Üistributiebedrijf Spaarndam. telegrammen P. W. TWEEHUIJSEN, BROODKAARTEN. BRANDSTOFFEN. BE CüiHLilÜ BINNENLAND 4ISTE JAARGANG Ho. 93» JU IJ OAS 4 MEI 1917 4i>TE JAARGAHQ Ho. 9331 Alle betalende tVöfinée ep dit Blad, in het bezit vaa eeti Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op d9 poliseen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 bi) levenslange ongeschiktheid tot werken, S90 bij overlijden, f 300 bil verlies van een hand «t voet, 300 bij verlies van een oog, 1 123 bi) perlies van een duim, I 73 bij breuk van een «m of been, f 100 bij verlies van een wijsvinger, f 2a Wj verlies van een enderen vinger. De uitkeerlng dezer' bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. (De vddr I October Uil uitgegeven polissen atjn niet geldig.) Dit nummer bestaat uit twee bladen eerste blad. AGENDA Concert?, a a 1 Jestraat 8 uur 5 MEE d e K r o o n. Sme- Woldadigheidsconcert. Gemsente Haarlemmerliede c. a. Deze week worden de broodkaarten door de bakkers weder uitgereikt en moeten de couver ten met handtoekewn* voor ontvangst voor zien weder aan do bakkers teruggegeven worden. Ieder die de kaarten a.s. Zaterdagavond nog niet "ontvangen heeft zal zelf voor de afhaling heb ben zorg te dragenvoor liet Stadsgedeelte, Waarderpolder en Zuid-Schalk wijk aan liet Gemeentehuis Stadsgedeelte. Gemeente Haarlemmerliede c. a. Iederinwoner van deze gemeente zal een formulier ontvangen,, hetwelk .meet worden in gevuld en onderteekend: waarna hot aan hert, Gemeente-bestuur i« te retourneeren. Deze for mulieren worden gelijktijdig mot do broodkaar ten uitgereikt, of zijn reeds uitgereikt. Ieder die zulk een formulier a.s. Zaterdagavond Mg NIET mocht hebben ontvangen, wordt aangeraden het aan het Raadhuis te Halfweg, of aan hot Gemeentehuis in het Stadsgedeelte af te halen. Spoedigst terug bezorgen l 804 Voor de week van 5 tot II Mei 1917 zijn de bons van de navolgende ge rantsoeneerde artikelen geldig: Aardappelen Serie II, nos. I4, 15,16,17,18; Groene Erwten no. 7 Bruine Boonen no. 5; Bak- en Braadvet no, 10; Varkensvleesch no. 10; Zeep no. 10. Een en ander voor zoover de voorraad strekt. 290 OVERZICHT. De Engelschen en Franschen blijven voort gaan beurt om beurt hun tegenstandera in het \vesien slag te leveren. Het was te bemerken aan de benenten over toenemenden artilleriestrijd op het Engelsche front, dat daar weer een nieuwe poging om de DuitsChe linie een stoot toe te brengen in voorbereiding was, evenals op grond van de berichten uit het Aisnegebied al vast staat, dat straks de Franschen weer een actie zullen ondernemen. De Engelschen hebben nu, naar zij mede- deelen, hun aanvallen gericht op de z.g.n. Hindenburg-linie en daarbij een reeks verster kingen der Duitschers bezet. Maar en daarmee wordt het Duitsche volk telkens in de berichten uit het groote hoofdkwar tier verblijd de doorbraakpoging is mislukt. Bijzonderheden over den hier gevoelden strijd .zijn noch van Duitsche, noch van Engelsche zijde gemeld, zoodat men hier omtrent de juistheid der gegeven berichten nog eenigszins in het onzekere verkeert. Niet zonder beteekenis is het bericht van Fransche zijde, dat ook op het Verdun-front weer meer levendigheid heerscht. Daar zijn, aan den linkeroever van de Maas, eenige Fransche afdee- Hngen een Duitsche loopgraaf in het bosch van Avocourt binnengedrongen. Voorts nemen de patroeljegevechten aan den rechteroever bij Dam- loup en Bezonvaux weer toe en wordt er tusschen- poozend geschutvuur gewisseld op enkele punten van het front, voornamelijk in het vak VanSt. Mihiel. Van andere fronten, als in het Zuiden, in Mesopotamië en in Roemenië is eveneens weer meer bedrijvigheid gemeld. Reeds merkten wij op, dat de socialistische vredes-conferentie te Stockholm op een fiasco schijnt uit te zullen loopen. In die verwachting wordt men nog gesterkt door de telkens elkaar opvolgende berichten over de oneenigheid in de Internationale. Nu weer heeft de Belgische socia listische minister, Vandervelde, de voorzitter nog wel van,het internationaal socialistisch bureau van die oneenigheid blijk gegeven en geloochend, aat hij met Huysmans, den secretaris, naar Stock holm zal gaan om daar aan de conferentie deel te nemen. Tegen 15 Mei is de conferentie te Stockholm door de Nederlandsche vertegenwoordigers te- zaamgeroeven, die tijdelijk en wel voor den duur van den oorlog, aan het uitvoerend comité van de internationale zijn toegevoegd. Noch de voor zitter van het internationaal socialistisch bureau, noch Anseele en Bertrand, de twee andere besten dige leden van het uitvoerend comité, zijn geraad pleegd. Vandervelde houdt zich aan de beslissing van zijn partij en zal ingevolge het besluit van de Belgische arbeiderspartij de conferentie te Stockholm niet bijwonen. Zoo men weet heeft de uitvoerende commissie van de Fransche aoc.-dem. partij eveneens tot niet-deelneming aan de Stodkholmsche conferen tie besloten; de eindbeslissing is echter aan den nationalen partij-raad en aangezien nu de uit voerende commissie den nationalen raad eerst tegen 27 Mei heeft bijeengeroepen, heeft de afge vaardigde Longuet, behoorende tot de minder heid, Branting, Tsjeidze en Kerenski telegrafisch verzocht de conferentie te Stockholm tot den lOen Juni te verdagen. In geval men het daaromtrent eens wordt die raad in de gelegenheid zijn terug te komen op het besluit van net béstuur om niet deel te nemen aan de Stockholmsche conferentie. Van meer belang in het vredesvraagstuk is een telegram van Miljoekof, namens de Russische voorloopige regeering, aan de regeeringen der bondgenooten, waarin wordt verzekerd, dat Rus land er niet aan denken zal een afzonderlijken vrede te sluiten. In dat telegram wordt o. m. gezegd: Onze vijanden hebben zich laatstelijk beijverd twee dracht tusschen de gealliëerden te zaaien, door dat ze onzinnige berichten de wereld instuurden over de bedoeling, die Rusland werd aangewre ven om een afzonderlijken vrede met de midden rijken te sluiten. Het door de voorloopige regee ring op 27 Maart uitgevaardigde staatsstuk zal dergelijke uitvindsels afdoende weerleggen. De algemeene beginselen, die de voorloopige reg'ee- voorgrond keer op keer tot in den allerlaatsten tijd hebben onder woorden gebracht. Die beginselen vonden eveneens een voortreffelijke vertolking in de woor den van den president onzer nieuwe bondgenoote, de groote republiek aan de overzij van den oceaan. De regeering op de leest van het oude Russische stelsel was zeer zeker niet in staat, deze gedachten over het bevrijdend karakter van den oorlog, de schepping van een vasten grond slag voor de vreedzame samenwerking der vol ken, over de vrijheden der onderdrukte naties enz. in zich op te nemen en tot de hare te maken, doch het verloste Rusland kan op het oogenblik een taal voeren, die de moderne democratieën zullen begrijpen. Het haast zich om haar stem te voegen bij die der bondgenooten. - Geen vrede dus nog?. Neen! Integendeel: uitbreiding van den oorlog misschien. Het broeit er in Spanje, naar het schijnt. Het Fransche blad „Oeuvre" bevat een interview, dat Romanones, de gewezen mini-s ter-president van Spanje, aan Jean Bruntes heeft toegestaan. Hij herhaalde, dat Duitschland den onzijdigen den oorlog heeft verklaard. Houden deze zich buiten den oorlog, dan sluiten zij zich ook van deelneming aan de vredesconferentie al. Romanones zit wel niet meer op het gestoelte van den minister-president, maar zijn propagan da ten gunste van de Entente wordt er des. te sterker door, hetgeen nog wel eens een" gevaar voor Spanje's neutraliteit kan opleveren. VAN DE FRONTEN. In het Westen. Van Duitscho zijde: Op den aanhouden den artilleriestrijd der laatste dagen is op beide oevers van de Scarpa vanochtend vroeg roffel vuur gevolgd. Daarop zijn over een breed front nieuwe aanvallen der Engelschen begonnen. Tusschen Vauxaillon en Craonne, langs het Aisne-Marne-kanaal ,en aan de hopgtestellin- gen ten N. van Prosnes was het vuurge vecht hevig. Van Engelsche zijde: Langs heel*het front van de Hindenburglinie bezuiden de Sensée af naar den weg van Acheville naar Vimy zware strijd. Onze troepen vorderen, Ze hebben een aantal sterke stellingen des vij- ands genomen. Van Duitsche zijde: Aan het front bij Atrecht is een nieuwe doorbraakpoging der Engelschen onder de zwaarste verliezen voor den vijand mislukt. Aan de Aisne en ten noorden van Reims duurt de hevige artillerie-strijd voort. VAN DE ZEE De Ui- en mijnoorlog. Het Noorsche stoomsohip „Hektoria" is in den gremd geboord. De bemanning is gered. Het Deensche ministerie van buitenland- sche zaken heeft bericht ontvangen, dat het Deensche zeilschip „Hawila" met mais van Buenos Aires via een Engelsche haven naar Denemarken op weg, in den Atlantischen Oceaan tot zinnen fe gebracht. De beman ning werd gered. De neutrale scheepvaart in Öen duikboofcoorllog. „Central News" heeft 1 Mei uit Washing ton gemeld, dat volgens inlichtingen, door het Amerikaansche departement van buiten- la ad sche -zaken verschaft, de duikbooten in het geheel 686 onzijdige pchepen in den grond hebben geboord. Een derde van de sinds 1 Februari (begin van den verscherpten duik- bootoorlog) tot zinken gebrachte schepen be staat uit neutrale vaartuigen. Van Noorwe gen werden 410 schepen In den grond ge boord, van Zweden 111, van Nederland 61, Griekenland 50, Spanje 38, Amerika 19, Peru en Argentinië beide één. Volgens Sjöfarttidende verloor de Noor se^® koopvaardijvloot in April tengevolge vitt het optreden der duikbooten op zijn minst 40 stoomschepen van 61.500 ton bru to. en 24 zeilschepen van 32.772 ton netto, el.' Maart gingen 180.000 ton aan scheepsruim bij elkaar 64 schepen met 04.272 top. In lepe '.000 te naaf déh kelder, Nog een Engelsch troepen- transportschip in den grond geboord. Naar de admiraliteit te Londen meedeelt, in het Engelsche transportschip „Arcadiari" (8939 ton) dat troepen vervoerde, den löden April in het oosten van de Middellandsche -Zee getorpedeerd en in vijf minuten gezon ken; 279 opvarenden worden vermist en zijn vermoedelijk verdronken. if Op de Noordzee. Officieel wordt uit Berlijn gemeld, dat een vijandelijke torpedo-motorboot door de Duit sche voorpostschepen, voor de Vlaamsche kust in den grond is geboord en een tweede zoo zwaar beschadigd is, dat ze waarschijn lijk eveneens vernietigd ia. Een schip door een zee vlieg tuig in den grond geboord. Volgens een Londensch Reu ter-bericht ver nam de „Daily Mail" uit Aldeburgh, dat de „Gena" in de buurt van deze plaats door twee zeevliegtuigen werd aangevallen, door een aan eiken kant. Het schip vuurde en beschadigde er een, maar de andere, die zoo goed als op het water lag, slaagde erin de Gena in den grond te boren. Het vernielde vliegtuig werd naar den wal gesleept. De bestuurder en de waarnemer zijn gevangen genomen. Een van hen was gewond en werd in het ziekenhuis opgenomen. De bemanning van de Gena die uit 27 koppen bestond, werd ook aan land gebracht. Het is de eerste maal dat bekend gemaakt wordt, dat een schip door een tor pedo van een zeevliegtuig in den grond is gaboord. UIT DE LUCHT. In de Dobroedsja. Van Russische zijde: Een smaldeel Rus sische watervliegtuigen heeft 120 bommen geworpen op Mahmoedia aan den Donau. Volgens waarneming is groote schade aan gericht. Ondanks het scherpe granaatvuur van den vijand zijn alle toestellen en vlie gers zonder verliezen teruggekeerd. Wedorkeerig bezoek in het Zuiden. Van Italiaansche zijde.: Helder weer heeft de luchtverkenning begunstigd. Gisternacht hebben vijandelijke vliegtuigen bommen ge worpen op de w.aterleiding-installaties en de bebouwde kom van Cadigoro. Er is eenige schade aan gebouwen; slachtoffers zijn er niet. I Een It&liaansch luchtsmaldeel heeft op nieuw de militaire inrichtingen van Peinza en Prosecco gebombardeerd en is daarna ongedeerd ingerukt. KORTE BERICHTEN Kapitein Leefe Robinson. In het Lagerhuis heeft een o nder-mi ai»ter s&zegd, dat er. non hoop is, dat kapitein Leefe Robinson, de vlieger dlie in Engeland een Zeppelin hoeft neerge schoten, niet zooals eerst werd gemeld dood in. Hij is uit een luohtigaveoht in Frankrijk niet teruggekeerd. Misschien is hij krijgsgevan gen bij da Duitschers. Het stoffelijk overschot van prins.Frederik van Pruisen. Minister Law heeft Mi het Lager huis gezegd, dati do soeverein van een onzddig land in Engeland had„ gevraagd, of het lijk van den vlieger prins Frederik Karei van Prussen naar Duitschland kou worden gezonden. Het antwoord van de Engelsche regeering was, dat het op het oogenblik niet kon, maar zii, voor zoover het haar betrof, geen bezwaar had. dat het na den oorlog gesoliiedde. Begint het al weorï De St. Peteraburgsohe berichtgever van de „Corriere détta Sera" maakt gewag van geruchten over een dreigende miiniater-ordeis in Rusland, die binnenkort mot het aftreden van Miljoekof zal beginnen. De vredesgezinde partijen hebben d» positie van Miljoekof, in wien zii den krachHasten. voor stander van voortzetting van den oorlog zien, ondermijnd. ZAIM1S WEEK AAN HET GRIEKSOIIE ROER, ATHENE, 3 Mei. Reuter seint, dat Zaïmis alsnog de vorming van een kabinet op zich heeft genomen. DUITSCHLAND en ghill BERLIJN, 3 Mei. Er is hier niets Van bekend, dat de Chileensche gezant zijne passen vroeg. OORLOG OF VREDE? KAAPSTAD, 1 Mei. (Vertraagd.) De eerste Meidag is in Zuid-Afrika rustig voorbijgegaan, behalve in Johannesburg, waar een groote me nigte relletjes heeft gemaakt. Na door de straten te zijn getrokken onder het zingen van vaderlandsche liederen, hebben de betoogere, voorstanders van den oorlog, een openlucht-vergadering tegen den oorlog in de war gestuurd, het spreekgestoelte, dat tegenover het stadhuis was opgericht, verbrand, de vredes apostelen verjaagd, een inval gedaan in 't inter nationaal socialistisch bureau en de daar gevon den papieren vernield. HET DUITSCHE OORLOGSDOEL. BERLIJN, 3 Mei. )Part.( Naar gemeld wordt heeft de conservatieve Rijksdagfractie eene inter pellatie ingediend, waarin den\Rijkskanselier ver zocht wordt zijne houding tegenover liet besluit van het sociaal-democratische Partij-comité, waarin den wensch wordt uitgesproken tot het sluiten van een vrede zonder annexaties en zon der schadeloosstelling, nader te precisseeren. Hierop heeft de sociaal-democratische Rijksdag fractie een gelijkluidende interpellatie ingediend. Beide interpellaties zullen op de agenda der Rijksdagzitting van morgen worden gezet. Naar verluidt zal de Rijkskanselier bij het begin van de zitting doen verklaren, dat hij bereid is bij de derde lezing van de begrooting op deze vragen in te gaan, maar dat hij geen juiste termijn voor de beantwoording van de interpellaties kan stellen. ESSÉN, 3 Mei. (Part.) De Christelijke Natio nale Arbeidersconferentie zal Zondag as. be handelen de quaestie der oorlogsdoeleinden en van de „Neu-Orientierung". DE TOMST VAN BELGIë. BERLIJN, 3 Mei. De centrale commissie van den Rijksdag heeft gisteren, naar het Wolff- bureau seint, het Belgische vraagstuk onder han den genomen. Een spreker der vrijzinnige volkspartij zei,.dat men de inlijving van België als een punt kan beschouwen, dat van de baan is. Ze is bovendien niet wenschelijk. Tegenover de nationale een dracht van het Duitsche rijk en gezien de vrij willigheid, waarmee de deelen daarvan te zamen blijven (waarin onze kracht schuilt), zou een half soeverein-België een gestadig protest en een niet aflatende bedreiging met oorlog zijn. Doch ook het volledig herstel van den toestand, gelijk die vóór den oorlog bestond, zou de ernstigste evaren medebrengen. De eenige weg naar het oei is de bestuurlijke scheiding van Vlamingen en Walen. Wij kunnen voortwarken aan wat de tijdens den oorlog machtig versterkte Vlaamsche bewe ging heeft verricht. De staatssecretaris van binnenlandsche zakep herdacht goevemeur-generaal von Bissing m warme bewoordingen. Hij arbeidde in het nauw ste verband met aen raad van Vlaanderen. Het werk schiet flink op. Een spreker van het centrum wensch te zich nu niet reeas over de Duitsche oorlogsdoeleinden in België uit te laten, maar hoe dan ook, er moet ten opzichte van de Vlamingen een bezonnen politiek worden gevolgd, die recht op het doel afgaat. Een lid der Duitsche fractie was, na herhaal delijk met Vlaamsche leiders in verbinding te zijn geweest, tot de slotsom gekomen, dat het plan tot de stichting van de vereenigde staten van België onder het oude vorstenhuis een ernstig gevaar inhoudt. Door alle groepen werd daarna een voorstel Ingediend, hetwelk verlangt, dat spoedig de noo- dwangarbeiders uit Noord-Frankrijk land. Een spreker van de.conservatieven zei: welke gestalte België ook moge aannemen, wij hebben alleen met de vraag te maken, of de Vlaam sche kust onder onzen invloed of dien van Enge land zal komen. Zijn (België's) vrienden moesten eischen, dat deze'kust onder militairen invloed van Duitschland blijft. Een „ministerial direktor" gaf uitsluitsel over de toepassing van de bestuurlijke scheiding ten opzichte van enkele overheidspersonen. Men kan verwachten, dat de scheiding, in weerwil van eenige moeilijkheden, in enkele weken zal voltrok ken zijn. lfan hedenmorgen GEEN WpBD&ENNEN MEER. LONDEN, 4 Mei. (Part.) Officiéél wordt ge meld, dat het bestuur der Jockeyclub na eene kennisgeving te hebben ontvangen, dat net depar tement van oorlog het niet wenschelijk acht. dat er nog meer wedrennen zullen plaats hébben, nadat de eerste is afgejoopen alle die na dien datum in 1917 zijn vastgesteld, heeft doen ver vallen. TO OH (EEN UUR) GESTAAKT. BOEDAPEST, 4 Mei. (Part.) Nadat de le Mei kalm was verloopen onder toespraken der arbeiders over „Vrede en democratie" en tegen de door Tisza voorgestelde' kiesrechthervonnlng, werd den 2en des ochtends om elf uur door de arbeiders van alle fabrieken en bedrijven het werk gestaakt. Het was een demonstratie-staking, die een uur duurde. De arbeiders stelden een memorandum op betreffende hunne wenschen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot notaris te Doesburg B. J. Ramspek, candidaat-notaris te Wageningen O. Sluis, candidaat-notaris te Voorburg. Bü Kon. beskuit is ter beeohikkliur frets told van don minister van Oorlo» de «op. «leneraal- majoor dor artillerie L. J. Soheltema, teneinde al» zoodanig te worden toegevoegd aan het al gemeen hoofdkwartier in de functie van direc teur van aanschaffing en verstrekking van ar- tiUariemateriaal. ia benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Hoorn, H, B, F. Weaterouen van Meetoren, te Amsterdam. W ATERSCH AP8BELAN GEN ,ïe Purmerend is Dinsdag 1 Mei defini tief opgericht do „Noord I^pUand-soho Rond van vereeniging voor waterschapsbei,ingen." Statuten werden vastgesteld en in het hoofd bestuur worden definitief benoemd dp hoe ren: J. Korthals Altos to Amsterdam, voor zitter; W. Baron van Tuyl van Seroosker- ken, te Velsen, vice-voorzitter; G. T. de Goede, te Purmerend, secretaris en O, J. G: Maas te Zwaagdijk, penningmeester. CRISIS. Maximumprijzen aardappelmeel. De minister van Landbouw enz. brengt ter kennis, dat in zijne beschikking van 23 April j.l., bü den maximum klcinhandaiprija voor aardappelmeel (pakmeel) in plaat» van llVz cent por pakje van H K.G. gelezen moet wor den: li3/ia cent per pakje van 14 K.G. Kloiaardappelen. Naar wy vernemen zal thans geleidelijk met do aflevering van kleiaardappelen. een aanvang worden gemaakt en wel in dien voege, dat van af 15 Mei e.k. dieze aardappelen aide go meen ten, die ze aanvragen, aanwezig kunnen ziin. Het ranteoen zal gelden vanaf dien datum: 12 K.G. per hoofd per vier welteu. De grooUhaiid'elprü» bedraagt 2.20 per H.L.tusiachonhandeilprüa 3.45 per H.L. kleinhandolprija 3.99 per H.L.. 2 per Vt H.L. en (i'A cta. per K.G. Met het oog op d« beperktheid der voorraden kan in geen geval meer dan het hier voren aangegeven rantsoen afgeleverd worden en wordt liet measrt zuinig# gebruik van deze aardappelen dringend aanbe volen. Uitvoer van gemengd# artikelen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter algemeene ken mis. dat geen vergunning tob uitvoer meer za] worden ver leend voor artikelen, welke uit een mengsel van verschillende bestanddealen beat a an, ai» b.v. nouga.t, soeppoeder, huishoud jams, appelsiroop, vischóo user ven e.d tenzij gebleken dot Slechts enkele dagen, OPRUIMING van DAMESLAARZEN Barteijorisstraat 27. TEL. I77C voor ieder der samenstellende deelen afzonder lijk reeds vergunning tot uitvoer verkregen i j»n de vervaardiging van 't artikel heeft plaat gehad onder toezicht van speciaal daartoe aau gewezen ambtenaren, op kosten der betrokkei onderneming. '"Fabrieken, waarin artikelen als bovenbedoel- (met uitzondering Van wat visehoonserven be treft) vervaardigd worden, kunnen zich inzak hot uit to oefenen toezicht en de voorwaarder waaronder dit plaat» vinden kan, wenden tot Niivorhoidscommissie. Stadshouderslaan 102 '#-Gravenhage. Fabrieken, welke rischeanaerven vervaard! gen, zullen zioh ter zake hebben te wenden, t- den hoofdinspecteur der Visschcriicn, Vc Galenatraat 41/43, 'a-GraVenlmge. Kolenbesparin In verband met do door de Regeering voor geschreven kolenbesparing zullen de Fr arisch Hollandsche O li of abrieken Calvé-Delft, ingaat do 5 Mei, des Zaterdags niet werken. Het personeel zal voorlooplg het vroeger normale weekloon bliiven ontvangen. NEDERLAND EN DE OORLOG. De „Westland. Omtrent de in den grond geschoten stoom drifter „Westland" wordt het volgende be richt: Het schip vertrok 26 April van ÏJmu'doi voor de eerste reis naar de visscberij en wai dezer dagen terug te verwachten. Do „Westland" was op de werf dar firnv Gebroeders Boot te Leiderdorp gebouwd ei bij de Arnhcmsche Stoomsleephelling-Maat schappij met ketel en machines voorzien Vooral do machine werd om haar mOdori door deskundigen geroemd, bensdagavond halfnegien lag men op 5 gr. 47 min. Noorderbreedte en 4 gr. 21 min Oosterlengte, dus buiten het verboden gebie te visschen, toen een granaatschot 25 mete achter het sofaip terechtkwam. Men schrikt op, doch aag door die nevelige lUoht niets. Eei tweede schot sloeg de stooomwinch aan stuk ken, een dorde nam den schoorsteen mede ei een vierde, 't welk dadelijk daarop volgdei sloeg door de machine-kamer. Daar waren d> macninist en tremmer, welke laatste ziel op blooto voeten en met ontbloot bovenlij naar het dek spoedde. Da schoten volgdei elkander spoedig op. Doör de brug, wélk juist door den schipper verlaten was, kwar een granaat, die alles tof splinters sloeg. Hot leek wel of het kanonvuur steeds mee naar hot achterschip gericht werd, want der volgenden granaten ging door d - kombui waaroij de stuurman en de stoker Van de Spek tegen "het dek geslagen werden. Eerst genoemde bleef ongedeerd, doch laatsfcge noemde werd door een granaafecherf ernslij aan het hoofd verwond. Terwijl da bemanning met allo fnspannlnj de boot buiten boord bracht, was sijf he doel van een hevige beschieting. Een scho ging door de -scheepsbobt heen, zoodat zi dadelijk bij het te water komen zich mé water vulde. Toen de menséhen in de boo gingen, hield het schieten even op, om daar na te worden herhaald, zoo dra de menschel in de richting van de duikboot gingen. Eei schot kwam niet ver van de boot in h® water terecht. De ontvangst van den schipper was op d duikboot verre van vriendelijk. Of hij al b weerde dat hij pas een peiHng gedaan hal en zich in hét vrije geoied ophield, ut t hielp. De commandant spreidde een kaar uit en wees de plaats qan waar men zich op hield. Deze plaats verschilde aanmerkelijl met de peiling van den schipper, doch d commandant had natuurlijk als de sterks» gelijk. Ook de mededoeling van schipper Pronk dat het schip juist van de werf kwam, koi den commandant niet vermurwen. Naar z,ij) meening moesten die nieuwe schepen juia weggeruimd worden.. Do visschers kregen tien minuten om he schip te verlaten en om 'de zaak te bespoe gen (want de Duitschers schenen buitenge wonc haast te hebben) werd de scheepsboo naar den treiler teruggebracht. DatMfcr van- medënemen van veel bezïttiu gen goen sprake kon zijn op deze wijze, !aa zich gemakkelijk begrijpen. Zoo roeide me' weg. Men zag inmiddels dat de duikboot lange zijden kwam te liggen en de marinesohepe lingon op hun proviand aanvlogen. De Vis schers zagen ze met visch en proviand oj do duikboot terugkeeren. Ook de koper<> voorwerpen, welke uit den aard der zaal op het nieuwe en dus flink uitgeruste schi waren, werden niet versmaad. Zo .verwis selden tenminste van eigenaar. Het laatst kwamen twee machinisten u: de machinekamer, na aldaar vermoedelijk ee: paar bommen te hebben opgehang n. Nauw lijks waren deze laatste twee weer op d duikboot overgekomen, of ze stoomde lang zaam achteruit. Na eenige minuten werd ce zware knal gehoord. De zee werd to ren hen opgezweept, één stoommassa.... en de nieuw „Westland" verhuisde met de kostbare vi-cli vangst naar den bodem der ze». Op de duikboot keek men naar de Ned- i landers niet meer om. Zoo_gingen de arm© visschers den donk." ren nacht tegemoet in hoop en vreeze. Donderdagmorgen ontdekt© één der inzit tenden, een knaap van nauwelijks vijftiei jaren, het eerst een lichtje aan den horizon, dat steeds naderde. "Het was de naderen treiler „Frohn," die de schipbreukenngeuge lukkig opmerkte door hun geschreeuw e hen liefderijk overnam. De reis naar IJmuiden werd daaröp volgd. NIFUWE HMRLEMSCHE COURANT =T 119

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1