hommen g° Zijt gij vóór of tegen Staatsmonopolie voor Lovonsverzokering II. A. V. BANK Staatsmonopolie brengt verhoogde premiën. HET GOEDIBDrSIE ADRES Elas, Porcelein en Aardewerk SCHOONMAAK Chemisch Reinigen en Verven Gordijnen en Tapijten SUIL CUP. WEK. Meubelen JAPONSTOFFEN, Meusseliees,Fint. Katoen en Zijde. S. VAN AMERONGEN-DE VülES ALMELO UIT DE PROVINCIE LETTEREN EN (UfriST Prijs Biliarten I üroote 9441 Partij Afbraak Onze sorteering is eentg Onze kwaliteiten zijn prima Onze prijzen de laagste. Groote Houtstraat II Melkbekers (gedecoreerd] 45 cents Kop en Schotels t Porcelein Üotervloot 23 Melkkan (Is liter] 23 Groote Lampetkommen 31 Aardappelmesje 4 Gekleurde Waschstellen (compleet) 189 Porcelein Theeservies (voor 12 personen) 218 Fransch Porcelein Ontbijtservies i. 298 Soeptrien met deksel 39 Oedecoreerda Heeren Kop en Schotel 13 rnim Bezoekt Café BOUCKAERT. SCHOTEN. Raadsvergadering. De Schotensche gemeente raad kwam Donderdag juist een week na de vorige zitting bijeen. Bij de ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat inzake eventueel °p te richten centrale keukens onderhandelingen zijn aangeknoopt met het gemeentebestuur van Haarlem, ten einde zoo mogelijk te verkrijgen, dat het eten te Haarlem bereid worde. De voor zitter vraagt, of de Raad daartoe aan B. en W. ten crediet zou willen toestaan, ten einde de noodzakelijke onkosten te bestrijden. De heer Magendans heeft geen bezwaar tegen een crediet, maar geeft tevens in overweging een commissie te benoemen, bestaande uit 7 leden, waaronder 2 gemeenteraadsleden, twee leden van 't Steuncomité en drie uit de burgerij, ten einde toezicht uit te oefenen op en bijstand te ver- leenen bij het werk der centrale keukens. De voorzitter zegt, dat 't plan is, wanneer Haarlem in deze niet kan helpen, een eenvoudig houten gebouwtje op te trekken> De heer Verkooy ziet weinig heil in samen werking met Haarlem Dit geeft aanleiding tot vertraging enz., zoodat spr. in overweging geeft, dadelijk met een centrale keuken te Schoten te heg inn en. De heer Hooy meent dat deze zaak weinig- oordeelkundig wordt behandeld. Laat men eerst Uitmaken of er inderdaad behoefte bestaat aan een centrale keuken en dan verder zien. Nu is het üog niet eens bepaald, of de gemeente of het plaatselijk Steuncomité de centrale keuken moet °Prichten. De heer Verton, wethouder, zegt, dat in het antwoord op het verzoek van B en W. om een tred iet toe te staan, tevens een antwoord zal gelegen zijn op de door den heer Hooy gestelde dragen. Spr. is er voor, deze zaak, betrekkelijker Wijze gesproken, aan de omstandigheden over te laten Spr voelt er wel voor, Haailcm te ver- eoeken in "Schoten een vierde depot te stichten. Het bezwaar van den heer Verkooy, die vreest dat het eten dan niet spoedig ter plaatse zal tijn, acht hij niet groot. De heer Verkooy beveelt eveneens de instelling iener commissie van bijstand aan en geeft in Overweging, door het toestaan van een crediet in deze zaak spijkers met koppen te siaan. De Voorzitter zegt, dat er geen bezwaar be- Itaat, de exploitatie der keuken in handen te Hellen van een commissie. De heeren Hooy en van Steen geven in over weging aan B. en W. de benoeming der com missie over te laten. Het voorstel van B. en W. om een crediet ie p staan voor voedselvoorziening door centrale feukens, wordt z. h. s. hierop aangenomen. Besloten wordt een schoollokaal af te staan ten {ebruike voor de commissie voor Volkstuintjes. B. en W. stellen voor, overwegende, dat blij kens de mededeeling van B. en W. d.d. 14 Maart ?9l7, door den directeur den bureauchef en de boekhoudster van het Levensmiddelenbedrijf oni- Jlag uit hunne betrekking is gevraagd; overwe gende, dat de belangen der gemeente niet worden gediend, indien aan het verzoek wordt voldaan, jpreekt den wensch uit, dat genoemde functio- larissen hun verzoek om ontslag intrekken en joodigt B. en W. uit, om, zoo noodig, al het mogeffiite te doen, ten einde intrekking van het verzoek te verkrijgen. De heer Verkooy zegt, dat, waar hij kritiek heeft uitgeoefend op de werkwijze aan het Le vensmiddelenbureau, hij geen beleediging heeft bedoeld, 't Ging om de uitdrukking kinderen en aftandsche lieden. „Kinderen" zal niemand een beleediging vinden. „Aftarfds" beteekent in let terlijken zin: bejaard, doch in geenen deele: on geschikt. Geen van beide termen was evenwel bedoeld en geuit tegenover den directeur, den bureauchef en de boekhoudster. De heer Pruschen kan zich niet vereenigen met dit voorstel. Steeds hebben B. en W. alle aangelegenheden het Levensmiddelenbureau be treffende, aan zich gehouden. Dit standpunt moe ten zij, naar spr. meent, ook voor dit geval hand haven. Nadat de heer Magendans in gelijken zin heeft gesproken, zegt de voorzitter, dat hij, toen de heer Verkooy de gewraakte woorden sprak, on aangenaam getroffen was, doch dat hij gehoopt had, dat de verslaggevers deze woorden niet zouden-hebben opgenomen in hun verslag. Na dé woorden van den heer Verkooy kan evenwel het voorstel van B. en W. worden ingetrokken. De heer Verton hoopt, dat zij zich door de gesproken woorden in zooverre gerehabiliteerd zullen achten, om hun verzoek om ontslag in te trekken. v De heer Verkooy zegt, dat de beschuldiging van den voorzitter aan de pers niet verdiend is, daar zelfs de secretaris de woorden in zijn notulen heeft opgenomen. De Voorzitter zegt dat, toen in de couranten verslagen de bedoelde uitdrukkingen hadden ge staan, er geen reden bestond ze uit de notulen te laten. Aan de orde komen thans: De belastingvoorstellen. In de raadsvergadering van 30 December 1915 werd een commissie, benoemd, bestaande uit de heeren Th. G C. Hooy, A. P. A. Verkooy en J. H. F. Pruschen ten eT.de een onderzoek naar de heffing van verschillende belastingen in te stellen. Deze commissie heeft thans een uit voerig rapport met bijlagen uitgebracht. In den breede worden de verschillende belastingen, be doeld in are. 240 der Gemeentewet besproken. De heer Hooy, vöorzitter der commissie, be spreekt eerst de moeilijkheid, waarop de com missie gestuit is, dat namelijk haar was opge dragen een gebied af te zoeken, waarop geen sprietje meer te bekennen was. Spreker.acht het niet goed mogelijk liet geheele rapport thans te behandelen. Vruchtbare arbeid kan, zoolang er nog geen afgeronde voorstellen zijn, niet worden verwacht Wat den hoofdelijken omslag betreft, in prin cipe was de heek- commissie voor progressie, doch verschilde in haar inzichten, hoe deze pro gressie zou kunnen worden uitgevoerd. Persoon lijk gelooft spr. niet, dat in deze tijdsomstandig heden .invoering van progressieve belasting mogelijk is. De heer Verkooy deelt mede, dat hij van het tegendeel overtuigd is. Den heer Pruschen lijkt het gewenscht, het gehecle rapport ie behandelen. Er zijn in ieder geval concrete voorstellen, die al of niet aan genomen kunnen worden. De voorzitter zegt. dat de tijdsomstandigheden er niet naar zijn, om diepgaande wijzigingen in het belastingstelsel aan te brengen. Spreker zou het meer gewenscht achten, wanneer de ge wijzigde verordeningen eerst 1 Januari 1918 in gingen. De heer Magendans zou er voor zijn, die on derdeden van het rapport, waar de commissie eenstemmig in haar oordeel was, uit het rapport te lichten en te behandelen. Aldus wordt besloten. Hondenbelasting. Voorgesteld wordt B. en W. uit te noodigen, een voorstel aan den Raad te doen om deze belasting op kohier te brengen. De commissié is van oordeel, dat er geen wijzi ging denkbaar is, waarbij de heffing op billijker grondslag kan geschieden. Evenmin is er door wijziging der heffingsverordening een eenigs- zins belangrijker opbrengst te verkrijgen. De heer De Vries meent, dat de kosten verbon den aan het op kohier brengen der belasting, de moeite en ae administratiekosten niet loont, waartegen de heer Hooy meent, dat er zonder kohier toch oók geadministreerd zal moeten worden. Het voorstel wordt hierna verworpen met 5 tegen 8 stemmen. Tegen de heeren Bies, de Vries, Wolff, Ma gendans, Soeverein, Loerakker, Verton en Poth. Belasting op .vermakelijkheden. De commissie is van oordeel, dat tegen ver hooging van het-belastingpercentage op de toe gangsprijzen van sportwedstrijden, enz. van 5 op 10 procent geen bezwaar bestaat en doet der halve het voorstel om daartoe over te gaan. Ver der wordt voorgesteld de voldoening dezer belas ting bij vooruitbetaling té doen plaats hebben. B. en W. nemen dit voorstel over en stellen als datum van inwerkingtreding voor den datum, waarop de Koninklijke goedkeuring zal zijn ver kregen. biet voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Grondbelasting. De commissie meent, dat de grondbelasting nooit een bron van inkomsten voor de gemeente mag zijn en adviseert dus, niet tot wijziging over te gaan. Straatbelasting. De commissie ziet in verhooging van het hef fingspercentage voor de perceelen'mef een kleine huurwaarde ernstig bezwaar, doch heeft geen bezwaar tegen de invoering van een stijgend percentage. Voorgesteld wordt daarom als thans 1 procent te heffen van woningen met een huur waarde van f 100, l]/2' procent tot een huur waarde van 200 en 2 procent bij hoogere huur waarden Opdrijving der huren alsmede belem mering van het bouwbedrijf behoeft naar de mee ning der commissie niet te worden gevreesd. B. en W. -hebben reeds de vorige vergadering medegedeeld, dat h. i. een uniforme belasting de voorkeur verdient een standpunt, dat thans de voorzitter verdedigt. De heer Hooy bepleit progressieve heffing. De heer Magendans is voor 2 pCt. voor alle huurwaarden. Huuropdrijving vreest spreker nietdaar zal de Huureommissiewet wel voor zorgen. Hij stelt dus 2 pCt. voor. De heer de Vries is daar nog zoo zeker niet van. Op goede gronden zal een huiseigenaar, ook onder de Huureommissiewet. zijn huur mógen verhoogen. De heer Verton is evenais de heer Magen dans voor een uniforme belasti: Het voorstel van de commissie-wordt aange nomen met 7 tegen 6 stemmen. ting, nisaie- Tegen stemden de heeren Magendans, Boxs, Van Steen, Bies, Verton en Poth. Hoofdelijke omslag. De commissie verklaart zich in principe voor een progressieve heffing. Een der leden meent echter, dat tegen progressieve belas ting met beteekenende ontlasting" der kleine aanslagen voor Schoten te overwegende be zwaren bestaan. Een ander lid heeft tegen een niet te krachtig doorgevoerde progres sie geen overwegend bezwaar, terwijl een derde lid progressie met klem blijft aanbe velen. Door deze meeningsverschillen is de commissie derhalve niet in staat een defini tief voorstel te doen. Zij legt echter een paar ontworpen progressieve belastingrege lingen over. Bij de eene wordt tot 7.5 pCt. van de toeneming gegaan, de andere helft als hoogstepercentage van de toeneming 6.5 pCt. Verder stelt de commissie het stelsel van eigen aangifte voor en geeft zij verder in overweging het bedrag voor aftrek wegens noodzakelijk levensonderhoud, thans f 400 be dragend op f 500 te bepalen. Nog wordt geadviseerd den kinderaftrek Onbeperkt te laten en de - leeftijdsgrens op 16 jaar te bepalen. Ten slotte worden eenige geoorloofde af trekkingen genoemd, als verplichte bijdra gen voor pensioen, premiën voor levensver zekeringen enz. De heer Hooy betoogt, dat inkomens van f 450 niet kunnen bijdragen bij de belastin gen. Ook de heer Verkooy dringt met na druk aan op aftrek van f 500 en zet met getallen uiteen, dat het noodzakelijk is, dat ook voor dit jaar deze wijziging zal worden aangebracht. De voorzitter vreest dat een wijziging voor dit jaar wellicht veel te veel stagnatie zou brengen. De heeren Loerakker en Pruschen mee- nen dat het nog wel mogelijk is, dat de ge vraagde wijziging nog dit jaar zal >orden ingevoerd. Wil men de lasten op de belas tingbetalers dit jaar niet geheel ondragelijk maken, dan moet men daar wijziging aan- brgDgen. De heer Verkooy-wijst er op, zonder on aangenaam te zijn tegenover liet college van" B. en W., dat er tijd genoeg zou zijn geweest indien de voorstellen wat spoedigör zouden zijn behandeld. Daarom dringt hij op aanneming van 't voorstel ook voor dit jaar aan. Dc lieer Hooy stelt voor, het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud van f 400 op f 500 en den kinderaftrek onbeperkt te ma ken. Dit voorstel wordt z.h.s. aangenomen. De lieer Pruschen stelt voor hetgeen in het Rapport omtrent den -Hoofdelijken Om slag is medegedeeld, weer naar de commissie terug te zenden, nu de omstandigheden zoo zeer gewijzigd zijn. De ontbonden commissie zal daartoe weer moeten worden geconstitu eerd. Daar liet voorstel niet voldoende on dersteund wordt, komt het niet in behande- ling. Omtrent o.e verdere punten betreffende dea Hoofdelijken Omslag zullen B. en W, in den loop van dit jaar met nadere voorstellen komen. Bij de rondvraag worden door den heer Magendans eenige opmerkingen gemaakt over de cokesdistributie die door den wei houder Verton worden weerlegd. De heer Verkooy vroeg voorts, of de (steen kolen verkocht zijn tegen den buitensporig hoogen prijs van f 1.50 per V« H.L. Voorts, of de gemeente-anthraciet alleen voor zieken gereserveerd bleef en toen de voorzitter hem daarop een bevestigend antwoord gaf, of dan bij den voorzitter, den secretaris, den heer B., te Schoten en bij de dames die werkzaam' waren op 't Levensmiddelefibureau zieken waren, omdat die anthraciet gekregen heb ben. De voorzitter zegt, dat bij hemzelf thuis een ziektegeval was. De heer Verkoo* vraagt dan, of hij inzage mag hebben van de bewijzen, door dokters afgegeven, dat aflevering van anthraciet ge wenscht was. De voorzitter weigerde dat, doch zeide la ter, dit te zullen overwegen. De heer Hooy stelde ten slotte de volgen de vragen: 1. Zullen B. en W. spoedig overgaan tot het voorstellen eener plaatselijke commissie als bedoeld in de huureommissiewet? 2. Verdient het naar uw oordeel aanbeve ling en is het mogélijk in verband met de totale afwezigheid van petroleum en andere brandstoffen ten behoeve van gezinnen bo ven een bepaald aantal personen en voor winkels het raadsbesluit van 8 Febr. 1917 zoodanig té wijzigen, dat ook na 1 April een meerdere hoeveelheid gas dan 1MB kan worden gebruikt zonder daarvoor de ver hoogde prijs verschuldigd te zijn? De voorzitter had op de eerste vraag reeds-geantwoord, dat hij zoo spoedig nadat de wet in werking zou zijn getreden, deze vraag nader zou overwegen. De andere vraag zal de voorzitter den volgenden keer beant woorden. De vergadering werd daarna gesloten. R.-K. ORGANISTEN- EN DIRECTEUREN- VEREEN1G1NG. Gistermiddag werd in „Hotel Noord-Brabant" te Utrecht een stichtingsvergadering gehouden van de R.-K. Organisten- en Directeuren verga dering. De vergadering werd geleid door den heer J. S. Ponten uit Zwolle, die de aanwezigen het welkom toeriep en dank bracht aan het Ütrecht- sche Comité voor het ontwerpen der statuten. Met algemeene stemmen werd besloten de ver- eeniging op te richten. Statuten en Huish. Regle ment werden daarna behandeld. Na afhandeling van Statuten en Huish. Re glement werd tot voorzitter gekozen de heer H. Hermans te Maastricht, terwijl tot overige be stuursleden werden benoemd de heeren A. Pon ten, Utrecht; H. Cuijpers, Amsterdam; J. Win- nubst, Utrecht, en de Rooij, Venlo. 27 Bakenessergracht. Tel. 1993. Menu van 16 tot 22 April. MAANDAG: Koninginnesoep, Lamspoulet, Kerrysaus, Witte Boo- nen, Caramelpudding. DINSDAG: Erwtensoep Versche Varkens Lappen, spinazie, Chocola devla. WOENSDAG: Witte Boonensoep, Rosbief, Andijvie, Warme Griesmeel. DONDERDAG: Vermicellisoep, Contre Filet, Raapstelen, Gort in Karnemelk. VRIJDAG: Windsorsoep, Geb. Visch, Bietensla, Rijst met Boter en suiker. ZATERDAG: Groentesoep, Rook worst, stamppot, Snijboonen, Gries meel met bessensap. ZONDAG: Schildpadsoep, Kalfs- lappen, Kropsla, Gem. Rijst met Compöte van Appeltjes. vanaf heden en vol gende avonden in Café iouckaeri. Jacobijnestraat 6. leder kan hieraan mee spelen Woensdag 18 April a.s., des v.m. 10 uur op het Terrein van Iftej. v. UUDSHOORN te Halfweg, zal ten overstaan van Deurwaarder VINCENT worden geveild een en diverse Houtwaren Aangeboden een van oud* beken<1 Ile1_ b CAFE Biet »crKuniIinK en Pension, aanvaarding 1 Mei, uit stekend geschikt voor H-K menschen. koopsom 3000 grilden, huur 15 gulden per week, verscheidene jaren door en zelfden eigenaar gedreven. A - leen op serieuze brieven wordt geantwoord. Brieven onder motto „Vergunning" 9430. Bur. van ddt blad. VOOR JONGELUI. Pracht moquette huiskamer ameuble ment, 2 fauteuils, 4 stoelen f 60 JUet Buffet van f 40 gesl. gl. en wpiegel), Salon ameublement f 85. "Uffetten gesl. glas en spiegel marmer blad (rood of wit). Groot Buffet 2,10 hoog, 1,20 bseed. Kampersingel 58rood. ANEGANG 40. GRONINGEN HAARLEM. Specialiteit m STALEN OP AANVRAAG. Ook al zijt gij er vóór, dan brengt Uw belang mede, THANS nog Uw levensverzekering te sluiten bij de tegen de bekende Sage premiën en mooie voorwaarden. v?Vvf?'."-*-. van heeft weder ontvangen s Zie onze Etalage Groote Houtstraat II to. de Paarlaarsteeg Aanbevelend, S. VAN AMERONGEN-DE VRIES van alle soorten '460 PLAATSELIJK CHEMISCH BIJVERVEN VAN VERSCHOTEN EN AFGESLETEN GEDEELTEN 800 WERKLIEDEN Hoofddepots Groote Houtstraat 143, Telefoon 1465 het bekende adres voor de beroemde Pique. (voorheen de Kist) In deze zaak is als voorheen alles per maat verkrijgbaar. Wordt ook gaarne aan huis bezorgd. aanbevelend, J. J. BOUCKAERT. Jaoobijnestraat 6. Haarlem. Voor het innen van Gelden 9424 tegenover de PaarJaarsteeg 9443 •n soortgelijk loopwerk wordt onbesproken gedrag, gezond i aard. Zij, die in staat zijn f 100.- te atollen genieten de schriften bepaald wereischta. aan het Bureau wan dit blad. EEN MAN BEVRAAGD wan ran geatel en beleefd wan een borg wan pluo minus woorkeur. Goeds getuig- Briewen onder no. 9373

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 7