reeiaaiteÉisveorZoniag. üstriMeyrijf Spaarndam. ri P. W. TWEEHUIJSEN, 3HWENLAND BE OOBLOG TELEGRAMMEN WITTE WEEK LEVENSGELUK. ZATERDAG 28 APRIL 1917 4I*te JAARGANG Hm. 8823 EERSTE HLAD. WAN DE ZEE KORTE SERiCHTEN Groote voorraad witte schoenen Barteljjorisstraat 27. TEL. 1770 Van hedenmorgen AARLEMSCHE COURANT Alle betalend* sbtftiné* op dit Blad, in het bezit van «en Verzekeringspoli», zijn, volgen* de bepalingen op pjüissan vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4flN bl] ievendlsnBs ongeschiktheid tot werken, f BOB bij ooglijden, f 300 bij verlies van een hand et voet, Sou bij verlies van een oog, 123 bij jrerliea van ses duim, f 75 bi| breuk van een arm él been, f 100 bij verlies van een wijsvinger. f 25 S» verliet van een anderen vinger. De uitkeering dezer Vedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór October 1911 uitgegeven polissen zfjn niet geldig.) Dit nwntner bestaat uit vier bladen, waar dnder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. AGENDA. 29 APRIL. Gebouw St. Bavo. Smedestraat 23 Posterijen, i uur. AGENDA. 30 APRIL. Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23 Kinderfeest Oranjebond. Bestuur Motaalbew. 3-uur. Spoor- en Train.-Openbare Oaderw. Esperanto A.lcoliolcuraua. B o v en zaal „de Kroon" 8 A uur Vergadering1 Geloof en Wetenschap. St. Elisabeths-Gebouw Jansstiv van 22 i/s uur aanvrage om versterkende middelen. -» Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 goopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-IL feestdagen. De Gemeentebesturen van Haarlem, Bloe- mendaal, Heemstede, Haarlemmerliede en Spaarndam brengen ter kennis, dat door den Minister van Landbouw is bepaald, dat indien de laatste dag van het tijdvak waarvoor eene broodkaart onder de tegen woordige bepalingen geidig is, op een Zater dag valt en op de dan geldende brood kaart niet voldoende bons meer voorkomen, de bons der broodkaarten van het daarop volgende tijdvak door de bakkers op dien dag zullen mogen worden ingenomen, ter verstrekking aan het publiek van het voor den Zondag bestemde brood. 9822 Voor den termijn van 28 April tot 4 Mei a. s. zijn de bons van de navolgende gerantsoeneerde artikelen geldig: Aardappelen Serie II, nos. 9, 10, 11,12, 13; Groene Erwten no. 6; - Bruine Boonen no. 4; Bak- en Braadvet no. 9; Gort of Havermout no. 2 Varken svleesch no. 9; Zeep no. 9. .Een en ander voor zoover de voorraad „trekt. 9836 Gedurende de week van 30 April tot en met 3 Mei 1917, zullen verkrijgbaar wor Hen gesteld: op bon No. 46, 1 Y-s ons zachte zeep op bon No. 47. 2 ons groene erwten; op bon No. 48, 1 ons havermout; op bon No. 49, 1 ons gort; 9836 op bon No. 50, 2.V2 on» "i8t: ip bon No. 51, 5 Kilogram aardappelen. Welk edel mensclienliart verlangt niet naaf geluk? Door alle jaargetijden des levens bloeit voort ia het menschenkind de stille onsterflijke Jrang naar vrede en vreugde. Ja, dat mensch- waardig en menschelijk verlangen naar levens geluk en hartverheffend genot, naar zonae en lerfte vaart door heel de wereld, circuleert in alle klassen der maatschappij, trekt door wereldste den, provincieplaatsen en over 't platte land, hoont in paleizen van machtigen der aarde, be weegt zich langs winkelstraten en spoedt zich door arbeiderswijken, dat verlangen naar levens blijheid kruipt zelfs door stegen en sloppen en Veit overal waar een menschenhart klopt. De moreele beteekenis van het spreekwood: "?onder geluk vaart niemand wel", illustreert een nat v!>n levenswijsheid. Gtaüt etfeaif»nen.L.zia ^sproken, streeft iedere nfi-J ct,Lvo!k, naar £eluk, want staten en volkeren stellen zich ten doel, ieder binnen hun grenzen, het algemeen welzijn te bevorderen, 3at is zoodanige volkSwelvaartpolitiek te voeren, dat iedere klasse van onderdanen in de gelegen heid komt te verkeeren, zich een zekere mate van welstand te verzekeren. En de Staat, die zich op het standpunt van een wereldsche Instelling plaatst, het meuschdom in de beteekenis van maatschappij, beiden stemmen overeen dat ecu zekere mate van welstand het gelulk uitmaakt, tot welker verovering staat en maatschappij door alle tijden heen hebben geworsteld, dikwijls ten koste van binnenlandsche twisten en Internatio nale geschillen. Van hen nu die meer of minder strqyea om in f oeden doen te komen, van allen die zich geluk- ig wanen als zij fortuinlijker waren, van hen voor wie maatschappelijke vorderingen het geluk uitmaken, van hen die welvaren als hun geluk kigst ideaal beschouwen en 't bezit van goud tot hun hoogste geluk rekenen, mogen wij van al deze gelukzoekers op wereldsch gebied niet veronder stellen, dat zij met hun minderwaardig soort van opvattingen over levensgeluk, in deze treurige oorlogsdagen wel bitter ontgoocheld zijn gewor den, in hun illusies over de schitterende waarde van vergankelijke goederen? Staat en maatschappij louter als wereldsche grootheden, verkondigden immers dat liet volks geluk gelijken tred zou houden met de vermeer dering van welvaart en welstand, met loonsver- hooging en vermindering van arbeidsduur, met uitbreiding van handel en industrie, met de ver overing van alle gebied, dat ter wereld te verove ren viel. Fin in dien geweldigen strijd om het aardsche, om grensuithieiding en volksverrijking, om econo misch er. sociaal gewin, in dien hatèlijken kamp der politieke partijen om bij kwakzalvers-opbod 't volk voor zich te winnen met nooit te verwezenlij ken geloften van aardscheu welstand, op die natio nale en internationale jacht naar goua is er met God gespot, met den godsdienst gehoond, met de zedelijkheidswetten een carnavalspelletje ge speeld, de rechtvaardigheid is gevierendeeld en de vier valsche hoofdregelen der moderne moraal zijn: „politiek", „diplomatie", „handel is han del", „ieder-voor-zich"op die jacht naar de om wenteling aller dingen heeft de wetenschap, des menschen afkomst tot den aap teruggebracht en zijn bestemming, de eeuwigheid tot een leugen verklaard; een deel van het volk, is door volks ontwikkeling op de stembusvee-markt terecht ge komen en een ander deel is bezig zijn ziel te verkoopen aan den rooien duivel, die alles wil geven als ze het socialisme, het zoete gif van het ongeloof, maar willen slikken. De revolutionaire beginselen worden verafgood, de republikeinsche regeeringsvonnen met anarchistische tendenzen komen in de politieke modealles met hjet doel om de grootst mogelijke hoeveelheid levens geluk onder de armoedzaaiers dezer wereld ie brengen. En een der ergste gevolgen van dat persoon lijk, algemeen, nationaal en internationaal hun keren naar meer levensgeluk, in den bedriegelrj- ken strijd om weer welvaren, werd geoogst in der volkeren-oogstmaand 1914, toen oorlogsverkla ring op oorlogsverklaring onder de leuze van „voor liet levensbestaan der natie", „voor de be scherming van het recht", „tot uitroeiing van het militairisme", „tot waarborg van een blij vend en vrede", „voor het behoud der neutrale naties", den onderlingen wedloop der volkeren om aardsche schatten, van het economisch terrein verplaatste naar de slagvelden. werd in den beginne nog geloofd dat iedere Mogendheid haar grenzen verdedigde en zich de onafhankelijkheid der natie door wapengeweld verzekerde, thans is uit redevoeringen van staats lieden der oorlogvoerenden gebleken, dat de be geerlijkheid in de vanen geschreven staat, welke begeerlijkheid noch door een republikeinsch be wind, noch door een Russische regeering, voor de helft bestaande uit sociaal-democrtische-gelijk- heids-figuranten, zal worden uitgewischt. Deutschland über alles. Duitschland verlang de een welstand die boven allen en alies uitstak. Brittaunië rule, rule the waves. Dat England regeere over de zeeën. La grande Nation. Erank- rijk noemde zich de Groote Natie. „Je inaintiea- drai", Ik zal handhaven, zweert ons lieve vader land en inmiddels lijden de zonen van dat vader land onder den geldzucht en de oorlogswinsten van hun fortuinlijker iandsbroeders, die hand haafden en zullen blijven handhaven hun egoïs me, hun gouddorst, hun woede naar meer en altoos maar meer. De Roód-Rose maatschappij der 20ste eeuw was schatrijk aan alles, maar straatarm aan geluk, levensvreugde en levensblijheid. En waarom die wereldsmart en dat levens leed, de zwartgalligheid en de vertwijfeling, dat ontevredene en onbevredigde, die levensmoeheid en uitgeleefdheid, de verwensching vau zijn per soonlijk bestaan, de vrees voor het Teven, de angst voor den dag van morgen, waarom de zenuwzieke opvatting van de levenstaak de vrees .voor het noodlot, de afkeer van het lijden, ein delijk de vervloeking van zijn geboorte en de verwensching van de maatschappij waarin men leeft? Omdat de wereld van God is afgedwaald en buiten God is er geen geluk en geen vrede, geen levensbloesem en levens lente. Omdat van het oogenblik dat de voorvaderlijke godsdienst werd afgeschud, de maatschappij op hare grondvesten wankelt en de levenskrachtige grond van den godsdienst onder "de voeten van het menschdom wordt weggestampt. Omdat het levensgeluk wordt gezocht overal waar het niet te vinden is, ook door christenen en katholieken. Men staat verbaasd hoeveel katholieken van htm tijd zijn, dat wil zeggen, zich hebben aan gepast aan de wereld en haar program. Te betreuren is het, dat zoovelen graag gepa renteerd zijn aan mondaine relaties, door welk wereldsch verkeer* de religieust betrekkingen kwijnen. Moet niet geconstateerd worden hoezeer katho lieken zonder het te weten, te goeder trouw, be hept zjjn met and-katholieke opvattingen' en ideeën? De godsdienstige voorwaarden om gelukkig te zijn, te worden, eventueel te blijven, worden becritiseerd, betwijfeld en aan den toets van frivole begrippen over levensgeluk onderworpen. Veelvoudig zijn de proeven die gewaagd wor den om het geluk te vinden buiten God en buiten kerkelijke waarschuwingen om. De Voorzienigheid wordt getrotseerd, Gods' ondoorgrondelijke raadsbesluiten worden heime lijk of overluid miskend, de alwijze Vaderlijke intentie heeft het zwaar te verantwoorden met het oordeel van een den deel zijner schepselen. Er zijn er die zich afmatten in een zoeken naar levensgeluk, dat op levensmisère en teleurstelling uitloopt. nBl(Men wij niet te weinig in een tijd, die voor vi m?!8* op k# «f oaa onwillekeurig verwijdert vail den waarborg voor het ware levensgeluk? Wij gunnen cm» .geen kalm en rustig half uurtje gewijd aan versterking van ziel en hart, welk half uurtje voor ons misschien zou kunnen zijn een les in het levensgeluk. Er bestaat toch geen vreugde en geluk in den waren zin des woords, dan in een zuiver hart een goed geweten en een rustige ziel. Wij zijn te gejaagd, wij leven te haastig, wij verkeeren dik wijls in overspannen toestand, velen zijn zenuw patiënt uit gewoonte, anderen kunnen niets lang zaam meer doen. Wij jagen rusteloos en onze beweeglijkheid neemt snel toe. Nauwelijks zijn wij aan het een begonnen of on9 hoofd is weer bij wat anders. Wij worden te veel machine van de groote wereld-machine, waarvan wij ons willoos tot een machinaal onderdeel maken. Alleen-zijn vinden wij vervelend. Met ons zei ven bezig zijn verveelt binnen minder dan geen tijd, wij zijn in gezelschap, wij zoeken gezelschap of afleiding op een of andere manier, dikwijls met geen andere beweegreden dan buiten ons zeiven te kunnen blijven. Ons verkeer met God is dikwijls onvoldoende, ons gebedsleven meer of minder machinaal en te weinig origineel, te wei nig een zelfbewuste daad, die het geestelijk denk vermogen beroert. Het openslaan van een kerk boek Heeft zoo iets van het omslaan van een courant. Zou het niet eens gebeuren, dat wij de nieuwsberichten meer doorleven dan zin efi betee kenis van het gebed? En voelen wij ons dan niet gelukkig, vermeenen wij reden tot klagen te hebben over onze gemoeds stemming, opgeruimdheid, over levenslust, over een te kort aan levensgeluk, dan staan wij direct klaar met de vraag: hoe zoo'a innerlijke onbevre digende toestand wel mogelijk is; wij gaan toch naar de Kerk. Zouden wij ons zeiven op deze. wijze in levens geluk en levensblijheid niet veel te kort doen, doordat wij maar steeds blijven staan op den drempel van het Koninkrijk Gods? Gaan wij wel ver genoeg binnen in de vreugde des Heeren? Is onze vertrouwelijkheid met God wel groot en intens genoeg? Zouden wij den ver- trouwelijken omgang met God door middel van het geluk niet moeten gaan leeren in het huis des gebeds bij uitstek het Retraitehuis"? OVERZICHT. Zoowel in da Engelsche en Fransoha als in de Duitsche communiqué'» wordt nog slechts melding gemaakt van plaatselijke ac ties op verschillende decien van het weste lijk front: aanvallen en tegenaanvallen, welke wederzijds als mislukt worden aangemerkt en dus zonder noemenswaard resultaat ble ven. Zoowel bij Atrecht als aan bet Aisne- en Champagnefront is blijkbaar een periode van stilstand ingetreden, gedurende welke klei ne gevechten plaats vinden, die taktiscli© ver beteringen beoagen. Lang zal deze toestand echter niet gje- handhaafd blijven: althans melden de Duit- sohers nog en dit is wel de belangrijkste mededeeling in de stafberichten dat aan het front bij Atrecht in enkele vakken een levendig artillerie-vuur wordt gaande gehou den. Dit kan dus weer de aankondiging s^ijn van een hernieuwden krachtigen aanval der Engelsehen in deze streek Eet slagfront, dat zich nu al van Lens tot Auberive, dat is over meer dan 209 kilometer uitstrekt, zal zich mogelijk naar beide kanten nog uitbreiden, Indien de bondgenooben ©r voordeel in zien de Duifechers ook daar uit hun eerste, veste, stellingen te verdrijven, gelijk zij het bij Atrecht en de Aisne hebben gedaan. Van de overige fronten nog geen belang rijke berichten, dan alleen van het Oosten- rijksch-Italiaansche front, waar men al sedert géruimen tijd teekenen heeft opgemerkt van een naderenden strijd, maar het is èr nog niet van gekomen. Voornamelijk ton Zuiden van Görz,^ waar de loopgraven elkander ui terst dicht genaderd zijn, zou nu weer meer spanning heerschen en een offensief verwacht worden. Via Londen Is er bericht gekomen, dat er veel kans bestaat dat, de neger-republiek Li beria aan de zijde der geallieerden aan dien oorloig zal gaan deelnemen. Liberia is een onafhankelijke neger-staat in West-Afrika, welke zich aan de kust 'van Guinea aan den Atlantische» Oceaan, tus- scehn Sierra-Loone e® Kaap Mensurado uit strekt. X)ö vredask 1 unk^niiioei uitingon van vor- langen naar don vrede, houden allerweg© aan. Vooral in verband met ae a.s. 1-Moi-viering der socialisten in Duitschland en Oostenrijk worden daar niouwio bfjnnenlandscho botoo- gingen ten gunst© van. het vredesherstel ver*1 wacht. Reeds vestigden wij de aandacht op de staking, die in verband hiermee in Duitsch land op 1 Mei zon plaatei hebben. Hiertegen verzet zich nu ook d® „Vorw&rts", het socia listisch hoofdorgaan. Set blad is zeer ingeno men met het antwoord van de centrale' be sturen der vakverenigingen aan géneraal Gröner. Thans een staking t,o beginnen, zegt het blad, zou gelijk staan met een staking van zeelieden aan boord van een schip midden in een storm; d. w. met ondergang van allen. In Oostenrijk daarentegen wekt hot socia listische leidersblad, de „Arbeidszeitung", de arbeiders op tot viering van het Mei-feest, door nederlegging van den arbeid op 1 Mei en regelmatige hervatting van het werk op den 2en Mei. Door dit Meifeest zoo. wordt in dit •manifest gezegd wenschen wij onze on* verbrpkelijke solidariteit met de arbeiders der geheele wereld te kennen te geven, zoo.- wel als ons vaste besluit, de door den oorlog verbroken samenhang der Internationale weer te herstellen. Speciaal zal dit Mei-feest, door het laten rusten van den arbeid, het heldhaftige Russische proletariaat moeten verkondigen, dat wij met hen te midden van den wereldoorlog bereid zijn, onder af zien van annexatie en schadeloosstellingen, langs minnelijke schikking alles tot een op lossing te brengen. Met dit Meifeest, door staking van den arbeid, zullen wij, afgezien van onzen betoonden Wil tot verdediging, het tot vrede-bereid-zijn van het proletariaat deen kennen, afijn verlangen naar den vrede en zijne 'vaste besluit verkondigen, eiken wederstand, waai' die zich moge voordoen, door proletarische volharding te overwinnen. In den binnenlandscken politieken toestand van Oostenrijk komt thans meer klaarheid. De redenen, die enkele mihisters noopten om heen te gaan, zijn in zooverre weggenor men, dat vertrouwd mag worden, dat die ministers op hun besluit zijn teruggekomen. Vandaag zal dan ook in verband niermede oen rescript van den Keizer verschjjnen, waarin het verzoek om ontslag van de mi nisters Baernreither, Urbau en Bobrzynskj niet wordt aangenomen. Daardoor zal dan da binnenlandsone toestand geheel zijn opge helderd in den geest, zooals door de beslui ten van de Duitsche partijen en de Polen club is voorbereid, en mag men van de werkzaamheid van het Parlement, dat tegen 30 Mei zoo men weet is bijeengeroepen, goede verwachtingen koesteren. De Ui- en mij ueurlog. Uit Kristansand komt bericht, dat de bark „Metropolis", met olie van Philadelphia naar Havre, den 24en dezer ten W. van de Scilly- eilanden door een Duitsche duikboot met bommen tot zinken is gebracht. In de Zwarte Zee. Een Russische torpedoboot heeft in de streek van BofraSamsoen'verscheiöene geir- darmerie-posten en intendancedepots ver nield; voorts heeft ze meer dan 10 schoeners in den grond geboord en een groot, met graan geladen, zeilschip vermees Ier d. Het gevecht in het Kanaal. Naar aanleiding van het Reuterbenicht over het gevecht in het Kanaal, dat ook wij gisteren publiceerden, ver neemt Wolff, dat dit een produet van de fan tasie van Reutor was. overigens geheel in strijd niet het officieel© communiqué dar Engeleche admiraliteit, waarin medegedeeld wordt» dat geen der Engelse he schepen materieede schade bekomen heeft. De naamdag van Keizerin Zita. De naamdag vaj» keizerin Zita is dn heel de Don.RU-mon.ar- chio buitengewoon fees bel lik gevierd. Er 'waren bijzondere godsdienstoefeningen, schoolfeesten en weidadl gheidsul tvoeringen. Overal wapperde behalve van de openbare gebouwen, ook van vele particuliere huizen do vlag. De Duitsch'e oorlogsleening. In de hoofdcom missie van den Rijksdag heeft graaf Rödem, de rijksminister van finanoiea. meegedeeld, dat op de laatste oorlogsleening tot dusver 12,978,840,700 mark ia ingeschreven. Daar de termijn van inschrijvingen van te velde staande militairen nog tot midden Hei loopt, ataat het vrijwel vast» dat de zesde oorlogsleenang 18 milliard zal opbrengen. .De opbrengst van de zes leeningen tezamen ie rond 60,195,200,000 mark. Generaal Tombeur, Generaal Tombeur. de overwinnaar van Tabora, is in Frankrijk aan gekomen. De Belgische regeering beraamt tegen 2 Mei een grooteoh huldebetoon. De regeeringen der geallieerden zullen afgevaardigden daar heen sturen. Ook koning Albert tal vertegen woordig zijn. De generaal tal door den koning ontvangen worden. Het Pauselijk witboek. Da „Stampa" beves tigt het bericht, dat Kardinaal Gasparri aan een Pauselijk witboek (niet „geel"-boek) werkt» waarvan het eersibe deel gewijd zal ziin aan het menschliervende streven van den H. Vader ge durende den oorlog en het tweed© deel aan d» verschillende vredespogingen des Pausen. Een verwacht© tegenspraak. Router's Agent schap te Londen ia officieel gemachtigd, het bericht van de .Jlölnisohe ZeLtung," dat, naar de „jBasler Anzeiger" uit Bern ha»d vernomen, de EngaLaohe gezant te Bern door bemiddeling van den Zwitsenschen Bondsraad oen onderhoud met den Ooatenriikschen gezant verzocht bad» als volslagen ongegrond tegen te spreken. Een tegenspraak in nieuwen vorm. Het St. Peteraburgacke telegraaf-agentBohap neemt hare mededeeling van den 2.5»ten. volgens welke d© voorloopige regoering een nota aan da geal lieerden over de oorlogsdoeleinden voorbereidt, terug. De tijding wordt voorbarig genoemd. LIBERIA OOK TEN OORLOG) LONDEN» 27 April. Reuter seint: Hot is zeer waamohijalijk, dat Liberia de eerstvolgen de ataat zal zün. die zich bij de geallieerden aansluit. Naar men verneemt, hebben de Arne- rikaansohe, Britsche en F ra asolie vertegen woordigers to Mouravia opdracht ontvangen, in gemeen overleg te handelen en toe te stemmen» in het belang van een verbond, in zekere maat regelen. door de Liberiache regeering voorge steld. De medewerking van Liberia zou zeer aannemelijk zijn, wijl daardoor totaal een einde zou worden gemaakt aan den handolainvloed van Duitschland in "West-Afrika en de over brenging van draadloozo Duitsche telegram men uit die streek zou ophouden. De handel van Liberia was vroeger grooten- deels in Duiteche handen, maar aan dien han del ia door de Engelsche Zwarte Lijst groote afbreuk gediaan. Dit wordt volkomen erkend door de Duitsche kolonie en men verneemt dan ook, dat verscheiden harer leden verzocht heb ben naar Engeland ta worden overgebracht en daar gaimtemeerd te wonden. BESCHIETING VAN DE AFRIKAANSCHE KUST. BERLIJN. 27 April. (Officieel). Een onzer duikbooten heeft den 21 dezer de voor de ver-aofoerpinijof van ersti uit !Noord-Afrika bvlatxffr rijk© havenwerken bü Gouraya.' ten Westen van Alglërs doeltreffend beschoten. Een erta-laadbrug im ingestort, een tweede zwaar beschadigd. DE ENGELSCHE KUST WEER GEBOMBARDEERD. LONDEN* 27 April. (Officieel.) Gisteravond openden verschillende vijandelijke torpedojagers het vuur op Ramsgat©. Het vuur werd van den wal af beantwoord; d)e viiand werd verdreven, na een aantal schoten ta hebben gelost. Een man en Oen vróuw werden gedood, een man en twee vrouwen gekwetst 81 huurhuizen en twee atollen werden beschadigd. Do moéste orojeehleien violen ep het open vyld. AFSCHEIDING TUSSCHEN DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. KEULEN, 28 April (Part.) De „Kölnischo Volkszetitung" zal vandaag 'n lang hoofdartikel uit Bériijn publiceeren. dat niet uit de pen van den gewonen Berliinschen berichtgever vloeit. In dit artikel wordt gezegd, dat da publica tie van het „Wiener Fremdemblatt" betreurens waardig is. ook indien het betreft eene redac tioneel© stijloefening van het officieuse blad. Men moet het nog meer betreuren, indien de uitlatingen van het blad eene officieuse ver klaring van da Oostenrijksohe Regeering zou de zijn. Het diplomatiek eenheidsfront zou door een zoodanigen afzonderlijken stap van een o regeering verstoord zijn en het zou van zeer groote bateokanis ziin. indien een zooda nige stap zonder voorkennis van eene andere regeering zou zijn geschied. De vijanden zullen thans gespitst zijn, dat een. zwakke plek op het diplomatieke oenheids- front van de midden-Europeesche mogendheden is gevonden. De openbaarmaking Is een betreu renswaardige misstap, indien deze een diploma tieke actie is. Men dient te Weenen de zenuwen in bedwang te houden. (Komt er dus scheuring tuasohen de cen trallen f Red.) ALLERLEI. Onze hlandeL De Londensch© oor respondent van het ,,'Alg. Hbld." seint: De Nederlairdsche Kamer van "Koophan del te Iionden heeft een schrijven gezoi'den aan G. M. de Koningin, waarin aij verklaart met groote belangstelling kennis te hebben genomen van het denkbeeld der regpering om de commissie voor de handelspoIiRek uit te breiden door daarin mannen op te nemen met practische kennis van handel, nijver heid, landbouw, scheepvaart en financiën. Da Kamer meent, dat de commissie in Üe eörgte plaats hare aandacht moot wijden aan da studie van de buitenlandsche mark (en, de transportmiddelen en de financlöeie quaee- ties, die in verband staan met 'den buiten- landscehn handel. De Kamer is verder van oordeel, dat Nederlanders, die In het buiten land gevestigd zijn, daarbij belangrijken steun zouden kunnen verleenen, vooral de leden der Nederlandsche Kamers van Koophandel in het buitenland, die getoond hebben hunne ervaring en hunnen tijd beschikbaar te wil len stellen voor de bevordering der handels- Delangen tusschen Nederland en het land, waar zij gevestigd zijn. De Kamer verzocht derhalve, dat in over weging zal worden genomen om aan de bo venvermelde commissie vertegenwoordigïrrs van de Nederlandsche Kamers van Koophan del too te voegen. Lijsten yan hoogst aangeslagcnen. Nu op tal van belastingkantoren en inspec ties da aanslagregeling in zake Personeels belasting en Inkomstenbelasting vertraging ondervindt tengevolge van den toevloed! van allerlei ander werk, doet zich herhaalde lijk het geval voor, dat personen, die vroeger steeds tot de hoogst-aangeslagenen in de pro vincie behoorden door het niet tijdig tot stand komen van hun aanslagen, die thans niet niet meer zijn. Vooral lijden de aanslagen in de Inkomstenbelasting aan zulk een vertra ging! en "dezen zijn het tegenwoordig juist welke bij de totaliseering van de verschillende belastingaanslagen het meeste gewicht in de schaal leggen. Ifaar wij vernemen heeft de Minister van Financiën er thans bij de betrokken ambie- naren op aangedrongen de hier bedoelde aan slagen nog zoo spoedig mogelijk tot eiand te brerygen, opdat nog vervolglijsten betreffende de aanslagen aan Gedeputeerde .Staten kunnen worden ingezonden. Minister vau Koloniën De .minister van koloniën,, mr. Ployte, is uit Zwitserland teruggekeerd en heeft zijn ambtsbezigheden aan het departement heryat. Verlenging van rijtijden bii v to treinen. Naar „Het Centrum" verneemt zal, ter be sparing van steenkool, niet worden o ver ge gaan g tot nog: meerdere inkrimping van het aantal treinen. Om te komen tot minder kolenverbruik zul len de rijtijden worden verlengd, zoodat da treinen langzamer zullen gaan loopen, wat een aanmerkelijke besparing van brandstof geeft. Aan deze regeling, welke 1 Juni zal ingaan, wordt druk gewerkt. Cultuurcommissies. Do Min. van Landbouw heeft bepaald dut in elke provincie ingesteld is een prov. com missie, belast met het toezicht en de con ti'le op de maatregelen tot beperking vau den verbouw van gewassen ingevolge art. 7 Distributiewet 1916 (Cultuurcommissie). Tot leden dezer commissie worden benoemd: Noord-Holland: K. Breebaar.t Jzu., Winkel, tevens voorz., D. Brander Tzn., Hoogkarspel Joh. Burger Jzn., Harenkarspel; S. W. de Olercq, Bloemendaal; P. Zeeman Jr., Zuid- Scharwoudeadv. leden: J. G. Haae'oop, rijks- tuinbouwlceraar; Alkmaar; Nobel, rijks- landbouwleeraar, Scliagen; N. Nobel, rijks-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1