NIEUWE HUIL CIUMHT DE DAMIAATJES Ware adeldom „Neutrale" Melkveehouders en „Zuivere" vakorganisatie. FEUILLETON OE OORLOG 26 Vrijdag 27 April Tweede Blad Wat eëri verdacht en onmogelijk opschrift, „neutraal" en „zuivere". Och ja, men heeft weer een nieuwe melodie gevonden op het oude refrein van neutrale vereenigingen en men vangt de menschen weer, men is weer goedgeloovig. De neutrale bond van melkveehouders in N. en Z.-Holland zoekt zijn ledental, óók en vooral in N.-H. uit te breiden, iets waartegen niemand bezwaar zal hebben, alszij tenminste met haar reclame onze Roomsche boeren niet bij den neus neemt. Of zij dat zoo gemakkelijk laten doen? Op de markt zeker niet, doch met het lid worden eener organisatie dikwijls wel. Hoe zou het anders toch mogelijk zijn, dat er katholieken lid worden van den bond van melk veehouders, zelfs als bestuursleden of voorzitter fungeeren, en dat gebeurt. Hoe komt dat? Och, als een spreker komt, dan adviseert hij ook R.-K. in het bestuur te nemen, vanwege de neutraliteit, en al zegt hij het niet; anders is er gem moge lijkheid op, omvertrouwen te winnen en ook Roomsche contributie h f 4 en 5 per lid te ont vangen. Er is dan wel een voorman onder de R.-K. te vinden die 2ich beschikbaar stelt als zoodanig en de overige R.-K. volgen, omdat de spreker toch zélf katholieken in 't bestuur ver zocht, en dan zijn we vereerd en gelukkig dat men ons in den nieuwen bond niet negeert, doch zoo mogelijk de evenredige vertegenwoordiging in toepassing brengt. Doch met dat ailed' is de vereeniging nog als zoodanig niet katholiek, weet men zelfs van haar werkplan en doel mets ai Dan zijn de Land- en Tuinbouwers menschen die zich in niet-Katholieke vereenigingen organi- seeren mogen, in tegenstelling met alle andere categoriën Geldt voor hen die wensch onzer Pausen en Bisschoppen niet? 't Schijnt dat mm meent van niet, ofdat er zijn die geen gehoor wen- schen te geven aan den wensch Van onzen Bis schop; dat men zich tegen dm uitdrukkelijken wensch van Z. D. H. toch in neutrale vereent gingen wenscht te treden. Hef zal nu toch wel overal bekend zijn, dat voor 2 jaar op verzoek van Z. D. H. een R.-K. Land en Tuinbouwbond is opgericht, in de ver wachting, dat natuurlijk alle Roomsche Land en Tuinbouwers daar en da&r alleen hun belan gen zouden verdedigen. Als toch een „Christe- lijken" Boerenbond niet meer gewenscht is, zal een „neutrale" toch zeker hoogst ongewenscht zijn, vooral als die hooggeroemde neutraliteit zooals altijd een wassen neus is en het program voor den boer als melkveehouder niets bijzonders biedt, dan alleen, dat de contributie naar het aantal melkkoeien berekend wordt. Het is een landbouworganisatie, welke zich vermoedelijk Bond van Melkveehouders noemt om leden te krijgen. Door het Centraal Bestuur van dien Bond wordt thans een brochuurtje uitgegeven, om le den te werven. Het kan zijn nut hebben, om dit even te be spreken, om te bewijzen, dat geen enkele katho lieke. veehouder of lid van den L. T. B. in deze organisatie moei treden om zijn belangen beter te behartigen; integendeel, dat het eenige motief kan zijn, wat geld naar onze tegenstanders te brengen de contributie is voor een veehouder met 20 koeien f 5.dus nog al aardig) waar mede men steen en kan koopen, om ons aie later naar ons hoofd te slingeren. De schrijver begint met een klacht, dat de boeren zoo slefcbt vereenigd zijn, wat hij aan de kortzichtigheid der boeren toeschrijft, hiermede zal ieder het wel eens zijn! Dan vertelt de heer Vaandrager, dat: In af wijking van andere organisaties op landbouwge bied, waar men dm zeer zonderlingen toestand aantreft, dat een groot gedeelte der leden niet eens tot het vak behoort en meermalen belangen heeft in strijd met de onze, werd door de oprich ters van den melkveehoudersbond een goeden frondslag gelegd. Krachtens de statuten mag ij, die gem melkveehouder is, of in ander op zicht niet geacht kan worden speciaal melkvee- ihoudersbelangen te hebben, geen bondslid zijn. Een ieder aangeslotene zij thans echter propa gandist om te bewerken dat alle wél belangheb benden nu ook tot den Bond toetreden, opdat binnen afzienbaren tijd, meer nog dan tot hier toe organisatievruchten geplukt kunnen worden. De eerste zinsnede, waardoor Katholieken nogal sympathie voor de zaak gaan voelen, is voor ons geen bijzonders. Bij de andere „neutrale" landbouworganisa ties kunnen ook niet-landbouwers lid zijn, doch den L. T. B. kunnen volgens de statuten alleen zij lid worden, die in de productiviteit van dm bodem hun bestaan vinden." Absoluut dus voor ons R.-K. geen reden om em bevlieging van pro- paganda-maken te krijgen, voor dien bijzonderen neutralen bond van belanghebbenden zonder „belangstellenden". Wat onder dit laatste moet worden verstaan, zegt de schrijver: „Gedurende den korten tijd, dat ik de eer heb, voorzitter te zijn van den Zuid- Hollandschen Bond was ik meermalen in de ge legenheid bij de leden meeningen te constatee- rm, die m. i. niet de juiste geacht moeten wor den. gedoelde geven meermalen blijk, dat volgens hen, het meest tastbare resultaat van organisatie hierin zou zijn gelegen, dat mm door staking van leverantie z'n eischen zou weten af te dwingen. Veel meer sympathiek is mij echter het idee, dat de macht niet in actie behoeft te komen, doch em zoo sterke vorming moet hebben, dat niemand er aan kan twijfelen, of zij het zege vierend zou kunnen Hierna wordt door den schrijver over de melk veehouderskwestie de melk niet meer ge sproken, doch hij houdt een betoog van een drie tal pagina's, waarin hij wijst op de noodzake lijkheid van het lidmaatschap, aoor hen aan te toonen dat het pachtrecht noodzakelijk verbete ring behoeft, dat In dm tegenwoordigen abnor- malen tijd, maar meer nog in de toekomst, na den oorlog één vakorganisatie van boeren brooa- noodig za! zijn om staande te blijven, vooral wij zende op de distributie waardoor mm op een normalen export voorloopig niet mag rekenen; (Wordt vervolgd.) DE ZEESLAG BIJ DOVER. Het gevecht in het Kanaal van verleden week Vrijdagnacht, na de beschieting van Calais en Dover, schijnt toch van meer beteekenis te zijn geweest, dan aanvankelijk uit de berichten wel was op te maken; althans evenals na den slag bij Doggersbank en dim bij de kust van Jutland verleden jaar wordt er door beide partijen nog lang over nagevochten. Zoo gaven wij in ons nummer van Woensdag em bericht weer van het Berlijnsche Wolff-bureau, waarin opgekomen werd tegen de voorstelling, welke de officiëele Engelsche communiqué van den strijd had gegeven en thans treffen wij weer een om standig verhaal aan van het Reuter-bureau in Londen over dm loop van het tusschen Dover en Calais gevoerde zeegevecht. Het zijn aanteekeningen uit de medeaeelingen van officieren en manschappen, die betrokken zijn feweest bij het gevecht op den 20en dezer in het Anaal, waaruit dan o. m. het volgende zou blijkenHet aantal Duitsche torpedojagers was, naar uit de verklaringen van de Duitsche gevan genen blijkt, zes eerst dacht men dat net er vijf waren. De Engelsche torpedojagerleiders „Swift" en „Broke" waren dm 20en op nachtpatroelje in het Kanaal. Zij voeren in westelijke richting, toen om 11.40 de „Swift" een vijandelijke flottielje aan bakboord in zicht kreeg, die mei groote snelheid in tegenovergestelde richting koerste. De nacht was donker en torn de vijandelijke schepm in 't zicht kwamen, warm zij op 600 M. afstand. Dadelijk openden de Duitschers het vuur. De „Swift" diende dadelijk van antwoord en de commandant besloot dm leidenden vijandelij ken torpedojager zonder dralen te rammen, Het roer werd omgegooid en de mannen aan dek van de „Swift" werden em oogenblik door de licht flitsen verblind. Ze ging recht op den vijand aan, maar miste en schoot ongedeerd tusschen de Duitsche schepm door. De „Swift" gedroeg zich als em havik ten opzichte van zijn prooi en dm steven wendend torpedeerde ze em ander vaar tuig in de Duitsche linie. De „Broke" voer achter de „Swift"; maar toen de „Swift" van koers veranderde, kwam de „Broke" voor. De „Broke" loste een torpedoschot op de tweede boot in de Duitsche linie, die doel trof; m daarna opende zij het vuur uit alle stuk ken. Zij zwaaide torn naar bakboord en ramde in volle vaart het derde Duitsche schip, en vak ter hoogte van de achterste schoorsteen. De schepm bleven aan elkaar vastzitten en er ontstond em verwoed gevecht van man tegen man. De „Broke" veegde het dek van het Duitsche schip h bout portant schoon, met alle schietwapens, van de zwaarste stukken tot pompoms, maxims, geweren en pistolen toe. Intusschen concentreerden de beide overblijven de torpedobootjagers em vernietigend vuur op de „Broke". De bediming van de kanonnen op 't voorschip van de „Broke" werd van 18 man teruggebracht tot 6. De adelborst Cyles, die daar het bevel voerde, hielp zelf bij 't laden van de kanonnm. Terwijl hij daarmee bezig was, kwam em aantal dol-opgewonden Duitschers het voor dek van de „Broke" op. Zij kwamen van den geramden torpedojager en stoven als een schreeu wende 'bende naar het achterdek. De adelborst, die stond te midden van zijn doode en gewonde kanonniers, weerstond, ofschoon hij half verblind was door bloed, alléén den aanval roet zijn auto- matischen revolver. Hij werd beetgepakt door een Duitscher die hem het wapen trachtte te ontwrin gen. De Duitscher werd op staanden voet door de Britsche zeelieden met de bajonet neergesto ken. De overige aanvallers, behalve twee die op den grond lagen en zich doodhielden, werden naar den anderen kant van het schip gedreven en gevangen genomen. Van de zes Duitsche torpedobootjagers waren er nu nog drie over. Twee minuten nadat de „Broke" geramd had, slaagde zij er in zich los te maken van den zin kenden tegenstander en deed zij een poging om het' achterste schip van de Duitsche linie te ram men. Daarin slaagde zij niet; maar terwijl zij draaide, slaagde zij er in een Duitsch zusterschip aan den voorsteven te raken met em torpedo. Terwijl de „Broke" ;n feilen strijd was gewikkeld met deze twee vluchtende torpedojagers, trof een granaat het ketelruim van de „Broké'', tengevolge waarvan de machines onklaar raakten. De Duit sche schepen verdwenen in het duister uit het gevecht. Intusschen had de „Swift" de vervolging van de leider-torpedoboot-jager voortgezet, totdat de averij, haar in vroegere stadia van het gevecht toegebracht, haar belette, haar volle snelheid te ontwikkelen. Daarop gaf zij de vervolging op. Kort daarop werd in het donker stilliggende de door de „Broke" geramde torpedoboot-jager ont waard. De „Swift" kwam naderbij en zag de achtersteven zinken en het schip verdween onder water; terwijl de bemanning zich haastig te water begaf. Daar er geen andere vijandelijke schepen in het zicht waren, en het gevecht, dat naar schatting vijf minuten geduurd had, scheen te zijn afgeloopen, liet de „Swift" haar zoeklich ten spelen en zette booten uit om de zwemmers te redden. De Britsche verliezen warm betrekkelijk gering en de geest, die de gekwetsten bezielde, wordt gekenschetst door het gedrag van den roergan ger van de „Broke", die het geheele gevecht door aan het wiel bleef, ofschoon hij viermaal door eefi granaatscherf werd getroffen. VERSPREIDE BERICHTEN De levensmiddelemiood wordt ook in Enge land kritiek. Lord Devonport heeft in het Hoogerliuis opnieuw gewaarschuwd dat grootere zuinig heid met levensmiddelen noodig was en doel de erop, dat anders broodrantsoeneering, waarvoor de toebereidselen thans voltooid worden, ingevoerd zou moeten worden. Deze waarschuwing, zoo wordt uit Londen aan de „N. R. Ot." geseind, naast de openbaar ge maakte ernstige toeneming van het aantal, in den grond geboorde schepen, heeft indruk gemaakt. Ook de Engelsche bladen wijden ernstige beschouwingen aan den kritieken toestand. Zoo zegt de „Times", dat het publiek den ernst van den toestand niet zal beseffen, tenzij de regeering de tonnenmaat van de in den grond geboorde schepen bekendmaakt en dringt erop aan spoedig gedwongen rant soeneering in te voeren. Hurd. stelt in de „Daily Telegraph" den stand als werkelijk gevaarlijk voor. Enge land heeft, zegt hij, voor zijn driegende be hoeften aan levensmiddelen en grondstoffen ongeveer 1500 groote zeeschepen beschik baar. Van deze zijn er sedert 19 Februari 130 met hun lading vernietigd. Wij moeten van Amerika niet te veel hopen, en de scheepsbouw dient in Éngeiand veel inten siever bewerkstelligd te worden. Er moeten meer geoefende werkkrachten uit, het leger ontslagen worden, meer admi- raliteitswerven vrij gemaakt worden voor het bouwen van koopvaardijschepen. Hurd besluit; Als de poging met vollen steun van het oorlogskabinet wordt gedaan, is er geen reden waarom wij in de eerstvolgende 12 maanden niet 3 millioen ton schepen zouden kunnen bouwen, zonder dat het essentieele program van de admiraliteit er onder lijdt. Middelerwijl zouden de Vereenigde Staten in staat zijn, om tenminste anderhalf milr lioen ton in zee te zenden. Blijft men echter beneden de maximum-productie aai-, schepen in de twee landen, dan beteekeni dit een economische ramp, zoo niet erger. Zoowel de „Daily News" als de „Daily Chronicle" klagen, dat de regeering intus schen geen einde maakt aan het verspillen van haver voor renpaarden en van gerst enz. voor bier. Bet liberale oorlogscomité heeft zich voor onverwijlde gedwongen rantsoei.eering ver klaard. De duikboot-oorlog. De „Frf. Ztg." schrijft: Men is het in En geland er thans wel over eens. dat een uit breiding der handelsvloot, aldus een snellen aanbouw van schepen, vooralsnog het eenige afdoende middel is ter bestrijding van het diuikbootgevaar., Toch zon dit middel dan slechts van practisehe waarde kunnen blij ken, indien de aanbouw van nieuwe schepen ongeveer gelijken tred hield met de verlie zen, welke geleden worden. Dat dit echter niet het geval is, blijkt uit dé door Reuter gepubliceerde cijfers,volgens welke in Maart jl. tachtigduizend ton sckeepsruimte werd afgeleverd. Aangenomen, dat deze productie zich op dit, naar Reuter zelf erkent, hooge peil weet te handhaven, dan zou dit per jaar ongeveer een millioen ton nienwe scheeps ruim te voor Engeland be te eken en. Daar tegenover staat evenwel, dat reeds geduren de de beide eerste maanden van den ver scherpten duikboot-oorlog een ongeveer ge lijke hoeveelheid Engelsche scbeeperuimte door de Duitsche duikbooten vernietigd werd. De Oostenrijksehe Rijksraad bijeengeroepen. Officieel wordt medegedeeld, dat de regee ring besloot den Rijksraad tegen 80 Mei bij een te roepen; de Rijksraad zal zicfh voor namelijk met de anaestie der levensmidde lenvoorziening en van economischen aard, die met den oorlog samenhangen, bezig houden en daarnaast ook andere, voorname lijk sociale en staatsfinancieelo quaestieo behandelen. De regeering verwacht in het parlement ondersteuning voor hun Btrevcn te vinden, om niet alleen voor bet tegenwoordige de noodige maatregelen te nemen, maar ook Voor de toekomst de grondslagen te leggen voor eendrachtige samenwerking der volken van Oostenrijk. De regeering houdt onwrikbaar vast aan haar bedoelingen, voornamelijk ter regeling der taalquaesties en de invoering eener be hoorlijke bestuursinrichting in de landen, voorzoover die noodig zal blijken te zijn. Betreffende de regeling van het koninkrijk Boheme zal de regeering zich voor de vast stelling der grondslagen van den nieuwen toestand van den raad en de medewerking voorzién van beproefde bekwame mannen, om daarna de noodige maatregelen te kun nen treffen, 'die de regeering als een drin gende" en niet uit te stellen behoeften van het staatsleven beschouwt. Voor de verwezenlijking van den Inhoud, van het keizerlijk besluit, tot invoering van autonomie voor het koninkrijk Galieië, zal de regeering al haar kracht inspannen en daarbij pogen een toenadering tusschen Polén en Roethene te bewerken. Ierland, een zelfstandige.... republiek? De Engelsche bladen hebben het onlangs voorgesteld alsof de poging van graaf Plun- kett, den Sinn Felner die In Noord-Roe com mon voor het Parlement ls verkozen, om in Ierland een vergadering te beleggen, waar op oop graafschaps- en gemeenteraden ver tegenwoordigd zouden zijn, droevig was mis lukt. Maar de „Times" moet nu toch erken nen, dat de vergadering, verleden week Don derdag te Dublin in het Mansion House ge houden, talrijk bezocht was. Er waren 500 600 afgevaardigden, onder wie van 70 ra den, en vele R.K. geestelijken. De vergadering was geestdriftig. Er wer den woorde van hulde gesproken voor de -re vallen slachtoffers van den opstand en hen," lie er voor gevangen zitten; en er werd gejuicht over „de republiek Ierland." Graaf Plunkett besloot zijn rede met in stemming te vragen voor: Ierland als een afzonderlijke natie; lerland's recht op vrij heid, vrij van elk buitenlandsch toezicht; vertegenwoordiging van Ierland op het vre descongres ,dat immers tot taak zal hebben i kleine naties van het gezag van groote te bevrijden; gebruik van alle beschikbare mid- 1 -delen om voor Ierland algeheele vrijheid te verwerven. April 'i7 ALGEMEENE VERGADERING. "Woensdag 2 Mei is de eerste Woensdag der maand en dus Algemeene Vergadering van den Volksbond. Aan de orde zijn voor name zaken. Finantiee!© medsdeeüngen over 1916, zeer waarschijnlijk een körte inleiding van onzen ZeerEerw. Adviseur over het Re traitefonds en een toespraak van den heer Jos. van Seggfelen over „De Tbekomst van den Volksbond." Bekend is het, dat de ijverige voorzitter der Gemeente-Werklieden altijd goed beslagen ten ijs komt en de zaken, waar hij over heeft nagedacht, onder de knie heeft. We durven dan ook verwachten, dat. velen aanstaanden Woensdag half negien present zullen zijn. BESTUURSRAAD. Met vréugde mogen we melding maken van het feit, dat onze Bestuursraad op Woensdag jongstleden prachtig bezet was. Slechts een of twee onderaf dodingen ontbraken. Dat zijn er weliicht nog een paar van de oude garde, die maling hebben aan den Volksbond en alleen blij ven rondzwemmen in het enge krin gentje van hun vakbond. Alsof de Volksbond niet een taak te vervullen heeft, die wellicht meer omvat, dan de vakvereeniging bereiken kan. Aan de Bestuurstafel ontbrak weer onze vriend Seiné. Zou het geen overweging ver dienen om zijn functie neer te leggen, als men voor zichzelf overtuigd is, dat te drukke be zigheden beletten de vergaderingen bij te wonen. Een ander met meer tijd kon dan de plaats vervullen. We hebben op ons pro gramma staan voor dit jaar, dat we érnstig zullen streven naar een beter bezoek van den Bestuursraad. En wat dan te zeggen als leden van het Hoofdbestuur zelf vrij geregeld absent zijn. CENTRALE RAAD. Het Hoofdbestuur heeft de gelegenheid opengesteld tot het indienen van oandidaten voor de vacature Loerakker in den Oenfcralen Raad. Er zijn geen candidaten binnengeko men; de Boor het Hoofdbestuur gestelde, na melijk de heer C. Glas is derhalve bij enkele eandidaai':telling gekozen. GUSKENSZAAL. Deze zaai in het Sint-Bavogelxww', zoo ge wild bij het vergaderende publiek, is thans in het bezit gekomen van Sast hare gordijnen en gedeeltelijke vloerbedekking. De gordijnen zijn een geschenk van de acht-en-veertig honderd bezoekers onzer Jaarfeesten en dié daarvoor elk een kleinigheid hebben geofferd. RE,REM NOVARUM. Het Rerum Novarumfeest, dat. wegens de tijdsomstandigheden op beperkte schaal dient gevierd te worden, zal zeer waarschijnlijk plaats vinden op Hjemelsvaartsdag in de groote zaal van „Sint Bavo." RAPPORT DER COOPERATIE-COMMIS8IE Aan den Bestuursraad der afd. Haarlem van den N, R. K. Volksbond. Ingevolge uw geëerd opdracht hebben zich ondergeteekenden: C. A. P.. Dammers, A. Hu- bers, S. Dijt, P. Dijt, Jan van Seggalen, J. van der. Veldt en H. v. d. Vüst zich gevormd tot een Commissie, welke de vraag heeft bestudeerd of het mogelijk en gewenscht is een Consumptie-Coöperatie in onzen Volks bond op te richten. "Na eenige aparte besprekingen ter ver krijging van inlichtingen, zijn drie bijeenkom sten onzer commissiegehouden. Een relaas van hetgeen op die bijeenkomsten is bespro ken, wordt afzonderlijk vermeld. De conclusies welke daaruit kunnen wor den getrokken, zijn de volgende: 1. Het hebben van coöperaties welke aan de leden van den Volksbond voordeel en Ver schaffen, welke buitenstaanders niet kunnen genieten, wordt wenscholijk en voordeelig ge acht, zoowel uit een oogpunt van propaganda als uit een oogpunt van verlichting der las ten welke den werkman drukken, wat toch een der doelpunten van 'den Volksbond is. 2. Een dergelijke coöperatie moet ernaar streven minstens zooveel voordeelen te ver schaffen aan de deelnemers als andere instel lingen van denzeifden aard ge yen. "Kunnen z;j dat echter niet bereiken, dan mag er wel e n tékort in (dit opzicht bestaan, maar toch niet veel. Noodzakelijk wordt geacht dat de voor deden voor een deel ten babe van alle coö- perators worden aangewend, door het storten van een deel dividend in een Kraam vrouwen- fonds of iets dergelijks. Inmiddels wordt nog niet toegegeven dat deze coöperatie niet even zoo gooi kan ren- deereu als die van andere kleur. Wel wordt algemeen toegegeven dat anderee gemakke lijker coüpereeren, omdat niet-Kaiholieke ka pitalisten de instellingen van hun kleur beter steunen als de Katholieken doen, maar bij een zakelijke explotatie kan zeer veel ver kregen worden en behoeven wij nlel te w n- hopen aan de goede resultaten. 8. De algemeene coöperatie zou het gemak kelijkst kunnen voortkomen uit de thans be staande bakkerij „Arbeid Adelt." Deze bak kerij zou dan moeten ge'eid worden door ten zaakkundig directeur, welke daa;d or gel? n- heid zou hebben de uitbreiding voor t b - reiden. Een bespreking met een der Bost.u - leden van de bakkerij deed den voorzitter de zer Oommissie inzien, dat dit plan niet kan verwezenlijkt worden, doordat A. A. da; niet kan doen. 4. Wij zouden dus, buiten A. A. om, kun nen trachten een consumptie-coöperatie op te richten. Om te beginnen zouden wij dan moeten - weten hoeveel bondsleden daarvan lid willen worden. Het rondzenden van de meerbesproken circulaire kan de vereis kte gegeven verstrekken. Zijn er genoeg deel nemers,' (de groote vraag is altijd nog hoe veel onzer leden zitten aan „De Eendracht" vast) dan zouden wij moeten trachten kapitaal te verkrijgen en de zaak zou verder ziehz If regelen. 5. Zoolang dit plan echter niet verwezen lijkt kan worden stellen zich ondergeteeken- deu. beschikbaar om een propagandedub te vormen, ten bate van de bakkerij. Natuur lijk van dit standpunt uitgaande dat het B:- stuur der bakkerij van hun diensten wil ge bruik maken en dat de coöperatie voor dc-aa de benoodigde golden beïch k- stelt, benevens meerdere leden der b k- kerij daaraan medewerken. Alzoo, met vereende krachten de eakk; j vooruitwerken, niet van d n Bond af, m. ar hechter aaneen. Vervolgens zien of dé alge meene coöperatie levens vattmarhed hoeft en trachten die op te richten. Niet wachten tot betere tijden, die komen de eerste 10 jaren 1 toch niet. O. A. P. DAMMESS, Voorzitter P. DIJT. JOB. M. v. SEGGELEN. H. VAN DER VUST. A. HUBERS. C. S. DIJT. Ha ar le m, 14 Maart 1917. AGENDA GEBOUW „ST. BAVO." Zondag 83 April. Peest V. V. Poste rijen, 4 uur. Maandag 30 A pri 1. Kinderfeest Oran- jebond. Bestuur Motaalbew. 8 uur. 1 Spoor- en Tram. Openbare Onderw. Esperanto Alcoholcursus. Dinsdag 1 M ei. Bestuur üSmmerlieden, 8 uur. Eerbied in Gods Huis, 8 uur. Bloemisten half 9 uur. Gecomb. Gemeente werklieden. Woensdag 2 Mei. Algemeene Verga dering Volksbond. Donderdags Mei. Volkszang Bu reau van Arbeidsrecht Alcohokursus. Vrijdag 4 Mei."Leden Metaal. 'i Jeugdige Bloemisten, half negen, Prop. Club Metaalbew. Rederijkers. NOTA. Wanneer de zalen besproken wor den uiterlijk Donderdagavond 9 uur, dan wor den ze in deze agenda vermeld. Men gelieve- zich terdege te Overtuigen, dat de kastelein van „9t. Bavo" de vergaderingen op goede wijze in het agenda-boek inschrijft. 66 En daar zij bleef stilzwijgen en zich ver zette tegen de ontroering, z-ch gejiaei van haar meester maakte bij bet hooien der woorden, welke haar den vorigen dag in de armen van mijnheer De Savigné zouden hebben doen vliegen, hernam hij m©t die pe stem „Vreest ge niet geloofd, of niet begrepen to zullen worden? Ik zal u geloo- vcn, ik zal u begrijpen, mijne kleine Sabine. Meent ge, dat ik mijne zuster niet ken? Denkt ge, dat ik sinds mijne aankomst niet zeer veel gezien, niet zeer veel fctken geraden heb? Haar heerschzucht'go en na ijverige natuur doet u dikwijls lijden; Her- bert, te zwak. sluit vrijwillig het oog voor de gebreken zijner moeder, ten einde huise lijke tooneelen 'te vermijden en zo! zijn le ven van onbezorgde ledigheid voort, zonder aan de krenkingen te denken, waarvan gij het .voorwerp zijt. Ik durf- bevestigen, dat het hem zeer zou verwonderen, als men "hem zei, dat-gij niet gelukkig waart en het zou misschien zeer goed zijn, mijn kind, als gij het hem onder het oog bracht. Uw echtge noot heeft schoone en soliede hoedanigheden. Hij is goed, edelmoedig, eerlijk „Dat is vafsJh," onderbrak Sabine hem buiten zichzelve„Goed. Edelmoedig. Eer lijk. Hij. Hij 1 Kom, loop heen." Verschrikt drukt© mijnheer De Savigné de kleine hand, die zich aan zijn arm wilde ont trekken. „Wat heeft Herbert u gedaan, Sabine," vroeg 'hij op vastberaden toon, „gij -gevoelt, niet waar, dat ge nu moet spreken „Welnu, ja, ik zal spreken," zeide zij: vast besloten. „De tijd dringt en het zal zoo mis schien het beste zijn; mijn briefje wordt on- noodig, u zal mijnheer De Barsannes van dit onderhoud op de hoogte brengen en hem zeggen, dat hij een laaghartige, een leuge naar, een ellendeling js!" „Sabine!" „O, verdedig hem niet, dat zou -verloren moeite zijnIk bevond mij gisteren in de Saulaie, waar ik uw terugkomst van Latour afwachtte en.ik heb alles gehoord Eene plotselinge bleekheid overdekte het gelaat van mijnheer De Savigné; hij Jiet de hand zijner nicht los, maar sprak geen woord. Terwijl zij de armen over elkander sloeg en hem recht in het gelaat keek, hernam zij „Van nederige afkomst en zonder eerzucht wilde ik dit huwelijk niet. Verx-e van mij1 te vleien, lieeft het aanzoek van mevrouw De Barsannes mij diep vernederd. Mijn va der zag het woord eer, waar ik in het woord handel las. Moge dé wereld soms zulke negotie tie billijken, ik vind haar- weerzinwekkend. Ik stemde er niet in toe mij aan uwe fami- tie t© verkoopen. Men noemde mij „romanesk," men sprak rnijj van eene goede partij, men bracht mij onder het oog, dat aan de kwes tie van fortuin persoonlijke achting en sym pathie zich paarden; lichtgeloovige, die ik was, ik werd' dan markiezin De Barsannes. Een titel, een kasteel,^ een edelman tot- genoot! En de kleindochter van den boeren knecht Gueldry is niet gelukkig)!.Werke lijk, een vreemde zaakl Wat had zij dan nog meer noodig? Helaas, het arme kind bezat een beminnend hart, een© aangeboren vrij moedigheid en levendigheid; zij gevoeld© be hoefte aan teederheid en vertrouwelijkheid. Teederheid, vertrouwelijkheid! Twee onbekenr de zaken op Barsannes, waar jaloerschehld, plechtige stijfheid en hoogmoed de volstrekte meesters zijn. O, wat ik geleden heb!.... Ja, somtijds, streed ik met de markiezin, hem verschoonde ik altijd.... Zijn droefheid, zijn smaak voor de eenzaamheid, zijne bittere of onverschillige wooxdten sclxenen mij hot resultaat van zijne gekwetste fierheid, het voelen" van zijn doelloos leven alsmede van zijn twijfelzucht en terwijl ik hem beklaagde^ hoopte ik door meegaandheid" em genegenheid hem het verleden te doen vergeten, zijne be langstelling voor eenig groot en nuttig werk te ver wokken,- vooral, hem nader tie brengen tot God. Ik meende dat hij koel, levensmoede verbitterd, ongodsdienstig was; kon ik hem verdenken zwakker te zijn dan eene vrouw en laaghartiger dan een jood!.... O, onder- breek mij niet; ik moet spreken, gij hebt het zelf gezegd en wat mij. nog overblijft te zeggen, ie "kort. Gisteren is d© sluier op brutale wijze verscheurd; de ontgoocheling is volkomen gewordenIk meende te zul len sterven.maar sterft men van schande, verontwaardiging, smart?.... Ik moet dus le ven. Dooh daar teven rxaaet hem zondar Jtef- de, zonder achting, voor mij eene onmoge lijke zaak is, ga ik heen." Het reeds zoo bleeke gelaat van mijnheer De. Savigné werd nog bleeker. ,jgabine," riep hij uit, „zulke dwaashmd zult gij niet begpan1" 4,Mijne dwaasheid is geweest uw neef w huwen," zeide zij langzaam. „U had gelijk dit onder alle opzichten ongelijke huwelijk te willen verhinderen, u kon ongelijk hebben alsI A,Mon gaat aldus niet heen, mijn kind! De wereld. „Wat kan mij de wereld schelen! Ik verlaat een man, die mij verfoeit en dien ik ver acht, om weer te gaan wonen bij. mijn vader en mijn broedei'. Met de hulp dezer twee lach ik met elke kriiek. Er zal geen ecthtechei- Hing plaat» hebben, omdat de wet der Kerk die verbiedt, ook geen geruchtmakend uit eengaan, daarvan kan u zeker zijn.II kan er eveneens zeker van zijn, dat men van de familie De Barsannes niets zal torugetechen van datgene, waarmede zij haar blazoen op nieuw; vergnld heeft. (Wordt .vervolgd.!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 5