VOOR FRAAI DRUKWERK BERICHTEN BUITENLAND BINNENLAND PARLEMENTAIRE KRONIEK. VRA6E MEN OFFERTE BU DE „DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD", NASSAULAAN 49 HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741. Hebt gij den brief van Hindenburg niet ge lezen? Gij zoudt het wagen hem te trotseeren? Een hondsvot (hnndsfott) zal zijn een leider, die niet arbeidt zoolang hot leger tegenover den vr/ nd staat. Het is in ons midden'dab zich de ergste vijanden bevinden. Het ziin de klein- moedigen en zü di# tot de staking ophitsc- Zij moeten gebrandmerkt worden voor h'et volk, deze verraders van vaderland en leger. Laf aards zijn zji, die het oor leenen aan hunne woorden. Wie waagt het niet te arbeiden, als Von Hindenburg het beveelt? Wjj zijn niet ver van h'et doel: het gaat om het bestaan van het volk." UIT RUSLAND. BERLIJN. 27 April. (Part.) Volgens berich ten uit Stockholm puhliceeren de Russische bladen lange lijsten van afgezette beambten, warnnder de militaire gouverneur van Gali- C'c> Treoof, de gouverneurs van Pskorw. Cher- r a en Tula en de hoogste beamten hij de admi- ^«70 TTaulcafïiifi pti N 00 It V. EG EX. Eeu.... schaatsenmuseum. Kristiania, de Noorsche hoofdstad, is een nieuw muséum rijk geworden, dat waar schijnlijk eenig in zijn soort zal zijn. In dat museum is een uitgebreide collectie schaatsen bijeengebracht. Ze toont vrij volledig de ont wikkeling van de schaats aan. Begrijpelijkerwijs is de oudste tijd zeer Bchaars vertegenwoordigd. Men vindt, daar van slechts eenige .paren schaatsen uit den oertijd, gevonden bij opgravingen. Des te talrijker zijn de exemplaren uit den nieuwen sn nieuwsten tijd. Men ziet er alle mogelijke vormen: Hollandsche en Scandinavische- schaatsen, schaatsen voor kunstrijders, hard rijders, enz. Berichten in I tot 5 rebels De provincies Perugia en Aiezzo in Italië zijn door hen aardbeving geteisterd. Er zijn eenige menschen omgekomen. De Russische generaal Tsjerbetsjef is tot plaatsvervangend opperbevelhebber van het Roemeensche front benoemd. Opperbevelheb ber (althans in naam) is de koning van Roe menië. Volgens een radio-telegram uit Was hington aldus meldt de „Beri. Lok. Anz." gaf de minister van oorlog de hernieuwde verzekering, dat het doelloos was, thans een Amerikaansch hulpkorps naar Europa te zenden. Volgens bericht uit Parijs aan de „N. Zür. Nacnr." had in het arsenaal te Tbulon eene ontploffing plaats, waarbij 17 militai ren, onder wie eenige officieren, gedood wer den. Aan dc „RerL Lok. Anz." wordt uit Kopen hagen geseind, dat te St. Petersburg twee samenzweringen ontdekt werden, die een her stel vah het oude régime beoogden. Volgens Franse he bladen, is de^kmeri- kaansehe vlieger Dugan, volgens mededeeling zijner kameraden bij een luchtgevecnt boven do Duitsche linies naar beneden geschoten. Op de jaarbeurs te Lyon exposeert Creu- eot niet alleen machtige machines, maar ook projectielen van62 c.M. CRISIS. Benzine en Benzol. De voorzitter en de secretaris van de Ne- deriandsche Chauffeurs-Veieeniging hebben in p,en verzoekschrift aan den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel gevraagd ten spoedigste tot een algeheele evenredige dis tributie van benzine te willen doen pver gaan, terwijl zij den minister in overweging geven, indien mogelijk, ook benzol te doen distribueeren voor het auto-bedrijf. Het verzoek is een gevolg van een in een vergadering van ruim tweehonderd chauf feurs (in particulieren dienst) aangenomen motie. NEDERjL-OORLOG. Brood naar België. Eerstdaags zal de brooduitvoer naar Bel gië opnieuw worden toegestaan volgens aan wijzing der Commissie Fleskens. Aan de meelfabrikanten zijn bereids or ders afgegeven tot verzending der grondstof fen naar de bakkerijen. ALLERLEI. Het vrjilaten van de schepen op 1 Mei. Het Departement van Buitenlandsche Za ken deelt ons mede, dat een aantal Neder- landsche schepen, geladen met veevoeder, .cunstmeststoffen en graan, welke thans nog ,u Engelsche havens liggen, op den lsten Mei ie thuisreis zullen aanvaarden, onder- volledige waar-borgen van de Duitsche regjeering voor ■en veilige vaart, voor zoover betreft ge- aar van de zijde van duikbooten. De schepen zuilen de nationale vlag moe ten voeren, terwijl op den romp en de brug constructies van verticale roode en witte s treepen. van 3 M. breedte moeten worden aangebracht Blijkens uit Engeland ontvangen bericht, zullen de schepen aldaar in staat worden ge steld, zich van de genoemde ken teekenen te voorzien, terwijl ook verder alle medewer king wordt verleend om het vertrek der schepen op den bepaalden datum mogelijk te maken. De treiler „Amsteldük" ge torpedeerd. De stoomtreiler „Amsieldijk" is gisteren morgen 10 uur, ten Noorden van het Haak- vuurschip, in de vrije vaargeul door een duik boot tot zinken geschoten. De opvarenden kregen vooraf verlof het schip te verlaten. De ,7Amsteldijk" was thuis stoomende. De- bemanning werd 2 uur later door de uit- stoomehde etoomÖeuger „Clara" opgenomen en naar Umuiden gebracht Wethouder Jitta. Naar het „Hbld." verneemt, is dr. N. M. Josephus Jitta, wethouder van Amsterdam, die in September a.s. aan de beurt, van af treden is als wethouder van de openbare ge zondheid, voornemens, zich niet herkiesbaar te stellen. Kamerverkiezing: Helder. Naar het „Hbl." verneemt, zal de heer A. P. Staalman, oud-lid der Tweede Kamer, door een groep onderofficieren der marine can- didaat worden gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Helder. De Themis vergaan. De „Wilhelmina U. M. 35" heeft den 18 April visschende van 53 gr. 41' N. bij 4 gr. 20' O. tot 63 gr. 58' N. bij. 4 gr. 18' O, opgevischt een bruinlederen taseh (citybag), waarin- zich bevonden papieren van de be manning van het s.s. „Themis," van de Kon. Ned. Stoomboot Mpij., te Amsterdam. Het schip, dat. ongeveer 25 of 26 December j.l. had moeten binnenloopen, werd sedert dien vermist. Het kan nu als vaststaand worden aangenomen, dat het stoomschip verongelukt is. De papieren in de citybag l»estonden o.m. uit den zieebrief, de pa sen van de' equipage en een certificaat van den kapitein van hét schip. Enka uitgetreden uit de S. D. A. P. Naar ,.Het Volk" meldt, is mej. A. van der Vlies te Schiedam, meer bekend onder 'den schuilnaam Enka, uit de 8. D. A. P. getreden. Als reden gaf zij den Schiedanischen cor respondent van het blad op, dit de revolu tionaire zoomin als de christen-socialist zich in de organisatie der S. D. A. P. langer thuis kan gevoelen. Deputatie „Indië Weerbaar." „Onze Vloot" heeft gisterenmiddag d depu tatie „Indië Weerbaar" in de feestzaal van „De Twee Steden" te 's-Gravenhage ontvan gen. - Verschillende militaire en civiele autori teiten waren tegenwoordig. De voorzitter van „Onze Vloot," de heer H. M. van Bemmelen, sprak de Indische heeren toe. De heer Van Hinloopen Labberton bedankte namens hem JhV. Qua) les vaijj Ulford. De toestand van het lid van den Raad van State jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford, die sedert geruimen tijd ongesteld is, is zeer ernstig en zorgwekkend gfeworden. Brand. Te Schijndel is geheel ai'gebrand liet arbeidershuis, eigendom van ,M. van Heer- turn, bewoond door A. van de Ven. Verze kering dekt 'de schade. Heidebrand. Onder de gemeente Til burg heeft gistermiddag een felle heidebrand gewoed. Ongeveer 20 hectaren, toebenooren- de aan die gemeente, werden vernield. De militairen wisten den brand te stuiten. Oor zaak onbekend. Gevecht met een wisselwachter. Een wisselwachter der Staatsspoorwegen trof Woensdagavond in een spoorwagon op het terrein van het station IJssetmonde een on bekende aan. Het zegel van dezen spoorwa gen was verbroken. Tusschen dezen man en den wisselwachter, die hem vastgreep, ont stond een worsteling, waarin zich weldra een paar andere mannen mengden, die mede den wachter te lijf gingen en hem tegen den grond sloegen. Daarna namen zij aile drie de vlucht. De wisselwachter is in. het ge laat verwond en heeft een messnede over zijn pet gekregen. Diefstal aan boord van de „Kongsli'. De eerste stuurman E. Wald, van het Noorsche stoomschip „Kongsli heeft, naar de „N. R. Ct." meldt, aangifte gedaan, dat tijdens dit stoomschip onbeheerd in de Noordzee rond dreef^ ten nadeele van de reederij en de be manning verschillende voorwerpen van boord zijn gestolen, ais: drie trossen, twee horlo ges, een groot aantal messen, lepels, vorken, enz. Aangehouden. Door twee rechercheur® ia in een hotel te Amsterdam een 20-jar.ig;e Duit- scher aangehouden, verdacht van roofmoord, in Duitse!)! and gepleegd. üoodelqke val. Twee glazenwasscliers stonden in de Statenzaal van het Provinciehuis te Groningen op een ladder de ruiten af te nemen. Plotseling gleed de ladder uit en stor ten de mannen op den grond met het treurige gevolg, dat de 69-jarige J. N. onmiddellijk diood waa. De 70-jarige weduwe J. B.. bewoonster van een kamer in het Sint Anthonie-gastkuis. is van den zolder, dien ze schoonmaakte, in den turfkoker getallen, waarin, toen men haar miste, haar lifk gevonden werd. D© moord te Patcrswolde. Het sectie- onderzoek op 't lijk van mej. J„ uit Paters- wolde heeft uitgemaakt, dat haar ze steken zijn toegebracht, waarvan één in de borst, twee in den rug en één diepe snede in den hals. Het justitieel onderzoek duurt voort. Om trent den dader is men nóg niets op het spoor. Sluiting apotheken. Men schrijft uit Hoorn: Na veel overleg is door de vier alhier gevestigde apothekers van de inspec tie verlof bekomen, om ook de avond- en nachtdiensten om beurten waar te nemen, evenals dat met den Zondagsdienst het ga- val is. Telkens voor een week zal van '6 av. 8 uur tot s morgens 8 uur slechts een der 8vier apotheken geopend zijn. Afhalen van Nederlanders. De directie der maatschappij Zeeland deelt mede, dat het stoomschip „Zeeland" te beginnen a.s. Maandag na verkregen vrijgeleide der Duit sche regeering enkele reizen naar Engeland zaL maken om de daar te lande reeds lang vertoevende Nederlanders af te halen. Aan gezien het landen van passagiers te South- wold door de Engelsche regeering niet wordt toegelaten, kunnen op de uitreis geen per- nen worden meegenomen. Brand. Dinsdagmiddag brak er een felle brand uit in de prachtige woning van mej. de weduwe D. Willig, te Beemster, nabij Oosthuizen. Het huis brandde geheel af. Veel zilver en antieke voorwerpen zijn verloren gegaan. Oorzaak onbekend-; een en ander was verzekerd, doch zeer laag, zoodat de bewoonster veel schade lijdt. Een vondsh Te Heer.-Hugowaard werd in den nacht van 10 op 11 Maart bij den heer C. Z. ingebroken en een kistje met geld en papieren ontvreemd. Gisteren, Woens dagmiddag, werd het kistje op een erf--van K. onder een hdoimijt teruggevonden) De papieren zaten er nog in, maar .het geld was verdwenen. De petroleumnood. De pogingen aange wend bij den betrokken minister om voor de visschers petroleum te krijgen, ter voorko ming van aanvaringen bij nacht, zijn in zoo verre bekroond dat in het uiterste geval minstens een halve kan petroleum per week zal worden verstrekt. Nekkramp. De militair uit de barakken op de Schapenmeent te Naarden, die, lijden de aan nekkramp, in het hospitaal te Naar den werd opgenomen, is gisteren alhier over leden. EERSTE KAMER. Landbomvbegrootingr. Er is gisteren heel wat in de Eerste Kamer te doen geweest over de voorgenomen op richting eener uitvoercentrale. Vrijwel kwam de heele Eerste Kamer er tegen in verzet en gaf de Regeering over haar plannen ge ducht den wind van voren. En niet een enkel lid, -maar van alle zijden kwamen de beden kingen. Bij de fc prekers die eergisteren bedenking! hadden geopperd tegen zulk een kras ingrij pen in het bedrijfsleven en zulk een verstarren van den ganschen handel, kwamen zich gis teren nog de heeren Stork, Ocemer en Van Nierop voegen. f Om eenigszins de bezwaren er tegen te schatten, iaton wij hier een resumée der dis- cusies volgen. De heer STORK verlangt een pertinente toezegging dat ten aanzien van '6en uitvaer- oentrale geen beslissing zal worden g nomen vóórdat het Parlement een beslissing heeft kunnen nemen. Hij vraagt, met het oog op-de ook in industrice!e kringen gewekte vrees nadere inlichtingen omtrent aard en omvang der gedachte Naamlooze Vennootschap. Hij zou groot bezwaar hebben tegen heffing van een vermomd uitvoerrecht door middel van een uitvoercentrale. De heer. OREMER meent dat de oprich' ing cener uitvoercentrale zou neerkomen op hef fing van 100 pCt. oorlogswinstbelasting en daarom allen orider n om inggeosi zou düoden, terwijl toch de oorlogswinst handel en nij verheid op ongekende wijze heeft doen op bloeien. Hij waarschuwt vooral tegen het be trekken van Indische producten in de bemoei ingen der centrale en dringt aan op het raad plegen van belanghebbenden en deskundigen over belangrijke maatregelen. De heer Westerdijk' vraagt spoed met do regeling van het Honger Landbouwonderwijs. De heer VAN NIEROP is voor concentratie van den uitvoer, teneinde den invoer en het financieren van den uitvoer gemakkelijker te maken; hij is echter geschrokken van het plan om den ganschen uitvoer te geven in han den van |een uitvoeroentraie. Op deze morgen werden de volgend© Mededeelingen over de Uit- voer-Centrale. gedaan: Minister POST1LÜMA betoogt dat de uit voer niet geheel kan worden stopgezet omdat dit groote werkloosheid zou veroorzaken. Ten einde de aanraking van het departement met het practised© leven ook na de crisis te ver zekeren, is een raad voer geldhandel, waren handel, nijverheid en landbouw in voorberei ding. Wat de Uitvoeroentraie betreft, de bedoe ling is niet den Staat te maken tot O. W.er; wel wordt winst gewenscht. Onder de rege ling zullen begrepen zijn buitenlandsche, bin- nenlandsche en Injiische producten en mis schien ook de sciieepvaart. Doel is ophefiing der betalingsmoeilijkheden met het buiten land, het verkrijgen van grondstoffen en hulp stoffen, gelijke verdeeling der lasten over do producenten, uitbreiding van de binnenland- sche voorziening van levensmiddelen tegen passende prijzen en in stand houden van den uitvoer ook na de mobilisatie. De op te rich ten naaml. ve-nn. zal de eenige zijn door wel ker bemiddeling consenten zulten zijn te ver krijgen. De winst boven 4 a 5 pOt. voor de aandeelhouders zal in de schatkist vloeien, evenals de winst te maken döor de Bons voor het financieren der zaak. De minister meent, dat de regearing niet de beslissing der Kamers behoeft te vragan. Hij vreest de geopperde bezwaren niet of niet in die mate als sommige afgevaardigden. Zijn grootste bezwaar zijn de moeilijkheden voor De Minister van Buitenlandscke Zaken is den handel. over d© vrees voor internationale moeilijkhe den heengestapt. De regeering aal niet deel nemen in het kapitaal eenfer vennootschap, noch deze verbintenissen garandeer©n. Is op richting cener bank voor financieren noodig, dan.zal de regeering wel deelnemen in het kapitaal dier bank. Nadat de regeering heeft verklaard de be zwaren in overweging te zullen nemen, onder reserve dat de tijdsomstandigheden tot onver wijld handelen kunnen dwingen, wordt een motie-Van Houten om uit te spreken dat voor de instelling van een uitvoer-centraie een spe ciale wet noodig is, aangenomen met 30 (al gemeen©) stemmen. Dat was het resultaat der zeer bewogen debatten. De Landbouwbegrooting wordt daarna zon der stemming aangenomen. Vervolgens is aan de orde de Beschikbaarstelling van levensmiddelen. De heer VAN DER FELTZ komt op tegen vervoerverboden speciaal van groenten. De heer WESTERDIJK vreest, dat de turf- voorziening voor het volgend seizoen zal mis- loopen. MINISTER POSTHUMA zal voor turfvoor- ziening doen yat hij kan en acht vervoerver boden wel toelaatbaar. Het ontwerp wordt zonder «temming aange nomen. Bij behandeling van de Begroot,ing van Finatfciën. vraagt de heer FRANSSEN inlichtingen over de laatste crisis aan financiën, waarvan niet alles hem helder is, als het waar is dat minister Treub niet van standpunt is veranderd. De heer VAN WICHEN dringt aan op het productief maken van gronden langs de duinen. De heer VAN NIEROP acht den koerst vap uitgifte der laatste leeningen te hoog en wil dien koers niet in de wet Hen vastgesteld. De heer STORK steunt dit betoog. Hij me t ook dat het staatsmonopolie van net verzeke ringsbedrijf geen groote winsten voor den Staat zal opleveren. Daarom wil spr. aan de benoemde staatscom missies. ook vragen wat de vermoedelijke op brengst zal zijn. MINISTER CORT VAN DER LINDEN be toogt, dat de verantwoordelijkheid der regeering niets heeft te maken met het aftreden van den heer van Gijn. De tweede maal ging de heer van Gijn heen om een geheel andere reden dan de eerste maal, zoodat van een ommekeer bij de regeering geen sprake is en wat de meening van den heer Treub over de Ouderdomswet be treft, de meening van den Minister van Water staat, die de wet thans heeft te verdedigen, Is eenigszins anders, maar de homogeniteit van een kabinet gaat niet zoo ver, dat in dezen gelijke opvatting zou zijn te eisehen. Morgen antwoordt de heer Treub nog op de vragen omtrent de ministerwisseling. TWEEDE KAMER. De zaak Schröder. Op de bekende vraag van den heer Knobel, over «de inmenging van de gezanten van Frankrijk en Italië, ter zake van het re quisitoir van den advocaat-generaal van het Haagsche Gerechtshof, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Loudon, hét vol gende geantwoord: „Het door den heer Küobel bedoelde be richt is in den vorm waarin het in de pers is omschreven, niet juist. De gezanten van Italië en Frankrijk heb ben den Minister niet gevraagd welke maat regelen de Regeering dacht te nemen ten einde den eerbied v.oor onpartijdigheid en neutraliteit bij de rechtspraak te verzekeren. Zij hebben zich echter bij den minister bezwaard over sommige opmerkingen en be- schouwingen van den procureur-generaal bij het Ilaagsche gerechtshof in de toelichting op zijn requisitoir in de strafzaak-Schröder. Zij vroègen voorts welke maatregelen de Nederlandsche regeering dacht te nemen naar aanleiding van bedoelde uitlatingen van den procureur-generaal. De Minister gaf den gezanten ten „ant woord, dat de tekst van de rede van den procureur-generaal hem niet bekend wasdat hij evenweL enkele door hen uit een pers verslag aangehaalde uitlatingen van dien ma gistraat, welke aan een der oorlogvoeren den aanstoot konden geven„Jbetreurde% maar dat er. naar zijn meening, voor de regeering gelijk de gezanten wisten, hier te lande zicfi geenszins inlaat met de wijze van behande ling van rechtszaken in gevallen als het onderhavige, geen termen bestonden om bij zondere maatregelén te nemen; dat hij in- tusschen zijn ambtgenoot van justitie met het vorenstaande in kennis zou stellen. De Minister veroorlooft zioh hieraan toe te voegen, dat hem uit een door den procu- oureur-generaal overgelegd verslag van het door dezen gesprokene is gebleken, dat de gewraakte uitlatingen ,in het verband waar in zij gedaan waren dé perken der onzijdig heid niet te buiten gingen." UIT ONZE VORIGE OPLAAT? HAARLEM. SCHILDERIJ f—AQUARELLEN EN TEE- KENINGEN DOOR H. KRUIJDER IN DE KUNSTZAAL DE BOIS, Er' is hier een tentoonstelling van geen al te groote omvang, welke niettemin 'een volledige kijk geeft op den kunstenaar Kruij- der. In z'u smaakvol ingericht - atelier zagen we vroeger het resultaat van zijn zoeken en strijden, bewonderden vele zijner wer ken en respecteerden den werker die., nooit tevreden met het bereikte, steeds naar hoo- ger zoekt. 7 Kruijder is dan ook een serieus kunstenaar en een persoonlijkheid die, niet ongevoelig voor de stroomingen, de vreemde invloeden op zich laat inwerken, een enkele maal af dwaalt, doch ten slotte steeds weer zich zelf wordt. Vroeger was hij een realist en uit die periode kennen we de koelen en de krachtig gepenseelde stillevens in soms .wat z war en toon, later ontwaakte in hem de fantast en thans niet meer tevreden met een zuiver© navolging der natuur, uit zich in zijn werken een streven naai- vergeesllijking. We zien een frappante aquarel: Zonlioht na den storm. D© woedende elementen zijn bedaard, nog trilt en siddert het gewas, en de straks zwiepende en buigende kruinen van het trotsch geboomte richten zich weer fier om hoog, de zon breekt door de wolken en over giet net geheel met gouden gi-oed.Dit moment wenschte Kruijder uit te beelden, deed het met meesterschap en in een prach tige techniek. Er fs een teekening in sepia „Gathedraal bosch" welk© volkomen beantwoordt, aan den titel. We kennen immers die machtige indruk van een bosch van zwaar geboomte, waarin de stammen ons lijken ais de kotommen, tor- schend de bladerkruin die als een gewelf d© ruimte overspant, een lichtspeling als ko mend door getraceerde vensters van de grooitsche scheppingen der Gothiek. Dat vin den we hier. Wanneer kunst zóó voor zichzelf spreekt is meerdere explicatie overbod'g. We wijzen nog gaarne op de teekening „Paradijs," van rijke, weelderige bewerking, op het zilver- boompje, vol stemming en in zil vergrijzen toon, op de krachtige teekening, „de Rantsoe neering" en ten slotte op de aangrijpende onderwerpen uit den wereldmooid: Goed oogstjaar en Kerstnacht in België. Het kleine zaaltje wordt gevu.d door enkele werken, w.o. een heerlijk sappige aquarel van KamerlinckOnnes, een stilleven met schelpen Van M. van dei- Valk, waarin de schelpen het meest bekoren. Verder enkele kleine werken door Schreiuder van de Ciool- wijk en een studie van Izaak Ieraëis. M. r. d. W. GEGUND. De verbouw van de peroeelen Groote Hout straat 111113 en Klein Heiligland, tot bios coop theater, is opgedragen aan den mineten inschrijver, de firma W. A. van Zanten, alhier, voor de som van f 69.990. 'De stucadoorswerken zijn afzonderlijk op gedragen aan den heer H. Doing1, alhier, voor eene som van f 7150. i aanbesteding. Gedeputeerde Staten van NooTd-Holland hebben aanbesteed bet onderhouden en ver nieuwen van verfwerk aan de gebouwen en inrichtingen van het Noordzeekanaal, ge durende bet jaar 1917r in 8 perceelen en in massa. Earning le perc, f 5700; 2g perc. 2800; 8e perc. f2000; massa der 8 perceelen f10500. Laagste inschrijver J. H. v. d. Lichte, Am sterdam, resp. voor f5722; f3083; f2140 en f10945. VAN ONZE RECHTBANK. (Ziting van heden.) Looddieven. De varensgezellen J. K. en' E. S. ston den terecht wegens diefstal van een looden pijp. Dien diefstal hebben ze gepleegd toen ze werkeloos waren en in een hutje in de duinen leefden De looden pijp hebben ze voor goeden prijs aan den man gebracht. Voor zulke waar zijn altijd genoeg afne mers! De eisch 'tegen ieder luidde 4 maan den gev. straf. Een heler. Een kameraad van de vorige dieven, ze,- kere T. G., heeft van hen f 10 aangenomen, een deel van de opbrengst van 't door dief stal verkregen goed. Deze bekl. ontkende doch het hielp hem niet veel tegenover de soiiede verklaringen der gehoorde getuiged. Ook tegen G. luidde de eisch dan ook 4 m. gev.straf, met aftrek der preventieve heek.-' tenis. DE INBRAAK BU BEEKMAN TE BLOK- MENDAAL. We hebben indertijd melding gemaakt van de inbraak en diefstaL bij de gebr. Beekman te BIcemendaal, waar 12 autobanden, die een waar de van f 1000 vet'egenwoordigden, ontvreemd werden. J. H. J. D. en A. A. B. te Amsterdam waren de schuldigen. Zij zijn op 20 Maart per rijtuig deitig uit de hoofdstad vertrokken, om in den avond van dien dag in de Bloemendaalsche auto- garage hun slag te slaan. De veroverde buit werd in het rijtuig gebracht en even deftig reden de dieven weer naar de hoofdsad terug. Dergelij ke nachtelijke tochten, in deze tijden van uitvoer verboden en smokkelen, wekken- altijd ten zeerste de aandacht van de politie. De veldwachter K. Siegersma te Sloten, vpnd 't zaakje tenminste verdacht, toen het voertuig zijn gemeente passeerde. Hij spitste zich al op een mooie vangst vanTrauduleuze aardappe ver voerders, hield het rijtuig aan, keek naar binnen en ontdekte12 autobanden. Dat was een nog grooter succes dan S. verwacht had Auto banden, die 's nachts pér rijtuig vervoerd wor den, dat is geen zuivere waar. De zaak werd spoedig heeLduidelijk, en 't bleek, dat met de arrestatie van de twee Amsterdammers een goede vangst gedaan was. De eisch luidde tegen beiden 2 jaar, met af trek van voorarrest. De Slotensche veldwachter kreeg een pluim en beklaagde B. hield een heele speech ter zijner verdediging. Ook D. vroeg clementie. Uitspraken, De Arrondissements-Eechtbank alhier deed heden d© volgende uitspraken: E. v. d'. P„ los wet*kman te Haarlem, heling, na verzet bekrachtigd. J. H. E. BB., zonder beroep te HilLegom, heling, na Verzei oekrachtigd. J. T-, los werkman en A. T. varensgezel, beiden te Haarlem, diefstal, ieder Haarlem, heling, vrij gesproken. T. Sch., te Zaandijk, Eenv. beleed, ambt. in funct e, f KJ boete of 10 dagen hechtenis. O. S., A. B,f B. J. Sch., P. O. R., zonder-beroep te Umui den, 'diefstal,, le en 2e ieder 6 maand n gev, straf, de 8de en 4e ieder f 5 boete of f 5 dagen hechtenis. T- T., vischhandelaar te Umuiden, heling, vrijgesproken. H. L., ma chinist te IJmuiden, wederspannigheid, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. W. U., fabii ka ar beider te Pu merend, Eenv. beleed, amb tenaar in functie, f 10 boete of 10 dage» hechtenis. - BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd26 April P. Schipper en M. Heijtveldt. J. P. de Vos en J. Fortgen». H. W. van Riet Paap err M. H. Lee- nart. M, v. d. Berg en O. C. M. Everts. Getrouwd: 25 April m, van Hage en J. Bon. 26 April P. .W1. Groot en II. CV ,W. Rijken. Geboren: 24 April z. van J. Schutter de Jongh. z. van O. M. E. Berthoiee— Wagenaar. 25 April z. van L. v. Gooi- Swidde. d. van H. Klij zing—van Dam. 26 April d. vart J. H. C. Verheijde—Her- meling. Overleden: 24 April P. Sindorf-Nijssen, 62 j. Assendelverstraat. VAN Onza ï.iiui» 1 öaNK zitting van gisteren). dit is overtreden geworden door den haltechel van het de H. IJ. S. M. op het station te Lei huiden, v. d. V. die op 30 December oorzaak is geweest van een botsing tusschen trein I3Ó1, die uit de richting Leiden kwam, en een paar goederenwagens, die op -de rails stonden. Ge lukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor; welia eenige materieële schade aangericht. De chef was vergeten, dat de losse goederen wagens op de lijn stonden en toen de tfein uit Leiden aankwam, zette hij een sein op veilig, waardoor die trein op de bezette lijn reed en tegen de wagens aanbotste. Het O. M. vorderde wegens deze vergeetachtigheid, die gelukkig goed is afgeloopen, 25 of 25 dagen hechtenis. Bekl. riep de clementie in, omdat.hij als alle spoorwegambtenaren in dergelijke gevallen, reeds door de H, IJ. S. M. gestraft was. J. 6. S. te Zaandam, reed per fiets over deo weg, toen er. aan den rechtschen kant, een hom denkar stond. Toen hij' er langs fietste, blafte da hond hem aan en van S. maakte zich zoo kwaad, dat hij den hond met z'n rijwiel een gooi gaf; het dier brak een poot en jankte verschrikkelijk. De poot is weer goed genezen en van S. heeft de zaak door een schadeloosstelling van 12 lA gulden met den eigenaar in orde gemaakt. Des niettemin stond hij nu terecht, want de officief had gemeend, déft een vervolging nog noodig was. Nu zal de hardhandige Zaandammer nog meer moeten schokken, want de ambtenaar van het O. M. eischte f 20 boete. Dat is F. W. M. uit Amsterdam, die ontslag heeft gekregen uit den militairen dienst, omdat hij daarvoor "ongeschikt geworden was. De ma die den indruk gaf zenuwpatiënt te zijn. mee* 7in dienst onbillijk behandeld te zijn en I aantal grieven heeft hij dan gek Jg eet» 1 jaa.i- eu 6 nuuundem. J. BI., «onder beroep to

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2