Opgave Kunstlicht. BRANDHOUT. DE DAG WITTE SCHOENTJE! BUITENLAND P. W. TWEEHUIJSEN, f iS Distributiebedrijf Haarlemmerliede c.a. heden te Halfweg, a 2/2 cent per K.G. PARAFFINE en LIJNZAAD. WOENSDAG 23 MEI 1917 4ISTE JAARGANG No. 9342 Mie betalende abonnés op dit Blad In bet bezit van een^Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f 500 bij overlijden, f300 bij verlies van een hand of voet, 250 bij verlies van een oog, f 125 bij verlies van een duim, 75 bij breuk van een arm of been, f 100 bij verlies van een wijsvinger, f 2ts bij verlies van een anderen vinger. De uitfceering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsclie Alo-emeene Verzekeringsbank" te Schiedam. (De voor 1 October 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldig) Te Adlershof bij Potsdam (40 K.M. van Berlijn) is een munitiefabriek in de lucht gevlogen. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. De Directeur van het Gemeentelijk Levens middelenbureau te Haarlem, verzoekt een ieder, wiens woning niet van gas of elec- trisch licht is voorzien, vóór of uiterlijk op 25 Mei 1917 daarvan schriftelijk opgave te doen ten zijnen kantore Jacobijnestraat No. 24 (bus No. 3). 765 De Directeur, voornoemd F. DE JONGE De Gemeentebesturen van Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Schoten, Haar- emmerliede c.a., Spaarndam en Bloemen- daal maken bekend, dat de maximumprijs van JAVA- en S1AMRIJST is vastgesteld op 28 cent per half K. G. 776 De Gemeente-besturen van Haarlem, Bioemendaal, Heemstede, Haarlemmerliede, Bennebroek en Spaarndam maken bekend, dat door den Minister van Landbouw, in dato 21 Mei 1917 verboden is: 1 e. de aflevering en het vervoer van Paraffine tenzij dit geschiedt voor den dienst van leger of vloot of wel daartoe schriftelijke vergunning is verleend door de Toe wij zings Commissie voor Kaarsen Schemerlichten en dergelijke; 2e. Lijnzaad te vervoeren, te verkoo- pen of af te leveren. Van dit verbod kan dispensatie worden verleend door de Rijks Commissie van Toezicht op de Vlasvereeniging, Korte Voorhout 13 te 's Gravenhage. 765 De Tweede Kamer, js gisteren begonnen met de behandeling der interpellatie-Mar - chant. Uit de verklaring van den minister president blijkt, dat het geheeie kabinet de oproeping der Landstormklasse 1908 met zijne verantwoordelijkheid dekt. Heden voortzetting der debatten. Opbrengst der Rijksmiddelen over April 1917: f 18.246.251.43 t.o. f 15.941.257.951/3 in April 1916. In de haven van Botterdam is een aantal schepen gereedgemaakt om voor de Regee ring graan te halen uit Amerika. Do ürentscke veenbrand duurde gisteren rrog steeds voort. Naar schatting zijn in het geheel 20 menschenlevens verloren gegaan. Weer is een Nederlandsch stoomschip inde vrije vaargeul door een duikboot beschoten. Twee. Nederlandsche deputaties zijn naar Berlijn vertrokken om met de Duitsche re geering te confereeren over. de gevaren in het zeevisscherijbedrijf. Van de oorlogsterreinen is er heden geen nieuws van beteekonis. Slechts van lucht gevechten op groote schaal in Champagne dient melding gemaakt. De omwikkeling van de politieke crisis da luiddenrijken gaat voort. Het kabinet flissa in Hongarije is afgetreden. A olgens een officieel nog niet bevestigd bericht zou Brazilië besloten hebben de neutraliteit op, te geven ©u Dultechland den Oorlog te verklaren. In Zweden heorsoht groote opgewonden heid. Drie Zweedsche stoomschepen de „Tes ter! and", „Viken" en „Asten', zijn, op weg van Engeland naar Zweden, door een Duit sche duikboot getorpedeerd. Er. kwamen 10 ttenaohen bij om het leven. De Zweedsche cegeering diende een protest in. Te Lissabon brak een hongeroproer uit werden winkels geplunderd. De troepen beschoten de menigte, 10 dooden, 50 ge- Wond. De orde werd hersteld. De Hongaarsclie stad Gvoengoes staat in «rand. WERELDBRAND DE NADERENDE POLITIEKE CRISIS. - STILTE AAN DE FRONTEN GEVECHT S BESCHRIJVINGEN. Een zéér teekenend staaltje van den machtigen invloed dien von Heydebrandt, de conservatieve leider in Pruisen uitoefent, is wel het volgende: Hij zóu dezer dagen te Herford spreken, en die rede zou zijn een onderdeel van zijn grooten veldtocht tegen den Rijkskanselier. Wat in ieder ander land een onmogelijkheid lijkt, gebeurde hier; Het spoorwegbestuur zorgde voor extra- buurttreinen, opdat zoo velen mogelijk deze ver gadering zouden kunnen bezoeken. Naar aanleiding hiervan merkt de „rranki. Ztg." op: „Hoewel het Ministerie van Spoor wegen nog pas verklaard heeft, dat dit jaar wegens verkeersmoeilijkheden zelfs met Pinksteren geen extra-treinen konden toegestaan worden, schij nen de autoriteiten te Herford een conservatieve vergadering voor zoo'n gewichtige gebeurtenis te houden, dat zij de Ministeriëele beschikking mee- nen over het hoofd te mogen zien. Wij hebben van zoo'n tegemoetkoming bij vergaderingen van andere politieke partijen nog niets gehoord. Men behoeft dus niet te vragen over welken machtigen steun, ook in bestuurskringen, von Heydebrandt beschikt. De door hem begonnen actie is wijdvertakt Opmerkelijk is, dat uit Hongarije bericht komt over het aftreden van het kabinet-Tisza. Het ver band tusschen dit feit en den conservatieven veld tocht is nog niet duidelijk; maar het heengaan "van dit kabinet, zoo spoedig na de ontmoeting tusschen den Duitschen Rijkskanselier ai den Oostenrijksch-Hongaarschen minister van buiten- landsche zaken is toch opmerkelijk. Er is overigens een ©ogenblikkelijke stilstand in von Heydebrandts campagne, die samenvalt met een stilstand op de fronten. De verschillende persbureaux benutten deze pauze om beschrijvingen te geven van de jongste gevechtsacties. De voornaamste dezer beschrijvingen volgen hier. Van Engelsche zijde: Onze nieuwe stellingen in de Hindenburg- linie, ten noordwesten van Bullecourt, hebben wij, zonder dat de vijand ons daarbij kon storen, geconsolideerd. Alle inlichtingen bevestigen, dat de vijand bij de jongste gevechten in dit gebied zware ver liezen heeft geleden. Met uitzondering van een sector, omstreeks 2000 meter onmiddellijk ten westen van Bullecourt, hebben wij thans de geheeie Hindenburg-linie bezet van een punt een mijl oostwaarts tot Atrecht toe. Gisteren heerschte er een groote luchtactiviteit. Wij voerden een reeks gelukkige aanvallen uit Onze vliegtui gen werkten met de infanterie vruchtbaar samen en bestookten de vijandelijke loopgraaflinie met machinegeweervuur. Zeven Duitsche vliegtuigen zijn in luchtge vechten neergestort binnen onze linies. Acht an dere zijn neergeschoten, zonder dat wij konden nagaan waar zij neerkwamen. Een vijandelijke machine is door ons afweer- feschut neergehaald. Vier onzer vliegtuigen wor- en vermist Van Fransche zijde: De Franschen hebben 'n schitterende operatie uitgevoerd op den uitersten rechtervleugel van het slagveld aan de Aisne en in Champagne, waardoor zij in het bezit zijn gekomen van de feheele keten van stellingen, die het dal van de uippe tusschen Auberive en Nauroy beheerschen. De het verst naar het zuiden gelegen Mont sans Nom viel reeds op 17 Mei in handen der Franschen. De hoofdketen, die ten zuiden van het dorp Moronvilliers van west naar oost loopt en eene gemiddelde hoogte van 800—900 voet heeft, werd gedurende de volgende dagen aange vallen. De zuidelijke hellingen der hoogten en de meeste toppen zijn thans door de Franschen bezet. De keten bestaat, in het westen beginnend, uit de volgende toppen: Mont Cornillet 784 voet, Mont Blond 829 voet. Mont haut 964 voet, de Casque 907 voet, de Teton 870- voet. De keten is iets meer dan drie Engelsche mijlen lang, (ruim 4800 meter). Bij den aanval van gisteren kwamen wij over de toppen heen en ver genoeg op de noordelijke hellingen, om ons in het bezit te stellen van alle waarnemingsposten, vanwaar wij de posities tot Mont Fayerger in het noorden en de hoogte van Nogent 1 Abbesse en Berru in het westen onder vuur kunnen nemen. Nu wij de Moronvilliers-hoogten beheerschen, is deze stelling tot een hoogst onaangename buur geworden voor de posities der Duitschers in het westen, vanwaar zij Reims langzaam stukgeram- meid hebben. De Moronvilliers-hoogten vormden een bastion, waarop de vijand de veiligheid van zijn uitersten linkervleugel op het Aisne—Cham pagne-slagveld gebaseerd had, evenals het Craonne-plateau net bolwerk van zijn rechter vleugel vonnt. Terwijl de vijand gisteren op de krachtigste wijze beproefde pns uit de beheer- schende positie te drijven, die wij op het Craonne- plateau veroverd hebben, is hem het bolwerk, waarop iijn linkervleugel steunde, vrijwel geheel ontnomen, overwinning, die de Franschen gisteren op de Moronvilliers-hoogten behaalden," kan vér strekkende strategische gevolgen hebben. Het aantal gevangenen steeg tot over de 1000, onder wie 28 officieren. Wij vonden de veroverde Duitsche loopgraven en schuilholen vol lijken Onze eigen verliezen zijn gering. Van D u i t sc h e zijde Gisteren waren de vliegeniers aan weerszijden op de voornaamste gevechtsfronten buitengewoon bedrijvig. In Champagne ontwikkelden zich in verbinding met de nieuwe Fransche aanvallen, ware luchtgevechten. Nadat tegen den middag een gezamenlijke verkenningsaanval van sterke vijandelijke eskaders afgeslagen was, bracht de vijand 's namiddags een zeer groot aantal jacht vliegtuigen bijeen en liet deze gelijktijdig aan den strijd der troepen deelnemen. Onze vliegeniers gingen de vijandelijke in gesloten eskaders tege moet en drongen hen na hevige gevechten over de linie terug. De vijand verloor veertien vliegtuigen. De eerste luitenant von Tetschek schoot daarbij zijn twaalfde vliegtuig neer. Een onzer jachtgroepen schoot bij een aanval op Bouvancourt (noordoostelijk van Reims) 5 vijandelijke kabelballons in brand Van Oostenrijkksche zijde: Evenals op den vorigen dag, was ook gisteren de voornaamste inspanning van de Italianen ge richt tegen den sector van Vodice tot den Monte Santo. Op de vlakte van den Karst, waar de wederzijdsche artillerie den geheelen dag werk zaam was geweest, nam eerst tegen de avond uren het geschutvuur in hevigheid toe. De Oos- tenrijksche troepen, die den Monte Santo verde digden, hadden echter een buitengewoon moeilij ken dag. Hoewel de Italianen in getalsterkte in de meerderheid waren kwamen de Oostenrijkers echter als overwinnaars uit den strijd. Reeds in de eerste morgenuren werd op der z.g Klooster sector, waar zich de troostelooze ruïnen van het beroemde, thans geheel vernielde bergklooster bevinden, een vernietigend vuur van kanonnen en mijnwerpers van alle^kalibers gericht. Om half- negen in den morgen deed de Italiaansche infan terie haar eersten aanval maar het vernietigend vuur sloeg haar terug Opnieuw begon daarop de Italiaansche artillerie in een tot groote kracht gestegen trommelvuur te woeden tegen de Oosten rijksche loopgraven. Deze werden volkomen weg gevaagd. Toen echter de Italianen onmiddellijk daarna tot een tweeden stormaanval overgingen, ontving de Oostenriiksche infanterie hen met een razend geweer- en machinegeweervuur. Op twee plaatsen gelukte het den Italianen binnen te drin gen, maar bij een tegenaanval werden zij weer uit het veroverde gedeelte geworpen. Op den Monte Santo brak de Italiaan sche aanval in het vernietigend Oosten- rijksch vuur. Het resultaat van den negen den dag. van den slag was dus, dat de Oos tenrijkers in het bezit van al hun stellingen bleven en de Italiaansche pogingen mis lukten. Tevergeefs hebben Italiaansche vliegers, die met prijzenswaardig élan manoeuvreer den, zich ingespannen om bij de Oostenrijk- sche artilleriestellingen te komen en deze met bommen te vernietigen. De Oostenrijk- sche vliegers daarentegen bleken daartoe wel in staat en in luchtgevechten bleven zij vijfmaal overwinnaars. Van Italiaa nsche zijde Doordat de Italiaansche druk ernstiger wordt op het ïsonzofront en stelselmatig het Oostenrijksche verzet blijft overwinnen, houdt het Oostenrijksche bevel vast aan het afleidend optreden op het Trentino-front. Van Tonale tot het Sugana-dal waren de Oostenrijksche batterijen werkzaam. Alle aanvallen van stormdetachementen misluk ten echter. Van veel meer boteekenis was echter de aanval op de stellingen van den Pasubio. De voorbereiding begon gistermiddag te 5 uur met een hevig vuur uit geschut van klein en gemiddeld kaliber op den ceritralen sec tor der Italiaansche linies. Na een uur ver minderde het vuur en werd na 7 uur her vat en met toenemende kracht voortgezet gedurende verscheidene uren. Even na mid dernacht begon een verwoede aanval. Krach tige colonnes van de Kaiserjagers, dc beste Oostenrijksche bergtroepen, wierpen zich met groot élan op de Italiaansche linies. Maar het moorddadig Italiaansche spervuur en het doeltreffend optreden de,r Italiaan sche infanterie bracht de Oostenrijkers tot- staan. Na een langdurigen, zeer levendigen strijd, die zich gedeeltelijk ontwikkelde tot een verbitterd handgemeen in de Italiaan sche loopgraven, werden de Oostenrijkers in wanorde teruggew°rpen naar hun eigen stellingen. Het doel van het Oostenrijksche opper bevel om op den Pasubio een tactisch succe3 te behalen, teneinde het Italiaansche opper bevel te verontrusten en in zijn vrijheid van actie te belemmeren is dus volkomen mislukt. Ook de a^eï~®ade aanvallen op den mKarst, op heuvel 2Uo en heuvel 144 wer den met zware verliezen afgeweerd. Kapitein Barracca heeft gisteren zijn lie Oostenrijksch vliegtuig neergeschoten. Een ander toestel werd neergeschoten door den commandant der infanterie I'ierruggero Pic- cio. ENGELAND. HET IERSCHE VRAAGSTUK. Eeuwen lang reeds duurt de lijdensgeschie denis van het Groen© Erin, on de schuld, die deswege op Engeland drukt is zwaar. .Toen de oorlog uitbrak, stond Engeland juist op het punt zijne fouten zooveel mogelijk goed te maken en aan dc leren het verlangde zelf bestuur te verloenen. De liberale regeering had tegen den wil der lxirds do Hoine-Itulewet doorgedreven, nadat eerst door een jaren- langen strijd de macht van het hoogerhuis gebroken was. De invoering van het Ier- sche zelfbestuur vvaclute nog slechts ep een nieuwen regeringsmaatregel, waarmee ge draald werd.omdat de reactionnaire mach ten in Engeland het^ verzet van de protes tantsche minderheid in Ierland tot een gere gelde fronde hadden georgan.seerd, die dreig de bij invoering van I, zelfbestuur een bur geroorlog 'te doen ontbranden en Home Rule tot een mislukking te maken. Sir Edward Carson, de „ongekroondo Koning van Uister," nu minister van marine, voerde het vei zot aan, 'bereidde den burgeroorlog voor. De oor log vond aldus do voornaamste binnenland- sche quaestie van het Vereengd Koniinkrijk onopgelost. De 'gevolgen bleven niet uit. Terwijl do koloniën overzee zch „loyaal" betoonden en troepen 'zonden, kwam het Iersche volk in verzet en een bloedige opstand, gewekt dooi de 'zoogenaamde Fenians (leden van het Sinn Fein-genootschap) bracht een ernstige crisis, de ernstigste, die eenige oorlogvoerende natie tijdens den oorlog gekend heeft, tot op den dag der Russische revolutie. De opstand werd in bloed en vuur gesmoord, maar het vraag stuk bleef onopgelost en verzwakte Enge- land's macht in den oorlbg, al was het alleen maar omdat men den dienstplicht in Ier land niet durfde invoeren, ofschoon zelfs de koloniën zich opmaken om haar mannelijke bevolking door dwang naar de loopgraven te zenden. Aan pogingen tot oplossing heeft het niet ontbroken, want iedereen in Engeland voelt welk een bespotting het is, dat Groot-Brit- tanje aan het hoofd der geallieerden vecht voor ond -i en kleine naties, terwijl het zelf een kleine natie, volgens haar eigen oordeel, sinds eeuwen onderdrukt. Lloyd George zelf heeft reeds vóór hij premier was een poging' tot oplossing gewaagd, maar even als alle andere is ook deze afgestuit op de onverzoe 1 khcid van de nationalisten eener- zijds die in beginsel van geen uitsluiting der protestantsche Ulster-provinciën willen we ten, en van de Ulster-mannen, gesteund door de Engelsche unionisten en conservatieven, aan den anderen kant, die zioh aan geen Iersch bestuur willen onderwerpen, welke waarborgen zij ook verkrijgen. Nu eindelijk heeft Lloyd George er iets op gevonden: wij Engelschen, zegt hij, kunnen u, Ieren, de oplossing niet brengen; komt gij samen in een eigen conferentie en bos'ist gïj zelf uw geschil, jnaar doet het snel. want de kracht van !h©t rijk-in-oorlog lijdt ernstig door uw krakeel!" Dat heeft Lloyd George eergiste ren gezegd, (nadat zijn laatste voorstel voor een schikking verworpen was, en nu roept bijna de geheeie Britsche pers dat de oplos sing van de moeilijkheid te verwachten is. Voor iemand die huiten de kwestie staat, schijnt bet pnnt in geschil nogal onbeteeke- nend, vergeleken althans hij de geweldige dingen waarmee de wereld zich sinds drie jaar bezig houdt en die bü den vrede hun oplossing moeten vinden. Ierland bestaat uit vier provinciën: Munster, Leinster, Con- naugbt en Ulster. De eerste drie zijn katho liek, Ulster deels Katholiek, deels protes- tantsch. Ulster telt negen graafschappen, waarvan er drie overwegend katholiek zijn, twee overwegend protestant en vier ge mengd. Dat is alles. Is dit een bezwaar om aan Ierland in zijn geheel zelfbestuur te ge ven onder een regeering en parlement in Dublin? Er zijn meer landen in deze weeld waar een kleine minderheid een anderen godsdienst belijdt dan de meerderheid, zon der dat er aan onderdrukking gedacht wedt, en vermoedelijk zal er bij do vredes onderhandelingen beslist moeten worden over het lot van landen waar de godsdienst kwestie heel wat ingewikkelder is dan in Ierland. Te meer omdat hier toch nimmer van volledige zelf-regeering spake zou zijn, maar alleen van een beperkt zelf-bestuur, terwijl de regeering van het protestantsche Engeland (waar ook katholieken wonen, die niet onderdrukt worden!) de noodige con trole zal uitoefenen. Maar voor de Ieren in Ulster is het denkbeeld om in boe geringe mate ook onderworpen te zijn aan een re geering in Dublin, die natuurlijk onder ka tholieken invloed zal staan, een gruwel en de heer Carson had er een burgeroorlog v -or over om die ..ramp'' te voorkomen. Anderijds bedanken de nationalisten on der Redmond er voor naar de pijpen te dan sen van die onbeduidende minderheid in enkele Ulstersohe graafschappen en om ha rentwil de eenheid van bestuur in Ierland te splitsen. Zóó kwam het, dat de oplossing uitbleef, omdat de regeering niet aan een krachtig optreden tegen de weerbarstige Ulstorianen dacht, hoezeer ze dat herhaaldelijk wél deed tegen de overweldigende Katholieke meer derheid der bevolking. Lloyd George, die liet heel goed bedoelt, wil dus nu trachten te bereiken dat de Ieren zelf het zaakje bekokstoven. Hij heeft dienaangaande in het Lagerhuis het volgende verklaard: Alle mislukte pogingen om de Iersche kwestie te regelen hadden dit gemeen, dat zü van de Engelsche regeering uitgingen. Het kabinet heeft daarom besloten, de Ieren nu zelf uit te noodigen, met voorstellen te komen. Tot dusver is alle initiatief van En geland eu allo kritiek van Ierland uitge gaan. Zoodra de Ieren echter zelf tegenover het vraagstuk staan, zullen zij de hinderpa len en moeilijkheden goed zien. De regee ring stelt voor dat Ierland op eigen hand zal trachten zijn regeeringsvorm te vinden. Die proef is in Canada. Australië en Zuid- Afrika gelukt en spr. vermoedt dat het ook in Ierland mogelijk zal blijken. Hij stelde daarom voor onverwijld in naam van de kroon een Iersche conventie in Ierland bij een te roepen om aan de Engelsche regee ring en liet parlement een grondwet voor tie regeering in Ierland binnen het rijk voor te leggen. In die conventie moeten alle stan den en belangen in Ierland, met inbegrip van de Sinn Feiners, vertegenwoordigd zijn, hij moet in werkelijkheid het geheeie leven en alle strooomingen in Ierland weergeven. De Iledmondisten, O'Brienisten, de Unio nisten uit Ulster en uit 't Zuiclen en de Sinn Feiners zullen er allen hun inzichten ten beste kunnen geven. Zooveel mogelijk zul len de afgevaardigden worden gekozen door 't lichaam, dat zij vertegenwoordigen, maar waar zulks onmogelijk is en er kunnen gevallen zijn, die het wensehelijk maken mannen af te vaardigen die misschien niet door een der genoemde categorieën zouden worden gekozen zullen andere maatrege len worden genomen, om de vertegenwoor diging van zulke elementen te waarborgen. Spr. gaf in overweging den voorzitter door de kroon te laten benoemen en de bespre kingen te houden op de wijze als hij in zijn brief aan Redmond had. aangegeven. Dc partijen die genoegen nemen met de conventie verbinden ?ich daardoor tot niets, maar elk is gehouden zijn best te doen als Ier, als patriot cn als man van eer, om het geschil tot een oplossing te brengen. Indien een vergelijk wordt verkregen over denaard Barteljorissiraat 27. TEL. I770V en den omvang der Iersche conslitul idaur zal de regeering alle stappen doen die aoo- dig zijn om daaraan wetskraebt te geven.^j Lloyd George drong er op aan, dat de ver A gaderingen der conventie zullen geheim zijn: J De uitnoodigingen zullen binnenkort wor-'y den rondgezonden. De regeering beseft dat een vergelijk het s|j brengen van den oorlog tot een goed eindeV ten zeerste zal begunstigen; zij ontvangt voor die meèning van verschillende zijden'..! tal van bewijzen. Hughes heeft die over-jj weging steeds op den voorgrond geplaatst.® De Ieren zijn hartstochtelijk vrijhoidli-1 j vend en wij willen hen zich zien scharen1:! de zijde der geallieerden en wij willen niet, j dat zij verdeeld blijven door tegenstrijdige,, 8 gevoelens. Wij zullen al onze krachten noo-£;J dig hebben om een zege te behalen, die c)r-1 gebrachte offers waard is. Het rijk kan dez wonde, die zijn krachten ondermijnt, niet ongenezen laten. Spr. deed een beroep op :'"j den vaderlandslievenden geest om ze te hel-^' pen heelen (toej.) Van Iersche zijde werd het voorstel zet-r,, goed ontvangen door de Katholieke natio- nalisten. Redmond, hun leider en woordvoerder, her- innerde, dat drie achtereenvolgende regee--] ringen, vier mislukte pogingen hebben ge-ijl daan om een schikking tot stand te bren-'.1 gen. 't Voorstel van nu opent echter geheel- nieuwe gezichtspunten. Ierland wordt thans'A zelf gevraagd om voor eigen land een con- .''j stitute ite ontwerpen. Spr. was overtuigd dat j,'~ elke Iersche groep gaarne aan de conventie ,5 zou deelnemen. Deze moet niet alleen vrij ijl zijn, maar alle groepen omvatten: graaf- J schapsraden, kamers van koophandel, ker kon, het onderwijs, de Iersche pairs en de,.j onderscheidene politieke partijen. Spr. waaj,- bereid toe te stemmen in een beperkte ver-; tegenwoordiging van de Iersche partij, een';' even ruime vertegenwoordiging van de Ul sterpartij en in een milde vertegenwoor- .'I diging van de Sinn Feiners. Redmond kon zich vereenigen met het voorstel om een klein deel der conventie te laten kiezen y' (door de kroon?) en ook met de keuze door de kroon van den voorzitter, die naar hij j.j hoopte, een man van ruim inzicht, beproef- de ervaring en erkende onpartijdigheid zal 'j zijn. Spr. was vast overtuigd dat het resul- ,':j taat der conventie een zegen voor Ierland en het rijk zal zijn. Hij hoopte van heeler !:,1 harte, dat dc conventie bezield zal zijn van den echten geest van verzoening tusschen "j alle Ieren. Lonsdale, die uit naam der Ulsterpartij 't ;s| woord voerde was nogal terughoudend en zei: het heele voorstel zal 't volk in Ulster worden voorgelegd met de vermaning, het nauwgezet na te gaan. De menschen in UI- ster zullen zich door dezelfde vaderlands lievende drijfveeren laten leiden als hen steeds hebben geleid. Ofschoon lxij er niet yj het volle vertrouwen in heeft, dat de con- ventio het aangewezen doel zal verwezen- lijken, zullen liij en zijn medestanders niet de verantwoordelijkheid op zich laden van de deur voor deze poging in het slot te werpen, - William Obrien toonde zich wel met het voorstel ingenomen, maar waarschuwde de regeering, dat er groote moeilijkheden te overwinnen zijn bij de verkiezing of benoc- tning van de conventie. VERSPREIDE BERICHTEN EEN GEVECHTSEPISODE. In de „Vorwarts" wordt, naar Wol ff seint, de volgende gevechteepisode vertelt: Bij Roeux bezette een compagnie 'e nachts |J 200 M. van een geducht in elkaar geschoten -| loopgraaf. Terwijl de manschappeu hard werkten om hun stelling in staat van ver dediging to brengen, groeide het vijandelijk vuur tegen den morgen tot trommelvuur 1 aan en sloot de stelling volkomen af. Om 10 q uur 's-morgens vielen de Engelschen over 't i[ geheeie front aan in verschillende golven, i Tot 300 M. naderde zij het volgende oogen- blik waren zij vernietigd. Tegelijkertijd ten oosten van het station van Roeux oprijden de „tanks" werden door de Duitsche artil lerie onder vuur genomen en verdwenen j spoedig weer. Toen de compagnies-commandant 's-mid- dags zijn menschen telde waren er nog twee officieren eu 87 man over. Inmiddels begon de munitie te verminderen. In den loop van den middag beproefden de Engelschen nog J viermaal de stelling te naderen, maar wer- J den telkens door de zwakke bezetting af- I geslagen. Tegen den avond rukten 2 Engel- ij sche compagnieën met twee mitrailleurs aan |J en zetten zich 300 M. rechte voor de stelling 1 I vast, terwijl zoowel van links als in het een- truw sterke tirailleurslinies voorwaurte gingen. De toestand werd uiterst kritiek. Toen snelden een musketier en vier man niettegenstaande liet hevige vuur naar den loopgraaf rechte en een onderofficier met vier man naar de linkerloopgraaf, en be-j werkten deze met handgranaten, terwijl dnj i I rest vanuit do stelling een uiterst bedaard en juist gerioht vuur ojpenden. Tenslotte werd de kleine schare door oen aanval ln| front en van rechts on een dreigende orn-j vatting van links gedwongen langzaam dooU| het versporriDgsvuur terug te trekken op 'n' achterwaarts gelegen loopgraaf, waar het overschot opnieuw stelling nam. HOLLANDSCHE VRIJWILLIGERS IN T FRANSCHE LEGER. Zooals men weet bestaat te Parijs een oo- mité voor het engageeren van Nederland sche vrijwilligers, onder Presidentschap van J den heer E. Bontelje. Bij het uitbreken van den oorlog hebben zich honderdon neutralen HAARLEMSCHE COURANT 752 119

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1