Distributiebedrijf-Heemstede. Mr. A. R. BAAS. LEDER-DiSTRlBUTIE. Reglement Verkoop Levensmiddelen. De a.s. Raadsverkiezing. Senaat en S. D. A, P. DEQ3RL0G P. W. TWEEHUIJSEN, vandF zee :^TERDAG 14 APRIL 1917 4I»TC JAARGANG No 93| EERSTE BLAD. Mr. A. B. BAAS (A.-R.) Barteljorisstraat 27. TEL. 1770 UIT DE LUCHT. KORTE BERICHTEN TELÊGKAIhilNIESI DE REVOLUTIE IN RUSLAND. 4ISTE JAARGANG No 93f NIEUWE HAARLËMSCHE COURANT Alls betalend# abotmés op dit Blad, (n het bezit van •en Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, t 500 bij overlijden, f 800 bij verliet van een hand et voet, 850 bij verlies van een oog, f 125 bij yirlles van een duim, f 75 bij breuk van een arm Of been, f 100 bij verlies van een wijsvinger, f 25 bij verliet van een anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandtche Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór I October 1911 uitgegeven polissen ztjn niet geldig.) Dit nummer bestaat uit vier bladen, waar onder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. AGENDA 16 APRIL Schouwburg Jansweg 8 uur Ned. Operette Ensemble „Rustende Cava lerie". Concertsaa 1 de Kroon. 8 uur Onze Vloot „Tndië Weerbaar". St. Eli sab et lis-Gebouw Jansstr. 49 van 2—half 3 aanvrage om verster kende middelen. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. De Directeur van het Levensmiddelen bureau verzoekt aan H H. Schoenmakers, om voor of uiterlijk den 20sten April e.k. ten zijnen bureele in te zenden eene opgave omtrent de totale hoeveelheid reparatieleder, welke per jaar door hen wordt verwerkt. Dit verzoek vindt oorzaak in de eerst daags te verwachten distributieregeling voor huiden en leder, Men wordt in eigen belang geraden niet alleen bovenbedoelde opgave in te zenden, maar ook deze zoo nauwkeurig mogelijk te doen zijn. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. 9448 Gedurende de week van 16 April tot en met 21 April 1917r zullen verkrijgbaar wor den gesteld op bon No. 32, S K.G. Aardappelenop bon No. 33, 2'/g ons Rijst; op bon No. 34, 1 ons Bruine Boonen; op bon 35, 1 ons Groene Erwten; op bon 36, i ons Gort en op bon 37, 21/- ons Zachte Zeep. 9451 eereschuld te voldoen door den steun ook nu we- derkeerig te maken en wel zóó dat 't ons de over winning brengt. Maar 't is bijna overbodig; onze trouw is bekend en de vrienden kunnen op ons rekenen. Mochten eenigen willen opwerpen dat het wellicht de laatste maal is dat wij in bond optrekken, dan willen wij er toch op wijzen dat de kans voor samenwerking, ook onder het nieuwe kiesstelsel, absoluut niet is uitgesloten en dat daarvoor nu reeds de deugdelijke grondsla gen dienen te worden bevestigd. Het tweede punt, waarop wij de aandacht- wil len vestigen, is dat ons het werk bij deze ver kiezing uiterst gemakkelijk wordt gemaakt. De tijd ligt niet zoo ver achter ons dat de rechtsche partijen een minderheid vormden en dat bij ver kiezingen van onzen kant moest volstaan worden met mooie beloften. Thans staan de zaken anders. Wij kunnen wijzen op een staat van dienst, waar van alle posten hier ie memoreeren niet noodig is en ook niet in de gewone lijn van onze propa ganda ligt. Doch ieder burger zal moeten erken nen, dat de huidige meerderheid in den Raad een tact en beleid aan den dag heeft gelegd, die den toets van iedere critiek glansrijk doorstaan kan. Zij geniet en mag genieten het volle vertrouwen onzer burgerij. Dat is de beste propaganda voor onze ver kiezingen. Daarom hebben wij nu minder dan ooit een een zwaar hoofd in den uitslag. Daar komt bij dat onze R.-K. kiezers den eenmaal inge slagen weg moeten blijven bewandelen, dat is: de weg der overwinning. Wij zijn in Haarlem gewoon geworden aan de zegepraal het zij gezegd zonder pocherij welnu, die goede ge woonte moet ook in District III worden door gevoerd. Ook daar moet blijken van den vasten wensch om in het bestuur van stad en land Gods leiding te willen erkennen en te voeren langs de lijnen, door God gesteld. Dit zal ge beuren, wanneer de rechtsche kiezers in III Mr. A. R. Baas in den Raad brengen. En daarom gaan wij dan ook met vertrouwen op Vrijdag 20 April in district III ter stembus, teneinde de rechtsche raadsfractie een voortref felijke versterking te bezorgen in den persoon van den rechtschen candidaat BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HAARLEM doen te weten, dat heden is afgekondigd: het reglemen' voor den verkoop van bruine boonen, groene erwten, rundvet, rijst, gort, havermout en zachte zeep (register der verordeningen No. 244), vastgesteld bij hun besluit van 12 December 1916 en goedgekeurd door den Minister van Landbouw, Nijvérheid en Handel den 30en Maart 1917. Gedrukte exemplaren van dit reglement zijn verkrijgbaar (tegen betaling der kosten) aan het gemeentelijk levensmiddelenbureau (Jacobijnestraat). 9465 HAARLEM, 14 April 1917 Donderdag jl. is door de Rechtsche partijen voor den gemeenteraad in district 111 candidaat gesteld de heer Met dezen candidaat hebben onze anti-revo lutionaire vrienden een uitstekende keuze gedaan. De heer-BAAS is ziju meesterstitel duidt er ten overvloede op een man van algemeene ontwikkeling, die bovendien met beide voeten in de praktijk des levens staat en een brceden kijk heeft in de publieke zaak. Directeur van de Alge mene Noord-Hollandsche Maatschappij van l evensverzekering, zal zijn verkiezing de mannen "W* iu ^en Raad met een krachtige per- welke'aXcT^T'T* onzen gemeenterad £j?elken, Ama V3U k U1°ge hebben, deze is er ?X 'l l i* i c'f. 6 we'n^ei'iezalien tegenwoordig «e d daarop kan M niemand onverschillig zijn of de beer Baas ge kozen wordt of niet. Qua persona gen;et de heef Baas mede een uitstekende reputatie. Voor heden willen wij onze katholieke kiezers oog vooral op twee dingen wijzen. Primo op den ridderlijken plicht, die op hen rust °ni met inspanning van ai hun krachten er voor te zorgen dat de heer Baas in district, IH gekozen wordt. Wij zijn dat verschuldigd aan het oude, beproefde bondgenootschap met onze Mats(ie b'0e^erS' ^00ve'e ma'en hebben wij in de vruchf varCD mogen ze£epralen. Dat was de ook vooi^r harde werke» .zekermaar toch krachtigen aten?0?^®61-bet resultaat van deil i«n ontvingen IMnn-ooTVbh °DZ* b°adgeno°- 1 hebben wu echter een len aanzien van de Eerste Kamer achten wij de oude Grondwet logischer dan de voorgesteld- gewijzigde. Artt. 82 en 90 nieuw in verband met 91 derde lid, breken met de bedoelingen der oude Grondwetgevers, geven er echter niets nieuws voor in de plaats, doch stellen zich tevreden met de brokstukken. Voorheen hadden wij een Eerste Kamer die zich onderscheidde van de Tweede door een andere wording, een andere samenstelling, een andere bevoegdheid, een andere belooning. Door de loslating van verschil in samenstelling (art. 90 nieuw) is het verschil van belooning vrijwel ongemotiveerd geworden. De „standing" van den Senaat is losgelaten, geen geld noch ambt heeft invloed op de verkiesbaarheid, maar tóch wordt het aantal gegadigden practisch sterk beperkt door de simpele belooning van reis- en verblijf kosten zonder meer. Wij zien er binnentreden óf hen die gepensioneerd nee plus ultra het lager huis met het hoogerhuis verwisselen, óf hen die de drieduizend gulden koud laten. In het eerste geval zal de S. D. A. P, kunnen blijven afgeven op oude mummclaars, in -het tweede geval het spook der „brandkastgasten" kunnen blijven ver- toonen. Men bad deze eigenaardigheid door de toe kenning van een zij het mindere schade loosstelling kunnen ontgaan. Maar de verbitte ring van de S. D. A. P. zit toch niet zoozeer in deze blijvende begrenzing van ledenkeuze, doch meer in de getrapte verkiezing. Het aantal S. D. A. P.-ers, zoo vermoedt men, zal steeds wel zeer beperkt blijven in de Eerste Kamer, wat men ook van Noord-Holland verhope, en zij zal het bloeitijdperk der „partij" bij uitnemendheid in een overwegend burgerlijke" samenstelling over leven, zij zal een rem blijven -voor alle staats socialistische krachtproeven. Uit de reclamedoos der roode partij zijn schier alle schoone leuzen vervlogen, één bleef er en men blaast deze op hoe grooter des te voozer één zal men tii(schetteren van huizen en daken: de vermale dijde Eerste Kamer, dien „sla- iu-den-weg", scharrelaars, vergadering van myopen (Nieuwe Amsterdammer), Daemonen, C-lericalisme, Sec- tarisme, huishouden van Jan Steen, duivelsche snaken (zoo o. a. een zekere prof. van Hamel in de Groene, die er den zwartgerokten pater Nolens nog bijhaalde), hoogstaangeslagenen, brutale samenkoppeling van rijkdom en opperste zeggen schap in den Staat, geldzak-college van Room- sche heeren, beschermer van de brandkast (zoo onder meer Het Volk). Men herkent deze klan ken. Zij werden geuit tijdens het Successie-relletje van Gijn, Vermakelijk deed het aan enkele maan den later van Gijn door een achterdeurtje te zien verdwijnen en Treub, de ongewenschte, de weg gewerkte, door het klipklapdeurtje te zien binnen komen, zonder dat de linksche verontwaardiging tot. het slaken van één kikje drong. Was van O'ja dan niets meer waard, hij die „indertijd" (senator arC?Wa3 daQ den co"efies van myopen Jk-,™cht jp die dagen wel in de „Maasbode" sennjven: „Men zou een „Cry" hebben: vervloekt zij de eerste Kamer! En wezenlijk, mundus vult dectpi, dan gaven wij links een kansje." (Ver kropte woede, 6 Dec. '16). Want als ooit de linkerzijde, maar vooral de S. D. A. Pde partij der fanfares armbloedig is geweest, dan is het in deze dagen. En als er ooit reden is zich te werpen op een leuze en deze te doen galmen en hergalmen in oneindige herhaling öm het gemis aan andere leuzen te verbloemen, dan is het nu. En dat refrein is ge vonden in de Eerste Kamer. Het heeft er wel iets van dat de S. D. A. P. behoudensgezind is geweest in de G.-W.-herzie- ning, zij streefde niet krachtig naar wegwerking van de 50, behoudensgezind ter wille van een leuze. Men moet steeds een prikkel in petto houden. Hoe heerlijk na vele tirades over „verantwoor delijkheid", Bosboom het vredewonder, voorzich tigheid wegens oorlogsgevaar, hoe heerlijk na deze als een pannekoek platgeslagen roode ver wachting plotseling het gist onder de massa te kunnen strooien, zoodat het roode deeg oprijst en bruist en de laatste herinnering de beste blijft. Zoo bewaarde Troelstra op het Paaschcongres te Arnhem het lekkers voor het laatst en de groote partij ging heen, tevreden, alweder tevreden met dht heilig ideaal. Stil, mijne lievelingen, hier is de fopspeen van de Eerste Kamer. Gedoopt in een plas van zoete woorden. Zij druipt van reclame-saccharine. E)e arbeiders kunnen nog massaal stakenDe gemo- biliseerden zullen zich solidair toonen! Het comité der arbeiders en soldaten. Rusland kan gecopiëerd Een rilling van genot door stroomt de partij bij het vernemen van deze waschechte snorkerijen a la Buchanin. Wat de daad aan te veel vredigs had, had de peroratie te veel aan opruiends. De spreker was zijn even wicht kwijt. En evenzoo zijne partij. Het parlement wordt meer en meer een wapen in handen der socialisten! Zoo riep de 2de voor zitter van het Lagerhuis, de „bezadigde" Scha per uit in zijn Kerstrede te Amsterdam. En men meent dat hij alléén de Tweede Kamer bedoelde. Neen, duizendmaal neen, de Eerste Kamer is veel méér „een wapen in handen der socialisten". Want de tweede moge onder den invloed der tijden eenige staatssocialistische praktijken aan vaarden, de agitatie tegen de Eerste Kamer is de ruggegraat der roode actie, de reclame bij uitnemendheid, het wapen voor stemmenjacht, de zenuw van haar bestaan, het brandmateriaal der ontevredenheid. Wezenlijk. Wat heeft de S. D. A. P. nóg voor pakkende leuzen? Wat zou er van haar stembusactie geworden zonder Senaat? Het is van het grootste voordeel te weten waar de vijand ojS het breede front zijn aanvalsstoot zal geven. En na het Paaschcongres werd zeker heid wat wij slechts vermoeddenwij weten het nu. Zullen alle linksche geallieerden in dien aam val mededoen? De oud-liberale partij heeft een verleden. Maar geen nood. Bij het Staatspensioen hebben wij een les gekregen: het anti-clericalisme maakt den def- tigsten professor tot geroutineerden buitelaar. Mr. BOMANS. O V E K Z l C H T. Uit een telegram onder het „laatste nieuws" van gisteren is al gebleken, dat de Engelschen hun aanvallen in het Westen, en met name in de buurt van Atrecht, hebben hervat. Daarmede is een antwoord gegeven op onze vragen van gis teren: de tijdelijke rust werd. voornamelijk ver oorzaakt door de noodzakelijkheid voor de Engel schen om hun geschut vooruit te brengen; dit is nu geschied en.... de slag bij Atrecht wordt weer voortgezet. Ook hebben de Engelschen meer in 't zuiden tusschen Saint Quentin en Kamerijk een aanval gedaan en na-een vinnig gevecht de vijandelijke stelling van benoorden Hargicourt tot Metzmcourt over een breed front vermeesterd. Zij houden nu de hoeve van Sart, het bosch van Gauchy, het dorp Gouzeaucourt en het bosch daarbij bezet; terwijl zij ten noorden der Scarpe tot ten zuiden van Loos de dorpen Bailleul, Vil- lerval, Vimy, Petit Vimy, Givenchy en Gohelle en Angres genomen hebben en voet kregen iu de vijandelijke schansen ten N. O. van Loos, Het aantal gevangenen is nu tot boven 13000 gestegen en het aantal buitgemaakte kanonnen tot 186. Intusschen hebben echter de Duiischers in tegenaanvallen al reeds een kleine tweeduizend Engelsche krijgsgevangenen gemaakt en een aan tal machinegeweren veroverd. Thans oefenen de Engelschen ten oosten en ten noorden van den hoogterug van Vimy een sterken druk op de Duitsche stellingen uit. Wij kunnen hier dus weldra weer nieuwe vorderin gen voor de Engelschen verwachten, tenzij de Duitschers nog tijdig hier versterkingen kunnen aanvoeren om dien druk der Engelschen te niet te doen. Op het front, waar de Duiischers de Franschen tegenover zich vinden, tusschen Somme en Oise, wordt eveneens hardnekkig gevochten. Daar heb ben de Fransche troepen de Duitsche stellingen -bezuiden St. Quentin aangevallen. Den grimmi- gen tegenstand der Duitschers ten spijt, meldt het Fransche stafbericht, hebben wij verscheiden schanslinies tusschen de Somme en den weg van la Fère naar St. Quentin veroverd. De revolutie in Rusland begint weer meer de aandacht te trekken, vooral door het feit, dat de ontwikkeling der gebeurtenissen daar in het Czarenrijk,. voortdurend meer verband gaat hou den met de kansen op een naderendenvrede. De tegenwoordige, z.g.n voorloopige, regee ring schijnt de teugels van het bewind op den duur niet in handen te kunnen houden; zoowel vdn de zijde der boeren, die nog altijd aanhan gers zijn van „Vadertje", vooral omdat zij hem als opperhoofd van de Russische staatskerk be schouwen, als van de zijde der aanhangers van den raad van arbeiders en soldaten, dreigt ge vaar voor het huidig ministerie. Vooral de raad van arbieders en soldaten roert zich. Men eischt vrede en de regeering toont zich niet geneigd onmiddellijk dien eisch in te willigen en daarom zal de raad zelf de onderhandelingen beginnen. Uit Stockholm wordt namelijk, volgens bericht aan de N. R. C., aan den „Lok. Anz." gemeld, dat in de mededeelingen van den Arbeidersraad o. m. ook het volgende voorkomt: Aangezien de voorloopige regeering de bul- tenlandsche politiek in den geest van hel oude regime voortzet en er niet aan denkt een einde aan den oorlog te maken, heeft de arbeidersraad, die ie St. Petersburg de macht in handen heeft, besloten, de beschik king over de buitenlandsehe politiek aan de voorloopige regeering te onttrekken. Dei arbeidersraad heeft een eigen comité voor buitenlandsehe aangelegenheden ingesteld en dit eomité zal onverwijld reehtstreeksch vredesonderhandelingen met den vijand be ginnen. Een afvaardiging zal zich naar Stockholm hegeven, om onmiddellijk de on derhandelingen in te lelden." De toestand voor de nieuwe Russische regee ring wordt nu dus wel bedenkelijk, hetgeen ook blijkt uit de telegrammen, waarnaar wij hier verder verwijzen. In Hongarije heeft weer eens een rumoerige Kamerzitting plaats gehad, met het gevolg, dat de jonge Keizer-Koning tot verdaging der Kamer heeft moeten besluiten. De toestand schijnt er wel zeer ernstig en is het direct gevolg van de democratische beweging, welke zich in den laatsten tijd van land tot land voortplant. Men eischt ook in Hongarije, evenals in Pruisen, de invoering van algemeen kiesrecht. De gevolgen van deze actie zijn nog niet te over zien. De U- en mijnoorlog maakt in de laatste dagen weer heel wat slachtoffers. Behalve weer een Amerikaansch schip, zijn twee Engelsche hospitaalschepen en een aantal handelsschepen aan de Duitsche beheersching der zeeën ten offer gevallen. Alleen Denemarken verloor tijdens den oorlog nu reeds in het geheel 107 schepen. Dc U- en uiünoolog. In den nacht van 30 op 31 Maart hebben de Dnitscibers in het Kanaal liet Engelsche bospitaalschip „Gloucester Castle" getorpe deerd. Alle gewonden konden worden gered. Een draadloos telegram uit Duitschland van den len April, in Engeland opgevangen, zegt dat een duikboot de dader is. De Engelsche admiraliteit deelt voorts mode, dat het bospitaalschip „Salta" in liet Kanaal op een mijn is geloopen. Er waren geen gewonden aan boord; 52 personen zijn verdronken; daaronder 5 geneeshceren en 9 verpleegsters. Het Grieksche stoomschip „Nestos", met een lading graan, is getorpedeerd. De Duit sche regeering was van den aard van de lading, waaraan de Grieksche bevolking groote behoefte heeft, in kennis gesteld. De regeering heeft nu bij Duitschland ge protesteerd. Volgens de „Secoio" zijn de Engelsche s.s. „City of Paris", „Britannia" en „Berbera" in de Middellaudsehe Zee getorpedeerd. In de nabijheid van Almeria is het Arae- rikaaneclie zeilschip „Edwin R. Hunt", in hallast van Cetle naar New-York, door een duikboot in den grond gehoord. Het blad „A. B. C." meldt, dat hij Granada de bemanning van het Fransche zeilschip „Cibele", dat door een duikboot getorpedeerd is, is geland. De „Imparcial" verneemt uit Barcelona, dat daar schipbreukelingen van de getorpe- deerde Italiaansche stoomboot „Alvague" zijn geland. De Noorsehe stoomboot „Randviuk" is in de Golf van Biscaye in den grond gehoord. De kotter „Josephine" van Kristiansund is in den grond geboord; eveneens zijn de stoomschepen „Star" uit Kristiania 'en het tankschip „Sylfedln" van Arendal getor pedeerd. Volgens te Grimstad ontvangen berichten is het s.s. „Thelma" Vrijdagmorgen door een duikboot in den grond geboord. Het se hij) voer met een lading kolen van En geland naar Frankrijk.' De Noorsehe scheepvaart is dus blijkens leze berichten wel weer zwaar getroffen. Het Deensehe driemast stalen zeilschip „H. B. Linneinann" uit Marstal, van Gothenburg naar Casablanca bestemd, .is in den Atlantl- schen Oceaan.georpedeerd. De kapitein, de tweede stuurman, en twee man zijn gedood, drie man ernstig gewond, twee licht gewond. De Deensehe stoomschepen „Saze" en „Naucy" op weg naar Engeland, zijn in den grond gehoord. Van de „Nancy" zijn drie matrozen omgekomen. Officieel Duitseh maand- -- overzicht over Maart. .Volgens pas ontvangen berichten, zijn weer 61.000 bruto reg.isterton aan vijandelijke en onzijdige handelsschepen in den grond ge boord. Daardoor komt het resultaat' voor Maart rin op 435 handelsschepen, met 861.000 ton. In dit getal'zijn van den buit van den hulpkruiser ,Möwe" nog elf schepen met 41.000 bruto ton begrepen. De overige resultaten van dat schip zijn al vroeger in rekening gebracht. Het eind resultaat over Maart, dat pas in het laatste derde gedeelte van April te overzien is, zal nog wat hooger zijn dan aanvankelijk is aan gegeven. Tegenover de fantastische beweringen in vijandelijke, en onzijdige bladen over verlie zen aan duikbooten, moge uitdrukkelijk vast gesteld worden, dat in de twee eerste maan den van de blokkade zes duikbooten ver loren zijn gegaan, een aantal, dat door uit breiding van het aantal in dezelfde tijds ruimte meermalen overtroffen wordt en in verhouding tot het geheele aantal van onze duikbooten geen gewicht' in de schaal legt. De strijd tegen de dufkbootcn. Een vertegenwoordiger van de „Petit Pa- risien" had een onderhoud met den Engel schen blokkademinister lord Cecil, die o.a. zeide: Het valt niet te ontkennen, dat de koop vaardij door den duikbootoorlog aanzienljjke verliezen heeft geleden. Ik meen echter 'met zekerheid te kunnen verklaren, dat zij verre beneden de verwachtingen der Duitschors zijn gebleven; met moet niet vergeten, dat er veel gesproken wordt over de slachtoT fers der Duitsche zeerooverij, maar dat wij nooit of bijna nooit spreken van de verlie zen welke den zeeroovers zelf werden toege bracht. Ik mag, daartoe gemachtigd door de admi raliteit, verklaren, dat er tusschen den 21sten Februari en den lsten April nietj minder dan 49 gevechten zijn geleverd tus schen Engelsche vaartuigen en Duitsche zee roovers. Indien go bedenkt, dat er volgens de dooi) sir Edward Carson verstrekte gegevens tus schen den eersten en den 21sten Februari j.l. ook nog 40 gevechten plaats vonden, komen wij tot een totaal van omstreeks 90 gevechten in twee maanden. De in Amerika in beslag genomen schepen. De inhoud van de in de havens der Ver, Staten geïnterneerde Duitsche en Oostenr.I Hongaarscho schepen bedraagt 512.237 toii, volgens offioieele cijfers. Dat is, merkt da „New-Yorkeclie Globe" op, ongeveer even- veel als de inhoud van de schepen, die er in twee maanden verscherpten duikbootoor log in den grond zijn gehoord. Men zal weldra het ironische geval beleven, dat pnitschland zijn eigen schepen in den grond hoort. Vlieger-actie in het Westen, Van Duitsche zijde: In hevige luchtgevceb- ten, die zich hoofdzakelijk in dc morgenuren afspeelden, werden 24 vijandeijke vliegtuigen neergeschoten, waarvan 22 in luchtgevech ten en twee door afweervuur van den grond af. Ritmeester Freiherr v .Richthoven echoot zijn 40en tegenstander neer. Luitenant Frei herr v. Richthoven en luitenant Schafer schoten elk twee tegenstanders neer. In de logersectors van den Duits cfcen kroonprins en kroonprins Euppreeht van Beieren waren do luchtaanvallen bijzonder verbitterd. In den nacht van 10 op II April wierp eon onzer ge v echts eek aders op vijandelijke ba rakkenkampen hij'Fismes en bij Bazoehea 3200 K.G. bommen. Meerderen treffers en branden werden met zekerheid vastgesteld. Borichten uit de voorste linie over sterke aanhoudende ontploffingen in de richting van Fismes bevestigen de waargenomen re sults ten. De Engelsche vliegerkapitein Robinson drager van het Victoriakruis, de hoogste Engelsche oorlogsonderscheiding, is op 5 April in een luchtgevecht, dooi' een on/"r gevechtsvliegers neergeschoten. Een nieuwe soc.-dcin. partij in Duitsehlaud. De beide Paasc-hdagen is te Gotba een con gres gehouden van de oppositie-groepen in do Duitsche sociaal-democratie, de „Arbeitsgc- meinsehaft" en de „Intern. Sozialisten", die zich vereenigd hebben tot een nieuwe orga nisatie, de „Unabhangige Sozialdemokrati-. 6ehe Partei Deutsohlands". Een vredeskerk te Weenen. Kardinaal Pi ft']» aartsbisschop van Weenen, heeft hek end ge maakt, dat Zondag 15 April in den Dom, is tegenwoordigheid van het keizerlijk paar, een plechtige Hoogmis zal worden opgedra gen, waaronder de gelofte tot het bouwen van een vredeskerk zal worden afgelegd. In| den namiddag zal in alle kerken der stad een plechtige godsdienstoefening voor deu vrede worden gehouden, waarhij dezelfde» gelofte zal worden afgelegd. De nieuwe Oostenrüksehe Minister van^» oorlog. Keizer Karei heeft generaal I on Stöger-Steiner tot minister van oorlog be noemd. Von Stöger-Steiner was tot dusver als divisiecommandant werkzaam cu had het bevel over een legerkorps aan de Boven- Isonzo. Hij was bekend om zijn groot orga nisatie-talent en zijn practischen blik op dg benoodigdbeden van de legerleiding. BERLIJN, 13 April (Part.) l)e „Voss. Ztg." verneemt uit Stockholm, dat volgens du „Birschewifa Wjedoinosti" op het platteland volstrekt niet dezelfde geestdrift heerscht, die de bevolking der hoofdstad bevangen hoeft en waardoor de massa wordt bijeenge houden in een strijd voor vrijheid en orde. De tegen-revolutionairen weten dit maar al te goed en beramen in stilte hun plannen. Op den een of anderen dag kan de ultbaiv^ sting plaats hebben. KOPENHAGEN, 13 April. (Part.) Naar uit St. Petersburg bericht wordt, is heden in het Taurisehe Paleis een Congres van het Ar beiders- en Soldaten-Comité geopend. Tscheidse hield een rede( waarin hij o.a. zeide: Het oogenblik is gekomen, waarop d« volkeren zelf tegen den oorlog stelling moe ten nemen. Wfi kunnen zeggen, dat wfj on» onmiddellijk bij allen aansluiten, die er naad stroven, dat hunne regeeringen terstond van alle veroveringen afzien. ST. PETERSBURG, 18 April. (Part.) De werklieden van de Putilow-fabrieken en der Oktha-buskruitfabrieken besloten dag eB nacht door te werken door middel van drie ploegen. KOPENHAGEN, 18 April. Naar J3erllnsk« Tidende" uit Stockholm verneemt, ztjn dej Zweedsche socialisten Branting gisteren uit Rusland te Haparanda terugge keerd. Zy verklaarden, dat In Rusland MÉ sterke vredesstrooming heerscht. HAPARANDA, 18 April. Volgens berfett* ten in de Russische pers nemen da moeilijafr heden met de voeding in St. Petersburg to* ondanks de invoering van broodkaarten. STOCKHOLM, 13 April. Volgens berichten van een uit Finland teruggekeerden kennef der Russische toestanden, zijn by de revolntld fe Helsinefors 400 tot 500 officieren gedood.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1