$1* L H. VAN DER STEUR ir. li 3! SCH6TSEHE ER EUSC1E STOFFEN RECHTSZAKEN Een held. GRAPJES RAADSELS De discussies werden uitgesteld tot na de lezing van den heer Suring over: Voor de be slissing. De conclusies van het rapport van de Studie commissie inzake salariëering zijn de volgende: a. ten familieloon voor iedere normale leer- krachi, zonder toeslagen; b. verhooging der standplaats-toelage op die plaatsen, waar door plaatselijke omstandigheden het familieloon hooger is, dan het voor hef heele land geldende; c. voor het bezit der hoofdacten is belooning noodzakelijk, en voor verplichte bij-acten, d. verhooging voor hem, die aan het hoofd ter er school is geplaatst. Daarna werd de agenda van de 24ste alge meene vergadering der D. V. uitvoerig behandeld. De heer J. G Suring. van Zutphen, redacteur van ,.Het Kath. Schoolblad" en eerelid der ver een iging, hield zijn aangekondigde lezing, geti teld „Voor de beslissing". Spr. begon met op te merken dat over weinig dagen de i laarleinsche Diocesaan Vereeniging van R.-K. Onderwijzers, van welke organisatie Sectie B. zuik een invloedrijke onderafdeeling is, voor een gewichtige beslissing staat, reeds maan den lang ingeluid door polemieken en debatten in de verschillende vak- en dagbladen, 'n beslis sing over de grondslagen op welke de Haarlem- sche Diocesaan Vereeniging een toekomstige ondenvijzerssalariëering wenscht te zien opge trokken. Alle overige diocesane vereen iging en, zoomede de organisaties onzer christelijke en neutrale collega's, hebben in deze reeds hun standpunt bepaald en het strekt spreker, die in de besprekingen en werkzaamheden ie dezer zake z'n aandeel wel gehad heeft, tot groote voldoe ning, dat al deze vereenigingen en bonden ten slotte in de hoofdzaken hetzelfde standpunt in nemen, wat aan het spoedige succes der toe komstige onderwijzers-salaris-actie zeker ten goe de zal komen. Spr. stelt dan de vraag wat de Haarl. organisatie doen zal en bespreekt de be wering van enkelen, welke de onderwijzers niet wetenschappelijk en verstandig genoeg achten 0111 over hun eigen salariëering te discussiëeren, zoo dat zij dit maar aan de heeren politici moesten overlaten Een krachtig „neen" is zijn wachtwoord en hij spoort zijn hoorders aan, zich dat werk niet uit de handen te laten nemen. Hij wijst hierbij niet aiieen op het recht maar ook op den plicht van den onderwijzer, om bij de regeling zijner sala rissen, zijn wenschen en eischen ie formuleeren en toe te lichten en teekent protest aan tegen de uitlating van het Kath. Kamerlid, den heer van Wijnbergen, die in de Kamerzitting van Vrijdag 11 Mei verklaarde: „dat als hij onderwijzer was, hij zou redeneeren als die collega's, wien het niet scheien kon, volgens welk steisei of naar welke grondslagen zij iets krijgen, maar voor wien het in de eerste plaats de vraag is, óf ze wat krijgen en hoeveel." Integendeel moet de katholieke onderwijzer zich wel degeiijk met deze zaak bemoeien en als onderwijzer en ais Katholiek, maar vooral als bijzonder onderwijzer. Spr. gaat hier nader op in en licht dat met verschillende voorbeelden toe en tracht aan te toonen dat de onderwijzer daardoor niet alleen zich zelf maar ook het bijzonder onderwijs dient. Na deze inleiding komt spr. tot eigenlijke kwes tie, waarom het gaat en wijst op de bovengenoem de debatten en polemieken, welke aan deze verga dering zijn voorafgegaan. Hij bespreekt de ver schillende stelsels welke door slechts enkelen wor den voorgestaan en wijst op de eenheid en de meeningen der andere onderwijzers-organisaties, een eenheid, die, naar spr. verwacht, nu door Haarlem niet zal worden verstoord. De verschillende voorstellen op de agenda der komende Algemeene Vergadering werden besproken en vergeleken en gewogen op het voorstel van het Hoofdbestuur en dat der afdee- ling Rotterdam, welke afdeeling de motie der Lebruinusvereeniging overneemt, terwijl het Hoofdbestuurs-voorstel nog aan de kindertoeslag vasthoudt. Spr. bestrijdt dit laatste en verdedigt uitvoe rig het standpunt door de overige kath. organi saties ingenomen inzake de grondslagen eener afdoende onderwijzers-salarieering tegenover de meening van Prof. Aalberse en Aengenent, wij zend op volkomen overeenstemming zoowei in uit werking als in opzet iussehen 't Lebruinus-salari program en de principes door de katholieke so ciologen geleerd. Hij bespreekt de uitvinding van het fami- lieloon-minimum en wijst op de z.i. onjuiste weergave door enkelen van de Lebruinus-motie. Spr. trachtte achtereenvolgens de beweringen der tegenstanders te ontzenuwen. Uitvoerig be spreekt hij liet z.g. kosten-bezwaar het laatste tegenargument dat dan nog voor den dag wordt gehaaid. Spr. toont dat aan een ideaal-salaris-regeling vastgehouden moet worden, hoewel ons dit na tuurlijk niet verplicht elke salarisregeiing, wel ke niet volledig aan dit ideaal beantwoordt, te verwerpen. Hij wijst hierbij op zijn houding in zake het toeslagwetje Heemskerk, doch dit ideaal moet ons steeds voor oogen blijven staan. Spr. trekt uit dit alles zijn conclusie en spoort sectie B aan terwille van zichzelf en terwiïle van het principiëeie in de salarisactie aller kath. onder wijzers, de kindertoeslagen buiten de grondsla gen der onderwijzers-salarieering te houden. Verschillende aanwezigen maakten opmerkin gen naar aanleiding van des heeren Suring's rede. Door eenige leden werd de kindertoeslag verdedigd. Daarna werden de hierboven ge noemde conclusies in stemming gebracht en met zoo goed als algemeene stemmen aangenomen. Door het bestuur was de volgende motie voor gesteld: Sectie B, bijeen in haar 38ste Algemeene Ver gadering van meening dat bij opheffing eener school en wederoprichting van een andere door hetzelfde bestuur, de leerkrachten van de opge heven school het eerst behooren in aanmerking te komen voor eene benoeming van de nieuw op te richten onderwijs-inrichting. van meening, dat de onderwijzers in ieder ge val tegen de nadeelige gevolgen van opheffing eener school gewaarborgd moeten zijn; spreekt de wenscheüjkheid uit van regeling de zer kwestie; en wijst in dit verband op de groote belang rijkheid eener flinke wachtgeidenregeling. De heer Suring stelde voor alinea 1 te laten vervallen en de motie te lezen als volgt „Sectie B" in haar 38ste Algemeene vergade ring bijeen, van meening, dat de onderwijzers in ieder geval ene. Deze motie werd met bijna algemene stemmen aangenomen. Na rondvraag werd de vergadering op de ge wone wijze gesloten. HAARLEMSCHE TOONEELCLUB. Met. een woordenspel van Speenhoff, in 1 bedrijf, werd de Derde Tooneelavond Woens dag in de uitstekend bezette Kroonzaal, ge opend. Slechts een paar personen epelen erin „Hij'' zit bijkans 't heele stuk op een stoel, omdat hij moeilijk loopen kan, in verhand met een kreupelen voet. Aan die laatste treurige omstandigheid ontleent 't stukske zijn titel. „De voet." De heer J. B. Schuil is „hij." Schuil heeft talenten als schrijver; of ie ze als tooneelspeler ook heeft, hebben we nog niet gezien. Ook Woensdagavond niet. jubileum. De „St. Ct." bevat de Kon. Bewilliging op de statuten van de Eerste Haarlemsche 'ver eeniging van Kanarieliefhebbeirs en vogel vrienden, gevestigd alhier. DAMES- EN HEERENKLEERMAKERIJ j BARTELJORISSTRAAT 22 TELEF. 303 VOOR DAMES- EN HEERENKLEED1NG. I Eerste klas afwerking. Een zorgvuldige leefwijze i&VAN MUSSEN EINDHOVEN Een verstrooide professor. ^SPROKKELINGEN KUNSTJES X X x X 9 m m 9 'RAADSELOPLOSSINGEN [CWSE WIL RUILEN?* Wat nog met zeggen wil. dat-ie ze niet heeft. Misschien hield hij ze wat erg schuil Wil een woordenspel boeien, dan meet het al heel goed zijn. Verscheidene malen zijn we ge boeid, en dat was dan vooral te dagjrku aan mevrouw P. E. Kremer-Wiit, die „zij" was. De heer C. E. M. Lugt, als Danseur, liet de aanwezigen een paar keer dansen. Charivarius heeft een droom gefantaseerd, waarin een vrouwtje van 21 verlangt, dat ze zich eens nis 75'er mag zien. Charivarius geeft haar heur zin en samen praten de twee die eigenlijk dezelfden zijn, over geluk en liefde, over voorbijgegaan lie fen leed. Eerst wil 't jonge vrouwtje van geen leed hooron. Maar de onde vrouw zegt. dat het goed is. eek daarover te spreken, vooral over leed. dat envehrddelük komen moet. nis de dood van geliefden. Echte liefde blijft, ook in den dood. Het is daarom goed. daarover te voren eens te spreken, en kracht te vinden in die gelukkige zekerheid. Dan is 't leed ge makkelijker te dragen. Het jonge vrouwtje vindt dit laatste ook. Even later wordt ze wakker; naar gedroomd vindt ze eerst; neen, heerlijk gedroomd, verbetert ze dan enthou siast. De twee vouweliike dilettanten, die deze fantasie aansvhouweliik voorstelden, deden dit zeer goed, vooral het jonge vrouwtje speelde vol gevoel. De heer W. C. Roest van Limburg heeft daarna drie gedichtjes van Charivarius voorgedragen, waarmee hij Veé! succes had, vooal met 't spotdicht op den O. W.-er .Pak ken'', een blij een-actertje naar Grattam, was vol geestigheden en werd grappig ge speeld. vooral door de heer W. P. Landzaat, die onbetaalbaar was. Mej. Veenhoven als ziin vrouw heel goed en de minstreel. Jan Krenen, scheen zoo van het station te zijn weggeloopen. Ten laatste een menuet door Caro van Styrum en W. C. Roest van Limburg, in magnifieke, eigen ouden familieeostnnms. 't Was een en al sierlijkheid en elegance! Het publiek applaudiseerden geestdriftig. De laatste avond van dit seizoen, weer een van beschaving en goede kunst, was zeer succesvol. Woensdag herdacht de heer J, v. d. Laan, boekhouder, den dag waarop hij 25 jaar geleden bij de Koninklijke HaarLerusohe Brood- en Meel fabriek in dienst trad. De jubilaris werd de® middags 2 uur met ziin eohtgenoote per auto door den chef en den kas sier der fabriek de heeren A. E. C:. Moxlang en J. W. dö Groot van huis gehaald en naar ziin kantoor gebracht wat bij doze gelegenheid smaakvol met bloemen en planten versierd was. Allereerst werd de jubilaris toegesproken door den Directeur den heer V. Bock. die den jubilaris huldigde als een ijverig en nauwgezet man die met hart en ziel die belangen der fa briek hooghield, Daarna werd hem ais blijk van groote erkentelijkheid een gouden horloge met diito ketting en een envelopp© met inhoud ter hand gesteld. Daarna sprak de heer P. W. Sluiterman van Loo in qualitoit van aandeelhouder. Deze prees de wijze waarop de heer v. d. Laan steeds de belangen der aandeelhouders en van het perso neel voorstond. Vervol,'-ens huldigde een der wmmissarissen, de heer Jhr. Teding van Berk hout hem als een hoogst actief persoon. Ook de chef der .fabriek, de heer A. F. C. Moriang sprak van do goede samenwerking en hooge be- langen die hom waren toevertrouwd en hoopte eveneens nog vale jaren met den jublaris samen te werken. De laatste spreker was de heer De Groot, kassier der fabriek, die met den heer v. d. Laan 25 jaar samengewerkt had niet als superieur, maar als vriend, waarop hii trot&eh was. erschillende deputaties o-a. uit het perso neel en de depothouders der fabriek, kwamen den jubilaris geluk wenschen. "V an het personeel ontving de jubilaris een prachtig schrijfbureau met stoel, van de depot houders een fraaie gaslamp terwijl hem door verschillende mensehen geschenken en bloem©! aangeboden werd. Diep ondier den indruk dankte de jubilaris voor do bewezen eer en de prachtige geschen ken. Daarna ging de eorewijn rond en met el kander bracht men nog eenige gezellige uren door, waarna de jubilaris met zijn echtgenoot© por auto naar huis terugkeerde om de feestlijk- hoden thuis in intiemen kring voort to zetten. ^Donderd'ag hield do jubilaris receptie, waarvan uruk gebruik werd gemaakt. Des avonds was er feest aan huis, wat voorzeker bij menigeen in herinnering zal blijven. De heor v. d. Laan kan met groot genoegen 07' ziin feest terug zien. EEN PAARD GEVALLEN. anmorgon om half 11 is op de Gasthuisvest een paard gevallen, bespannen voor een wagen van den lieer J. A. Vernooy, te Bennebroek. Het paard bezeerde zich ernstig aan een achter poot. De wagen met meej had natuurlijk veel oponthoud en dito belangstelling van nieuws gierigen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Blijkens opgaaf in de „St. Ort.", ia, in het tijdvak van 9 tot en met 15 Meö, alhier één ge val van nekkramp voorgekomen. Te Heemstede en eisen kwam één geval van diphtheritic voor terwijl in Noordwijk 3 gevallen van die ziekte voorkwamen. Te Haarlemmermeer zijn - allen van roodvonk peoon^tatoord V OGELVREENDEN. beeft voarradig een groote sorteering gesticht te Grave, dr. Trotsenburg, dat be klaagde geheel hersteld was, doch dat zü ver moedelijk bfl verdere eenzame opsluiting weer zie* zou worden. Naar aanleiding van deze verklaring vroeg het O. M. opheffing van de schorsing en met wijziging van ziin vroeger genomen requisitoir veroordeeling tot een ge vangenisstraf van 4 maanden. met aftrek van do voorloopige hechtenis, die 4 maanden gc duurd heeft. De uitspraak is bepaald op 30 dezer. TREINROOF. Be Eet;de Kamer der Arosterdamsche recht bank veroordeelde gasteren de recidivisten Joh. Gom Heiebes en Joh. Wilh. Vermeulen, tfie fanoK gestaan wegens diefstal van 6085 in den trein tusaehen Rotterdam en ry ten nadeel© van den heer n. v. Essen, ieder tot zes jaar gevangenisstraf. Het; O. M. had tegen ieder acht jaren gevangenisstraf ge- eiseht. DE MOORD TE OSS. C'. Stroop, door de Rechtbank té 's-Hertcgen- boa ek veroordeeld tot levenslange gevangisstraf wegens moord en berooving van den veekoop man van Hees te Gas, zal 18 Juni a.s. voor het Gerechtshof te s-IIertogenbo?oh in burger be roep terechtstaan. DE E ERE DIETS TALLEN TE MAASTRICHT. Voor de rechtbank t'e Maastricht ia Woensdag opnieuw behandeld de zaak tegen A. B.. dienst bode aldaar, tegen wie op 14 Februari het O. M. een gevangenisstraf van 3 jaar had gieëischt wegensdiefstallen in de St. Mathiaskerk. De uitspraak van het vonnis in deze «aak werd toen geschorst, omdat beklaagde krank zinnig geworden was. Thans verklaarde de ge neesheer-directeur van hot Riikskranzinnigen- en meer lichaamsoefening. Dat de vervaardigers van Foster's Rugpijn Nieren Pillen zooveel doen om een Betere Gezondheid Methode te verspreiden, wekt verwondering. Zij toonen aan, dat niemand volle gezond heid kan genieten, zelfs niet met behulp St hflib-®' tSnzij hii mH medg- neipt. Rn zelfs iemand met drukke Wig- heden heeft tijd om de korte gezondheids- regel s, die zij week aan week in dit blad geven, te lezen en te beoefenen. Ofschoon zulke openhartigheid nieuw is, lijdt het geen twijfel of een der redenen van de toenemende populariteit van Foster's Pillen is te vinden in de omstandigheid, dat de vervaardigers laten zien HOE GE ZOND TE WORDEN, en wat even belang rijk is: HOE GEZOND TE BLIJVEN zonder geneesmiddel. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken hoegenaamd niet op de maag of ingewanden. Zij dienen uitsluitend voor de nier- en nrine- organen. Dit geneesmiddel is van de hoog ste waarde bij waterzucht, niergruis, rheu- matiek, steen en alle ziekten uit nier- en blaask walen ontspruitend. De kandteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echtheid. Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Haarlem verkrijgbaar bij K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147a. Toe zending geschiedt franco na on tv. van post wissel k f 1.75 p. doos of f 10.— p. zes doozen. DE KINDERCOURANT (Vervolg.) Daar verscheen aan hei einde van het plein, langs de laan, die naar de voorraad-magazijnen teidde, een man in snellen draf. De iustig stoeiende vogels vlogen weg tot ergernis van den adjudant, die den rustverstoorder met scheldwoorden overstelpte, doch deze ant- woorde „Luitenant! er is brand.... in het maga- De adjudant keerde aich haastig om en zag rond; geen spiertje rook vertoonde zich. De magazijnwacht berichtte: dat hij bespeurd had, hoe er door broeiing in het te versdh binnenge haalde hooi brand ontstaan was. Het smeulde inwendig, maar onverhoeds zou de brand uit breken. De adjudant prevelde een scheldwoord. „Geen enkel man thuis!' Dat zal wat moois word en 1" Dij ging naar de hoofdwacht en zond een mam uit om de spuitgasten met versnelden pas te laten aanrukken; vervolgens bedacht hii. dat hij bovenal het regiment zoo spoedig mogelijk moest zien. terug te roepen. De dagorder luidde: dat men het eerste uur met gesloten gelederen stapvoets zou gaan en daarna halt houden om de buikriemen der paarden vast te gespen. In vliegende vaart werd een buiten gebruik gesteld, hoewel nog sterk paard gezadeld. Een der schildwachts walde het bestijgen: de adju dant hield hem tegen. „Jij niet, maar de trompetter. Brutus rijd in galop langs den weg van Ohatellenot. Zoodra gij de achterhoede voor u ziet, moet uii steeds galloppeerende halt blazen, dat zal hen eenige minuten eerder doen stilhoudenbinnen een half uur moeten zü hier zijn of het geheele kwartier is naar de maan. Riid dus z»o snel je kunt, stuur je paard goed en pas op, dat hii ■det stort." Brutus nam zijne trompet op en vertrok. Acht minuten later reed hii als de wind /Ohitellenot door, kinderen en vrouwen ver- •ahrikt op de drempels lokkende en rustig los- •ioopende kippen ander de pooten van ziin paard /vertredende. Aan het einde van het dorp zag ;hü op grooten afstand die achterste gelederen 'der colonnen. Züa paard begon te snuiven, doch hij dreef het met ziin sporen aan. Om ge leed te wezen, nam hij ad. vast ziin trompet ter Jiand. Zoo legde hij: nog een miil in vliegende gallop af; hert dier snakte naar adem. Hoewei nog op meer dan een mijl afstands, .begon Brutus de drie korte noten van het sein tot halt houden te blazen. Zijn paard, vertraag,- de rijne schreden, maar opnieuw spoorde Bru- {tua het met beide boenen aan en het arme dier, dat die 8pov»n welke het kwetsten, met den •taart zocht weg te slaan, putte züne laatste krachten uit. Gelijk mot zijn adem vloog hem het bloed bü droppels uit de neusgaten. Thans onderscheidde Brutus het peloton der achter hoede op 1500 a 1800 meters. Men had zijn appèl moeten hooren. Het programma bevatte echter geen trompetgeschal in de achterhoede en zoo lette men er niet op. Steeds galoppeerde hii door, maag zijn ge heel uitgeput lastdier gleed uit en viel op den weg neer. Het ongeluk wilde, dat Brutus aich niet losrukken kon en zoo kwam het paard met al zijn zwaarte op het linkerbeen van den be rijder neer. Een verschrikkelijke pijn door vlijmde het vieesch van den ongelukkige. (Slot volgt.) De Beriijtnsohe kerkhistoricus Xeander (hii leefde te Duit&chland in de jaren 17891850) was tot ver buiten de grenzen van zte stad en zelfa van het land bekend om ziinverstrooid heid. Die verstrooidheid was spreekwoordelijk geworden. Men vertelt van hem, dat hii eens, op weg naar de universiteit, met een voet op het trottoir en de andere op den weg terecht kwam, en uit pure verstrooidheid den heel en dag verder zoo bleef hinken en strompelen. Thuis gekomen klaagde liü ziin nood aan zijn zuster en.vertelde haar. dat hi.j bang was, mank te zullen worden, omdat hij zoo begon te hinken. Een anderen keer klom hii in zijn bibliotheek op een adder om een boek te halen. Die ladder stond naast de vrij hooge kachel. Neander nam *t boek, stapte van den ladder op dé hoog. ouderwetsche Duitsche kachel en verdiepte er.... zich in. Zoo bleef hii zitten, terwiil ziin zustér, denkende dat hij was uitgegaan, den ladder wegnam. Toen ze eindelijk in doodoliike onge rustheid geraakte over zijn lang uitblijven hoor de ze haar verstrooiden broeder van af ziin hooge zitplaats om hulp roepen. Eens sloot, hij, in verstrooidheid, op ziin studeerkamer, de studeerlamp, waarbij hii gewerkt had. in zijn soliriibureau. Toen alles plotseling donker werd. begon hii angstig om ziin zuster te schreeuwen: „Hanncken, Hannohen. kom toch; wat is ar toch met miin oogen gebeurd, ik kan niets meer zien. Het is heelemaal donker geworden." Hannohen kwam met licht en leste het probleem op. Niet, hoe long of gii leeft, Slechts, hoe gii geleefd en gewerkt hebt, 't Nut voor de menscihheid. Geeft het leven ziin waarde. Die niots op goéd geluk waagt. Maar alles stelt op raad. Dwaalt dikwijls evenzeer, Als die alles heeft gewaagd. LIEF JANTJE: Jantje, een klein lief armelui® knaapje, bracht voor zijn onderwijzeres lederen morgen bloemen mee. Soms mooie serreb-loemen. dan weer tuin bloemen. Altijd waren zü een beetje verwelkt. Wat hinderde het? Het was de vrien delijke gedachte van h6t jongetje die men moest waard eer en. Eens toen 't jongetje orchideeën meebracht vroeg de onderwijzeres heel verbaasd: „Maar vertel me eens hoe kom je toch aan al die mooie bloemen Jantje. Je steelt ze toch niet?" „Stelen lieve Heertje nee hoor maar vader is vuilnisman." EEN BELEEFDE BOER. Een buitenman stapte in een coupé van een op vertrek staanden trein. In het compartiment had reeds een dame plaats genomen. Onmid dellijk haalde de boer een reusachtige tabakspijp uit den zak en zei, zich tot ziin buurvrouw wendend Hindert je het nooken soms? O ja, heel erg! Nou. dan mag je wel duvels gau.w maken da' je weg komt, want ik begin derekt. BIJ DEN DROGIST. Iemand bnaeht bii ©en drogist een. recept, togen doofheid, 't welk deze met zorg gereed maakte. Toen de doove naar den prijs vroeg, ontwikkelde zich het volgende gesprek Drogist (op ziin toonbank leunende, op den moest vriendieJijken toon). D© priis i® drie gul den vijftig eents. Doove Want. Vijftig cents. Hier ziin twee kwartjes. Drogist (iets luider). Drie gulden vüftig cents. Doove klant. Wel, daar ziin immers tweo kwartjes. Drogist (mot zeer sterke stem en zoo brutaal mogel k). Ik zeg drie gulden vijftig cents! Doove Want (nijdig). Wat beteekent dat toch? Ikheib je immers twee kwartjes gegeven. Drogist (voor zichzelf). Nu ga i© gang maar. Ik verdien toch nog een kwartje. UIT DEIN KINDERMOND. „Mag, ik u nog oen stuk gebak gov en?" vroeg Jantjes moedor aan eene vriendin, die op do thee bii haar was. „Doe 't niet!" viel Jantje terstond in; „u zult or ziek van worden." Moodor. Wel fooi, Jantje, schaamt go u niet. zoo te spreken I Jantje. Wol mama, zoo spreekt u altijd togeu mij. als ik nog een stuk kook wil hébben, en ik kan wel viermaal zooveel eten als mevrouw Groen. HET OKSHOOFD EN DE FLEiSCH. Men geeft u oen okshoofd mot wiin en eene fl&sch, en men stelt u de vraag, hoe gie do flesch zult vullen uit het spongat, zonder ander hulp middel dan de flesch zelve. Wij £11 Ziehier de oplossing: Als het okshoofd goed vol wijn is; vult ge die flesch met water: hierop sluit ge den hals met den vinger en dompelt dien in het spongat, terwijl ge de flesoh het.onderste boven keert: hierop neemt ge den vinger van den hals en laat de flesch ©enigen tijd zoo staan, (De de teekening)ge zult dan zien dat de wijndie lichter is dan. het water, langzamerhand dit laatste in do flesch vervangt, zoodat ten slotte de flesch vol zuive ren wijn is. terwül hot water zich in de oks hoofd heeft begeven. Beste vriendjes en vriendinnetjes. Hier volgen wederom eenige raadsels waar van wij in do volgende „Kinderkrant" dé op lossingen zullen bekend maken. M«n doe ieder maar weer z'n best om ze zelf op te lossen. 1. Neem een voorwerp dat do hengelaar gebruikt en snijd er dien kop aft neem efen liohaamsdeel en aniid dia ar ook dien kop af. Voeg dan de twee verkregen atukken büeen tot een Europeeech land. 2. Ik besta uit vier letters en ie k.Hpt mi] vindien bii een vuurepuwenden berg. Laait mj$n eerste twee letters Van plaats verwisselen, dan krijg ie den naam van een bekend veldheer uit de geschiedenis. 8. «960 9 0 0 0 Vul de hierbovenstaande figuur zóó in, dat op iederen regel een mensch van. vreemden volksstam te lezen komt. De rij kruisjes moet dan van boven naar beneden den naam van een Weur vormen. 4. Schrijf je mj met een m, dan word ik door wind of water in beweging gebracht: schrijf je mü met p dan ben ik een land in Europa dat door andere landen geregeerd wordt. Als afgesproken: hier volgen de oplossingen der raadsels die wii de vorige week opgaven; 1. Kan - Arie, kanarie. 2. Duit - duif. I 3. P on D A iv A N ew A T ijge R O xfor O F aicke L F anfar E E lb E L a M 4. Ponjaard - postpaard. Ons ruil- en verzamelhoekje is bestemd voor hen onder onze vriendjes en vriendinnetjes, dié door ruilhandel hun verzamelingen vain plaatjes, postzegels, briefkaarten, munten enz. wenschen aan te vullen. De rubriek beperkt zich dus niet alleen tot Ver- kade'a-plaatjes. Van HiEe's-plaatjee enz., zooals men wellicht zou denken. Een jongen of meisje, die b.v. postzegels, a an zich tk aarten of munten van Peru wil inruilen tegen postzegels, aan- zichtkaarten of munten van Australië, kan ook terecht. Om van ons ruil- en verzamelhoekje gebruik te maken, zendt men ons dan maar een briefje, waarin duidelijk staat geechr©ven_ wat men wenscht. met) vermelding van volledigen naam en adres. Dan zetten wii dat in de krant en de verzamelaartjes of verzamelaarstertjes weten dan waar zü elkander kunnen vinden. De briefjes moeten in enveloppe^ gezonde1) worden: Aan de redactie van do Kinderkr»® van de „Nieuwe Haarlemsche Courant," Nfl saulaan 49, Haarlem,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 10