Brandhout Halfweg. P. W. TWEEHUIJSEN, Bommen opZierikzee geworpen Drie dooden. Vijf huizen verwoest. Versche Visch. ÜE OORLOG WITTE WEEK oe Centrale Raad beslisse. NAAR PF VOLKSTUINEN!. MAANDAG 30 APRIL 1917 4ISTE JAARGANG No. 9324 Een particulier telegram uit Zierikzee mèld- da ona hedenmorgen: Hedennacht half drie jvierp een vlieger 6 bommen op Zierikze©. Vijf huizen werden vernield. Er zijn drie dooden. stoffelijke schade is zeer aan zienlijk. Nader meldde men ons: Hedennacht half drio wierp een vliegma chine waarvan do nationaliteit n'et vastgesteld kan worden, bommen op Zierikzee. Verschei dene huizen zijn ingestort en daken zijn af gerukt. Er zijn drie dooden uit één gezin. Tevens Ontstond brand, welke spoedig ge- bluscht werd. Militaire autoriteiten en do Com missaris der Koningin in Zeeland zijn naar Zierikzee- vertrokken. Da slachtoffers zijn: Wouter Lsijdekker, vrouw en pleegkind, wonende Karsteiland. De Molenstraat is half verwoest. Zie verder onder het LAATSTE NIEUWS De Chef van het Distributiebedrijf te Heemstede maakt bekend dat de prijs van de versche visch in deze gemeente is vastgesteld op 12 per pond. 9861 Dezer dagen komt de eerste wagon brand hout aan. Alleen verkrijgbaar op bons, welke aan het Levensmiddelenbureau te Halfweg verkrijgbaar zijn a-s- Dinsdag en Woensdag van 10 12 uur v.m. Het hout wordt te beginnen met a.s. Donderdag afgeleverd. beid verrichten, vaak zonder hulp en waarvan de opsomming bladzijden kan beslaan, en die geen andere vereeniging hebben omdat er geen andere vereeniging is of kan bestaan. En hier bedoel ik hoofdzakelijk op dorpstoestanden. Maar ook in de steden zullen duizenden men schen leven niet vallende onder de omschrijving van het arbeidscontract maar geheel vallende in het kader van den Volksbond der standsorga nisatie, daar de stand dier duizenden is de stand van den kleinen man, die zich alleen thuis voelt bij zijn makkers,, al heeten die ook wettelijk arbeiders" Afstevenend op het doel: standsorganisatie, ben ik er van overtuigd dat de Centrale Raad de omschrijving van het arbeids contract zal verwer pen, dat hij ook niet den huidigen toestand zal bestendigen, maar een fusschenweg zal inslaan, die er is, en tot aller bevrediging de gewichtige zaak zal beslissen. Door de hoofdgedachte vast te houden. Daarom af te wijzen hen die niet tot den arbei- dersstand kunnen gerekend worden. (Arbeiders- s/and is een feitelijk en sociaal begrip). Af te wijzen hen die daaronder wel kunnen begrepen worden, maar ter plaatse een aan hen meer passende vereeniging bezitten, daar zij geen eigenlijk gezegde arbeiders zijn. Over de feitelijke en plaatselijk alléén te beoor- deelen begrippen: „arbeidersstand" en „meer passende vereeniging", beslisse voor elk geval het bestuur der afdeeling door een advies, de afdeeling zelve door een besluit, terwijl een com pleet recht van beroep op den Centralen Raad aan alle partijen gegeven kan worden. Heeft de Centrale Raad het te volhandig, dan kan die taak van onderzoek der beroepen in handen worden gegeven van een speciale com missie. Zoo zal de overheerschende geest in de vereeni ging zich altijd in den feitelijken toestand af spiegelen en blijft er een bewegelijkheid welke bij den R.-K. Volksbond m. i. nog niet kan en mag gemist worden. De Centrale Raad beslisse Mr. BOMANS. „De Centrale Raad beslisse over de vraag of oüze Volksbond het karakter behoude van thans, dan wel een vereeniging worde, omvattend alleen leden, die in dienst van anderen tegen loe* arbeid verrichten." Op 2 Mei moet die beslist worden in het Gil denhuis te Amsterdam en naar mijn. opinie moet en mag de Centrale Raad nóch het een nóch het fv re beslissen. i men mij vraagt waar ik mij mede bemoei n>rd ik dat het mijn verbazing heeft dat niet ...-ren zich bemoeien met deze hoogst gewich tige -aak die weliswaar direct den arbeidersstand iriW bijzonder, maar indirect de geheele katho lieke gemeenschap in ons bisdom meer algemeen iaagaat. Buitendien ben ook ik lid van den Volksbond, al is bet dan eere-lid en ik vraag op min beurt of bij een omwerking van bepalingen als boven het woord van een rechtskundig adviseur mis plaatst is. Dus: niet blijven zooals thans. De Volksbond most meer en zuiverder standsorganisatie wor den, Zelfs, wie geen arbeider is en ter plaatse een vereeniging neeft (Middenstand, L. T. B.) waar hij juister onder aak gebracht kan worden, moet niet in den Volksbond blijven noch er in kunnen. Maar anderzijds: de Volksbond worde ook yeen vereeniging, omvattend alléén leden ,die in dienst van anderen tegen loon arbeid ver lichten". Want door die woorden uit het arbeids- •oatract over te nemen, neemt men ook de inter pretatie en de daadwerkelijke toepassing over, zoodat wél lid kunnen worden: directeuren van alle banken en Naaml. Vennootschappen, inge nieurs, inspecteurs, etc. in dienst van anderen, allerlei stag van „hooge oomes" dus, maar geen lid kunnen worden vele kellners, witkielen, zelf standige krantenagentjes, aapjeskoetsiers of snor ders, enz., enz. Dit kan de bedoeling van een standsoTgani- satie niet zijn. Door de woorden van het arbeidscontract over te nemen laat men dus in en sluit men uit personen, die men niet bedoelt in te laten of uit te sluiten, men sluit tevens uit personen waarvan het wél de bedoeling is maar wat m.i. niet goed kan geacht worden, als: schoenmakertjes, war moeziertjes, de verkleiningen zijn niet misplaatst. Je heele, heele kleine patroons dus, die zelf ar- OVËKZl C H T. Na een geduchte vuurvoorbereidiug is, naar wij in ons overzicht van Zaterdag als onze ver wachting te kennen gaven, de strijd bij Airecht tot een nieuwen slag ontbrand, waarbij de Engel- schen wederom het initiatief hebben genomen. De strijd begon Zaterdagmorgen in de vroegte en is vooral ia de streek van de dorpen Arleux, Oppy, Gavrelle en Roeux bijzonder hevig ge weest, waar de Engelschen en Duitschers elkaar met groote verbittering bevochten. De Engelschen veroverden weer eenig terrein; doch blijkbaar in belangrijkheid weer niet even redig aan den opzet. De Duitschers hebben zelfs al gemeld, dat in den namiddag de strijd was beslist, zonder dat de Engelschen eenige noe menswaardige vordering hadden gemaakt. Nu komt het er natuurlijk op aan wat men onder „noemenswaardig" moet verstaan, welk woord, al naar men het van de eene of de andere zijde ziet gebruiken, van beteekenis verandert. Immers, de Engelschen geven te kennen een zeer bevredigenden uitslag te hebben bereikt; wat natuurlijk met de Duitsche lezing in strijd is. Dit evenwel is als zeker aan te nemen, dat ook met dezen nieuwen slag bij Atrecht de Duitsdie linie niet is doorbroken. Maar de vraag is, of de Engelschen wel een doorbraak bedoelden. Het ia best mogelijk, zooals wij onlangs ook reeds op merkten, dat de gelliëerden eerst later den beslis- senden slag wenschen te leveren; nadat door her haalde offensieve bewegingen beurtelings, in het noorden door de Engelschen en in het zuiden door de Franschen ondernomen het Duitsche front voldoende zal zijn verzwakt om een door braak te bewerken. De strijd duurt nabij Atrecht nog voort, terwijl aan de Aisne en in Champagne de artillerie- bedrijvigheid alweer in hevigheid toegenomen is en dus weldra de Franschen weer aan de beurt schijnen te komen om hun slag te slaan. Tusachen Somme en Oise voerden de Duit schers eenigo onverwachte aanvallen uit. Van de Zuid-Amerikaansche staten heeft nu Guatemala het voorbeeld van de Ver. Staten weer gevolgd en de diplomatieke betrekkingen met Duitscnland verbroken. In Hongarije is nu ook de nieuwe koers officiéél aangekondigd. Keizer Karei zeide namelijk een flinke uitbreiding van het kiesrecht toe, terwijl tevens maatregelen worden toegezegd van econooiischen en socialen aard. Het merkwaardige artikel van de „Köln.' Volksztg." blijkt achteraf toch niet van zóó vér strekkend karakter te zijn, als het eerste bericht daarover wel deed vermoeden. Men zie nader het betreffende bericht in het tweede blad. Morgen, den Isten Mei, zal den Oostenrijk- Hongaarschen arbeiders worden aanbevolen een motie aan te nemen, waarin een vrede wordt aan geraden, die voor beide oorlogvoerende partijen eervol en waaraan de annexatie-idee uitgesloten zal zijn. Ook in Duitschland, zoo men weet, eischen de socialisten een vrede zonder annexatie of schade vergoeding; doch de Duitsche conservatieve partij heeft nu een besluit genomen, waarin wordt gezegd, dat een dergelijke vrede Duitsch land naar den afgrond zou voeren. Het zou ons berooven van de mogelijkheid van een vrede, die met de onmetelijke offers en de schitterende wa penfeiten van onze, boven allen lof verheven, suc cesvolle legers en van onze vloot overeenstemt, de voorspoedige ontwikkeling van ons vaderlana onder een sterke monarchie waarborgt en ons door voldoende schadeloosstelling de mogelijk heid geeft, de wonden van den oorlog te heelen. Slechts voor zulk een zegevierenden Duitschen vrede kunnen wij opkomen. Men is het er dus nog niet over eens in de partijen. - Uit Rusland komen eveneens weer alarmee- rende, maar ook geruststellende berichten, waar van voor ons nu juist niet is vast te stellen in hoeverre aan die berichten beteekenis moet wor den gehecht. VAN DE FRONTEN. In het Westen. Wij laten hier eenige uittreksels volgen uit de berichten, over den hervatten strijd op bet Engelsche frontdeel, welke sedert Zaterdag werden geseind. Van Engetsclie zijde: Vanochtend vroeg zijn we over een front van verscheiden mij len benoorden de Scarpe tot den aanval overgegaan. Onze troepen stooten op aanmer- kelijken tegenstand, maar vorderen flink. De strijd houat aan. Van Duitsche zijde: Op beide oevers der Scarpe zette de vijand de krachtige beschie ting, onzer stellingen en van het achterge- ge ie ge n terrein voort. Wij bestrijden met zichtbare goede uitr werking de Engelsche batterijen; bij Mon- chy liepen gisterenochtend verscheiden aan vallen der Engelschen voor onze linies dood, waarbij zij zware verliezen leden. Vandaag voor het aanbreken van den dag werd het vuurgevecht van Loos tot Quéant tot de uiterste hevigheid opgevoerd. Na roffelvuur is verder op bijna aan het ge heele front, d« infanterie-alag opnieuw ont brand. Het is den Engelschen ten derden male volslagen mislukt door onze linies heen te breken. De bij 't aanbreken van den dag met sterke strijdkrachten over een frontbreedte van 80-K.M. aan weerszijden van de Scarpe begonnen aanvallen zijn alle door ons vuur en door tegenaanvallen verijdeld. Van Engelsche zijde: In den loop van den nacht ia een krachtige tegenaanval van den vijand op onze nieuwe stelling, ten noor den van Arleux, door ons vuur tot staan gexbracht. De strijd duurt voort op verschil lende plaatsen ten Noorden van de rivier de Scarpe. Van Duitsche zijde: De groote slag, waar van de Engelschen nu voor de derde maal, een doorbraak door de Duitsche linies bij Atrecht verwachtten was des middags al be slist. Hij eindigde met een zware nederlaag voor de Engelschen. Toen het licht werd, volgden de Engelsche stormcolonnes den sprongsgewijze verlegden wand van staal, stof, gas en rook, over een front van ongeveer 30 kilometer breedte. De kracht van den vijandelijken aanval ton Noordon van de Scarpe richtte zich tejjen onze stellingen van Acheviile tot Roeux. Daar werd de strijd buitengewoon hevig. De Engelschen drongen het door ons als voor uitgeschoven stelling bezette Arleux, Oppy, Gavrelle en Roeux binnen. Toén gingen de dè onzen tot den tegenaanval over. In een hevige worsteling van man tegen man werd de vijand hier en daar tot over onze oude linie teruggeworpen, die tot aan Arieux we der geheel in onze handen is. Ten Zuiden van het dal van de Scarpe woedde eveneens een verbitterd gevecht. In de in elkaar geschoten stellingen weerston den onze dappere troepen meermalen d,en vijandelijken stormloop. Ook daar zijn alle aanvallen der Engelschen mislukt. Aan de vleugels werden de vijandelijke aanvalsco- lonnes reeds door het vernietigingsvuur ge stuit. De Engelschen leden wederom buiten gewoon zware verliezen. Van Engelsche zijde: Wij veroverden he den (Zondag)morgen een loopgraaf-systeem van den vijand ten Zuiden van Oppy, over een front van een mijl. De vjjand deed te vergeefs een tegenaanval. Wij namen sedert gisteren 976 man gevangen, onder wie 10 officieren. Gisternacht verrasten wij een Duitsche afdeeling ten Zuidoosten van Pon- truot; wij doodden verscheidene manschap pen en maakten een aantal gevangenen. Êr werden drie Duitsche vliegtuigen neerge schoten; drie van de onze worden vermist. Van Duitsche zijde: Aan het front bij Atrecht was het artillerievuur hevig; er had den slechts partieele gevechten bij Oppy plaats, waar vier aanvallen der Engelschen onder verliezen voor hen mislukt zijn. Lang» de Aisne, het Aisne—Marne;kanaal en In Champagne is de artillerie-actie toegenomen. Fransche verkenningsafdeelingen, die des morgens meerdere malen aanvielen, werden teruggeslagen. Het Noorsche consulaat te Leith meldt, dat het stoomschip „Mldelven", van Dront- heim, gisteren op tien zeemijlen ten Noord oosten van Coquettesland door een (vermoe delijk Duitsche) duikboot tot zinken is ge bracht. VAN DE ZEE De Ub en mijnoorlog. Volgens bericht uit Madrid is het Spaan,- sche stoomschip „Tuana" in de baai van Sagres door een Duitsche duikboot aange vallen. De kok is gedood, een matroos zwaar gekwetst. Naar de „Morning Post" uit Kristiauia verneemt, zijn onder- de laatstelijk in den grond geboorde schepen de stoomschepen „Itala" en „Skandinavien", beiden geladen met mais, en het zeilschip „Collingwood". In de laatste dagen ia voor ,de Noorsche veeteelt 8500 ton lijnkoeken verloren ge gaan. De verontwaardiging van'het publiek is, naar liet blad verneemt, groot. In Zwitserland is een Havaa-telegram ont vangen, dat een Roemeensche torpedoboot als in den grond geboord aangeeft. Den 16den April fs dit al gebeurd. Drie Fran sche zeeofficieren vonden daarbij den dood. Officieel Duitecli maandoverzicht In de maand Maart zijn in totaaL 450 koopvaardijschepen, met een gezamenlijken inhoud van 885.000 ton door oorlogsmaatre gelen der Centrale mogendheden tot zinkon gebracht.. Hieronder zijn 345 vijandelijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 689.000 ton. Zes schepen, te samen metende 39.500 ton, werden door onderzeeboot-aanvallen zwaar beschadigd. Officieel Duitecli totaal-overzicht Sedert het begin vpn den oorlog tot den 31en Maart 1917, zijn in het totaal 5.711.000 ton vijandelijke handelsschepen verloren ge gaan; hiervan 4.370.500 ton Engelsche sche pen, dus 23 pOt. totalen tonneninhoud der Engélsche handelsvloot, zooals die bij het begin van den oorlog was. Do strijd tegen duikbooten. In de „Times History of the War" maakt, met een foto toegelicht, gewag van oen, hier nog onbekend middel, dat de Engelschen tegen duikbooten gebruiken. Een snelvaren de patroeljeboofc heeft een duikboot inge haald, maar deze was bijtijds ondergedoken. Op de plek nu, waar vermoed wordt, dat de duikboot zich onder water bevindt, laat de patroeljeboot oen bom in hot water val len die onder water ontploft, op de diepte die van te voren bepaald is. Daartoe is er aan de bom een toestel aangebracht. Zulke bommen kan men natuurlijk ook uit een vliegtuig laten vallen. Do aanval op do Engelsche kust Van Duitsche zijde wordt nog over den aanval op Margate, waarvan een Engelsch telegram Zaterdag molding maakte, officieel medegedeeld: Duitsche zeóstrijdkrachtenheb- Groote voorraad witte schoenen Barteljorisstraat 27. TEL. 1770 Met twee bestuurders van Bijenteelt en een tuinspecialiteit zijn de vertegenwoordigers van de Haarlemsche bladen Zaterdagmiddag naar de Haarlemsche Volkstuinen geweest. Heel deftig, in twee open rijtuigen met 'n twee span. De rijtuigen, die, óók deftig, 'n kwar tiertje te laat bij dr. Ootmar's huis aankwamen, om bet gezelschap van zes daar op ie pikken en naj" Schoten te brengen. nffioi^iffLciëele bezichtiging, zooals het uitstapje wichtig ttotjee!d Was' had dus werkeliJk een ge- wntt» hifhrt^rh 1" lieu3Ch ernstig-voo/naam, toen \ve bij net Schotensihg raadhuis ston en om den burgemeester midden uit z'n we?k te h'aten en hem officieel de tuintjes te laten zien die lig gend aan de Jan Gijkênvaart, immem'een'stuk van zijn gemeente waren, wethouder Verton ook ten raadhuize present, kon tegelijk, zonder be zwaar, van het ritje meê-profiteeren. Voorbij de Roomsche Kerk, door een groote bocht, was het eindpunt van de eerste route. Hier was nog een deel van het bijenteelt-bestuur, dat het officiëele gezelschap al wachtte. Daar, tegenover de kerk, langs de Jan Gijzen- vaart, ligt de veelbelovende lap grond van ander halve hectare, die Bijenteelt dan toch tenslotte voor de Volkstuintjes bestemd heeft. En wat een blij resultaat heeft het energieke bestuur van deze jonge vereeniging hier al be reikt! 'n Honderd stukjes grpnd van 10Q. vierkante meters, een paar van 150 en eenige van 20Ö. ziedaar de' verdeeling van het land. dat. dank zij de tegemoetkomend» houding van den eigenaar, op zoo billijke wij»» in leen-bezit van „Bijenteelt" fekomen ia. En waar nu 130 menschen tuinieren unnen naar hartelust Waarlijk, het is een alléraat digat, uitstekend werk, dat dr. Ootmar met dc zijnen heeft tpt stand gebracht! Hier kan ieder, voor vijf gulden en twintig centen in 'n jaar, zijn eigen buitengoedje houden, zijn bloementuintje inrichten, zijn groenten ver bouwen en ziin aardappeltjes planten. Alles op bescheiden schaal, maar met lust en ambitie en met vruchtbaar resultaat. Met animo en lust. Ziet, hier is een eenvoudig man, die den gan- schen dag aan de werkbank staat, z'n grond aan 't omspitten, om er straks zijn aardappeltjes in te poten. Hier heeft een handige amateur-tuinman z'n spinazie gezaaid, waarvan de eerste sprietjes al boven- den grond geworsteld zijn. Ginds werkt een smid met spa en hark aan een bed voor boontjes. Verder zitten twee kleine kleuters peul tjes té zaaien: broer en zus, die hier een bedje van thuis tezamen in gemeen bezit' gekregen heb ben om 't zelf te bewerken. Zoo is het links en rechts op vele van de nog maar kort gereed ge maakte stukjea "grond, want voor alles zoover was, is er aan 't ruw» stuk land heel wat moeten gebeuren. Verdeeling en kaveling, omspitten en uitzetten. Wat een werk en een kosten dit spitten vooral heeft medebracht! Maar ook: wat vlug 't gegaan is, ornaat de Volkstuin er wézen moest. En de tijd schoot al op. Er moest dus voortge maakt worden, wilde men van dézen planttijd ook nog profiteered En ratusschen schijnt de natuur sfil te staan en dreigt de Lente té dasseeren. zonder haar kracht en heur groei te geven aan onze cultuur. Wel springt hier en daar al een sla'tje op, wel kruipt hier al een boontje boven 't zand, terwijl ginds warempel een bedje met charlotjes ook al begint mee te doen, maar 't rechte is 't buiten toch nog niet. Regen en zon, voorjaarslucht en lente-tempe ratuur, dat is 't waarop heel de wereld wacht, en waarnaar heel de menschheid snakt. Zon en regen en lente 't is ook dat, waarop de mensdien wachten, die hier d'r eigen tuintje huurden, om d'r buitentje te hebben voor vrouw en kinderen en dr' eigen groenten te kweeken. Dr. Ootmar waarschuwde, dat 't tijd was. We moesten nog naar de andere zijde van de stad, naar het Zuider-Buiten-Spaarne, waar de andere Volkstuin bloei en lucht en leven schenkt aan mensch en vrucht, aan plant en blom. We stapten weer in de koetsen met het' rin kelende tweespan: Dr. Ootmar, die van het resul taat, dat hij nu al aanschouwd had, genóót; die blij en verheugd was over deze beweging, waarin hij zoo gehéél opgaat, omdat hij er terecht een degelijk maatschappelijk werk in ziet. Schotensch burgervader, de lieer rührhop, die blij was met dit nuttige vertier in zijn dorp; wethouder Ver ton, die zich dankbaar betoonde voor 't onver wachte uitje. De Heidemaatschappij-opzichter, de heer Koel, die met zooveel ijver voor 'n Juiste .gebruiksaanwijzing" zorgde in den vorm van twee lezingen voor de volkstuindera en nog tel kens de amateur-tuinbouwers met raad en advies bijstaat. En dan de andere bestuurders van de vereeniging voor „Bijenteelt", die .even trotsch waren als de voorzitter, met het bereikte succes. We gingen weer over den Schoterweg lancs de bloemenvelden, die nog aldoor zonder bloemen zijn; namen bij het Raadhuis afscheid van de Schotensche regeering en reden dan dóór naar 't Zuiden. Hier, voorbij de fabriek van Sa vrij, vlak bij het liuiske waar Ko Doncker leefde, is de tweede tuin. Of de eerste, dat is allicht juister; want hier was 't al veel verder gevorderd. Hier was 't woeliger en bedrijviger en hier was al meer resul taat te zien. Daar was ook de inrichting al meer af. Een gemakkelijk entrée, 'u stel mooie voet paden, twee degelijke onontbeerlijke huisjes voor man en vrouw en ook geanimeerde kweekers en tuinders en pooters. Verwonderlijk snel is het malsdie weiland herschapen in een stel vrucht bare tuintjes, dank zij de door 'n stevig stel paarden getrokken ploeg, die 't land meedoogen- loos stuiteneed en loswoelde. Prachtig en aardig toch dat werk, juist, omdat 't met zooveel belang- looze hulp tot stand kwamHier was de firma Gonnemian de goede genius, die'de anderhalve H.A. om niet in gebruik gaf, alleen maar met de voorwaarde erbij, dat 20 man van haar perso neel kosteloos mochten meê-profiteeren. Zoo was onze goede indruk van het werk der Volkstuintjes, dien we in Schoten al hadden opge daan, hier nog eens uitdrukkelijk bevestigd. En allen, die 't zagen, waren vol lof. Ook me vrouw Bunge, die hier de officiëele gast was, en van wier gewaardeerden steun Bijenteelt een zoo dankbaar gebruik maakte. En ook de burge meester van Schoten, die onze deftige stoet van 't Raadhuis af achterna'gepeddeld was, om aan 't Buiten-Spaarac ook 'n indruk op te doen en zijn belangstelling te toonen. 't Wordt nog veel beter, én hier èn in Schoten, als 't weer meehelpt en 't wat verder is. Dan ben in den nacht van 27 dezer een onder neming tegen den Theemsmond uitgevoerd. Toen geen tegenstander ter zee opdaagde hebben zij de haven van Margate en du daartoe behoorende verdedigingswerken fel beschoten. De vijandelijke landbatterijen be antwoordden het vuur hevig, maar zonder succes. De onzen zijn zonder schade of ver liezen teruggekeerd. UST DE LUCHT. Eeu Engelseh-Turksehe aan val op de Ilaamsche knst. Van Duitsche zijde: Engelsche vechtvlieg- tuigen hebben enkele voor de Vlaamsche kust kruisende torpedobooten en de haven van Zeebrugge vruchteloos met bommen aan gevallen. In de luchtgevechten, die onze vlie gers met den vijand aanbonden, is een En- felsch vechtvliegtuig neergeschoten. Een ransch watervliegtuig, die er op afkwam, is dadelijk na haar verschijning door onze knstbatterijen buiten gevecht gesteld. De drie inzittenden en de machine konden ge borgen worden. Een aanval op Sulina. Van Duitsche zijde: Duitsche zeevliegtui gen hebben de havenwerken van Sulina met goed gevolg gebombardeerd. Groote branden in de omgeving van de haven en op de daar in liggende lichters' zijn waargenomen. Alle vliegtuigen zijn ondanks hevig af- weervuur behouden teruggekeerd. VERSPREIDE BERICHTEN De toestand in Griekenland. Voljrena berichten, uit Parijs aan do „Neua Zürcher Zei.tung" ia te Athene weder eene kahinetscriaia uitgebroken. De Miniater-preai-» dent Lambroa beeft aan den koning medege deeld. dat bet geheele ministerie wensebt af te treden; evenwel heeft de koning de ontalag- aanvraga.nog niet ingewilligd. De Engailache gezant Elliot, had verder eene lange bespreking met/ Koning Konst&ntiin, waarbij hii dezen omtrent de verschillende grie- ven der geallieerden inlichtte. Te Parijs loopt het gerucht, dat de Entente eindelijk ten aan zien van Griekenland tot overeenstemming is gekomen, zoodafc binnen weinige dagen belang rijke gebeurtenissen tegemoet zouden kunnen worden tegemoet gezien. K8RTE BERICHTEN Een Pool gouverneur-generaal van Lublin. Generaal-majoor graaf Szeptycki. eeu broer Van den bekenden metropoliet van Lemberg, tot dusver bovelhebbor van de Poolsohe legioe nen, ia, in, plaats van foldzeugmeioter Kuk tot* goeverneur-geenraal van Lublin benoemd. Niet per retour. De Pruisische minister van oorlog heeft bepaald» dat militairen voortaan van het front pakketten met levensmiddel en tot een gewicht van 5 K.G. naar het vaderland mogen zenden, omgekeerd blijft eohter het zen dien van levensmiddelen uit het vaderland naar het front verboden, aangezien het legerbeetuur zorgt voor ruimschoots voldoende voeding van de soldaten. Vloeschlooze.avonden. In Frankrijk zou- dien met ingang; van 25 dezer twee vleeachlooze dagen ingevoerd worden. Van dit voornemen i« m«u in zoover teruggekomen, dat er geen twee ïfc vieeaöklooze dagen, maar vloeschlooze avonden ingevoerd worden, d. w. s. in hotels en rosten- rants zal bij d« avond-maaltijden geen vleesch verstrekt mogen worden. De voorraad ia blijk baar iets grooter, dan men aanvankelijk had gemeend. De oensuur in Noorwegen. Het wetsvoorstel, dat. in Noorwegen straf bepaalde op persuitón- gen die die goede betrekkingen met vreemde mogendheden in gevaar kunnen brengen, is, ge lijk men uit het aftreden van TJrb.ve als mi nister van justitie moest opmaken, in hét Odel ating verworpen. Er worden 66 stemmen togen en 22 voor uitgebracht. De Amerikanen in Oostenrijk. De Amerika nen van elk geslacht en iederèn loeïtiid kunnen Ooatenrilk-Hongariie verlaten binnen vior we- komen er zandbakken voor de kleintjes en prieel tjes voor de grooten en dan kan groot en klein in z'n eigen ouiten genieten van lucht en licht en zon! Met tienen zijn we, almaar in onze koetsen met 't bel-rinkelende tweespan, naar Brinkmann ge reden. Daar, in amicaal gezelschap, was „Bijen teelt" weer de gastvrouwe, die haar invité's hof felijk onthaalde. Hier was, meenen we, heel het bestuur voltallig. De heeren Onderwater, Bettiuk en Muller, die we aan het Spaarne getroffen hadden; de heeren Marseille en Grootes, die onzen eersten tocht ook al meemaakten, dan de hoofdopzichter en de praeses en wij. Een poosje hebben we heel gezellig en harte lijk gebabbeld en een oogenblik heeft praesej Ootmar een ernstig en oprecht-gemeend wooro gesproken over de historie en 't ontstaan van 't werk en, waar de plicht van dankbaarheid liet gebood, heeft hij hulde gebracht en lofprijzingen laten hooren. O. a. aan den heer van Dam, ui) de Hoofdstad, die den grond in Schoten zoo billijk verhuurde, aan den heer Nijssen, die daar; naast den tuin woont en zoo hulpvaardig is.' Verder aan alle medewerkenden, die we hier en daar al genoemd hebben, en aan ons. Dat laatste hebben we dankbaar bewaard. Hij heeft ook verteld, dat er het volgende jaar méér tuintjes komen. De H. IJ. S. M. heeft al grond toegezegd en de gemeente zal wel niel achter willen blijven. „Bijenteelt" heeft dus een resultaat bereikt, waarop ze trotsch mag zijn! Dit geven we den voorzitter en het heele bestuur van heeler harts toe en de menschen, die de tuintjes hebben, zullen, ons daarin zeker steunen 29-4-'17. LI. N. S, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1