circulaires - Strooibiljetten Reclame-Couranten in greote oplap PARLEMENTAIRE KRONIEK. THEE. Lft&TSTE KiEUWS STADSNIEUWS HET adres i DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD", 1ASSAULAAN 49 HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741. \IMi ONS KANTONGERECHT t nacht in Indië en enkele andere officieren: ver- Ier de bemanning van het stoomschip „Ceda", lat 14 weken geleden getorpedeerd werd. De nannen vertoefden in Londen in het Ziekenhuis, vaar velen nog op vertrek wachten. Te Southwold werden passagiers en bagage ne* vier marine-trawlers aan boord gebracht. Wij zagen slechts twee postzakken van boord Iragen. De reizigers zetten met den trein van 1.27 uur de reis voort. Donderdag vertrekt de „Zeeland" weder. Het verluidt, dat de boot op een gedeelte van baar reis naar Engeland door een zestal Duit- sche torpedobooten werd vergezeld. Pe scheepvaart De „N. Rott. CHschrijft: Ofschoon er wel verbetering is gekomen in de vaart 02 Amerika, blijft er, naar wij vernemen, nog groote onzekerheid heerschen. En het gaat dan ook volstrekt niet altijd vlot. Welke regelen er gelden bij de beslissing omtrent het al of niet uitklaren van de graansche pen te Halifax, is' hier, naar het schijnt, onbekend; men weet geen regel te ontdek ken. Zoo is b.v. de „Schieland die reeds op 21 April te Iiaiiiax is binnengeloopen, er nog steeds niet in kunnen slagen, uitklaring te verkrijgen, om de reis naar Nederland te vervolgen. Daarentegen is de „Cornelis," die Jater dan de „Schieland" te Halifax is bin- nengekommen, reeds weer van daar ver trokken, en op weg naar ons land. Dc Engelscbe Ncordzee- versper^ngTV Ten derde malen heeft Engeland veran dering gebracht in zijn versperring van de Noordzee. De „N. R. Ct." meldt, dat de Nóorsche re- geeriug den 2Oen April aan de Nöorsche pers mededeelde dat de Engelscbe regeering heeft bepaald, dat van 3 Mei af als gevaar lijke zone zal gelden al wat er, de territoriale wateren van Nederland en Denemarken uit gezonderd, ligt ten Zuiden en Oosten van een lijn getrokken parallel met 56' N.B. en gaande over de volgende punten: 56 N.B. 6 O.L. 54.45 N.B. 4.30 O.L. 53.15 N.B. 4.30 O.L. 53.23 N.B. 4.50 O.L. 53.23 N.B. 5.1 O.L. 53.25 N.B. 5.51/2 O.L„ en van daar Oostwaarts langs den tiederlandsche territoriale grens. ALLERLEI.- Oorlogsrisico. Zooals we meldden, werden de vertegenwoor digers der zeeliedenvereenigingen in een mon deling onderhoud met den minister van Finan ciën over een verhoogde uitkeering ingevolge de Oorlogs-zeeongevallenwet tot de betrekkelijke ree- •derijen verwezen. De daarop gevolgde besprekingen hebben tot resultaat gehad, dat de Vereeniging van Reeders den besturen der zeeliedenvereenigingen heeft verzocht, schriftelijk voorstellen tot aanvulling der verzekeringen te doen. Aardbevingen op Bali. (Officiéél.) Bij het departement vn Koloniën is een telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië ontvangen, blijkens hetwelk de Resident van Bali en Lombok aan de Indische regeering de volgende eindcijfers heeft gemeld omtrent de in januri jl. plaats gehad hebbende ardbeving op Bali: 1358 personen gedood 91 vermist; 1060 personen gewond; 64,000 wonin gen en 10,000 rijstschuren verwoest; geldelijke schade totaal 1 a iy2 millioen gulden. Levensverzekeringsbedrjjf. Aan het departement van Financiën is giste ren geïnstalleerd de onlangs ingestelde commis sie voor voorlichting omtrent de moeilijkheden, welke bij het brengen aan den staat van het levensverzekeringsbedrijf zich zullen voordoen en omtrent de wijze, waarop die moeilijkheden zul len kunnen worden overwonnen en de maatregel zal kunnen worden in- en doorgevoerd. Belgisch Roode Kruis. Personen van Belgische nationaliteit, wonende in Nederland, geneigd een verbintenis aan. te gaan als pleegzuster bij den gezondheidsdienst van hfct Belgische leger, worden verzocht haar aanvragen in te zenden aan het secretariaat van Het Belgisch Roode Kruis, Lange Voorhout 86, te 's-Gravenhage. Rembrandt's Jan Six. Er gaan geruchten omtrent een dreigenden verkoop van -Rembrandt's „Burgemeester Jan Six", het schoone portret, waarvan, naar men weet, prof. dr. Jan Six* te Amsterdam de tegen woordige bezitter is, naar het buitenland. Infor maties, door het „Hbld." ingewonnen daar, waar men uiteraard "het best is ingelicht, geven de Verheid dat van zulk een verkoop geen sprake is en liet gerucht dus van allen grond is ontbloot. Kamerverkiezing Holder. De chr.-democratische kiesvereeniging Neder land en Oranje te Den Helder heeft den heer A. P. Staalman, oud-lid der Tweede Kamer voor dit district, candidaat gesteld in de vacature-De Meester. Behalve door een groep onderofficie ren der marine, zal ook een candidatenlijst wor den ingeleverd door de visschers te Den Helder. Verkiezing Prov.'Staten. •Door de Centrale A.-R. Kiesvereeniging te Alfen is candidaat gesteld voor lid van de Prov. Staten in het district Alfen, mr. V. H. Rutgers, burgemeester van Boskoop. Deze candidaatstelling geschiedt in de plaats van mr. C. S. van Dobber de Bruin. Friesche Landdag. De jaarlijksche vergadering van den Bond van R.-K. Kies vereeniging en in Friesland is thans bepald op Zondag 3 Juni. Mr. A. baron van Wijnbergen zal als steeds een politieke rede houden, terwijl mr. van Rijcke- vorsel, Kamerafgevaardigde voor Helmond, zal spreken over den economischen toestand na den oorlog. Scheidsgerechten voer spoor wegpersoneel. De Minister van Waterstaat heeft benoemd tot secretaris der scheidsgerechten voor spoorwegpersoneel, mr. O. W. Ritter, thans commies bij het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, en tot plaatsvervan gend id. mr. C. G. van Eek en G. de Nes, beiden commies bij den Baad van Toezicht op de Spoorwegdiensten; ingetrokken is te gelijk de tijdelijke aanwijzing, van 23 Dec. 1916 van mr. O. G. van Eek tot secretaris en van G. de Nes, voornoemd, tot plaatsver vanger van den secretaris. Eeuwfeest van Bussum. Geheel in overeenstemming met den ernst der tijden, heeft Bussum gisteren het 100- jarig bestaan als zelfstandige gemeente ge vierd. De le Mei was voor de officieele herden king gekozen omdat op dien datum vóór 100 jaar de raad der nieuwe gemeente voor het eer3t vergaderd had. Met koraalmuziek in de tent op den Brink werd de feestdag 's morgens om 9 uur inge leid, waarna twee muziekkorpsen een wan- deligg door het dorp maakten. In het Wilhel'minaplant-oen kwamen intus- schen een 500 leerlingen van de hoogste klas-, sen der openbare en bijzondere scholen bijeen, die tegen halfelf op de vroolijke marsclimu- ziek van de Harmonie „Crescendo" naar het Raadhuis marcheerden. Daar brachten zij het oude „Wilhelmus" en een lied. woorden van Johan Schoonderbeek, ten gehbore van een duizendhoofdig publiek, terwijl het gemeente bestuur voor het raadhuis had plaats geno men. In twee groepen ging het daarna met mu ziek voorop schoolwaarts, waar een feestelijk onthaal alle schoolkinderen wachtte. 's Middags kwam de raad in plechtige open bare zitting bijeen. Het publiek bestond uit ongeveer 150 genoodigden, waarbij werden opgemerkt: de Commissaris eter Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Roëll, de groepscommandant Van Naarden, kolonel H. de Groot, kolonel baron W. C. Roëll, de voor zitter van Stad- en Lande van Gooiland,, luit. kol. E. Luden, en andere officieren, de oud- burgemeester van Bussum, de heer P, Lan- gerhuizen, de heer P. Hoytema van Konijnen burg, alsmede de beide wethouders, en voorts verschillende autoriteiten, notabele inwoners en voorzitters van plaatselijke vereenigingen. Burgemeester mr. H. Th. s'Jabob opende de vergadering met het uitspreken eener rede. Vervolgens werd ter tafel gebracht een voordracht tot stichting van een Tehuis voor ouden van dagdh als herinnering aan dit eeuw feest. Bij acclamatie werd besloten voor dit doel f 100.000 uit te trekken en als naam te kiezen „Godelinde Stichting." Verder werd besloten als hulde aan enkele ingezetenen uit den tijd van opbloei de vol gende namen aan twee pleinen en een laan te geven: P. J. Lomanplein, J. H. Biege- plein en H. J. Schimmellaan. W. O. Gallois. t Maandag is te 's-Gravenhage overleden de heer W. O, Gallois, gewezen vice-president van den Raad van Indië. Hij bereikte den leeftijd van 69 jaar. Vlugge verdienste. In de Veenderij te Al- teveer kocht een schipper 70 dagwerk turf en verkocht de partij daarna weer aan den oor- spronkelijken eigenaar met 20 per dagwerk winst, dus 1400. Dit is een beeld van den „wilden" turfhan del zooals die in 'de Noordelijke venen gedreven wordt sedert enkele maanden. 't Ia goed dat van hoogerband alle turf in beslag genomen wordt. Ren schipbreuk? Een te lJmuidén aange komen stoomschip heeft bij het vuurschip „Dog- gersbank-Zuid" een deel van een acheepever- schansing opgeviscbe. dat echter geen kentee- kenen droeg zoodat de naam van het veronge lukte schip niet kon werden vastgesteld. Brand. Vermoedelijk door overtollige verhitting ontstond gisteravond brand in de electriache sagofabriek, deel uitmakende van de Goudsche Glucosofabriek te Gouda. Belang rijk© schade werd aan de machinerieën toege bracht en veel waterschade aan de grondstof fen. Verzekering dekt de 6chade. De oude trekschuit weer in eere. Door den petroleumuood ziet men thans langs de Vecht weer vele trekschuiten. Zelfs motorschuiten worden aan de lijn getrokken. Uit het overstroomde gebied. In de het vorig jaar overstroomde streken in Noord-Hol land zijn thans eenige houderden atuks vee uit Friesland aangekomen. Met hulp van de Frie sche Maatschappij van Landbouw zijin zij aan gekocht en worden voor den gemiddelden prijs van 300 beschikbaar gesteld. Mijnen gevaar. De stoomtrawler .Petrus Paulus," welke gisteren te IJmuiden aan de markt kwam, heeft bij het oplialen v.an het net aan bakboordszyde eenige mijnen met den trawllijn bovengebracht, waarvan één ont plofte.- Uit' vrees voor meer ontploffingen, heeft de bemanning toen het visohtuig gekapt, waardoor dit verloren ging. Aangebracht. De zëillogger „Stormvogel IJ. M. 364" heeft te IJtnuiden aangebracht 8 groote baliemanden en 1 kist katoenpitten, welke dwars van Noordwijk uit de Noordzee werden opgevischt. De manden dragen ver schillende Engelsche merken. Andere vis,- schersvaartuigen brachten kleinere "hoeveel heden manden en kisten mede. Smokkelende machinisten. Door de Rijkspolitie te Eindhoven werden een machi nist en een stoker van de locomotief gelicht, verdacht van het vervoeren van smokkel waar. Inderdaad werd bij onderzoek, een aanzien lijk kwantum zeep aangetroffen onder de steenkolen der machine. Zij waren er reeds 3 maai mede te Venlo geweest, maar had- nog niet de gelegenheid gevonden, de zeep uit te voeren. liet spoorwegongeluk bij Davos. Blij kens eene aan het ministerie van Buitenland- sche Zaken van den Nederlandschen consul te Davos-Blatz ontvangen telegrafische me- dedeeiing, zijn, voor zoover bekend, geen Ne derlanders omgekomen bij het spoorwegon geluk nabij genoemde plaats op 29 April j.l.f waarbij een trein onder eene lawine bedol ven werd. Staking. Wegens een loongeschil heb ben de havenarbeiders te Delftzijl het werk gestaakt. Spoorwegongeluk. Zondag vermaakten zich eenige jongens op de Losplaats der S.S. te Eindhoven met wagensrijden. Een 9-jarige knaap had hierbij het ongeluk tusschen de buffers te geraken en op slag gedood te worden. Kievitseieren. Te Leeuwarden zijn Zon dag en Maandag, de beide laatste dagen waarop in dit seizoen volgens de Vogelwet nog kievitseieren mochten verhandeld wor- deD, nog ongeveer 20.000 van deze eieren aangevoerd. Zij werden tegen den prijs van 13 tot 11 cent per stuk* van de hand gedaan. Van den aanvoer zijn 8000 stuks „op avon tuur" naar Engeland verzonden. Valsche munt. De politie te Delft heeft een valschen gulden in beslag genomen, jaar tal 1916. De nabootsing is niet bijzonder ge lukt, het randschrift ontbreekt en de klank is zéér dof. Er schijnt den laats ten tijd veel valsch' geld in omloop te komen. Lijk aangebracht. Te IJmuiden is aan gebracht een voorgaats van de haven drij vend gevonden lijk van een militair, ver moedelijk van Belgische of Fransche natio- mnaliteit. Het verkeert in verren staat van ontbinding. TWEEDE KAMER. Nadat door het spijbelen van vele Kamerleden, waardoor het quorum niet kon worden bereikt, de vergadering tot bij twaalven was verdaagd, begon de bijeenkomst al dadelijk met een kleine sensatie: de heer Van der Voort van Zijp met 9 andere leden vroeg een comité-generaal voor de behandeling der wijziging van de Militiewet (kaderplicht voor oudere lichtingen) en een bui tengewoon oorlogscrediet. De deuren werden daarop gesloten. Vroeger was een comité-generaal een ge beurtenis, maar in den laatsten tijd zijn wij ook daaraan, als aan zooveel; gewoon geworden. Een comité-generaal is dan ook tegenwoordig nog maar weinig sensatiewekkend. Te ruim half vier werd de openbare vergade ring heropend ter behandeling van de wijziging van de Militiewet en namen de discussies een aanvang. De heer DUYMAER VAN TWIST acht de noodzakelijkheid van mogelijkheid tot aanwijzing van iederen gemobiliseerde tot kader opleiding niet aangetoond, waarop de Minister de duidelijke verklaring aflegdedat het niet iii de bedoeling ligt om de gewezenen der chdere lich tingen achter te houden, wanneer hun lichting met groot verlof gaat. De Minister voegde er aan toe dat de vrijwillige aanmelding zoodanig verminderd is, dat er zonder aanwijzing niet vol doende kader is te verkrijgen. De heer SCHAPER verklaarde dat de sociaal-democraten er tegen zijn. De heer MARCHANT zal vóór stemmen, omdat het voorgestelde in het belang is van het streven naar een volksleger. Het ontwerp werd zonder stemming aangeno men, waarna het buitengewoon oorlogscrediet aan de orde kwam. Hierbij bepleitte DU IJS de wenschelijkheid om de verplichting van het veel besproken salueeren te verminderen. Hij diende een motie in, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken tot herziening Van de bestaande voorschriften omtrent den militairen geest. Spr. stelt hiervan behandeling voor bij dit ontwerp, De MINISTER zegt niet voorbereid te zijn. De VOORZITTER stelde nu de behandeling op een nader te bepalen dag voor, waartegen de heer Duijs protesteert, doch hij legt zich neer bij de belofte dat de kwestie vóór het reces der Kamer zal worden behandeld. Duijs zal dus later zijn zin krijgen. Zooals men weet wordt van vele zijden de inperking van den militairen groet be- pleit. In de tegenwoordige omstandigheden is eene juiste wijze van besparing geboden. Door het gebruik van onze gebroken thee be reikt U dit doel ten volle, daar een heerlijke, verkwikkende kop thee U nog minder dan een cent kost. De prijs van de Gruyteris Thee is 24, 28 en 32 ets. per ons. Extra korting 10 pCt., Vat vooral in deze tijden een niet te onderschatten voordeel is. Alleen verkrijgbaar in de bekende winkels van P. DE GRUYTER ZOON. 9400 S'XEKKE AAEDUEV1NG. Gisterenavond (1 Mei) om 6.47 min. tijd van Greenwich, werd aan het Meteorologisch Insti tuut te De Bildt een bijzonder sterke aardbe ving opgeteekend op een afstand van 15000 K.M., waarschijnlijk in de Groote Oceaan, noordoostelijk van Australië. ONZE SCHEEPVAART. Van d<e fristeren onder waarborg voor een veilige vaart gehoudens miinengeivaar van En geland vertrokken Neder laïidsche schenen, gela den met. graan, veevoeder en kunstmeststoffen, zijn reeds de volgende 14 hier te lande aange komen Te IJmuiden: de „Alcaiid," de .Kambangian" en de „Kennemerland"te Hoek van Holland: de „Sommelsdajk", de „Gnrr©dük'\ de „Pro oien", de „Jobshaven"' de -Rijswijk," de „Aleor" de >,LIael:haven", de „Waalhaven", de „Bol'latrix", de ,;Merao" en de _>,Winst©rwük". Het hedenmorgen te Maassluis binnengeko men stoomschip „Winterswijk" heeft de beman ning aan boord van de Zaandijk", „Noorder- dijk" en „Bandoeng." C AIRtSON WEG. LONDEN, 2 Mei. Volgens de „Times" zou sir Edward Carson aftreden als eerste lord der Admiraliteit, als gevolg van de tegen hem ge richte aanvallen. De verhouding tusschen sir Carson en de andere leden van het Departement laat niets te wenschen over. ARRESTATIES IN AMERIKA. NEW,-YORK, 2 Mei. (Part.) Twee Duit- schers, George Meyringer en W olff Hirsch, zijn gearresteerd. Op hen werd gevonden een* bom met prikrinezuur. Zij hebben de beken tenis afgelegd, dat het in hun bedoeling lag om Wallstreet (het centrum van den Ame- rikaanschen effeotenhandel) vernieling toe te brengen. Valsche geruchten omtrent een moord op Wilson en betreffende een duikboo- tenaanval te doen verspreiden en de telegra fische gemeenschap te verstoren, om zoodoen de een financieelen slag to slaan. Meyringer is een telegrafist en Hirsoh was vroeger een Duitsch geheim agent. Beiden werden sedert het uitbreken van den oorlog in het oog gehou den. Jn financieel© kringen houdt men het er echter voor, dat de bekentenis van Hirsoh valsch is, maar dat hii zijn ware bedoelingen geheim houdt. DE VREDESGERUCHTEN. CHICAGO, 2 Mei. (Partl) De prijs van tarwe daalde gedurende de laatste uren 15 p. ten gevolge van de mededeeling, dat de Zwitsersche gezant een onderhoud heeft gehad met Presi dent Wilson en van geruchten omtrent enorme stakingen in Duitschland, alsook, dait Beth- mann Hollweg Donderdag a.s. een vredes voorstel zal doen. De markt sloot in ««demoraliseerden toe- stand. TEGENSPRAAK. BERLIJN, 2 Mei. Het „Berliner Tageblatt" had gemeld, dat de Rijkskanselier Donderdag in den Rijksdag over den internationalen toestand zou spreken, De „Vorwarts" verneemt dat dit niet het geval is. PERSONALIA. De kapitein G. A. Viseer, thans dienstdoende hii de troepen in Liraburg, wordt gedetacheerd bil' het 10e Regiment. Infanterie en is bestemd voor liet lie Bataljon van dat korps. De. goud en, medaille, met bijbehoorend© gratificatie, voor 30-jarigen trouwen dienst is niet ingang van 3 Juni a.s. toegekend aan den werkman le lolasse (schoenmaker) J. J. de Wit van het 10e Regiment Infanterie. Heden herdacht de hoer E. J. Abspoel den dag waarop hij vóór 25 jaar l>ij de firma Joh. Enschedé en Zonen op de afd. drukkerij in dienst trad. Naar aanleiding hiervan kreeg hii van zijn collega's een mooien barometer cadeau,.terwfjl de firma hem een enveloppe met inhoud ten geschenke gafHet verdere ge deelte van dien dag had hij vrijaf. Door het bestuur van den Houtrak polder is aan den heer G. Kruseman op zijn verzoek eervol ontslag verleend als 'secretaris-pen ningmeester en als zoodanig benoemd de heer A. E. Thierry de Nije Dolleman te Bloemcn- daal. Den 7eai Mei zal de heer H. J. van Gelderen, beëedigd klerk tan hypotbeekkan- tore alhier, den da,g herdenken dat hij 30 jaar werkzaam is bij de hypotheken, waarvan 26 jaar alhier. Voor hen, zoowel in alis buiten Haarlem, die dagelijks ondervinden en Bus op de hooglte zijn van zijn groote arbeidskracht, In dezen omvangrijken werkkring, aal het eene be hoeft» zijn om dien dag van hunne waardee- ring te doen blijken. VERNIETIGD. Gisteren ward door de Rechtbank alhier ver nietigd het vonnis dier Rechtbank d.d. 8 April j.l. waarbij E. Bakker, koopman te Zaandam in staat van faillissement werd verklaard. DE VROUWELIJKE ADVOCAAT. Ter terechtzitting van gisteren werd mej. Mr. E. Thiei beëedigd als advocaat en procureur bij deze Rechtbank. FAILLISSEMENT. Gisteren werd in staat van faillissement ver klaard: .A. de Vos vroeger brandstoffenhan- delaar thans arbeider te Lisse en opgeheven. werden.de faillissementen van A. Aangeen- brug en G. van Feliiis, beiden t^ Hillegom, uitgesproken 20 April j.l. AOTE EXAMENS L. O. Gisteren zijn aLhier geëxamineerd 8 candi- daten. Geslaagd zijn de heeren: S. P. Dolk, Schoten; Th. Dijkstra, Alkmaar; O. v. Eg- mond, Leiderdorp; J. Lommers en B. Porsius, beiden te Ransdorp en G. P. Reumer, te Beverwijk. AANBESTEDING. Hedenmorgen is alhier door den architect A. de Maaker, aanbesteed het verbouwen van perceel Twijnderslaan no. 9, alhier. Tn- gekomen waren 14 Ingeschreven werd doör: Buseker, Schoten voor f 10520; P. Timmers, Haarlem voor f 12000; A. N. Oornelisse, Haarlem voor f9950; D. Bruin, Haarlem voor f 11990; Wed. P. van Heijst, Velsen voor f 12096; Rijswijk, Fa. London,. Haarlem voor f 10500; v. Deursen, Haarlem, voor f 11440; A. Beu- mer, Schoten voor f 10045A. Bierboom, Haarlem, voor f 10800; Donselaar en Span jaard, Vogelenzang voor f11476; M. Joustra, Haarlem, voor f 10244; O. v. Turkenburg, Schoten, voor f9940; J. Klérk, Haarlem, voor f 10850; M. Nederkoorn, Haarlem, voor f 10250. - (Zitting van heden.) De Zondagswet. Drie personen uit Santpooi^ zijn bekeurd wegens overtreding der Zondagswet. De amh- tenaar van het O.M. eischte tegen ieder f 2 subs. 1 dag hechtenis. "Verdediger was Mr. P. Tideman en deze beweerde, dat de Zondagswet van 1816... ver ouderd is; voorts dat zij geen sociale wet is, maar een kerkelijke wetII Bovendien concipieerde pleiter uit het feit dat de veld wachter op particulier terrein is moeten ko,- men om proces-verbaal te maken, dat geen openbare arbeid is verricht. Veiligheidswet. Verschillende overtredingen van de Veilig heidswet werden daarna behandeld. Tegen één persoon werd vier maal f25 boete ge- eischt omdat eenige inrichtingen in zfjn werkplaats niet in orde waren. Voorts kreeg Mr. del Baere de gewone overtredingen te berechten. DE EERSTE. Heden werd op de veiling van de Veilinga- véreeniging „Concordia", alhier, de eerste spinazie van den kouden grond aangevoerd, door J. v. Zelden, te Aerdenhout. LANDWEER-OOMITE. Morgenavond houdt het landweer-comité 19071913 Haarlem en O. in café „Flora" te Sohoten een openbare vergadering, waar als inleider optreeedt de heer J. D. v. Steen, zulka naar aanleiding van die voorgenomen 4-daag- sche oproeping van deae landweerliohPingen. VAN 'T POLITIE-RAPPORT. Vannacht bemerkte iemand, dat twee indi viduen bezig waren de Drinkhal aan het Frede- rikspark te ontdoen van lood. Hii waarschuwde de politie aan de Houtpoort, die nog juist op tijd arriveerde om twee mannen het lood te zien oprollen en in een zak te steken om het mede te nemen. Natuurlijk werden de heeren eingesperrt. Het bleek en twee losse werklieden uit Haarlem te rijn. Ten madeele van den aannemer K. S. is uit een in aanbouw zijnd huis aan den Wagen weg een loodan PÜP met koperen kraan ont vreemd. Een jongmensch uit Den Haag huiurde in Rotterdam een (iets en verkocht die bij een handelaar hier ter stede. De jonge man werd hier echter door de politie gepakt en aan dc Ilaagsche collega's overgeleverd. HET EER.-TE HAARIEUROHF. PA-TRO- NAATS.t'AA ndel. De sluiting van het groote i'atronaats- truduum weid Zondagavond voor de jongpo# van het Patronaat II. Franciscus .van gales, bekroond door de plechtige wijding1 van hél vaandel. Kapelaan Ratlé, hun directeur, cele breerde het Lof, geassisteerd door pastoor Wentael en professor Rengs. In de vaandel- preek herinnerde de directeur de jongen/s aan hun voornemen in het Triduum gemaakt?! „Aan Christus trouw!"; dus niet meer trouw aan hun slechte makkers op fabriek en werk plaats. Dit vaandel doet hun iederen derden Zondag van de maand,als het bij hun alglé- meene H. Communie op het a'tanr staat, aan die belofte herinneren. Na de predikatie zong het koor een vier stemmige Veni Creator en werd het vaandel plechtig gewijd. Onder het dankled bie d er- der patronaatsjongens het vaandel fier om hoog. Het vaandel is door de Eerw. Zusters Be nedictinessen vervaardigd volgens het om werp van den Amsterdamschen architect I' J. S. Pieters en draagt cft) een veld van groen zijde een geel kruis, in welks in-fblen-mnt 1 patron&ats-insigne met de woorden: „Au Christus trouw" is QFtebordtuml.het .cfefiod is omgeven door een paarsen stemmig be werkten rand, waarin de naam v n het Pat'-n- naat staat ingeweven. Boven op den vaandel- stok Is eveneens het insigne nangebw-ht. Met, reden mogen de jongens van dit pa tronaat trotsch wezen op hun vaandel. CENTRALE KEUKEN. Vrijdag wordt in den Doelen nog een dis tributielokaal geopend Morgen tusschen elf uur en half één kunnen er reeds bonnetjes worden gehaald. INSTITUUT VOOR MUZIEK. Hier is alles mogelijk; hier kan iedereen c .'.re den, succes hebben en door een klapgiuag publiek toegejuicht worden. Hier is een concert een fatsoenlijk amusement en geen mensch be kommert zich hier om de belangen, de toekomst van de kunst. Men heeft hier geen principes, geen verlangens, geen critiek. Ik spreek niet eens van idealen. Men keuvelt hier van 't eene seizoen in 't andere en alles blijft bij 't oude. Men leeft hier in 't verleden en niemand bedenkt dat de kunst een levende jeugd is! Deze stad, ik herhaal: dit paaldorp is op kunstgebied als ee lichaam zonder beweging en niemand schijnt het te hinderen. En we gaan er zelfs op achter- uit; vroeger kwamen hier groote anlsten als Durigo, Friedbërg, Susan Meicalf; tegenwoor dig komen hier alleen de Vladerackens, Ce Hullebroecken en andere mislukkingen. Voor het overige heeft Attila Mengelberg de aristocra tische heerschappij. En zoo is het mogelijk da» hier vanwege een Instituut voor muziek o. a. optreedt een mejuffrouw Vogelpoel, die op min der dan middelmatige manier een aria van Bach zingt; zoo, alsof muziek niets anders is dan noten en lijntjes. Het ironische toeval wilde dat zij zong „Hórt auf zu weinén!" Erger nog was, dat het hier niet bij bleef en dat er later twee ordinair-goedkoope liederen van Johan de Veer kwamen. Het schijnt dat men zich had voor genomen wat Hollandsche componisten voor te stellen. Dan. mag uit de keuze van dit program ma blijken hoe hier een volkomen gemis aan artistieke inzichten en intelligentie oorzaak ij der uitvoering van de meest v/ezenboze niuzTèk. Men kent den heer P. de Waardt als pianist; wij zullen geen tweede maal over hem als zoo danig schrijven. Gisteravond trad hij ook als componist op; althans hij speelde een aantal bleekzuchtige hannonjën, zeer veel gebroken aCCOortlen en andere pianisten-passages aio illustratie bij een gedéclameerd sprookje, Hoe een paedagoog zóó ongegeneerd zijn onbelang rijkheid kan vertoonen, is mij, ook uit een oog punt van tactiek, een raadsel. Tusschen al deze oppervlakkigheden trad de cellist Canivez op als een verdwaalde dichter. Hij speelde maar één enkele Suite (C, gr. t.) van Bach. Waaron kreeg deze artist, die mèt Leydensdorff de eenige kunstenaar was op dezen avond, maai één solonummer? Het mag een bewijs voor de anti-artistieke neigingen van een inrichting zijn, dat men vóór en na het Bach-spelen van Canivez de meest benepen voordracht laat komen I Leydensdorff's voortreffelijke capacitei ten konden we nog bewonderen in een groot gedeelte van een vervelende sonate van Bargie'. H. F. A. PROGRAMMA van de orgelbespeling In de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 3 Mei 1917 des avonds van 7—8 uur door den heer Louis Robert. 1. Fantasia et Fuga g. kl. t., J. S. Bach. 2. Larghetto, G. F. Handel. 3. Rap eodie pastorale, Th. Salomé. 4. Cantabile, M. Enrico Bossi. 6. Prélude, thème, varia tions et Final, Alex Guilmant. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd2 Mei. J. Jbepoel en N. v. d. Sluis. L. H. Cornet en M. Koole. B. Vrenegoo-r en A. F. Maerten." J. W. A. Christiaans en M. E. Valks. J. W, Wallbrink en H. M. Philippo. H. A. Lieu- wes en O. J. Wallbrink. J. J. v. Daalen en E. .Hameeteman. O. ten Boom en A. P. Smeeman. J. Lambooij en M. M Mar tin R. Cop en N. C. Cornelis. J v. Gulik en H. M. de Graaf. C. W. v. Es en J, Hoekstra. ,T- Mantel en J. M. Vermeer. O. Kuijper en M. Ruijter. T. G. O. v. d Piutten en M. Alder3 Getrouwd: E. v. Eg-mond en J. A. de Bak A. Polfliet en G. de Vemdt. C. H. Kuijten en E. M. Klesser. J. Visser en j. Molenaar. G. v, Lubeek en P. Wie- dijk.'— M. Beck en M. Broers. P Huis man en M. v. Wort. T. Wallenburg erj A. y, Gelder. G. Swart en O. P. Smal O. J. Kamer en S. M. Warmerdam. O. N. Koopman en G. Staal. HG. Janus en O. J» Giesen. Geboren: 29 ApriL d. van A. C. C. v. Waijjenv. d. Toorn. 1 Mei. d. van F. de Nieuwevan' Leen. z. van A. M. H. Wie wel—v. d. Valk. z. van A. van Straaten —Lijnzaad. 2 April. z. van J. E. van Tin telenvan Keulen. Overleden: 30 April. P, 21 md. i van G.. O. Teijgeler, Oranjestraat. 1 Mei. J. G, Jansen—Bos, 32 j. Kleverparkweg. H. M. Cramer—Kuckulus, 72 j. Kamperlaan. -- B. .Weber, 60 j. Baljuwslaan. DE BLOEMBOLLENVELDEN. De Al«emeene Vereeniging voor Bloenxbd-j lenoultuur deelt ons mede: Bjj «enigszins dragelijk weer zal de bloeitjjtf der hyacinten voor dit jaar zün vaat te stellen, op 1—15 Mei. Het heeft wel lang geduur* maar eenmaal zijn de velden weer in hun fee«®» gewaad gestoken en Tal Htlleigom dezen tijd weer een veelkleurig paviboen veren. Langs alle wegen treft men. zooa 9 kend, hun fraaie kleuren aan. Ook do n. sen Women reeds gcdeell :i:k

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2