De Duif ƒ.48: QTlantoL- iCostumQ5 Groot en klein DRUKWERK BERICHTEN „DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD", RSTRAAT THEE» LAATSTE NIEUWS «wordt spoedig on goed vervaar digd bij do NASSAULAAN 49 HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741. baar komt of kwam, wordt voor zooverre zij v( r Dinsdag 1 Mei schriftelijk aan de ver tegenwoordigers van de N. V. Algemeene Import en Export is aangeboden, nog onder de thans bestaande voorwaarden afgeleverd. Het uitvoerverbod van ruwe tabak. Naar het Persbureu Vaz Diap uit goede bron verneemt, is de regeering tot den maat regel om voorloopig allen uitvoer van ruwe tabak'te verbieden overgegaan met heb oog op den geringen tabakvo'orraad hier te lande en waarvan den eersten tijd geen aanvoer wordt verwacht. Uit onze koloniën komt niets binnen, uit 'de Vereenigde Staten, Cuba en de Philippij- nen evenmin. Zoodat de regeering, voorzich tigheidshalve. en om althans eenigermate te voorkomen, dat de werkloosheid in de ta baksnijverheid zich spoedig uitbreidt, dit ver bod heeft moeten uitvaardigen. Wkt niet weg neemt, dat ,ter beoordeeling der regeering, "oi" wel, en dan op bescheiden schaal, con senten voor uitvoer zullen worden gegeven. Melkdistributie. De 1ste melkzöne omvat: a. het vasteland der provincie Noordholland, beneden het IJ en het Noordzeekanaal, bene vens de navolgende gemeenten: Zaandam, Zaandijk, Westzaan, Oost zaan, Koog a.d. Zaan, [Assendelft, Heemskerk, Velsen, "Beverwijk, [Landsmeer, Ilpendam, Buiksloot en Rarisdorp; b. het vasteland, der provincie Zuidholland, benoorden Nieuwe Maas en Lek, benevens de eilanden IJsselmonde en het eiland van Dordrecfif; c. de provincie Utrecht. De 2dc kzóne omvat het overige gedeelte van het Rijk. De prijs, die door de leveranciers van con sumptions' k ten hoogste in rekening mag worden gebracht aan dengene, die deze aan de verbruikers levert, is voor de lsbe melk- zófie II1/2 cent per liter en voor de 2e melk zöne 11 cent per liter, in beide gevallen af oererij. De prijs, die aan de verbruikers van con sumptie meik in beide zónes in rekening mag worden gebracht, is ten hoogste 13 cents. Aan de melkslijters en melkinrichtingen kan bij besluit van den Minister van Landbouw,. Nijverheid en Handel op voorstel van den burgemeester, een toeslag van -ten hoogste 21/2 cent per liter volle melk worden uitge keerd, voor zooveel bij de toekenning van eene redelijke winstmarge de melkprijs een bedrag van 13 cents per liter zoude moeten te bo ven gaan. Het bedrag van dezen toeslag zal voor elk bedrijf afzonderlijk door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bepaald wor den. De door de Commissarissen der Koningin ingestelde districtscommissiën voor de melk- voorziening kunnen vooroemden Minister van advies dienen bij de vaststelling van maximum melkprijzen. Zij stellen zich op de hoogte, of de tot haar district behoorenda gemeenten behoorlijk van melk worden voor- zein en stellen, indien zulks niet het geval zoude zijn, voornoemden Minister met de oor zaken daarvan in kennis. Zij zijn niet bevoegd buiten voorkennis van voornoemden Minister regelingen te treffen of voorschriften te geven. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de bepalingen in de „St. Crt." De broodkaarten. De minister van Landbouw heeft aan de gemeente-besturen medegedeeld, dat indien de laatste dag van den tijd waarvoor de broodkaart onder de tegenwoordige bepalin gen geldend is, op Zondag valt en op de dan geldende broodkaart niet voldoénde bons voorkomen, de bons der broodkaarten van het daaropvolgende tijdvak door de bakkers zullen mogen worden ingenomen ter verstrekking aan het publiek van het voor Zondag bestemde brood. Vensterglas voor den tuinbouw. Door circa 4800 tuinders is een adres aan den Minister van aLndbouri gezonden, met het verzoek al het mogelijke te willen doen om de Eerste Hollandsche Vensterglasfabriek gevestigd te Maassluis, voldoende kolen te doen toekomen om haar bedrijf gaande te houden, aangezien zij, en met hen de geheele Nederlandsehe tuinbouw, nagenoeg geheel afhankelijk zijn van deze fabriek voor het door hen benoodigde broeiglas en glas voor kassen en warenhuizen. Deze fabriek is de eenige in Nederland die dit glas vervaardigt; de invoer uit het bui tenland staat geheel of nagenoeg geheel stil. Het uitvaren van 20 schepen. Naar de „N. R. Ct." meldt, zullen de Ned. seliepen, die sinds gexuimen tijd in Engel- 6che havens liggen, zeer waarschijnlijk op 1 Mei de thuisreis vervolgen. Dien dag zou de Duitsche regeering zekerheid geven voor de veiligheid van de vaart. Het betreft hier ongeveer twintig schepen. NEDEEL. ~E OORLOG. Getorpedeerd. Het Ned. stoomschip „Minister Tak", van Huil naar Harlingen bestemd, is Maandag nacht te halfeen op 45 mijl W.N.W. van IJmuiden, zonder waarschuwing getorpe deerd. Alle opvarenden, 9 menschen, werden gisterenmiddag door een IJmuider kustvis- sckersvaartuig te IJmuiden aangebracht. Al- leu zijn ongedeerd. Het schip zonk in 10 minuten. Na twaalf uur te hebben rondgedreven, werd de beman ning opgepikt door den motorbotter„Lartha" en te IJmuiden binnengebracht. (De „Min. Tak'* van Poortvliet behoorde aan de Reederij St.-Mij. Friesland en mat 1106 tons. Eed.) Ontmoeting met een duikboot. Men meldt uit Katwijk: De schipper van de „K.W. 86", van de Maatschappij Neder land alhier, welk vaartuig Zaterdag j.l. te IJmuiden van de treilervisscherij binnenviel, rapporteerde, dat de bemanning Vrijdag te voren angstige en spannende oogenblikken had doorgebracht. Er was n.l. door een duik boot een 4-tal schoten op dit vaartuig gelost, waarvan de projectielen ten deele over en ten deele ter zijde van, het vaartuig waren gegaan. Met den meesten spoed begaf de beman ning zich in de boot; zij roeide langs een kleinen omweg naar de duikboot, die in middels het vuren gestaakt had, om aan den commandant te vragen wat dit schieten te beteekenen had. De commandant beweerde, dat de „K.W. 36" in de gevaarlijke geul aan het visschen was, hetgeen de schipper nadrukkelijk be twistte. Niettemin hield de commandant zün bewering staande, maar v$p zjjn voornemen om het visschersvaartuig in den grond te boren, zag hij toch af, en hij' had zelfs de welwillendheid, de vissehers op sleeptouw te nemen teneinde hun gelegenheid te ge ven, weer aan boord van hun schip te ko men. Zonder deze hulp zouden zij het nooit bereikt, hebben, zoo ver was het al nit het gezicht geraakt. ALLERLEI. Kamerclub Liberale Unie. Tot "voorzitter van de Tweede-Kamerclub der Liberale Unie, in de plaats van mr, Th. H. de Meester, die wegens zijn benoeming tot lid van den Eaad van State heeft opge houden Kamerlid te zijn, is benoemd de heer mr. E. E. van Raait©. die de benoe ming heeft aangenomen. Zegelwet 1917. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de wet op het recht van zegel (van 22 Maart 1917) in werking zal treden met ingang van 1 Juni 1917. Voorts zijn verschillende bepalingen vast gesteld tot uitvoering van deze wet. Uit Indië. (Officieel.) De Indische regeering heeft bij wijze van proef in de gewesten Batavia, Semarang en Soerabaja de Chineesehe offi cieren ontheven van de hun opgedragen fnnctiën in verband met het bestuur over de Chineezen en deze functië opgedragen aan de ambtenaren van het binnenlandsch be stuur. Uit Indië is een voorstel te wachten om in de residentie Westerafdeeling van Bor neo de persoonlijke diensten af te schaffen. Hoogleeraar Kunstgeschiedenis. B. en W. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad een missive overgelegd van curatoren der universiteit, waarbij overeen komstig het advies.van de faculteit der let teren en wijsbegeerte, wordt voorgesteld jhr. dr. J. Six, thans buitengewoon hoog leeraar in de kucstgcecli - denis te benoemen tot gewoon hoogleeraar in de aesthetiek en kunstgeschiedenis. Zij stellen voor, tot de benoeming over te gaan en te bepalen, dat Zij zal ingaan op 16 September. Voorwaardelijke veroordeeling van militairen. Het „Weekblad van bet Recht" bevat een adre van de Vereeniging van A.dvooaten, geadmitteerd bij het Hoog Militair Gerechts hof, den Minister van Justitie verzoekende het daarheen te leiden, dat zoo spoedig mo gelijk het instituut der voorwaardelijke ver oordeeling ook toepasselijk worde verklaard ten aanzien van straffen, door den militairen rechter opgelegd. Algemeene vereeniging van Ambtenaren S.S. Te Utrecht is onder voorzitterschap van den heer J. G. Balkestein uit Rotterdam, eene algemeene vergadering gehouden van de Algemeene Vereeniging van. Ambtenaren S.S. De vergadering was zeer druk bezocht. De voorzitter merkte in zijn openingsrede op, dat de toestand van het personeel thans minder rooskleurig is en getracht is daarin verbetering te brengen door samenwerking van de verschillende organisaties. Ook in de Tweede Kamer is van verschillende zijde op verbetering aangedrongen, doch de toen door den Minister gedane toezeggingen zul len voorloopig niet in vervulling g%an. Wetsontwerp op consumptie en productie. Naar uit Den Haag vernomen wordt, is in bewerking een „Wetsontwerp op de con sumptie en^productie." Dit wets'ontwerp heeft niet zooals men uit den naam zou af leiden betrekking op de volksvoeding. Onder consumptie wordt i» dit verband ver staan de hoeveelheid grondstoffen die de Nederlandsche industrieën noodig hebben. Daaromtrent bestaan officieel geen vaststaan de gegevens. Het wetsontwerp bedoelt nu daaromtrent de hoeveelheid der vervaardig de producten aan de Regeering betrouw bare en vaststaande gegevens te verstrekken. Vergoeding van onkosten bü een scheidsgerecht. De directie der H. IJ. S. M. heeft bepaald, ten einde te voorkomen, dat overwegingen van geïdelijken aard, beambten of werk lieden-leden van een scheidsgerecht weer houden, gedurende de pauze van een zitting in het gezelschap van den voorzitter en de ambtenaren-leden te blijven, aan die beamb ten en werklieden wordt toegestaan bij het bijwonen van een zitting buiten hun stand- of woonplaats, de werkeliik wHurm uitgaven in rekening te brengen, mits bij het maken van vertering, gelijke of nagenoeg gelijke maat met de overige leden gehouden en ge paste grenzen niet overschreden worden, .ONZE 1 MEI-BETOOGING. De Evenredige Vertegenwoordiging in Nederland door ons Kamerlid M. Bongaerts (Romen Zn. Roermond). Als ooit de Algemeene Bond van Katholieke Kiesvereenigingen in Nederland een wijze daad deed, dan nu, nu op 1 Mei aan alle katholieken in de handen zal geduwd worden bovenstaande brochure, welke elke man en vrouw lezen moet en dank zij onze propaganda lezen zal Voor den civielen prijs van een dubbeltje, mits bij honderden, maar wij vragen er duizenden, kan ieder alles te weten komen over de Nieuwe Toestanden van 1918. Mesdames et messieurs, faites votre jeu! Wie niet te laat wil komen moet er vroeg bij zijn, anders is de oplaag (100,000 exemplaren uitverkocht vóórdat Haarlem aan bod is. Wendt u tot de besturen uwer Propagandaclubs Op 1 Mei houden wij de meest leerrijke papie ren betooging. Vanuit Romen (in Roermond) komt ons de geestelijke hulp. I Het boekje van veertig bladzijden is zóó be- 5 knopt, zóó mooi en helder en volledig, dat ook lOp eigen ateliers oereaardigd oan af menig nlet-katholiek er naar zal snakken, want beter werk voor minder prijs bestaat er niet. De nieuwsgierigheid fokt de beste kooplust. Daarom eenige titels van indeeling, een greep, lang niet alles: De kiezers. De Eerste Kamer, De candidaten. Algemeene omschrijving van het stelsel. De functie der stem. De voor- en nadeelen der V. (prachtig). Bijzonderheden van het ia t« voeren stelsel. De territoriale indeeling, de candidaatetelling, onderzoek der lijsten, de stemming, het op maken van den uitslag, voorbeelden (8 blad- De Reorganisatie der Kiesvereenigingen. Tabellen A en B (kieskringen). Een stembiljet in 1918. Aller oogen zijn gericht op de brochure- Bongaerts! Mr. BOMANS. DE R--K. POLITIEKE PROPAGANDA. Bij de N. V. Uitg.-Mij. v.h. Paul Brand te Bnssum is in druk verscbenen het rapport der commissie nit den Alg. Bond van E.-K. Kiesvereenigingen in Nederland in zake de centraliseering der R.-K, propaganda. Gelijk bekend, wac'de commissie samen gestold uit de heeren B. Th. de Wolf (vooxtz.), Alb. van der Kallen (secr.-penn.) en L. J. M. Hazelzet. Uit Wleriokerschans ontsnapt. Naar wii vernemen zijn de twee Lbiitaelie marine-offi cieren. beiden d u i kb 00 t-comman d a ntendie ainds'kort in Wieriokereohana geïnterneerd, wa ren, Oberleu. tenants Steokelberg en Von Mon- tigny, met verbreking van het door hen gege ven eerewoord tijdens hun verlof ontvlucht. Knoeierijen gestraft. In de „St.-C't." zijn opgenomen beschikkingen van den minister Van Financiën., waarbij aan twee expediteursfimna'e te Rotterdam zijn Ingetrokken de hun verleen de admissie» om aan de kantoren der invoer rechten en aoeilnzen aldaar aangiften voor anderen te doen. De /eerste firma had zich schuldig gemaakt aan het beramen en uitvoeren van een plan om uit Dnitsoihland «en vat eacaiosohilienpoedetr in te voeren, daarna tepren l>eter weLen in een fiat te vragen afgifte Van een doorvoerlijet voor cacaopoeder zonder suiker, hoewel oacaosohÜ- lenpoeder ingeklaard was, en ton slotte tijdens het tusschenver voer te Rotterdam op de aange geven doorvoerlijst het ingevoerde vat te ver wisselen met een vat goede oaoao, om daardoor het bestaande uitvoerverbod te ontgaan. De andere firma bad 4 Juli 1916 aan een harer klanten een brief geschreven, waarin deze door haar werd uitgenoodigd: lo. een geantedateerde» brief te schrijven, om als bewijsstuk t© dienen ter verkrijging eener vergunning tot doorvoer 2o. voortaan steeds met hetzelfde doel ad viesbrieven te anted ateeTon. Aan onze Oostgrens. De teekenen. 'dat Duitschland zich ook naar de ziide van de Ne derlandsche grens op onverhoopte gebeurlijk heden voorbereidt, vermeerderen. Met 1 Mei zullen over een uitgestrekte strook langs het Nederlandsehe grensgebied nieuw©, zeer verscherpte bepalingen in werking treden, die de bedoeling hebben om het verkeer van vreemdelingen aldaar nag©110®# geheel te be letten. In die strook zal n.l- niemand kunnen binnenkomen niet slechte geen buitenlan ders, maar ook geen Duitsdiers tenzij met uitdrukkelijk verlof van den landraad van het betrokken district. Eenigegroote verkeersoen- tra. voornamelijk steden, doch ook Kevelaer, zullen van die bepaling ri®. uitgezonderd, blijkbaar om het bomen en gaan van handels reizigers en pelgrims niet uit te sluiten: ech ter zal men daar binnen de kom der gemeente moeten blijven. Aan onze Oostgrens zijd men in deze voor schriften eene aanduiding, dat de Duitsche leger-autoriteit'het ondernemen van verschil lende militaire maatregel011 ln die streek op het oog heeft, en dat ze bil voorbaat alles in het werk Stelt om de waarneming daarvan en de berichtgeving naar buiten zooveel mogelijk te beletten. („Lim. Koer.") Distributie fiardappoiyezels. Naar wij vernemen is evenals ln het yorig jaar op nieuw eene regeling voor de distributie van aardappelvezels vastgesteld. De uitvoering van en de controle op die regeling is opge dragen aan den voorzitter van den Bond van Kaasproducten te Gouda, den beer A. van Wynen. Groote brand. Men meldt ons uit Nij megen: Gistermiddag om vijf uur is een hevige brand uitgebroken in de vlasfabriek aan den Weurtschenweg, waar tal van Bel gische geïnterneerden werkzaam zijn. De fabriek met haar ruimeri vlasvoorraad leed groote schadè en brandde gedeeltelijk uit. De Nijmeegsche brandweer was snel ter plaatse en gaf spoedig water, zoodat de fa briek nog gedeeltelijk behouden bleef. Persdelict. Men meldt ons uit Maas tricht: De Maastrichtsche Rechtbank, vonnis wijzende in de zaak tegen den uitgever en redacteur van de „Kerkradenaar" te Kerk- rade (tevens raadslid aldaar) heeft gisteren dezen redacteur veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf wegens het overnemen in zijn blad van het reeds meermalen vermelde artikel uit het dagblad „De Tribune", waar in de koninklijke familie beleedigd werd. Kloermakerss taking te Leiden. Donder dagmiddag hebben de georganiseerde kleer makersgezellen werkzaam bij de: fjma Gebr. Vies te Leiden, geweigerd een collectief con tract betreffende loon en arbeidsduur te tee kenen, niet omdat de firma er niet op wilde ingaan maar, omdat zij niet, zooals bij een vorige gelegenheid, de eerste onderteeke naar wilde zijn wat haar toen door collega's kwalijk werd genomen. De werklieden hebben toen het werk' neer gelegd. Een militaire ambulance-auto aangehou den. Uit Doesburg wordt gemeld dat aldaar door de douanen een militaire ambulance- auto werd aangehouden, waarin na onderzoek peperkorrels bleken geborgen te zijn. De inzittenden wisten te ontsnappen, alleen de chauffeur werd gearresteerd. Een onvoorzichtige. Tussehen Purme- rend en Ilpenclam wilde een wegwerker van de Noord-Hollandsche Tram gisteren uit den in beweging zijnden trein 115 springen, met het gevolg, dat hem bet linkerbeen werd afgereden. in den strijd tussehen Rechts en Rood is uw keuze niet moeilijk gij stemt RECHTS. Niettegenstaande de vele en groote moei- lijkhec len aan den invoer van overzee ver bonden, ie het ons nog steeds mogelijk, in onze winkels uitsluitend thee te verkoopei? van dezelfde hoogfjjne kwaliteit als vooi den oorlog. De prijs van de Gruyter'a Thee ia 24, 28 en 32 ct per ons. Extra korting 10 pCt, wat vooral in deze tijden een niet te onderschatten voordeel is Alleen verkrijgbaar in de bekende winkel van P, de Gruyter Zoon. UIT ONZE VORIGE OPLAAG HAARLEM. TREEHONDEN. De Nederlandeoh© Vereen, tegen trekhonden misbruik, verzooht in een adres aan den raad teneinde het gebruik van trekhonden te beper ken en misbruik togen te gaan. te willen toe passen de bevoegdheid bij de trekhond en wet verleend, door voertuigen met trekhonden be spannen alleen in de gemeente toe te laten, in dien die hondenkarren worden voorzien van be weegbare boornen als bij vierwilige rijtuigen gebruikelijk, zoodati de vracht niet op den hond rust, en het gebruik te beperken totf de door de wet geëisoiite verbindingswegen, van de ge meente met ondl-"-ende gemeenten. VEROORDEELD. De milicien J. P. K. van het 10e R. I. is door den Krijgsraad te 's-Gravenhage sohuldig verklaard aan: lo. het als Soldaat met woorden dreigen van rijn meerdere in rang, tweemaaal gepleegd; als ééne voortgezette handeling be schouwd. 2o. tweede desertie in tijd van vrede, opgevolgd door arrestatie; 80. tweede desertie, in tijd van Vrede, opgevolgd door vrijwillige terugkomst. Veroordeeld wegens, lo. en 80. tot vijf maan den militaire detentiewegen® 2o. tot vijf weken militaire gevangenisstraf. KOPERDRAAD GESTOLEN. iZeker© G. J. v. D., liep gisteren in het Krom met 2 rollen koperdraad, tot een gewicht van 15 K.G. De politie vond dit verdacht en hield hem aan. Het bleek, dat D. die rollen gestelen had uit de metaaldr a adfabriek aan het Phoe nix terrein alhier, waar hit als bankwerker in dienst is. AANBESTEDING. den bouwkundige W. j. Neliasen het verbou wen va» peroeelen Groote Houtstraat 111118 en KL Heiligland 28 tot bioscoop-theater. Ingeschreven werd door J, Vink te Schoten voor 69.980; öorneliesen 07.986; W. A. v. Zanten 59,990; D. Bruin allen Haarlem, 64.839. J. Turkenburg, Schoten, 64.040; Donselaar en Spanjaard, Vogelenzang 67.700. A. Bruseker, Schoten, 66.700. HAARL. BANKVEREENIGING. In de heden gehouden algemeene vergade ring van commanditaire vennooton ln dè thans in liquidatie getreden zijnde Haarlem- sche Bankvereeniging firma Teding van Berkhout en De Clercq werd door heheeren- de vennooton verslag uitgebracht over de verrichtingen gedurende het boekjaar 1916. De verkregen winst veroorlooft een uitkee- ring van 7H pCt. Balans en winst- en ver liesrekening werden door de vergadering goedgekeurd. Het geheele winstcijfer over 1916 bedraagt f 417.801.82J4, tegen f811.756.87H over 1915, dus een meerdere winst van f 106.044.45. De sa larissen en algemeene onkosten bedroegen f 129.840.59 K, togen f 103.207.54H over 1915. HOOGER BEROEP. Door P. M. T. te Zaandam werd hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank alhier waarbij hij ter zake over treding der Distributiewet werd veroordeeld tot f 6 boete en verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen goederen. [BEëEDIGD. Ter terechtzitting der rechtbank' alhier werd de heer F. A. Groen, makelaar in as surantiën enz. te Schoten als zoodanig beëeedigd. De heer Kors Visser te IJmuiden legde den eed af als makelaar in onroerende goe deren. HAARLEMSOHE SOHEEPSBOüW-MU. De „Sts Crt." bevat de Kon. bewilliging op de statuten van de N. V. Haarfemsohe Soheepe- bouw Mij., gevestigd te Rotterdam. Het kapi taal der vennootschap bedraagt zeshonderd duizend gulden, verdeeld' in zeshonderd aan- deelen, elk groot een duizend gulden. Toti directeur is voor de eerste maal benoemd de heer K. H. Techmaoher. te Schoten. VHM QMZE BECHTBAKK. Do Arr. Rechtbank deed heden de volgende uitspraken: G. G. D., werkman te "Heemstede, diefstal, 1 jaar gevangenisstraf. G. van V., werkman te Purmerend, poging tot diefstal, 5 manaden gevangenisstraf. W. van Z., arbeider te Haarlem, mishande ling, een maand gevangenisstraf. D. v. d. W. to Velzen, diefstal, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. K„ tuinder te Wijk aan Zee, opz. een» anders dier dooden, f 15 boete of 15 dagen hechtenis. K. J. v. d. S„ werkman te Amsterdam, we derspannigheid, 14 dagen gevangenisstraf. C. de B., los-werkman te Koog aan de Zaan, diefstal, 10 dagen gevangenisstraf. E. B. en G. A., zonder beroep te Koog aan de Zaan, heling, vrijgesproken. E, G. S., L. K., zonder beroep te Purmerend eenvoudige beleediging f5 boete of 5 dagen hechtenis. P. V. en J. S., arbeiders te Purmerend en to lip, ambtshandeling beletten, een maand gevangenisstraf. W. O., vleesehhouwer te Wormerveer over treding distributiewet f40 boete of 40 dagen hechtenis. L. N. v. T., geheel als voren, f20 boete of 20 dagen hechtenis. CLF-, geheel als voren f 80 boete of 30 dagen hechtenis. P. K. en J. S., arbeiders te Purmerend en lip, appèl overtreding vissoherijwet, f 40 boete of 20 dagen hechtenis ieder. P. V. en J. S. geheel als voren, bevestigd. Mishandeling. P- D. heeft op 2 Januari j.l. te Zaandam I- B., een arbeider, met de vuist geslagen. D. was dronken en zocht ruzie. Gevorderd werd 14 dagen gevangenisstraf. Heling. Op verschillende tijdstippen beeft de fouriei O. M. M. uit de rustkamer van een fort te Edam militaire kleeren ontvreemd en die ver koeht aan J. de J., te Edam, die zich thans wegens heling te verantwoorden had. De bekl., die erkende, dat hij de goederen steeds in donker en op afgelegen plaatsen kocht, zeide, dat hij het goéd al® afgekeurde kleeren kocht en van M. de verzekering had ge kregen, dat deze naar eigen goedvinden met het goed bandelen mocht. De veldwachter, die de zaak heeft uitgezocht, zeide, dat het hem getroffen had, dat vóór dit» onderzoek alle polderjongens in militaire klee ren'rondliepen. De Officier van Justitie achtte beki.'s schuld bewezen en vorderde 1 jaar gevangenisstraf. J. de J. heeft van K. den beklaagde uit de vorige zaak verschillende malen schoenen ge kocht, terwijl hij wist. dat deze goederen van diefstal afkomstig waren. Belcl. ontkende en zeide, dat K. hem -nooit aanleiding gegeven had. om aan oneerlijkheid! te denken. Verschillende getuigen, die schoe nen en andere kleedingstukken van den be klaagde kochten legden hun verklaringen af- Het O. M. vorderde tegen dezen bekl. 6 maan den gevangenisstraf. BURGERLIJKE STAND Geboren: 21 April. z. van L. Meijers—Van Soelen; 22 April. z. van B. A. S. Andersen— TietzeR d. van A. O. van Roode—Gramanj z. vap M. S. Aukes—Hulsebosch; 23 April, z. van L. Meij*-Van Zweden; z. van G. Gran dia—Zijlstra; 24 April z. van A. Burghout— Krijgsman. Ondertrouwd, 24 April. S. J. Guldemrmtf—* A. J. L. Boogaard:; O. J. Eeijne—E. Overweg, Getrouwd. J. Hupkens—-S. F. A. Kooiiers. Overleden: 22 AprlL M. Zonneveld, 46 j., Burgwal; 28 April; W. Wijkhuijzen, 84 j., N. Kerksplein; 24 April: ,T. Ilartog, 74 j., Scho- tersingel. DE VERZEKERINGS-MIJEN. EN MINISTER TREUB. De Vereeniging „Onderlinge Trouw" te Haarlem hield dezer dagen hare gewone driemaandelijksche vergadering. De. over- groote opkomst en belangstelling, oo-k door niet-leden betoond, was zeer zeker een gevolg van de monopolie-wolk, welke aodr minister Treub aan die verzekeringshemel te voor- echijn is gebracht. En ofschoon nog niet met eenige zekerheid is te voorspellen, hoe Z. Éxc. rich voorstelt zijne plannen ten uit voer te leggen, was men toch algemeen ^au gevoelen, dat een krachtig optreden tegen 'e ministers voornemen een eerste eisch var zelfbehoud is en werd na ampele bespreking met algemeene stemmen aangenomen de vol^ gende motie: Onderlinge Trouw" te Haarlem, ereen. van Vertegenwoordigers van Verzekerings maatschappijen, afd. van den Federatieven Bond van Vereenigingen van vertegenwoor digers van Verzekering-Maatschappijen eng, in vergadering bijeen op 18 April 1917 in de „Karseboom" aldaar; geboord d© plannen van Z.Exc. minister Treub, inzake de monopoliseering van het Levens- en Brandverzekeringsbedrijf; is eenstemmig van oordeel, dat staatsexpl. vooral van deze bedrijven, voor de schatkist geen noemenswaardig voordeel kan geven en zeer zéker niet zal opwegen tegen de na doelen, welke voor de verzekerden daaruit voortspruiten; terwijl degenen die in deze bedrijven thans hun levensonderhoud vin den, voornamelijk de buitendienst-beambten, voor het grootste deel in hun b'estaan ernstig zullen worden getroffen; reden waarom zij ridh principieel, en wel opgroBd van staats-epxloitatie-eiWngen in binnen- en buitonland opgedaan uitspreekt tegen de poging tot naasting dezer bedrijven en het bestuur opdraagt, zooveel als in rijn vermogen is mede te werken tot het behoud van den tegenwoordigen toestand, mitsdien alles aan te wenden, om de verwezenlijking van genoemde poging krachtig tegen te gaan. AANVARINGEN OP, ZEE. Men seint ons uit Hoek van Holland: - Het uitgaande Nederlandsche stoomschip „Telegraaf 18" is hier teruggekeerd, na uv zee in aanvaring geweest te zijn met een onbekend gebleven stoomschip. EEN TRAWLER VERGAAN» IJMUIDEN, 24 April. De •toomteawRt „Martha 2," die geregeld van IJmuiden naa* Engeland vaart! met viaoh, en 14 dezer van vertrok, is niet in Engeland aangekomen. Men» vermoedt, dat het aohip ver ga an 18Vp Verder seint men ons, dat de Hngeteouw trawler „Martha IT' inaanvaring men met het sjs. „Peregrine de hemannio# is verdronken Heden werd in. oafé „Neuif" aanbesteed door

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2