istributie Klei-Aardappelen. Nieuwe Haarlemsche Courant. UIT PLEK EN PLAATS KUNST EN KBUmS ORDE EN ARBEID SPORT EN SPEL HAARLEM. - - NASSAULAAN 49. Handelsdrukwerk in groote oplagen. Eigen Cliché-Atelier Koperdiepdruk, het beste procédé voor fraai drukwerk. 191 De Directeur van het Levensmiddelen- ureau brengt ter kennis dat van af heden egeerings Klei-Aardappelen zullen worden distribueerd tegen den prijs van 6V2 cent r Kilogram en vestigt de aandacht van t publiek er op, dat de handelaar zoo- ng hij nog Witvleezige aardappelen in oorraad heeft, kan verlangen. dat nevens e Klei-Aardappelen een zeker gewicht aan itvleezige aardappelen moet worden ge- omen. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. s81 Hij stelde de vraag, of de Kamer de ver- ere behandeling van de zaak niet maar ~u uitstellen tot na den oorlog. Naief enoeg die waag, want zij had kunnen ge teld worden vóór dat men aan de behan- eling begcn. Iutusschen beel erg vindt _k de heer Fokker bet geval niet, want ij zal voorstemmen, als de behandeling iet wordt uitgesteld. Van de verschil- ende meeningen zij hier nog alleen nog pgehaald, die van den heer v. d. Feltz, ver bet Kamerpensioen, waarvan hij de erugwerkende kracht sterk afkeurt, ja een leelijke vlek" noemt op de herziening. Dat is het begin geweest. Het woord is u aan den heer De Vos van Steenwijk. E VERHOOGING VAN HET SPOORWEG TARIEF. De Minister van Waterstaat heeli op desbe treffende vragen van het Kamerlid Schajer "eantwoord 1. Wegens de sehaarschte van steenkolen is het noodzakelijk gebleken, ter matiging van het anders te wachten buitengewoon drukke reizigersverkeer gedurende de aanstaande zo mermaanden Juli, Augustus en September een bijzonderen maatregel te treffen, weike voor namelijk hierin bestaat, dat voor de enkele reiskaarten en plaatsbewijzen voor buurtver keer de met 1 Januari j.l. ingevoerde prijs- verhooging uitsluitend voer gencemde maan den van 20 pCt. wordt gebracht op 50 pCt, en dat de afgifte van kilometerboekjes tot nadere aankondiging is gestaakt. 2. Van de tijdelijke verdere verhooging zijn alle abonnementen van elke soort, dus ook schoolkaarten en werkliedenkaarten uitges'o- ten, evenals bewijzen voer m'litair vervoer. De volledige uitzondering omtrent alle abonnementskaarten komt in do eer se plaats Jen goede aan de beroepsreizigers. Daarentegen zou het bezwaar ontmoeten de uitzondering bovendien nog uit te breiden tot kilometerboekjes, welker laag tarief in hei bijzonder zou blijven strekken om het ver keer te bevorderen. Ten aanzien van het februik van die boekjes een schifting te ma- en naar gelang van het doel der reizigers is om billijkheids- en andere redenen niet wel doenlijk geoordeeld. UIT DE STAATSCOURANT. Het St-bld. no. 327 bevat de wet van den SOsten April, tot verklaring van het algemeen nut dor onteigening: ten behoeve van aanlesr van een spoorweg van 's-Gravenka<re over .Voor burg naar Leiden. De gewone audiënties van de ministers van marine en van waterataat zullen a.s. Vriidag niet plaats hebben. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin en Z. K. H. do Prins hebben gisterenmiddag een bezoek gebracht ten huize van Minister Cort van der Linden, aan *le Konin innegraent, ten einde dezen geluk te wenschen met zijn Tlsten verjaar dag, yvelke hij gisteren vie.de. Z.K.H. ;de Prins zou hedenmiddag, vergezeld van zijn adjudant, kapitein-lui tenen t ter zee Jhr. ,von Mühlen, een bezoek brengen aan de Neder'andsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft. Z.K.H. Prins Hendrik is voornemens Za terdag a.s. de jaarvergadering van den Neder landse her. Padvindersbond bij te wonen, welke te Utrecht zal woi-den gehouden en bij welke gelegenheid de Prins het hoofcHbelstuu:- een noenmaal aanbiedt. en in de gemeenten een plaatselijke kies- vereeniging voor den Raad. De Prov. Bond zal dan dienen te worden het centrale li chaam over de provincie, waarin de verschil lende centrales zijn verbonden ter bespre king van de gezamenlijke belangen in de provincie. De taak der besturen van de kiesverecni- gingen wordt eenvoudiger in zooverre, dat van kiezerskweek geen sprake meer zal zijn. Echter dienen zij er voor te zorgen, dat de kiezers goed stemmen en dat in de ver schillende vereenigingen gezamenlijk de noo- dige eenheid bewaard blijft. Wat het eerste bet;eft zal gezorgd moeten worden voor een voortdurende poiit eke voor lichting der kiezers om ze zoo goed moge lijk op de hoogte te houden en dlle daarvoor in aanmerking komende kiezers in de kies vereniging te krijgen. Op die maner kan het indienen van afwijkende lijsten worden afgesneden, vooral ook wanneer aan l'e le den der kieivereeniging den noodgeu invlixd wordt toegekend bij het l>epaien der Candi da ten, zoodat de kiezers daarover ten slotte te- slissen. Bij het stellen van Candida ten dlenen_ groeps belangen niet den doorslag te geven, maar in da eerste plaats het algemeen belang op den voorgrond staan. Dat sluit echter niet uit, dat- de verschil lend© kieskringen in samenwerking mei el kander, met vooropstelling van het algemeen belang, geen rekening zouden kunnen hou den met de verschillende belangen van ba- paalde groepen. Spr. wekte ten slotte op tot volkomen aan eensluiting, opdat door samenwerking de kracht verkregen wordt om de organisatie tot in alle onderdeden zoo goed mogelijk te maken. Een hartelijk luid applaus vertolkte den dank der vergaderden. Bij de rondvraag sprak een der afgevaar digden de wenschelijkheid uit tot het uit geven van een geregeld verschijnend politiek orgaan. Een andere afgevaardigde waarschuwde te gen liet lid worden eener onlangs opgerichte vereenig ing, die zich ten doel stelt den land en tuinbouw meer speciale vertegenwoordi ging te geven in de .Tweede Kamer. De voor zitter onderstreepte - deze .waarschuwmg met een sansporing om niet de groepsbe.ungon voor te trekken boven het algemeen belang, maar uitsluitend zich te organisoercii in de kiesvereeniging. De lieer Moerel, bestuurslid, spoorde -aan, dat bij de reorganisatie dei" kiesverenigin gen zal worden overgegaan tot een .meer democratische samenste.ling van besturen en afvaardiging naai' de centrale organ; -uties. Aangedrongen werd op de vorming van eon Prov. Bond van Kalh. gemeenteraad leden; de voorzitter verwees daarvoor den spreker naar den Alg. Bond. Hierna volgde sluiting. BOND VAN R. K. KIES VEREENIG 1NGEN IN DE PROVINCIE ZUID HOLLAND. Gelijk wij gisteren reeds met eenige regels berichtten hield bovengenoemde bond Zon dagmiddag te Den Haag een druk bezochte jaarvergadering onder voorzitterschap van Mgr. dr. W. H. Notens. Wij laten hier alsnog een en ander volgen uit het uitvoerige verslag, dat ons gisteren vandaar werd toegezonden, doch wegens plaatsgebrek moest worden uitgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris stip pen wij aan, dat thans 7 centrale en 67 plaat- pel ij ke Kies vereenigingen, met tezamen onge veer 25.000 leden, zijn aangesloten. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat) werden herkozen de heeren F. A. Moerel en H. W. Spendel; in de plaats van den heer F. v. Beers, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer Joh. Koot uit Rotterdam. Vervolgens hield dr. Nolens een inleiding over het onderwerp: „De taak van de kie6- vereenigingen onder het nieuwe kiesstelsel." Spr. zette voorop, dat tengevolge van den gewijzigden toestand een reorganisatie der kieevere nigingen moet plaats hebben, waar in de Prov. Bond een andere taak zal te ver vullen hebben dan thans. Daarna bracht spr. in herinnering, dat de nieuwe toestand eerst dan kan intreden, wan- neerd e gewijzigde wet zal zijn aangenomen, Öe beide Kamers der St. G. ontbonden en de wijzigingen ook zijn goedgekeurd dooi de nieuwe Kamers. Op het oogeublik is men nog bezig aan de eerste behandeling. In aan sluiting daaraan stipte spr. nog even aan het besluit der rechtsche partijen om bij dc a.s. verkiezing van dezen zomer te laten zitten .wat zit. Zuid-Holland zal nu verdeeld worden in ,,yjer kieskringen namelijk Rotterdam, 's-Gra- yenhage, Leiden en Dordrecht. De beide eerste ([{rekken zich uit over de gelijknamige plaat- Ben en vormen dus één geheel voor de ver kiezingen van Kamer, Staten en Raad. JJe beide andere zijn gesplitst in districten voor de Staten en in gemeenten voor den Raad. de kieskringen zal men dus een centrale organisatie moeten hebben voor de Kamer, ittfJe districten een cjjntrale voor de gtafcen TREINENLOOP OP HEMELVAARTSDAG. Op Woensdag 16 Mei toepen de militaire treinen ais des Zaterdags, op Donderdag. 17 Mei (Hemelvaartsdag) als des Zondags en op Vrijdag 18 Mei als des Maandags. NEDERLAND EN DE OORLOG. Officieel wordt van Engelsche zijde medege deeld, dat door de Engeische regeering een zeer grondig onderzoek is ingeste.d ten einde definitief vast te stellen of de lucli.aanval op Zierikzee in den nacht van 29 April, waarover iedereen in Engeland met groote sympathie voor het Nederlandsehe volk heeft, vernomen, misschien moest worden toege schreven aan een ongelukkige vergissing van een Engelschen vlieger. Het onderzoek heeft bewezen, dat het bui ten quaostie is, dat de bommen, die op Zie- r ik zee zijn gevallen, geworpen zouden zijn door een Engelsche marine- of leger-aérO- piane of uit een ander Engelscli vliegtuig. De eenige Engelsche vliegtuigen, die voor zoo ver men kan nagaan, in aanmerking zou den kunnen komen, waren twee marino-aëro» planes, die in den genoemden nacht uit de buurt van Duinkerken zijn vertrokken om een aanval te doen op tot havenhoofd van Zeebrugge. Deze aanval werd ook werkelijk gedaan en uit de beide vliegtuigen werden 16 bommen geworpen. Op veertien minuten na deden beiden er evenveel tijd over cm het doel te bereiken en naar hunne basis terug te keeren. Het waren beide Langzaam vliegende ma chines en er woei een tegenwind grit het N.O. van een snelheid van 20 mijl per uur. De tijd, die beide hebben noodig gehad om den aanval op Zeeibrugge te floen en terug; te koeren, maakt het absoluut onmo gelijk, dat een van beide zoo ver naar- het oosten zou hebben kunnen kome.i om Z.e- rikzee te bereiken, zelfs als het mogelijk was geweest, dat de bestuurders zich in het bekende Zeebrugge zouden hebben verg it. Iedere machine voerde 8 bommen mede, die volgens de verslagen der vliegers op Zeebrugge zijn geworpen. Het later verscnenen en in de Nederland- sche pers gepubliceerde communiqué ver meldde, dat Engelsche Vliegers in den be doelden nacht 15 bommen afwierepn, welke dichtbij schepen te Zeebrugg-e in 't water vielen. Zoo dit nog: noodig is, bewijst uit feit eveneens, dat geen Engelsche vliegers bommen op Zterikzee kunnen geworpen heb ben, waar naar het schijnt zes hommen wer den neergeworpen en levert tevens het te- wijs, dat de Engelsche vliegers inderdaad hunne bommen lieten valien op Zeebrugge, zooals zij gerapporteerd hebben. Geen v. n beide Engelsche vliegtuigen voerde zoeklich ten lichtpijlen of andere tc©;tellen om den grond te verlichten. De machine die bom men wierp op Zierikzee, heeft naar vermeld wordt, met zoeklichten gewérkt. Wat betreft de merken op de stukken der bommen, welke de Nederlandsche autoritei ten te Zierikzee hebben gevonden, enkelen hiervan kunnen herkend worden als waar schijnlijk te zijn Engelsche of nabootsingen van Engelsche merken. De overige konden niet herkend worden en gelijken hoegenaamd niet op ©enig bekend Engelsch merk. De Engelsche regeering heeft de Neler- tandsche regeering hiervan mededoeling ge daan en haai' tevens onmiddellijk nadat de luchtaanval op Zierikzee door den Neder- Lanclschen gezant te Londen ter kennisao van de Engelsche regeering was gebracht, dat zoo het vastgesteld mocht worden, dat de vliegmachine die den aanval uitvoerde, eene Engelsche .was, de Engelsche regeering de Nederland-die onmiddellijk hiervan in kenn's zou stellen en volledige voldoening geven zou. Het is opmerkenswaardig: lo. dat in den nacht van 3 Mei Engelsche vliegers die bij de Belgische kust opereer den, bericht hebben, dat zij eene vliegma bi ne, vermoedelijk eene vijandelijke, hebben gezien 'dicht bij La Panne, welke machine een sterk licht meevoer; 2o. dat de „Strassburger Post" in Novem ber van het vorig© jaar eene valsche verkla ring bevatte, dat Engelsche vl'egers bommen zonden geworpen hebben o*p Rheiafelden, dus op Zwitsergch terrein. Bij die gelegen heid werd beweerd, dat de bommen van En gelsch fabrikaat waren. Er wa3 toen echter geen schade aangericht en er werden geen herkenbare stukken van-'Ubmmen opgezocht, zoodat liet cl oei der Buiteche regeering, die blijkbaar beoogde Engeland en Zwitserland tegen elkander in het 'harnas te jagen, mi- lukte. Kort vóór die gebeurtenis hadden öe Duitschers ene Engelsche machine, welke bommen bij zich had, genomen; 3o. herhaaldelijk hebben gedurende vele maanden Duitsche vliegers boven Neder landsche gebied gemanoeuvreerd, ondanks de krachtige protesten der Nederlandsche re geering, en minstens bij ééne gelegenheid voor werpen laten vallen op Nedei"omkc'i grond gebied 4o. dat de gewapende macht der Duitsche regeering weinig of geen eerbied heeft be toond voor het leven of den eigendom van neutralen, zooals afdoende bewezen wordt door de moedwillige torpedaering van neu trale schepen van alle nat'onaliteiten en den moord op ongewapende neutrale onder danen. Het Duitsche gezantschap deelt mede: „De keizerlijke marineautoriteiten hebben bepaalden grond om aan te nemen, dat dm 15den Mei verscheidene Engelsche schepen met rood-witte beschildering pogingen zul len aanwenden, om, zich aan-luitende bij de uitvarende Nederlandrehe schepen, aanvallen op Duitsche onderzeebooten uit te voeren. Het is te hopen, dat daardoor de Nederland sche schepen niet in gevaar worden ge bracht." Bij de vermelding van dit bericht herin nert de ,,N. O." er aan, dat ons departement van Buiteniandsche Zaken den 26en April mededeelde dat een aantal Nederlandsche Schepen met veevoeder, kunstmeststoffen en graan geladen, die toen nog in Engelsche havens lagen, op den len Mei de terugreis zoucleu aanvaarden onder volledige waarbor gen van de Duitsche Regeering voor een veilige vaart, voor zoover betreft gevaar van de zijde van duikbooten. Deze schepen zouden de nationale vlag moeten voeren, terwijl op romp- en brug- constTucties verticale roode en witte strepen van 3 meter breedte moesten worden aange bracht. IJit Engeland was bericht ontvangen, dat de schepen aldaar in staat werden gesteld zich van de genoemde kenleekenea te voor zien, terwijl ook verder alle medewerking zou worden verleend om het vertrek der schepen op den bepaalden datum mogelijk te maken. Den 2den Mei zijn ingevolge deze regeling vijftien der in Engeland sinds 1 Februari of vroeger liggende schepen veilig hier te lande teruggekeerd. Nog een zestal Neder landsche schepen, in hoofdzaak geladen met kunstmeststoffen werd in Engeland achter gehouden, omdat de lalingen nog niet wa ren vrijgelaten. Omtrent de thuisvaart dezer schepen verscheen nader geen officieel be richt; slechts meldde de „N. R. Ot." den 7den Mei dat zij op den 14den naar hier zouden uitvaren. Op deze schepen slaat nu blijkbaar de bovenstaande bekendmaking van het Duit sche gezantschap, die met verschrikkelijke duidelijkheid aanwijst dat de (reeds vertrok ken?) schepen er niet op mogen hopen door de hun van Duitsche zijde gegeven waar borgen tegen het gevaar van duikboot-ver nieling beveiligd te zijn. Het ministerie van buiteniandsche zaken deelt officieel mede, dat de Duitsche regee ring haar leedwezerf heeft betuigd over de vernietiging van den Nederlandschen stoom trawler „Geertruida SOH. 103" en zich be reid verklaard heeft de toegebrachte schade te vergoeden. Da Duitsche regeering heeft zich eveneens bereid verklaard tot vergoeding van de scha de aan het Nederlandsche stoomschip „Lela" op 12 November 1916 in de Goi van Bi kaje toegebracht. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft een distributieregeling voor k .- nariezaad vastgesteld en den maximumprijs voor kanariezaad bepaald op i' 3i per 100 K.G., franco laatste spoorwegstation of ve r. Gisterenmorgen bewoog z'.oh op vrij groote hoogte een zeppelin in de nabijheid van Ter schelling. Plotseling hoorde men een hevigen knal, gelijkende op het springen van een mijn, waarna men de zeppelin in vlammen gehuld in zee zag dalen. Verder was niets meer te z en. Het is ge bleken, dat de zeppelin ver bu ten onze terri toriale wateren is neergekomen. Vrij groote zekerlnrid bestaat dat de bemanning is omge- gekomel. Tot nu toe is echter nog niets naders hieromtrent bekend. Naar de „Scheepv." te IJmuiden uil scheep vaartkringen verneemt begint men zich ern stig ongerust te maken over het lange uit blijven van den Nederlandschen gaffclschoe- ner „Heikina," weike op reis van Londen naar Christiania den Ssten April Gravesund passeerde .en sedert nog niet in de haven van bestemming aankwam. Het laatst werd het schip gezien door den kapitein van den tot zinken gebrachte.i Dren- schen schoener „Fram," die met zijne be manning door een Nederl. stoomtrawler ge red en te IJmuiden aangebracht werd. Kapi tein Byer deelde destijds nude, dat dc „Hei kina" gelijk met hiern van de Eng. kust was afgezeild en steeds in zijne nabijheid bleef tot zijn schip op Zondag 15 April j.l. op ongeveer 56 gr. 54 m.n. N.b. en 2 gr. 47 min. O.I., door een Duitsche duikboot werd in den grond geboord. Het vermoeden van dezen kapitein dat do „Heikina" een zelfde lot zo;u ondergaan schijnt wel bewaarheid te zijn, alleen met liet ver schil dat deze bemanning niet werd gered. De mailboot „Zeeland," die gistermorgen half elf te Ylissingen verwacht werd, kwam bij Noordkappelle in een dikken mist tereoht en is, nadat de mist was opgetrokken, om kwart over twee binnengekomen. Aan boord bevonden zich 124 passagiers, voor het grootste deel mannen van getorpedeerde of OP andere wiize tot zinkeu gebrachte schepen, onder meer de geheel® bemanning van de „Eemland" en die „Gaastei-land." Ook waren er Nederlandsche schepelingen van Noorsche schepen bij. Zij waven blij. in Nederland terug te zijn, vooral omdat het voedsel hun in Engeland maar matig smaakte. De passagiers waren Zaterdag eerst te 6 uur 's avonds allen aan boord, en toen was het te laat om nog te vertrekken. Zondag mag de boot niet varen, en diaarom vertrok men eerst Maandagmorgen half vijf van de roede van Seuthwoüd. V anneer er weer een boot van Ylissingen vertrekt is nog niet bekend. De stoomtreiler Sdmon H. V. H. 2." van de maatschappij Hoek van Holland, wordt als ver mist beschouwd. Het vaartuig is 30 April van IJmuiden ter viaseheiij vertrokken en het laats door een inmiddels binnengekomen treaier ge zien, toen op de „Sdmon" geschoten werd. Sedert heeft men. niets meer van het schip of de bemanning gehoord. De hoop, dat het schip naar een vreemde haven opgebracht zou zijn. heeft men opgegeven. De commissie van Vlaardingsche reeders van beug- en treilschepen, welke namens de ree- dersvereeniging naar Berlün zal vertrekken om er de belangen van de Nederlandsche vds- soherij te behartigen, bestaat uit de heeren L. J. van Gelderen A. Hoogendijk Jz. en F. J. A. J. M. IJ zermans. E aar aanleiding van. het feit. dat in Duiteeh- land de zilveren en nikkelen munten wof*fan ingetrokken, hebben de Nederlandsche spoor wegmaatschappijen besloten, dat aan de sta tions van heden af geen zilveren en nikkelen Duitsche munten meer in betaling zullen worden aangenomen. Dc Fransch-Hoilandsche 01'('fabrieken Cal- vé-Delft te Delft zijn thans genoodza,akt, we gens dringend gebrek aan grondstoffen, voor- loopig ook Vrijdags hét werk stop te za ten Te Oudepekela (Gr.) is de stroo-carfconfa- briek Wilhelmina geheel stopgezet, 35 ar beiders zijn ontslagen. i IVegess verbod van invoer van stroohul- zen in Engeland staat de strooktez°nfabrlek te Somer.en stil. Naar van goed ingelichte zijde wordt ver nomen, begint de onderneming der Vereenig- de Ned. Bükfabriekeu gebrek aan grondstof fen te krijgen. Dit gebrek zal binnen enkele maanden zeer wel voelbaar zijn en tenge volge hebben, dat binnen zeer korten tijd de arbeidstijd zal worden ingekrompen. De glasfabriek te Tiel heeft lieden de werk zaamheden gestaakt wegens gebrek aan steen kool. De ecu'respondent te Havre van de „N. R. Ci-t." meldt, dat er van de 500 Nederlan ders, die de wapens voor Frankrijk hebben opgenomen, 280 zijn gesneuveld. Allen zijn gedecoreerd met de militaire medaille met palm. De „Nias," do „Sumatra" en de „Biiiton," van de maatschappij „Nederland," die op. hun reis van Indië naar Nederland met gemeng de lading via het Panama-kanaal te Newport News waren aangekomen, hebben vergun ning1 gekregen hun reis via Halifax naar Ne derland te vervolgen. Vandaag is het stoomschip „Noördam" van de Holland—Amerika-lijn uit Rotte:dam ver trokken. Naar de „Msb." van bevoeigde zijde ver neemt, is het ook door ons uit de „Tel." over genomen bericht, dat op last der Duitsclie regeering do vergunning tot invoer van ver- sche visch uit IJmuiden in Be'gië aan het Relief Comité voor de bereiking in België en Noord-Frankrijk is ingetrokken, onwaar. BESCHERMING VAN DE NEDER LANDSCHE GRENS. Teneinde buiteniandsche luchtvaarder® en vliegeniers tegemoet te komen in de orientee ring van de grens van neutraal gebied, heeft het gemeentebestuur van Enschede besloten de vlag op het stadhuis te belichten. Voor dit doel is aan den voet van den vlag- gestok een zeer sterk licht uitstralende elec- tiüsolie lichtbak geplaatst, waardoor een breedë luchtbundel de donkere lucht wordt ingewor pen, zcodiat op verren afstand de Nederlandsche vlag zichtbaar is. MR. J. E. HENNY. t Te 's-Gravenhage is overleden in den ouder dom van 73 jaar mr. J. E. Henny, oud-lid' van den Raad van State. Den 22sten April 1844 werd mr. Henny te Arnhem geboren. In 1897 deed hii zijn intrede in den Raad van State, in welk college hii o.a. deelnam aan de werkzaamheden van die af- deeling voor de geschillen van bestuur. In Maart 1912 werd hem om gezondheidaredeneii op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Hii was ridder in 01de van den Nederlandschen Leeuw cn commandeur in de orde van Orame- Nassau. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. Vrijdag wor den ter aarde besteld on de begraafplaats N'ieuv-Zorgvliet, te Nieuwer-Amstel. HOEVEEL AMBTENAREN IN OPEN BARE DIENSTEN TELT NEDERLAND. T De „Middelb. Crt." heeft eens de moeite genomen, om 111 de etaatshogrootingen na te gaan, hoeveel staatsambtenaren er in oms land zijn- Zij komt daarbij tot ©en. totaal van 59.720 in rijksdienst, hoewel door. soms noodzakelijke schattingen niet kan worden ingestaan, dat dit niet eenige honderden buiten het juiste aantal is. Bijbaantjes zijn niet medegeteld, ook geen miliciens. Het aantal ambtenaren in dienst der pro vincies is niet zoo groot, noewel het toch in de honderden loopt. Anders is het bij de gemeenten; de grootste daarvan tellen haar personeel bij -duizenden. Dan zijn er de on derwijzers, hij het openbaar en bijzonder lager onderwijs vluchtig geschat op 30.000, verder het personeel van de waterschappen. De spoorwegambtenaren zou men als semi- ambtenaren kunnen betitelen; alleen de S-S. heeft er reeds 22.000. „Als men dat alles eens bijeen voegde, zou men tot eenige honderdduizenden komen, die hun bestaan vinden in de openbare diensten, waartoe de spoorwegen met het staatstoezicht ook wel gerekend knnnen worden, evengoed als de staat door zijn subsidie een factor van beteekenis is in het hijzonder onderwijs.'' „Het is niet zonder reden." besluit de „Midd. Crt.'', dat telkens een rtlaris actie van ambtenaren de aandacht vraagt. DE TWEEDE KAMER EN DE EXPORT CENTRALE. De hoefijzer correspondent van het „Hbkl." verneemt, dat het zoo goed als zeker is, dat de Tweede Kamer, behoudens onvoor ziene omstandigheden, na Pinksteren niet meer zal vergaderen vóór zij wordt ontbon den en dat het wetsontwerp betreffende de Export-Centrale dan ook voorloopig zal blij ven liggen. Trouwens, het schijnt niet twij felachtig dat dit ontwerp, althans in zijn tegenwoordigen vorm, geen meerderheid zou vinden in de Kamer. AMSTERDAM. Naar de „Tel." verneemt, zal de Algemeene Staatspartij een barer candidaten stellen in Amsterdam II. HET RIJKSMUSEUM. De minister van hinnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het Rijks museum te Amsterdam op Zaterdag 19 dezer in plaats van om 10 nur des morgeus, eerst des namiddags om 1 uur voor het publiek geopend zal zijn. R.-K. WAKBUREAU. Ingaande 1 Augustus zal het R.-K. Vakbu- reap, te Utrecht, perceel 10 aan de Drift, bii het reeds in gébruik genomen perceel 12 trek ken in verband met de toeneming van het aan tal aangesloten R.-K. Vakbonden die hunne bureaux te Utrecht wenschen te vestigen. Het' aantal bij het R.-K. Vakbureau aan.-nv sloten leden bedraagt thans 61.000. .DRANKBESTRIJDERSDAG TE VELSEN. De Noord-Hollandsche Prop.-Commissie van het Diocesaan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem, organiseert een groote Provinciale Landdag op den 2en Pinkster dag (28 Mei) te Velsen-Driehuis. Des morgens om 11 uur zal onder de Hoogmis in de kerk aldaar een drankbestrij>- dings-predicatie worden gehouden door den weleerw. pater H. Schoth C. s.6. R. Des middags om 2 uur groote openlucht meeting op een terrein aehter de R.-K. kerk waar het woord zal gevoerd woeden door den weleerw. pater W. van Dijk, o.a. onder werp „Drankbestrijding en Zedelijkheid"; den weleerw. pater Rr, Paul Hase O.F.M. Onderwerp „Drankzuchtigenredding", en den weleerw. heer H. Hemsing. Onderwerp „Alcoholisme en Godsdienst''. Verder zal de meeting met muziek worden opgeluisterd. De vergadering is om uiterlijk half 5 uur geëindigd, zoodat ieder nog gelegenheid heeft de mooie omstreken van Velsen-Drie huis te gaan bezichtigen. SPORT EN JONGENSOORDEEL. Phaeton schrijft niet onaardig in Jongens.- werk Lichaamsontwikkeling is een middel een noodzakelijk middel, goed een dankbaar aangevat middel, goed maar toch maar, een middel van ongestoorde functioneering van je verstand. Verstands-ontwikkeling is siechts een mid del om in krachtiger claden God te dienen. Het ia waar: sport in een o.'*un3ere vormi- redelijk gebruikt, is noodzakelijk voor de ge lijkmatige ontwikkeling van den geheeien' mensch: mens sana in corpore sano. Staat dus de lichamelijke ontwikkeling naast do geestelijke ontwikkeling en niet èr, onder? De mensch verschilt van' het dier essentieel en absoluut door z'n verstand; de mensch ia het animal rationale, het met verstand be gaafde dier. Be mensch en het dier hebben beiden een lichaam, maar hièrdoor verschilt de mensen zoo ontzaggelijk van het dier dat hij z n verstand heeft. De lichamelijke ontwikkeling is dus dj (noodzakelijke) ontwikkeling van het dié' in deft mensch, de geestelijke ontwikkeling i due de (nog meer noodzakelijke) optwikkfl ling van datgene waardoor de menscï mensch is, z'n verstand. Paseen wij nu altijd deze waardeering tof op de jongens om ons heen? Is niet dikwijls, is niet altijd d? kracht}- knul, de voetbalheld en dus de jongen cu^; uitschittert in het dier in den mensch „de man, en ia veel hooger aanzien dan hy difl z'n geest en z'n kunstgevoel (de hoogsta uiting van den geest) cultiveert? En overtreft toch niet de eerste de besjf. fatsoenlijke aap dien krachtknul in kracht en lenigheid te zamen, dit is ma.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2