DE DAG buitenland WITTE SCHOENTJES DISTRIBUTIE VERSCH KALFSVLEESCH. ELCK WAT WILS KANARIEZAAD. O.H. Hemelvaart. P. W. TWEEHUIJSEN, 10EKSDAG 16 MEI 1917 4ISTE JAARGANG No. 933 Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE RLAO Wegens den feestdag van 0. H. Hemel vaart zal da Nieuwe Haarl. Courant morgen NIET verschijnen. ontslagen. De minister van oorlog diende zijn ontslag in. Thans blijkt dat ook Broessilof, de bevelhebber aan het Gallicische en öociko, de bevelhebber aan het Roemeensche front, ontslag vroegen. Vandaag viert dr. P. j. H. Cuypers te Roer mond zijn 90sten verjaardag. Uit Engeland komt een tegenspraak van het Duitsch gezantschapsbericht, betreffende de be- beweerde vermomming van Engelsche duikboot jagers met de kleuren, welke aan de Nederland- sche schepen voor een veilige overvaart waren voorgeschreven, en van Duitsche zijde wordt het Engelsche bericht tegengesproken, dat een Duitsche vlieger betrokken zou kunnen zijn bij den bommenaanval op Zierikzee. Wij worden op deze wijze platgedrukt tusschen tegenspraken en intusschen blijft „de man op 't kerkhof begraven." De Nederlandsche regeering heeft officiéél kennis gegeven van de ontvangst van een Engelsch rapport betreffende het bombardement van Zierikzee. Verkooplokaal Üpenbaar Slachthuis. De Rijkskanselier heeft gesproken. Hij wei gerde zich uit te laten over het Duitsche oorlogsdoel. Hij verklaarde alléén geen veroveringsdoeleinden na te streven, docli evenmin een vrede zonder an nexatie of schadeloosstelling te wenschen. Voorts deelde hij mede, dat de militaire toestand nog "immer zoo gunstig was voor Duitschland als nu. Op het Italiaansche front is in het Karst- gebied de groote en reeds lang verwachte slag begonnen. De eerste berichten zijn geruststellend voor de Oostenrijkers. In Frankrijk ia er alweer eens wisseling in het opperbevel. Generaal Pétain is nu opper bevelhebber geworden, generaal Nivelle bevel hebber eenei legergroep en generaal Foch chef van den geticralen staf. De vei warring in Rusland neeoit toe. De beste generaals geven er den brui van. Roesski werd Dat was de bekroning der verheerlijking: de Hemelvaart van den gestorven doch herleefden Christus. Met smaad en verguizing was Hij overladen Zijn tegenstrevers hadden schijnbaar hun doel bereikt, toen Hij te sterven hing aan het schand hout. Maar Zijn dood bleek de ontzettende titanenslag, vreeselijker dan zelfs de mokersla gen van de waarheid Zijner woorden. Het Evangelie geeft dit aan in een huivering wekkende tegenstelling. Het Lijdensverhaal besluit met de zielsver- bijsterende mededeeling dat een God sprak „Het is volbracht", dat een God een diepen zucht slaakte en stierf. Onmiddellijk daarop, zonder overgang, volgt het geweldige, de verplettering van ai wat zich tegen Hem keerde in het verzet van natuur en bovennatuur: de aarde sidderde, de rotsen braken, het voorhang der tempels scheurde de graven openden zich Hoe schrompelden ze ineen de dwergen van haat en zelfzucht, die troonden in de gestoelten der eer van het Joodsche volk, hoe kromden ze hun trotsche ruggen onder deze eerste zweep slagen der Almacht. „Deze man heeft gezegd, dat hij binnen 3 dagen uit het graf zal opstaan." Als een obsessie lag die herinnering' op hen Het moest eens gebeurendie aardbeving, die dooden die opstonden en aan velen in Jeruzalem verschenen; die honderdman, getuigend: deze is waarlijk de Zoon Gods! Het moest eens gebeurenHoe zou het volk in Hem gelooven, hoe zouden zij, de machtigen en de leiders des volks, worden weggeslingerd van hun hooge zetels!. En zij vertrouwden op physieke macht, de onnoozelen. De macht van het zwaard moes het beletten, deze „Man" mocht niet opstaan. Maar het geweld van den Paaschmorgen spotte met dé stumperige muggenkracht van soldaten- staal; open brak en barstte en daverde los het graf in de rots, de ademtocht van den Verrezene wierp als een samoem de levende voorzorgen ter aarde, waarmede sluwe berekening een „Doode", die gevreesd werd, had omringd. Toen zou de macht van het geld een cirkel van den dood des Zwijgens trekken om het her rezen leven. O, luttelheid van menschelijke berekening! Het Woord van den Verrezene zou klinken tot de eindpunten der aarde en het Heelal vervullen van de glorie dés Woords. De triomftocht van het herwonnen Leven der wereld was onhoudbaar als de bandjir eener boeien verbreken de rivier. De heerlijkheid des Lichaams, in den stralen- den luister van het Glorielicht, vernietigde de kluisters der stoffelijkheid en bekroonde in den zwier der stormende Hemelvaart van den Men- schenzoon, den triomftocht dei zegepralende Opsianding uit het Graf, Deze bekroning van de verheerlijking na de versmading is de heerlijke troostvolle waarheid, het sterkende Mysterie des Geloofs, waarvan wij heden de glorierijke herinnering vieren. Zij is het onderpand onzer verheerlijking, het zegel van aller Christenen vertrouwen in de uit eindelijke overwinning van het Leven op den Dood, van de Waarheid Gods op de Leugen der Wereld. Laat vrij de Satan van menschenwijsheid en geldsmacht thans zijn bloedige triomfen vieren, straks komt toch de Verrijzenis tot het Leven en de Vaart ten Hemel, voor allen die Hem volgen langs de harde wegen der vernedering naar de sombere grafspelonken des Doods. In dit vertrouwen klinke op in verdubbelde feestvreugd, alle rampen ten spijt, de jubelklank van ons Allelujah op den stralenden dag van des Heeren Vaart naar den Vader des Lichts, Die troont in de heerlijkheid van het ook ons be loofde erfpand des Hemels' P. WORDT HET VREDE Deze bange hartbaklemmende vraag zweefde weer eens op aller lippen, toen be kend werd, dat de Duitsche Rijks-Kanselier een rede zou houden over de oorlogsdoelein den der Centrale Rijken, waarbij het ge rucht wilde, dat hij den tegenstanders zeer vèr zou tegemoetkomen. Helaas deze verwachting is vrijwel den bodem ingeslagen en het antwoord op de bange vraag van millioeneu zal wel moeten luiden: Er is weinig hoop! Zooals men weet, zou de redevoering een ant woord zijn op interpellates van conservatieve èn van socialistische zijde betreffende het oorlogs doel. Voor de Conservatieven sprak R ö-s i c k e, die begon te wijzen op de vérgaande concessies der regeering aan de sociaal-democraten. De regeering van Oostenrijk-Hongarije liet in de pers uitingen verspreiden, waarin de meenin gen dezer partij worden gedeeld. De kanselier en Czernin wijzen beide op de overeenstemming. Men kan dus aannemen, dat de regeering ook in dit geval de soc.-detn, wenschen tegemoet kwam. Dat komt ook overeen met de meening der buiten- landsche pers. Sclieidemann verklaarde in 1916 te Breslau, dat men stellig kon aannemen, dat de kanselier, ten minste in den geest, de opvat ting der partij deelt. Daarop kwam een voor zichtig démenti in de Norddeutsche. Toch berie pen ae soc.-democraten zich, wat hun meening betreft, herhaaldelijk op den kanselier. Deze on duidelijkheid moet uit den weg worden geruimd. Wij houden het besluit der sociaal-de mocratische partij voor zóó bijzonder nood lottig, omdat het niet-nationale of zelfs anti nationale belangen vertegenwoordigt (instem ming rechts, rumoer links). De methode der soc.- democratie verlengt den oorlog. De Entente hoopt op onze oneemgheid. Wilson wil geen vrede met de Hohenzollerns, maar in de Duitsche harten is het monarchaal gevoel te diep gewor teld, dan dat de laagheid der Entente of van Wilson die zou kunnen uitroeien. Wij begrijpen, dat Rusland trouw blijft aan i bondgenootschap, maar men verwacht van dat wij ontrouw zouden worden aan de i .olienzollerns. Wij hebben herhaaldelijk onzen oawrikbaren wil om te overwinnen uitgesproken, maar het wil ons schijnen, alsof de regeering van zulk een wil niet doordrongen is. (Storm achtige tegenspraak hnks). Wij voeren een verdedigingsoorlog, doch heb ben machtsuitbreiding noodig om de volkskracht te waarborgen, te verdedigen, te wapenen en te versterken. Afstand doen van schadeloosstellingen beteelcent, dat wij den last der milliarden nog tientallen jaren moeten dra gen. De wensch naar een opgeven dier doelein den' geeft den vijanden een vrijgeleide om den oorlog voort te zetten zonder iets in de waag schaal te stellen, als zij weten, dat wij niets van hen eischen. Een afwijzen van dien wensch door den Rijksdag zal een aaaa van kracht zijn en van sterken wil om een sterken vrede te bereiken tot waarborg van de Duitsche toekomst. Het volk verlangt een helder antwoord. (Stormachtige toe juichingen rechts, gesis hnks). Het vword was daarop aan den socialist Scheidemann, die verklaarde niet aan te sturen op een onmiddell ijken vrede, doch mét Rösicke eischte, dat dé kanselier zou verklaren wat hij eigenlijk wil- <j staan op hetzelfde standpunt als 4 Augustus 1914; wij verlangen de territoriale ongeschondenheid van Duitsch land en den waarborg voor zijn economische zelfstandigheid. Wij wijzen echter ook heden de overweldiging van vreemde volkeren af. Aan beide zijden worden de volkeren aangaande de komende beslissing inet beloften gepaaid. Onze taak is dit spel met het leven der volkeren open te leggen en allen regeeringen toe te roepen: Het is genoeg! Wij zijn overtuigd dat de Centrale Mogendheden bij het afweren der vernietigings doeleinden stand zullen houden, doch ook dat de wenschen der Fransche, Engelsche en Duitsche annexionisten onuitvoerbaar zijn. Zoo denken de socialisten en millioenen met ons. Het geschreeuw der veroveringspolitici zwelt aan. Vermeerdering van gebied, geld en grondstoffen, dat kan slechts een "nationaal georganiseerde roovers- bende willen. (Storm van verontwaardiging rechts). Het betrekken van den Keizer in deze agitatie heeft ten gevolge, dat de Keizer in het buitenland voor den waanzin der al-Duitschers bij het uit breken van den oorlog verantwoordelijk wordt gesteld en aanhoudend beschimpt wordt. Een spoedige vrede door overleg is een geluk voor Europa. Negen en negentig procent van alle volken zien met hoop en verlangen naar Stock holm. Indien Frankrijk en Engeland van annexaties zouden afzien, Duitschland daaraan echter vasthouden, dan hebt ge revolutie in het land. (Storm van verontwaardiging, aanhoudend pfui- geroep; geroep: Weg van de tribune!) De president roept den spreker tot de orde. (Levendige toejuichingen). Scheidemann: Nu, zoover is het nog niet. De vijanden zien immers niet van annexa ties af. Eindelijk moet een voor alle partijen rechtvaardige vrede worden gesloten. Ik ben vast overtuigd, dat geen vrede gesloten kan worden, zonder dat de grenspalen worden verplaatst. Maar dat moet met wederzijdsch goedvinden geschieden. Leve de Vrede. Leve het Vrije Europa. 2» De Rijkskanselier houdt daarna de volgen de rede: De zooeven toegelichte interpellaties ver langen van mij een programverklaring In zake onze oorlogsbedoelingen. Het afleggen van zulk een verklaring zou de belangen van hot land niet dienen (zeer juist!) daar om moet ik er van afzien (bijval in het midden). Sedert den winter van 1914-1915 wordt er dan van de eene dan van de andere zijde bij mij op aangedrongen om onze oor logsbedoelingen zoo mogelijk tot in bijzonder heden openlijk mee te deeten (levendige uit roepen rechts: Neen! Neenl), ze worden ei ken dag van rtftj verlangd (geroep rechts; maar geen bijzqjderhedeni). Om mij tot spre ken te dwingen werd getracht mijn zwijgen over de oorlogsdoel-programma's der ver schillende partijen en richtingen als instem ming uit te leggen. Daartegen moet ik op nieuw beslist protesteeren. Bjj het vjij laten van de openbare besprekingen van het oor logsdoel heb ik uitdrukkelijk laten verkla ren, dat de regeering aan den strijd der mee ningen niet kon deelnemen, niet zou deel nemen. Ik ben er tegen op gekomen, dat uit het zwijgen der regeering eenige zake lijke conclusie omtrent haar houding zou worden getrokken. Zoo doe ik nu weder op de meest krachtige wijze (bijval). Wat ik telkens over onze oorlogsdoelen kan zeggen, heb ik hier in den Rijksdag openlijk gezegd. Het waren algemeene grondlijnen en kon den niet meer zijn. Maar zij waren duidelijk genoeg (zeer juist in het centrum) om de identificeering met andere programma's, zoo als dit beproefd is, buiten te sluiten. En ik heb aan deze grondlijnen tot heden vast ge houden. Zij kwamen plechtig tot uitdruk king in het gemeenschappelijk met onze bondgenooten gedane vredesaanbod van 12 December 1916. (Zeer juist) Geen meeningaverschil met de bondgenooten. De onlangs opgedoken bewering, dat er in de vredeskwestie eenig meeningsverschil met onze bondgenooten zou zijn, behoort tot het gebied der fabelen. (Levendige, herhaal de toejuichingen bij de middenpartijen). Ilc constateer dit hiermee uitdrukkelijk, met de zekerheid daarmee ook de overtuiging van de staatslieden der verbonden mogendheden uit 'o spre' on (bijval). Niet onder invloed der partijen. Ik begrijp volkomen, dat het volk harts tochtelijk veel belang stelt in het doel van den oorlog en in de voorwaarden voor den vrele. Ik begrijp het verzoek, om duidelijk heid, dat van rechts en links weder tot mij wordt gericht, maar by het bespreken van liet oorlogsdoel, kan voor mij slechts do ®Ë1] LEVENSELIXER VAN Dr. OUYPERS. „Wat hebt u toch wél gedaan, meneer Muypers," vroetóik, aldus do O, d. S.-redac teur, van liet „Hbl.", toen ik een paar we- 5®n geleden ln een der hoogte, ruime vertrek- van aijn Boermorndsoho woning' tegenover «$n®en bouwmeester nat, „wat htebt u toeb Pel gedaan om, ondanks uw 90 jaren, zoo krachtig van lichaam en aoe frisoh van geeèt kunnen zijn!" SW© hadden tevoren een gesprek geveerd vier d© vele monumenten van oude bouw- temt, dje. dank 4l zijn bekwame leiding diepgaand© archaieOlogjlsohe studiën ge- v®or Itet nageslacht waren Kf „!ïl 'aet gAgeü had hij h RA «ij» Winneringöa apn a vroegere ajchïwctiiur, araan aow■j^jn onverpoosd streven ni©u- bij niet dato •Jh mijn vraag weg, mij oven verwonderd -eek met een gedaan om zoo oud té '"te?" lk bedoel, hebt u ©en bepaalden leef- gevolgd ör is het bloot toeval dat de jnwken van den ouderdom bij' u zoo bijna o 1 ffchterwiegte blijven?" li, Sv maar vraag dan niet v gedaan, maar lieven' wat ik achter weg© gelaten heb." 't D heelemaal geen geheim, 't is eigen lijk zoo logisch mogelijk. Was ons voorge slacht, dat geen spoor van slapheid ©f ver- weekelijking kende, dat een toonbeeld wae van soberheid en matigheid, niet veel krach tiger ©n physiek sterker dan de tegenwoor dige geslachten ©11 was hun weerstandsver mogen niet vteel grooter? Voor mij L ook soberheid steeds een eerste levenseisch ge- weeet, 'k heb steeds bij 't in stand houden van mijn lichaam de uiterste matigheid be- tgaoht,' ik rook niet, 'k drink alleen maar Wijn ais het noodzakelijk is, en nooit meer dan een enkel glas, 'k neem geregeld eiken dag mijn koud bad, 'k sta steeds te zee uur op, tér wijl ik nooit vóór elven naar bed ga, en aan dat alles schrijf ik' hot toe, dat ik ai mijn zintuigen nog ten volle tot mijn be schikking heb, dat ik nog werken kan van 's morgens vroeg tot (g avonds laat." „En denkt u nog aan' 't werk Ie blijven, ook ha pw; feest van don zestienden?" „Ja, waarom zou ik niet? Werken zon der ophóuden 'is naast oen sobere levens wijze de juiste manier om frisch to blijven tot je opgeroepen wordt voor de eeuwig heid. En of ik er nog bij- ben, vraag dat hierover maar," monkelde hij, .wijzende naar de .werkplaatsen aan .do overzijde - van den tuin, waarop wij het uitzicht hadden. „Dan heb ik. u misschim' al to lang van1 uw werk afgehouden, lachte ik, op Taande. „Nu, zoo erg is U'eL" stelde de bewe gelijke man mij 8®™^' °P veer end uit zijn stoel, om nyj te geleiden naar dj voordeur. Maar nauwelijks had hij mij de hand ten afscheid gegeven, of mei haastig© stappen, 0111 toch vooral niet meer tijd Ie verliezen dan strikt noodzakelijk was, 3 Lap ie hij door do vestibule hoen naar de deur, die uitgang verleend© naar den to n en da daaraan gren zend© werkplaatsen. MISPLAATSTE monumenten. Het borstbeeld van den Hertog van Guise to Galais. Gelijk men weet is Calais gerui- tuen tijd in het bezit der EugeLohen geweest (16471558) In laatstgenoemd jaar hernam Hertog Francois tie Guise de siad, die hem nog steeds als haar bevrijder cert. Toen in de vorige eeuw, na don val van Napoleon, de Hertog) van Richelieu hot bewind voorde, wilde de commandant dor stad diens gunst verwerven, door een klein borstbeeld van zijn beroemden voorvader, den Kardinaal, vopr het stadhuis te plaatsen en de maire vroeg toen onmiddellijk Ie Parijs een tweed beeld aan, 0111 als pedant te dienen. Men zand hem den „Hertog van Guis©." Ongelukkiger wijze heeft men thans echter ontdekt, dat het beeld, 't welk reeds zoo lang' do huide der Gaiaihiens in ontvangst neemt, niet don bevrijder van Dalais voorstelt, doch diens zoon, Hendrik van Lotharingen. Maar daar deze even geschikt is om als pedant dienst te doen, laat men hem als vertegenwoordiger van zijn luisteren vader nog steeds zijn plaats voor het oude stadhuis innemen. Het monument voor den Hertog' vu Brons wijk te Genève. Dat is een der grootste en kostbaarste monumenten van Zwitserland. De rneeet democratische aller republieken hul digt hiermede in liet centrum van e©n harer grootste steden een onbeduidend, autocratisch Duitsch despoot. Hertog Karei van Bronswijk," de „diamanten hertog" had het zoodanig bij. zijn onderdanen verbruid, dat zij hun „Landee- vater" over de grens joegen. Z. D. H. ves tigde zicii met zijne millioenen in Den Haag, waar hij het leven leidde vun een doorbrenger en zijn vrijen tijd besteedde met het voeren van prooessen. Hij zag niet op wat geld. Een der bekendste rechtsgeleerde Mr. K. was zijn raadsman ©n toon deze zijn declaratie indiende, was de herlog woedend, dat het bedrag zoo laag was. Waarop Mr. K. zeide, dat zijn bediende vergeten had er een O achter te zetten. Z. D. H. was tevreden Ton slotte maakte men het hem te lastig en hij vertrok naar Genève, aan welke stad hij zijn reusachtig vermogen naliet onder voor waarde, dal! *.et gedeeltelijk zou gebruikt woi-dcn om een grootsch mausoleum voor den erflater op to richten. En Genève, dat de erfenis aanvaarde, was verplicht zich aan do Barleljorisstraat 27. TEL. 1770 eenige richtsnoer zijn een spoedig en tege lijk een gelukkig einde van den oorlog (le vendige toejuichingen), meer mag ik niet' zeggen, meer mag ik niet doen. Zooals de dingen staan, legt de algemeer.e toestand mij terughouding op en dus zal ik die terug houding betrachten en ik zal mij door geen aandrang, noch van de zijde van Scheide mann, noch van den kant van Rösicke van mijn weg laten afvoeren. (Daverende langdu rige toejuichingen, handgeklap, geroep bij de Centrumpartij: „Rösicke" is begonnen," lui de vroolijkheid). rk zal er mij niet van 'faTen afbrengen door het woord, dat Scheidemann meende op dit oogenblik, nu aan dè Aisne en bij Atrecht het trommelvuur weerklinkt, het volk te moeten toewerpen: de mogelijkheid van een revolutie (luide, stormachtige toejui chingen, handgeklap). Het Duitsche volk zal met mij toonen, dat het dit woord niet be grijpt. (Applaus). Maar ook niet door de poging van Rösicke, om het voor te stellen alsof ik onder den invloed der sociaal-democratie zou staan. Men verwijt mij, dat ik onder den invloed sta van een partij. Ik sta onder den invloed van geen enkele partij, noch van links, noch van u. (Deze laatste woorden werden ge sproken met het gezicht naar rechts gewend. Geroep van rechts: Dat weten wij). Het doet me genoegen dit te kunnen con- stateeren. (Daverend gejubel en handgeklap). Als ik onder den invloed van iets of ie mand sta, dan is het onder den invloed van mijn volk ,dat ik alleen te dienen heb, welks zonen gemeenschappelijk om het bestaan vechten, trouw geschaard om den keizer, dien zij vertrouwen, en die hen vertrouwt, liet woord van den keizer, in Augustus uit gesproken, bestaat "nog in zijn volle onge reptheid èn mag niet verkeerd uitgelegd worden. Rösicke, die zich als de speciale bescher mer van dat woord heeft opgeworpen (zeer goedl) heeft het antwoord, dat noodig was om het woord van den keizer onvervalscht te doen voortbestaan, in de Paaschboodschap van den k eizer kunnen lezen. (Applaus). Ik vertrouw, dat de terughouding, die ik. mij moet opleggen het zou gewetenloos zijn dit niet te doen door de meerder» heid in den Rijksdag zal worden begrepeu, evenals daarbuiten door het volk. Toenadering tot Rusland. Wat de Oostelijke buurman Rusland be treft, daarover heb ik onlangs reeds gespro ken. Het schijnt, dat het nieuwe Rusland ge welddadige veroveringsplannen van de hand wijst, wat het eigen land betreft. Of het op dezelfde wijze zijn bondgenooten zal tracn- ten be bewerken, kan ik niet voorzien. Onge twijfeld is Engeland met behulp van de an dere bondgenooten bezig om met allé beschik bare middelen te trachten Rusland ook ver der voor den Engelschen oorlogswagen t» spannen (luid geroep: hoor, hoor!) en de Rus sische wenschen voor een spoedig hers:ei van den wereldvrede te dwarsboomen. Als Rusland echter zijn zonen voor een verder bloedvergieten wenscht te vrijwaren, als het voor het eigen land van alle geweld dadige veroveringsplannen afziet, als het tot een duurzame verhouding ten opzichte van een vreedzame nabuurschap met ons wil go- raken, dan spreekt het immers van zeif, dat wij dien wensch deelen, de duurzame ver houding voor de toekomst niet te niet mogen doen, dat wij d© ontwikkeling niet door ei schen onmogelijk mogen maken (stormach tige, levendige toestemming en handgeklap), die niet met de vrijheid en Ben wil van het volk in overeenstemming zijn te b;engen en do kiem zou leggen voor nieuwe vijftndsohap tusschen ons en het Russische volk. Ik twijfel er niet aan, dat een voor beide jaar tijen bevredigende overeenkomst getrof fen zou kunnen woixtendie elke gedachte aan geweld buiten sluit-, die geen prikkel, geen ontstemming achterlaat. (Luid appl.) De Neutraleu. Onze militaire positie is zoo goed als z© sedert het begin van den oorlog misschien nog niet is geweest. (Levendige toejuichin gen.) D© vijanden in het westen dringen ondan)ks de vneeeelrjke verliezen niet door. Onze duik booten werken met toenemend suo- voorwaarde te houden! HONDEN ALS BRUIDSCHAT. In Mandsjoerije krijgt een meisje een aantal vetgemeste, dik beha arde honden me'.e ten huwelijk. Éten bruidschat van zes honden is schraal, maar 12 honden wijst reeds op wel vaart, en 12 dozijn honden getuigt van weel de. De goed vetgemeste dieren wo; don in den lo<>p van het huwelijksleven omgezet in dekens, bont, jaohtbuizen enz. EEN MOOI FEUILLETON Een Australisch blad kondigt aldus zijn, nieuw feuilleton aan„Dit verschrikkelijk drama doet d» onverstoorbaarsten rillen; hét verstoort don slaap dot koelste geesten, en doet de meest soepttschen weenen. Bij de eerste 10.000 lozers van dit werk heeft men 480 gevallen van krankzinnigheid, 960 geval len van monomanie, 750 zelfmoorden en ICOi spoorlooz© verdwijningen geconstateedr." '6 Is werkelijk roekeloos, om op zoodanig© wijze zijn abonhé's er aan te wagen. HET ERGBTE. Kan men zich vroeg; d© grappig© an- wijsinspccteur wel iets ergers voorstellen dan een giraffe met een zeere keel?" „Ja menneer," riep Keesje, „een duizend poot met likdoorns." NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Alle betalende abonnés op dit Blad in het bezit van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f 500 bij overlijden, f 300 bij verlies van een hand of voet, f 250 bij verlies van een oog, f 125 bij verlies van een duim, f 75 bij breuk van een arm of been, f 800 bij verlies van een wijsvinger, f 25 bij verlies van een anderen vinger. De uitfceering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche Aigemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. (De voor October 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldig! De Directeur van het Levensmiddelen bureau brengt ter kennis dat door den Burgemeester van Haarlem eene schriftelijke vordering is gericht aan Vrachtrijders Stalhouders Houders van bedrijfs-paardea Grutters en Grossiers, om uiterlijk op 18 Mei e.k. aan het Levens- niddelen bureau in te zenden eene schrif telijke opgave van de hoeveelheid KANA» RIEZAAD welke ieder hunner voorhanden heeft. Hij verzoekt beleefd aan hen die behooren tot een van bovengenoemde categoriën en wien zoodanige vordering op 16 dezer niet mocht zijn toegezonden, zich te vervoegen aan het Levensmiddelen bureau Kamer No. 3. De Directeur, voornoemd 603 F. DE JONGE. Tot nader aankondiging eiken Woens dag, Vrijdag en Zaterdag des namiddags van 2 tot 4.30 uur versch Kalfsvleesch Verkrijgbaar op vertoon van vleeschkaart voor Haarlem en Omstreken. Vieesch met been 20 cent per pond j, Gehakt en lappen 30 o? Stukjes 35 De Chef v.h. Distributiebedrijf te Heem •tede maakt bekend dat vanaf heden voor varkensvleesch bij de slagers op Heemstede betrokken, geen bon» meer noodig zijn, zij die hun vieesch uit Haarlem be trekken, moeten voorzien zijn van vjeesch kaarten. 60'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1