met het oog op het kamp voor de Duitsehe geïnter neerden en de belangen van de plaats bij het vreemdelingenverkeer, niet te Bergen te vestigen. Nog wordt er in het adres op ge wezen, dat het voor die deserteurs ook beter is ze daar onder te brengen, waar zij door arbeid, ter vermeerdering onzer poduotie, nuttig werkzaam kunnen zijn. Nu onze voedselvoorraad zoo beperkt wordt, is het van het grootste belang om bruikbare krachten, die men toch voeden moet, voor de productie mobiel te maken. Kolennood. Te Rotterdam is wegens de schaarschte aan brandstoffen de Paashh- vacantie op de openbare scholen tot Zater dag 14 April verlengd. Landarbeidersstaking in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Te GraaUw (Z.) dreigt een ernstig conflict in het landbouwbedrijf. De arbeiders georganiseerd in den R.-K. Landarbeiders- Bond vragen 'een loon van f2 per dag in den zomer en f 1.75 per dag in den winter, doch de boeren weigeren elik overleg. Blijven de boeren weigeren, dan zal o.p 23 April as. de staking worden afgekondigd. In de naburige plaatsen Stoppeldijk en Boschkapelle is reeds in overleg dezelfde regeling tot stand gekomen. Doodgedrukt. De rangeerder M. B. Oomen is op het station D. P. te Rotterdam doodgedrukt gevonden. Nekkramp. In een der barakken te Alk maar heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan; de militairen, die aldaar ge detacheerd zijn, zijn geïsoleerd en mogen de barak niet verlaten. Belangrijke arrestatie. Het N. I. P. A. seint uit Batavia: De hoofd-administrateur van publieke werken te Siantar, de heer Ba tl; o, die uit de gevangenis ontsnapte, nadat hij f40.000 had verduisterd,, is te Tandjong Poera gearresteerd. Plotseling waanzinnig. Maandagmiddag scheurde een provoost-arrestant op de Vlas akkers te Amersfoort in een zenuwaanval zijn kléeding, schoenen en dekens in kleine stukjes en verwondde zich met een mes. Daarna wilde hij een anderen arrestant, wel ke drie cellen van hein verwijderd was, aan vallen en sloeg de tusschenschotten der cel len stuk. De gealarmeerde wacht "kwam juist tijdig genoeg om te verhinderen dat een hevige vechtpartij ontstond, daar de. waanzinnige arrestant met een mes in de hand reeds voor den ander stond. De waanzinnige viel even later in een flauwte en werd hevig bloedend naar het hospitaal vervoerd. Gestrand. Nabij Stavenisse (Ooster- Sclielde) zijn tijdens storm de schepen „St. Nieolaas" en „Taxandria" gestrand. De Deense!)schoenerbrik „Jörgen Lar- seii', die sinds maanden vermist wordt-, is waarschijnlijk vergaan. Een sloep van de brik is in de Noordzee drijvende gevonden. - Een koude nacht! Op den 2den Piiasch- dag bleef de Gooisehe stoomtram, die des avonds half elf van Amsterdam vertrekt, te ongeveer half 12 aan de Hakkelaarsbx'ug staan wegens een defect aan de machine. Het was onmogelijk verder te gaan. Men telephoneerde met het hoofdkantoor, doch kreeg geen gehoor en er moest toch een andere machine komen, om de ver kleumde reizigers verder te brengen. In den nacht wist men een fiets machtig te worden en daarop ging de stoker, storm en sneeuwjacht trotseorende, over Naarden en Bussum naar Hilversum, teneinde daar een andere locomotief machtig te worden. Nadat dit met veel moeite gelukt was, Kwam te halt 4 in den morgen de machine de van koude vèrkleumende reizigers, die al dien tijd in de onverwarmde wagens had den gezeten, verlossen en te half 5 kwam de tram eindelijk te Laren aan. Vele mede- reizende militairen waren intusschen al in dien ft uren nacht naar Naarden en de Kamp hij Laren g-eloopen. De reizigers mogen toch verwachten, dat zij niet met zulk ondeug delijk materiaal vervoerd worden en dat er althans, zoolang de laatste tram onderweg is, iemand op het hoofdkantoor aanwezig is, om de telephoon te bedierien. Op veldwachter gesehoten. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben de rijks veldwachter D. van Weel en de gemeente veldwachter W. de Knegt te Oapelle a.d. IJsel twee onbekend gebleven personen aangehouden, die op verdachte - wijze rond liepen. Nadat de veldwachters enkele vra gen gesteld hadden,losten de aangehoudenen revolverschoten op de politie. Terwijl de in het gelaat getroffen De Knegt door Van Wee werd geholpen, ontkwamen de aange houdenen op de fietsen der veldwachters. De rijwielen werden later in het kanaal van den Prins Alexanderpolder teruggevonden. De toestand van De Knegt is niet ernstig'. De verjaardag van de Prinses. B. en W. van 's-Gravenhage, hebben besloten, den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana in den vervolge als vacantiedeg te be schouwen. Vorst. Men schrijft ons uit Barneveldj'' Den afgeloopen nacht heeft het op de Ve~ luwe zoo sterik gevroren en zoodanig ge sneeuwd, als, voor zoo\gir hekend, om dezen tijd van het jaar nog nooit is voorgekomen. Alle reede boven den grond staande tuin vruchten waren weg. depot Grenadiers en Jagers ®on proof geno men met het legeren in hangmatten, aooate die bij de Kon. Ne9. MariDfe in gebruik lijn. De M. v. O. aohl hot wenschelijk, dat do proef wordt genomen bij een groofcer aantal aan te wijnen depothaMjons. Aangezien in totaal 700 hangmatten voor proef beschikbaar zullen worden gesteld, moet de proof nu bij allé depotbataljons en ook bij het dopot wielrijders worden gehouden, aan ieder dér depots zullen daartoe p.m. 5Q hangmatten worden verstrekt. CENSUUR OP DE TOONEEL- EN BIOS COOPVOORSTELLINGEN VOOR MILITAIREN. In de vorige week werden medegedeeld de maatregelen, door het legerbestuur genomen, om ongewenschte en aanstoot gevende voorstellingen te weren uit vertooningen op tooneel of bioscoop, den militairen ter ontwikkeling en ontspanning aangeboden. Zoo was er o. a. een klacht geuit, dat bij een opvoering, die zou hebben plaats gevonden in de onderofficierscantine te Amersfoort op de Vlasakkers, 'gemeene taal, vloeken en zedelooze vertooningen op het toonee! schering en inslag zouden zijn geweest. Een ën ander nu is door de militaire autoritei ten onderzocht, bij welk onderzoek, naar het Haagsch Correspondentiebui eau mededeelt, ge bleken is dat van al hetgeen werd verteld niets overbleef en dat al mocht hef stuk, ware hei gemeten met den gestrengen maatstaf der boven genoemde (later gegeven) bevelen van den opper bevelhebber, voor wat zijne strekking aangaat eenigszins aanvechtbaar zijn geweest in elk geval vaststaat dat nóch gemeene taal, nóch vloe ken, nóch zedelooze voorstellingen van het too neel hebben geklonken of daarop zijn vertoond. Ten slotte wordt medegedeeld, dat de comman dant ter plaatse persoonlijk, evenals van alle, zich ook van den inhoud van dit stuk te voren had overtuigd. Uit de Legerplaats bij Laren. Heden werd in de stelling Naarden door verschillende troepen eene oefening gehou den, die werd bijgewoond door Hare Ma jesteit de Koningin. Hare Majesteit, iti het grijs gekleed, volg de met gevolg te paard de oefening en be zocht in den namiddag de legerplaats, waar met belangstelling de reerntenoefeningen der Landstormers wenden gevolgd. Na af loop van de inspectie in de Legerplaats werd op de kleine heide door de troepen, die aan de oefeningen hadden eelgenomen, voor H. M. gedefileerd, waarna Hare Majesteit met Hoog gevolg per auto de terugreis aan vaarde, bij het vertrek spontaan toegejuicht door vele militairen, die vlug waren toege sneld om hun Koningin te zien. OPKOMST VAN DIENSTPLICHTIG SPOORWEGPERSONEEL. De oppei-Ijcvelhebbei' van Land- ©n Zee macht h eft bepaald, dai: spoorweg-personeel, dat bij do mobilisatie in den dienst der Spoor wegmaatschappijen werkzaam is gebleven, of wel na de mobilisatie op verzoek der Maat schappij in haren dienst is teruggekeerd, zich moet aanmelden tot het vervullen van zijn dienst bij 'slands weermacht: le. wanneer de dienst op het station of de lijn, waar het werkzaam'is, tengevolge van 'svijands nabij heid worde gestaakt; 2e. wanneer die werk plaats waar het werkzaam is, ontruimd wordt en het weg te voeren materiaal is opgeladen of wanneer de werkplaats vernield of on bruikbaar gemaakt is. Het spoorwegpersoneel, dat is terugg|ekeeird, omdat de lichting, waartoe het behoort, met klein verlof huiswaarts is gezonden, moet zich in geval van 2e. mobilisatie ook zonder speciale oproeping onverwijld weder aanmel den bij de afdeelingen van waar het met verlof is gezonden. Het personeel moet zich begeven naar die aangewezen depots. Ton aanzien van de landstormplicht;gen, die op grond van art. 14B, Landstormbesluit voorloopig niet in werkelijken dienst behoef den te komen of die ton tijde van de oproe ping van den landstorm na z g., 2e mobilisatie, op grond van evengenoemd artikel voorloopig niet aan dé oproeping behoefden te voldoen, doch van wie daarna de noodzakelijkheid tot handhaving van vrijstelling van opkomst ver valt, is bepaald dat die landstormplichtigen zich op den dag, waarop zij volgens het land stormbesluit van opkomst beschikbaar zijn, tijdig moeten aanmelden bij den burgemeester der Gemeente, waar zij. voor den landstorm staan ingeschreven.'Indien dit naar het oor deel van den betrokken chef niet mogelijk is, most de iandstormplichgo zich aanmel den te Amsterdam bij het 7e reg. infanterie brigade depot of, zoo ook dit onmogelijk is, bij het gemakkelijkst te bereiken depot of anders bij het meest nabijgelegen troepen- deel. HANGMATTEN. Gelet op het groote aantal manschappen, inzonderheid bij de recrutendepote, dat thans onder de wapenen is en de groote bezwaren, ver bondien aan het onderbrengen daarvan in kazernen en gebouwen hetgeen thans ge schiedt op britsen of in z.g. bakken zonder i bodem, je door 'den hoofdintendant bij het De Intronisatie. Bij G. Mosman en Zoon, te s-Her togen toeeii is verschenen een propaganda-geschriftje van den WelEerw. Pater Joachim S.S.C.C. Bet verseheen reeds in de Vineentius Almanak van 1917. 't Is echter herzien en aangevuld. Wij bevelen de lezing en verspreiding van dit beekje gaarne en in o zichten aan. BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heef» benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H. Antonius v. Padna) den Wedeerw. Pater fr. H. Hulsbosch, O.F.M., en tot kapelaan te Botterdam (H. tAnonius v. Padua) den Wel- eerw. Pater fr. A. J. Th. Goldenberg O.F.M. PASTOOR SCHETS. Te Etten is de hoogeerw. heer Jos.-Scheie pastoor te Etten en kanunnik van het ka thedraal kapittel van hot bisdom Breda, overleden. PERSONALIA. Maandag 16 April a.s. aai het 4J jaar ge leden zijn dat de heer S. Veitkamp bij d© firma Emrik en Binger in dienst trad. LANDSTORM. De Burgemeester brengt, ter openbare ken nis dat de, in de landstorm registers dezer gemeente ingeschrevenen landstorinpiteldagen J. Boeree, en O. M. W. v, Sme.nk, respectieve lijk van de jaarkiasse i909 en 1917, worden opgeroepen, om op 18 Apr il, dos voormiddags half 10, aanwezig te zijn in hei gebouw „De Doelen," Gasthuisstraat 32, ten einde in wer kelijken dienst te worden gesteld. DE RECOLLECTIE. De recollectie voor de oud-retraitanten, Jansstraatkerk, parochie St. Jozef, heeft mor genavond niet te kwart over 8 plaats, maar wordt van half 7half 8 gehouden, van wege de lichtbesparing. SOH AAK WEDSTRIJD VAiN HET „VER- EENIGD AMSTERDAM&OH SCHAAK GENOOTSCHAP." De uitslag van der.», txel'tiv. --oT, Paaschwed strijd. te Amsterdam geboudon o m. als votefc: Hoofdklasse: Groep II. Eerste prijs E. Nordea. Amsterdam. 2 punten; C. tarsten, Haarlem en. dar. B. Beffie, ieder lVi ponk Eerste klasse. Groep TV: Si-lvain Groen, Haarlem, en P* van Paasen, Haarlem, ieder 2 punten. Tweede klasse,: Groep H: A. Fisber. Amster dam, 2 punten, le prijs; A. O. Strumphle^ Haarlem en G. ter Blfaak, Amsterdam, 1?% punt, 2e prijs. Groep IH: Ary Be1 infante, S. Zelden rust. beiden te Amsterdam en J. M. van der WeL Haarlem, ieder 2 punten. Groep IV: N. E. Rost. Noordwiik aam Ze*, 3 punten, ie prijs; A. D. Strumphler. Haarlem. 2e punten, 2e prijs. GEMEENTEZAKEN. Verordeningen. B. en W, bieden ter goedkeuring aan eeni ge wijzigingen van verordeningen o.a. d» op de markten, de Invoering van marktveld precarie-verordening. Voorts bestonden b1 B. en W, reeds plannen om eenige wijzigir aan te brengen in het afdragen van mark geld, bruggeld en haven- en kaaige d, waai door eene practtsche wijze van contróle wordf verkregen. Bovendien verdient het bij nadien inzien aanbeveling eenige verandering H brengen in de voorschriften betreffend' <te invordering van rechten geheven volgens dst

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2