Distributiebedrijf Spaanriem. m SI m OPRUIMING TENNISSCHOENEN 2% Ware adeldom P. W. TWEEHUIJSEN, DE OORLOG 1 m FEUILLETON TELEGRAMMEN! BUITENLAND- T BINNENLAND /WttSftS is april <117 4I9TE JAARGANG Mo. 931^ VAN DeTzEE Qiiéiïtïn v. Saa/tókk PARIS olJieuze VERSPREIDE BERiCKTEN KORTE BERfiCHTEW Barteljorlsstraat 27. TEL. 1770 Berichten in I tot 5 regels NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT All« betalend* abflftnés op dit Blad, in het bezit van •en Verzekeringspoli», zijn, volgens de bepalingen op 4a polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor 4000 bi) levenslange ongeschiktheid tot werken, f 000 bij overlijden, f SOO bij verlies van een hand Of Voet, 800 bij verlies van een oog, f 180 bij ferlies van een duim, f 70 bij breuk van een arm ot been, f 100 bij verlies van een wijsvinger, f 85 Ml verlies van een anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór 1 October 1911 'uitgegeven polissen ztjn niet geldig.) AGENDA. 14 APRIL. Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23 Gewone zittingen. Tuinzaai Brinkmann half 4 Jaarvergadering Onze Vloot. Voor den termijn van 14 tot en met 20 April a.8. zijn de bons van de navolgende gerantsoeneerde artikelen geldig: Aardappelen Serie I, nos.ISj 20j en nos. Ij 2, 3 van Serie II. Groene Erwten no. 4. Bak- en braadvet nr< 7* Rijst nr. 6. Varkensvleesch no. 7. Zeep no. 7. Een en ander voor zoover de voorraad •trekt. 9303 OVERZICHT. De slag bij At recht (op het kaartje: Arras) schijnt al weer tot het verledene te behooren. Het is er gegaan, zooals wij al herhaaldelijk op het Westelijk front hebben zien gebeureneen forsche stoot, een verwoed navechten endaarmede is het dan uit. Of zullen de gevechten er weer worden hervat? Is de stilte van het oogenblik slechts een gevolg van de hevige sneeuw- en regenstormen, welke langs bijna het geheele front heerschen? Of zijn de Engel schen bezig hun geschut vooruit te brengen, zoo dat de nu ingetreden rust weldra weer zal wor den verbroken? Onderwijl zien wij de Duitschers, die zich van den eersten schok hersteld hebben, op verschil lende punten krachtige tegenaanvallen onderne men en zijn zij er hier en daar in geslaagd de Engelschen weer terug te drijven en daardoor de kracht van hun offensief verminderen. de Duitsche machinegeweren, zoodat de infan terie vooruit kon rukken. Meer naar het noorden op een punt, dat bekend staat als de spoorweg- driehoek, ten oost-zuidoosten van Atrecht, waar spoorlijnen samen komen, werden onze troepen eveneens teruggehouden door machinegeweer- vuur. Ons bombardement en ons spervuur had den daar verdedigingswerken van den vijand nog niet vernietigd. Een nieuwe goed gerichte kanonnade bracht evenwel verandering en onze mannen trokken vooruit. Overigens valt er van de fronten heden niets te melden. En ook de ontwikkeling der politieke gebeurtenissen levert niet veel stof tot nadere beschouwing op. Terwijl de vredesactie in Rusland veld blijft winnen, blijft men zicli aan de overzijde van den Oceaan verder voorbereiden tot den oorlog. Lloyd George heeft gisteren voor de „Ameri can Luncheon Club" een rede gehouden over den huidigen toestand, waarop wij morgen nader terugkomen. De U- en mUnoorlog. Naar de Engelsche admiraliteit meedeelt, is Dinsdag een Engelsch patroeljevaartuig in het Kanaal op een mijn geloopen en ge zonken. Twee officieren en 14 man worden vermist. Het Spaanscbe stoomschip „San Fulgen- tio'' is zonder waarschuwing door een onder zeeër tot zinken gebracht. Engelsch weekoverzicht. In d-e week eindigende 8 April zijn in de Engelsche havens 2406 schepen binnengeko men en 2367 daaruit vertrokken. 17 Engel solie handelsschepen van meer dan 1600 ton zijn tot zinken gébracht; 2 van onder de 1600 ton. De duikbootactie in April. De lijst van getorpedeerde schepen giste ren onder het opschrift: „De duikbootactie in April'' vermeld, betrof niet de torpedee ringen in April, doch was een duikboptover- Tnbttt-g ~F?vrrJri irment aume*. LAtben/ 2 Amiens Saarburg Promt. ZChaUni v Sjt/i Pst l o$aatburg 'om miers mril/t De tegenwoordige toestand van het front is dus met eenige juistheid te overzien en daarom hebben wij op het hierbij afgedrukte kaartje de nieuwe frontlijn eens aangeteekend. Het front tusschen Atrecht (Arras) en Soissons heeft sedert begin Maart een aanmerkelijke verande ring ondergaan. De jongste wijziging vond plaats in het uitloopende hoekje tusschen de beide frontlijnen tusschen Atrecht en Lens, waar naar men weet de strijd Dinsdag het vin- nigst is geweest. Aan die zijde van Atrecht ligt ook Blangy, een voorstad van Atrecht, waar de Duitschers hebben getracht stand te houden. Zij hadden zich daar in de bouwvallen der huizen en achter tuinmuren sterk gebarrikadeerd met behulp van opeengehoopte zakken zand. Maar op deze plaatsen, vertelt de Engelsche oorlogs correspondent Gibbs, waren de tanks van veel nut, hoewel ze het moeilijk hadden dóór slijk en modder. Na een tocht van meer dan drie mijlen van hun standplaats af werden ze baas over zicht, betreffende de actie in Maart. Hieronder volgt nu een beperkt overzicht van de duikbootactie iu April: Het Berl. Woll'f-bureau meldt, dat tot zóó ver in April reeds bekend is geworden, door do U-booten in het Kanaal, de Noord zee en' den Atlautischen Oceaan tot zinken z n gebracht 16 stoomschepen, 7 zeilschepen en 2 visschersvaartuigen met oen totaal in houd van 53.000 bruto tons. Hieronder waven de volgende schepen: Engelsche: s.s. „Stanley", s.s. „Gleuogle", s.s. „Huntleys'' op reis naar Dieppe met pek; „Mary Annie" met kolen naar Treport; „Boaz'', „Gippeawic" en „Endymion''. Fransche: twee onbekende visschersvaar tuigen. Italiaansehe: s.s. „Avanguardia" bewa pend met erts naar Cardiff. Belgische: s.s. „Trevier''. Nederlandsehe: s.s. „Hestia". 45 Daar zü vreesde veWadei. WI„. wendde Colette geen onkel der middelen i» i.L-o viVkfr, «iiaueieu te worden, bü deze vreselijke de kanker dus ©en gemakkelijke prooi vond voltrok hij spoedig zijn doodeliik werk. De' lillende wonde legde de beenderen bloot; het vleesch was veretterd, uit elkander go- rukt; toen ik alles terecht legde en met phenol drenkte, dacht ik aan de onverzette lijke geestkracht van deze vrouw, die voor aller oogen dusdanige kwelling wist te ver bergen. God alleen, meende ik, kon deze moed schenken door de herinnering aan het Kruis en sinds langen tijd had Colette God vergeten. delnun?0^.(^bidding had Herhert tot mid- eeii ewftknij was ^aar lóveu, haar steun: wel woord de ?^un.' ('aar cén onbescheiden ven' TW«» Jl? uit öarsannes zou verdry- zou wellicht een wel- Wl* weet of Colette, neerge drukt door den last van nieuw lijden, de aarde, waarop men weent, zou minachten eii de oogen wenden naar ilen hemel, waar men zich verheugt! Of zij, genoeg hebbend van het schepsel, den Schepper niet zou bemin nen- 7 Maar ten prooi aan woeste wanhoop, zou zij ook met haar vurige natuur de De Bar- sannes evenzeer kunnen gaan haten, als zij hen nu vergoodde, en sterven, terwijl zij hun naam en dien van God in eenzelfde gods lastering verwarde. Waarom aan dat alles gedacht Ik had zooeven gezworen, gezworen bij mijn teeder- heid voor Herbert, Colette niet te zullen verraden; men kon haar dus verzorgen door liaar geheim zorgvuldig te bewaren en door zachtheid, goedheid en geduld haar tot den zoo lang vergeten God trachten terug te brengen. Het verband was gelegd en ik* bleef met starende oogen, hangende armen staan, in mijn© beschouwingen verzonken. De barsche stem van Colette bracht mij tot de werke lijkheid terug. „Is het klaarVoorwaar niet spoedig!" „Ik hoop, dat het een volgende keer miu- Noorsche: s.s. „Lisbeth'k 8.6. „Grib" met cokes geladen, s.s. „Mirold'' met mijnhout naar Cardiff, s-s. „Farmand" met kolen naar Lissabon, s.s. „Svendsholm". Zweedsche: is.s. „Norma'V giafl&den tmiet grondnoten. Grieksehe s.s. „Katina'' met phosphaat naar Nantes. Verder de volgende schepen waarvan de namen niet konden worden vastgesteld: een zonder lichten varend stoomschip, dat in convooi'was; een dito schip in hei mid den van het Engelsch Kanaal, geoonvoy- eerd door een oorlogsschip en torpedoja gers; een hospitaalschip in het midden van het Engelsch kanaal tusschen Havre en Portsmouth; een beladen en van torpedoja gers begeleid wordend transportschip, koersende naar Havreen varende in con vooi; een driemastbark, gesleept wordende door een gewapende sleepboot. De hulp der Vercenigdc Staten aan de geallieerden. Naar de „Daily Tel." uit New-York ver neemt, zijn de plannen van de Ver. Staten, voor zoover zij 1.1. Woensdag werden vast gesteld, de volgende: 1. de vloot op alle mo gelijke manieren te gebruiken tegen de Duit- sc-be zeemacht en duikbooten; 2. in den vol- sten omvang munitie te leveren aan de En tente; 3. onmiddellijk 3000 mil. p. aan de En tente te leenen; 4. al het mogelijke te doen om Engeland aan voedingsmiddelen te hel pen; 5. het eerste jaar 1.600.000 mannen te oefenen en het volgende jaar nog 1.000.000. Geen troepen zullen naar het. slagfront wor den gestuurl, vóór het eerste rnillioen ge heel klaar is en d plannen voltooid zijn om die strijdmacht te velde van alles te voor zien. Het kabinet wijdt thans zijn voornaam ste aandacht aan de middelen om goederen snel naar het buitenland te vervoeren Er is veel kans, dat de in beslag genomen Duit sche schepen zullen worden gebezigd. Inmiddels zal kolonel Goethals, die bet Panamakanaal heeft voltooid, worden belast met de uitvoering van een plan om 1000 bouten vrachtschepen te bouwen. Het feit, dat de gezanten van Engeland, Frankrijk en Japan in conferentie zijn ge weest met Roosevelt, hebben de meening ver sterkt, dat het plan is van den president om de sterren-en-strepen-vlag reeds spoedig op het gevechtsterrein te ontplooien, in afwach ting van de komst der eerste manschappen van het nieuw te vormen Amerikaansclie leger. Dit vindt goedkeuring bij de Entente. De overdracht van het Poolsehe hulpcorps door Oostenrijk aan Polen. Uit Warschau wordt gemeld, dat de be kendmaking van de beschikkingen aangaan de de overdracht van het Poolsehe hulpcorps op waardige wijze in zijn werk is gegaan. De Poolsehe Raad van State, onder leiding van Newjowski, den kroonnrarsc-halk, von Beseier, de Duitsche goeveraeur-generaal, Knk, de Oostenryikseli-Hong-. gouv.generaal woonden de plechtigheid bij. Na eon korte toespraak van von Beseier werd liet tele gram van keizer Karei voorgelezen, waarin de overdracht van het Poolsehe corps als cader voor een te vormen Poolsch leger wordt bekend gemaakt. Dit, historische do- kument werd met groot gejubel begroet. Men beschouwt deze daad van keizer Karei als een nieuwe belangrijke schrede naar de verwezenlijking van de zelfstandigheid van Polen. Do plechtigheid eindigde met eon rede. van den kroonmaarsohalk Newjowski. De begrafenis van prins Frederik Karei van Pruisen. Bij de begrafenis van den vlieger, prins Frederik Karei van Pruisen, die iu liet En gelsche hospitaal te St. Etiene du Rouvry (Bened en-Se ine) overleden is, heeft, naar in een part, tel. aan de „N. R. ct." uit Havre wordt gemeld, de Engelsche overheid hem de eer heeft laten bewijzen,versehuldigil aan zijn rang van eseadroncbef. ioo gewapende soldaten en verscheidene officieren volgden de lijkkoets. De officieren van liet Engel sche vliegercorps hadden twee mooie kran sen gezonden. De gebeden worden uitge sproken door twee Engelsche geestelijken. Vervolgens werden drie salvo's gelost eu de trompet gestoken. De teraardebestelling had plaats op het gedeelte van het kerkhof, dal. afgescheiden is voor de Duitschers. die in Engelsche hos pitalen sterven. Op het graf van den prins is een houten kfuis met zijn naam. zijn rang eu den datum van zijn overlijden opgericht. Pauselijke liefdadigheid. Een Belgische dame, mevrouw d'Entrelogin», die under be schuldiging van oorlogsverraad ter dood was veroordeeld, is door den Duitsclien kei zer begenadigd, dank zij d© tussehenikoanst des Pausen en van den koning van Spanje. Graan voor Oostenrijk. Naar de „Neue Freie Presse'' bericht, is de eerste scheeps lading Roemeensch graan voor Weenen aan gekomen en aan de molens ter bewerking overgegeven. Dagelijks zullen 60 wagons worden afge leverd. De censuur in Duitseliland. De „Miinch- ner Post" verneemt uit Berlijn, dat men al daar voornemens is de censuur voor de pers te verscherpen. Zoowel dit blad als de ge heele pers te Miincben protesteert hier tegen en wijzen er op hoe de censuur door het ministerie van oorlog in Beieren op grond der aldaar geldende wetten is uitgeoefend, welke afwijken van de voorschriften der oorlogswet in Pruisen. Een koene tocht. De „Köln. Volksztg.'' melt, dat 28 jonge marine-soldaten uit Zuid- Chili na een reis van 124 dagen op een schip van 64 jaren oud afgelegd te hebben, in een Dnitsehe haven zijn aangekomen. B*ink van Italianen jegens den Paus. Italiaansehe krijgsgevangenen te Sigmunds- herberg ondergebracht, hebben door tusschen komst van de „Corriere d'Italia'' hun dank betuigd aan den H. Vader voor de Kerstge schenken, die Hij hun had doen toekomen. In het adres wordt de bede geuit, dat de edele pogingen des Pausen met succes mogen bekroond worden en dat God Zijn gebeden moge verhoeren. DE VER. STATEN EN MEXICO. WASHINGTON, 12 April. Telegrammen uit Mexico behelzen dat Carranza een boodschap aan het Congres voorbereidt, waarin hij naar men verwacht den uitvoer van zekere artikelen zal verbieden. Op hoog gezag wordt meegedeeld, dat de Ver. Staten het als een onneutrale daad zullen beschouwen, indien Mexico op eenigeriei wijze de verscheping van de productie der petro- Icumbronnen van Tampico zou. belemmeren. TURKIJE EN DE VER. STATEN. GENEVE, 12 April. (Part.) Volgens een Ha- vasberieht heeft-Turkije de diplomatieke betrek kingen met de Vereenigde Staten verbroken en verklaard, dat het zich in staat van oorlog met Amerika beschouwt. DE ZUID-AMERIKAANSCHE STATEN. De houding van Costarica. WASHINGTON, 12 April. Costarica deelde door zijn diplcmaticken vertegenwoordiger aan het staatsdepartement mede, dat de republiek de oorlogsverklaring van Wilson aan Duitschland ondersteuut en bereid is zoo noodig dit te toonen. l)e houding van Argentinië. BUENOS AIRES, 12 April. Havas meldt: De bladen zijn algemeen van meening, dat Argen tinië vierkant stelling zal nemen tegen de Duit sche zeerooverij. De houding van Guatemala. WASHINGTON, 12 April. In verband met het bericht, dat president Eskada Labrera den staat van beleg in Guatemala heeft afgekondigd, denkt de Amerikaansche regeering, dat Guate mala weldra den oorlog aan Duitschland zal verklaren. Dc houding van Brazilië PARIJS, 12 April. (Part.) Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de Duitsche gezant aldaar zich naar Monievidio zal begeven om de orders zijner regeering af te wachten. Met de waarneming der Duitsche belangen in Brazilië zal Zwitserland worden belast. In Brazilië bevinden zich 46 geïnterneerde schepen, die in beslag genomen zullen worden. De wacht bij de schepen werd door de autoritei ten verdubbeld. Naar verder gemeld wordt zou de Braziliaansche minister van buiienlandsche zaken, Lauro Mülier, zijn ontslag hebben inge diend en de pacifist van Rio de Janeiro, Amore .Savalcanti tot zijn opvolger Aangewezen zijn. SP AN JÉ EN DUITSCHLAND. PARIJS, 12 April. Naar Havas.meldt, wordt uit Madrid aan de bladen geseind: Het kabinet heeft verschillende politieke personen gehoord over de eventueele houding naar aanleiding van het torpedeeren van de „San Fulgencio", en over den toestand, welke door de uitspraak'Van geheel Amerika tegen Duitschland in Spanje is ont staan. De ministerraad zal vandaag onder voor zitterschap van den koning deze kwesties be spreken. DUITSC 11 L A N D. Kardinaal Von Bertingert Een particulier telegram uit Keulen meldt ons, flat Z.E. .Kardinaal Von 1) Linger. Aarts bisschop van Miin -hen. gisteren door een bo- roerto is getroffen en aan de gevolgen ia overleden. Kardinaal .Franz von Bellinger werd 17 September 1850 te Landstuhl geboren. In 1873 werd 'jij priester gewijd; hij was on ver schillende plaatsen werkzaam als kapelaan en pastoor en van 1882 tot 1895 dis ric ?- schoolopziener. In het jaar 1.909 werd hi* tol domdeken van Speyer benoemd en_kort daar op aartsbisschop van Münchën. Op 25 Mei 1914 werd mgr. von Betringer doo-g^jf H. Paus Pius X z.g. tot kardinaal groveSera. Tot titelkerk had do H. Vader aan Z.E. de kerk San Giovanüi aan de Latijnsehe poort aangewezen. B E L G I E. Uit het bisdom Luik. Naar gemeld wordt, zijn door Z.D.H. den Bisschop van Luik benoemd tot kanunnik van het Kathedraal Kapittel te Luik de Hoogeer w. heeren J. Vreuls en H. Francken, beit'.m Limburgers (Hollanders) van geboorte. De eerste geboortig uit Nieuwenhageu, is oud professor van het college Maria Theresia te Herve, waar hij 33 jaren werkzaam was, tot Mgr. Rutten hem in het begin vau den oor log naar Luik riep als visitator van versch U lende kloosters. De Hoogeerw. heer H. Francken is oud- pastoor van St. Servatius te Luik en assessor van den secretaris van het bisdom, den Hoog eerw. heer Lucas, een Roermondenaar, die reeds' geruimen tijd tot het kapittel behoort De Nuntiatuur te Brussel. Onlangs werd gemeld, dat Mgr. Misuracs verbonden zou worden aan de pauselijke nuntiatuur te Brussel. Naar „Vrij België meedeelt» is zijn vertrek uit Buonos-Ayres echter verdaagd, wijl de overtocht thans te moeilijk is. In zijn plaats is nu benoemd Mgr. Jean Baptist Ogno Serra, sedert 1911 secretaris aan de nuntiatuur te Weenev Viae fold webel Gregory, Amerikaan van geboorte, hoogleeraar aan de universiteit van Leipzig en ruim 70 jaar oud, die sedert het begin van den oorlog in het Duitsche leger dienst deed, is gesneuveld. De Russische strijdkrachten in Frankrijk hebben trouw gezworen aan de nieuwe Rus sische rogeer ing en hebben haar voornemen te kennen gegeven tot. aan de overwinning, te vechten. De gemeenteraad van St. Petersburg heeft 100.0000 Roebel geschonken, om een monument te stichten voor da nagedachtenis van de kampioenen der vrijheid. De bekende Romeinsche beeldhouwer Er nesto Blonrli is overleden. Het meest be kende werk van den kunstenaar was 4e in het Romeins the nationale museum geplaatste saturnaliën. Z.H. de Paus heeft aan de gemeente CU- stelgondolfo een gift van 10.000 franos doen toekomen voor den aankoop van voedings middelen voor de bevolking. Prins Karei van België, graaf van Vlaanderen, heeft het toelatings-examen af gelegd voor cadet bij de Britsóhe oorlogs- marine en zal in Mei an. tot de ooi leges worden toegelaten. —De postzegels van 15 pfennig in het Duitsche rijkspostgebied en Wiirttemberg zullen na verbruik der aanwezige voor raden vervangen worden door postzegels van blauw-violette kleur. In Engeland is een regeeringsontwTerp gepubliceerd om het verbouwen van graan aan te moedigen, waarin minimum-prijzen voor tarwe worden vastgesteld tot 1921 en ook minimum-loomen voor landarbeiders. De Fransche regeeriug heeft de opne ming van de voorraden graan in het geheele land gelast. Voor tarwe is de prijs op 06 fr. p. 100 K.G. vastgesteld, voor haver op 31 francs. ALLERLEI. Een Roouisclie H. B. S. Te Rotterdam is, onder leiding van een bekend financier, op initiatief van den HoogEerw. deken Thier, een vereeniging opgericht tot het stichten en in stand houden van Roomsche gymnasia, H. B.-scholen en lycea. De bedoeling is dit jaai nog te beginnen met een Roomsche H. B. S.f aldus bericht het „Vad." der lang on ook minder smartelijk zal zijn. Hoe zal ik u hebben doen lijden, arme Co- lette!" „Wat gaat u dat aan Ik voldoe aan de voorwaarden onzer overeenkomst, doe gij ook zoo, ziedaar alles! Bitse woorden zweefden mij op de lippen, maar ik antwoordde niet, verliet de kamel en begaf mij. naar den tuin. De zorgeg, welke ik zoocven aan de ongelukkige vrouw bewezen had, haar onrechtvaardige vijand schap, de dwang, dien ik mij in hare tegen woordigheid had moeten opleggen, veroor zaakten mij een akelig gevoel, gemengd met opgewondenheid en ik gevoelde behoefte aan zuivere lucht, aan eenzaamheid, bewe ging. O, aan beweging vooral!Rondom het groote grasperk loopend, stapte ik met snellen tred de groote laan in, zoo snel, dat ik bij mijn aankomst aan het hek, op een halt' vermolmde bank moest gaan zitten, om adem te schoppen. Het zachte lentekoeltje bewoog het uit bottende loover der populieren; uit de haag van keelkruid steeg duizendstemmig vogel gezang op en Bèris, die mij nageloopen was, blafte onophoudelijk en verpletterde door zijn dwaze sprongen do kleine madeliefjes, onder de stralen.der lentezon ontloken. Vreemde zaak! Tegenover deze feestelijk gestemde natuur werd mijn hart eensklaps toegenepenIk hoorde het geruisch der bladeren niet meer, evenmin de vogels als hét geblaf van Béris, ir.aar eene stem, die van Colette, sprak met hartstochtelijke be wondering: „Gouden haren als gerijpt graan; groote blauwe oogon als liet maagdekruid; lelie- kleurige teint; lippen even rood als de ege lantier; houding en fierheid als een ko ningin!Ha! dat zou een ware markiezin geweest zijn!...." Door mijne geestkracht geholpen had ik een uur vroeger ongevoelig kunnen blijven; tegenover het bekoorlijk beeld, opgeroepen door de lage woorden der dienstbode, maak ten nu droefheid, ontmoediging en ongerust heid zich van mij meester en voor de eerste maal van mijn leven zou ik schoon hebben willen zijn.schoon als z ij. Hoeveel tijd bracht ik aldus, verloren in mijne droevige gedachten, door t Ik weet het niet. Het was het geratel van een rijtuig over het kiezelzand dat mijn drooinerij on derbrak; met snelle beweging hief ik het hoofd op en bemerkte Herbert in mijn on middellijke nabijheid terwijl liet rijtuig zijn weg naar liet kasteel voortzette en mevrouw De Barsannes medevoerde. ,,'t Is allerliefst, Sabine, dat ge ons zijt komen afwachten. Maar wat dwaasheid om u in dit jaargetijde in de schaduw neer te zetten! Gij zijt zeer bleek; ben hevige ver koudheid zal het gevolg uwer onvoorzich tigheid zijn. Geef mij uw arm eu laat ons snel naar binnen gaan." Maarneenik gaf hem mijn arm niet.... Ik vergat, dat \vy op het open veld waren; ik vergat mijne gewone „gematigd heid", ik wierp mij om zijn hals en stamelde tusschen mijn kussen en snikken door: „Zeg me, dat ge mij bemint, ik smeek u, zeg mij, dat go mü bemint!'' Ik geloof, dat Herbert zich verbeeldde, dat ik krankzinnig was. want door een snelle beweging verwijderde hij zich van mij, maar zich ongetwijfeld schamend over deze onredelijke vrees, legde hij mijn arm in den zijne, trek mij met rich de laan binnen èn vroeg met bevende stem: AYfordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1