mi iul. timn HAARLEMSCH ZOUT. DE ZON EN DE OORLÜÜ. OE OORLOG BUITENLAND LACHEDIKGETJES. KERKBEmCHTEKT* Zaterdag 14 April Tweede Blad In d.:n loop der eeuwen zijn reeds heel wat /ndustriën in Haarlem le niet gegaan. Bier brouwerijen, leerlooierijen, ze zijn aan het opkomende geslacht niet meer bekend en als de Meimaand is gekomen aal ook de zout ziederij aan het Zuider Buiten Spaarne na ongeveer drie eeuwen opgehouden hebban té bestaan. 31 Maart is de" „zoutkeet" met bij- behoorende gebouwen, terreinen en woonhui zen verkocht. Een opslagplaats met schuur, groot 3 A. 47 e.A., twee schuren, groot 1 A. 76 c.A., een opslagplaats, ongeveer 4 A., werden gecombineerd verkocht voor f 9822 aan de Mij. voor Mctselmaeriaten Reijnders. De eigenlijke zoutkeet met groote ijzeren pan nen, pompen, kuipen, enz., een oppervlakte beslaande van 8 A. 8 c.A. werd den Gebroe ders Nieuwjaar toegewezen voor f 11.300, de volgende perceelen zijn woonhuizen en heb ben dus met de historie niets t'e maken. Bij de veilingscondities was opgenomen de be paling dat er geen zoutziederij meer zou wor den uitgeoefend. Al zal niemand tot in bij zonderheden een technische verklaring ver langen, nu die tak van nijverheid verdwijnt zal menigeen willen weten, iioe lioo on ge- veer toeging. Vóór 1825 was hier werkelijk een zoutkeet, d.w.z. zeewater iwerd pe. sen ui» ■aangevoerd, in de pannen uitgedampt en daar na gezuiverd. 103 liter zeewater gaf 6 li er zuiver zout. Teen in 182) er belasting op kwam, werd een andere manier van be ie ding ingevoerd. Voortaan werd bergzout uit Duit-rilland aangev erd en dit word nu ge zuiverd, het Zeezout had afgedaan. Sommage lezers zullen wel eens een oude Schsveuing- sr-he bomschuit voor- den wal hebben zien liggen, maar deze hield geen zeewater in, maar duinwater. Dit werd evenals voor onze voormalige bierbrouwerijen aangevoerd uit do Brouwerskolk. Dat bergzout wordt in kuipen gedaan en daarop duinwater (gestort, waardoor het zout oplost. De kuipen hebben filters, waardoor de gezuiverde sterke pek', laptops ng, heensijpelt. Daarna wordt om de kristallisatie de sterk verzadigde pekel overgebracht ia breede ondiepe ijzéren pannen. Daar de fa briek in eigendom is overgegaan, was er geen toestemming te krijgen om het bedrijf te zien, maar voor den belangstellenden leek is dit zeker voldoende. Eigenaardig is Itusschen do terreinen aan den Spaarnecever een halve meter breede goot. Voor eenige jaren diende deze tot afvoer van afvalwater, dat met een 'koker onder den weg doorging. Vroeger was dit een breede sloot met een kwakelbrug. Deze sloot is een herinnering aan vroeger dagen tusschen Spaarne en Kleine Houtweg, i tuinen en buitentjes wei den gevonden. Me nig Haarlemmer zal zich de Bakkersloot, waar nu de Bakkerstraat is niet meer herinneren. Deze slooten dienden tot toegangswegen naar de achtergelegen tuinen en menigmaal voe ren do koeren der buitens met hun jacht door deze slooten om op het Spaarne te gaan spelevaren of te visschen. Zooals we reeds opmerkten dateert do op richting der zoutziederij uit de 17e eeuw. Zij genoot steeds het voorrecht van vrij 'om .van den stedelijken accijns op de turf. De langdurige Fransche tijd had ook op dit be- Üriif een zeer nadeelïgen invloed. Vandaar dat niettegenstaande den vrijdom In het begin ncr vorige eeuw er een gedrukte toestand i heerschte. Die werd beter en het bedrijf bleef tot heden goedgaan, van achteruitgang van zaken is .volstrekt geen sprake. De be* drijfschef wordt gepensioneerd, en voor de beambten is een nieuwe goede werkkring i gevonden. Wel is er door den oor.og eenige moeilijkheid; behalve de vertraagde invoer, I moeten we hierbij ook denken aan een zwarte j lijst." Verkoop van het bewerkte product is niet aan ieder geheel vrij; We herhalen evén wel tot nog toe. vind het Haarlemsche zout gereeden afzet. In 1823 kwam de zoutkeet aan de familie Quarles van Ufford. 21 Februari kocht Jhr. L. J. Q. v. U. de zoutkeet met toebehooren van Vrouwe P. M. Ileshuysen, wed. Mr. Oanter Camer- ling van L. A. Baron Toets van Amerougeh. 'Jhr. L J. Quarles van Ufford dreef de zaak 1 van 1826 tot 1857, daarna Jhr. P. N. Qurlas van Ufford van 1857 tot 1886 cn daarna Jhr. 1 P. Quarles van Ufford, Deze werkte 25 jaar terug njet drie pannen en had zes vaste work s' lieden in dienst. Thans wordt er nog gearbeid en de aflevering gaat geregeld voort tot in Mei. Ook zijn er zoutziederijen in Alkmaar feu Leiden. Zooals onze lezers weten wordt een aan vang gemaakt met de ontginning van zout mijnen in Overijsel. Of dit goed zal gaan, moet de tijd toeren. De zoutlagen liggen zeer diep. Een woord yan dank voor de inlichtingen aan den heer Houtman, bedrüfschel, wiens vader 'en grootvader h'er ook arbeiden, is zeker op zijn plaats. KENNEMER. Verband tusschen deze twee. Ja, inderdaad, vin T'baad hacht Abbé Th. Moreux, directeur lnVcetT^8ervat0ii-e te Bourges, aan te toonen. van: 1 v°rtelt rector Zwijsen er als volgt 't Is mijn bedoeling niet verband te leunen en te bewijzen tusschen d«' SteeE pende wezens. Ik wil u stechts fafen hom en en beoordeelen wat een groot geieerde dat ver" band zegt. Er zal dan tevens uit blijken, hoe een overigens helderziend oog, ook beneveld, ;a ver_ j duistere! kan worden door nationalenafkeer. Geheel de wereld door is de Abbé lh. Moreux directeur van het Observatoire te Bourges, be roemd als een. ernstig geleerde. Zijn vervulde Voorspellingen van de aardbevingen in Calabrië en elders hebben bewezen, dat hij van onze aard- kors! en haar wijzigingen meer dan een ander op de hoogte is cn "scherp ziet. keil geleden trachtte hij in het Ëunsch ge in us hcerd weekblad J'ai vu" te bewijzen, dat 1 werkelijk verband bestaat tusschen zous en De plaats, waar hij zijn artikel publi- liibw"Cïen we® ernstig'bedoeld zijn. Misschien ook Wetec" W1J' er een P°ging in te zien om zijn hen ,"ScnaP te populariseeren. Misschien ook is tn >i CCl\ bijdrage verzocht en heeft hij de redactie Publiek ter-wille wenschen te zijn, door ook dè wetenschap tegen Duitschland te mobiliseerea. Ziehier ongeveer zijn gedachtengang Zon en maan oefenen op onze planeet een voortdurenden, niet te miskennen invloed. Vooral de zon. Dag en nacht, jaar in jaar uit, eeuw in eeuw uit, staat onze aarde blootgesteld aan haar blakerende, warmte en fel licht en onze aarde slorpt warmte en licht met gretigheid op. Onuit puttelijk is die warmte- en lichtbron, maar haar kracht niet altijd gelijkmatig. Om de vier jaar maakt de zon haar felle brandstof op en heeft dan weer zeven jaar noodig om op verhaal te komen en nieuwen voorraad op te doen; maar in die zeven jaar wordt Tiaar vuur al slapper en slapper. Wij zullen al deze dingen nu maar eens aan nemen op gezag van den meester, die van den toestand daarboven op de hoogte schijnt te zijn als een president van een kolen-distributiebureau. Verschrikkelijk zijn de revoluties, die op de zon plaats hebben; daar is de Russische revolutie niets bij. Gloeiende wolkeu van 6000 graden warmte, vreeselijke orkanen, die de zonnevlekken veroorzaken, geweldige ontploffingen, dat alles is op de zon aan de orde van den dag, zoo men daar althans van een dag kan spreken. Niet alleen het licht en de warmte, die wij van de zon ontvangen, worden door die revolu ties beïnvloed, maar zij doen ons ook deelen in haar electriciteit, haar levendmakende en vruchtbaarmakende kracht. De aarde is als een harp, die door al die invloeden bespeeld en in trilling gebracht wordt en medetrilt, accoord gaat, samenstemt met de harp daarboven. Geen wonder, dat daarbij het dunne schorsje, dat de aarde omkleedt en waarop wij het geluk of het ongeluk hebben rond te wandelen, nu en dan in al zijn geledingen trilt en rilt en zich kramp achtig beweegt. 't Is een op waarnemingen steunend feit, dat alle elf jaar (4 7 boven) het Noorderlicht zich schitterender vertoont; het kompas is dan van cfe wijs, want de magneetnaald raakt de richting kwijt. Daar valt dan mee samen, dat onderaardsche gassen zich aan 't werk zetten en de aardkorst oplichten, de vulkanen beginnen te spuwen en de cyclonen jagen de zeeën af. Aan die geheimzinnige krachten kan geen. schepsel zich geheel onttrekken. Alle drie- of vijf en dertig jaren, aannemen krijgt de zon een heete koorts. Dan wordt iiet hier op aarde bepaald warm. De zee verdampt, de regens worden overvloedig, vooral komen er overstroomingen voor en geheel onze natuur schijnt in de war, terwijl het toch niets' méér en niets anders is als een periodiek terugkeerend verschijnsel. Zou nu de mensch alleen niets van dien in vloed gewaar worden of ondergaan? Gelaove het wie wil, maar de feiten spreken anders. Ons organisme is veel te fijn, de snaren onzer natuur veel te gevoelig, om niet de inwerking dier in vloeden te ondervinden. Een kat, is onrustig en springerig tegen dat er storm komt, de vogeltjes in de lucht worden angstig tegen onweer, en zou de mensch dan onbeïnvloed blijven? Dwaasheid! Neen, de mensch is daar zeer gevoelig voor, vooraj de jeugd. Als cfe zon buitengewoon werk zaam is, en dat wil nog niet zeggen, dat wij het hier buitengewoon warm hebben, zijn de kinderen het meest prikkelbaar. En als het in scholen en colleges straffen op de kinderen regent, dan hebben aldus de geleerde de onder- wijzere en professoren niet alleen te onderzoeken of ze zelf niet erg prikkelbaar zijn; maar zij moe ten ook eens naar boven kijken, want daar hoog in de lucht, daar zit de eigenlijke deugniet; 't is de zon met baar gestoorde electrische werking. Dit moge de leeraren een weinig milder stemmen tegenover de dartele, ongezeggelijke jeugd. Gij gevoelt u erg zenuwachtig, dames en hee- ren, de bron is boven u, niet in uw gebrek aan wilskracht! De zieken krijgen benauwdheden, aanvallen van jicht en rheumatisme, oogenblik- ken van opwinding en woede, 't is volgens den geleerde niet uwe schuld, maar die der zon. Maar nu de zon en de oorlog! Dat er span ning is in de diplomatieke kringen en betrek kingen, schrijf het gerust op het debet der zon. Dat dientengevolge de volkeren tegen elkander botsen en elkander bestrijden met verwoedheid en barbaarsclihei.d, 't is gewettigd te besluiten, dat de zon er een rol in speelt. Het bewijs? Ja, geachte lezer, het wordt gele verd, maar is van zoo'n nationalen bijsmaak, dat het voor ons, buitenstaanders, heelemaal geen bewijs is, of 't moest zijn voor de redactie van „De Telegraaf", die het natuurlijk beamen zal. Luister. Hoe meer een natie het dierlijke nabij komt des te minder kracht heeft zij om zich te verzetten tegen het instinct, dat onbewust in haar sluimert. Vandaar dat de Duitschersü bin nen een halve eeuw!! tweemaal!! Europa in vuur en vlam gezet hebben! En dat viel, horribile dictu, juist samen met de groote revolutie, die daarboven op de zon plaats had De oorlog van 1870 brak uit kort na de vin nige werkzaamheid der zon, die in 1807 (denk aan de 4 brandende jaren) begon. De oorlog van 194 4 volgt op den voet de electrische verwar ringen, die in' de laatste jaren op de zon zijn waar te nemen geweest Daarom waren dan ook, lang vóór 1913, het jaar van Agadir en Tanger, de deskundigen overtuigd, dat er oorlog „in de lucht" zat. En dat,alles besluit de geleerde met deze alzeg- gende woorden: Als mijn opzet nauwkeurig is, (maar daar komt het juist op aan!) dan zal de Wetenschap een keer te meer bewezen hebben, tot welk een beklagenswaardig peil van zedelijk heid de Duitsche Kultur het menschdom ver laagt. Tot zoover de gedachtengang van den geleer den sterrenkundige Ik kan niet zeggen, dat zijn boven ontleed artikel mijn achting voor de weten schap van den hooggeleerden Abbé heeft doen stijgen. Mocht de redeneering van den geleerde den jezer niet heelemaal overluigd hebben, wal den lezer volkomen vrij staat, dan vlei ik mij toch met de hoop, dat zij een oogenblik van verpoozing moge gebracht hebben in deze bange dagen van oorlog en voedingsnood. Ik voeg er den 'wensch bijMoge de zon maar spoedig nor maal worden, of liever; laat de zon maar blijven wat zij -is en zooals zij is, als de zon des vredes zich maar spoedig aan onzen horizon vertoont! ERVARINGEN VAN EEN MEDE,REIGER MET BERN STOHFF. Naar aanleiding vau een Duitseli protest over de behandeling vau graaf Bernstorff, den vroe- geren Duitschen gezant, en. dien» personeel, be nevens de overige passagiers Van de ,,F reder ik VIII" bij het onderzoek van het sobfp in de haven van Halifax, schrijft een medewerker van de „Maasbode," de heer G. Ridder de van der Schueren, die aan boord van de ..Fredarilc, VIII" uit Amerika mede terugkeerde, eu dus getuige was vau het onderzoek van dat schip te Halifax en de behandeling die de Engeisohen den vrnegeren Duitschen gezant te Washington Bernstorff deden ondergaan, aan genoemd blad: Da Duitsche protest-nota inzake de behan deling van graaf Von Bernstorff *n zün gevolg in de haven van Halifax geeft een schildering van het daar gebeurde, die het vermoeden wekt, dat de vroegere gezant te Washington zijn vrije uren is gaan besteden aan de edele kunst van caricatuurteekenen. Het is jammer voor dezen sympathieken man. dati hij zich tot- der gelijke bezigheden heeft laten verleiden want, zooals in casu. herbergt de caricatuur door gaans weinig waardigheid en verstaat zich bovendien niet altijd al te best met. de waar heid. Ware deze aangelegenheid een zuivere Duitsoh-Engelsche gebleven, dan hadden wij het uitvechten daarvan gerustelijk aan deze strijdvaardige neven kunnen overlaten, maar nu de Duitsche gezanti zijn beweringen tracht te versterken door de getuigenis in te roepen van ongenoemde niet-Buitsoke passagiers, mag een dezer wel een woord vau protest-, doen hoorén. Het i3 ten eenemale geheel en absoluut in strijd met do waarheid, dat er iemand hetzij Duitacher of nict-Duitscher „onder toezicht' van Engelsehe officieren door de Canadeesche ambtenaren op meedoogenlooze wiizc'' is behan deld. Het algemeen gevoelen der neutralen was, dat het langdurig onderzoek in Halifax een be roerde geschiedenis was, maar dat deze beproe ving alléén te verdragen was door do aan het ongelooflijke grenzende hoffelijkheid en bereid willigheid van den Engelsehen kolonel Adair Hall. die met hot onderzoek belast was in de eerste plaats, en van al zijn onderhebbende of ficieren. civiele beambten en matrozen ver volgens. Op de tot aan het uiterste grenzende hoffe lijkheid van' deze heeren kan niet genoeg de aandacht gevestigd worden; zij verbaasde ons D uitschei-s of niet-Duitschers eiken dag op nieuw en vormde voortdurend het onder werp der sehcopscon.versat.ie. Was men in het algemeen tegenover de neu tralen, wat het onderzoek betreft, zeer gemak kelijk, dit geld in hot bijzender voor do negen Nederlanders, die zich aan boord bevonden. Met een enkele, eerlijke verzekering betreffende het niet medevoeren van oorlogscontraiband© of documenten werd ten onzen opzichte genoegen genomen. Pro forma werden lo-s in de hut lig gende boeken of fotografie-toestellen in be slag genomen eu later in volle zee weer geres titueerd. Wat nu do Duitseheu-s betrof, deze bobben, /.boats begrijpelijk, met groote naarstigheid naar reden tot klagen gezocht maar deze alleen kunn,en vinden in heit feit. dat het onderzoek van het schip veel grondiger en langduriger was dan inen verwacht had. Men had gerekend op oene bloote formaliteit en men bemerkte dat do tegenstanders „business" bedoelden. Na de eerste twee dagen was ©r van een at mosfeer van vijandelijkheid tusschen de Duit- aohe diplomaten en do Britsche zeelieden geen apoor meer te bemerken; beide groepen scho nen in elkaar gecharmeerd en men voelde, dat zij zich geweld moesten aandoen om zich niet te verbroederen. Voor buitenstaanders is dit late Duitsche protest dan ookcene ware verrassing. Wat het afnemen vau eigendommen betreft, do gezant had hier iets moeten specificeeren. Zijn eigen omgeving was verbaasd over de buitengewone welwillendheid, die de Eng'el- scheu toonden waaneer het er cp aankwam, ruime hoeveelheden levensmiddelen niet te zien, die naar de hongerende Heimatk werden medegevoerd. Ten slotte zijn de Britten op heit gebied van goud al buitengewoon gemakkelijk geweest. Of schoon bij liet nemen van biljetten in New-York uitdrukkelijk gewaarschuwd was dat alle goud geconfisqueerd zou worden, wouden er voor zeer aanzienlijke hoeveelheden aan boord gevonden. Dit goud' heeft men noch in beslag genomen, noch tégen papier ingewisseld men heeft het zonder meer teruggegeven eu zulks, voor zoo verre mij bekend, niet alleen aan allo door het safe conduct beschermde reizigers maar ook aan alle andere. Hot zij mij vergund van dezo gelegenheid gebruik te maken om Nederlanders ten drin gendste te waarschuwen niet niet de „Fiedenk VIII" Jon Oceaan over te steken zoolang de veiligheidsmaatregelen aaa boord van Aiti, overigens goede schip. den zei fd en deplora bel en toestand verkeoren als waarin ze zich tijdens onzen overtocht bevonden. VERSPREIDE Bisschoppelijk hoz»-iok aau Noyon. 'De bisschop Van Beauvais, mgr. Is Sonne, heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan het heroverde Noyon. Do prelaat, die vergezeld was van zijn vi caris-generaal, abbé Lambert, bezocht eerst den senator, burgemeester der stad, en ver volgens de godsdienstige instellingen aldaar. In de Kathedraal warén tal van geloovi- gen samengestroomd om te luisteren naar het woord van sympathie en bewondering, dat de bisschop tot hen richtte. Behalve aan hun moedig gedrag tijdens de bezetting bracht de prelaat 'ook hulde aan de burger lijke autoriteiten en aan alien, die in do ge meenschappelijke beproeving het moreel der bevolking hadden op P®il gehouden. Mgr. Le Senne deed aan hot hulp-comité te Noyon behalve een persoonlijke gift nog een gift van vorstin Murat en barones Le jeune, alsniQde een partij kleeren toekomen, die door vorstin Murat voor de arme families beschikbaar was gesteld. Het vraagstuk der burgerlijke krijgsgevange nen tusschen Duitschland en Engeland. In het Engelsehe Lagerhuis is den 4en opnieuw geklaagd over de vertraging in de onderhandelingen met Duitschland over de uitwisseling van burgerlijke gevangenen. De unionist Lord II. Cavendish-Bentinck ver weet de Engelsehe regeering, dat ze de zaak traag en slecht liad behandeld en de unio nist Joynson-Hicks zei, dat in deze zaak de houding van de Duitsche regeering gedu rende den oorlog zeer gunstig afstak bij die van de Engelsehe. De onder-minister Hepo verdedigde de re- geering. De grootste moeilijkheid was, dat de Duitsche regeering geen uitwisseling van hoofd voor hoofd wilde, maar van al de bur gerlijke gevangenen bijeen genomen. De En gelsehe burgerlijke gevangenen in Duitsch land tellen -3500. allen mannen. In Enac!arid ziju er 25.000 burgerlijke Duitsche gevange nen; en 10.000 in andere deelen van het het Britsche rijk. Van de gevangenen in Engeland zou misschien een derde verkiezen in Engeland te blijven. Aangenomen, dat in eenzelfde verhouding Engelsehen in Duitsch land wilden blijven, dan zou .Engeland een 20.000 menschen meer uitleveren dan Duitsch- 2land, en onder die 20.000 zijn de meesten in staat goeden burgerlijken dienst te doen. Daarom was de eisch van Duitschland niet voor inwilliging vatbaar. Het denkbeeld van interneering in een onzijdig land wordt over wogen. De bevrijding van Mgr. Szeptycki. Over de vrijlating van mgr. Szeptycki. schrijft de „Osservatore Romano'': Sedert mgr. Szeptycki, Roetheenseh aartsbisschop van Lemberg, tegen ieder beginsel van recht vaardigheid en zonder eenig proces gevangen genomen en door de Russische regeering hij het eerste binnenrukken van Russische troe pen in genoemde stad verbannen werd, heeft de H. Stoel niet verzuimd, bij de regeering van den Tsaar te protesteeren en te verlan gen, dat deze waardige prelaat uit zijne ge vangenis zou worden bevrijd en indien de regeering den terugkeer in zijne bisschops stad niet zou hébben toegestaan naar Ca nada of 'naar Engeland ouder toezicht der burgerlijke autoriteiten dier landen of ook naar Rome, naar het Vatieaan onder be waking en verantwoordelijkheid van den H. Stoel, zou zijn gezonden. Doch de TI. Stoel kon niets bereiken. In tegendeel: Nadat de eerwaardige aartsbis schop ongeveer twee jaren in het afgelegen Kursk had doorgebracht, werd hij volgens besluit der heilige synode gebracht naar het klooster van den IT. Enthymius in Suzdal, een oude en zeer strenge verbeteringsinrich- ting, hoofdzakelijk ingericht voor misdadige priesters der Russische orthodoxe kerk, en dat onder bijzondere bewaking en jurisdictie van een schismatiek archimandriet staat. Na krachtig protest van den TI. Stoel werd bereikt, dat mgr. Szeptycki uit dezen zeer vernederenden en pijnlijken toestand werd bevrijd en, nog steeds als gevangene, naar Jaroslow gebracht werd. Na de verandering van regeering, haastte do kardinaal-staatssecretaris zicli, aanstonds de aandacht van den bij den H. Stoel geac- credileerden Russiselien zaakgelastigde, den lieer Von Boek, te vestigen op den toestand van den aartsbisschop van Lemberg, en nu heeft men met vreugde zijn vrijlating ver nomen. OORLOOS-ALLERLEI EEN KOENE TOCHT, Onder de „Korte Berichten''' hebben wij gisteren reeds melding gemaakt van ee:i re's van 124 dagen op een' 64-jarig schip, door 28 jonge marinesoldaten, van Zuid Ooi i naar 'Duitschland, ondernomen en volbracht. Hier volgen eenige bijzor.derb dm, zooals de „Köln. Ztg." ze uit Berlijn verneemt. De 28 jonge Duitschors volgde die route van Chili eerst naar Noorwegen en van daar naar Duitschland om hun diensten aan hun lancl aan te bieden. In December hadden zij met d,at doel den Chileensehen driemaster „Tinto" (460 ton), die 64 jaar oud was, voor 80.000 pesetas ge kocht. De bark werd met levensmiddelen g< el voorzien en zelfs met een inrichting voor dradelooze telegrafie. Zelf lévend vee wérd aan boord medegenomen. Te Santiago werd het schip op verzoek Van den Engslschen gèzant nauwkeurig door zocht, zoodat een gedeelte van de bemanning er do voorkeur aan gaf de bark te verlat n en in een afzonderlijk vaartuig uit te varen, dat later liet schip bereikte. De reis ging eerst naar de FalklanJs-eilan den. Ondanks alle moeilijkheden a's een he- viggo storm, die een gedeelte van het want vernield®, en windstilte, die het schip ver hinderde te varen, passeerde men eerst dén Evenaar en daarna de Azoren. Omstreeks 21 Maart kwam men in de nabijheid Vair de Shetland-eilandên. Nabij de Shotl and-eilanden ontmoette de „Tinto" een Engelschen kruiser en een En- gelschen hulpkruiser, maar gelukkig was' liet weer zoo stormachtig, dat. de Engelsehe krui ser geen booten kon uitzetten, om het schip te onderzoeken. De commandant moest zich dus tevreden stellen met liet uitsluitse', dat het schip een Noorsche bark was, die mot ballast van Liverpool naar Noorwegen op reis was. De Noorsche vlag was in top geheschen. Na langdurig gapar temen teer stoomde de kruiser door. De bark bereikte eenige dagen later den Drontheimfjord. Do Noorsche overheid was zeer voorkomend, %oodat een gedeelte van de bemanning reeds na eenige dagten de re's naar Duitschland kon voortzetten. Ook de rest van de bemanning volgde spoedig, nadat hot schip in het openbaar verkocht was. Do reis van Chili naar Drontheim had 124 dagen geduurd. De Duitechers zijn officieren van den Noordduitsehen Lloytl en leerlingen van het sedert het begin van den oorlog in Chili lig gende opleidingsschip van den Lloyd- Herzo- gin Cecilie. ENGELAND, liet lerscïie vraagstuk. Voor liet Iersche raadsel zal men voor- loopig nog gdeu oplossing vinden. Volgens de „Manchester Guardian" heeft zelfs de regeering nog geen plan betreffende Ier land klaar, dat zij bij de heropening van de zitting aan het parlement kan overleg gen. Dit zal tot gevolg hebben dat liet ver zet van den Teren sterker zal zijn. I)e na tionalisten zullen zich verzetten tegen het wetsontwerp tot verlenging van het leven van liet parlement of amendement indienen, om do verlinging van den levensduur tot enkele maanden te beperken. SPANJE. Do toestand nog zorgelijk. De „Tagesztg." ontleent aan de Temps" het bericht uit Bilbao, dat de verwardo toestand in Noord-Spanje nog voortduurt, ofschoon de krachtige maatregelen die er getroffen zijn, de arbeiders reeds ecmgszms angstig gemaakt bobben. Do industrie-dis tricten van Bilbao beschuldigen de entente er van, dat zij den legenwpordigen treun ERIN GELOOPEN. Een student heeft in een restaurant zoo i zitten opsnijden, dat een bejaard heer onge duldig uitroept: „We weten nu wat- u zoo al kunt. Vertel ons nu eens, wat u niet kunt, dan verzeker ik u, dat ik het wel kan.'' „Met het grootste genoegen," is liet he seheid, „ik kan mijn vertering niet betalen en ik ben blij, dat u het wel kunt;' Algemeen gelach. Student vroolijk af. ZAAKKENNIS. Eerste reiziger: Waar kan ik u heden middag ontmoeten Tweede reiziger: Lcop de Groote straat maar op en neer; dan zult ge mij wel ergens uit zien vliegen! LEVENETOEVALLIGHEDEN. Gelezen in een gemeentelijken teleehoon- gids: „12493. Adam's Dames- eu Heeren- k feeding-bedrijf." gen tóestand heeft doen 'ontstaan. Door de propaganda der socialisten wordt, de stem ming tegen de entente aangewakkerd. 5i; sellers," matrozen en stokers aan do Go'f van Biseayo hebben bonden opgericht om invlóed te oefenen op -de ra gee ring. opdat deze tegen de entente zaL protesteeren. Ce politiemaatregelen tegen deze bonden schij nen onvoldoende tc zijn. Do Spaanscho dy nastie schijnt intusscheu tot dusver niet in gevaar te zijn, doch de regeering mag daar om de machtige arbeidersbonden niet. onder schatten, die voor verscheidene algemeéno stakingen reeds krachtproeven hebben a' ge legd. Serichis!) isi 1 t©i rebels- Een regeeringshesluit bepaalt, dat ovr, geheel Frankrijk de hoeveelheid tarwe, gerst, rogge en mais vastgesteld zal worden, waar over cle boeren beschikken. De voorloopige regeering van Rusland heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij allo gelden, landerijen, mijnen en fabrieken van den ex-Czaar worden geconfiskeerd. Fransche bladen vernemen uit Washing ton, dat bij de ontploffing in een munitie fabriek bij Philadelphia 150 arbeiders ge dood zijn en 200 nog onder puinhoopea lig gen begraven. Aan de banketbakkers te Duisburg is verboden pudding, koek, taart, mokka en andere lekkernijen in hun glazen kasten ten toon te stellen. Volgens een bericht uit Bergen in Duit sche bladen, is de haven van Liverpool we gens mijngevaar gesloten. Rjetsj meldt, dat de vroegere Czaar en de Czesaréwitsj ziek zijn. De zaar ver toeft aanhoudend aan het bed van zijn zoon, die een hevige zenuwcrisis te "doorstaan heeft. De Sprengstoffwerke Gluckauf A. G., te Hamburg, stelt over het afgeloopen boek jaar een (oorlogswinst) dividenduitkeering voor van 40 (v. j. 30) pet, In wei-ingelichte kringen te Milaan gaat het gerucht, dat tegen 20 April een nieuw Italiaansch offensief zou beginnen eu wel voornamelijk op het Karstplateau en langs de Isonzo. Auteursrecht voorbehoilden. KATHEDRALE KERK SI. BAH) ZONjDAG, de H.H-. Mi sen om G, 8 cn 9 uur en om half 11 de Hoogmis, 1 uur Cate chismus in de kerk. Half 7 Lof met Roz -n- hoedje. MAANDAG, half 8 en 8 uur U.tvan'tlteu- sten voor Cornell's Treksel, 7 yur Lof met Rozenhoedje. WOENSDAG, half 11 g. zongen H Mi b j gelegenheid van do huwelijksvoltrekking va i Joannes Antonius Caspar v. den Bronk ou- Geertruida Jacoba Helena Lobrij. ZATERDAG, 's avonds 7 uur Roz mhoeljo in de Maria kapel. Maandag, Donderdag en Vrijdag is de 1-t H. Mis om 7 uur. A.s. Zondag half 11 plechtige Hoogm's met den lofzang „Te Deum" tot sluiting van den Paaschtijd. jDezo week 's avonds van 68 uur eelegen- heit» om te biechten. Parochiekerk van den H. Joseph. ZONDAG, de stille H.H. Missen te 7 ha'f 9. de Hoogmis te half 11. Te 1 uur leering en te 3 uur de Vespers met Jlozenhoedj:. MAANDAG. Heden en volgende digen na den middag van 5—7 uur gelegenheid om te biechten. Te half 8 Congregat e voor jonge lingen. DINSDAG, 7 uur Congregate. WOENSDAG, te half 8 H. Mis voor mej. Comaita als lid der Broederschap van hgt H. Hart. DONDERDAG, te half 8 H. Mis voor mei Overtoom als lid der Broederschap van het H. Hart. ZATERDAG, te half 8 H. Mis voor de be keering der Zondaren in de kapel van hit mirac. Mariabeeld. Na den middag van 5—10 uur gelegenheid om te biechten en te half 8 Lof met gebeden voor den vrede. ïWoehiekerk van den H. Antonius v. Panna ZONDAG, te half 6, 7 uur en half 9 de gelezen H.H. Missen, te half Tl de Hoog mis. Te half 4 de Vespers. Maandag en de overige dagen dezer week, de 1ste TL Mis te 7 uur. 's Avonds gelegen heid om te biechten van half 7 tok 8 ij.ur. MAANDAG, te half 8 en 8 uur de TTH. Nissen voor Mej. Adriana Öomaïta, geb. Sie- geiaar, als lid der Broederschap van d-n H. Kruisweg. DINSDAG, 1ste Dinsdag der Novene ter cere van den II. Antonius. Te 8 uur gezon gen H. Mis voor de levende en overl. iedon der Broederschap, 'sAvonds niet te half 8 maar to 7 uur Lof, Vergadering de- Broe derschap, Predikatie en gebeden dor No ven". DONDERDAG, to half 8 de TI. Mis voor Mej. Adriana Öomaïta, geb. Siege laar, nis lid der Broederschap van den H. Antonius. VRIJDAG, Ho S uur gezongen H. Mis. 's Av. niet te half 8 maar te 7 uur Lof, Ver gadering dor Broederschap van don H. Kruis weg pn Predikatie. ZATERDAG-, to 7 uur en ha'f 8 de. H.H. Missen voor Joannes Dekker als Td dor B v.o- der.schap van -den It. l\r u's weg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 5