Groot en klein DRUKWERK SlüNEÜLAIttD J. 1. LUCAS. „DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD", TELEGRAMMEN Isn heéenmopgetfe ILSTRAftT 106 STADSNIEUWS wordt spoedig en goed vervaar digd bij de NAS3AULAJUV 49 - HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741. ROOSEVELT'S EXPEDITIE NAAR EUROPA. 9669 ACCCUSTAMT is verhuisd naar tfCrüiiiyuriiwiagËsë verkocht. ACTE-EXAMENS L. O. n na de afkondiging van de afbreking der -lornatieke betrekkingen (9 April.) De sne lste ven Amerikanen zullen niet worden eeintecr- itieord, indien zij aicli niet aan persoonlijke mts- «kijven sehuldipr maken zullen zij niet worden la ij gevallen. Do beschieting van Reims. De aartsbisschop van Parijs publiceert volgens bericht aan d«e ïtfl. in de „Seraaine re'ligieuse" een protest tegen 't bombardement van Reims. Xa herin nerd to iiebben aan het protest van den aarts- •hisstdiop van P«eims en het voortduren.van de beschietingen, vervolgt de a art bisschop van Parijs: R ben ongetwijfeld de tolk van onze g.'csiteiijkbeid en gemeente, wanneer ik mij aan- •luit b'ti het protest van Zijne Eminentie, kar dinaal Loco;. GUATEMALA HEEFT DE BETREKKIN GEN MET DUITSdHLAND VERBROKEN. PARIJS. 28 April. Een telegram uit Guate mala meldt officiéél, dat de diplomatieke betrek- tingen met Duitschland zijn afgebroken. DE DIENSTPLICHT IN AMERIKA AANGENOMEN. WASHINGTON, 29 April. Het Huis van Af gevaardigden heeft het dienstplicht-ontwerp met '197 tegen 24 stemmen aangenomen. De Senaat inet 81 tegen 8 stemmen. W ASHINGTON, 29 April, De Senaat heeft met 56 tegen i21 stemmen een amendement op het -dienstplicht-ontwerp aangenomen, waarbij Roostveü(.gemachiigd wordt, vier divisies infan terie op cie been te brengen voor den dienst in -frankrijk. (Het Huis van Afgevaardigden had, naar men weet, een dergelijk amendement verworpen. Bed.) uit uIJsland. Hegeeiiugsmaalregeleji. ST. PETERSBURG, 29 April.' (Part.) De ge le rende werklieden, welke ncodig zijn voor de fabrieken, die voor de nationale verdediging wer- '-.en, welke gemobiliseerd werden en naar het front werden gestuurd onder het oude regime, als strar ■oor hunne politieke meeningen, en hunne deel nemingen aan stakingen, zullen heden op bevel van de voorloopige regeering naar hun vroegere werkzaamheden worden teruggeroepen, waar zij hei vaderland belangrijker diensten kunnen be wijzen. Samen werking. STOCKHOLM, 29 April. (Part.) Volgens be- jjchten uit St. Petersburg besloot het soeialis- iisch congres het comité van arbeiders en sol daten te ondersteunen, een Boerenbond te organi- geeren en de voorloopige regeering te steunen, indien deze het republikeinsche program verwe zenlijkt en de leden van de fractie toestaan in de xegeerkig zitting te nemen. De voornaamste taak is alle krachten tot sterken weerstand tegen Duitschland te mohiliseeren. De vergadering wekte hare leden op de vrijheidsleening krachtig te ondersteunen. Weer bloedige botsingen. KEULEN, 29 April. (Part.) Volgens de „Köi- niscke Zeitung" verneemt de „Corriere deila Sera" uit St. Petersburg: In K'ronstadt zijn bloe dige opstanden, waaraan meer dan duizend be vrijde misdadigers deelnemen, uitgebroken. Vele zeeofficieren werden vermoord, anderen gevangen genomen. Tevergeefs verzocht de voorloopige Regeering vrijlating van deze laaistea. De revo lutionairen verdeelden wapens en machinegewe ren. Ook in Moskou hébben bloedige botsingen plaats gevonden. De 1 Mei-fcesl-v lering. KOPENHAGEN, 29 April. (Part.) Volgens berichten uit St. Petersburg heeft het Centrale Comité der Russische Arbeiders besloten, den len Mei feestelijk te gedenken. Op dezen dag worden alle fabrieken gesloten en de arbeiders begeven zidi per trein naar het gemeenschappelijk graf der tijdens de revolutie in St. Petersburg geval len arbeiders. Om den op 1 Mei verloren geganen tijd ia te haten, zuilen de arbeiders ook op kerkelijke feest dagen werken. OVERSTROOMING IN RUSLAND. ST. PETERSBURG, 30 April. (Part.) Vol gens berichten uit Rostow neemt de overstroo ming van den Don gmoten omvang aan. Tal rijke dorpen werden overstroomd of vernield. De schade is zeer-belangrijk. DE AARDBEVING IN 1TAUE. MILAAN, 30 April. (Part.) De aardbeving, die in de provincie Arezzo heeft plaats gehad, Aedi voornamelijk groote schade aangericht in de gemeenten San Sepoloré, Montecchi en Anghieri. terwijl men onder de puinhoopen van de inge storte huizen in Montecchi naar slachtoffers zocht, had in den namiddag opnieuw een hevige schok piaats, die nog overeind staande stukken muur geheel deed instorten. Montecchi, dat onge veer 1000 bewoners telt, «werd hierdoor geheel vernield. In verhouding tot de aangerichte schade' is hot aantal -slachtoffers gering. Dit is te dan ken a i liet feit, dat de eerste schokken zeer hcht waren, zoodat de bevolking tijd had naar buiten te vluchten. Toch werden nog 40 personen ge dood. Ook zijn ex verscheidene geworden. In Algieri werd een persoon gedood en werden er vier gewond. Ook vele andere plaatsjes werden zwaar getroffen, terwijl van andere plaatsen, waarmede de verbinding verbroken is, alle be richten ontbreken. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is benoemd tot lid van den Burgerl. Pensioenraad, mr. L. A. Bybau, geweren anr.- «choolopz. te Delft, lid van den Pensioenraad voor gem. ambt. CRISIS. Brandstoffendistrfbutie. Ter uitvoering van, do circulair» van den Mio- van Landbouw van 24 Maart, in zake distributie van brandstoffen voor huisbrand en klein-indus- trie, heeft de Rijks-Kolendistributie aan de brandsfoffencotnmissie regelen van distributie met distributiestelsel toegezonden. De Rijks-Kolendistributie vestigt er de aan dacht op, dat, alvorens deze gegevens door haar zijn verwerkt, de rantsoenen niet kunnen worden vastgesteld. «Inmiddels kan reeds thans worden medege deeld. dat het minimum-rantsoen, waarover een ieder, dus elke bewoner van een woning met één haardstede, vanaf 1 Mei 1917 tot 1 April 1918 zal kunnen beschikken, zal bedragen 12 H.L. steenkolen (anthraciet, eierbrikefen of kachelko len). 1 H.L. steenkool staat gelijk met 1 H.L. cokes of 200 stuks turf. Voorts dient de distributie van het gas door de gasfabrieken zoodanig te worden geregeld, dat een ieder, die op gas kan koken, dit ook gedu rende de zomermaanden kan blijven doen. Voor woningen met 2 haardsteden en meer, zullen toeslagen worden verstrekt, echter met dien verstande, dat deze toeslag voor elke haard stede geleidelijk minder dan 12 H.L. steenkolen zal bedragen, zoodat er in het algemeen niet op mag worden gerekend, dat in het winterseizoen 19171918 meer dan 2 vertakken (de keuken inbegrepen) behoorlijk verwarmd zuilen kunnen worden. Voor openbare gebouwen, winkels, kantoren, hotels en dergelijke nader in het distributiestelsel onder groep B., C. en D. omschreven, zullen afzonderlijke rantsoenen worden'gesteld. Spoorweg-vervoer in Dnitscli'- land. Teneinde de c&paejjei-t v., n haar wagenpark te verbeteren, hebban naar wij vernemen de Pruisische Staatsspoorwegen tijdelijk het draagvermogen van nunne nieuwe open e'n dichte goederenwagens van 15.750 op 15.5000 K.G. verhoogd, welke bepaling ook 17.500 K.G. verhoogd, welke bepaling ook van toepassing is bij gebruik van en naar "Neder land. NE DEEL -v OORLOG. Deense lie sclxipbroukelixigexi. Het Nederlandsche s.s. „Folmina", gisteren van Christians binnengekomen, heeit aan boord den stuurman en een matroos van de Deensche bark „ArcoleN De mannen werden in de «Noord zee gered van een onderstboven drijvende sloep. Een van hen is zwaar gekwetst. Op 21 April was de „Arcoie" van West-Hart lepool ven rokken naar Aarhuus. Op 25 April liep het schip op een mijn, waarbij 12 leden der bemanning waarschijnlijk zijn verdronken. De Deensche bark „Arcoie", thuisoenoorende te Kossul, werd ten Noorden van den Doggers- bank geiorpedeerd of door een mijn vermengd. De eerste en tweede stuurman en een lichtma troos wisten zich op een omgeslagen redding boot te redden. Na 24 uur in stormachtig weer te hebbea rondgedreven, werd de eerste stuurman krankzinnig en sprong in zee; de twee anderen hielden het nog 48 uur vol ai werden toen opge- viseht door het Nederlandsche s.s. „Folmina". reederij J. de Poorter, ie Rotterdam, die één van hen hier landdef De toestand van den lichtmatroos was van dien aard, dat zijn -ontscheping hier niet wenschelijk bleek, zoodat hij met de „Folmina" mee doorvoer naai Rotterdam. Ook de hier gelande stuurman bleek veel geleden te hebben en kon bijna niet loopen. De marine-autoriteit stelde een onder zoek in. «ALLERLEI. Fusie S.S.K. S. M. Er loopen hardnekkige geruchten, dat reeds spoedig de centrale administraties van S.S. en II. 8. M. zullen worden samengevoegd. Naar verluidt, zullen de vereenigde technischs diensten in Utrecht worden gevestigd, ter wijl in Amsterdam zul. ea worden gsves.igtd de vereenigde afdeelingen vna den exploita tiedienst, van den goederen- en leizigeisdieast, van de comptabiliteit van de controle op de ontvangsten en van den «IjwmMsenea dienst. Een aantel ambtenaren zal dan van Amster dam naar Utrecht women overgeplaatst, maar een nog grootesr aantal van .Utrecht naar^Am- sterdam. Eea nitvow-centrede. Naar wij vernemen is liet zeer waarschijnlijk dat binnen niet al te langen tijd de regeeriag gevolg zal geven aan de in de Eerste Kamer aangenomen motie-van Houten, door indiening van een speciaal wetsontwerp betreffende de op te richten Export-Centrale. Volgens de daarom trent bestaande plannen zou de Centrale op de werkzaamheid van de N. O. T. geen noemens waard! «en invloed hebben. Uit Indië, Een nandjir verwoestte voor de tweede maal de brug bij Djenggolan. 'Een bandjir spoelde tus- schen Kedongbanten en Parotigoneng honderd meter van den spoordijk treg. Een met lansen gewapende bende in het Posso- district, op Celebes, doodde twee inlanders. De moordenaars werden achtervolgd. In een gevecht werd een hunner gedoodde rest werd gevangen genomen. Raemaeckers in Zwitserland. De Parijsche berichtgever van het „Alg. Hbld." seint: De te Genève tentoongestelde teckeningen van Louis Raemaeckers zijn, op last van den Zwitserschen federalen consul, door de politie in beslag genomen. Ook is beslag gelegd op de catalogi en affiches, die naar Bern zijn opge zonden. De ..Amsteldiik." Uit de door de bemanning van den stoomdrif- ter „Amsteldijk" M.A. 122 afgelegde en beëedig- de verklaring, die dus geen twijfel meer over laat, is de „Amsteldijk" opzettelijk en met voor bedachten rade op 52 gr. 56' Noorderbreedte en 4 gr. 10' Oosterlengte, op 15 vadem water, in den grond geschoten, nagenoeg op de plaats van het voormalig lichtschip Haaks. De duikboot commandant verklaarde zelf nog, dat hij des mor gens de Tersehellingerbank had gezien, doch niet gelood had. Men scheen aan boord van de duikboot niet te weten, wat men wilde; eerst liet men de scheepsboot met de mannegen papieren heengaan; later weiden ze teruggeroepen en verklaarde de duikbootcommandant, dat men 2 a 3 mijl bewesten de verboden zone was, op 25 vadem water. Een onderzoek daarnaar werd niet ingesteld. Men kreeg 10 minuten tijd om de overige menschen van boord te halen. Daar er geen ander schip in de nabijheid was, verzocht de schipper den duikbootcommandant, de boot op sleep te nemen. Men lachte hem in zijn gezicht uit en het eenige antwoord was: Het is oorlog, maak maar een zeil en zie maar dat je aan wal komt Om half twee zonk de „Amsteldijk", na door een aantal granaten getroffen te zijn. <»N. R. CL") Hiding van ZeeLxugge terug. Het Duitsche stoomschip „Magdalena Fischer" heeft te V! issingen een lading stukgoederen ge lost, welke destijds bij het opbrengen van de „Batavier" naar Zeebrugge daar werden gelost. Na lossing vertrekt de „Magdalena Fischer" naar Antwerpen. Indië Weerbaar. Ter gelegenheid van de ontvangst van de afgevaardigden van het comité „Indië Weerbaar" werd Zaterdagmiddag in de Koningszaal van „Artis" een diner aangeboden door generaal J. B. van Heutsz, oud-gouvernei#-generaal van Neder! .-Indië. Tot de deelnemers vdn dezen maaltijd behoor den een aantal autoriteiten, vertegenwoordigers van den handel, de groot-industrie en de scheep vaart, de bankinstellingen, cultuur- en mijnbouw- ondernemingen, de Kamers van Koophandel enz., in 't geheel een negentig-tal personen. Generaal van Heutsz was gezeten tussclien den prins van Solo, Pangeran Kesoemo di Ningrat en den oud-minister van koloniën, J. T, Cremer. Tegenover hen waren gezeten minister In .to, jhr. •Roëii, mr. dr. W. F. van Leeuwen, mr. heems kerk en mr. Fock, president van de I weede Kamer der Staten-Generaal. Voorts waren aan do eere tafel gezeten leden van het comité van at .-ai- iijke en vooruitstrevende inlanders, wm ud'de tot hun land en volk ben naar Nederland dreef om een beroep op Nederlands steun en mede werking te doen. Aan dezen maaltijd, door den gastheer, ge opend met een hartelijk toegejuicht woord van hulde en eerbied voer onze Koningin, heeft de oud-gouverneur een rede gehouden, waarin het richtsnoer is vastgelegd, waarlangs naar het oordeel van dezen tot oordeelen bevoegden spre ker, in de toekomst de Indische politiek moet worden gevoerd cm te geraken tot het groote doel: de volledige saamhoorigheid tusSchen Ne derland en Indië. „Het groote doel zeide spreker dat ons thans voor oogen staat, dat wij met vereende krachten willen trachten te bereiken, is het groote Koninkrijk der Nederlanden, bestaande uit verschillende ver uit elkander gelegen; door oceanen gescheiden deelen dezer aarde, als saam- tvoorig geheel tot één groote staatkundige éénheid te ontwikkelen. „Een staatkundige éénheid, als geheel onder het bewind van een Vorstentelg uit het vereerde stamhuis van Oranje-Nassau, onverdeeld in drie autonome gebiedsdeelen ia Europa, Azië en Amerika naar moderne begrippen ingericht met het beginsel tot grondslag: gelijkwaardig heid van alle rassen!^ „Absoluut eendrachtige samenwerking tus- schen Oost en West is tot bereiking van dit grooische doel noodzakelijk, eendrachtige samen werking, methodisch naar een goed overdacht plan, onder algemeene leiding van'enkele emi nente mannen. „Door verschillende bestuurders, zoowel hier in Nederland als in Indië zelf, is sedert tal van jaren de bereiking van het doel nagestreefd, om in Ned.-Indië het bestuur te regelen naar mo derne begrippen van decentralisatie van macht en bevoegdheid met beschikking over eigen geld middelen. Steun voor woningbouw. De ritvoerende commissie van het Kon. Nat. Steuncomité heeft een besluit genomen krachtens hetwelk steun kan worden verleend voor woning nood voor den burger- en middenstand in de extra bouwkosten.» welke ontstaan tengevolge van de oploopende materiaalprijzen. De bedoeling is, onder zekere voorwaarden, 25 pCt. subsidie in de kosten te verleenen. Getorpedeerde schepen. Nader vernemen wij, dat de „Tres Fratres" op 23 Maart op 80 mijl uit de Deensche kust door middel van kanonschoten tot zinken werd ge bracht. De bemanning redde zich in eigen scheepsbooien, dreef bijna 2 etmalen gedurende' hevige koude rond en-bereikte de kust nabij den vuurtoren vaa HansthoLm. Van daar reisde zij naar Kopenhagen en moest daar ongeveer 5 weken verblijven, vóór de passen voor den door tocht door Duitschland konden worden verstrekt, j.l. Donderdag kwanten die passen en aanvaard de men de reis, welke door Duitschland onder militair geleide geschiedde. Te Sluis kwamen Vrijdagavond 5 Nederlan ders over de grens, leden der bemanning van een Nederlandsch scheepje, dat Woensdag 1.1. in den grond gehoord is,- De bemanning was door een onderzeeër medegenomen naar Zeebrugge. Het scheepje heette „Elisabeth" en behoorde aan de reederij R. Groenewold, te Delfzijl. Het werd op circa 26 mijl bewesten IJmuiden door een Duitsche onderzeeboot tot zinken gebracht. Dure tecf. In die Delftsbaven&eLe Schi© te Rotterdam zijn.twee swbepen met turf aange houden, waarvan een geladen met 116,000. het andere mei 15,000 turven, uitmakende één par tij. Daar vermoed Werd. dat' van eeratsrenoeond schip reeds 30,000 turven boven dien vastaestel- den maximumprjja verkocht^ warenwerd de ge- Hiertegren is geen protest «ingekomen. In verband met het bovenstaande kan het zijn nut hebben mee te deelen, dat met het oog op de schaarachte aan brandstoffen, dezer da gen, vooral door turf ven Iers, prijzen gevraagd worden boven den maximum-prijs, terwijl en kele venters de zoTTgenaamde harde turven nog in tweeën hakken. Ter ze-ka van dit werd te Rotterdam togen ©enige venters Procesverbaal opgemaakt. („Msb.") De ellende van den oorlog. Het „Hbld." verhaalde uit de „Vorwarts" het volgende diep tragische voorval, waar bij elk commentaar overbodig ia en dat opnieuw een bewijs geeft van de wreede ellende, welke de oorlog teweeg brengt. Kioleunood. In de provincie Groningen is de toestand wegens gebrek aan brand stoffen en schaarschte van grondstoffen zoo nijpend, dat zoowel de meeste eartohnagefa- brieken geheel en gedeeltelijk stop moeten zetten. Vasthoudend! Kerkvoogden der Neder!. Herv. Kerk te Genderen (N.-Br.) lieten de torenklok den ouden tijd aanwijzen. De bur gemeester eischte dat de klok den nieuwen tijd zou aanwijzen, waarop de klok werd werd stilgezet. Nadat de klok een dag had stil gestaan is zij weer aan den gang ge maakt en wijst thans weer den ouden tijd aan. Inbraak. Te Volendam is 's nachts in- gebrokep bij den- heer B. aldaar, pl.m. f 230 werden ontvreemd. De dader is opgespoord door den rijksveldwachter De Swart en den gemeente-veldwachter Hoekstra; hij beken de het feit. Steënkoolgebrok. Men schrijft uit Lim burg: In, d#>. industrieplaatsen aan de. over zijde van de grens ondervindt men thans ook herhaaldelijk het bezwaar ran onvol doenden aanvoer van steenkolen. Vooral lij>- den hieronder de kleiwarenfabrieken, die steeds een overvloed van brandstof noodig hebben, zoowel voor het opwekken van kracht als voor het stoken van de ovens. Bij herhaling moeten deze fabrieken worden stop gezet. Toen men een onderzoek in stelde, bleek het dat in de mijndistricten groote^ voorraden steenkool liggen opgesta peld. Het ongeregelde afleveren schrijft men toe aan een tekort aan wagons en vooral aan locomotieven, die bijna uitsluitend voor troepen- en ammunitietransport gebezigd worden. stagnatie aan de Scheldewerf. Men meldt ons: Vrijdagavond had te Vlissingen een vergadering plaats van de Metaalbewer kersbonden, onder leiding der Permanente (tommissie voor Crisismaatregelen in de Me taalindustrie, in verband met de werktijd verkorting welke aan de „Scheldewerf" is ingevoerd en waarvoor door de Directie geen vergoeding wordt verleend. •sloten werd stappen te doen bij de Re- g en andere autoriteiten om steunver- te verkrijgen. Ernst? De bewoner van een bovenhuis in de omgeving van het Slagveld te Rot terdam, kreeg een'paar dagen geleden een verzoek om eens aan te loopen bij een win kelier in de tweede Weenastraat, die hem over een dringende en belangrijke aange legenheid wenschte te spreken. Hij ging er, naar de „N. H. Ct." vertelt, heen, en trof er een man en een vrouw aan, die, zooals hem weldra duidelijk werd, in spiritisme opgaan. De vrouw werd hem aan gewezen als een medium. Met haar broeder» drie jaren geleden overleden, staat zij, zoo werd verteld, voortdurend in verbinding; 's nachts slaapt zij hierdoor niet en een arm van haar is al twee jaren zoo koud als ijs 'enz. De overledene laat haar geen rust. Op de vraag, wat of men nu eigenlijk wenschte, volgde het verzoek, of men in zijn huis mocht zoeken. Het medium is na melijk. door haar overleden broeder, die bij zijn leven het bovenhuis van den bezoeker bewoonde, medegedeeld, dat hij daar in huis een schat verborgen heeft. Die schat moest liggen onder de vijfde plank van den bui tenmuur. Werd 't geld gevonden, dan ont ving hij, bezoeker, f 50. Verder kwam dan de geest van den overleden bx-oeder tot rust en zou het medium haar pijnen kwijt raken; alles echter onder voorwaax'de, dat de vrouw van den bezoeker, als een kwade geest aan- g'eduxd, niet bij het zoeken tegenwoordig was en dat het geschiedde 's middags tus- scixen 12 en 1 uur. De aangezochte gaf toe. Den volgenden dag stapten de spiritisten met een timmerman zijn huis binnen en het zoeken ving aan. Kieeden wei'den opgenomen, de vloer op de plaats door het medixxm aangewezen openge hakt en planken weggezaagd, maar lxue men ook onder den vloer zocht, ér is geen schal gevonden, enkel krullen en zaagsel. Liet zal niet gaan, meende ten laatste ook de tegenwoordige bewoixer, die .al dxen tijd een oog in het zeil «enouden had., to^n men voorstelde den halven vloer van zijn eerste étage open te breken. Want het medium hiexcx maar vol, dat de schat er moest liggen. Onbevredigd zijn de spiritisten met Txun timmerman vertrokken. En tot nu toe hebben ze vergelen den opengebroken vloer te laten herstellen, zooals zij beloofden. Gasbesparing. ïe Edam zal met iu- 10 tot 's iiiorge.is 5 uur aigesioten worden, gang van 1 Mei de gastoevoer van 'sav. Door dezen maatregel hoopt het gemeente bestuur de vereischte besparing te verkrij gen. Tegenspraak. De ,,N. Rott. Ct." bexneht, dat twee broeders vaji de Duitsche orde der Re demptoristen. die een kl-ooster te Gianerbxii's hebben, daar door de kommiezen zón aangehou den, toen ze xiit een van Enschede gekomen electrisohe tram stapten. Bij onderzoek zou ge bleken zijn, dat de broeders onder hun kleeren verschillende artikelen hadden verborgen, welke voor uitvoer naar Duitschland bestemd waren. In tegenspraak hiermede vernemen wij echter van bevoegde zijde, dat de artikelen niet voor uitvoer, doch voor eigen gebruik waren bestemd en gedekt worden door een d.oerloo-pende ver gunning voor vervoer. Da broeders werden on middellijk weer in vrijheid gesteld. Ook van aTgwaan, weJke de rijksambtenaren, volgens het 'blad, koesterden, dat door de broeders ooit is gesmokkeld, moet nog geleverd worden. De ambtenaren behandelen de broeders steoda zeer voorkomend. Geen post met de „Zeeland"-booten. Van bevoegde zijde deelt men mede. dat men nader heeft moeten beslissen, geen post met Zeeland booten van VIwringen naar SouthwoJd te ver zenden. Wéér een. Door den heer Kamphuis, mole naar te Oeevorden, is een inrichting uitgevon den tot afwering van zeemijnen. Hii heeft zich met belangstellende.autoriteiten in verbinding gesteld. Onbetrouwbaar personeel. Door het Per soneel der gasfabriek te Wageningen werd ge- i-egeld cokes gestolen. De politie slaagde er in twee stokers op heeterdaad te betrappen: deze zijn met nog 3 aaxderen ontslagen- Voorts is tegen een 12-tal anderen proces-verbaal opge maakt wegéns heling. -j— Aangespoeld. Op het strand onder de ge meente Wassenaar zijn groote hoeveelheden boter en uien aangespoeld. De boter was voor de consumptie zeer gerikt, doch de uien waren onbruikbaar. Prinses Juliana op de kinder-matinéc. Toen Prinses Juliana Zaterdagmiddag in baar beige manteltje de zaal van Diligentia in Den Haag binnen stapte, ter bijwoning van de matinee van Catherina van Rexxties. werd zü met een luid: „Dag Juliana 1" door de met onge duld wachtende kinderschare begroet. Het Prinsesje nam plaats op de tweede rii txxsachen haar kornuitjes en begon direct een levendag gesprek. Totdat) Catherina van Rennes on Hanna Verbena het podium betraden en haar gezellige liedjes begonnen te zingen. Oimoodig to zeggen dat ze met aandacht ge volgd werden. Het was muisstil toen mej. Ver bena inet haar mooi soepel geluid en lieve voor dracht zong van het Jagertje, dat door het woud trekt, van het kindje, dat ziek is en van knorrig Liesko. Catherina van Rennes leidde elk liedje met «eenige woorden in en vertelde zelf het ver haal van de poppen, die in den naakt gaan dan sen met d» bloemen uit de kristallen vaas eg tafel. Een vermakelijke geschiedenis, die muzi kaal aardig is geïllustreerd en goed insloeg, evenals het. tamboersliedje „Rataplan", dat door de geheele zaal met- voetgetfgppel rhytmisch werd geleid. Drie minuten pauze gaf den jeugdigen toe-" schouwers gelegenheid om even wat „beweging" te nemen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt; liet liep storm tusaehen de stoelen-riien en zelfs het podium dreigde te warden besprongen. Het Prinsesje vermaakte zich blijkbaar danig onder bare "kameraadjes en stond temidden van het leuke gewoel. Toen ging het' belletje, bet werd opeens weer rustig en met gespannen aandacht werden de volgende liedjes aangehoord. Prins Hendrik is aan het einde van den mid dag ook nog een brikje komen nemen verfelde het ,.Vad." e - si S'foon nr. hiijft 2964. HAARLEM Notitie van de perceeien, die verkocht zijn in ,,'t Notarishuis", Bii- derdijkstraat 1, op Zaterdag 28 April a.s., des avond na 5y2 uur Notaris J. RATELBAND. No. 1. Een bakkerij met erf en twee afzon derlijke bovenwoningen te Schoten aan de* Schoterweg, get. no. 92 eh 94. No. 2. Een winkelhuis met erf en afzonderlijk* bovenwoning te~ Schoten aan de Gen. Crönjé straal, get. no. 19 zwart en rood. No. 3. Een winkelhuis met erf en afzonder lij kt bovenwoning te Schoten, aan de Gén. Cronjé- straat, get. no. 21 zwart en rood. De perceeien nos. 1 tot 'en met 3 gecombi». P. Boxs, q.q., 29275. No. 4. Een huis en erf te Haarlem aan de Oranjestr. get. no. 97. Opgehouden op f 2964. No. 5. Een huis en erf te Haarlem aan de Dijkstr., get. no. 7. J. van der Burg, f 2275. Notaris R. C. A. VAN CRANENBURGH. Ne. 6. Een winkelhuis, erf en schuur te Haar lem, aan de Zuiderstraat, get. no. 6. Uit de hand verkocht. No. 7. Een woonhuis en erf te Haarlem aan Saenredamstraat, get. no. .88. H. L. Lijnzaad, 1880.-. Notaris P. F. DE BORDES. No. 8. Een villa, genaamd „Dreeflusxmet voor-, zij- en achtertuin te Haarlem aan de Dreef, nabij de Haarlemmerhout, get. no. 1. F. de Jonge, 18100.—. Notaris J. RATELBAND. No. 9. Een winkelhuis met erf en twee af zonderlijke bovenwoningen te Haaxlem aan de Oranjeboomstraat, get. nos. 133 zwart, 133 A rood en 133 B rood. Opgehouden op 8000-— Notaris J. A. WILKENS. Nos. 1011. Twee huizen, elk met afzonder lijk opgaande bovenwoning en erven te Haarlem aan de Ged. Raamgracht, en wel: no. 10, ge'- no. 2 zwart en rood; no. II, get. 4 zwrrrTTn rood. De perceeien 10 en 11 gecombineerd f. D Rigbers, q.q., f 5655.—. No. 12. Een huis met aiz. opg. boven en ,ng en erf te Haarlem aan het Klein Heiligland, get. no. 67 zw. en rd. H. van de Pol, 2023. No. 13. Een huis en erf te Haarlem aan het Nieuw Heiligland, get. no. 2. J. D. Rigbers, qq. f 570.—. Notaris D. W. VAN NIEKERK. No. 14. Een huis en tuin te Haarlem aan de Glasblazerstr., get. no. 16. Opgeh. op 1600.—, No. 15. Een huis en open plaats te Haarlem aan den Scheepmakersdijk, get. no. 4.1. C. N. Hixi. 1705.-. No. 16. Een huis en tuin te Haarlem aan de Aelberbergstr., get. no. 44. P. de Boer, 4600. No. 17. Een huis met tuin te Haarlem aan de Aelbertsbergstr., naast het vorige perceel, get. no. 46. A. H. de Wilde, f 4250. No. 18t Een huis met erf en tuin te Haarlem a. d. Amsterd. Vaart, get. no.4. Opgeh. op f 3700. No. 191 Een timmermanswerkplaats met open erf en groote zolder te Haarlem aan de Am- sterdamsche Vaart, naast het vorige perceel get no. 6. H. Smolenaars, f 2550. Notaris J. RATELBAND. No. 20. Een huis en erf te Haarlem aan de Glasblazerstr., get. no. 1. A. Hartog, 2125.—. Notaris A. J. C. DA AMEN. No. 21. Een huis, erf en tuin aan den Lagen Dijk te Haarlemmerliede, gemeente Haarlemmer- liede en Spaamwoude, grenzende aan de Bin nen Liede, get. no. 154 A. N. Molenaar, f 800. Notaris J, WILLEMS. No. 22. Een heerenhuis en erve met tuin, te Haarlem aan de westzijde van den Kleverpark weg, get. no. 150. D. Meinhout, 8355. Zaterdag zijn alhier geëx. 8 candidates Ge slaagd zijn de dames: C. Hekkelman, M. M. Hoogecarspel, A. G. G. Kranenburg. M, H. C. Landmeier, A. Ruijs en A. Verkaden, allen t« Haarlem, en E. A. Reij, te Bergen. MARIA VEREENIGING. Op den cursusavond der Maria Vereen, welke Donderdagavond in de St. Bavo ge houden werd, sprak de heer D. J. Oosters haan nit Amsterdam, over de „Bezwaren der geheelonthouding". Spreker begon met een uiteenzetting van den heiligen oorlog tegen koning Alcohol; waarom, niettegen staande talloozen het niet begrijpen, j-iet in dezen tijd die strijd feller dan ooit gevoerd wordt, 't Mag als een der lichtpunten van' dezen huidigen oorlog "beschouwd worden, dat de macht van den alcoholkoning ver mindert. Spreker wees ons op Rusland, waar de Rus van z'n wodka gescholden) werd; herinnerde aan de heilzame resultaten' van dit drankverbod1. Men begon te be grijpen, dat men eerst met den binrienlaulr sohen vijand moest afrekenen. Ook in andere landen begon men van regeei'ingswege liet alcoholgebruik te bestrijden. Vanwaar iliö maatregelen; men is eindelijk in den alcohol een vijand gaan zien, men kreeg een verhel derd inzicht in de gevaren van den tiran» Ja er ie gelukkig een kentering gekameoK en hoewel in 't begin toen de drank bost rij ders hier voor 't eerst den strijd aanbondélj.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2