-MICHEL ANGELO "e 5 4 |Q ct' rechtszaken. KEsseis STADSNIEUWS LEGER Eü VLOOT SPORT WEDSTRIJDER SVANhussen eimdhoVEN UITLOTINGEN Nes. 1669 2493 6530 8178 8297 9352 10840 11207 22777 13770 15051 15469 15629 16291 16992 22157 22476 22828 23881 27259 27487 28539 28652 29748 31327 31479 32096 35865 36776 37962 39202 41464 48045 50595 51711 51830 51908 52853 56124 58911 39035 62424 62998 67234 69057 en verder nng eon groet aantal nummers met f100. 116 131 512 1282 2258 2322 3022 3201 3291 5137 5896 6346 6455 7189 8939 10165 1312 1322 1525 1701 1877 5459 5951 6163 Ser. No. fr. Ser. No. fr. Ser. No. fr. 116 5 125 116 9 250 116 10 125 131 7 500 2322 23 125 3022 13 125 3201 25 125 6454 2 125 7189 3 5000 7189 21 125 8939 10 12 11701 24 1000 15459 17 250 16163 8 125 16163 19 125 De overige in gemelde seriëën begropeo nos. met fr. 100. Aflosbaar 2 Juli a.s. Na deze rede werd breedvoerig van gedachten gewisseld, waarbij o. a.- gewezen werd op de noodzakelijkheid van het geven van betrouwbare getuigschriften en het aanleggen van lijsten van niet betrouwbare dienstboden. Zelfs werd het voorstel gedaan, door een aparte commissie te laten bestudeeren het vraagstuk van algemeenen dienstplicht voor de vrouw. Ten slotte gaven zich verscheiden aanwezige dames op om zitting te nemen in de onderschei dene commissies, die werkzaam zullen zijn onder algemeene leiding van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. KAMERVERKIEZINGEN IN 1917. Waarschijnlijk naar aanleiding van het geen door enkele katholieke Kamerleden is gepubliceerd als hun meening over de af spraak van de besturen der politieke par tijen in het land, haalt dr. Notens, voorzitter dezer Kamerclub, in de „Nieuwe Venlosche Courant" nog eens de publicat e aan uit de bladen van 19 Januari j.h, waarin die af spraak ter kennis van hét pubhek werd ge bracht. Ten einde een tweevoudig misver- Stand hierover uit den weg te ruimen, schrijft dr. Nolens: Het is mij, ook als voorzitter van den Pro vincialen Bond van R. K. Kiesvereenigingen,' gebleken, dit veten in de meening verkeerde, dat de Kamerleden, en in het bijzonder haar voorzitter, tot dit besluie heeft medegewerkt. Die meening is onjuist. Dé Kamerclub heeft am de tot t ndkoming der afspraak part noch deel gehad. Hare leden hebben er mee te „maken," voor zoover over hen als ..zittende" leden beschikt zou kunnen worden. Het bestuur van den Ateemeeuen Bond van R. K. Kiesyereenjgingen heeft waarschijnlijk geoordeeld: dit is eene aangelegenheid, die niet de gekozenen, maar de kiezers raakt en voor deze kiezers, voor zoover zj tot dezen Bond behooren, treedt 't bestuur vau dezen Bond op. Aanleiding tot het misverstand heeft mis schien mede gegeven de kwalificate: „Voor zitters der politieke partijen" terwijl men in de Katholieke partij aileen kent een voor zitter van den Algemeenen Bond van li. K. Kiesvereeni g i agen en e n voorzit er dor Ka ïnerclub. Hoe dit zij tie Kamerclub staat er buiten 'en ieder barer leden heeft derhalve reent om zijn eigen oordeel over do gevolgde en te volgen gedragslijn te hebben, on zoo hij het uoodig acht uit te spreken. Een tweede misverstand betreft dro uitdruk king „zittende leden." De vraag is namelijk gerezenbedoelt de afspraak hier de individueel© leden of wel de politieke richting der leden? Is ook iedere ïtrijd over personen in dezelfde partij uitge sloten? IX-zc laatste opvatting hoen aanleiding ge- je ven tot veel critiek, mede in verband met do voorgestelde pensioen-regeling der Kamerle- Aen en de omstandigheid, dat do moeste van de „voorzitters per iu de Tweede Kamer vertegenwoordigde politieke partijen tevens Kamerlid zijn. In het V. V. der Eerste Kamer over de Grondwetsvoorstellen zijn leden aan het woord, die „wezen op dje afspraak, beklonken tusschen de verschillende partijleiders, om na cone eventueele ontbinding der Stafcen- Generaal, de zittende leden te iaton zitten en zonder strijd te herkiezen, dus aun, lijnrecht tegen den geest der Grondwet in, het feite lijk zonder verkiezingen voor de nieuwe Ka mers, die over de herzieningsvoorstellen moe ten beslissen, te laten afioopen." Do Regeering antwoordt hierop berecht; „dat de partij testuren bij hun afspraak om geen politieken strijd te voeren, onder den invloed geweest zouden z'ijn van de pensioen- bepaling voor de Kamerleden, schijnt ouder- yeteekende, ook afgezien van bovenstaande .consideration, een weinig aanneembare ver onderstelling." In dit antwoord wordt echter gesproken van ecu afspraak om geen politiek en strijd te voeren" het is zeker niet te gewaagd, daaruit te besluiten, dat door den Min. van Binn. Zaken de afspraak wordt opgevat als bedoelende niet de individueele leden, maar do politieke lichting. Door velen wordt die meening gedeeld. Andereu vatten de gebezigde uitdrukking in letterlijken zin op. Ter opheldering van het mis se, stand ware eene nadere verduidelijking van de onder* .toekenaars tier afspraak niet overbodig. Wij hebben er reeds op gewezen, dat, wat de afspraak betreft, de bij den Boud aange sloten kiesvereenigingen niet dermate daaraan gebonden kunnen ziju, dat zij er niet van zouden mogen afwijken, zelfs als zij partij strijd wilden voeren. Minden- redelijk zou het ons daarom voorkomen, als er uit moest wor den verstaan, dat men niet in eenige district oen lid voor een ander kon verwisselen, als daarbij vaststond, dat d.ze geen tegenstander is van de nieuwe Grondwetsvoorstellen. De situatie in de meeste katholieke districten is van tëien aard, dat dit tot geenerlei con flict met do voor dit geval geooaliseerde partijen*behoefde aanleiding te geven. De vraag, of dit in Juni raadzaam zou zijn, moet men in elk district voor zich oplossen, stellen van togencandidateu kan geschieden buiten het bereik van élke organisatie, wijl het ©en recht is van elk 4ü-tal kiezers. Een nadere verduidelijking van da onder- teekenaars der ove,eenkomst is daarom mis schien ergens goed voor, maar als zij uit blijft, zal men den weg, naar ons voorkomt, «elf ook wel vinden. EEN SCHOON E DAG. Men schrijft aan „De Surinamer": Dinsdag 2 Jan. beleef dn do St. Gerardua Ma- jell a-Stichting te Paramaribo weer een schoo- nen da». De nieuwo Gouverneur, de heer Staal, braoht met- gade en dochter zijn eerste bezoek tela gouverneur aan de stichting. Voor deze gelegenheid had de stialitiug haar feestgewaad aangetrokken. Bij den ingang der Majella was een eereboog aangebracht, welke het •„welkom" reeds van verre aan de hooge gasten toeriep. De laan der stichting, die recht uitloopt op het mooie en lieve kerkje, was niet vlaggetjes versierd en straalde in kleuren pracht. Circa negen uur betrad het hooge gezelschap met 1). H. Mgr. vau Roosmalen, den direc teur de Majella-Stiohting, den zeereerw. pater ftederveen en de Moeder-Overste de stiohting. Bij de brug stonden de eerewaohti der Majell-a- aohutberij, jouge kornuiten der stichting, en die harmonie, die het „Wien Neerland* Bloed" bij 4* aankomst van den vertegenwoordiger der Koningin aanhief. Na de boste van de Koningin in den tuin en het kerkje bezichtigd te hebben kwam het hooge gezelschap op dé overdekte speelplaat». Hier nam men plaats. Verschil Lende muziek stukken gaf de Harmonie ten beste. Een dor jongemannen van de stichting liield verder -i toespraak, waarin hij een drievoudige reden aangaf, waarom de Majella-bewoners met het bezoek van den Gouverneur zoo verheugd wa ren, omdat Z.Exo. de hoogste gezagdrager is in de kolonie, oen vader eu een vriend is der zieken. Ook een. der meisjes sprak den Gouver neur toe. Hieiop nam de Gouverneur het woord en sprak ongeveer als volgt: „Wat mij getroffen hoeft, is de sehooae ver siering in de Majella aangebracht-, dan de mu ziek en de zang, maar vooral het woord, zoo oven gehoord, dat ik voor de zieken de liefde heb van een vader. Welnu, dio wil ik u ook steeds toedragen en voor u wil ik doen, wat ik volgerus mjj.ne krachten doen kan. Maar ver geet niet, dat ge een "Vader hebt. die u meer lief heeft, dan koningen en keizers u kunnen beminnen en die Vader, die u zoo bemint, is uw hemelsche Vader, die voor u zorgen zal. Gij zeidet. zooeven door den mond van oen dor zie ken, dat het u in uw ziekte niet moer gegeven is terug te keeren iu de maatschappij, maar daar ia oen maatschappij nog buiten deze maat- sohappij, eu die maatschappij is hierboven, waar ons aller Vader ons waoht. Iu die maat schappij kunt gij eenmaal komen en d&ar wordt geen ziekte, geen lijden meer geleden." Het behoeft niet gezegd, dat do woorden van Z.Exc. op allen een diepen indruk maakten. Na een driewerf: „lang zal hij leven," verliet de gouverneur de speelplaats, om de inrichting te bezichtigen. Groot en hartelijk was de belang stelling van het hooge gezelschap. Wat de zieken goed deed, was de voorko mendheid, de goedheid der hooge bezoekers. Na de rondgang kwam het gezelschap weder op do speelplaats terug, waar de Harmonie nog enkele stukken speelde. Dan verlieten do Gou verneur. gade eu dooktor de Majella-Stiohting. Zij waren ruim twee uren geweest in een oord van lijden, waar niettemin door do christelijke naastenliefde oprechte vrooHikheid en gulle blijdschap wonen. Tn den loop van den dag ontving do Bisschop nog een sohrüven van den Gouverneur, waarin hii aan Z. D. H. verklaarde nog geheet onder den indruk te zün van het heerlijke liefdewerk, dat in de Majella wordt volbracht. Tevens bood hij aan Z. D. H. een belangrijke gift aan als bijdrage voor den bcuw van een overdekte sp.eel- plaats voor do meisjes eu een bedrag, om de kinderen oen verrassing te bereideu. DE KAMERZETEL VAN DEN HEER DE MEESTER. De oud-minister inr. Do Meester is, t naar men weet, benoemd tot lid van den Raad van State en houdt daarmede op, lid te zijn van de Tweede Kamer. De centrale vrijzin nige kiesvereeniging in het district Heldor heeft thans candidaat gesteld den vrijzinnig- democraat den heer P. J. Oud, ontvanger der registratie te- Ommen. Over deze candidaat-stelling i3 in vrijzin nige kringen eenig rumoer 'ontstaan, dat nader de aandacht verdient. Vooreerst wordt een lid, zelfs de voorzit ter van de liberale Unie-fractie, vervangen niet door een partijgenoot, doch door een lid van de vrijzinnig-democratische partij, wel ke, enkele weken geleden, echter pas met ingang van 1918, de samenwerking met de concentratie heeft opgezegd. Men zou ver wachten, daar tot 1918 dan toch de con centratie nog bestaat dat bij deze verkie zing een Unie-liberaal werd gecandideerd. In Hefaer is men van andere meening en 'wel om den persoon van den heer Oud. Deze is n.l. een bekend vrijzinnig propa gandist van even over de dertig jaar. Hij telt vele vrienden iu de kiesvereenigingen maar heeft betrekkelijk weinig talenten, al thans te weinig om een beteekenende figuur als den heer De Meester te vervangen. Men heeft den heer Oud verkozen boven den afgetreden minister van Gijn, een fi nancieel© specialiteit van den eersten rang, die ons Parlement zou sieren. Wij wijzen hierop, niet orn de linkerzijde af te houoen van oen onverstandigen stap onze waarschuwing zou waars -hijlijk n'et ge accepteerd worden maar om de zaak onder de aandacht te brengen van onze eigen kiezers, die er misschien van kunnen loeren. Men klaagt ©rover en-terecht dat het Parlement in aanzien daalt, en inen is dan meestal wel zoo vriendelijk, de schuld hiervan te wijten aan de Kamerleden, Maar o.i. gaan ook de kiezers niet vrij uit. die zich meer laten leiden door per soonlijke vriendschappen dna door overwe gingen, ontleend aan 'a landsbelang. Wij hebben er natuurlijk niets tegen, dat een propagandistische kracht in de Kamer komt, mits deze echter tevens beschikt over zoodanieg talenten, als voor de parlementaire werkzaamheid in dezen tjjd taoodig la. En die talenten lijn vooral niet licht te achten! Wie even bedenkt, welke uitnemende shatslieden in den laateten tijd aan 'de T^veode Kamer zijn ontvallen, moet o.i. tot het inzicht komen, dat meer dan ooit ge zorgd dient te worden voer liet „peil" der Kamer. Er valt nog een andere opmerking te ma ken naar aanleiding van wat te Helder ge beurde. Het ging fcusachen de heeren Van Gijn en Oud. Nu heeft indertijd de heer Van Gijn ais lid van de Staatscommissie voor de ver dediging van Indië, in 1912 aan het verslag een nota gevoegd,, waarin hij het slag schepen-plan bestreed en tevens zijn bezorgd heid uitte over de schatkist tegenover dc militaire uitgaven. De liberale zee officieren te Helder hebben, naar „Het Volk" weet te melden, dit den on,d-Minister zóó kwalijk ge nomen, dat zij hem in de vergadering der ft fes vereeniging lieten vallen. Tegen de E. V. én de daarmee nooclige reorganisatie van het kiezerscorps voert men wel eens aan, dat de Candida ten „van boven af" aan de kiezers worden opgelegd, en men vreest terugkeer tot het regententijdperk. Uit hot Heldersclie geval kan men kien, dat ook het omgekeerde zijn bezwaren heeft: hier ternoor bedenkelijk, omdat -een betrek kelijk kleine groep kiezers gelegenheid had eon financieel© specialiteit uit de Kamer te weren, omdat deze nietmilita'ri t sch is aangelegd. Smokkelaar gedood. De smokkelaar 't M.. te Dessclie. is door een Duitsehon grenswRehter d o od p e sok ot en Geen smokkelwaar aan boord. Men meldt uit Harlmgeu: De stoomtreilers ..Olympic" en „Majcetto". die hier in het Dok liggen, zijn door de kommiezen onderzocht. Er is echter geen smokkelwaar ontdekt. Nog steeds worden de vaartuigen door militairen bewaakt. Duitsche kinderen. Ruim 400 Duit sob e kinderen keerden gisterenmorgen uit verschil lende plaatsen van ons land over Arnhem naar hun vaderland terug. Tlrand. Gisterennacht ziju onder de ge meente Goldrop drie woonhuizen afgebrand, toobehoorende aan A. Baks. De oorzaak is on bekend. Er is zeer veel huisraad verloren ge gaan. Een grappeninakkker. Een jongen te Ak- kerwoude heeft vele ingezetenen aldaar bij den neus gehad. Hij reed met een met water ge- vulden petroleumkan per fiets door hot dorp en vertelde, dat de petrolenmventer weer voor raad had. In een oogwenk was liet een wedloop van mannen, vrouwen meisjes en kinderen, allemaal roet de kannetjes om de zoo zeer be geerde brandstof. Slaapziekte. Te Steenderen is eeu 26- jarige gehuwde vrouw na een slaap van 8 dagen overleden. Hij h'acl de maat. Bij een onzer legerkorp sen heeft zich onlangs het geval voorgedaan, dat een landstormer. die de lengte had van 1.35 M. en dus 20 c.M. te klein was. tocli nog drie maanden als landsverdediger heeft dienst gedaan. Hij was gekeurd en gemeten, maar hii het opschrijven van zün signalement was een fout gemaakt. In plaats van 1.35 M. had men hem op pier 1.85 M. toegemeten en hii werd dientengevolge o-pgeroepen. Men heeft heel wat moeite gehad om den jongeman in het militair te kleed-en en hom een wapenrusting te ver schaffen. Vooral omdat het drie maanden duur- de, eer de geschreven fout langs bureaucra- tischen weg was hersteld. Toen dat gebeurd was lui. de landstormer afzwaaien. Hij was in dienst geen diumpjo langer geworden, maar wel een ondervinding op het gebied van leger- administratie rijker. Nieuwo smokkeltaktiek. In Zeeland passen de smokkelaars een nieuwe taktiek toe. Zij brengen eerst de smokkelwaar tot dicht bij do grens, verbergen het daar en komen den volgenden dag terug. Door deze taktiok kuunen andereu dicht bij de grens zonderlinge vond sten doen. Zoo vond de schaapherder L. op de schorren van den Zuid-Bath polder 8 zakken met B. H. K. vet. terwijl een marechaussee in den stal van de kazerne te IJzendüke 12 K.G. harde zeep vond. Een eigenaardige kwestie. In dé ge- moente Bergh. houdti thans de volgende westie de gemoedoren bezig. Vóór eenige eeuwen wer den door de graven van Bergh twee fondsen gesticht, één tot leniging en één tot voorko ming van armoede in de gemeente Bergh. Hierbij werd bepaald, dat de bestuurderen (patronen) van deze fondseu zouden worden benoemd door de magistraatspersonen van Bergh en de stichters, de Heeren van Bergh en hun opvolgers. Tot vóór eenige jaren is dit steeds gebeurd, het laatst door den voormaligen eigenaar van het Huis Bergh. den vorst Von Hohenzollern- Siguiariiifren. Deze vei-koctat het landgoed ech ter in( 1913 aan den heer G. J. van Heek te Lonnekor. blijkens de notariëele akte met tlle daaraan verbonden rechten en lusten. De heer Van Heek maakt- op dezen grond aanspraak op het mede-benoemingsreoht van do bestuurderen van liet fonds, hetgeen de raad van Bergh ech ter- betwist, omdat naar het oordeel van liet college de heer van Heek, hoewel eigenaar van het kasteel Bergh. nooit kan zün opvolger van do graven Van. Bergh, waarvan in den stich tingsbrief sprake is. De raad heeft thans op eigen gelegenheid een nieuw reglement voor het- fonds vastge steld, wat alleen in overleg met de Hoeren van Bergh mocht geschieden en waarbij de reoliten van den heer Van Heek geheel zijn uitgeschakeld. Het is te verwachten, dat de heer Van Heek hierin niet zal berusten, doch een rechterlijke uitspraak zal uitlokken. De houding van den raad tegenover den tegenwoovdigen eigenaar van het Huis Bergh is blijkbaar niet zeer welwillend. Vóór kort werd een geschenk van den heer Van Heek, bestaande uit een meubileering voor de nieuwe raadzaal, in het gerestaureerde-gemeentehuis, door den Raad geweigerd. („Hbld.") In Duitsdiland gevangen genomen. De heer H., die voor eenige dagen voor zaken uit Maarssen naar Duitachland ie vertrokken, is door de Duitscher» gevangen gezet. Het programma-kwaad. Annemen! Menu Asjeblieft, meneer.... tien cents. Man, ben je. Meneer wil zeker weten, wat liü voor zijn diner krijgt? Daar mag u toch wel oen dub beltje voor over hebben. De patroon vindt dat ten minste wel. - Dan ia je patroon. Neen, we fantaseeren een malligheid, zoo schrijft iemand in het „Vaderland en by trekt als volgt van leer tegen het programmakvvaad „Het' is niet denkbaar, dat men in een restau rant den mewachen, die er bun middagmaal willen gebruiken, aleohts dan een menu ter hand stelt, als ze er een dubbeltje voor over hebben. Maar is die fantasie niet even groote malligheid als de werkelijkheid, dat wie een concert of een opera bezoekt, offeren moet om te weten, wat er zal worden uitgevoerd of hoe de rolverdeeüng is? Die dwaasheid is my reeds, vele jaren een ergernis, do-oh dezer dagèn is me de gal overgeloopen, toen we vijftien cents zegge drie stuivers moesten betalen voor eeu programma van een kwartotavond, waarop drie nummers, werden uitgevoerd. Dat werd me toch te machtig en ik lveb met genoegen ge weigerd een dergelijk programma m ontvangst te nemen. Papier is duur. razend duur tegen woordig, maar 15 cents voor zoon ohnoozel kleutertje met tien rogels druks, neen, die afzetterij was met te kras. eti ik héb ongezouten mijne meaning gezegd. jammer alleen, dat dit niet aan hot juiste adres was de malknecht of wie het ook was. kon het. niet helpen de directeur ol" imprro- sario is de eenige schuldige eu die was niet te pakken to krijgen. Edocher zün or schuldger dan hii. Ik wil hier geen namen noouieu or zijn too- nee I- of opera-cudernomingeu. die 15, 21) of zelfs 25 cents laten betalen voor een pro gramma, dat den vorm heeft van een boekje, e.n dat voor negen tiendon bestaat uit advor- teuties, terwijl het feitelijke programma ge vormd wordt door een dun, er in genaaid blaadje papier met den titel of de titels der werken, alsmede de namen der uitvoerenden of mwiespelenden. Dat schreeuwt toch. ten hemel, daar kosten van oen dergelijk „boekwerk" dub bel en dwars door de advertenties worden ge maakt." Er boshaan hier te lande een paar dozün ver- aeuigingen voor mooie, ideëel© doeleinden: tegen het gebruik van trekhonden, tegen het hoed afnemen, tegen het schrijven van beleefd. heidstitels, tegen het vloeken.... kan daal de anti-programniabetalingiboud nog niet by? Leu verdwijnend fondsje. De onderwü'zers- vereeniging„liet, uitkeermgiscontract in de prov. Gelderland," waarbij ieder lid 1 betaalt aan de weduwe van een overleden deelnemer, zal ophouden te bestaan. Hot bestuur stelt voor, de vereeniging te onthinden eu hot kas-saldo onder de nog over gebleven leden' te vordeelen. Deze vereeniging. die bij dc- oprichting op de belangstelling van vele onderwijzers moclit rekenen, werd langzamerhand verdrongen door verschillende leven,sverzekerin,ginaatsohappijen en telt nu slechts 26 leden meer. GEMEENTF.Z AKEN Dc Ixd asti ngon fwerpo n. De heeren Wolzak en Bomans hebben op ontwerp A van de verordening op de hef fing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen, de navolgende, amendementen ingediend In art. 51 e alinea liet bedrag „f 25" te veranderen in „f J0". In art. 8 le alinea de woorden „tenzij" tot en met „wordt" te vervangen door „tus schen de echtgenooten scheiding van tafel en bed is tot stand gekomen, of ingevolge de bepalingen van art. 241 Burgerlijk Wet boek scheiding van goederen heeft plaats gevonden, iu welke gevallen de vrouw af zonderlijk belastingplichtig wordt." In art. 9 sub 2 te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stellen het navol gende „de uitgaven, tot verzekering van onroe rende goederen vereischt en die voor nood zakelijk onderhoud daarvan, doch dezé laat ste tot geen liooger bedrag dan: voor ongebouwde eigendommen van 2 pG't. en voor gebouwde eigendommen van 15 pCt. der bruto-opbrengst of, ingeval van ei gen gebruik, der vermoedelijke huurwaarde"; In art. 9 sub 5 achter liet woord „inwo nen" te laten volgen de woorden: „doch ge zamenlijk tot geen hooger bedrag dan een vijfde van het totaal inkomen van den be lastingplichtige". ACTE EXAMENS L. O. Gisteren zün alhier geëxamineerd 18 candi- Aaten. Geslaagd zijn de heerenP. Felius. Haar. lemtnermeer. P. O. Loof en C. Spierdijk, beiden te Haarlem. H. M. Tennissen en J. O. M. v. d. Werf, beiden te Beverwijk. GEVONDEN VOORWERPEN. J, v. Truyver, Brouwersstraat 89, een me daillon; P. Redekei-, Geweerstraat 15, Heem stede, een rozenkrans; G. Vonk, Holsteeg 12 rood, een portern. met inh,; J. van Aanhout Brouwersplein 3, een sleutel met ketting; H. de Zwaan, Esschilderstr. 33rood, een muil korf; F. Stap, Holsteynstr. 1, eeu vinger ring; E. Bruins, Mr van Heemskerkstr. 38, een takshond; G. van Wijle, Krom 16rood, 'een lint v.d. Tuberculose-Vereeniging; S. Weyers, Grebberstr. 25, stuk van een rijwiel- lantaarn; P. Water, Smedestr. 25, een kom pas; W. Frederiks, Zyhveg 105, een kinder- armbaml; P. v. Zanten, Haarl.liedestr. 49rood een daraestaschje met inh.; J. Kleef, Zomer- luststraat 9, Heemstede, een portern. met inh. KENNISGEVING. Do Burgemeester brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeen to. dat de op den 20en April j.I. executoir verklaarde kohieren No. 5 en 6 Afd. I. op de Personeele belasting, dienst 1917, op heden aan den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. RADEN VAN BEROEP! Met ingang van 1 Mei a.s. zijn dc bepalin gen betreffende nmbtekringen van raden van beroep voor directe belastingen, als volgt gewijzigd; onderdeel 10 wordt gelezen: het gedeelte Aler prbvTncie Noordholland, öchoorende tot de inspectiën der directe be lastingen te Hilversum. Zaandam an Amster dam (buitengemeenten); standplaats Amster dam (aan te duiden als raad van beroep voor de directe belastingen II tc Amsterdam); on derdeel 11 wordt gelezen: het gedeelte der provincie Noordbolland, behoorendo tot, de inspectiën der directe be lastingen t© Haarlem 1ste, 2de en 3de afdee- ling; standplaats Haarlem; onderdeel 12 wordt gelezen het gedeelte der provincie Noordbolhmd, belioorende tot de inspectiën der directe be lastingen te Alkmaar, 1ste en 2de afdeel in g, Helder en Hoorn, lsfo en 2de afdeeling; stand plaats Alkmaar. HINDERWET. v Ingekomen is een verzoekschrift van E. J- Hoefman, om vergunning tot uitbreiding van de koek- en banketbakkerij in het perceel aan do Amsterdamsiraat No. 22. door het daarin bijplaatsen van werktuigen. VERLOF DRANKWET. Ingekomen is een verzoekschrift, vau 11. A. van Putten om verlof, tot het vevkoopen van alccholhoudenden drank, andereu dan sterkeu drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het voorlokaal van liet perceel aan de Sant- pooTterstraat No. 5 d: alsmede van de Wed. N. Verbaten, geboren Rijken om verlof tot het ver- koopon van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterkeu drank voor gebruik ter plaatse van verkoop- in liet- benedenlokaal van het perceel aan de Zoetestraat. No. 40. ONBESTELBARE STUKKEN. Lijst der onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terug ontvangen iu de eerste helft van de maand April 1,917. Binnenlandsche brieven: Adriaans, Rossum; Mevr. Ark, Haarlem; If. H. Beels, idem; J. H. Bertz, Amsterdam; Best. der vereen, van commiezen enz. bij' de gevangenen, Utrecht: Mevr. J. P. A. Bcij- nes, Haarlem; M. Kozijn, Oosterhout; Mej. van Emden, Amsterdam; Mej. J. Enger, Bus- sum; idem, idem; Groentencontrole Den Haag; Dr. Hermans, Haarlem; Jan J. Klaas, Haarlem; Mej. „Do Korenschoof", Utrecht; J. L. G. Krugers, Haarlem; Leiderik, Am sterdam; W. v. T.oo, Haarlem; W. Peek, IJselveld, S. J. Schouten, Leiden; C. W, Th. v. Sorger, Amsterdam; J. Velcliium. id.; Bureau de Voorhoede, Leiden; Wanrooi, Ter; burg; Weijers, Eindhoven; Mij. T.Tselmonde of IJselstroom, Kampen; 2 brieven zonder adres. Binnenlandsche briefkaarten W. v. d. Aart, Laren; L. Binnenkatnp, Amsterdam; J. A. Blauw, Haarlem; P. Bon, St. Aagtenadijk; Boogaardt, IV divisie veld leger; H. v. Bosheide, Hengelo; M. Dueme, Den Haag; A. Janneman, B. en J. de Jong, Amsterdam; Mej. de Jonge idem; C J. Kanier, Den Haag; J. Ivester, Aagtens- dijk; M. E. Kleefstra, Bonnen; J. Kruijf, Haarlem; E. Mastenbroek, Kaatsheuvel; Mej. Meelies, -Amsterdam; Mej. M. Pollman, Haar- '®:,i -N- Schoonenwagen, Amsterdam; Mej. M. Schouten, Bussum; Mej. F. Smilje, Rot terdam; J. Smit, Delft Me.j 0. Stulp, Amsterdam; Suzc Swaab, idem; B. Tomas. Nijmegen; J. C. de Visser, Amsterdam; Mej M. v. cl. Voort, Utrecht; Mej." M. C. Vos- tumbert, Amsterdam; D. v. Wateren, Amersfoort; Gerard v. d. Wetering, Arnhem; Jan v.d. Wetering, idem; Nelly v. d. Wete ring, idem; J. v. d. Woerde, Amsterdam- 13 briefkaarten zonder adres. Buitenlandsche brieven. Hubertus von Maubeuge XI A. Korps Duitschland. Buitenlandsche briefkaarten. Melle B. Pander, Aux Chamois; één brief kaart zonder adres. GEVEOHTSVORMEN DER INFANTERIE. Door den commandant van het veldleger is bepaald, dat d© off;ciereü»der bereden ar- lerio, ten einde hen meer bekend te maken met do govechtsvormen der infanterie eu al- zoo huu geschiktheid om als gevechtsleider in het eigen wapen op te treden nog 1e ver hoogden, gedurende een 14-tal dagen gede tacheerd zullen worden bij de infanterie, even als zulks indertijd bepaald werd voor de officieren dor cavalerie, met dien verstan de, dat de officieren der artillerie de oefe ningen niet als aanvoerder zullen bijwonen doch als toeschouwer. Aanvankelijk worden alleen gedetacheerd de batterij- en hoogere commandenten, als ook de officieren-verkenners. Zoodra de batte rijcommandanten gedetacheerd zijn gewee-t, zullen ook jongere officieren, die bij verl ozen als batterijcommandrmt inval'en, wortfè ga_ detacheerd voor gelijk doel. BET'RÜCWBAARHÏlIbSRlT. De 'a-Gravenhaagsche Wielrijdersvere ni- ging „Excelsior" besloot op Zondag 3 Juni e.kje en grooten betrouwbaarheidsrit te or- ganiseeren over oen afstand van jslm. 170 K. M. De afrit is bepaald op 's morgeus 9 uur van het Boschhek vanwaar de tocht verder zal gaan over den Deyl, de Haagsch© Scho(uw, Oestgeest, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Heem stede, Haarlem (vliegende controle), Halfweg, Sloten (Adm. de Ruyterweg), Amsterdam (vaste controle), 'Schollebrug, Ijuivendrecht, Abcoude, Loenen-Vreeland, Loenen-Nieuwer- sluis, Breukelen, Maarssen, Zuilen, Utrecht (vaste controle), do Moeren, Harme'en, Woer den (vliegende controle), Bodegraven, Gou- wer,sluis, Alplien, 'Leiderdorp, Leiden (vaste controle), de Vink, Haagsche Schouw (vlie gende controle), den Deyl naar Boichhek te- l'Ug. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel, zijn over de afgeloopen week, eindigende 21 April, in Nederland uitgesproken 14 faillissementen tegen 16 faillissementen in dezelfde week van het vox-ige jaar. Van 1 Januari tot en met 21 April 1917 256 faillissementen tegenover 311 over hetzelfde tijdperk van het vovige jaar-. 3 Premieleening Rotterdam van 1868. Trekking van 2 April. Betaalbaar 1 Juli. No. Gld. No. Gld. No. Gld. 4076 1500 10833 1Ö00O 12132 500 12912 500 15377 500 21273 500 26886 500 38829 1000 41569 500 64213 -500 ad f 200— 2 PCT. LOTEN MIJ. VAN KANAAL- Erf HAVENWERKEN TE BRUSSEL AD FR. 100 VAN BRUSSEL. Loting van 7 April. 26 Seriën.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 6