AND VAN OVERAL STAD EN STREEK Circulaires - Strooibiljetten Reclame-Couranten in groots oplagen ORDE EN ARBEID SPORT EN SPEL HET adres i DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD", NAS5AULAAN 49 - HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741. UIT DE BRANDENDE DRENTSCHK .VENEN. AGENDA 25 MEI VAN ONZE KtvnibANK söv-jtef- laar er gebrek was aan water; geheele trei nen met watertanks moesten in beweging worden gesteld om water aan te brengen. De minister van binnenlandsehe zaken heeft terstond uitgebreide maatregelen ge nomen om hulp te verschaffen en stelde reeds 50.000 kronen ter beschikking. Ook de jverheid van Boedapest zond eene hoeveel heid levensmiddelen uit den aanwezigen voorraad. Het archief van het stadhuis werd gered, loch in dc banken is alles verloren gegaan. Verder zijn het raadhuis, de Frotestantsche en Franciskanerkerk verbrand, alsmede de telefooncentrale, zoodat het telefoonverkeer slechts van uit het spoorwegstation kan ge schieden. Het aantal verbrandde huizen bedraagt 1600, waardoor 8000 personen dakloos zijn geworden; deze zijn ondergebracht in de stationsgebouwen. Twintig personen hebben het leven verloren, terwijl 50 zwaar ver wond zijn. Ook de burgemeester, die zich ien geheelen nacht in de nabijheid van den rirand ophield, werd zeer eernstig aan het aog gekwetst. De veroorzaakte schade wordt op 20 mii- doen kronen geschat. ii t Ui I\a 4a NEDERLAND EN DE OORLOG. Het jNedenandsoiie uuikstoomsmi p „vViel- drecht' is gisteren van Amerika te JJmuiden I binnengekomen met petroleum. Het stoom schip „Mijdrecht,'' eveneens met petroleum, kan heden te IJmuiden binnenkomen. De stoomtreiler „Batavier II DM. 107", die veertien dagen geleden voor het laatst gepraaid was en toen een Duitsehe prijsbe- manning aan boord had, is gisteren onver- i; wacht te JJmuiden teruggekeerd. x De bemanning van den teruerrekeerden sitoomueileor „Batavier II" heeft bij aankomst te IJmuiden meegedeeld, dat de treiler werd t opgebracht wegens verdenking van spdonnage- 'r diensten ten behoeve van Engelsohe oorlogs schepen en van verkeer in het versperde ge bied. Beide beschuldigingen werden met nadruk ontkend; men had gedurende de acht viisch- dagen geen enkel Engelsoh oorlogsschip gezien, en men was evenmin in het versperde gebied ais een in de nabijheid visschende zeiilibeuger, die door de duikboot ongemoeid gelaten werd. De „Batavier" was door eenige schoten van do Duitsehe duikboot tot stoppen gedwongen, en een Duitsehe matroos kwam met brandbom men aan boord om de .Batavier" tot zinken te brengen. Men wist evenwel den. duikboot- oommandant te bewegen, van dit voornemen af te zien, waarop deze besloot, den treiler te laten opbrengen. De eerste plaats van bestem ming was Helgoland. Na twee dagen werd de treiler naar Wil- helmsliafen opgebracht, waar de opvarenden van boord werden gehaald en in een kazerne opgesloten. Daar zijn ze negen dagen als ge vangenen behandeld, alle verkeer met de bui tenwereld werd hun ontzegd en streng werd hun verboden naar huis te schrijven of te tele- grafeeren. De voeding was slecht: zwart, zuur, hard brood en soep van koolrapen of groenten zon der vet of vleesch was al wat men kreeg, slechts éénmaal afgewisseld door gort met pruimen en twee eieren. Met den consul mocht men zich niet in ver binding stellen. Na negen dagen afzondering werd de bemanning ontslagen en mocht men met de „Batavier" vertrekken. De door de „Batavier" gevangen viseh was tegen goeden prijs voor de Duitsehe regeering opgeëiseht. Van den stoomtreiler „Simon," waarvan men hoopt, dat ook hij is opgebracht, had men 2.1 ets gezien. De „Mederijsche Crt.'\ meldt uit Budel. dat zekere Ooenraad Vos, een Hollander, dlie dezer dagen een bezoek wilde brengen aan zijn te Hamont wonende vrouw en kinderen, met nog twee andere door de Duitschers is gearresteerd. Gezegd wordt, dat op V. voorwerpen ziin gevon den van dien aard, dat ziin arrestatie voor hem hoogst ernstige gevolgen kan hebben. Op het oogenblik telt de electrische versper ring 9 draden, waarvan de onderste slechts een d.M. van den grond loopt. Wij vernemen, dat het s.s. „Rijndam" van do Holland-Amerika lijn, onvoorziene om standigheden voorbehouden, 6 Juni a.s. naar New-York zal vertrekken. EEN BRIEF AAN Z. H. DEN PAUS OVER DEN WERELDVREDE. Door de Federatie dor Dioc. Werklieden en Volksbonden is onderstaand adre§ aan Z.H. den Paus verzonden, terwijl dit adres Jber kennis gebracht wordt der katholieke ar beidersorganisaties in het buitenland. De Federatie van R. K. Werklieden- en (Volksbonden jn Nederland, tellende 50000 le iden, zuciitend onder de ellenden die op Euro pa drukken ten gevolge van den wreeden /•oorlog onder de volkeren, knielt neer aan de voeten van Uwe Heiligheid om dank te bren- igen voor de pogingen, die Uwe Heiligheid van af den eersten dag van Uw Pontificaat heeft aangewend om den vrede onder de vol geren te herstellen, om het zware lijden dei' krijgsgevangenen te verlichten, om het harde lot der bevolking in de door den vijand bezci.e streken en vooral van de ar beiders, dje nog meer dan anderen lijden on der de ellende van den oorlog, zooveel moge lijk dragelijk te maken. Wij richten in deze betreurenswaardige da gen onze blikken tot Uwe Heiligheid, over tuigd dat het heR der volkeren rust in die handen van den Algemeenen Vader der Chris tenen, overtuigd dat de katholieke arbeiders, die zich steeds dankbaar herinneren de wel daden, .die zii te danken hebben aan do leer en de leiding van den H. Stoel in de So ciale kwestie al hun hoop hebben gesteld op hun algemeenen Vader, opdat de zoo lang verlangde vrede spoedig aan Europa moge geschonken worden. Heilige Vader, wij getuigen, dat de katho lieke arbeiders van Nederland niet zullen ophouden te bidden, dat de Goede God de pogingen van Uwe Heiligheid tot herstel van den vrede onder de volkeren moge zegfenen, en dat zij een beroep doen op de katholieke arbeiders van alle landen om geheel hun vertrouwen te stellen in de vredesbemidde ling van den H. Stoel en al hun invloed aan te wenden bij de regecring van hun land ten gunste van den vrede. Van Uwe Heiligheid de nederige Zonen H. BROUWER, Voorzitter, A. VAN RIJEN, Secretaris. O. C. H. PRINSEN, geest. Adv. DE „ZEELAND". Nu de Maatschappij Zeeland aan de fa briek „De Schelde" wederom opdracht heeft gegeven een mailboot, type „Prinses Juli ana" voor haai' te bouwen, zal met het an dere bestelde sehip, het aantal naehtmail- bcoten weder voltallig worden. De „Prin- Juliana'' en de .Mecklenburg" gingen beiden in Februari 1916 verloren. De Zeeland hield toen maar een schroefbout, namelijk de „Oranje Nassau" over en dit is de eenige boot, die voor nachtboot is ingericht. Met de beide bestelde schepen, zullen er dus weer 3 booten van dit type zijn. Verder heeft de maatschappij nog de raderbooten „Konin gin Regentes'', „Prins Hendrik" en „Zee land", daar in Juli 1916 ook de raderboot „Koningin Wilhelmina" vergaan is. KEURING LANDSTORMPLICH TIG EN In een adres, verzonden aan den minister van Oorlog (ad interim) te VGravenliage, geeft de landstormpMchtige der jaarkiasse 1908 H. J. N. Timmermans te Nijmegen tie kennen, dat hem over de keuringen der jongste opge roepen jaarklassen van den landstorm ernstige mededeeJingen over malversaties ziin gedaan, waarin zelfs do politde-autordteiten ziin ge moeid, zoodat justitioneel proces-verbaal ervan is moeten worden opgemaakt. Adressant dringt er daarom bij den minister op aan. bij de poli tie-autoriteiten te Nijmegen of aan de griffie van de Arnhemsche Recht bank afschrift van dit proces-verbaal aan te vragen. Naar wij vernemen is deze hoogst ernstige aangelegenheid door den heer Timmermans in handen gestald van het bestuur der af dee ling Nijmegen van de vereeniging van Land- stormplichtigen in Nederland en wordt ook het hoofdbestuur dier vereeniging op de hoogte gebracht. DE SALARISSEN DER UARDi.BS- EN KANTUUltB EDJ ENDEi\ De Nationale Bond van Handels- en Kan toorbedienden „Mercurius" heeft in een open bare vergadering in de Groote Doelezaal te Rotterdam, waar alle 38 afdeelingen van den Bond door afgevaardigden vertegenwoor digd waren, de volgende motie aangeno men, die men ons verzocht op te nemen: De- salaris-meeting, gehouden door den Na tion al en Bond voor Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius" op 16 Mei 1917 te Rot terdam; constateert dat, hoewel op zeer gun stige verhoudingen te wijzen valt, de inge stelde onderzoekingen aantoonen, dat de sa larissen der Handels- en Kantoorbedienden in het algemeen of in het geheel niet of in zeen onvoldoende mate zijn omhoog gegaan in verhouding tot de stijging der eerste le vensbehoeften; dat, waar reeds vóór het intreden van den duurte-toestand die salarissen veelal nauwelijks toereikend waren ter voorziening in het levensonderhoud, als gevolg waarvan finantieele achteruitgang en daling van het levenspeil in vergelijking met andere groe pen van arbeidsnemers thans reeds ingetre den of te vreezen zijn. Spreekt met een beroep op de laatst versche nen economsiche nota der regeering, de nood zakelijkheid uit van een a,gemeene salarisher ziening gebaseerd op de gewijzigde prijsver houdingen en doet daartoe ten dringendste een beroep op alle werkgevers. LAWN-Ï LNNiS. Bij de lui rm.iioiiii i. wedstrij den, gehouden te üuchy Lausanne is de eerste prijs voor dames alleen, in open com petitie, gewonnen door mej. Harte van Teck- lenburg. Kordate vrouwen. Op Hemelvaarts dag' was ingebroken des morgens vroeg in eene woning met magazijn van behangers-fournitu ren aan de Raamstraat te Den Haag. De dienstbode vroeg op zijnde en zich gereed makende om uit te gaan, naar de kerk, ont moette beneden in de gang der woning een man met een zak op den rug. Toen zii de man vroeg wat hij daar deed, verliet deze de woning door de achterdeur, begaf zich vervolgens door den tuin en wilde over een afdakje klimmen in den tuin van een aangrenzende woning, maar werd daarin althans aanvankelijk belet door het kordate optreden van de dienstbode, die tot haren meseter om hulp riep en intussehen den man de zak van zijn rug trok en hem bii de beenen vasthield. Daar haar meester echter niet spoedig ge noeg ter plaatse was om hulp te verieenen tot aanhouding van den dief, kon zii ten slotte den man niet meer houden en wist deze te ont komen. Intussehen, meldt de „Mb.". is die inbreker nu toch aangehouden, dank ook de duideliike aan- wijrigingen van de dienstbode, dlie zijn signale ment goed had o^enoKen. Door een ander geval van kordaatheid v; eeno vrouw werden onlangs ook goede dienst aan de politie bewezen. Een man ging er me! eens anders rijwiel van door. En op het geroep houd den dief, werd deze door eene dame bij den arm gegrepen en vastgehouden totdat eenigie mannen hem van haar overnamen, hij aan de politie kon worden overgeleverd en al thans het rijwiel in het bezit van den eigenaar bleet Een speciale verslaggever van de „Mb." schrijft nog uit de VeenstreekOfschoon te Emmer-Compascum en te Emmererf-Seheader- veen de grootste partijen turf en bagger in vlammen zijn opgegaan, werden de bewoners van den Valthermond echter het meest ge troffen. Er zijn er vele die alles hebben verloren, wat ze op de wereld bezaten, n.l. wat eenvoudig huisraad en wat huisdieren voor melk winning. Andere hadden aan den hoofdweg een lief huisje met of zonder nering. Het is weg en wie weet hun te zeggen, wat de toekomst hun zal brengen aan vergoeding voor het geledene, aan geluk voor de verdere toekomst. En dan eindelijk het omkomen van zooveJen. Van der Leii en zijn vrouw ziin in leven ge bleven. De man is niet ernstig gewond. Of schoon zijn echtgenoote met brandwonden overdekt aan beenen, armen en aangezicht ia gevonden, verkeert zo niet meer in levensge vaar. In de zee van vuur ei, heeft ze haar moederhart nog laten ge ia De angsi. welke haar overviel gaf haar nog de kracht om het meisje van twee jaren weg te drukken in haar deken. Ook het kind leeft en zal het wel halen. Beide patiënten worden bii een familielid, houder van de Coöp. bakkerij „Ons Belang" in de buurt van den Bakhudsweg. die naar N Weerdiinge leidt, liefderijk verzorgd. Dr. F. Huizenga van Musselkanaal heeft de vrouw diie tot voor kort woonde in het allerlaatste huis aan het Noorderdiep. onder behandeling. Vlak bij de uitgebrande woning van Van dei Leij, ligt het grii age verfde, doch nu geel-ge- schroeide schip van Brans. Er wordt beweerd, dat Brans den vuurgloed ziende en geen kans tot ontkomen meer ziende tot de kinderen moet hebben gezegd: „Vlucht in het achterschip, wii gaan voor-in". Indien dit juist is, laat zich het feit zeer goed verkla ren, dat de marechaussees slecht wat ver spreid liggende kinderbeenderen hebben gevon den. Aangeblazen door een krachtigen wind. brandde het nog voor-in. toen de lugubere ar beid onder het achterdek werd verricht. Als het schip, dat helaas volgeladen was. straks zal zijn uitgebrand, zal het onderzoek uitwijzen c het geheele gezin is oingekomen. Vermot wordt, dat ook enkele duizenden guldens mede zijn verloren gegaan. In het geheel ziin vier schepen min of me- vernield. Een telling maakte uit, dat er 72 woningen ziin verbrand. In schepen ligt het geredde geladen, maar vraag met hoe.. Op karren en wagens vervoert men bededgoed en ander bezit naar veiliger plak. Het veenwerk staat stil. Planken en an der materiaal is van velen verbrand en nieuw hout is niet voorradig. Als geslagen door het noodlot loopt het stoere ras, waartoe de veengiravers behooren, met de handen in de zakken rond. De lust tot den arbeid is er niet. En wat geeft dan de kracht. De belangstelling en de deernis ziin alge meen. Duizenden personen van elders, meest op de fiets hebben de geteisterde plaats en het geteisterde volk, dat er werkt en leeft bezocht Velen vonden het een raadsel, dat de slaoKt- offers zich niet tijdig hadden weten te bergen. Maar wie Dinsdagmiddag, toen de wind weer kraoh-taf? oppTeerfcoken. was. laders den klntnkearweer ging, kon spoedig van dien waan genezen. Een veen vuur kruip t al» een leger van adders op den grond voort. De wind stoot met een ruk den roooik over een geheele streek, benauwend mensch en dier. Het uitzicht wordt belemmerd en het water is van het land niet te onder scheiden. De omgekomenen zijn dan ook waarschijn lijk niet levend verbrand, maar eerst' gestikt en daarna verbrand. De autoriteiten Heten reeds van haar belang stelling en deelneming blijken. Mogen zii allen, krachtig door regeering r- landgenooten geholpen, in staat zün de srporen van geleden leed en geleden schade te doen ver dwijnen en de geslagen bevolking weer mee oprichten en opwekken tot nieuwen arbeid. Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23 Jonge .Typografen, 8 uur. Rederijkers. Spaarbank St. Rosa Nassaulaan geopend van 7H— 8H uur. Paleis van Justitie half 2 —Bu reau van consultatie. Schouwburg Jansweg 8 uur Bioscoop voorstelling. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. VELSEN. half 2 Gemeenteraad. ACTE EXAMENS L. O. Gisteren ziin alhier geëxamineerd 7 oandd- daten. Geslaagd zijn de dames: F. A. Dorsman Noordwiik; A. L Esveldt, Zaandam; J. C. Ferguson, Haarlem; C. M. Göbel, Buiksh.-ot en M. Haekennitz, Heldere EEN ARME STUMPER. 't Wordt geen ontroerend verhaal, lezer, over een ongelukkige, van aardische goede ren misbedeelde, geen schets van een armen gebrekkige naar het lichaam. Neen, de held uit onze prikkel-idyllje le een. geestelijk misdeelde, een gebrekkige naar de ziel. De held van ons melodrama is: meester Pieter Tideman, beruchter herinnering. De plaats van handeling was de vestibule van het Paleis Justitiae's. Hij, de Groote Piet. had gepleit voor 't kantongerecht, en rustte nu op een gemak kelijke bank uit van de vermoeienissen, die een advocaat na een pleidooi plegen te oven- vallen. Drie Haarlemsche journalisten, eerzame persmuskieten, stoven op 'm af om beleefd eenige inlichtingen te wagen omtrent de motiveeringen van een vonnis, bij het voor lezen waarvan Mr. Pieter tegenwoordig was geweest, omdat hij ook in die zaak gepleit had. Alteanaal gewone, eenvoudige dingen zult u zeggenl Maar nu komt 't ook pas. Dingen die fat soenlijke lieden niet begrijpen, en die dan ook alleen rijpen in 't brein van den Bloe- mendaalschen voortzetter der groote tradi- tiën Cicero's Hjj weigerde informatie aan de „Nieuwe Haarlemsche", en die weigering ging met eenige gebruikelijke Evangelische liefelijk heden gepaard! Tideman zei, dat-ie geen an tipapist was, maar wel de ultramontanen haatte, en daarom ook onze courant. We waagden de opmerking over onder scheid tussclien personen en zaken, maar mr. Piet's nationanl-protestantsclie woede was niet meer t<» nen. Hij vond 't goed om een boom op te zetten over liegen en be driegen, over verstoppen achter de scher men. en anderen kastanjes uit het vuur la ten halen, over een pastoor en een krank zinnigengesticht, over het heele zoodje van den Paus en alles, dat straks in elkaar zou donderen, als wij zoo door gingen, over een revolutie die dan zon komen en nog veel meer moois, besloten met de invitatie aan onzen verslaggever om „nu maar op te don deren" en uit zijn oogen te gaan U ziet, heerlijke Evangelische verdraag zaamheid, roerende Tideouansóhe loyaliteit, 't Was een zeldzame creatie van anti-pa^ pistische razernij. Menigeen zou een lief ding hebben willen geven, wedden we, om het Bloemendaalsche Levenmakertje nog eens in zijn kracht te zien en te hooren. En am hem te bewonderen, dat hij dit zoo voor de vuist weg, onverwachts doen kon- Per saldo is het ook zijn eigen Bloemen- daalsch recht, om zijn geleorden mond dioht te houden voor een journalist van 'n Room- sche krant, 't Is zijn recht, al noemt ieder 't kleingeestig en benepen. Als hij echter daarbij op hdegfeliachltige wijze gaat sehelden en tieren, dan is dit al leen. maar een bewijs van gebrek aan opvoe ding en beschaving. Maar we maken ons toch niet boos. De vader van het Proteetantsche adres boek, die een bank van Justitiae misbruikt om vandaar af een antd-papistische scheld partij op touw te zetten, is een arme stum per, die niet meer an serienx te nemen is. Een stumper, die, naar hij zedde, z'n hrif ten vol heeft met anti-papietisehe citaten en gegevens. Een stumper, zoo als men ze méér ziet; de kasten vol. soms ook die zakken vol, altijd den mond vol, maar een verdie ping hooger leeg. En het hartf Een arme stumper, die medelijden ver dient 't Mooiste is, dat we den Bloemendaalsehen Piet niet eene noodig hebben, 't Was een beleefdheid van onzen kant, om hèm idje eer te laten ons in te lichten over de zaak, die heelemaal koren op zijn molen was ge weest. Hij weigerde, in allerzieligste bekrom penheid en met onbetamelijk commentaar. En we kregen onze informatie toch, zooals de lezers hebben gezien. Och, Piet. wat is 't je slecht vergaan! H. O. R. A.-BAZAAB. Men schrijft ons: Een damescomité, gevormd door de Eere- Voorzitster Mevrouw RöellBsse de Vos van Steenwijk en. Mevrouw Sandberg-Röell, wil den openingsavond van den Haariem- echen H. O. R. A.-bazaar op 5 Juni as. tot een feestavond maken. Allereerst door een smaakvolle versiering der zalen van „De Kroon", waar te koop zullen worden aango- faoclen dte v-ersohi'llenid^ aartvkelen, verzameld en vervaardigd door de Haarlemsche leden der Vereeniging van burgerlijke ambtena ren en ambtenaren in 's-Rijks dienst, aan gevuld door schenkingen van eenige leden van het damescomité en van verschillende firma's hier ter stede. Bovendien zal de Amsterdamsohe Tooneel- olub onder de beproefde leiding van mejuf frouw Ida Molldnger een vrooliik program ma uitvoeren. Begonnen wordt precies te acht uur met het kluchtspel van Tristan Bernard. „Het Engelsoh zonder leermees ter", waarvan wij na een uitvoering alhier op 9 November 1.1. konden schrijven in ons nummer van 18 November 1916: „We zullen over den titel maar niet twisten. Veel liever getuigen we met onverdeelden lof van de prachtige regie, die in het stukje te bewon deren viel. Daaruit was te kennen de hand van een bevoegde en bekwame leidster. Ida Mollinger heeft hier een keurig stak je van spelleiding en tooneelaankleeding gegeven. Men vermaakte zich terecht uitstekend om dit kluchtige stukje, dat dikwijls daverenden lach veroorzaakte." Nadat in de pauze thee en ververschmgen zullen zijn aangeboden, zali [het bovenge noemde gezelschap optreden in Cabaret Ar- tistique met Ragtimes, Russische dansen, voordrachten o.a. parodiën op bekende Ne- derlandsche artisten. Overbodig is het haast te vermelden, dat het Orohestre Tzigane, onder leiding van den heer V. Loosjes Jr. zijn medewerking wel willend geven zal; een Haarlemsch feest, is zonder het geanimeerde rythme dezer jonge musici in onze dagen haast niet meer denk baar. De avond begint met een kort openings woord van den burgemeester. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Blijkens opgaaf in de St.ct. zijn, in hei tijdvak van 15 tot en met 22 *Mei alhier, geen gevallen van besmettelijke ziekten voorgekomen. Te Haarlemmermeer is een geval van roodvonk geconstateerd. In Vel- sen kwam een geval van diphtheritis voor, terwijl te Noordwijk 4 gevallen van de zelfde ziekte zijn voorgekomen. BELGISCH BEZUEK. Een aantal Belgische geïnterneerden uit Harderwijk, maken een toertje per fiets doör ons land. Gisterenmiddag arriveerden zij met hun dertigen, hier ter stede, en gebruikten bij; Rrinkmann de lunch. Een foto bewaarde de herinnering aan 't internationale OCZOCk te Haarlem, waarna 'de tocht naar Amster dam ,werd voortgezet. DE E. 8. M. EN HAAR PASSAGIERS. In een gisteren in café Ctopipé te Halfweg gehouden protestvergadering tegen de tarief- opdrijving der E. S. M. werden verschillende grieven en klachten, tot uiting gebracht. Niet alleen tegen de verhoogde tarieven, welke volgens sommigen pp uitbuiting gingen lijken, maar ook tegen het optreden dér E. 3. M-- directie, «speciaal tegen haar Halfwegsc.he abonné's. Na iVele besprekingen werd ten slotte een Commissie benoemd, bestaande uit de heeiren: H. Koopman, J. Backhuijs en G- Geisderver, die, jn samenwerking met alle abonné's op d« lijn der E. S. AL zal trachten op de ter vergadering besproken manier, verande ring jn den toestand te breng)en, en de ta rieven weer tot een meer billijke verhouding gewijzigu ie krijgen. Vermoedelijk hullen er nog gjreote vergade ringen ,te Haarlem en Amsterdam worden uitgeschreven. ZANDER-INSTITUUT. In de algremeene verg-adorinsr van aandeel houders der Naamlooze Vennootschap „Haar- lemisch Mediioo Mechanisch Zander Instituut werd verslag over het afgloopen jaar uitge bracht dootr de geneeskundige Directrice. Hieruit bleek, diat het afgeloopen jaar voor de Vennootschap niet bepaald ongunstig woa ge weest. De toestand der gebouwen en machine- riën was bevredigend1. Het patiënten aantal eveneens.In April werdaajj dien free?%effelaar op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit rime b trekking van geneesheer-directeur, welke functie büna elf jaar door hem werd bekleed. Het Zander-Instituut is hem veel dank ver schuldigd, want het is zeer zeker aan ziine be kwame leiding toe te sohriiven dat. het Insti tuut thans in een toestand van vooruitgang ver keert. In rijn plaats werd benoemd mej. H. Robert, art», die eerst echt'er half September disponi bel was. Dr. Steffelaar was zoo welwillend tot dien tijd haar functie waar te nemen. De finantieele toestand gaf geen reden tot ontevredenheid. Daar, vooral in verband met de tijdsomstandigheden de exploitatiekosten zeer hoog waren, kon niet worden overgegaan tot uitkeeren van dividend. AANBESTEDING. Namens den Rijkswaterstaat is heden al hier aanbesteed: de verhooging van een gedeelte van den omringdijk op het eiland Marken, behooren- de tot de Rijkszeewerken in Noord-Holland; raming f 10.000. Laagste inschrijver: Chr, Rosendaal, Enkhuizen, voor f 11.735; hefi verbeteren van hoofden op het Noor- derstrand van het eiland Vlieland, behoo- rende tot de Rijkszeewerken in Noord-Hol land. Raming f 40.000. Laagste inschrijver: T O. Kooijman, Vlieland, voor f 51.186; de aanleg van een waterleiding achter den steiger aan de zuid-westzijde van de Vis- schershaven te IJmuiden. Raming f 7500. Laagste inschrijver: A. de Ruiter, Giessen- dam, voor f 12.590; en de uitbreiding van de filters en den bui zenkelder alsmede de uitvoering van werk zaamheden aan den toren van de waterlei ding aan de Visschershaven te IJmuiden. Raming f 21.500. Laagste inschrijver: Jb, Waijer en J. Schuurman, Medemblik, voor 46.440, (met voorwaarden). Door het bestuur der Coöperatieve Bouw- vereeniging „Onderlong Belang", A. L. Dy- serinckstraat, alhier werd in café „Harrno- nie". Lange Heerenvest, aanbesteed het schilderen van 29 woningen. Er waren 9 in schrijvingen ingekomen, namelijk de heeren; A. v. d. Putten, te Utrecht, 672; Kulbman te Haarlem, 840; Goldstein, te Haarlem^ 941; L. van Meer, te Amsterdam, 1000: C. A. v. Putten, te Utrecht, 1048; A. Kuy- pers, te Haarlem, 1096; J v. Hesteren, te Haarlem, 1100; van Herwerden, te Haar- 1283 en de Firma J. H. Heij-er Jr. en Zn. te Amsterdam, 1728. MEI! MOEITE GERED. Om half drie gisterenmiddag: is het 8-jarig meisje v. d. N. spelenderwijs in het water van den Heci emimgel gevallen. Een kame raadje, dat op. den wal stond, schreeuwde om hulp, die gelukkig; spoedig kwam opdagen. Een man sprong te water, doch hij kon niet zwemmen, zooclat een tweede redder zich te water begaf, en met meer succes. Beide drenkelingen bracht hij; op 't droge. Het meisje ondervindt reen nadeelige gevolgen van het plotselinge bad. FRANS-HALS-MUSEUM. In de gisteren gehouden jaarvergadering van den lug.n'g tot uitbreiding van dé verzameling der kunstschatten en oudheden in het Frans Hals Museum, werd het jaarver slag jiitgebrackt, .waarin gememoreerd wer den, de schenkingen, aan de gemeente gedaan. Medegedeeld werd, dat nog verschillende aan- koopen zijn gedaan, die der gemeente zullen worden aangeboden. .Van het Rijk werden verschillende nieuwe stukken in bruikleen ontvangen voor het museum, n.l. uit het Mam ritshuis ,en uït het Rijksmuseum. 'Het dan tal leden der ver 'uig 'ng eedraagt (Zitting van heden). Een kalme ochtend, 't Grootste deel van den morgen verliep met zaakjes, die niet voor het daglicht wa ren bestemd. De openbare zitting leverde ook niet veel op. Het belangrijkste was een overtreding van den maximumprijs, ge pleegd door de winkelierster G. B., te Wor- merveer. Zij had groote erwten duurder, verkocht dan f02. De eisch luidde f 30 of 30 dagen hechtenis. Dan was er nog een verzet tegen de politie. Dit is gebeurd op 11 Februari te Oostzaan, toen daar hardrijderij op schaatSOÖ werd gehouden, welke voor het publiek toe gankelijk was tegen betaling van 10 cent, De arbeider H. V., wou graag kosteloos aan de schaatsen. Edel genieten, maar dat kon nu eenmaal niet. De rijksveldwachter Rijnders heeft V., die zonder betaling op het voor het publiek afgezette deel gekomen was, dan ook een paar maal gelast, die plaats te verlaten, docli V. gaf aan die last geving geen gevolg. Rijnders heeft den man toen vastgepakt en van het land afgezet; een en ander ging echter niet zonder verzet van den kant van V., die nu dan ook te recht stond wegens wederspannigheid. De* wege eischte de ambtenaar van het O.M. een gevangenisstraf van 14 dagen. Tenslotte een diefBtal van drie eenden, in den nacht van 12 op 13 Februari gepleegd te Oostzaan, door den koopman in gevogelte P. de V., aldaar. De veldwachter Rijnders. ontmoette den dief 's nachts met zijn buit en hield hem aan. De nachtelijke zwerver had de drie waggelende klantjes gegapt bij den Oostzaner D. de Graaf, die er 5Q hield, en er den volgenden dag nog 47 telde. De eisch voor dezen diefstal, in het holle van den nacht gepleegd, luidde één maand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2