DE DAG WITTE SCHOENTJE Aardappejen- kaarten. BUITENLAND ELCK WAT WILS P. W. TWEEHUIJSEN, DONDERDAG 24 MEI 1911 4ISTE JAARGANG No. 934' Alle betalende abonnés op dit Blad in het bezit van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f 500 bij overlijden, f300 bij verlies van een hand of voet, f 250 bij verlies van een oog, f 125 bij verlies van een duim, f 75 bij breuk van een arm of been, f tOO bij verlies van een wijsvinger, f 25 bij verlies van een anderen vinger. De uitfceering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche Atgemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór October 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldig (Et nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAP Burgemeester en Wethouders van HAAR LEM: besluiten: Ten aanzien van alle winkels in deze 8 «rm een te ontheffing te verleenen van het rbocl om de winkels voor het publiek geopend te hebben op 25 Meï 1917 nè tóes namiddags 4e 9 uun en op £6 Mei d.a.v. wóón des vóon- middags 4e 4 uun. 79s De Directeur van het Levensmiddelen bureau brengt onder de aandacht van het publiek, dat in overeenstemming met het door den Minister vastgestelde rantsoen de thans in hun bezit zijnde aardappelen- kaarten, moeten strekken tot bet laatst van de maand Juni. Met de op nieuw uit te geven aardappe len-kaarten, die gekleurd zullen zijn, kunnen eerst in Juli aardappelen gekocht worden. De Directeur, voornoemd 800 F. DE JONGE. Aan het Westelijk front weer een klein succes der Franschen. Volgens een bericht zou Pétain ook het opperbevel der Engelse he troepen krijgen. De teekenen, dat de Duitschers een verde ren terugtocht overwegen nemen toe. Men kan er echter geen staat op. maken. Een bericht uit Weenon meldt, dat er een groote infanterie-slag wtoedt op de Karstho og vlak te. verband met den kolennood Jieeft d© m minister van T>. N. en H. In een circulaire aan »lè burgemeesters andermaal maatrege len aanbevolen om het verbruik van gas en eleetriciteit door particulieren tot het aller uiterste te beperken. De Ned. tjalk .JVoorwaarts," thuisbehoo- rende te Groningen, is tot zinken gebracht. Een tankstoomschip met petroleum js in IJmuiden binnengekomen. Een pndor, even eens met petroleum, wordt vandaag verwacht. WERELDBRAND DE NADERENDE POLITIEKE CRISIS - PAU SELIJKE VREDESPOGINGEN? - DE STRIJD IN FRANKRIJK EEN SLAG OP DEN KARST DE ZEE-OORLOG. Onverpoosd zet von Heydebrandt zijne door vele stille krachten gesteunde campagne tegen den Duitschen Rijkskanselier voort, Hij valt zoowel de binnenlandsche politiek als de buitenlandsche aan in de lezingen welke hij in Pruisen houdt en wier inhoud op het volgende neerkomt. Zijn verwijt geldt niet het feit, dat de regee ring poogt de soc.-democratie en de door haar vertegenwoordigde volkslagen recht te laten wedervaren. Hij wil niet ontkennen, dat de hou ding der soc.-democraten, sinds net uitbreken van den oorlog aangenomen, waardeering ver diende al was het aannemen van die houding volstrekt geen bijzondere verdienste, maar slechts een plicht, de plicht die door alle Duitschers ver vuld wordt. Neen, het verwijt van den spreker geldt iets anders. „Dat waarover wij ons beklagen en wat wij betreuren is, dat men de beginselen en de doel einden der soc.-democratie die berusten op een heerschappij der massa, die ons Pruisen in een algemeenen eenheidsstaat omzetten willen, waar in niet de Koning en de Duitsche Keizer, maar een parlement regeert dat tegen deze begin selen geen front gemaakt wordt, en dat men het niet aandurft tegenover die volksmassa de andere te plaatsen, die God zij dank in Pruisen en Duitschland dan toch nog de meerderheid vomt; dat men niet den moet beeft zich met een klinkende leus aan het hoofd te plaatsen van de nationale beweging buiten zoowel als binnen en een „halt!" te roepen op den weg die ons, mijn geëerde toehoorders, naar den afgrond brengen moet als dat zoo voortgaat. Dat is mijn overtuiging. „Dat is de zorg van memgen goeden 1 ruis en Duitscher, dat zij zich afvragen wie regeert eigenlijk op dit oogenblik in het Duitsche rijk Regeert onze Keizer en Koning nog, of regeert de neer Scheidemann de wereld? Dat is de bange vraag Naar aanleiding van Bethmann Hollweg s laatste uitlatingen over de oorlogs-doeleinden zegt von Heydebrandt: „Het neerdrukkende in dezen toestand is, dat wij van de plaats die leiding diende ie geven steeds maar een vaag weifelen en „ik wil niet het eene, en ik wil niet het andere vernemen, maar geen leiding bemerken, dat wij geen zelf- bewusten, persoonlijken, krachtigen wil bemerken, noch tegenover het streven der sociaal-democra tie, noen tegenover de weeke internationale ver- broederings-ideeën, die thans het teeken vormen waarin de toekomst staat; dat is het wat ons ongerust maakt." Von Heydebrandt betreurde het voorts, dat de conservatieven te dezer zake geheel alleen ston den, dat de andere partijen de leiding des rijks niet wilden aanvechten en dat zelfs uit de krin gen dier andere partijen met een revolutie ge dreigd was. „Ziedaar de gevolgen ervan, als men een der gelijke politieke richting zoo lang duldt tot zij zich alles maar durft veroorloven! Maar tegen over die banier willen wij thans de nationale banier ontplooien! Zoo ver is het nog niet met ons gekomen, dat men bij ons met de revolutie dreigen mag! Zoo ver als in Rusland is het met ons nog niet gekomen." De toeleg is duidelijk: von Heydebrandt roept het roode spook op om de machthebbers in Prui sen en Duitschland bang te maken voor de poli tiek van den Rijkskanselier. De conservatieve leider schijnt bij zijn strijd den hoofdaanval tegen den Rijkskanselier te wil len uitvechten op het front van den Bondsraad. Dit zeer conservatieve lichaam biedt inderdaad de beste kansen voor von Heydebrandt. Als daar de voorstellen tot binnenlandsche hervorming mislukken, zal de Rijkskanselier zijne politiek zien afgekeurd en zich moeten terugtrekken. Dit lijkt von Heydebrandts berekening. Een al- Duitsch conservatief blad, de „Weimarschè Zei- tung", het officiéél orgaan nog wel van het groothertogdom Saksen-Weimar, verklapt dezen toeleg. Het blad schrijft: „De grondwetscommissie is voor eenige weken verdaagd en zal eerst kort vóór de a.s. voltallige vergadering van den Rijksdag weder bijeenko men. Thans is elk uur kostbaar voor die bonds- regeeringen, welke zich bewust zijn van het belang der beslissingen, die genomen zullen worden. Zou niet het voorbeeld van ééne regee ring nog andere bewegen tot gevaarlijke beslui ten? Veertien bondsraadsstem- men zijft voldoende om eene grondwetswijziging te weigeren. Zou niet thans reeds, voordat de openbare mee ning verder wordt misleid, door bondsregeerin- gen, die samen over genoeg stemmen beschikken, verklaard kunnen worden, dat zij nooit zullen toestemmen in achteruitzetting der Duitsche vorsten? Het trouwe Duitsche volk voelt zich in vóór- en tegenspoed één met zijn vorsten, door Bismarck de steunpilaren des Rijks genoemd. Van dit gevoel zijn alle kringen doordrongen, met inbegrip van die der arbeiders. Mogen ook thans in dezen ernstigen tijd de Duitsche vorsten de getrouwe wachters zijn van hetgeen Bismarck nagelaten heeft." Men ziet hieruit opnieuw, welke machtige in vloeden achter von Heydebrandt staan Het moet betwijfeld worden, of de Rijkskanselier zich tegen deze invloeden kan staande houden. Nog is de uitgebreidheid der conservatieve actie niet te overzien; maar het wordt al waarschijnlijker, dat het gisteren door ons vermoede verband met Tisza s aftreden inderdaad aanwezig is. Hoogst merkwaardig is bijvoorbeeld de wijze, waarop het vooruitstrevende, doorgaans zeer goed ingelichte „Berliner Tageblatt" zich over dit heengaan uitlaat. Het blad verklaart Tisza's aftreden reeds 4 weken geleden verwacht te hebben. Tisza, zegt het, was een der grootste steunpilaren van het Duitsch-Oostenrijksch verbond. Tusschen de regels door kan hierin heel wat gelezen worden. En in deze dagen van scherpe censuur moet men tusschen de regels door lezen. Dat er inderdaad aan Tisza's ontslag méér vastzit, dan alleen het Hongaarsche kiesrecht- vraagstuk, blijkt ook uit een Weensch telegram, waarin gezegd wordt: „De positie van Tisza is voornamelijk geschokt door den tegenstand dien hij bood in enkele bij zonderheden van het Poolsche vraagstuk, gelijk die door Berlijn en Weenen werden verlangd, verder door zijn vasthouden aan sommige punten in het vraagstuk van de economische toenadering tot Duitschland en ten slotte door zijn weinige toegeeflijkheid wat betreft de levensmiddelen leveranties naar Oostenrijk en Duitschland. Het vraagstuk van de Hongaarsche kiesrechthervor ming gaf ten slotte den doorslag." Nog is het voorbdrig uit deze mededeelingen een conclusie te trekken. Het verband der dingen geeft echter te denken. Tot dit verband behoort óók een nieuwe vredes poging, welke door Z. H. den Paus zou zijn beproefd De Romeinsche correspondent van „De Tijd" deelt hieromtrent mede: Uit goede bron kan ik melden, dat de wenscli van den H. Vader niet vreemd is aan eene nieu we vredespoging, die haar uitgangspunt heeft aan het Oostenrijksche hof. De Pruisische conservatieven, wier anti- Paapsche gezindheid toch reeds zeer sterk is en wien de vredesaanbiedingen van Oostenrijk een ergernis zijn, zullen hierin een aanleiding vin den tot verscherping hunner actie, waarvan het succes wel- eens "tot verwijdering tusschen Duitschland en Ooslenrijk-Hongarije zou kunnen leiden. In dit verband vestigen we tevens de aan dacht op een bericht van de Secoio, volgens het welk in Vaticaansche kringen verteld wordt, dat de nieuwe nuntius te München, Mgr. Pacelli, in het bezit is van een handschrijven van Z. H. den Paus, bestemd voor den Koning van Beieren en voor Keizer Wilhelm. Zeker is, dat hij in ieder geval voor beide regeeringen belangrijke opdrachten meebrengt, waarover men echter het grootste stil zwijgen bewaart. Wij herhalen nog eens: conclusies zijn voorbarig. Duidelijk is evenwel dit: dat er iets broeit.... Ook in strategisch opzicht broeit er wat. Blijkens do Duitsche en Fransche leger- berichten van heden is de door ons verwach te aanvat ten Noorden van het fort Brimont niet- uitgebleven. De Duitschers berichten hieromtrent: Aan het Alsne- en Champagnefront was de gevechtsactie in den voormiddag tame- llijk flauw. In den namiddag ondernamen de Franschen, nadat plotseling het artille rievuur tot groote hevigheid was opgevoerd, vanaf de hoogvlakte van Paissy tot het La- ville-au-bois-boscli (ten Noorden van Bri mont) verscheidene verbitterde aanvallen, welke tot den avond met groote hardnekkig heid werden herhaald. In gevochten van man tegen man en d,oor tegenaanvallen be hielden de Beiersche, Hannoveraansche, Ne- dersilezische en Pozensche regimenten hun stellingen, en wierpen den vijand terug. Ver bitterd© gevechten nijet handgranaten in som mige loopgraven hielden 's nachts aan. Ons vuur bracht den terugwijkenden vijand zwa re verliezen toe. Door het mislukken van hun aanval leden de Franschen een bloedig échec. Uit do wijze van omschrijving blijkt, dat hier zéér hevig gevochten is. De Franschen melden over dezen zelfden strijd, dat zij ten Oosten van Ohevreux, drio loopgraafiinies hebben vermeesterd en iets noordelijker Duitsche tegenaanvallen afsloegen, waarbij hun 11 officieren on 350 man als gevange nen in handen vielen. Tevens stellen de Iransche legerberich- ten nieuwe aan -r.'ien ten Noorden van Reims in vooruitzicht. Men heeft hier met zeer belangrijke be wegingen te doen, wier ontwikkeling alle aandacht verdient. Ook het Italiaanscüö oifensiof is weer met volle kracht hervat Het Italiaanscho leger- bericht maakt opnieuw melding van een sterko poging der Oostenrijkers, om op het Alpenfront do Italianen af te leiden: „In den nacht van 21 op 22 Mei ontwik kelde zich een buitengewoon hevig gevecht in het Travignolo dal. Na een krachtige be- schifting, die Italiaausclie stclLingen op de groep van den kleinen Colbricon groo te schade toebracht, deden zeer talrijke vij andelijke troepen een aanval en drongen, ondanks den hardnekkigen tegenstand der verdedigers, in eenige gedeelten der Itali aanscho loopgraven binnen. Er kwamen ech ter versterkingen opdagen voor de Italia nen en dezen bezetten toen, na een verwoed gevecht, dat tot den namiddag van 22 Mei duurde, hunne stellingen weder geheel en al, „Honderden lijken, die op het terrein wer den achtergelaten, zestig gevangenen, o. w. een officier, drie mitrailleurs en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal, die in handen der Italianen bleven, zijn bewijzen van den bioedigen tegenslag, dien de vijand heeft geleden." Van Oostenrijksche zijde wordt gemeld, dat het artillerievuur op het Kant plateau clen 22en dezer tot geweldige hevigheid klom en dat den 23en een groote infante rie-slag zich op het plate.au ont wikkelde. Ook ter zee neemt de activiteit toe. Van onze kust uit heeft men 3 Zeppelins en een groot Dnitsch oorlogsschip naar het Zuid- Westen zien stevenen en kaninvuur gehoord. Wederom heeft een Engelsch machthebber ditmaal lord Milner verklaard, met beslist heid te verwachten, dat men binnenkort de duikbooten onder den knie zou krijgen. Moet de Duitsche vlootactie dienen om te onderzoekeu, welke middelen de Engelschen tegen de duikbooten aanwenden? VERSPREIDE BERICHTEN» DE BRITSOHE WEEKSTAAT. De Admiraliteit méldt, dat in de afjreloopen week 2664 schepen aankwamen en 2759 ver trokken. Er warden 18 schepen van meer dan 1600 ton en 9 van minder dan 1600 ton vernie tigd. Negen schepen werden zonder suooes aangevallen.' en drie vissebersachepen ziin in den grond geboord. EEN BRIEF VAN PRESIDENT WILSON. Wilson zegt in een brief aan Heflin, lid van het Huis van Afgevaardigden: ,.Ik begrijp niet boe een opreoht eerlijk man omtrent mijn bon ding in zake den oorlog en zijn doeleinden in twijfel kan verkeeren. Ik heb herhaaldelijk de ernstige en geruimen tijd volgehouden wanda den opgesomd, die de Duitsche regeering heeft begaan tegen de rechten en den handel vgn die burgers der V. S. Do lijst is lang en overweldigend. Geen na tie, die zichzelf of de rechten van de mensoh- heid respecteert, zou deze wandaden langer hebben kunnen verdragen. Het doel, dat wij booegen met onze toetre ding tot' den oorlog, is even duidelijk in hot licht gesteld. Mijn opvatting, die, naar ik ver wacht, ook die van onze landgenooten ia. om trent het resultaat van den oorlog en de voor waarde van zijn beëindiging heb ik met de grootste duidelijkheid uiteengezet in een toe spraak tot den Senaat op den 22aten Jan. en nogmaals in mijn boodschap van 2 April aan het Congres. Deze doeleinden ziin in ondubbel zinnige bewoordidgen vervat. Ik kan geen enkele reden vinden waarom men de zaak bracht te vertroebelen dan om de handen van de re- geering te doen verslappen en het erop aan to leggen, dat de rol, d'ie de V. S. in dezen gr-oo ten strijd spelen, een niet krachtdadige en weifelende zal ziin. Wü zijn tot den oorlog toegetreden om onze eigen redenen en onze eigen doeleinden, dde duidelijk genoemd zijn en wii zullen die redenen en die doeleinden niet uit het ook verliezen. Er is geen haat in onze harten jegens het Dtiiitaohe volk, maar wel het vaste besluit, dat zolfs door verkeerde voorstellingen niet aan het wankelen zal worden gebracht, om een einde te maken aan de aanspraken van een autocratische rogeening, die handelt met doeleinden, tot welke hot Duitsche volk nooit ziin toe-stemming Loeft gegeven." BarteljorissSraat 27. TEL. 177 ONTPLOFFING. In de ohcmlsche fabriek van Kalhb-auiu te Adilershof (dorp in het Reg. Bez. Potsdam) had gisteravond een lievige ontploffing plaats, waardoor een gedeelte van de fabriek instortt Een aantal personen werden gewond. Er is groot© materiëele schade aangeriaht. Wegens het gevaar voor verdere Ontploffing is last gegeven tot ontruiming van een aann huizen. De brand in de chemische fabriek van do firma Kahlbaum te Adlerhof was, zooals de Berlijnscho ochtendbladen meldden, gisteren nacht nog niet gebluscht, ofschoon van alle zijden, ook van Berlijn, allerlei brandblusch- materiaal gezonden was. Do brand ontstond in oen loods en greep mot razende snelheid om zich lie-on, zoodat spoe dig een giroot gedeelte der fabriek in lichte laaie stond. .Telkens ontstonden zoo hevige ontploffingen, dat jn de buurt daken werden losgerukt, vensters en muien werden in; drukt, v De gendarmerie en militairen werden hulp geroepen, doch konden weinig meer do dan het terrein afzetten. Nog laat in d nacht werden vele woningen in de omgev ontruimd, omdat men vreesdo voor d - on polffing van een groot oliereservoir, dat het terrein stond. Drie personen werden gewond. DE SCHEEPSBOUW IN AMERIKA. De rogeering der Vereenigde Staten Ine besloten, b©3las: te logg en op 233 schepen, thans voor rekening van buitenilandsehe ma a schappijen op Amerikaansclie werven in au bouw zijn. Volgens een telegram uit New-York v wacht de commissie, die belast Ls met li et lie stel van de in beslag genomen Oostenrijkse en Duitsche schepen, dat 71 van deze binn kort in dienst kunneu worden genomen. M berekent, dat de geallieerden hierdoor de schikking zullen krijgen over 535,000 ton. EEN ONTHULLING De „Ruaskojo Slowo" bevat een sensati neele onthulling van den Russisehen journ list Gli nsky. Graaf Witte vertrouwde den id houd hem toe, doch hij liet hem zweren, vo ziju Witte'8dood, niets van het gesproken openbaar te maken De onthulling komt hierop neer. dat Cz Nioolaas en Keizer Wilhelm bii de beken ontmoeting ter zee, bü Bjorki, na den Ru sischJapansohen oorlog, een offensief e defensief verbond tegen Frankrijk zoud zijn aangegaan. Witte vertelde daarvan, vo gens Gl i nsky, o. m.: Eenige dagen na miin aanvaarding van h premierschap, ontving ik van enzen Minis van Buitenlandische Zaken liet verzoek om onderhoud voor een zeer belangrijke Staa aangelegenheid en pas teen vernam ik het staan van ©en overeenkomst. Gij begrijpt mij verontwaardiging bij de ontdekking van d d-ocument. dat langs onwettigen weg was vei' vaardigd on indruiisohto tegen alle regelen va eer en fatsoen. Het verdirag droeg de onderteekening va admiraal Baeüief en van een Duitsch adr raai. Hoe dat zij, met onzen Minister van B tenlandsohe Zaken en met steun van een hoo geplaatst persoen, besloot ik tot eiken pr" dit verdrag ongedaan te maken. Het outbroke van den wettelijken vorm diienda mii tot voor w-ondsel. Ik stelde mjj in betrekking tot Bea' lijn en verklaarde, dat. zoo de Keizer weiger het niet-bestaan van het contract te erkennen ik op mijn beurt de onderteekening van verdrag van Portsmouth zou weigeren. D. kwam den Keazer heel ongelegen, want hii v: loer dan de medewerking der Duitsche bar k-iora bij de leening, dde gesloten moest worde Ten einde dus zijn oeoonomiaeh© politiek n' te benadeelen, gaf de Keizer toe en het con tract van Bjorkii werd na, een entente tussche1 Beer lijn en Tsarskoje Selo, voor nietig ver kliaard. Mfin tusschen komst, besloot Witte, ie nooit vergeven, noch door Nioolaas II, noc door Wilhelm II. Gü weet, hoe ik later wer behandeld en. toen die oorlog uitbrak, heeft d Keizer, die wist, dat ik op Duitsoh grondy bied toefde, gei ast, mii te arresiteoren. I slaagde er in, dit te beletten. Gli nsky besluit ziin med-eidieeling met oef vorzoek aan Miljoakof, om in Russische arehi ven naar dit contract te willen zoeken. Welk aantal gebeurtenissen worden, mee de „Matin," in het licht van deze onthullin duidelijk. DE BRAND TE GYOERGYOES. Naar gemeld wordt is de brand in Gyoer gyoes ontstaan door het springen van ee vonk uit den haard der waschkeuken va het stedelijk ziekenhuis. Vandaar verbreidd het vuur zich snel en tastte weldra de hui zen der markt aan. Door een waren orka.i verder gevoerd hadden de vlammen wcldr binnen een half uur reeds 500 huizen aangetast, waaronder de meeste openbare Do vrijwillige brandweer stond machteloos tegenover deze vlammen en na twee uu stond de golieelo stad in vlammen. Het vuu was zóó hevig dat het ook oversloeg op d naburige plaats Gvoergyoes-Büspöki. Het vuur te blu3schen was onmogelijk JOFFRE'S PET. „Misschienzoo veronderstelt do „Cri de Paris," weet Joffro niet eens, dat hij tij dens zijn verblijf in Amerika een teedere huldiging van de Parijsche arbeidsters bij fcich had. Toen hij in een Parijsche hoer denzaak do pet mot het maarschalksdistino- tie£ bestelde, raakten de borduursters In hevige opwinding over de w(jze, waarop «e aan den drievoudigen krans op (den pet een herinnering van haarzelf konden toe voegen. Gewoonlijk logt men onder het bor duursel wol. Ditmaal echter offerde elke arbeidster eon krulletje haar op, dat nu als vulsel diende voor de glanzende bla deren op don maarschalkspet. Zoo vindt men dus in Joffre's hoofddeksel blonde, bruit^ zwarte en roode haarlokken verborgen, en toon de maarschalk in Amerika bij het ge juich van de menigte groetend de hand naar, het hoofd bracht, was dat tevens een stille groet van de Parijsche vrouwen." EEN REUSACHTIGE IJSBREKER. Een van de sterkste ijsbrekers ter wereld i *1? nieuwe ijsbreker. die onlangs door Canadcesche regèering op do Lorenzo- rivier in gebruik is genomen. Het schip geconstrueerd op een Canadeeschc werf te Montreal, Het heeft niet minder dan twee millioen gekost. De lengte bedraagt 80 M. de breedte 17ti/s M. en de diepgang 5,9 M. In de lengte komt bet dus ongeveer over een met een overzeesche vrachtboot. In de breedte overtreft het deze echter aanzien lijk. De ijsbreker wordt gedreven door twee twee stoommachines van elk 2000 P.K. Deze geven het schip in vrij water een snelheid van 16 knoop. ROOSEVELT EN ZLJN ZOON. Hoe populair Roosevelt ook is bij de Ame rikanen, en hoe veel ook zijn kinderen van den begaafden man houden, zelfs zii heb ben een open oog voor hun vaders fouten. Zoo vond zijn zoon het noodig om, toen in oen Roosevelt-gedenkboek- de samensteller Gcorg Younghusband, ook zijn oordeel vroeg, er aan toe te voegen: „Vader wil overal de hoofdpersoon zijn, hy is niet gelukkig als hii niet overal de eerste viool kan spelen. Als hij naar een trouwpartij gaat, zou hij de bruid willen zijn en moet hii naar een begrafenis, dan was hij het liefst zelf de overledene." DE EERSTE OORLOGSCORRESPONDENT. Het beroep van oorlogscorrespondent heeft langer bestaan dan men geneigd zou zijn te denken. De ci-r3te oorlogscorrespondent was een Italiaan, G-iantori Porcello di Pandoni. Hij nam dio functie waar tijdens den oorlog tusschen Milaan en Venetië (1451—1452). Pandoni was toegevoegd aan den chef van den Generalen Staf der Venetiaansche troe pen met de opdracht „alle legerbewegingen en merkwaardige gebeurtenissen, die hij bij woonde, zorgvuldig op te toekenen." Het merkwaardigste van liet geval is, dat deze Pandoni ook van de tegenpartij berichtgover was. Hij kreeg n.l. de plechtige toestem ming ook de Milaneezen, die onder bevel vao Francexo Sferza stonden, te bezoeken, om een volledig beeld van den oorlog te krijgen. EETBARE BLOEMEN. Het viooltje fs niet alleen bekend om zijn reuk, maar ook om zijn smaak, In vroe ger tjjd werd uit viooltjcsoxtraot een drank bereid, die smakelijker moet geweest zijn dan eenige andere. In sommige streken ver mengt men rozen en viooltjes tot een soort compote. In Turkije kookt men rozen, la vendel en lelies samén. In China en Japan is men beter dan ergens anders op de hoogte van het nut van bloe men. Daar verstaat men de kunst, een heel diner op te dienen uitsluitend van bloemge- rechten. HET VERMINDEREN DER SLAAPZIEKTE Omtrent het buitengewoon succes, dat men met de bestrijding van de slaapziekte, de nona, in tropisch Afrika heeft, goeft hot laatste Engelscho regceringsbericht uit .Ugan da interessante mededeelingen. Het is nog niet lang geleden, dat liet bekend worden van doze nieuwe plaag der menscbheid overal ontzetting teweegbracht en dat men er machteloos tegenover stond. Heele gebieden in tropisch Afrika werden destijds ontvolkt. In de eerste 10 jaren van de 20e eeuw eischto de slaapziekte meer dan een half millioen offers. In het Ugauda-gebied alleen stierven er in 1901 niet minder dan 30.000 menschen aan on het aantal doodeu bereikte tot einde 1906 het reuzenaantaL van 200.000. In den laatstent ijd is daar groote verande ring ln gekomen. ZooaLs men van Engel- sche zijde bericht de mededeeling be treft opgaven tot einde 1915 bedroeg het totaal aantal slachtoffers der nona in liet Uganda-gebied in 1915 6lechts 352, bijna 25 put. minder dan in het vorige jaar. De dichtbevolkte Buganda provincie verloor in 1905 door de slaapziekte 8003 mensolion; in 1915 stierven er nog slechts drie slacht offers. „Btond zij op de rails," vroeg zo. „Nee," luidde het antwoordj „we Jje^beo haar nagezeten door een paar stukken wei land en een klein bosch en ten slotte bove in oen boom te pakken gekregen." (Hbld.) DE KOE IN DEN BOOM. In verband met het vragen naar den be kenden weg nog het volgende: Een han delsreiziger, door zijne vrouw van het sta tion gehaald, deelde haar mee, dat zijn trein een koe had overreden. DE AMÜKMAKENDE BüETANEES EN DE BATAVTASOHE BEURS. Wc lozen in een onzer groote nladen: Tijdens een amokpartij aan boord van da Stoet van de Beo Ie vermoordde een Boetancea een Hadji en een Ambonneesoh g'xlsdienst- leer&ar; hij verwondde acht personen. .Waar van drie zwaar. Hij werd door den tweeden officier onschadelijk gemaakt. Óp de Bataviasche tieurs is de stommin weer zeer vast. We hebben er tang over nagedacht, maar we konden er niet achter komen, wat de stemming op de Butaviasche Beurs te maken heeft met amokmakende Boetanezen. Was de stemming goed, omdat die Boetanees 2 man vermoorade en 8 verwondde ondanks dit feit Wie onzer lezers weet de uitweg van dt raadsel? MODERN OPGEVOED. Stadsjongen (een vliegende eend nakij kend). Kijk ereis papa, hoe slecht ie vliagt. Hij heeft zeker een slechten motor in zijn buik. NIEUWE HAARLEMSCHECOURAN R 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1