VAN OVERAL STAD EN STREEK BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAAG de gasbesparing. VAN ONZE RECHTBANK van bet passagiersverkeer gedurende de maand Augustus. De zeevrachten bleven de ongekende, aan bet einde van 1915 bereikte boogte behouden. Terwijl tot in bet bgin van 1916 de Neder landsehe reederijen schitterende winsten maakten, slonken deze ten gevolge van de omstandigheid, dat de regeering de bevoegd heid kreeg ten behoeve van het vervoer van graan, vevoeder en meststoffen, schepen te bevrachten tegen een belangrijk lageren prijs, dan op de open markt bedongen wordt, en in verband met de sterk gestegen ver zekeringspremies, gages en prijzen van sebeepsbehoeften en bunkerkolen in het bij zonder voor de reederijen van vaartuigen hoven 2000 ton laadvermogen, zeer belang rijk. De Nederlandsehe vloot vermeerderde in K'IG, voor zoover het schepen van meer dan 400 bruto registerton betreft, inet 40 stoom schepen en 2 motorschepen met een glo- zemenlijken inhoud van 125.324 bruto regis terton. Er was een nadeelig saldo van '3ïl ton. Het is van belang bierbij op te merken, dat op 1 Januari 1917 de totale inhoud der vloot bedroeg 1.179.100 bruto registerton. Voorts bevat do nota een reeks van mede- deelingen omtrent binnen- en buitenland- «clien handel en ciifers over den in- en uitvoer. Van belang is het ook te overwegen of de ge zondheidstoestand van het Nederlandsehe volk onder de crisis geleden heeft. De centrale gezondheidsraad heeft een zeer uitvoerig onderzoek ingesteld naar deze vraag en is tot de conclusie gekomen dat er geen aan wijzingen zijn te vinden voor een ongunstigen invloed gedurende de eerste twee oorlogsjaren op den gezondheidstoestand van het Nederlandsehe volk in zijn geheel. Zulks geldt ook in de groote steden, waar de economische achteruitgang het sterkst is, te Am sterdam en Rotterdam waren geen symptomen van ziekten, die aan ondervoeding kunnen te wijten zijn, waar te nemen. Wenscht men den algemeenen toestand in en kele woorden saam te vatten zoo besluit de regeering haar nota dan kan men zeg gen, dat er thans nog geen symptomen van eenigszins belangrijken achteruitgang zijn waar •te nemen. Wel mag geconstateerd worden, dat de toestand dergenen, die van een klein vast inkomen moeten leven en voor een groot deel der iabrieksarbieders zorgelijk kan genoemd worden DoorNederlandsche visschera gered. Door den Zondag te IJ niuiden bin nengekomen zei loggers M.A. 46 „Landbouw en Zeevaart," schipper Joh. van Zanten, werden in <le Noordzee 18 zeelieden, welke tezamen de bemanning van het Deensche stoomschip „Carbo 1" vormden, uit twee soheepabooten ge red. Het stoomschip was door een duikboot aa gevallen en tot zinken gebracht. De correspondent van het ,Jibld." te IJinul- den vernam omtrent deze redding de volgende bijzonderheden van de N ederlandsche visschers. Het te Nakskov thuiebehoorende Deensohe stoomschip „Carbo I" .was op weg van Noor wegen naar Engeland en werd door een Duit- echo duikboot tot stoppen gesommeerd. De uiit 118 koppen bestaande bom an nine kreeg, viif 'minuten tijd om het schip te verlaten, dat zoo overhaast geschiedde, dat één der opvarenden, een knaap van veertien of vüftien jaren, be kneld geraakte tusechen de scheepsboot waar door een vinger werd afgeknepen. In twee 'sohbopsbooten stuurden de schipbreukelingen op de Deensche kust aan, doch zii hadden nog kunnen zien, dat hun vaartuig met 26 schoten 1 in den grond werd geboord. De zeil'beuger was Dinsdag 1 Mei aan het viasohen toen één der matrozen een scheeps- boot met schipbreukelingen opmerkte, llii waar schuwde den schipper, die besloot de uitstaande beug te laten slippen met een boei er op om de boot tegemoet te zien. De inzittenden van de boot, 8 personen, waren zoo uitgeput van de reis zo hadden namelijk reeds 60 luren in de boot doorgebracht dat zo geen kracht meer hadden om op het visschersvaar- tuig over te komen. Een paar matrozen spron gen daarom in de boot en tilden de menschen over. Hunne voeten en boenen waren stijf be vroren omdat er water in de boot stond en het al twee nachten achter elkander had gevroren. Bovendien was liun liet slechte weer ook niet bespaard geworden. Toen zij eenigszins op hun verhaal kwamen, deelden zij den schipper mede. dat er nog een tweede boot met 10 inzittenden niet ver kon rijn, want kort te voren waren zii nog in de nabijheid daarvan geweest. Schipper Van Zan ten bedacht zich niet lang en zeilde dadelijk rond om de andere boot te zoeken, wat een niet gemakkelijke taak was. Eerst na twee uren zag men deze boot ronddrijven. Ook de inzittenden daarvan moesten worden geholpen om op den zeilbeuger over te klimmen. Daar zat men nu met 18 schipbreukelingen op een schip, dat nauwelijks ruimte biedt voor de eigen bemanning van 13 koppen. D© eerste taak van den schipper was nu te trachten zijn vischtuig terug te krijgen. Dit was geheel tuit het zicht verdwenen en werd pas na geruimen tijd terug gevonden. Daar het schip eerst een weck in zee ^ing het niet erg beet om heel naar IJmmden terug te zeilen en in een goh ouden scheepsraad werd daarom, besloten naar eene Deensche haven te gaan. De dichte- biiziinde was het op ongeveer 100 mülor! afstand liggende Lémvig. Onder de reis stond de bemanning hare kooien af aan de geredden, wden het aan niets ontbrak. De redding was juist op tiid ge schied, want er brak een storm los waardoor de twee scheepsbooten, welke achter den beu- ger aansleepten, losgerukt werden en weg dreven. In den morgen van den 2en Mei kwam men voor de haven van Thyberen in d© Xjmfjord, welke voor diepgaande schepen niet goed be vaarbaar is. Schipper Van Zanten kreeg dade lijk' een Riiksvaartuig ter beschikking om de schipbreukelingen verder te begeleiden naar Lemvig, waar ook eene verklaring over de red ding moest worden afgelegd bii de autoriteiten. Den volgenden morgen kwam de schipper weer terug met hetzelfde vaartuig en vertrok een dag later naar zee. De eenvoudig© vis- sohers werden van alle kanten geëerd voor de redding en de goed© verpleging, welk© zii den «itgeputten schipbreukelingen hadden gegeven, was voor dé eerste maal dat daar ©en Nederlandsoh vissoheisvaartuig in de naven kwam. Brand in een goederenwagen. •Zondagmorgen 3 uur ontdekte een remmer. da( iets niet in orde was met een goederenwagen, die tusschen anderen gekoppeld op het empla cement voor het station Dordrecht stond. Men ging aan 't onderzoeken en bii het ope nen der dour sloegen vlammen naar buiten. Onmiddellijk werd de politie van den nest Oranjepark verwittigd, die met den slangen wagen en een bluschapparaat op bet terrein verscheen. Inmiddels w.is de wegen afgehaakt en afzon derlijk gezet. Aan blusschen van het vuur was geen denken, zoodat de wagen geladen met stukgoederen, geheel i® uitgebrand. Alleen bet geraamte is overgebleven. De schade is aan zienlijk, de oorzaak van het onheil onbekend. Bruiloft metdToevigen afloop. Ten huize van een fabrieksarbeider te Nib verd'al werd Zaterdagavond een bruiloftspartij gevierd, vertelt de „Tel." De feestvreugd werd onophoudelijk gestoord door jongelui, die om de woning zwierven, kabaal maakten en het dak mot .steenen bombardeerden. De vader van de bruid trad naar buiten en vermaande do levenmakers hun baldadigheid te staken, doch aan het verzoek werd niet voldaan en zcodra was de deur niet gesloten of er volgde een her haling. zoo mogeliik nog versterkt. Dat maakte ten slotte den vader der bruid opgewonden. Hij ging nog eens naar buiten, maar zijn waarschuwende stem klonk nu nut. Hij greep een spade en wierp die tusschen dc runtverstorende jongens, met het ongelukkig gevolg, dat het scherpe voorwerp den 35-jarigen Boiliak in het been trof en een slagader door sneed. Botink stortte hevig bloedend neder. Zijn kameraden kwamen hem aanstonds te hulp en bonden met een touw de doorgesneden ader af, waarop geneeskundige hulp werd ingeroe pen. Toen de geneesheer verscheen leerde de ongelukkige nog, maar geneeskundige biistam. mocht niet meer baten: na ee*ige oogenblik- keu stierf Boii.uk tengevolge van iiev,g bloed verlies. liet lijk is naar liet ziekenhuis te Almelo ge zonden, om daar gerechtelijk geschouwd tc worden. Men deoit nog mede, dat llolink on- seiruidig was aan het burengerucht. De dader is gearresteerd. re water gereden. (Jstoren is in de \Y ij n ba ven te Rotterdam de lü-jar.ige A. v. d. Wmet zijn wagen, geladen niet groenten, te water gereden. Door een schipper werd liii met behulp van een scheepshauk weer op het droge gebracht. Verdïoa kon. Te ÏTuucenhage is bii het baden verdronken de 2Ü-jarig© mjirtaiir B. v. li., van het 6e reg. ini. Hij was afkomstig van Tilburg. Te 's-Her togen bcseh is gistermiddag een 5- jarig knaapje uit'de school komende, in den Dommel geraakt en daaruit ©enige oogenblik- ken later levenloos opgehaald. Onstichtelijk, in de zoogenaamde kleine kerk van de Ned. Herv. gemeente aan den Feyenoorddijk te Rotterdam, ia op erger lijk wijze huisgehouden. Volgens aangifte bii de politie zijn er twee gordijnen, twee koperen gasarmen, twee gaslampen, een spiegel, drie tai'elkleeden, een Staten bijbel, een psalmboek, viif banken, 12 zitkussens en 9U ruiten vernield, terwijl een loop&r met 9 koperen roeden, twee koperen kranen der waterleiding, een aanvoer- buis, een kapstok, een tapleer, twee emmers en twee dekkleeden ziin gestolen. Inbraak in een villa. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in do villa van jhr. Van T., op den Groot Hazebroek- acheweg. onder Wassenaar. Verschillende gou den en zilveren voorwerpen, alsmede een diaines- portemonnaie met ongeveer 25 zijn ont vreemd. De bewoners, die tot ongeveer 1 uur waren opgebleven, en evenmin de 's nacht in de villa aanwezige nachtwaker heeft iets van de inbraak vernomen, terwijl verder ieder spoor van de(n) dader(s) ontbreekt. Looddieven in het groot. In De Bilt zijn twee personen aangehouden weg.-m diefstal van groote hoeveelheden waterleiding buizen uit in aanbouw zijnde villa's. Reeds is 120 pond lood in beslag genomen. Een hopeloos geval. Driebergen zit nog met 500 H.L. aardappelen van beruchte kwaliteit. En deze hoeveelheid vermindert zeer langzaam, omdat van de aardappelen weinig gebruik wordt gemaakt. En er kunnen geen kLedaardappelen ontvangen worden vóórdat de oude op ziin Het drama te Amsterdam. De „Avp." verneemt nog de volgend© bii zonder heden omtrent deze droevige geschiedenis: Er werd een brief gevonden door mr. Frölich te Amsterdam geschreven en geadresseerd aan een studieviend van hem, ook een gevestigd advo caat. De officier van justitie heeft dezen brief aan den geadresseerde ter hand gesteld. Deze maakte bezwaar den inhoud van het schriiven mode te deel en, zoodat de dieptrag isch© geval wel nimmer zal worden opgehelderd. De verstandhouding tusschen moeder en zoon Het, voor zoover kon worden nagegaan, vol strekt niets te wenschen. Bekenden vaD de familie wisten te vertellen dat mr. F. „dol op zijn moeder was." Hii was gedurende zijn geheelen studenten tiid bii haar blij ven wonen en nadat hii zich in 1913 als advo caat had gevestigd, werden de rollen omge keerd en trok de moeder bij den zoon in. Rijksschool voor Kunstnijverheid, Amsterdam,; School de Vereeniging „Het Utrechbsch Mu seum van Kunstnijverheid, Haarlem; School, verbonden aan het Museum van Kunstnijver heid, Haarlem; School voor Typo grap hie, Utrecht; School vobr Goudsmeden, Schoonho ven; School voor Nuttige en Beeldende Kun sten, Roermond; Stadsteeken'nstituut, Maas tricht; Vakschool voor Vrouwen- en Kinder- kleeding, Amsterdam. Voor het regelen der tentoonstelling en de verdere werkzaamheden, daaraan verbon den, heeft zich een comité van uitvoering gevormd, waarvan de heer R. N. Roland Holst voorzitter is. Do heer Mr. M. I. Duparc, referendaris, chef der a Meeting Kunsten en Wetenschappen aan het Ministerie van "Binnenlandsche Za ken, heeft het eere-voorzitterschap van ge noemd comité aanvaard. Het voornemen bestaat, dat het comité van uitvoering een rapport zal samenstellen over het werk, door elke school ingezonden, aan gevuld met de overwegingen, waartoe het tentoongestelde werk aanleiding zal geven. Bovendien wenscht het comité gedurende de tentoonstelling' directieuren en leeraren van genoemde kunstscholen in de gelegenheid te stellen in eene bijeenkomst, die daartoe zal worden belegd en voor belangstellenden toe gankelijk zal zijn, over het kunstambachts onder wijs van gedachten te wissel ten. He comitté van uitvoering bestaat uit de heeren mr. M. I. Du pare, referendaris, chef der afdeeling kunsten en wetenschappen, eere voorzitter; R. N. Roland Holst, voorzitter; mej. H. Doyer, directrice der Dugteeken en Kunstambachtsschool voor Meisjes, te Am sterdam; J. L. M. Lauweriks, directeur der Quellinusschool, te Amsterdam; Herm. van der Kloot Meyburg, architect, Voorburg, lioofdleeraar der Academie van B. K. te 's-Gravenbagep. Vorkink, directeur werk plaatsen „De Ploeg" ieeraar aan do Dugtee ken- oh Khhstambachtsschool voor Meisjes te Amsterdam, on H. Ellens, directeur der Rijksrietvlechtschool te Noordwolde. KUNSTAMBACHTSSCHOLEN. De commissie van het Museum van Kunst nijverheid heeft, naar een communiqué meldt, besloten, van 20 Juli tot 10 Augustus 1919 in de bovenlokalen der aan genoemd Museum verbonden school, eene tentoonstelling te hou den van het werk, vervaardigd door de leer lingen der Kunstambachtsscholen in ons land. Het doel der tentoonstelling is vOorname- 'Ük een overzioht te geven en een inzicht te verkrijgen, op welke wijze dat onderwijs ge geven wordt en op welke hoogte het zich bevindt. Tot medewerking aan 'deze tentoonstelling mnlen worden uitgenoodigdAcademie van ravenhageAcademie van B. K. en Tl W. te Rotterdam; Academie Minerva, Grooningen; Dagteeken- en Kunstambachts school voor Meisjes, Amsterdam; Kantwerk school, Sluijs; Koninklijke Nederlandsehe Kantwerkschool1, 's-GravenhagC; Koninklijke School te 'e-Hertogenbosch; Kunstnijverheid school, Quellinue, Amsterdam; Kunstoefening, ArnhemRijksrietvlechtschool, Noordwojdö; PERSONALIA. Door den gemeenteraad te Delft is be noemd tot leeraar bij het M. O. aldaar in de wiskunde en de wiskundige aardrijkskunde dr. L. M. Klinkenberg, van hier. Mej. G. Ratelband is te Amsterdam geslaagd voor het diploma Engelsche han delscorrespondentie voor de Vereenig ing van leeraren. —Heden werd als ambtenaar van den Bur gerlijke Stand der gemeente Midelie, beëe- digd de heer J. Kramer, aldaar. De sergeant le klasse Aalstius den Appel van het Depot der Xe Brigade wordt werkzaam gesteld ten bureele van den Pro vincialen Adjudant in Noordholland alhier. Door den commandant der Ie Divisie is de bronzen medaille voor 12 jarigen trou wen dienst op 17 x\jei a.s. toegekend aan den sergeant le klasse D. Langerijs van het 21e Reg. Inf. Voor het examen-apothehers-assis ent slaagde te Amsterdam o.rn. de heer J. Was senaar, geb. te Haarlem. In Den Haag slaagde voor het diploma A., Machinist ter koopvaardij, de heer Th. J. Kloet, van hier. EAILLIASEMERXEIn. Heden is in steat van faillissement verklaard A. van Eijk, loodgieter alhier, Ridderstraat 12; rechter commissaris Mr. J. D. Pastour, en W. J. Westerouwen van Meetoren, ge- pens. ambtenaar bij de H. IJ. S. M., wo nende alhier. (R. <j. Idem.) DE NIEUWE ORGANISATIE DER R. jK. K1ESV LREENIG1NGEN. De Commissie van oorbereiding, door het Bestuur der RH. Kiesvereeniging te Haar lem benoemd om plannen tot organisatie dei' Kiesvereenigingen m den Rijkskieskring Haarlem te ontwei pen heeft den besturen der betrokken R.K. Kiesvereenigingen in de zen kieskring hare ontwerpen aangeboden. Zij heeft hare taak tweeledig opgevat en vervuld en zoodoende voorbereid eene orga nisatie van den Rijkskieskrmg Haarlem en eene organisatie van de Provinciate Kies kringen, die tot den Rijkskiesknng Haarlem zullen beliooren. Van beide toekomstige organisaties zijn tegen den kostende prijs, 10 cent, Ler boek drukkerij van het „8t. Jacobs-Godshuis Haarlem, exemplaieu verkrijgbaar. De Commissie verzoekt de Besturen deze ontwerp statuten spoedig ia een ledenver gadering te willen behandelen en eventueele voorstellen en amendementen vóór Dinsdag 12 Juni a,8. te willen inzenden aan den Secretaris der Commissie. De constitueerende vergadering, tot oprich ting van de Centrale Kiesvereeniging en de Provinciale Kiesvereenigingen in den llijks- kieskring Haarlem, zal gehouden worden op Zaterdag 16 Juni a.s. des middags ten twee uur in het gebouw „St. Bavo," Smedestraat Haarlem. Tot deze vergadering wordt het bestuur der Kiesvereeniging dringend uitgenoodigd, terwijl belangstellende leden der Kiesver eeniging vrijen toegang hebben. De leiding der vergadering berust bij den Voorzitter der Commissie. Aan de diseusies kan door alle aanwezigen worden deelge nomen, doch bij stemmingen wordt door elke Kiesvereeniging slechts éune stem uitge bracht. De commissie is bereid zoo noodig, mits tegen vergoeding der kosten, hare ontwer pen in de plaatselijke Kiesvereenigingen toe te lichten. De commissie bestaat, zooals men weet, uit de heeren Mr. J. Bomans, voorz., J. J. Brinkman, penningm. en G. J. Braak huis, secretaris. Naar .wij vernemen is op de voorstellen van B. en W. om tot grootere besparing van gas en eleetriciteit te komen (zie ons twee de blad van heden) een amendement te waicü- ten van de heeren Koen, Nagtzaam en Klein, ten doel hebbende de in dat voorstel genoem de cijfers van 20, <30 en 40 M3. (maximum hoeveelheid te verbruiken gas tegen den ge wonen prijs te veranderen in 30, 40 en 50 M3, i KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De Kamer van Koophandel alhier, heeft volgende adres gericht tot de leden der Staten-Generaal: De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem heeft de eer Uw Hoog College mede te deelen: dat zij met instemming kennis heeft ge nomen van het wetsontwerp betreffende „Bijzondere maatregelen ten aanzien van het goederenverkeer naar bet buitenland'' en de daarbij beboerende Memorie van Toe lichting; dat ook zij overtuigd is van de noodzake lijkheid om in het algemeen een regeling te treffen als in het ontwerp van wet bedoeld; dat zij in de algemeenheid van de om schrijving van de regeling, die zich de Re geering heeft gedacht, waardoor bii de tot stand brenging daarvan groote vrijheid aan Haar wordt gelaten, geen bezwaar ziet, in dien slechts de Regeering vooraf in ruime mate overleg zou willen plegen met de ver tegenwoordigers van Landbouw. Nijverheid en Handel; redenen waarom de Kamer, met lfet oog op de steeds moeilijker wordende economi sche toestanden, Uw Hoog' Ooilege eerbiedig verzoekt wel te willen bevorderen: lo. dat genoemd wetsontwerp zoo spoedig mogelijk tot stand komc; 2o. dat de Regeering zich bereid verklare bij de ten uitvoer legging van het aanhan gige wetsontwerp vooraf in ruime mate over leg te willen plegen met de verschillende or ganen van Landbouw, Nijverheid en Handel. HET EERSTE „TE DEUM" IN BLOEMENDAAL. De Katholieken van Bloemendaal hebben den grooten dag van gisteren, in den schoe nen Mei-avond met een dankbaar hart be ëindigd: in het lieve kerkje van den pastor van Illoe.mendaal werd 't eerste Plechtig Lof gehouden Een plechtige gebeurtenis van groot be lang; het eerste Lof, de sluiting van den glorievolleu wijdingsdag, de eerste Mei avond-oefening. Wat wonder, dat er bijkans plaats te kort was in 't nieuwe bedehuis! Plechtig-indruk- wekkend was 't, toen de celebrant met de assistenten het altaar betrad in het volle kerkje, waardoor zachte orgeltonen ruiscli- tenDe parochieherder zelf mocht het Lof doen; kanunnik-rector Bosman assi steerde met den Belgischen pastoor Pica- vet, die ook in de Deo vertoeft, en kapelaan Katté was ceremoniarius. Het Allerheiligste werd uitgesteld, héél de geloovige schare zonk eerbiedig ter aan bidding neer, bet „Adore Te devote" vloeide zachtkeus van bet koor. uit zilvèrreine kin derstemmen, bet kerkje door. Het „Pange Lingua'' als een schoone engelenzang, vervolgde de lofprijzing van den God- mensch, die dezen dag een zoo grootsebe weldaad had geschonken. Toen ontsprong aan aller mond die blijde hymne van Maria: Mijn ziel maakt groot den Heer, En mijne geest juicht in God, mijnen Zaligmaker. En dan eerden en prezen en smeekten de geloovigen Maria in het „Regina Coeli", om toen de eerste Meimaand-hulde te bren gen aan de Moeder-maagd, door een plech tig gemeenschappelijk Rozenhoedje en de seroone Loretto-Litanie. Met ontroering en heilig vertrouwen klonk de laatste aan roeping: Koningin van den Vrede; bid voor ons. Dan vulde de Groote Lofzang, geweldige dankhymne, het kerkgebouw: Te Denm Laudamus; Te Domine confi- témur. U, o God! loven wjj; U, o Heer! belij den wij. Een grootsebe lofprijzing, uitgezongen met een van dankbaarheid en liefde over vloeiend hart!.... En eindelijk de laatste groet aan het Lam Gods, wachtend, rustend op den nieuwen auter, in het blijde „Tantum Ergo''. Wéér ontroering, wanneer de herder der parochie den monstrans, die het Levend Brood draagt zegenend over de menigte uitstrekt. Het eind' der plechtigheid! Tot slot ziugt bee] de schare nog de eere van Maria in 'n frisch, eenvoudig Maria-lied en dan be gint de uittocht van de geloovigen; na een rijken, godsdienstigen, glorievollen dag. Buiten klinkt de nagalm van het „Te Deum'' door het pus ontsprongen groen van Lente; de verheven volheid der Roomsche LituTgie vermengt zich met de volle pracht der Mei in Bloemendaal's Lustoord SCHOTEN. De R.-K. Kiesvereeniging heeft in overleg met en goedvinden van de Anti-Rev. en Christ. Hist, vrienden een voorstel gedaan aan de S. D. A. P. en Vrij®. Dem. Kiesver. om dit jaar de verkiezing van raadsleden by enkele candidaatstelling te doen afloopen en voorts om bij eventueele vacatures deze opengevallen plaatsen te doen bezetten door die partij, waarbij de vacature ontstaan is. Dit laatste geld tot dat de gewijzigde Grondwet van kracht is. In verband niet het bovenstaande kwam ons nog ter oore, dat het bestuur der Vrijz. Dem. Iiiesvereen. medegedeeld heeft, dit voorstel van Rechts in ernstige overweging te willen nemen en het aan de beslissing der kiezers te willen overlaten op de vergade ring van 21 Mei a.s. Van de Soc.-Dem. zijn integendeel reeds eenige candidaten genoemd voor de a.s. verkiezingen, en wel Rus, Diamant en Van de Vall. De aftredende raadsleden in Schoten zijn de heeren Wolff, v. Steen en Hooy (allen R.-K.) en Box en Poth (V. L.). OVERVEEN. De beer O. L. A. van Leeu- wenstijn, stationchef alhier is met 1 Juni benoemd tot controleur der loopende dienst te Amsterdam. ST. PETERSBURG, 14 Mei. (Part Op den rechtervleugel van hot front bij Riga was de artilleriestrijd levendig. Een poging der Duit- schers om een verrassendeu aanval te doen, werd in den aanvang door ons infanterie- vuur gjestuit. Onze artillerie heeft met suc ces de zware Duitscho artillerie bestookt. Ovc£ het geheele Riga-fiont zijn beid© par tijen voortdurend op hun hoede, vooral dies naclits. Do omgeving wordt steeds hel ver licht door vuurpijlen. De Russische soldaten betrachten de grootste waakzaamheid over de geheele linie. Bij elke stolling ziet men een schildwacht op de borstwering, waardoor getuigenis .wordt afgelegd van den sponta nea en bowustan wil onzer militairen, die er naar streven hun plicht te vervullen. ST. PETERSBURG, 14 Mei. (Part.) Aan Roemeensche'^ront heeft een Russisch vliej eskader een schitterende raid ondernomen ve nden Duiteche wapenplaats aan den oeve van den Donau, waar Russische waarnemer 'groote troepen verzamelingen hadden opge merkt. Het eskader heeft niettegenetaand de hevige vijandelijke beschieting met. s ra nells bijna 150 bommen geworpen, waardo onder de Duitschers een ware paniek onts on LONDEN. 14 Mei (Officieel) De Engelsoh zetten hunne vorderingen ten Noorden van Searpe voort en veroverden het geheele d Roeux, waarbij zii gevangenen maakten. H geheele dorp Roeux. hetwelk do Duitscho met groote hardnekkigheid verdedigd hadde ia thans in ons bezit. Ook ten Noorden van Ga.vrelle brachten w onz© linie eenigszins vooruit. De Engels vliegers noodzaakten zes Duitsche vliegtuig" in beschadigden toestand tc dalen: drie I! gelsohe machines worden vermist. BERLIJN 14 Mei. Duitsche onderzoeboot brachten in den Atlantiscben Oceaan tot zi ken vier atoombooten en acht zeilschepen ni een gezainenlijkcn inhoud van 25.500 ton. LONDEN. De bijzondere correspondent v de „Daily Chronicle" to Stockholm seint, d tengevolge van de tusschenkomst van Vande velde en vooral ook tengevolge dor weiger'- van de Duitsch© vegeering om paspoorten verstrekken aan Hanse. Kautsky en Bernstei de Nederlandseh-Skandinavische oommissio sloten beeft, niet verder met de Duitsebo cialisten t.e onderbandelen. LONDEN 14 Mei. Tot algemeene ur stelling is de staking in de mach5nefr.br'"'- V nog steeds op het doode punt. KEULEN, 15 Mei. De „Kölnische Volks zeitung" meldt uit Berlijn: De partijleider, zijn in het bezit van een korten inhou van dé rede van den Rijkskanselier, die dez heden houden zal. Hij zal een tweeledig ant. woord geven op de conservatieve en Sociaal democratische interpellaties. Ten eerste zal de Kanselier verklaren, da niemand zich op hem beroepen ka bij de bespreking van de oorlogsdoeleinden ten tweede zal hij er den nadruk op leggen dat bij zich in de kwestie der oorlogsdoel einden noch van links noch van rechts, o sleeptouw zou laten nemen. Met nadruk zal hij verklaren, dat in de kwestie der oorlogs doeleinden hij het geheel eens is met den Keizer, het legerbestuur en de verbonden re geeringen. Dan wil hij in het kort spreken over de verhouding met Rusland. Hij zal verklaren, dat men hoopt met Rusland de vriendschaps betrekkingen weer te kunnen aanknoopen. Mogelijk is, dat hij verklaren zal, dat de oorlogsdoeleinden in het Oosten herzien zul len worden; wat het Westen betreft, is het mogelijk dat de Kanselier zal verklaren, dat Frankrijk en Engeland nog nooit meer af keerig zijn geweest om vrede te sluiten. De Berliner bladen „Deutsche Tageszei- tungen „Lokal Anzeiger" zeggen, da; de Kanselier duidelijk verklaren zal, dat hij met den Seheidemann-vrede niets te doen wil hebben. BERLIJN, 15 Mei. De bladen melden uit Weenen: In politieke kringen wordt gezegd, dat de Minister van Voedingsmiddelen Höfer, zijn ontslag aangeboden heeft. BERLIJN, 15 Mei. De „Vossische Zei tung" en het „Berliner Tageblatt" melden, dat de aftreding van den Russiscben Minister van Oorlog Gutskoff liet gevolg is van liet anarchisme aan het front en op het gebied van de verpleging. Tlet „Berliner Tageblatt" stelt de vraag, of door het terugtreden van Gutskoff de vorming van een coalitie-regeering gemak kelijk zal worden. DE CRISIS AAN OORLOG. Naar wij vernemen zal de „Staatscourant" van hedenavond de Kon. besluiten bevat ten, waarbij de gepensioneerde Generaal-Ma- joor Bosboom op zijn verzoek eervol en on der dankbetuiging ais Minister van Oorlog ontslag wordt verleend en waarbij de Minis ter van Marine, kapitein ter zee Rambonnet, met het intérimair beheer vau het Departe ment van Oorlog wordt belast. Heden heeft de overdracht van de porte feuille van oorlog op den Minister ad inte rim plaats en hedenochtend heeft de afge treden Minister Bosboom aan het Dep. van Oorlog afscheid genomen van hoofdambte naren en den afdeelingschef van het De partement. DE LANDSTORMJAARKLASSE 1908. DEN HAAG, (Officieel). De Minister van Marine, ad Intcrin minister van oorlog;, heeft heden aan de Commissarissen der Koningin telegrafisch verzocht de burge» meesters nog vandaag te seinen, dat do op roeping van de landstormjaarklasse 1908 voortgang' moet hebben, overeenkomstig do ministerieele aanschrijving van 20 Maart jl. (Zitting van gisteren.) Klein goed Hot was over het algemeen van weinig be lang wat er gisteren vorder behandeld word. M. L. uit Sehorme-rhorn waa niet versche nen in den Doelen, op den dag dat hij vooi do lichting 1917 moest worden ingelijfd. aohünt 'n chronische kwaal van hem te zwn om weg te blijven, als do officieel© autoriteiten 'm inviteoren. want ook ter ritting wa> bokl. niet aanwezig. Dos ondanks luidde d» eisch 3 woken in do gevangenis. Drie losee werklieden uit Zaandam hebbe* op 26 Januari een zak haver uit een schuil gelicht en weggeajouwd. Domme kerels, dis goed d'r brood hadden. D© verontachuld i gi n eer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 7