Kaif&vle©se$t* DE OORLOG WITTE WEEK P. W. TWEEHUIJSEN, mmMEMLmu BUITENLAND YELE&BUfMsIEfl Yfan hedenmorgen DINSDAG I MEI 1917 {BTE JAARGANG No. 9325 Alle betalende abctfmés op dit Blad, in het bezit van •en Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f 900 bil overlijden, t 300 bij verlies van een hand •f voet, 250 bij verlies van een oog, f '23 bij ferüea van een duim, 75 bij breuk van een arm •f been, f 100 bij verlies van een wijsvinger. 1 25 bi) verlies van een anderen vinger. De uifkeering dezer' bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche Al^emeene Verzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór I October 1911 uitgegeven polissen ztjn niet geldig.) AGENDA 2 MEI Gebouw „Sf. Bavo", Smedestraat 23. Algemeene vergadering Volksbond. Schouwbur J a n s tv e sr. 8 uur Kon. Ver. Het Ned. Tooneel Lentewolken. Schouwburg „de Kroon" halt' 9 Slot- voorstelling H. T. V. Jacob van Vennep. Bisschoppelijk Museum Janssir. 79 - geopend eiken dag van 10—5 uur tegen beialing van 25 cents. Uitgezonderd Zater- dne-evi en R K feestdagen. BEVERWIJK, v.m. kwart over 9 Gemeenteraad. Verkrijgbaar Raadhuis, Halfweg. 20 cent per pond (weinig been). SCpankzieimgenwerk Een vreemde militaire vlieger heeft gisteren- jcht bommen op Zierikzee laten vallen. Een tipje oorlogsellende te meer is ons, Neder landers, daardoor geopenbaard. En de bladen putten zich hit in verontwaardigde taal over deze roekelooze, meest ongeoorloofde, dwaaste aller aanslagen op Nederland's neutraliteit. Zij eischen afdoende ach, hoeveel eischen stelden wij al! maatregelen tegen herhalingen. Maar wat ons treft is het krankzinnige van den oorlog. Net zoo min als nu, wist de aviateur, wanneer hij zich boven vijandelijk gebied had bevonden, waar zijn bommen neer zouden komen, wat zij zouden vernielen, wiens bloed zij zouden eischen. En evengoed als nu zouden er schulde- iooze slachtoffers, van 'n tijdelijken slaap in den dood gedreven worden; duizenden en duizenden guldens vernieling aangericht zijn zonder eenig zelfs militair nut! Stempelt iets beter den oorlog tot krankzin nigenwerk dan deze enkele vergissing van een vreemden militair, die ons, nuchtere toeschouwers van het wreede wereldgebeuren, in staat stelt een vonnis te vellen over de gruwelen van een moder nen krijg? OVERZICHT. De groote slag, welke Zaterdagmorgen door de Engelsclien in het vak van At re ent werd ingezet, behoort al weer naar het schijnt tot het verledene. Het Engelsche legerbericht meldt nog slechts een „klein plaatselijk" succes, dat tusschen Monchy ie Preux en de Scarpe werd bewerkstelligd; terwijl dé Duit- schers van dit frontdeel alleen zeggen, dat bij Atreekt de artillerie inet wisselende sterk te het vuur onderhield. Aan het Aismvfront en in Champagne, dus waar de Franschen tegenover de Duit,- schers staan, duurt de artilieriesirijd voort, melden de Duitschers; welk bericht, wordt aangevuld in het Fransche communiqué met de ïnededeeling, dat gisternacht de murwis- seling vrij. hevig is geweest ten zuiden van St. Quentin en in de streek van ïroyon, Hurtebise en Craonne. Onze batterijen, zoo zeggen de Franschen verder, hebben hun vernietiging® vuüf blijven richten op de Duii- sclie werken in het massief van Moronvilliers Overigens is van belang, dat de bewege lijkheid op het Italiaansche noorderfront merkbaar toeneemt, hetgeen er op wijst, uat het verwachte, offensief tusschen de Oos- ■Cnrijksche en Italiaansche troepen in zijn laatste stadium van voorbereiding is geko men. Het Italiaansche stafbericht doet daar omtrent de volgende mededeeliirgen: In hel Camonica-dal heeft een vijandelijke afdeeling gisternacht een inval gedaan in onzen voor post op den Tonale,-pas. Zij is door verster kingen weer verdreven. De vuurwisseling was gister het hevigst in het Travignolo dal (Avisio), aan den boven loop van de Rlo Costeana (Boite) en in de streek van Görz. Langs het geheele 'front is druk verkend. Daarbij zijn vinnige schermutselingen gele verd ten oosten van Tierno (Lag&rina-dal), op de N.W. hellingen van den Monte Majo (Posina dal), ten westen van Samone (Maso- dal), in het Rio Lago, dal (Seebach), op den Rombon bbveu-lsonzoj en vooral op de hoog ten ten oosten van Görz .alsmede op dén Karst. u© vredesstemmen houden nog immer aam no" in""!?11. bij ,de geallieerde re geer in gen tei centra Ion wederom" ais ?een weerklank: De En- nirilcri wed^r de vredesgeneigdheid der Eaer Tr^een ^n zwakte. Het „Wiener Fremdenblatt" ontkent ech ter, dat de ceutralen uit zwakte bun vredas- verlangen kenbaar maakten, tv ij verfijn naar den vrede, zegt het „Fremdenblatt" o.m., "niet omdat wij ons aan den rand van een afgrond gevoelen, maar omdat wjj niet willen, dat de geheele menschheid zal dood bloeden. Wij kunnen vrijelijk zeggen, dat onze militaire toestand jn het Noorden en Zuid-Oosten, alsook in het 'Zuid-Westen no.oit beter is geweest. De troepen zijn intensief geoefend; er ligt een talrijk oorlogsmate riaal opgestapeld; er is oen reserve aan alle oorlogsbenooaigdlieden bijeen, zoodat wij niet slechts aan alle gebeurtenissen van vijan delijke zijde het hoofd kunnen bieden, maar ook te allen tijde in staat zijn, zelf actieve krijgsverrichtingen te ondernemen, indien wöardooi' de vrede sneller gebracht kan wor den. Dij dezen staat van zaken, die voor de mnarelne volkomen geconsolideerd rnaghee- ten, zoo gaat het blad verder, mogen wij, met alle fierheid en in het bewustzijn van onze onverzwakte kracht, zeggen dat wij bereid zijn den vrede te bewerken, terwijl onze vijanden de hun toegestoken' hand af wijzen. Wij weUschen vrede, maar wij heb ben hem niet noodiger dan onze tegenstan ders. Natuurlijk hechten de geallieerden niet de minste, waarde aan zulk een tegenspraak, die zij gelijk stellen met „grootspraak". Zij vertrouwen, sterker dan ooit te voren, op do eindelijke overwinning van de Entente en_wijzen daarom elke vredesactie af. Straks immers zal zoowat de geheele wereld tegen de 'Eiiropeesclie middenrijken gemobiliseerd en in oorlog zijn; de overwinning kan dan niet twijfelachtig wezen. Overtuigd van nog verdere uitbreiding van den oorlog, heeft de Engelsche maritieme deskundige Archibald Hurd in eonige be schouwingen, over den 'duikbootoorlog o.m. verklaard; Duitsehland wordt bestreden door de geallieerden met vrije bevolkingen, onge veer driemaal zoo talrijk als de bevolkingen van de centrale mogendheden. Het is waar schijnlijk, dai wij binnen enksle weken in slaat zullen zijn, in het algemeen te kun nen verklaren, dat onze zaak ook de zaak is vau do geheele 'beschaafde wereld. Want er zijn aanwijzingen, dat andere mogend heden zuilen gaan meedoen. Welke mogendheden hier bedoeld worden, heeft Reuter er niet bij gemeld; maar on getwijfeld heeft Hurd, behalve de Zuid-Ame- rikaansche statdn, ook Spanje hierbij op het oog gehad, waar zoo men weet al geruimen tijd Entente-agenten voor de geallieerden werkzaam zij A en verschillende staatslieden zich reeds ten gunste van ile Enterde of althans voor Frankrijk .hébben uitgesproken. Er zijn verschillende berichten, die doen verwachten, dat ook de socialistische tredes- aciie dreigt te mislukken. De Nederiandsche delegatie bij het Internat. Ü.oc. Bureau, nu te Stockholm, richtte een-oproep lot de sccia, listen van alle oorlogvoerende langen en nu schijnt het, dat velschillende groepen, voor namelijk die der geallieerde landen zullen weigeren om aan de conferentie te Stockholm deel te nemen. Zoo zou het voorstel om alge- vaardigden naar Stockholm te zenden door de volledige commissie van Fransche socialis ten reeds met 13 tegen 11 stemmen ziju verworpen, waar de- definitieve beslissing ot er dit vraagstuk nu zal worden overge laten aan den Nat ionalen Sccialistischen raad. Zelfs van Russische zijde schijnt geen deel neming- meer te komenal'e drie de Russische socialistische groepen mosten het tegenwoor dig er over eens zijn, dat zij z'ch, wat de conferentie te Stockholm betreft-, negatief zul len hebben te gedragen. Van de reehrich© groep, onder Plecha-nof, was dat reeds te verwachten, maar de- link- sche groep van Lenin verwacht blijkbaar van de conferentie ook weinig practised© resul taten, nadat bekend was geworden, dat do pogingen, o-m de socialistische mrider heden van Frankrijk en Duit-chland te doen deelne men, ah mislukt kunnen worden beschouwd. De derde en sterkst© groep; die onder Tschcid- se, scheen kort geleden nog geneigd aa i d© conferentie deel te nemen. Het is niet. duide lijk, wat de inmiddels plaats gehad hebbende koersverandering heeft veroorzaakt. De „Petit- Parisien" heeft uit goede bron de volgende bij zonde!-heden omtrent érnstige moeilijkheden waarin d-e loden van 't voorbe reidingscomité der Internationale Socialisti sche Conferentie zich bevinden. De heer Troelstra, die a-is lid van het uit voerend comité van hét Intern. Socialist sche Bureau, zich gevleid had met de hoop de op roepingen te kunnen rondzcnden'uit naam van dat Bureau, heeft door de houding van den heer Huysmans, slechts kunnen handelen uit naam van de Nederlandsche delegatie. De hier Huysmans tocli, die reeds toegezegd- had aan de conferentie deel te nemen, was ge houden in dezen strikt neutraal te blijven, j gmj «iet anders naar Stockholm dan om dat hij als secretaris van het Intern. Socia listisch Bureau zich verplicht achtte, ©en be spreking te- volgen, die hem de gelegenheid zou verschaffen zich degelijk bewijsmateriaal te verschaffen, omtrent de beweging die zich begint te ontwikkelen. Ihtiiïsölien hebben de Zimmerwaldsehe elementen de aanmatiging de alleenheerschajrpij over de conferentie .te willen voeren. Ten gevolge van deze moeilijkheden zouden enkele leden van het comité geneigd zijn af te zien van een conferentie vau afgevaar digden vau alle landen. Men kan wel voor spellen, dat in ieder geval de conferentie te Stockholm tot talrijke incidenten aanleiding zal geven en zeer moeilijk tot het nemen van practisehe besluiten zal komen. In het uiterste geval zou zij ©en manifest, kunnen vaststellen, dat een herhaling zou zijn van de wensohen en besluiten genomen te Zim- merwald en Kienthal. Hoewel men in burgerlijke kringen in Hon garije blijk geeft van instemming met de mededealigen van Koning Karol ten aanzien vau den nieuwen koers, is men in de oppo sitiekringen nog weinig gesticht over de aan gekondigde hervormingen van liet kiesrecht, aie volgens de democraten nog maar weinig zouden beteekenen. VAH DE ZEE De U- cn mijiioorlog. Reuter-bureau te Londen verneemt, dat'de vmerikaansche petroleumboot „Vacuum" 28 rrih,1,J,?0Ir,e€'1 Duilsche duikboot tot zinken is f arid t eersi.e hipper en 17 man, onder wie drie kanonniers van de Amerikaansche marine, zijn geland. Een boot met den gezag voerder en de ïest der bemanning, alsmede een marine-luitenant en negen kanonniers, worden nog vermist. Officieelo duikbootberichYcu. Behalve de tot dusver bekend gemaakte resul taten van den duikbootoorlog in April zijn op nieuw 112,000 ton scheepsruimte in het Kanaal, den Atlantischen Oceaan en de Noordzee in den grond geboord. Onder de gezonken schepen wa ren de volgende; De gewapende diep geladen Engelsche s.s. „Cathness" en „Goldecast", met stukgoed van West-Afrika naar Liverpool; „Barnton" met een lading ijzererts; het in een konvooi varende Engelsche s.s. „Aurise"; de En gelsche zeilschepen „Dalmatien", „Erisch", „Wil liam", „Shepherd" met steenkool, „Dantzig" met pek, „öewl" met teakhout; de Engelsche vis- schersvaartuigen „Breadalbane" „Stork", „Lord Chancellor", „U. S. A. R. Mees', „John Bovle", „Jedburgh", „Joevil", Nightingale", „Hear tens", „Roy", „Roy", „Denis", „Within", ..Ac tion"; de bewapende treiler „Whiiby,', het Fran sche s.s. „Schel" met inijnliout, de Fransche schoe- nerbrik „Aigle" met ruw ijzer, de Fransche visch- kctier „Emilia Charlotte", een onbekend Portu- geesch zeilschip, het Poriugeesche motor-zeil- scliip „Tres Nacs" met ten lading petroleum en maphtaline. In de Zwarte zee. In de Zwarte Zee heeft een Russisch eskader de haven van Kerassoen gebombardeerd. Barken, welke in deze haven gemeerd lagen en die dienden om het Turksche leger te proviandeeren, werden vernield; magazijnen en andere inrichtingen tot puin geschoten De rnateriëele schade der Turken is enorm; de haven is voor langen tijd buiten gebruik gesteld. Op do zee en in de lucht. Gistermiddag passeerde een vliegtuig Ame land, koersende om de West. En gisterenavond passeerden weer drie tor pedobooten, een Zeppelin en nog een vliegtuig benoorden Ameland. VERSPREIDE fBERBCHTEH Bommen op Zwitsersch' gebied. Den 2-kten. ^April heeft een vliegtuig van onbekende nationaliteit bommen ge-worpen oi do Z-wtscrscho -plaats. Pruntrut (I ranseh-Por- rentruy). Het geval verwekte not; al opschud ding. Het was niet de eerste maal, dat vlieg tuigen. van oorlogvoerenden hommen lieten vallen boven Zwitscrsclien bodem en zelfs boven Pruntrut. Eén arbeider is er ovórigens maar door gewond. Er was een scherf gevonden met de letters S. F. A. Het „Berner Tagbleftt" verklaart ze alsservice de fabrication de l'aviation (dienst van den vliegtuigbouw) Fransche vlie gers zouden daf dus hebben gedaan. Do gene rale staf ia Zwitser land heeft evenwel nog geen meededeeling gedaan. Generaal Pétain. In een Hav-as-bcrlclit uit Parijs weidt ge zegd. do benoeming van gieueraal Pétain. een der populaire eirefa van het legér, tot hpofd van den geac-raJen staf. door de geheele openbare moening en het leger beoordeeld wordt gelijk het past. Zijn vastberadenheid, karakter vastheid en militair talent stempelen generaal Pétain terecht tut dier mannen, op wie Frankrijk liet recht heeft te rekenen. De bladen vermelden do schitterende loopbaan van den overwinnaar van Verdun, die. den 2feten Fe- brurai 1916 onder dramatische omstandigheden aan liet hoofd der troepen gcroepen, het gewel dige offensief tegenhield. Maandenlang bood hij weerstand aan de hard nekkige pogingen van don vijand. Do bladen noemen do groot© verdiensten van generaal Pétain op en wijzen er op, dat hij 0p alle posten van belang, die hem zijn toevertrouwd geweest, zijn groote beteckenis getoond beeft. Do bladen wenschen de regeering geluk met Pétain'a be noeming. waar zij zeer gelukkig© resultaten van verwachten. De Matin zegt, dat de generalissimus reeds "sedert geruimen tijd'de instelling wenschte van een goneralen staf met zoer uitgebreide be voegdheid naast- den minister. De internationale 1 Mei-leuze. Het Zwecdsche Pers-agentschap maakt be kend, dat de Ntderlaudsche delegatie van liet Internationale Socialistische Bureau, te Stock holm, de volgende oproeping aan do socialisti sche partijen 'van alle landen heeft gericht: De Nederlandsdhe delegatie van het Inter nationale Socialistische Bureau is met haar arbeid te 'St'ackholm begonnen. Er wachten haar groote moeilijkheden. De partijen uit de oorlogvoerende landen staan nog scherp tegen over elkander. Maar de Russische omwenteling heeft een nieuw uitzicht geopend. Do vredes- gedaelite wast overal. Eiken dag. dien do oorlug langer duurt, stijgt do nood, nomen de heka- tomben toe en vermeerdert de milUardenscliuld". De toestand wordt, onduldbaar. Eisch van alle rcg&eringen een miidelijke verklaring van de vredesvoorwaarden. Intus- schén is aanstonds een overeenstemming tus schen allo socialistische partijen noodig, opdat de Internationale weer haar vo!l© kracht kan uitoefenen. De delegatie groot den werkenden stand op den cerstcu Mei en roept in alle landen hot volk op, het streven naar een algemeeuen duur- zamen vrede te steunen. De nieuwe legerwet in de Tereeuigde Staten. De leegrwet die is aangenomen, geeft aan Wilson het recht het staande leger en de na- ionale garde op hun maximum ste.rkte te bren gen. 62.500 vrijwilligers op te roepen en 500.000 man door dienstplicht onder, de wapenen te brengen. Daar er bepaalde punten van geschil zi.ju tusschen de redactie van hot ontwerp, zoo- als het werd goedgekeurd door den Senaat en dat 't welk door het Huis van Afgevaardiigcten is aangenomen, zal er overleg tus&elied d-o beide Huizen moeten worden gepleegd, ten einde tot overeeristomming te geraken. Men hoopt, dat alle kwesties binnen enkele weken zullen zijn geregeld en dat het definitieve onwerp dan ter ondertec-kcning aan Wilson zal kunnen worden voorgelegd. De punten van geschil, die bestaan, hebben betrekking op den militairen leeftijd. De'Senaat heeft dien vastgesteld e-p 2127 jaar. het Huis van Afgevaardigden ©P 2140 jaar. Verder over de machtiging aan Roosevelt', om met vier divisies naar Frankrijk te gaan. De Senaat had daartoe mauhtigiing verleend, het Huis van Afgevaardigden had de machti ging geweigerd. KORTE BERICHTEN Guatemala ten oorlog? Officieel© telegram men behelzen, dat' president Estrada als reden voor de breuk met Duitsehland het verlangen aanduidde, den Vereenigden Staten ter zijde te staan in den strijd voor de democratie en ter bescherming van het volkenrecht. Zijn raadslieden binden hem op het hart, zich aan te sluiten bij den volkenbond tegen de Prui sische autokratie. Amerika en de neutralen. Ouder de vraag stukken, die met de Engelsche missie door de Amerikaansche leidslieden te Washngton wer den besproken en die in de eerste plaats op een oplossing wachten, zijn: de voortgezette rant- soeneering van Nederland en Skandunavië. op .een wijze, waardoor wordt belet dat de inge voerde goederen uit die. landen naar Duitscn- land gaan. De opvolger van graaf Szeptvcki. Volgens het Poolsche blad „Glos" is in plaats van graaf Szeptycki, naar men weet benoemd tot gouverneur-generaal in Lublin, Zygmun Zielinski tot bevelhebber der Poolsche legi oenen benoemd. Deze zijn gelijk bekend is de kaders van het in staat van wording zijnde Poolsche leger. Do afzetting van generaal Nivelle. Over do wijzigingen in het Fransche opperbevel meldt de Milaneesche „Italia" dat generaal Nivelle als opperbevelhebber is afgezet, om dat hij het Fransche leger door zijn niets ontziende aanvalsmethoden bij het jongste offensief reusachtige verliezen heeft berok kend. De censuur heeft dit bericht wel ge,- schrapt, doch volgens het Zwitsersche pers'- telegraaf-agentschap onvoldoende, zoodat het nog te lezen was. EEN GBIE.KSCII PROTEST. ATHENE, 30 April. (Part.) Volgenl een offi cieus bericht heeft de Grieksche regeering- een protest ingediend bij de diplomatieke vertegen woordigers van de geallieerden betreffende het optreden van den commandant der Fransche troe pen te Zante, wiens maatregelen door hem ge nomen, zijn gezag overschrijden. De geallieerde regeeringen worden daarom verzocht instructies te geven teneinde het gezag van de koninklijke autoriteiten te Zante te herstellen. Officieus wordt eveneens het bericht tegenge sproken, volgens hetwelk de Grieksche regeering benden zou hebben georganiseerd en zou steunen. Teneinde den geallieerden in staat te stellen zich op de hoqgie ie stellen van de ernstige pogingen door de Orieksche regeering en door de plaat selijke autoriteiten in het werk gesteld om de orde ten zuiden van de neutrale zone te herstellen, heeft de Grieksche regeering den geallieerden voorgesteld een hoofdofficier te zenden, die met den opperbevelhebber van de eerste divisie van het Grieksche leger zich zal kunnen verstaan ten opzichte van de maatregelen welke genomen die nen te worden cun eene gezamenlijke controle op de juiste naleving door de burgerlijke en mili taire autoriteiten van de orders en instructies der regeering uit te oefenen. SPANJE'S NEUTRALITEIT. LONDEN, 30 April. (Part.) Volgens bericht uit Madrid aan Engelsche bladen heeft Maura vcor een gehoor van 20,000 menschen een rede gehouden. Hij betoogde dat Spanje onzijdig moest blijven, doch gereed moet zijn om een ver bond met Engeland en Frankrijk te sluiten, doch nooit met andere mogendheden. Om tot dit ver bond te komen zou het noodzakelijk zijn Gibral tar en Tandzjer aan Spanje af te staan. DE OPPOSITIE IN HONGARIJE. WEENEN, 1 Mei. (Part.) Volgens berichten uit Boedapest zal, ondanks het schrijven van den Koning, waarin deze zijn vertrouwen tot Tisza uitspreekt, de Hongaarsche oppositie haar actie tegen Tisza niet staken, doch integendeelmet aile macht blijven voortzetten. Graaf Julius Andrassy zeide te dien opzichte o. a.: „De oppositie heeft tot plicht ook verder haar wantrouwen jegens de regeering tot uit drukking te brengen. De Koning steunt de op dracht van Tisza met zijn allerhoogste aanzien. Dit beteekent echter dat de arbeid van graai Tisza tot nu toe nieï in overeenstemming geweest is met de groote tijden en met de opofferingen, die door het volk zijn gebracht." Graaf Apponyi verklaarde; „Het huidige systeem is omvergeworpen. Het zalniet lang meer kunnen blijven en instand worden gehou den." VIER VROUWEN VERBRAND. BERLIJN, 1 Mei. (Part.) Vier vrouwen heb ben den dood gevonden in een grooten brand, welke in de fabriek van verlichtingsvoorwerpen der Gebrs. Israel in de Britzerstrasze is uit gebroken. Verder werden zeven vrouwen zwaar gewond. Ook de aangerichte schade is zeer aan zienlijk; millioenen gloeikousjes werden vernield. Groote voorraad witte schoenen Barteljorisstraat 27. TEL. 1770 sische Doema en den Rijksraad hun mandaat neergelegd. ïn Hongarije zullen de soc'a'is en van daag 1 Mei met volkomen sti'legging van den arbeid vleien, doch geen oj toch en hou den. In Engeland mogen er nu, wegens de papierschanrschte, geen nieuwe bladen wor den opgericht. Naar de „Reiclispost" meldt, heeft de aartsbisschop van Warschau, mgr. Kakovvski, een oproep tot de Polen gericat om actief aan het herstel van Polen mede te werken. Op 80-jarigen leeftijd is in Engeland overleden Sir Francis Burnand, van 1862 tot 1906 redacteur vau de Punch. I-Iet Deeiisch'e Folkeving heeft het wets ontwerp, waarbij dienstweigeraars tot onraili nair werk worden verplicht, met 41 tegen 26 stemmen in tweede lezing aangenomen. DUITSCHLAND, De opheffing: van de Jezietenwet. De in Duitsehland weder toegelaten Jezuïeten orde is, volgens Duiische bladen, voornemens in de nabijheid van Bamberg eenige kloosters op te richten. Voor dat doel zou de orde een tot nu toe als gevangenis gebruikt gebouw bij Ebrach en het slot Kommersfelder willen aankoopen. Berichten in f tof S regels. .Té Londen werd eenigen tijd geleden eon copy geveild van Raphael's „Madonna jclel Pozzo." Nu is gebleken, dat de Londensche copy inderdaad het verloren origineel van dit doek is. Volgens do „Figaro" en eveneens vol gens een berircht uit New Vork aan tie „Temps" is .de toestand van Sarah Bern hardt stellig beterende. Naar het Poolsch Persbureau meid;, heb ben de Poolsche vertegenwoordigers iri de Rus DE BOMMEN OP ZIERIKZEE. Volgens een Vaz-Dias-bericht zijn de op Zie rikzee geworpen bommen van Engelsch maaksel. De volgende bijzonderheden worden nog ge meld: In cïe slaapkamer van mevrouw Polvliet en haar kind waren zulke ontzettende verwoestin gen aangericht, dat het een wonder is, dat ze in het leren bieren. Het kind, dat in een klein ledikantje lag, hetwelk geheel verbrijzeld werd, bekwam in het gezicht eenige schrammen. Van taf van huizen zijn de daken naar bene den geslingerd. Geen ruit bleef er heel. Ook de nog onlangs gerestaureerde woning van den directeur der gasfabriek werd ernstig beschadigd. Zondag zweefde ook overdag een vliegtuig boven de stad. Men kon, omdat het hoog vloog, de nationaliteit niet onderscheiden. Scherven van bommen werden bijeengezameld, teneinde te kunnen uitmaken, tot welke nationa liteit de vlieger behoorde, die de bommen op het rustige stadje geworpen heeft. Groote schade werd hier geleden. Slechts één huis, dat van notaris Biermasz, was verzekerd. Stokers aan de gasfabriek te Goes beweren hedennacht eveneens een vliegmachine boven Goes te hébben waargenomen. Een gelijk bericht ontvingen wij uit Voorburg, Behalve de reeds gemelde autoriteiten heeft ook de afgevaardigde ter Tweede Kamer, mr. R. J. H. Patijn zich naar Zierikzee begeven. De „Tel." weet nog hét volgende mede te deelen De commandant, de heer Louwerse, alar meerde onmiddellijk na .den aanval het garni zoen van Zierikzee, daar hij uit het snorren van den motor meende op te maken, dat de machine weer naderbij kwam. Hij deed een honderdtal soldaten gereed hou den, teneinde den vlieger onder vuur te nemen. Toen het geluid gaandeweg weer verdween, liet hij deze mannen naar de plaats des onheils gaan. om mede hulp te bieden. Deze hulp was drin gend noodig, daar een der bommen in de Molen straat brand had doen ontstaan. De brandweer, onder leiding van den commandant, den heer A. J. Ribbens, weerde zich dapper, doch de brand sloeg over op de belendende perceelen. Deze stonden op het punt van instorten Een drietal onderofficieren, de sergeanten J. C. Mink van Middelburg, P. J. Remyn en D. Tellekamp, van Den Haag, en de soldaat Van Luyken te Leiden, benevens een burger J. Blankert van Zie rikzee, hebben met levensgevaar een tweetal vrouwen gered. Ook een paard werd nog uit het pakhuis van Heuseveldt gered. Het geheele red dingswerk stond hier onder leiding van den lui tenant Dury van Beest Holle. Nauwelijks waren de vrouwen gered of de huisjes stortten in. Onder het puin der belendende perceelen zochten de soldaten nog naar slachtoffers, daar men ver moedde, dat de bewoners in hunne woningen waren tijdens het ongeval, doch niets werd meer gevonden. De commandant van Schouwen en Duiveland, de eerste-luitenant J. P. Louwerse, had in den nacht de vliegmachine reeds langen tijd hooren aankomen. Achtereenvolgens heeft hij gezien dat de aviateur zes bommen wierp, die, naar later bleek, zijn neergeworpen in de Molenstraat, in de Lange Groenendaal, in den tuin van notaris Biermasz, Nieuwe Haven, in het huis van-mr. H. Polvliet, Nieuwe Haven, in den Maltapolder en achter het kerkhof. Ernstiger was het bij den Groenendaal. Daar woonde de gareelmaker Leydekkers met vrouw en een pleegkind, een 5-jarigen jongen. Alle drie zijn het slachtoffer geworden. Het lijk der vrouw werd 50 Meter ver weg geslingerd en ernstig verminkt aan den overkant op straat gevonden. Het lijk van den man is blijkbaar over een muur op een erf geslingerd. Het kind Waren de armen afgeslagen, terwijl liet hoofd afschuwelijk ver minkt was. Naast het gezin Leydekkers stortte het huis in, doch de zes bewoners zijn als door een wonder aan den dood ofttsnapt. Een juffrouw vertelde hoe zij door de bedstede heenzakie en niet in staat was er onder uit te kruipen. Bij notaris Biermasz kwam de bom, zooals gezegd, In den tuin terecht. Aan de achterzijde is het huis geheel verwoest, doch de bewoners bekwa men geen letsel. Zij bleven in het huis tot 't dag werd en kwamen toen uit de ruïnes. Mr. H. Polvliet, wiens woning aan de Nieuwe ijavcn geheel verwoest is, ontsnapte met zijn gezin als door een wonder aan den dood. Onder de zolder verdieping bevonden zich de slaapvertrekken van mijnheer en mevrouw, daarnaast die van de drie kinderen. De bom sloeg in schuine richting dooi het dak en kwam terecht op de mangelmachine, waardoor hij ontplofte en in twee stukken sloeg. Het eene deel sloeg door het dak, dat geheel verwoest werd, het tweede sloeg in scherven door het slaapvertrek. De bomscherven ontwrichtten de ledikanten der kinderen, sloegen zelfs in .de dekens. Een der scherven ging door twee ma- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 208 ULH.fl VlHflcn Kii «Hlt - -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1