l H. VAN DE» STEUR Ir, BUITEItLAIID SlfiMHEKBLAND SCKQISOHE EK EUSUE STOFFEN «Taia Ifiei&eiBiKCBPgen Slechts door liet tijdig optreden van Ke- rensky is de vernieling van de Ooetzeevloot floor de raatrozen, belet. Twee groote sche per. hadden reeds grorrte schade geleden. V RE DESKLANK EN. LONDEN, 13 April. De „Daily Newa" ver neemt uit Washington: Het ministerie van Èui- tenlandsche zaken loochent nadrukkelijk het uit Koperhagen geseinde bericht, dat Duitschland een nieuw vredesvoorstel aan de Vereenigde Sta ten heeft gedaan. WASHINGTON 13 April. (Part.) Alhier Is békend geworden, dat Bulgarije, zoowel ais Oostenrijk, in Zwitserland pogingen ia het werk stellen om tot den vrede te geraken. KOPENHAGEN, 13 April. „Sociaal Demo krater.'' zegt, dat de geruchten over vredesonder handelingen tusschen Duitsche en Russische sociaal-democraten, over een bepaald program der Duitsche vertegenwoordigers en over een rondreis van Scheidemann naar de Skandina- vtsche landen, van eiken grond ontbloot zijn. P ER IX DE HON G A A RSCHE KAMER. BOEDAPEST, 13 April. Toen lieden vóór de opening der vergadering van liet Huis van Afgevaardigden de minisier-president inet andere ministers de zaal binnentrad, Ecnreauwde de oppositie luidkeels: „Leve het atgemecne, gelijke kiesrecht. In dit Huis mag over niets meer worden gesproken dan c* o r het kiesrecht." Toen de voorzitter de vergadering wilde openen, werd het rumoer nog erger; de op positie eisclite indiening van een kiesrecht- ontwerp. De voorzitter schorste daarop de vergadering, doch bij de heropening her- haaide zich het rumoer, zoodat weer schor sing moest volgen. Na een korte pauze werd de vergadering toen opnieuw geopend en nu las de minis ter-president onder groot tumult een ko ninklijk besluit voor, waarbij het Huis wordt verdaagd. De rechterzijde begroette het be sluit met hoera geroep. Morgen komt net Magnatenkuis bijeen. HE ZUID-AMERIKAANSCHE STATEN. Het afbreken der betrekkingen met Duitschland door Brazilië. KEULEN, 13 April. (Part.) Naar de „Köln. Ztg." van de Zwitsersche grens verneemt, meldt Havas uit Rio de Janeiro, dat daar ambtelijk aan de pers het volgende is meegedeeld; Overwegende, dat uit het onderzoek en de slotsom, gelijk het Braziliaansche gezantschap te Parijs ze tele grafisch over de torpedeering van de „Parana" heeft ontvangen, blijkt, dat het schip met ver minderde snelheid en met volle verliditing voer, cn den naam van Brazilië droeg; dat het stoom schip, naar'de gelijkluidende getuigenissen van de bemanning, geen bevel kreeg, stil te houden dat de duikboot geen hand ter redding uitstak; voorts al deze bezwarende omstandigheden over wegende, en in overeenstemming met de nota van 8 Februari en het telegram, dat de Braziliaansche Seering den 13en Februari aan haar gezant- ap te Berlijn heeft gezonden, breekt de regee ring van Brazilië de beirekkingen met Duitsch land ai. Verder bevat de mededeeling, dat aanstonds aan den Duitschen gezant de nota der regeering, mitsgaders zijn pas zouden worden uitgereikt. Het stoomschip Rio Janeiro zou hem en de overige leden van het gezantschap naar Duitsch land brengen. Aan den Braziliaanschen gezant te Berlijn werd laat gegeven, Duitschland te ver laten. Zwitserland zou m Duitschland de belan gen van Brazilianen behartigen. De houding van Argentinië. PARIJS, 13 April (Part) In Washington is officieel bekend gemaakt, dat Argentinië in den oorlog tusschen ae Vereenigde Staten en Duitsch land bij zijn onzijdige houding zal blijven. Een telegram van Stefan, uit Washington afkomstig, verklaart dit zoo, dat Argentinië een welwillende neutraliteit in acht zal nemen. Parijsche bladen vernemen daarentegen uit Londen, dat daar uit Buenos Ayres bericht is gekomen, volgens hetwelk een Duitsche duikboot een Argentijnsch visschersvaartuig heeft getor pedeerd en dat, wordt dat bevestigd, de breuk tusschen Argentinië en Duitschland er het ge volg van zal zijn. De houding van Uruguay. PARIJS, 13 April (Part.) Volgens Parijsche Waden zou Urugay al gemobiliseerd en zijn Ïrenzen tegen Brazilië gesloten hebben, om te eletten, dat de 500,000 Duitschers die in den staat Rio Grande do Sul wonen, over de gTens komen. DE GEZONDHEID VAN DEN KEIZER VAN DUITSCHLAND. BERLIJN, 13 April (Officieel) In de buiten- landsche pers zijn in de laatste dagen berichten verspreid omtrent beweerden slechten gezond heidstoestand van den Keizer. Deze geruchten zijn van allen grond ontbloot. ONTPLOFFINGEN IN AMEIIIKAANSCHE MUNITIEFABRIEKEN. NEW-YORK, 13 April. De werkplaat-; waar granaat-kartetsen worden vervaardigd, van de munitiefablriek .te Eddystone in Pensylva- nia is door een ontplofiing vernield. Daarin werkten 100 meisjes; men schat het aan al dooden op 150 tot 209; verscheidene bon derden zijn gewond. PARUS, 14 April. (Part.) Volgens oen tale gram aan het „Journal" was de onl.pioffi:g van in de munitiefabriek te Eddystone zoo hevig, dat in Pliiladelphia (een afstand van 16 K.M.) alles trilde. Het gevaar bestond, dat denbrand op de groote wapenfabriek Rr- j mington, die in de nabijheid van de muni- fabriek ligt, zou overslaan. PARUS, 13 April. (Part) Uit New-York .wordt bericht dat bij de ontploffing der Bald winwerken behalve de gedoode 150 vrou wen nog 200 ■vermist worden. In Taunton (Massachusetts)) is een andere fabriek door een brand vernield geworden; ook hier is de schade zeer groot. ONTPLOFFING IN EEN FRANSCH ARSENAAL. PARIJS, 13 April. Volgens een telegram uit Tarbes van gisteren heeft er een ontplof fing plaats gehad in het araenaal. De stoffe lijke schade is aanzienlijk. Er zijn twee doo den en 19 gewonden, van wie acht zwaai*. EEN ERNSTIGE ONTPLOFFING OOK IN SPANJE. PARIJS, 14 April. (Part) Uit Madrid wordt gemeld dat die fabriek voor ontplofbare staf- te R|ea», ia de prayinoi^ JE^ceJpua door •tone ontploffing vernield .weid, waarbij «es personen gedood en vele anderen gewond wei-den. OPSTAND IN DEN BALKAN T T ROME, 14 April. (Part.) Volgens berichten uit Korfoe zouden niet alleen opstanden zijn uit gebroken in de Servische door Bulgarije bezette landen, maar ook in deze welke door Oostenrijk zijn bezet. Montenegro, Albanië en Wallachye zouden in vollen opstand verkeeren. DE VER. STATEN EN DE ENTENTE. PARIJS, 14 April. (Part.) De „Matin" verneemt uit Washington, dat binnenkort een Amerikaansche missie, onder leiding van kolonel House naar Parijs zal vertrekken. Deze zal worden vergezeld van den vroegeren militairen attaché te Berlijn, Kuhn, den chef der krijgsschool, admiraal Bensor, een financier, een jurist, een diplomaat en waarschijnlijk ook een lid der republikeinsche partij. DU1TSC HL A N D. Mgr. Dr. Averse, t l it München seinde men ons liet overlij den van den Pauselijken nuntius bij het Beiersclie hof, mgr. dr. Averso. Mgr. Averso was reeds geruimen tijd lij dende aan blindedarmontsteking, zoodat een operatie noodig werd geacht. Ten dien einde werd Z.Eerw. naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij sedert verpleegd werd. De operaties, hoewel geslaagd, kon niet meer baten, wijl zich complicaties voorde den, aan de gevolgen waarvan Mgr. gister nacht is overleden. Als treffende bijzonderheid zij hierbij ver meld, dat Mgr. Averso den dag voor zijn overlijden nog bezoek heeft gehad van Z. E. Kardinaal Ven Bettinger, die thuiskomende door een beroerte werd getroffen .en wiens overlijden wij gisteren hebben gemeld. Het overlijden van Kardinaal Ton Bettinger. Omtrent het overlijden van Z. Em. kardi naal von Bettinger, aartsbisschop van Mün chen, waarvan wij gisteren melding maakte, volgen hier nog enkele bijzonderheden. De dood heeft zeer onverwacht zonder vooraf gaande ziekte plaats gehad. Z. Em. had juist een bezoek gebracht aan den Pauselijken nuntius, Mgr. Averso, die in het ziekenhuis verpleegd wordt. Korten tijd na den terug keer van dit bezoek, vond de kamerdienaar den kardinaal dood naast zijn bed liggen. Vermoedelijk werd Z.Em. door een beroerte getrolfen. Mgr. Von Bettinger werd op 6 Juni 1909 als opvolger van mgr. Von Stein tot aarts bisschop van München benoemd. Z. Em. on derscheidde zich vooral door zijn ijveren voor de zielzorg en bij zijn veertig-jarig priesterjubileum op 15 Augustus 1913 bleek op welk een buitengewone populariteit de vrome en ijverige aartsbisschop onder hét geloovige volk bogen kon. Ook tijdens den oorlog bleef kardinaal Von Bettinger getrouw aau zijn karakter als (jveraar voor de zielzorg. Hij wendde al zijn krachten aan om de zielzorg der troepen te velde te verbeteren en onder nam tot dit doel een groote réis naar het- Westelijk front. Berichten in I tot 5 regels Prins Adolf van Schaumburg Linpe, een zwager van den Duitschen keizer, is door het springen van een granaat licht aan liet hoofd gewond. In Frankrijk zullen vermoedelijk, in gaande begin Juni, twee vleeschlooze dagen per week (Donderdags en Vrijdags) worden ingevoerd. De bekende Fransche schermmeester ka pitein Odinot is, naar „l'-Auto" meldt, gesneu veld. UIT DE STAATSLUI KANT. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 April 1917 aan den kolonel jhr. L. M. A. von Schmid, commandant* van de VI Ie infanterie-brigade, op zijn aanvrage, ter zake van langdurigen dienst, een eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend, met behoud van zijn recht op pensioen; zijn benoemd met ingang van 16 April 1917, 'bij het wapen der infanterie, tot kolanel, com mandant van de Vile brigade, de luitenant-ko lonel H. B. Pothoff, commandant van het 6e reg. tot Iiut.-kolonel, commandant van het 6e reg., dé majoor T. J. Hallegraeff, van het 22e reg.; tot majoor, de kapitein M. M. Eysell, van het regi ment jagers. CRISIS. Uitvoer nuelitere kalveren. De Minister heeft, naar Lekend is, vergun ning verleend voor den uitvoer van 1.250.090 K.G. vleesch van nuchtere 'stierkalveren en van ten hoogste 50.000 stierkalveren. De voorwaarden zijn echter niet naar ge noegen van de exporteurs en deze hebban nu door hun organisatie, de „Vereeniglng van Nederlandsche Vleeschexporteurs," een tele gram aan den Minister gezonden met verzoek den uitvoer niet toe te staan, óók omdat daardoor de binnenlandsche voorziening ge vaar zou loopen slop gezet te worden. Suikerbietprüzen. Vanwege de Suikervereeniging wordt me degedeeld, dat het vaststaat dat in de een maal door haar met toestemming van de Rijkscommissie van Toezicht vastgestelde sui ker bie tenpr ijzen in geen geval verandering] zal komen. De zomertijd. De Eerste Kamer heeft 'het wetsontwerp tot invoering van den zomertijd z.h.st. aange nomen. Garens. Engeland heeft alle licenses voor den uit voer van garens ingetrokken. Schadelijke gevolgen. In verband met klachten, geuit omtrent de samenstelling van ons tegenwoordige witte brood en de kwade gevolgen daarvan voor maaglijders, heeft de „Tel." zich om inlich tingen gewend tot den bekenden speoiatiteit op het gebied van maag- en ingewandsziek ten, dr. O. J. Wijnhausen te Amsterdam. Deze verzekerde dat de klachten daarom trent volkomen gemotiveera zijn. Uit zijn eigen prakrijk kon hij meedeeien, dat zich bijna dagelijks eenige patiënten tot hem ,wen- yaft M brooft maagbeajwen jaeben gekregen, welke ziek o.a. manifesteeren door pijnen en drukking op de maag, zuur of op rispingen. Soms openbaren zich «elf vrij hef tige maagbez waren. Opmerkelijk is zeker, dat de dokter zelfs gevallen had 'ontmoet, waarin de nuüigbe- zwaren onmiddellijk opbieden a's de patiënt het gebruik van wittebrood staakte. Voornamelijk is dit het geval met hen, die reeds aan de maag lijdend waren, maar ook vele personen, die te voren geen zwakke maag hadden gehad, ondervinden last van 't broocl in zijn nieuw© samenstelling. Een paar weken geleden heeft dr. Wijnhau sen zich tot den burgemeester en tot den wethouder voor de Volksgezondheid, dr. Jitta, te Amsterdam gewend met het verzoek, voor maaglijders de gelegenheid tot het ver krijgen van ander brood open te stellen. Aan dit verzoek kon echter tot nog toe blijkbaar niet worden voldaan. Kaas. Te Gouda is een vergadering van kaashande laren en kaarproducenten gehouden teg bespre king van de den 2den April j.l. in werking ge stelde nieuwe inkoopregeling'. Volgens deze nieuwe regeling moeten de bij de inkoopcombinatie aangesloten' hanedlaren voor elk pond volvette Goudschc kaas 3 cent storten bij de- firma R. Mees en Zonen te Rotterdam, Het fonds, dat op deze wijze gevormd wordt, wordt, na verloop van eenigen tijd, verdeeld over de handelaren naar gelang van hun omzet in de twee jaren vóór den ooriog. De heer A. van Wijnen van Stolwijk sprak namens den Bond vau Kaasproducenten, de heer J. L. van Eijk, van Gouda, namens de kaashan delaren. Het pro- en contra werd breedvoerig besproken, maar bet gelukte geen der par-ijen de andere te overtuigen. 'eu tra al uitvoerbureau. Minister Xreub Heelt gisterenmiddag in de Eerste Kamer het volgende, medegedeeld; Er zal worden gevormd een naamlooze vennootschap, om den export vau levens middelen te concentreeren. Deze .maatschap pij zal het uitsluitend recht krijgen om alle consenten voor uitvoer uit te reiken. Zij wordt dus in het vervolg de eenige ex porteur en zal moeten beoorcteelen hoeveci er naar het buitenland kan worden 'uitge voerd, zonder da: de 1 e v e ns mid dele mv o u r - zicning in ons eigen land gevaar loopt. Zij zal niet alleen beslissen over den uitvoer van producten, die hier te lande worden voorlgebracht, maar ook over die, welke hier "zijn geïmporteerd en voor uitvoer be stemd zijn. rij deze vennootschap zuilen regéerings- commissarissen worden benoemd, die met het toezicht worden belast. Degenen, die voor deze maatschappij het noodige kapitaal verschaffen, zullen een ma tige rente ontvangen, maar de rest van de winst zal volledig in de schatkist worden gestort. Teelt van gewassen. Overeenkomstig de aansporing van den heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, zullen verschillende evensoitiddeleu in 't hijzonder aardappelen, peulvruchten en sommige groenten geteeld worden, hetzij direct van gemeentewege, hetzij op door gemeenten, werkgevers, enz. voor Alit doel ter beschikking gestelden grond, hetzij in eigen tuinen, parken, enz. Naar aanleiding hiervan heeft de heer Sannes den minister gevraagd; lo. of' hij voornemens is, maatregelen te treffen ten opzichte van de aldus geteelde producten 1 2o. zoo ja, welke deze maatregelen zullen zijn en of daarbij onderscheid zal worden gemaakt tnssehen die van gemeentewege en de door particulieren geteelde producten De minister heeft hierop geantwoord o. m. dat aan de belangstelling niet steeds op de meest gewensehte wiize uitvoering wordt gegeven. Laat men grond bebouwen door personen, die op and- en tuinbouwgebied geen of slechts luttel ervariDg hebben, zoo zai ook bij den besten wil van de verbouwers teleur stelling niet uitblijven. In dé meeste geval len zal slechts verspilling van arbeid, zaai en pootgoed en mest het resultaat zijn, vooral indien de grond niet zeer vruchtbaar is. In geen geval mag voor de teelt in de stads tuintjes deskundige leiding en toezelit ont breken. Bij de keuze der te verbouwen producten dient er op gelet te worden, dat men slechts eenvoudige culturen toepast en dat men be halve aardappelen geen gewassen teelt, die hier te lande reeds in overgroote hoeveel heden worden voorgebracht, zooals kool, snijboonen en dergelijke. De aangewezen ge wassen zijn late aardappelen en peul vruchten. Wat nu de bestemming der te telen pro ducten betreft, zij opgemerkt, Jat tot dus verre steeds de regel ie gevolgd, dat bij de producenten een voorraad, voldoende voor eigen behoefte gelaten is en het voornemen bestaat dezen regel ook ten aanzien van den oogst der hier besproken gewassen te volgen. Dit geldt ook voor gemeenten, indien' de verbouw in eigen exploitatie gesöhiedt. Een dergelijke toezegging kan echter niet worden gedaan ten aanzien van de produc ten, geteeld door land- on tuinbouwers op contract voor gemeenten en particulieren. Kan echter worden aangetoond, dat der gelijke contracten door gemeentebesturen zijn afgesloten voor den verbouw op terrein, dat voorheen niet voor dé productie van voe dingsgewassen in gebruik was, waaronder ook grasland ware te rekenen, zoo is onder- geteekende bereid, daarvoor-een uitzondering toe te staan, mits hem tijdig (vóór 1 Juni e.k.) alle noodige gegevens om een behoor lijke controle uit te oefenen, worden ver strekt. Ten slotte kan worden opgemerkt, dat de door de gemeentebesturen te telen hoeveel heden producten hij een eventueele distribu tie in mindering zullen worden gebracht. Bedraagt de productie van een artikel meer dan de behoefte en dit geldt van een gemeente zoowel als van een particulier zoo kan geen zekerheid worden gegeven, dat het meerdere niet in beslag zal worden ge nomen. Kan van een artikel worden uitge voerd, zoo kan ook eed gemeente, die te veel produceert, hiervan profiteeren. ALLERLEI. «ft Nederland naar België en Noord-Frankrijk. Den laatatea tijd i* het meermalen yooc- gekomen, dat firma's of particulieren klei nere of grootore bedragen naar België of Noord-Frankrijk wilden overmaken en voor af bij banken in Nederland informeerden, of de Duitsche autoriteiten dergelijke be talingen toelieten. Het ia daarbij voorge komen, dat geantwoord werd dat hét Duit sche bestuur dergelijke remises naar Noord- Frankrijk heeft-verboden en ze ook slecbts voor bepaalde gedeelten van België toelaat. Wij hebben hieromtrent inlichtingen in gewonnen en vernamen, dat bedoelde infor matie niet juist is. In werkelijkheid worden van Dnitsében kant geen moeilijkheden in den weg gelegd aan dergelijke betalingen, welke voor Noord-Frankrijk of België (al gemeen gouverncments- of etappegebiedi zijn bestemd. Vegetarische voeding in straf inrichtingen. Het hoofdbestuur van den Ned. Vegeta- riërsbond heeft een adres gezonden aan den Minister van Justitie, met het verzoek maat regelen te willen nemen, waardoor hetzij in alle strafinrichtingen het dierlijk- door plantaardig vet worde vervangen, hetzij, in dien dit mogelijk is, den directeuren wor den opgedragen rekening te 'houden met de gemoedsbezwaren van gedetineerde vegeta riërs, op een soortgelijke, wijze, als te Am-" sterdam geschiedt. Tegen vreemde maatschappijen. Volgens een bericht uit Batavia, vernam de „Loc.", dat het Nederl .-Indische gouver nement met de regeering in Nederland over wegen zou verandering te brengen in de handelscode, om buitenlandsche maatschap pijen te verhinderen namen aan te nemen van reeds bestaande maatschappijen. Aan het departement van Koloniën is ons medegedeeld, dat er geen handelseode be staat voor het gebruik tusschen de moecler- landsche en de koloniale regeering en dat geenerlei gedachten-wisseling plaats heeft, betreffende de benaming van buitenkand- sclie maatschappijen. Minister Pleyte. De minister van koloniën, mr. Pleyte, vertrekt morgen naar Zwitserland en wordt hier den 25en April weder terugverwacht. Te Den Haag is op ruim 80-jarigen leef tijd overleden mevrouw de gravin Dumon- eeau, geboren Barg, gravin de Forestier, sedert 1878 Dame du Palais van H. Al. Ie Koningin-Aioeder. Zij is de eehtgenoote van luitenant-gene raal C. H. F. graaf Dumonceau, adj.-gen, en chel' van het Militaire Huis van H. M. de Koningin. Gedenksteen. In helthuis Varkenmarkt 2, te Den Haag, waar de'sekilder J. Bosboom werd geboren, zal een gedenksteen worden aangebracht. R.-K. Stiuieïitenannuariuni. De redactie van het R.-K. Studenten- annuarium voor de E.-K. Sludentenvereen. „Sanctus Virgilius'' te Delft is als volgt samengesteld; F. Peutz, hoofdredacteur; Coppes en Chr. Rogier, redacteurs. Militaire Missie. De Hollandsche militaire missie, door het Duitsche legerbestuur tot een bezoek aau het front uitgenoodigd, is te Berlijn aangekomen. Een dwaas gerucht. Men meldt ons uil den Haag d.d. 13 April: Het dwaze gerucht, dat hier in de stad de ronde deed, omtrent een verblijf van den Duitschen Keizer op een buiten in Gelderland mist on- noodig haast te zeggen allen grond. Diplomatieke betrekkingen. Op verzoek van de Oostenrijksch-riongaarsche regeering is de behartiging van de belangen der Oostenr.-hongaarsche onoerdanen in de Inter nationale en m de Fransche zoue van Marokko, tot dusver opgedragen geweest aan den Ameri- kaanschen uiplomatieken vertegenwoordiger aldaar, thans aan Nederalnd opgedargen, met nanre aan onzen diplomatieken agent in Marokko de heer G% D. Advocaat. Veeboeren in zorgen. Het begint er door hot koude weer, met harden winden sneeuw buien. bij ui enigen Frioachen veeboer te span nen, schrijft het „N. v. d. D.'' Verleden- jaar liep er in dezen tijd al melk vee in de weide, waarin volop gras. Nu lijn de weiden nog kaal ais in den winter. Zelfs de schapen in de weide, die anders al heel gauw voedsel vinden, kunnen het niet banken. Tal van lammeren zijn van koude gestorven. Menige boer heeft geen hooi meer. het kracht- voeder is niet te krijgen in voldoend-en voor naad en bovendien peperduur. En hooi is heele- maal niet meer te bekomen in de provincie. Het wordt nü van buiten af in pakken aange voerd, tegen enorm koogeprijzen, die een kleine boer niet betalen kan. Hjj gaat dan ook nood gedwongen riin vee verkoopen. Petroleumnood. In de polderdorpen aan de Rijnstreek heersekt een ware olienood. De bevolking zit des avonds bii een vetkaars, of theelicht. Enkele landbouwers genieten het voorrecht bron gas te bezitten. Russen en Duitsche deserteurs. In de af- geloopen week hebben zieh te Maastricht bij de politie en aan de hoofdwacht komen me.den in het geheel 31 Russen en 44 Duitsche deser teurs. Een nieuwe badplaats. Onder de had-plaat sen van Nederland, vervulde het lieflijk gele gen Kijkduin," gemeente Loosduinen, op drie kwartier afstands van Den Haag, tot nog tioe een al te bescheiden rol. Dit zal nu gaan veranderen, daar eenige be kende Haagsche heeren een exploitatie-maat schappij hebben gesticht, die van het nog toe weinig op den voorgrond tredende badplaatsje iets heel anders wil gaan maken. Inbraak te Amsterdam. Wederom hebben inbrekers getracht hun slag te slaan bii de finha B. ter Haar Zoon, N.Z. Voorburgwal 89 t© Amsterdam. Toen gisterenmorgen het personeel ver scheen. bleken pogingen te zijn aangewend om een groot gat te boren in de ingemetselde zware ijzeren brandkast in het aohterkantoor- lokaal. Bij nader onderzoek bleek,.dat de onge- wensohte giasten door de kelderdeur weren bin nengekomen en in den kelder een vierkant gat in den vloer van het privékantoor hadden ge zaagd. Zoowel in heli privé- als in het bedien denkantoor was alles overhoop gehaald, zonder dat het den daders te gelukt iets van hun ga ding te vinden. Een ooievaar. Gisteravond atreek blijk baar tengevolge van vermoeidheid, een ooievaar neer jn de Fnanklinstraat te den. Haag. Fluks I DAMES- EN HEERENKLEERMAXFRIJ BARTELI0R1SSTRAAT 22 TELEF. 303 heeft voorradig een groote sorteering voor DAMES- en HEEBENKLEEDING. iSP* Eerste klas afwerking. hadden een paar jongens het dier te pakken en brachten den langbeen naar hot politieburee.' aan de Arehimedesstraat aldaar, waar hii voor- loopig in bewaring werd gesteld. De petitM toog er op uit of men hier niet te doen had met een vluchteling uit het internaexingsfeamiB op het eilandje in Jen Hofvijver. Maar daér bleok het tweetal geinterneerdejj present. Ten einde raad, besloot men de lepelaar naar den Dierentuin te brengen, waar men hem thans gastvrijheid verleent. Spoorwegmaterieel. Er is thans be gonnen met het vervoer naar VlissingeD .vau spoorwegmaterieel der spoorwegmaatschap pij Mechelen—Ter Neuzen in O. Zeeuwseh- Vlaanderen. Er staan daap enkele konder den goederenwagens, die bij den inval dor Duitschers in België op Nederlandsch ge bied zijn geborgen. Een Rijnschip 22 wagons geladen is reeds van Ter Neuzen naar Ylis- singen vertrokken, en een tweede ligt te Iaden. De wagons worden van de wielen ontdaan en met kranen in de schepen ge tild. Een belangrijke schadepost. oor een paar weken terug werd te IJmuidea een groote lichter met visch beladen doer de Fish Export Company met de bedoeling deze in een zeeschip over te Iaden voor Enge land. Wegens het gemis aan scheepsruimte heeft de lading thana zoo lang gestaan dat ze totaal bedorven ia. Een motorboot brengt nu de kostbare visch tot een waarde van ongeveer dertig duizend gulden, weer naar de open zee om ze aldaar over boord te werpen. Lenteboden. Te Tiel zijn de eerste zw a- luwen aangekomen. Gesneuveld. De Fransche luitenant- vlieger Alexander Pierson, die om zijn stout moedigheid in hoog aanzien stond, is ge sneuveld. Hij was een zoon van O. Pierson, firmant van de bekende NedeiTandsehe fa in gasmotoren; J. en O. Pierson. Doodgeschoten. Maandagavond poogde een Duitseh soldaat nabij den. Zwarte weg onder Griinewald zich over de grens «.aar Holland te begeven. Dit bemerkte een der Duitsche grensposten, die onmiddellijk van zijn vnnrwapen gebruik maakte en den vluch teling eenige kogels nazond, waardoor kif werd getroffen. Eenige óogenblikken latei gaf de stakkert, die uit honger gedreven, zioh in ons land wilde verkwikken, den geest. Arme kleine. Het 2^i-jarig zoontje van den landbouwer H. nabij Amersfoort raakte met de voetjes in den modder en wist zich niet los te werken. Toen men den kleine ging zoeken, vond men het kind voorover liggen en in den modder gestikt. De zomertijd. In den gemeenteraad van Grootebroek was gisteren een heele discussie over de moeilijkheden, die de vervroegde tijd aan de land- en tuinbouw baart. De heer Hofland deelde mede, dat in de plaat selijke, tuinbouwers- en middenstands veree- nigingèn liet voornemen bestaat, om volgens den gewonen tijd de zaken te blijven in richten. Daartoe was echter noodig, dat ook de schooltijden zich hiernaar richten, waar toe ook de bijzondere scholen in de gemeente geneigd warén. Hij stelde daarom den Raad voor, om te besluiten, dat ook de openbare school dit voorbeeld zou volgen. Dé voor zitter voelde daarvoor niet veel, omdat hij in 't vorige jaar geen enkeLe klacht over den vervroegden tijd door ouders van school kinderen had vernomen. Hij vreesde boven dien, dat de noodzakelijke verandering in het leerplan de medewerking van den districts schoolopziener niet zou verkrijgen. De heer P. de Jong voerde aan. dat men aan de markt van „De Tuinbouw" met de tijden der treinen in de war zou geraken, waarvan het marktbedrijf in zoo hoogc mate afhangt- De nc'._ comiiue nutbrak niet, toen het voorstel in stemming werd gebracht en... de stemmen staakten, zoodat iu de eerst volgende zitting, misschien over 2 of 8 maanden het voorstel nogmaals ter tafel komt. Gedroogde soepgroenten. Van bevoegde zijde deelt men mede, dat de door de Ver- eeniging Groenten-Centrale beschikbaar ge stelde gedroogde soepgroenten (Julien«e) met succes worden verkocht. Nochtans is de JnlienneV in vele gemeen ten onbekend, waarom, nu de stapelgroenten verminderen en door de koude de jonge groenten langer zuilen uitblijven, belang hebbenden er op opmerkzaam gemaakt wor den, dat de verkoop van d'e door de Groen ten-Centrato zonder winst iu den handel ge brachte pakjes door de winkelier», die aan dezen verkoop wensehen deel te nemen, moet geschieden; de winkeliers moeten hun be stellingen bij de gewone grossiers indienen. Heb je iele te kauwen, kauw dan langzaam! In deze tijden van schaarschta aan voedingsmiddelen, die de grootst moge lijke zuinigheid dringend gebiedt teneinde erger te voorkomen, mag nog wel eens na druk gelegd worden op de waarde van het in voldoende mate kauwen van het voedsel dat wij tot ons nemen. Men zal het er nu wel algemeen over eens zijn, dat goed, door en door gekauwd voedsel méér dienst doet voor voeding, dan een grootere hoeveelheid half-gekauwd doorgeslikt, en dat goed kau wen van het voedsel een onmiddellijke be sparing beteekent. Ook zijn nog zeer veel mensehen niet voldoende doordrongen van het nut langzaam te eten en goed te kau wen; vooral zij, die groote hoevcelhedèa tot zich nemen, eten veelal te haastig, bijv. kinderen in den <?r°o:'ijd, die in ongelooflijk korten tijd een massa «aar binnen werkon. Zoo slechts door voldoende kauwen, een besparing van 10 pCt. bereikt wordt, betee kent dit, oonsequent doorgevoerd over het geheele land, dagetijks een hoeveelheid voed sel voldoende voor ongeveer 600.000 men sehen, voorwaar geen te: verwaarloozea klefcy nigheid,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2