IIEIIE HMIIL COURANT WARE ADELDOM DE 00ÜL0G LACHEENHGETJES. Zaterdag 5 Mei Tweede Blad DE ZELFMOORD VAN EUROPaT Reeds dikwijls is er o» gewezen dat de oorlog het oude Europa steedf meer afhankelijk zal maken van dt groot* Staten in andere wereld- deelwi. Naarmate de Europeesche mogendheden el kander meer afmatten en zwaarder verliezen toe brengen, waarbij zij ook zichzelven geheel uit putten, wordt de positie van landen als Japan in het Verre Oosten en de Unie in het Verre westen steeds krachtiger en overwegender. Men weet, welke rol Japan in dezen oorlog, waarmee het al heel weinig te maken had, maar waarin het zich haastig mengde, heeft gespeeld, en welke resultaten het daaruit verkreeg. Het ver overde een Duitache kolonie, het breidde zijn invloed in China aanmerkelijk uit, het slaagde er zelfs in een deel zijner staatsschuld af te los sen. Voor het land aer Rijzende Zon heeft de oorlog louter voordeel, in politieken en econo- mischen zin, opgeleverd. En de Vereenigde Staten van N.-Amerika, die xiu ook partij hebben gekozen in het ontzettend drama? Bekend is welk een stroom van goud reeds over den Oceaan is gevloeid, ten gevolge der corlogsleveranties. De Amerikaansche indus- 'rie, handel en geldweteld hebben nimmer zulke winsten opgestapeld, als gedurende de laatste -(aren. R*eds vóór den oorlog stonden de Ver eenigde Stalen aan het hoofd van alle industrie landen, en hoe de toestand thans geworden is, daarvan geeft een artikel, in het orgaan van den Nederlandschen Anti-Oorlogsraad, de „Toekom stige Vrede", hoogst merkwaardige bizonderhe- den. Het lijkt daarom niet ondienstig, uit dit artikel hier eenige passages te laten volgen. „Tegenwoordig" zoo lezen wij, „zijn de ver houdingen aldus geworden, dat de Vereenigde Staten, met een ijzer productie van rond 40 mil- lioen ton, reeds de gezamenlijke ijzerproductie, die zonder Amerika vóór den oorlog bestond, hebben oereikt en zelfs overtroffen." „De Amerikaansche uitvoer heeft in de eerste 11 maanden van 1916 een totaal van 496 mil liard dollar bedragen en laat met dit cijfer den export van Engeiand en Duitscliland vóór den ooriog achter zich. In de eerste 10 maanden van 1916 hebben de Vereenigde Staten meer goud ingevoerd als tevoren in een enkel jaar in geheel de wereld werd verkregen. Van 1 Juli 1914 tot 1 Juli 1916 hebben de Europeesche landen uit de Vereenigde Staten waren tot een bedrag van rond 7000 millioen dollar betrokken' en voor 3900 millioen geleverd, zoodat een schuld van 3100 millioen dollar in het nadeel van Europa overblijft. Zij is afgelost door het overzenden van geld en effecten en door het plaatsen van leen in rp tot een totaal van 162? millioen dollar. De Vereenigde Staten waren vóór dezen oorlog het rijkste land der wereld; hun nationaal vermogen was 187.7 mil liard dollar en overtrof dat van Engeland met 90 en Dukschiand met 75 milliard verre. In deze bijna drie jaren zijn de Europeesche staten armer sa is Amerika reusachtig rijker geworden. Enge land heeft tot en met einde 1916 voor 2.7 milliard pond nieuwe leeningen aangegaan; frankrijk 73 milliard francs, Duitscliland onge veer SO milliard Francs en de anderen naar ver houding." Kan men er zich nog-over verwonderen, gaat het ariikel voort, dat deze landen steeds meer ge dwongen *<nu en bij Amerika crediet te zoeken? „Ja, zelfs Japan leent niet alleen aan Rusland, maar ook aan Engeland, terwijl dit laatste voor een som van 25© millioen dollar in Canada geleend heeft. Dat laatste feit is te beteekenisvol »tn onopgemerkt voorbij te gaan. Tot op heden leende Engeland aan zijne koloniën, maakte deze daardoor economisch krachtig, terwijl nu Enge- ,and van zijne koloniën leent en de wereldban- k r, die tot nu toe onafhankelijk was van een elk, cijae koloniën niet alleen door militaire hulp| .naar ook door blijvende schulden aan zich ver plicht. In de Vereenigde Staten heeft men den nieuw door den oorlog geschapen toestand goed begrepen en men is met koortsachtige haast aan den gang gegaan om zich daarnaar te richten. Dat toont de uitbreiding van het banknet in het bijzonder in Centraal- en Zuid-Amerika, maar ook in China, Rusland en in de hoofdcentra van Europa. Overal weet zich de Amerikaansche han del in te dringen, gelijk de cijfers wel duidelijk leeren. De export aer Vereenigde Staten bedroeg in 1915 naar Europa 1971, naar Zuid-Amerika" 90, naar Azië Tl4, naar Australië 78 en naar Afrika 29 millioen dollar, welke over 1916 resp. is geslegen tot 2939, T80 278, 99 en 44 mil lioen dollar, terwijl het verbruik der Vereenigde Staten in Noord-Amerika van '477 tot 733 mil lioen dollar is gestegen. Geen enkel cijfer is ach teruitgegaan, doch alle zijn met reuzenschreden vooruitgegaan, omdat Amerika vreedzamen ar beid kon verrichten, 'terwijl Europa er de voor keur aan gaf zichzelf op de wederzijdsche slag velden 'te vermoorden. Engeland en Duitschland strijden om de heerschappij cp de wereldmarkt, maar de cijfers toon en reeds aan, dat Amerika In een financieel overzicht lazen wij deze week, over de ontwikkeling der staal nijverheid in de Ver. Staten, dat de waarde van den staal- iritvoer in 1914 bedroeg 199 millioen dollar: in 1915 klom iot 388 millioen dollar en in 1916 tot 867 millioen dollar! <52 „AlloL" aeido zij, „heeft mij zijn petekind voör gestold als bezittend eens zoor meogaan- natuur; van den eersten dag1 van hat hu- af heb ik het fcegeno vergteste'do ont dekt. r>a godsdienst, de oude pastoor, de ar men, even zooveel afgoden, waaraan men met den top van den vinger niet kon raken, of je vrouw hief haar rotsachtig hoofd mat min achtend gebaar1 op. Daarbij veel hoogmoed I Volgens naar heeft <Je familie Gueldry de selfde waarde alfi die van Barsannee, die misschien zeif3 afstammelinge van on se ko ningen is. Daar deae denkbeelden zich in haar klein-burgorlijk hoofd hadden vastgje- aet en zij zich bovendien rijk gevoelde, heeft aij bepaald gemeend ons eer aan te 'doen, door ieze verbintenis aan te nemen; toen zij ge huwd was, heeft zij zich verbeeld op Jiet kasteel noodzakelijk te zijn, evenaH een af- rod in de hut van een Idiaan en vereerd te moeten worden, zooafs Terrine, de koeher- zich in deze twee jaren een voorsprong heeft ver worven dien na den oorlog de belde uitgeputte landen niet spoedig zullen inhalen." Maar de cijfers toonen nog sterker. „De overzeesche landen, en de onafhankelijke koloniën niet uitgezonderd, bevrijden zich van de industriëele heerschappij van Europaniet alleen de Vereenigde Staten koopen hunne effecten van Europa terug, maar Japan en ook de Engelsche koloniën dragen hunne schulden af. Tot nu toe mocht het geweldig aanwassende Europeesche kapitaal de economisch eenigszins achtergeble ven overzeesche landen tot op zekere hoogte uit buiten en deze met het doel daartoe zelfs van economische ontwikkeling terughouden, thans is dit uit. De Europeesche con ciu rent ie liet met uit zondering nauwelijks van de Vereenigde Staten geen andere dan eigen industrie toe en ook nog langen tijd na dezen zal de stroom van waren uit Europa niet geheel ophouden maar de over zeesche landen zijn niet meer afhankelijk van het Europeesche kapitaal en van de Europeesche in dustrie; zij hebben zich tijdens dezen oorlog zei ven moeten helpen en nu zij eenmaal daartoe den weg geleerd hebben, zullen zij niet nalaten het te blijven doen. Ook uit andere overwegingen. Europa heeft door den oorlog zijn bronnen sterk verminderd en het zal in grooter mate dan voorheen van de overzeesche landen moeten profiteeren, wil het daarin voorzien. De hooge vrachtprijzen zullen het voordeelig maken om althans dé eerste bewer king ter plaatse te doen geschieden en in bewerk- len toestand de half-fabrikaten naar Europa te brengen. Europa zal ip den verfijnden arbeid, dien het sedert jaren voert, den overzeeschen landen de baas blijven, maar het centrum van de ruws tof fen-product ie zal in de naaste toe komst van Europa naar de overzeesche landen verlegd worden." Het artikel, dat, wat deze mededeelingen be treft, ontleend is aan een verhandeling van den economist dr. Nachimson in de „Internationale Rundschau", bevat nog meer belangwekkende bi zonderheden, die als een schreeuwende waar schuwing tegen den zelfmoord van Europa zijn; maar met het bovenvermelde mogen wij volstaan. Citeeren wij nog slechts de conclusie van dit artikel, dat wel een zeer schel licht werpt op de verblinding welke tot dezen oorlog in ons Oude Werelddeel heeft gevoerd, en hém met zoo veel hardnekkigheid doet voortzetten. Het luidt als volgt: „En nu moge Amerika aan den oorlog zijn gaan deelnemen, geheel zijne ligging en zijne positie maken zijne deelname van anderen aard dan voor de Europeesche landen. Evenmin als Japan zal Amerika zich uitputten, zich kunnen uitputten, ook al geeft het meer daadwerkelijke hulp dan met Japan het geval was. Zelfs, deze deelname van Amerika, waarvan sommigen het spoedige einde van den oorlog verwachten, zal niet kunnen tegenhouden dat, terwijl in Europa de schijnbare strijd om de economische heer schappij zich afspeelt, Amerika haar mettertijd zal bezitten en juist te vaster, omdat zij er voor zal waken haar macht te spoedig te doen gevoe len. Wie in Europa nog vasthoudt aan het denk beeld, dat in de verhoudingen der Staten het eene land over het andere moet heerschen, moet zich vertrouwd maken met het denkbeeld dat Europa eerst van Amerika en daarna van China afhankelijk kan worden." AMRRBKA'S MARITIEME KiRAQFIT. In de „Daily Chronicle" schrijft een Ame rikaan het Volgende omtrent de maritieme strijdkrachten der Vereenigde Staten: „Amerika's maritieme kracht is niet on belangrijk. Ztij bestaat uit 12 kapitale sche pen, varieerend van den super-Dreadnought „Arizona," die met de beste bestaande oor logsschepen kan wedijveren 81.000 ton, 21 knoopen en twaalf 14-inoh kanonnen tot do „South Carolina" van 17.000.ton, 19 knoopen en acht 12-inch kanonnen. Bovendien staan er vijf supor-Dreadnoughts van het beste type op stapel. Twee van dezen kunnen binnen zes maanden gereed zijn. Ver volgens is de bouw van nog vier aanbesteed en heeft het Congres de medio ten van vier de aer oorlogsbodems toegestaan. Vervolgens zullen binnenkort vier slagkruisers, de de vloot nog niet bezat, en zes snelle verken- ninvekruisers op stapel worden gezet. Toen de oorlog uitbrak, beschikt» Enge land volgens de verklaringen van marineof ficieren over 80 kapitale schepen in de vaart en 17 op stapel. Duitschland had er 17 in dienst en 11 op stapel, te zamen dua 28. Ame rika heeft er bij elkander 25. Vervolgens heeft de Amerikaansche vloot 23 andere zgn. slag schepen, waarvan zeventien voor den dienst gereed zijn. Dezen zijn allen van het pre- Dreadnought type en zouden voor de mo derne zee-oorlogvoering ongeschikt zijn, maar volkomen berekend voor kustverdedi ging en ander werk, aoodat de hoofdvloot vrij zou komen voor dan dienst op de hooge zee- Er zijn negen gjerwapende Tcrulsers, waarvan geen enkel bijzonder goed Is, en ongeveer 50 toVpedojagers, bah welk type da vlioot zeer arm ia. Ér zijn genoeg omerzeeërs voor de kustverdediging. De eerste daad van da Amerikaansche ma rine na de oorlogsverklaring, aal zijn, zoo dit met de plannen der geallieerden overeen komt, de Engelsche vloot te vervangen bij den dor in, vereerd wordt door den herder G-regorius. Bet is in deae omstandigheden niets verwonderlijk, dat de ontgoocheling het zelfde uitwerksel heeft gehad cis olie op het vuur. Maar waoiom ook vertrouwelijke mededee lingen aan je oom to doen? Altijd hetzelfde, mijn arme Herbert 1 Daar liggen wij nu, dank zij het openleggen van je hart en de zotte streken van die dwaas, overhoop met een zeer moeiolijken toestand. Helaas, ja» de toestand is moeilijk, meer dan moeilijk, onherstelbaar en geheel £n Cms nadeel. Wauwelaars en geldkwesties zullen als hagel op ons naerregienen. Als wij de eersten verachten, zullen wij moeten toeslaan, dat de naam Bar sarnies met den naam Guel dry op aller lippen komt. "Wat de tweede betreft, dezen keer zullen we onzen trouwen Allot niet hebben, om voor onze belangen te waken. En dan? Mijn oóm beweert, dat allee ten beste zal geschikt worden. Ik geloof er niet» van. Zal Sabine vergeten?.».. Noodt! En aal ik haar beminnen Noodt! .Vreemde zaak! Gisterenavond, do© eersten pafróuilledienst in den 'Atlahtischen en den stillen Oceaan en de bewaking der 'Atlan tische zeeroutes. Op deze wijz» zulten vele schepen der geallieerden vrij komen voor den dienst in de Hoordze» en elders. Op flet oogenblik wordt er niet aan ge dacht, Amerikaansche slagschepen naar de Noordzee te zenden. Men gelooft niet da>t die daar noodig zijn. Zoo Engeland ze echter noodig heeft, kan htet ze krijgen. Amerika Is goed voorden van moforbooten, die den patrouilledienst tegen onderzeeërs op zien kunnen nemen en als onderzeeërjagers dienst kunnen doen. Er zijn reeds 4000 van deze booten voor den dienst gereed, aan welke de kustverdediging kan toevertrouwd wor- 'den. Of Amerika grootere diensten zou kunnen bewijzen door den bouw van oorlogsschepen te staken en alle scheepswerven voor do constructie van koopvaardijschepen, ls eene quaestie; die nauwkeurig bestudeerd wordt. De Amerikaansche j^oot verkeert in het algemeen in goede conditie. De artilleristen zijn den laats ton tijd goed geoefend, zoodat zij thans uitmuntend treffen, wat voor ben deel te danken is aan de aanvaarding van de Engelsche methode van vuren." VE8SSPS2E8SSE BERICHTEN Het Koningschap in Engeland. De man. die in zijn ingezonden stuk in de „Timea" er gewag, yam maakte, dat er in Engeland, algemeen een gezindheid was waar te nemen .voor den repnblikei nschen regeeringa- vorm, heeft reeds zoo men weet zijn beweringen groot enrloels teruggenomen. Thans bevat dè „Daily Mail" weer een atuk van denzelfden in zender, waarin deze nog meer water in zijn repuiblikoinschen wijn dioet, Wella verklaart dan nogmaals, dat hij volstrekt niet heeft ver langd, dat er een vereenigiimar werd opgericht om Engeland tot een republiek te maken. Hij had het alleen tegen het.Pruisische koning sschap, tegen den Koning van.Bulgarije en tegen „dien verrader!ijken.Konstantijn" van Griekenland Is dit niet weer een treffend voorbeeld van de begripsverengin <x van den oorlog,, dat een verlicht man als Wells, na al wat Engeland Griekenland en den Griekechen koning heeft gedaan, zoo over Konstantijn schrijft? De „Daily Miail" zegt in een hoofdartikel tegenover Wells' eerste bewering, dat de repu- blikeinsche gevoelens in Engeland algemeen zijn geen republikeinsche gevoelens in Enge land. De a.S. vaeantie-reizen in Oostenrijk. Dat do achaarachte niet enkel bij ons in Weenen heerscht, aldus wordt uit Weenen aan de „M.b." geschreven, dooh zich ook voelbaar maakt op het platteland, in groot» gedeelten vooral van Opper en Beneden Oostenrijk, blijkt duidelijk uit de stroomen ran aankondigingen in de couranten, waarin de verschillende ge meenten, die als zomerverblijf voor de Weeneche burgers dienen, bekend maken,^dat zij in dezen zomer van de anders zoo gewenschte bezoeken hopen verschoond le bljjven. Natuurlijk zullen dezp aankondigingen haar invloed doen gelden op de vele vaoantiereiad- gers, die gewoon waren hun vrijen tüd op het platteland door te brengen. Ook de overigen, die verleden jaar «on zomerreis je hebben ge maakt mot hat doel daardoor een dubbel rant soen machtig te worden en die daarin maar al te goed zijn geslaagd, zullen dit jaar wel atiT- letjea thuis blijven, daar de regeering maatrege len hoeft genomen om een dubbele verzorging met levensmiddelen tegen te gaan. Zij, die zioh voor enkele dagen op het platteland vestigen, krijgen daar absoluut niets, wanneer zij niet het bewijs kunnen leveren, dat zij in de plaats hun ner inwoning zijn afgemeld en zoodoende heb ben zij de'keus of thuis te eten, of in hun zomer verblijf, doch niet meer op beide plaatsen «le lijk. zooais verleden jaar hei-haalde lijk voor kwam. 'De gelegenheid tot reizen ia ei verder ook al eens te laat komen. En dat is wel niet te ver lokken. Vele treinen vallen geheel uit, terwijl de weinige, die loopen. overvol zijn en nog al eens te aat komen. En dat is wei .niet te ver wonderen, aangezien „das Alilitar" steeds - op de eerste plaats komt en de burgerlijke reizi gers aleohts in zooverre worden medegevoerd, als er vrije plaatsen beschikbaar zijn. Dat die plaatsen nu juist niet in den gewonen zin moe ten worden genomen, zal ieder lichtelijk begrij pen. Bet komti meermalen voor. dat een wagen, die in gewone tijdien voor redeèooze schepselen was bestemd, gepromoveerd wordt tot til dei yke verblijfplaats van meuecnen. Deze zijn gewoon lijk blij, dat zij nog meekomen, en nemen met de gewone Weeneohe gemoedelijkheid zulk een luchtige staanplaats voor lief. De duikbootoorlog en de strijd tegen Turkije. De „Manchester Guardian" bespreekt in een hoofdartikel de mogelijkheid, dat de oorlog nog in den loop van dit jaar tot een beslissend einde komt, in verband met den duikboot-oorlog. Da grootste dienst, dien onze nieuw© bond genoot, de 'Vereenigde Staten, ons bewijzen kan, sohrjjft het Emgelseho blad is het treffen van zoodanige maatregelen, dat een regelmatig verkeer over den Atlantiscihen Oceaan verze kerd wordt. Teng®v°lke van het gebrek aan aoheepsruimte zijn wü niet in de gelegenheid onze macht ter zee ten volle te ontplooien. Wij voeren den strijd tegen Turkije mot laad-expe- avoud zonder haar doorgebracht, terwijl ik een militairen marseh op de ruiten sloeg1 en ik woet niet wat aan den kant van de rivier bespiedde, hoorde ik eensklaps de stem mijner moedor: „Sabine, ge hebt mijn tabouret verge Zij brak haastig af, herstelde zioh en ver volgde: „Hé, ik meende, dat aij hier was!" Een weinig later verscheurde Loti, die met mij speelde, met zijne tanden het kostbaar kleedje, hetwelk mijn nicht De Martimprey heeft gezonden en riep ik uit: „Morgen zult ge het in orde brengen, Sa-, bine!" "Mijne moeder hief haar hoold van haar boek op: „Gewoonte," sprak zij op drogen toon, „zon der dat zouden wij een gek f guur maken!" .Wij zouden bepaald een gek figuur maken, als wij alleen na het vertrek opmerkten, dat zij geen nul ,was op Barsannee. Zij is. ziek! Eenige regelen van mijn oom deeien ons mede, dat zij don morgen na haar aankomst to Hennequevil.'e niet jfon qp staan. Dokter .Weiter vreest hevige koorts, hoewel ditfles, tor.wijl b» «ene Voldoende scheepsruim te cto Turken door «ene landing aan de Syrische kunot,gemakkelijk zouden kunnen worden versla gen. Het ia werkelijk een raadsel, waarom in de eerete jaren van «ten oorlog, toen er nog «Ben sprake was, van «en tekort aan schepen, niet een punt aan de Syrische kust, bij voor beeld Alexandrid1 of Haifa door «*a beget) werd. De verbitterde strijd, dien wij bij Gaaa om bet bedt v»an de zeeroute naar Palestina moeten voeren, levert «en interessant commentaar op de omstandighedenwaaronder wij one prestige ter zee hoog moeten houden. Wij bezitten de macht ter zee, dooh beschikken niet «ver vol doende scheepsmateriaal om biervan militair voordeel te kunnen trekken. Dit geldt even zeer voor Mesopotamia. Indien men met behulp der zeemacht Alexandrid had kunnen bèzetten. zou een betrekkelijk ldeine, van deze baai 3 ope- reerende legermacht, in staat zijn gebleken den Turkschen tegenstand spoedig te overwinnen aangezien alsdan de verbinding met Europa voor de Turken zou zijn *fgesneden. .Thans wordt de strijd gevoerd mot zuiver militaire middelen, doch indien wij over eene onbegrens de hoeveelheid scheepsruimte te beschikken haddén, zou onze taak aanmerkelijk lichter zün„ Het militaire defensief der Turken is zeer moei lijk te breken. Een soldaten-familie. In het begin van den oorlog werd cr in Enge land op aangedrongen, dat iedereen ziin steentje er toe moest bijdragen, den striid tot oen spoe dige en voor Engeland gunstige oplossing te brengen. Aan die opwekking heeft de familie Ash or oft, te Birkenhead, op zeer volledige wijze gehoor gegeven. Er waren zes zoons. Eén daarvan is nu gesneuveld©en tweede als inva lide thuis gekomen uit bat Oosten, een derde vecht aan het Westelijke front en do drie ove rigen zijn allen in den loop van den oorlog zwaar gewond. Rantsoeneering der nieutrale Europeesche Staten door Amerika. De „Morning Post" verneemt, volgens een particulier bericht aan de „N. R. O.", uit Was hington: Als resultaat van de besprekingen tusschen de Britsahe missie en het departement van Staat, is de Amerikaansche regeering door drongen van de noodzakelijkheid om te beletten, dat uitvoeren uit de Vereenigde Staten hun weg vinden naar Duitschland via neutrale staten, ai zial den President volledig© volmacht worden gegeven terzake van het wetsontwerp op een verbod van uitvoer, dat thans bij het Congres in behandeling is. Die behandeling zal op zaj-n aandringen worden bespoedigd. Op een conferentie aan het departement van Staat, gehouden dioor Balfiur en Lansing, die geassisteerd waren door hun militaire en econo mische adviseurs, is 't onderwerp van alle kan ten beschouwd. De uitvoeren van de Ver. Sta ten naar do neutralen gedurende den oorlog toonen een verrassende toeneming aan. en ter wijl daarvoor de gewone uitlegging wordt ge geven, dat de neutralen thans van de Vereenig de Staten betrekken, wat zij vóór den oorlog van de oorlogvoerenden kregen, wordt deze uitleg ging slechts ten deele aanvaard» In de Ver eenigde Staten wordt ingezien, dat zonder de neutralen en de mogelijkheid, die er voor die neu tralen bostond om invoeren te betrekken uiit de Ver. Staten, Duitschland niet van ziin eigen hulpbronnen zou hebben kunnen leven, en reeds eordor door honger genoodzaakt zou zün ge weest zich over te geven. Da Zwitsersciie gezant, die thans de beharti ging heeft van de Duitsels Tri au gen in do Vereenigde .Staten, heeft den" President opmerk zaam gemaakt op den moeilijken toestand, waarin Zwitserland zich zal geplaatst zien. in dien hat geen voorraden meur ontvangt uit de Unie. Het geheel© uitvoervraagstuk zal door do Amerikaansche regeering zoo nauwgezet lijk worden bestudeerden indien noodig zal ©»- stelsel van rantsoeneoring worden ingevoerd. De Amerikaansche regeering heeft besloten, dat Duitschland niet den minsten stoun zal ont vangen uit de Vereenigde Staten. En nog eer der aal de Amerikaansche regeering ontberin gen opleggen aan de neutralen dan dat zii indirect Duitschland za.1 helpen den oorlog to verlengen. Ook met hot tekort aan tonnen- maat moet rekening worden gehouden; want onder de schikkingen, die thans worden uitge werkt voor hot combinee ren van alle hul "bron nen der geallieerden is de eerste overweging, wolk gebruik zal Worden gemaakt! van de be schikbare tonnen ma at ten nutte van de geal lieerden. Pas nadat in de behoeften der geal lieerden zal zijn voorzien kunnen ©r schepen be schikbaar kome voor uitvoer naar de neutralen Uit het gebombardeerde Reims. Wat de telegrammen ons ook zeggen, we kunnen ons niet goed vooratellen wat het leven is voor de inwoners van een gebombardeerde stad. Wij hebben een brief voor ons liggen van oen koopman uit Reims, een brief dio kort ge leden geschreven is aldus vertaalt de „K R. C." uit de „Tempo". Heb is een zakenbrief. Verschillende kwesties worden, er in behan deld maar de mededeelingen over den prijs, de beschikbare hoeveelheid en de kwaliteit van dit of dat artikel worden afgebroken voor opmer kingen. als deze: „De toestand is hier sedert veertien dagen veraohxikkeliik.Het is een hel.... Onze arme, mooie kathedraal is nu het mikpunt, evenals in 191.4De torens staan nog ovcr- hij zich nog niet Uitspreekt. „Niets aan de familie zeggen," sloot oom Eabien. Mooi en vrij mijn positie! „Toestand onveranderlijk, zijn zeer onge rust!" Ziedaar den inhoud van het briefje van dozen morgen. Geen telegram, waar schijnlijk uit vrees voor onbescheidenheden. Mijn oom denkt aan alles! Ik verveel mij doodelijk en !>en zoo zenuw achtig mogelijk. Om de Gueldiy's te veriiflj- den, wien ik niet zou weten, wat te zeggen, breng ik den dag buiten het kasteel door. Gewoonlijk is het reeds veel te veel als de dorpelingen mij groeten; heden hebben er wel acht of tien mij staande gehouden en met een dom gelaat gevraagd: „Zal mevrouw Sabine zeer lang wegblij ven, mijnheer de mqrkles? Zij wordt op het dorp gemist, ziet u! Zij i3 niet trotsch. Zoo goed, zoo bevallig, zoo aardig! Een engel van den goeden God!" Welnu! „De engel van den goeden God," is weggevlogen! Weggevlogen, terwijl hij het stof van zijne voeten schudde op don drempel van Barsanncs, dat hij. niet wil terugzien Arme zieken, geen 'bouillon rueer. Anne DAT WAS DE REDEN. ReclassecringsajpentKom, ge meest dien knecht weder in uw dienst nemen; hij heeft geboet voor zijn vergtrijp en mij beloofd dat het noodt meer zal gebeuren. Boer: Alles goed en wel, mijnheer, maai ze zijn gewoonlijk zoo lastig die heeren uit het tuchthuis, z» zijn zoo'n goeden kost ge woon. Z'N ANTWOORD GEREED. Heer (tot een kleinen jongen die vischt:) Wat? Durf ja op Zondag visschen? Jongen: Wel neen, mijnheer; ik leer den. worm zwemmen1 Heer: Maar, waarom heb je hem dan aan 'n haakje? Jongen: Anders verzuipt-ie' OOK 'N VERZACHTENDE OMSTANDIG HEID. Rechter: Je bekent dus het pak kleeron gestolen te hebben. Heb je nog iets te zog gen? Beschuldigde: Ja, mijnheer, ik heb het eerst nog moe-ten laten veranderen, eer ik het aan "kon trekken. eind. Andere wijken van de stad. die u wel kent. worden ook door den vijand bedreigd. U begrijpt du3, dat ik er niet op aandring, dat u ons thans komt bezoeken." „....Ik hervat mifn brief. Het is half zes. Het derde bombardement van vandaag is juist begonnen.Het is op de kathedraal gemunt, als altijd. Negen uur 's ochtends. Het bombarde ment hesft vannacht maar een kort oogenblik opgehouden.... Ik zeg u, het is de hel." Maar tusschen deze korte opmerkingen door onderhoudt de koopman uit Reims den persoon, aan wien hij schrijft, ovpr do zaken, waar zij belden zioh mee bezig houden. De algemeéne toon van den brief is kalm. Volgens de gewor.o uitdrukking heeft de gebardeerde „het hoofd niet verloren." AT ziin medeburgers leggen de zelfde koelbloedigheid aan den dag. Het Ia bekend, dat er to Reims een blad is blijven verschijnen, dat moedig door Paul Dra mas uitgegeven wordt. Hij heeft gemeld-. ..Ik ben piet vijf typografen', handzetters: zij heb ben de pera eerst met den voet in beweging gebracht, later zijn zij er in geslaagd een motor in beweging te zetten, die een platte maohine bedient. Wij drukken nog 1500 exemplaren, want er ziin menschen, die verscheidene num mers te gelijk koopen. Wil beginnen 's ochtends het werk wanneer wit kunnen en scwns eindigt het 'a avonds om negen uur wanneer de grana ten al te dichtbij vallen." In onze roemrijke annalen zal Reims ziin plaats vlak bij Verdun hebben. De autonomie van Galicië. De „Glos" van 28 dezer bevat als hoofd artikel een correspondentie uit Weenen ge titeld: „De crisis in Oostenrijk en de au tonomie van Galicië", waarin de toestand nauwkeurig weergegeven wordt. Het artikel begint met de audiëntie der delegatie van de Duitsche partijen bij den keizer en merkt in aansluiting daarmede op: „Terwijl de Duit sche partijen het recht voor de Oostenrijk- scha Duitscliers in Oostenrijk langs octrooi- weg willen bevestigen, behartigt de Polen club slechts de I'oolsche belangen en de rechtmatigheid van zijn eischen, de autono mie vah Galicië betreffende, wordt hem door de officieele acte gewaarborgd." Het blad geeft verder de commentaren der Tooisel e politici op de tegenwoordige houding der regeering weer. „Indien de plechtige acte van 5 November, die als onherroepelijk be sluit van den monarch werd aangeduid, thans voor werkelijke cassatie of slechts voor wij-, ziging vatbaar is, ontstaat in het oplossings stadium van het Poolsche vraagstuk een kloof, die een herziening en omwerking vaa: het gehcele vraagstuk noodzakelijk maakt. De Polen zouden weliswaar zulk een revi sie kunnen en willen inwilligen, daar het niet onder stoelen en banken behoeft gesto ken te worden, dat de tegenwoordige stand van zaken niet die is waarnaar zij streven, maar zij kunnen er beslist niet op ingaan, dat in Galicië het status quo weder zou te- rugkeeren." De Pool ere a ge aardig,!en kun nen „slechts op die voorwaarde van dé auto nomie van Galicië afzien, indien werkelijk een nieuwen grondslag gevormd wordt, om de oplossing van het geheele Poolsche vraag stuk te verkrijgen. Dit standpunt deeien alle Poolsche partijen en geheel Galicië. Ook de „Naprzod" basprak dit onderwerp en stelde in een artikel: „De bijzonderheid der autonomie van Galicië vast, dat de pro clamatie der autonomie van Galicië parallel ging aan dè acte, die een onafhankelijk Por len afkondigde. Daardoor werd in zekeren zin „een junctim" (condiiioneele verbinding van wetsontwerpen) gevormd tusschen de buitenlandeche en binnenlandsche politiek in het Poolsche gebied met dezelfde waarborg van de zijde van Oostenrijk, beide beloften te vervullen." Maar deze beslissende afdoe ning der Poolsche kwestie werd met andere ontwerpen, betreffende de binnenlandsche verandering in Oostenrijk, verbonden, met ontwerpen die met de postulaten der buiten- landsche politiek in strijd zijn. „Doch de plechtige proclamatie voor Galicië, die de, voltooiing vormt van een acte. van inter- oudjes geen tabak meer. Vroolijke kindertjes, geen prentjes meer. En het harmonium, dat gesloten blijftl En de „zangers," die bun orkestmeester missen! En de pastorie, d;e haar onuitputtelijke voorraadschuur derft! Weggevlogen „de enge! van den goeden God!" Weggevlogen zonder een woord, zonder een blik voor do ongelukkige stervelingen. Het is waar, op mijn woord, dat zij weg gevlogen is... Ik heb niets van hare ver dwijning bemerkt Beleedigde waardigheid voor eene nietige zaak valt gierege'd allo dagen voor. Ik zou gemakkelijk onder mijn •kennissen tien jongelui kunnen opnoemen, de niet do vrouw, maar den bruidreh.it hebben gehuwd. Dat is zoo do mode! Dat is zoo de mode!.... Is hot eer.ij.: c Als ik naar oom Eabien en mijn gaw T.i g - luisterd had Zij heeft hen betooverd! Freule de Tojurnemire, die op dr weiv.d - niets bemint dan haar „Emilie," hoef j de lip laten hangen, toen ik ha^r clit „plotseling" vertrek heb medegedeeld. (O, ja, zeer plotse ling!) (Wortil vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 9