KAGEKOMEN BERICHTEN STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE ¥AH OÜZE RECHTBANK. ver, die door de rechtbank te Winschoten tot 12 jaar was veroordeeld wegens diefstal van een fiets en den beruchten inval in een kassierskantoor, waarbij hij twee bedienden ernstig verwondde. Het gerechtshof beves tigde het vonnis gedeeltelijk. De straf werd overeenkomstig den eisch van het O. M. op 20 jaar gevangenisstraf bepaald. Kinderen uit Frankrijk en Belffië. Gister middag om 1 uur 5 kwam te Roosendaal een trein binnen met 515 kinderen uit het bezette gebied van Koord-Fra.nkri.ik en België. Hegecringsaardappelen. Het is natuurlijk niet aangenaam voor liefhebbers van aardap pelen, niet die soort te kunnen eten, die men gaarne heeft. doch. gezien de slechte uitkom sten van den oogst 1916. zijn wij nu eenmaal verplicht de aardappelen te eten. die er zijn. Van bevoegde zijde meldt men ons. dat de Regeerings-aardappelen veel beter op tafel er uitzien en ook veel beter smaken, wanneer bij het koken aan het water een weinig azijn wordt toegevoegd. Vee', behoeft dit niet te zijn. Inbraak. Te Domburg is ingebroken in de woning van een werkman. Uit een kabinet werd 20 gestolen. De politie is erin geslaagd den dader op te sporen. Het is een militair, die een bekentenis beeft afgelegd. Een gedeelte van bet geld werd nog in beslag genomen. I dader kwam veel bü den werkman in huis en word daar steeds vriendelijk ontvangen. Te Arnhem heeft zich gisternacht een in breker toegang verschaft tot den winkel van mej. A. in de Kerkstraat. Hij vond er niets van zijn gading en wilde daarom weer' door het tuimelraam, waardoor hij ook was binnenge komen. vertrekken. Maar toen hij daartoe in de uitstalkast klom. viel deze in ekaar, een ruine van gi swerk makend..De inbreker, die zich nu den uitweg zag afgesloten de deur was op Biet sloeg het raam in en ontkwam daardoor alvorens de bewoners van het perceel of de po litie ter plaatse w-aren. Waardeering van bewezen diensten. Als erkenning van de menschlievende en heldhaf tige diensten, bewezen door den kapitein en de bemanning van het N ederiandsche stoomschip „Rijndam," bij de redding op zee. den 29en October 1916, van den kapitein en de beman ning van de Amerikaausche sleepboot „Vigi lant", heeft de president van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika den kapitein een gouden horloge en ketting, den eersten officier een zeekijker en aan ieder der zes leden van de bemanninge een gouden medaille geschonken. De namen van de opvarenden, die op deze wijze beloon werden zijn: De kapitein Wat-ze Krol, de le stuurman Jan Pi eter Wepster, de boots man Hendrik Verwijs, de kwartiermeester llu- bertus Gloppert en de matrozen Adriaan de Zeeuw, Karei Christiaan Delvoy. Jacob Lam mert. Ommen en Hendrik Leenttvaaz. Diefstal? Te Uithoorn werd Zaterdag 14 April in beslag genomen 18 balen aardappelen- meel gemerkt 0. K. O. Supra, vermoedelijk af komstig van diefstal. Dat meel werd, nadat het alhier in een particulier huis had gelegen vervoerd met een Zaansche stoomboot. De «shipper gaf voor, dat meel eenige dagen ge leden van een schipper onder de vaart en onder Zaandam te hebben gekocht voor den lagen pry's van 5 per baal. terwijl thaue de prijs is pl.m. 30. Een afschuwelijke moord. Gelijk men zich herinnert werd te Groningen einde den 21en September van het vorige jaar vermist de 28- jarige mejuffrouw Jansen, die zich dien dag 's namiddags te 3 uur per rijwiel naar Paters- .wolde had begeven. Gisteren, meldt de „Tel.", heeft een houthakker in een boachje schuin tegenover het familiehotel te Paterswolde het hjk gevonden. Hij zag een gedeelte ^an een vrouwenlichaam, ontdaan vau alle kleeding en in verregaanden staat van ontbinding en deed aangifte bij de politie. De commissaris van politie en de inspecteur der recherche te Gro ningen, alsmede het parket begaven zich der waarts en lieten het liik opgraven. Blijkbaar had een hond het lijk te voorschijn gebracht, dat dientengevolge afschuwelijk verminkt was. Aan de schoenen en kousen heeft de familie kunnen vaststellen, dat dit het liik was van de vermiste. In de nabijheid van het liik lag een opgerolde hlauwe werkmanskiel. De ontbre kende kleeding van het meisje heeft men ner gens in de buurt kunnen vinden. Indertijd heb ben twee kinderen uit dit bo s ell ie hulpge schreeuw meenen- te hooren. Een onderzoek met politiehonden leidde toen tot geen resul taat. De justitie uit Assen onderzoekt dit raad selachtig geval verder. Een „gepeperde" smokkelhistorie. Aan het station te Heerlen kwamen dezer dagen voor een daar ter plaatse onbekend adres eenige kisten „suikergoed" uit Rotterdam aan. Do onbekendheid van den geadresseerde en de voor een artikel als suikergoed wel wat al te solide verpakking, wekten bii de riiksambte- naren, die in de stationsgoederenloods dienst doen, argwaan, zoodat tof een nader onderzoek werd besloten. De zending werd derhalve uitge pakt, wat nog niét zoo gemakkelijk ging. wijl de stevige houten kisten bovendien nog met bandiizer verzekerd waren. Toen men do kiaten open had. bleek de inhoud te bestaan uit zak ken, niet gevuld met „suikergoed en lekker nij," maar.... met peperbollen. tot een totaal netto-gewicht van 90 K.G. Natuurlijk werd beslag op deze niesbui en-verwekkende specerij gelegd en even natuurlijk heeft de nog onbe kend gebleven geadresseerde zich tot dusver niet voor het in ontvangst nemen van ziin „suikergoed" gemeld. Daar de handélswaarde van peperkorrels op het oogenblik circa ze gulden per K.G. bedraagt, deden de rijksaml tenaren door deze aanhouding, een bedrag van ongeveer 540 vertegenwoordigend, een goeden zet. Het vreemdsoortige „suikergoed" waf blijk baar bestemd om naar Duitse!)land te worden gesmokkeld. Peper is momenteel ..over de streep" een zeer gewild artikel en er ziin smok kelaars, die zich tot veertig en vijftig gulden per kilo door de Duitschers laten betalen. De „bedrijfsschade", welke de aanhouding voor de betrokkenen oplevert, is dus al evenzeer „ge peperd"! (.X. K.") PERSONALIA. Bij Kon. besluit, zijn benoemd, bii het resei-vepc i soneel der landmacht, tot reserve tweede luitenant, bij hun tegenwoordig corps, de vaandrigs C. Woelders, van het 10e regiment en A. B. O. Dudok de Wit en J. H. L. van den Heuvel, beiden van het 21e reg. infanterie. Den 8en Mei hopen de echtelieden F. W. (Knieën ou Maria W. Huyboom, wonende Brou wersvaart 118 rood. hunne 50-jarige eehtver- eenigdng te herdenken. Ter terechtzitting der rechtbank alhier is de heer K. W. van Gorkom beëedigd als plaatsvervangend notaris ter standplaats Haar lem. VLIEGMACHINE. Gisteravond half tien uur vloog een vlieg machine over de stad. Men kon'zeer duidelijk den motor hooren werken, doch hoewel op den Wagenweg verscheiden menschen stonden, kon men hem toch niet onderscheiden. Het geluid verdween in het oosten. AMBAOHTS- EN MIDDELBAAR TECHNISCH VAKONDERWIJS. Gisterenmiddag werd in een der zalen van de Ambachtsschool de ledenvergadering gehouden van de Yereeniging voor ambgclits- en middel baar technisch vakonderwijs alhier. De voorzitter, de heer H. J. Ceyl J.Czn., hield de openingsrede waarin hij over de nieuwe bouwplannen belangrijke bijzonderheden mede deelde. Onder zeer moeilijke tijdsomstandig heden werd het afgeloopen jaar aan die plan nen doorgewerkt. Een klein deel ervan werd aanbesteed en nadert ziin voltooiing, namc-Ho de conciërgewoning en de beide schaftlokalen voor de aanstaande leerlingen van de Am bachtsschool en van de Middelbare Technische School. Deze lokalen zullen bii den verderen bouw in. dienst worden gesteld. De verdere bouwplannen naderden hun voltooing. De zorg en toewijding bij de samenstelling daarvan "be toond door den directeur den heer Groote Haar eu door den adjunct-architect den heer Lijds- mau, verdienen allen lof. Do bouwcommissie en het geheele bestuur leed een zeer gevoelig verlies door het over lijden van den heer J. van Hasselt, wiens groote ervaring en helderen blik wij zoo gaarne in ore- midden hadden behouden. Zullen wij zei spr. een volgend jaar u kunnen uitnoodigen om de in uitvoering zijnde bouw werken voor onze scholen in oogensehouw te nemen? Wij hopen zulks, maar veranderen de tijden niet en niet, zeer spoedig, dan blijft zulks nog een groot vraag,toeken. Binnen wclnigr dagen zullen de plannen aan de verschillende autoriteiten ter goedkeuring worden toegezon den. Wordt die goedkeuring verkregen, dan zou. nu de noodige f-inancieele regelingen ge troffen zijn en do grond voor den bouw door de gemeente Haarlem aan ons is overgedraye aan de verdere uitvoering «iets in den weg staan, ware het niet dat in de tegenwoordige tijdsomstandigheden het daarstellen van een be langrijk bouwwerk bijna tot' de onmogeliikhe- aen behoort. Toch zeggen wij: „ende desespe- reert niet";, reeds vele moeilijkheden hebben wij .onder de oogen gezien en overwonnen. Wii hopen ons werk te kunnen voltooien, zii het ook met meer tijd en meerdere zorg dan daarvoo-r in normale tilden noodig zou zijn. Uit het jaarverslag bleek, dat de plannen tot stichting van een Middelbaar Technische school voor de bouwvakken gëreede aanleiding gaven tot het voeren een er üitgebreidde pro paganda. Het gevolg hiervan was, dat het ledental werd uitgebreid tot 87, het aantal donateurs tot 47, terwijl van een 9-tal begunstigers aan giften in-eens een bedrag van 914.50 werd verkregen. Van sommige der omliggende ge meenten werd de toezegging ontvangen van be langrijk hoogere bijdragen per jaar eu per leer ling voor de inrichtingen van onderwijs. Van meerdere gemeenten ziin de desbetreffende toe zeggingen nog wachtende. De nieuwe cursus der Ambachtsschool be gon op 1 April 1916 met een totaal van 154 leerlingen. In het jaar 1916 verlieten 11 leer lingen de school. Aan het einde van het jaar 1916 werd de school bezocht- door 3 42 leerlin gen. De Avondcursus 19101917 voor behangen en steffeeren werd begoiuaen met 11 leerlingen. Met 31 December 1916 waren al deze leerlin gen nog aanwezig. De Avondcursus 19161917 voor schoenma ken begon met 14 leerlingen. Op 31 December waren nog aanwezig in de eerste klasse 5 leerlingen en rn de tweede klasse 5 leerlingen en in de derde klasse 2 leer lingen. De Avondvakteekensehool 19161917 begon met 81 leerlingen in de eerste klasse: 54 in de 2e klasse, en 2-9 in de 3e klasse, terwijl 10 leerlingen den voortgezetten cursus volgden, totaal 174. De rekening van den nieuw-bouw der Am- bachts- èn Middelbare Technische söholen over 1916, sloot in ontvang en in uitgaaf tot een bedrag van 76,644,95. De rekening van de Ambachtsschool sloot tot een bedrag yan 33716,27%? De rekening over 1916 van de Avondvaktee kensehool sloot tot een bedrag van 4793,20. De verslagen werden op voorstel der fi- nancieele commissie goedgekeurd en een nieu we fïnancieele commissie voor 1917 werd be noemd. Deze commissie bestaat uit de hee- ren T. Janssen, ,W. Bogtinan en E. A. vön Saher, en als plaatsvervangers de hee- ren T. L. van Wagtendonk, B. Hagen en Th. II. Peltenburg. Tot lid van het bestuur werd gekozen de heer F. L. Janssen. Aan het afgetreden en niet herkiesbare bestuurslid, deu heer W. G. H. Jacobs, werd door den, voorzitter hulde gebracht voor de wijze, waarop hij de bestuursfunctie waarnam. De heer Jacobs dankte voor de tot hem gerichte woorden en- sprak de beste wen- schen voor de school, en vooral voor de nieuw te bouwen school uit. Nadat de leeraren én de geslaagde leer lingen waren binnengekomen, had de uitrei king plaats van getuigschriften aan de gis teren reeds genoemde jongelieden. De heer Geyl sprak de jongelui toe: „Gij hebt ge werkt, getracht, gestreefd en gij zijt er in geslaagd, de een wat beter, de ander wat minder goed, om in den bepaalden tijd het einddiploma pan de Ambachtssohool, den Stoffeerderscursus of de Avondteekenschool te veifwerven, zeide spreker. De tijden zijn op het oogenblik niet gun stig voor het ambacht, en het happen in den rijst- en brijberg gaat niet zoo gemakkelijk maar toch geloof ik dat jelui er goed voor staan. Ten eerste wordt nu juist op den goe den leeftijd geleerd veel te moeten en ook te kunnen ontberen. Dat staalt uw weer standsvermogen. Ten tweede hebben alle tij den weer tijden en als jelui nu dezen tijd benutten om je kennis, vooral ook van de praktijk, «ooveel mogelijk uit te breiden, dan komt ge wellioht juist op tijd om' van de volgende tijden te kunnen profiteered Thans doet zich een nog nimmer voorgeko men verschijnsel voor u.l. dat niettegenstaan de er juist ten gevolge van de benarde tij den, die wij doorleven, de loonen omhoog gaan, terwijl het werk vermindert. Het laat zich aanzien dat wanneer de thans woedende wereldoorlog tot het verle- dene behoort, vele arbeidskrachten zullen worden gevraagd, en lief laat zich niet aan zien dat dan de loonen zullen dalen. Dan zal er dus zijn veel werk, tegen goed loon voor hen, die hun vak in het ambacht be hoorlijk verstaan. Jongens, ging spr. verder, zorg dus voor 't laatste, dan zal het eerste je ten goede komen. Laat den naam ambachtsman steeds een eeretitel voor je zijn en verwerp het am bacht vooral niet te gauw voor de teeken- stift. Alleszins bekwame ambachtslieden zijn sehaarsch. Lij worden geacht en gewaardeerd en hebben een góed bestaan. De tijd dat het een eer is ambachtsman te zijn, komt terug. Gaat dus vol moed de wereld in en neemt onze beste wenschen voor uwe toe komst mede, aldus besloot spr. zijn toespraak tot de jongelieden. Alvorens tot het uitreiken der diploma's over te gaan, uitte spr. nog een woord van dank ook namens de jongens aan den direc teur en de leeraren voor het vele en moei lijke werk, dat zij ook dit jaar wecler hebben gedaan met liefde en toewijding om de be langen van de school eu de leerlingen te dienen. En dat zij naar spr. hoopte en vertrouwde nog vele jaren zullen doen. (Applaus). Daarna had met een toepasselijk woord de diploma-uitreiking aan de leerlingen plaats. Nadat de voorzitter den jongens alles 't beste in hun Verdere leven -had toege- wenscht, en' de heer Van .Wagtendonk den voorzitter hulde had gebracht' voor zijn uit stekende leiding, sloot de heer Geyl de ver gadering. AMSTERDAMSCHE TENTOONSTEL LINGEN. De Haailemsche beeldhouwer S. Klinken berg en de schilders Sam van Beek en H. van Doornik houden in de aantrekkelijke en gunstige expositie-gelegenheid van het ge bouw Heijstee, Heerengracht, een tentoon stelling van hun werk. Deze tentoonstelling levert door zorgvul dige en smaakvolle groepeering een aan genaam aspect en vormt daarenboven een goed geheel. Stemt .dan ook de totaal-indruk sympathiek, een nadere beschouwing over tuigt ons dat deze kunstenaars, strijdend en zoekend naar schoonheid reeds veel be reikten. Van Beek beweegt zich op een uitgebreid terrein, schildert bloemen en buitenstudie's, teekent vogels en andere dieren en kiest soms een aardig geval van de straat tot- z'n onderwerp, terwijl'pastels van Wajang-poppen en Balineesche monsterkoppen zijn inzending co nip] i "toeren. Iemand die in z'n ondervverpen zoo veel zijdig' is, zal uit den aard der zaak niet overal even sterk zijn. Het meest trefien ons de dier- studie's .waarbij vlot neergeschreven krab bels en meer doorgevoerd werk. Hoewel ook onder het andere werk veel ons zal kannen behagen, eigent zich bet latent vau Van Beek toch voor dit werk wellicht het meest. De inzending van -Van Doornik bestaat uit stillevens, bloemen, het Gooische genre en picturale gegevens van- en nabij Amsterdam; Wat ons in deze collectie opvalt is, dai> ze van tweeerlei soort is. Een gedeelte wordt behéersloat door de bruine kleur, terwijl een andere, waarschijnlijk later werk, van' meer dere friachheid en lumineuser opvatting spreekt. Ouder de laatste groep is een atil- levèn (No. 1) van delicate kleur waarin de fijnheid dei bloemen valt te loven evenals de stofuitdrukking der faience. Ook No. 2 geeft een soortgelijk geheel van kleur en compositie en in beide vermoedt mén Eraii- sfche invloeden. De beeldhouwer Kliukerberg streeft niet naar strenge styieering, weet echter een gje- lukkigen stand te kiezen en door eenvoudig a vormgeving, welke een nauwkeurig obser- veeren verraadt, een goed geheel te. berei ken. Z'n dieren, meest vogels, 'bezitten dan ook veel aantrekkelijks, hoewel we er toph liever wat meer stijl in zagen. Een monu mentaal stuk is de groote Ooruil „Ubu" waar van het origineel vroeger werd aangekocht door H. M. de Koningin, dan is er nog' het leuke muschje, een kinderportretje van fijn modelé eu een knielend figuurtje: Devotie, vooral van ter zijde gezien, gevoelig van contour. Ton slotte zij gememoreerd de hout snede „Uil" uitgevoerd in een geheel be- heersehte techniek. In het intieme kunstzaak je van D» Bo is (filiaal van de Haavlemscke zaak) is een kiei- ne, doch belangrijke ten.oo ste.ling, waar onder werken van Vincent van Gocn, Kathe lvolhvitz, Franz Mare, Odeion Eedon, Fio- ris Verster, M. W. v. d. Valk e.a. Een litho van Kathe Kollwitz, vol innerlijke ontroering en met een uitdrukkingsvermogen dat het volmaakte nadert, de Redon's met hun tooverachtig spel vau kleur als paarlemoer en een heerlijk schilderijAra-iea's en Orchi deeën van Verster zijn hier meer dan vol doende redenen tot een bezoek. M. v. d. W. E.N.E.T. In de heden gehouden jaarlijksehe alge- meene verg. van aandeelhouders werd de ba lans, de winst- en verliesrekeningen het jaar verslag goedgekeurd. Tot president-commis saris werd benoemd de lieer Jhr.- Mr. W. E. v. d. Wijck; de heeren Jhr. J. a. Kretsch- mar van Veen, J. A. Kalff o.L, A. O. A. van Eelde c.i., Mr. A. E- v. Hall, J. H. Kann, H. A. Waller, G. 8. de Clercq en A. de Clercq werden tot commissarissen ge- en herkozen. HOOGER BEROEP. Door G. V., alhier ia hoosper beroep aange- teekend tegen het vomnia der rechtbank waarbii hij ter zake wede rspamniglieid door tweee per sonen gpleegd, werd veroordeeld tot 8 weken gevangenisstraf'. DE EMMA-BLOEM. Denkt om de Em mabloem - Ooi lec te zoo roept het Bloemen-comité in een circulaire, den Haarlemmers toe. Men weet het al wel: op 21 April konten de vriendelijke jonge dames om een bloemetje te verkoopen eu daarvoor een dubbeltje te ontvangen. Moge teder zorgen, dat als dee avondB de dubbeltjes worden geteld, er oen van u onder is! Hoe grooter de opbrengst, des te meer tuberculoselijders kunnen her stel vinden «van hun ziekte, af althans ver betering; des te meer kunnen de Vereenigin- gen' tot bestrijding der tuberculose doen om de gezonden voor1 .ziek worden te behoeden; des te meer kindertjes kunnen er dezen Zo mer een maand naar bosch of zeel RA A DSVEE KIEZING. Vandaag is de stemming voor den Ge meenteraad in district III (vacature v. Ros- sum) Wat de opkomst der kiezers tot he denmiddag betreft, deze had beter kunnen zijn! HET RIJWIEL. Ten nadeele van den leerling van de Han delsschool T. is gisterenavond tusschen 8 er. 9 uur een rijwiel gestolen, dat in de vestibule vau de Kroon stond. (Zitting van gisteren.) r i Heling. -Lji cki midciagzitting stonden vior jongens Tan 12—13 ja-ar terecht, die vïsch gestolen hadden uit de Rijksvischiia! te IJmui'don. Na dit zaakje dat met gesloten deuren behan deld werd stond terecht de vischkoopman T. T. aldaar, die voor f 3.85 de partij van de kereltjes gekocht had, terwijl de waarde van de visch f 55 was. Bekl. zei, dat ze voor hem, omdat hij ze inzoutte, niet meer dan f 3.85 «waard was. Het O.M. betoogde dat bekl. had moeten begrijpen dat kinderen geen kooplui in visch zijn en de aangeboden partij dus geen zuivere waar was. Bekl. stond gun- tig bekend. Toch meende de ambtenaar 2 maanden gev. straf te moeten vragen. Tegen Kerstmis. De trawler-machinist H. L„ was twee da gen voor Kerstmis dronken en schepte den boel op in de wachtkamer op. het perron alhier. Toen hij met zachtheid niet tot be daren te brengen was, besloot de agent Heere mans den praatjesmaker op te pakken en ge legenheid te geven zijn roes uit te slapen in een rustige gelegenheid bij de politie. De, bcschonkene moest daar echter niets van bob ben en verzette zich hevig. Met assistentie van den agent Top heeft Heeremans den man ten slotte overwonnen. De opschepper was niet verschenen. Hij zal wel niet erg inge nomen zijn met den eisch van 3 weken. Oud en nieuw. De 22-jange W. H. te Purmerend heeft op 31 December ter eere van het oudejaar een extra glaasje ge'dronken; hij. is eëhter den tel kwijtgeraakt, kwam ver boven z'n bier en wist toen natuurlijk niet meer, "wat hij deed. De veldwachter kwam hem tegen en maande hem aan, naar huis te gaan, doch toen voegde de dronken man hem toe: Ga weg, schooier. De veldwachter nu is een zeer nette vent. Hij ging dus niet weg, in tegendeel! Hij bleef nog een beetje, om H.'e doopceel te lichten en hem een verbaal te bezorgen wegens beleediging. Nu stond H. in het zondaarsbankje, met 'n gezicht als een oorworm, zoo mak als een lammetje. Hij wist niet meer, hoeveel glaasjes hij op had. „Dat komt toch niet te pas", zei de presi dent, „is dit nu viering van het oudejaar?" En latei", toen bleek, dat II. den nacht van 31 Dec. op 1 Januari in de nor had door gebracht. „Dat is een mooi begin van 't jaar'! Eischf25 of 25 dagen. SCHOTEN. Poo(aardappelen. Donderdag zijn aan be langhebbenden de pootaardappelen uitgege- die zij ter gemeente-secretarie hadden be steld. Tot de helft of ten hoogste 3/4 foa het verlangde kwantum bravo's werd ge geven; de rest kon worden aangevuld met eigenheimers. We hoorden vele klachten over de laatste soort, die veel te groqt zijn om te planten, en gesneden ook niet aan de ver wachtingen kan beantwoorden. De bravo's zijn goed. Wijkverpleging. Binnenkort zal door d$ afd. Schoten van liet Witte Kruis kunnen worden overgegaan tot benoeming van een wijkverpleegster nu door de autoriteiten is besloten, dat aan genoemde afd. op te dra gen. Men zal zioh herinneren dat o pde be grooting van het alp. burg. Armbestuur f o00f-, voor dat doel wei ken I INBRAAK. 1 ïn bet kantoor van den militairen admi nistrateur bij. de troepen die in de Vereerd- ging,, gelegerd zijn, p ingebroken. De geld kist, die daar bewaard werd, is opengebroken en een belangrijke som ge'ds wordt vermist, MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. Verschenen ie het jaarverslag over 1816 van het Museum van Kunstnijverheid en de daar aan verbonden school voor bouwkunde, deco ratieve kunst- en kunstambachten. In het algemeen overzicht wordt o.a. her innerd aan het feit, dat liet Museum dit jaar veertig jaar zal hebben bestaan. Het eerste besluit tot oprichting van een Museum van Kunst toegepast op Nijverheid werd genomen in 1872 door de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid 'hans kortheidshalve „Maatschappij van Nijverheid" genoemd bü gelegenheid haror te Sneek gehouden 95ste algemeen© vergadering Het plan werd daarbij overwogen, can, door de vestiging van ©en dergelijke Museum, het eeuw feest der Maatschappij op waardige wijze te vieren. De commissie herdenkt met erkentelijkheid de medewerking van de Regeering en van den vroeger en referendaris van Kunsten en Weten schappen, wijlen jhr. mr. Victor die Steura wiens naam steeds in dankbare herinnering in het Museum zal Wijven voortleven. De Provinciale Staten en de Haarlémache Gemeenteraad hebben oveneens door Let ver- leeneu van stijgende subsidies de ontwikkeling van Museum en School mogelijk gemaakt. Aan de bijzondere medewerking van den toenmaligen voorzitter der Maatschappij, en aan de toewijding en den onvermoeiden ijver van den algemeenen secretarie wijlen den heer F. W. van Eed en, was het vooral te danken, dat het voorgenomen plan ten uitvoer kon wor den gebracht en in 1877 het Museum tijdens het eeuwfeest der Maatschappij door wijlen dr. A. Vrolik kon worden geopend. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen blf: R. Schaaf, Gr. Hout straat 3a, een vulpotlood: Groen van Prineter- sohool. Janastr. 83, een bril; Bureou van Poli tie, een ring met sleutels; W. Winkels. Smede- straat, een R.-K. kerkboekje: J. Seuter, Ane- gang 22, een rozenkrans; G'. Kraakman. Wee ter gr aoh tl 48 rood. een bril in étui; J. Kion, Adriaan Looejoastraat 4, een broodkaart; Mep' Spruit, Wagenweg 84. een br.il in étui; S. W. Arnold, Voortingstraat 84, een l*ril in étui. BURGERLIJKE STAND. Geboren; 18 April d. van M. O. Waltor- Venema. 19 April z. van S. v. Wort-Koen»- koop. d. van B. de Milde-vao Dük. 80 April e. van J. E. Samee-Smat. d. v«n G. Fortgens-Reek. 3 van H. C'. Boman»n- Assendelft. Overleden: 18 April L,, 4 m„ x. v. O. T. Berger. Korte Annastraak 10 April M„ 12 m„ d. v. P. O. Bos. Kennemerstraat. GEEN AFZONDERLIJKE VREDE MET RUSLAND TE WACHTEN. ST. PETERSBURG, 20 April. De „Beurs courant" wijdt een uBrriferig «artikel mw. <jt vijandelijke nota betreffende de mogelijk naijl vau het sluiten van eeu vrede met Burieatlll de verschijning daarvan verklaart het bïëduB de hinnenlandsohe moeilijkheden bii den vijand] de levensmiddelen crisis en de stakingsbewe ging. Zijn er, vraagt het blad dan. in Oosten rijk en Duitsok land werkelijk lieden die naiofl of blind genoeg rijn om te gelooven. dat. het! nauwelijks bevrijde Rusland nu zal aanvangen] mot verraad tegenover zijn bondgenooten r Zij, die een vrede voorbereiden, zitten tiiana m de gevangenis. Het Ruaaisohe volk zal den! oorlog voortzetten, totdat de belangen rsn alle volkeren zullen beveiligd zu'n tegen nieuwe militaristische aanvallen. De geallieerden van Rusland kunnen gerust zijn: Rusland telt- geen 1 rotopotof's en Stunner's meer, die- tot- Jaag- heden in staat waren. Ons reet slechte in volle solidariteit met onze bondgenooten den oorlog a entrance voort te zetten tegen het Duiteche j militarisme totdat ddt vernietigd is. Na d© Eransah-Eugelsolie successen bestaat geen uvij-l fel meer aan dien uitslag. Het orgaan van de soc.-revolutionnairen. „Zemlia in "V olla," zegt, dat de formule „vrede zonder annexaties" de noodzakelijkheid insluit van Let herstel der verwoeste landen België, Servië, Montenegro en Roemenië en vervolgens de toepassing van het beginsel van een plebis- cdtlairo beslissing over liet lot- van volken, waarom strijd gevoerd wordt. Duitschland tracht steeds veroveringen te maken en dieper door te dringen in Rusland j dit dwingt tot het voortzetten van den oorlog tot het eindede verdediging van het vader land en de onthouding onzerzijds van 't streven naar annexaties eischt allerminst, dat de sol daten alleen in de loopgraven blijven, zondert aan te vallen. Het offensief is noodig telkene wanneer de strategie dit. vereisoht om een see der afloop van den oorlog te waarborgen. LIJK AANGESPOELD. Gisteren is te Terschelling het in verren staat van ontbinding verkeerende lük van oenl Engelseh vliegenier aangespoeld, Het ia ge bleken t© zijn dat van deu onderofficier bii denl vliegerdienst J. H. Lincoln. De begrafeni- 7v\ morgenmiddag 2 uur te Terschelling i.« hebben. De Visc/ijanDe i«K!t1j van den door een mijnoatploffing verongelukten stoomtrawler' „Vischjan" was aangesloten bij de door dl IJmuider Reederevereenitfing opgerichte Onder» linge Oorlogs-risico Maatschappij te IJmnidea, bij welke maatschappij trouwens de meest* schepen der IJmuider vloot tegen molest zijn verzekerd. Aan boord voeren twee zoons, resp. 18 en 16 jaar oud, van den walschipper det; maatschappij, terwijl één der matrozen geduren de eenigen tijd als schipper op een logger van dezelfde maatechappij voer. Omdat zijn schip voorloopig was opgelegd, had hij nu tijaelijk een plaats als matroos op den trawler aangenomen, Geslaagd, Bij de te Amsterdam gehouden vissclierij-examens slaagden voor diploma machi nist, de heeren W. j. van der Raadt, G. M. Hoenson en J. Blindeman, allen van hier. HEEMSTEDE. Vervei'Bching-huis Groeuendaal. In het cen trum van het achoone wiandelboadi „Groeuen daal" is eene groote verbetering tot stand ge bracht door de verbouwing van het landelijk* ver vorscking-h uie. Zeker is het van belaag tel wijzen op deze keurige verbetering. Door de gemeente Heemstede is op flinke wijze uit voering gegeven aan haar plan om te midden van dit lommerrijke oord een rustgelegenheid te verbouwen die vele wandelaars toch zich zal trekken. Het geheel heeft een comfortabel aan zien gekregen terwijl toch het landelijk© is be waard gebleven. Het inwendige voldoet, mogen we gerust zeggen aan alle e lachen welke aan een café-restaurant gesteld mogen worden. Eene officdeele opening heeft niet plaats geton- d>en,waarschijnlijk omdat datijdaomstandigheden zich daartoe niet leenen, doch geheel onge merkt is dit evenwel ook niet gegaan wat wel bleek uit de ontvangen bloemen die de keurige zelen voreiewieu- Op Smaakvolle wijze is door den gerant A. Verdomkaabot voor de bemeube ling gezorgd waardoor het geheel een pretti gen en gezelligen indruk maakt. De indeeling be staat in 2 zalen voor de bezoeker», waarvan een ruimte biedt voor ruim 200 personen, d« andere is iets minder .groot maar daarom ook niet minder gezellig. Door openslaande deuren heeft deze zaal verbinding' met een zeer zuim terras ruimt© biedende voor verschillende be zoekers en uitricht gevende op de muziektent in de voormalige hertonbaan. Vender ia aanwe zig een ruime frieeohe keuken met de buffet» in verbinding staande. Eene goede vwbeterind mag het in ddt verband dan ook zeker genoemd worden, dat vreemdelingen thans gelegenheid hebben hun middagmaal in het boech «elf ts gebruiken daar door den ondernemer daarvoor een 1ste klas kok ia aangesteld. De bedoeling van den ondernemer die deze inrichting van de gemeente Heemstede paoht voor niet minde* dan 8800 'a ja aars. is dooi' keurige bediening gepaard gaande aan selfreclame van het ver strekte de vreemdelingen te trekken. Het ge bruikt wordende materiaal is allemaal voorzien van het gemeentewapen met de verroeldina Groen endaal", zoo ook de menu's waaruit bovendien blüikt dat men zioh zonder medene ming van broodkaart smakelijk kan verwuD* gen. HAARLEMMERMEER. Weer gedeserteerd. De bekende soldaat®11 „uitbreker" O. van E. van den Aanmeer de rd ijk, die reeds meermalen pit de provoo*»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2