SPORT ITT SPEL KUNST EN KENNIS ORDE EN ARBEID HANDEL EN NIJVERHEID RECHTSZAKEN UIT ONZE OOST Tndienststëlllüg der jaarhlasse 1909. Vervol gens herinnert hij aaD de schriftelijke vra gen en interpellatie inzake de jaarklasse 1908. XJitstel van opkomst zou onvermijdelijk vertraging van de aflossing der onder de wapenen staande troepen tengevolge hebben gehad. De minister heeft niet alleen te ma ken met de landstormers, die onder de wa penen moeten komen, maar ook met hep, die onder de wapenen staan. De heer DUYMAER VAN TWIST, a.r.: Ti'on die vertraging eens aan. De heer MARCHANT. v. d.: In de cijfers! ï>e MINISTER wijst nu op het karakter der wet van 1915. Dat was een aflossingswet. Het onder de wapenen staand leger moet de tweede mobilisatie dekken. De ervaring beeft geleerd, dat men niet uitsluitend jon ge troepen onder de wapenen bobben moet, omdat men die niet bij geval van oorlog in het vuur kan werpen. Er dienen in het le ger zekere groepen te zijn van oudere man nen. Ook deze moeten voor aflossing be schikbaar zijn. De landstormwet van 1915 vond ook daarin een grond. Er staan nu al jaren menschen onder de wapenen, die niet, Bccals de landstormers, lang van te voren wisten wat er met hen gebeuren zou. Et staan nu nog 95.000 man onder de* wa penen, die reeds 8 jaar achtereen dienen. (Rumoer.) Bovendien was het onmogelijk bij voldoen de differentiatie van de lichting 1918 deze vroeger op te roepen. Met het oproepen van jonge lichtingen loopt men vast op den duur. Daar kan men maar niet mee door gaan. Het oproepen van jongelieden, kort voor het eindigen van de jaarcursussen is (bovendien zeer ongunstig. De heer TER LAAN, s.-d., Den Haag: Geen 2 pet. der lichting gaat op school. De heer DUYMAER VAN TWIST, a.-r., Ze kunnen uitstel krijgen. De MINISTER verklaart, dat, al ware dat niet zoo, hij toch de lichting 1918 thans niet »ou hebben opgeroepen. In het leger loopen nu al veel te veel ongeoefende jonge man nen rond, en dit aantal dient niet te wor sten vermeerderd. Eerst moeit men do jow ge lichtingen, die nu onder de wapenen rijn, in onderling verband oefenen. De Minister jan Oorlog stond voor groote moeilijkhe den. Hij had te maken met sociale, econo mische en militaire belangen. Op den voor grond diende te staan -de aflossing van hen die al lang onder de wapenen staan. De laat- «te lichting landweer, dio afgelost werd, kon slechts voor twee derde vervangen worden door landstorm, zoodat men aan vullen moest met militie, hetgeen den ge middelden leeftijd weer drukte. Ook heeft de Kamer op steeds snel Iter aflossing aan gedrongen. Wanneer bij een oorlog ooit blij ken zou, dat bet leger niet voldoende geoe fend was, zou men don minister meedoogen- loos veroordeeld^ ook al beriep hü rich op op de beslissingen der Kamer. De geschiede nis echter ook en allicht billijker. Spreker zal zich steeds richten naar het algemeen belang. Zooals wel te voorzien was zou de Kamer, na deze uiteenzettingen van den Premier en den Minister van Marine, haar houding niet op de spits drijven. De Kabinetsquaestic was, om zoo te zeggen, gesteld, en aan de-oproe ping van de landstorm 1908 zou de Kamer do regeering niet ppoffteren. Dat wiaa te voor zien en aan dezen gedachtengang gaf Mr. Marchant gisteren uiting in zijn repliek, die hij bijzonder scherp maakt». Hij verweet den premier, dat deze ernstig misbruik had ge maakt van zijn positie en in strijd had ge handeld mot de Grondwet. De regeering heeft de breuk met de Kamer opzettelijk en welbewust verscherpt, volgens den heer Marchant, en een conflict in het teven geroepen, dat ernstiger is dan in tien tallen van jaren er zich een heeft voorge daan. In normale tijden, aldus besloot de heer Marchant, zou de Kamer haar positie 'tegen over deze regeeringi ondanks alles moeten handhaven. Nu eohter kan zij dat niet, omdat tiet besluit tot haar óntbinding" reeds is ver- schenen en continuiteit in het buitenlandsch beleid gewenscht is. De Kamer moet dus door overmacht in de houding der regeering berus ten, maar dit is dan ook de eenige overweging op grond waarvan mr, Marchant geen votum bou uitlokken. Daarmee was de kwestie, beslist in den jfeest, waarin dat verwacht kon worden. Na do vinnige rede van Mr. Marchant sprak nog Mgr. NOLENS, die er zich over bou verheugen wanneer de besprekingen hier er alsnog toe zouden kunnen leiden, dat de regeering van meening veranderde en al thans een deel van den landstorm 1908 niet ou worden opgeroepen. Er zijn personen* ie ook in hun uitingen gewend zijn zeer radicaal te zijn, en die aan een motie ook iiechts een zeer positieve beteekenis toe kennen kunnen. Tot. die personen behoort de heer Marchant. Hij spreekt telkens van het votum der Kamer, dat tot een conflict leidt, ifrijl de regeering er zich niet aan stoort. In het hart van de bevolking deelt men die Opvatting, gelijk spreker bleek uit het ver slag van een vergadering van landstorm- plichtigen. Maar het is nu eenmaal een on juiste opvatting van een motie. Wat de motie van 10 Mei aangaat, deze was alleen een motie van wantrouwen in het beleid bij een onderdeel, maar er stond ♦vel allerminst vast, dat <de aanneming daarna bij voorbaat een breuk beteekende met iede- ïen minister, die toch zou overgaan tot op- foeping der jaarklasse 1908. Het 3tandpunt van den heer Marchant brengt mede, dat hij nu ook een beslissing zou moeten pogen Uit te lokken. Spr. ontkent echter, dat men ,Van een conflict tusschen de Kamer en de regeering zou kunnen spreken. In de con sequenties van den heer Marchant gaat spr. Ujet mee, en het is dan ook niet juist, dat de neer Marchant namens de Kamer spreekt. Aan het staken van de oproepiDg der laarklasse 1908 zijn natuurlijk bezwaren ver bonden. Is het niet mogelijk, de gevolgen van oproeping zooveel mogelijk te ver dachten? Het ligt op den weg der Kamer, J}P de sociale omstandigheden zoo duidelijk ffoogelijk te wijzen. Ook SCHAPER en DUYMAER VAN TWIST. De eerste vardediiwde die S. D. A. P. Na een duid el ijk o uiteenzetting waarom zijns Inziens de liohtinjr 1918 wel vóór 1908 kan wor den opgeroepen wijst de hear VAN TWIST er £p. dat door de snelle oproewinK van vereohil- fnde li oh tin «-en achtereen de oefening1 sterk achteruit gaat. Het tempo van inlijving <lient te warden vertraagd. Spreker verzoekt de re- ffeering, al komt er nu geen motie, de zaak nog eens érnstig to overwegen en eventueel de op roeping der jaarklasse 1908 alsnog te staken. Waar blijft de ernst van den ministerraad in deze zoo ernstige zaak? Op deze oproeping van lichting 1918 vóór 1908 werd algemeen aangedrongen, en voorts werd aangedrongen om tenminste de land stormers 190S zoo vrijgevig mogelijk te behan delen. Daarna verdedigde de regeering zich nog, bij monde van Min. CORT v. d. LINDEN. Aller eerst haar houding tegenover de Kamer en Min. Ramlxmnet verdedigde nader het besluit der regeering tot oproeping van de jaarklame 1908. Dat sommige militaire autoriteiten de oproeping afkeuren is juist, maar het geschiedt om geheel andere reden dan de lieer Marchant meent. Deze autoriteiten willen liever de land- starmjaarklaaae 1914, 1915 en 1916 langer on der die wapenen houden, in plaats van de iaar- kliasse 1908 te oefenen. De oorspronkelijke bedoeling der wet van 1915 was zeker geen jongeren door ouderen te doen aflossen, maar bij do aanvulliingswet van Juni 1916 weixl dit standpunt geheel verlaten met het oog op de snelheid der aflossing. Pii het aannemen van dit ontwerp stond vaat. dat d© regeering landstormers kon oproepen er.i het staande leger af te lossen. Na heel veel re- en dupliek, gebeurde er niets meer en.... do vergadering ging daarna uit een. DE UIT VOER- CENTRA LE. Verschenen is het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot het stellen van bijzon dere maatregelen ten aanzien van het goe derenverkeer met het buitenland, waaraan het volgende is ontleend: Verscheiden leden beklaagden zich bij het afdeelingsonderzoek over de late indiening van dit wetesontwerp Het is. bekend, dat met de voorbereiding van de oprichting van een centrale vereeniging voor den uitvoer reeds maanden geleden een aanvang werd gemaakt. De regeering had dus voor vroe gere indiening kunnen en, waar zij spoedige afdoening gewenscht acht, behooren te zor gen. Door. andere leden werd hiertegen aange voerd, dat naar hun indruk de regeering alleen uit deferentie voor het votum der Eerste Kamer de medewerking der Staten- Generaal heeft ingeroepen. Is dit zoo, dan kan niet ontkend worden, dat het wetsont werp met den meest mogelijken spoed is ingediend. Algemeen werd echter geklaagd over de vaagheid van het wetsontwerp en van de Memorie van Toelichting. Het wetsontwerp strekt tot het verleenen van een blanco-vol macht. Het maakt alle maatregelen moge lijk, waartegen in de Eerste Kamer be zwaar is gemaakt. Het geeft zelfs gelegen heid maatregelen te nemen, waaraan op dit oogenblik niemand denkt. Uit de toelichting is niet te ontwaren, welke eigenlijk de be doelingen der regeering zijn. Eenige leden waren van oordeel, dat een behoorlijke be oordeeling van de zaak eerst mogelijk is, nadat het geheele plan voor de uitvoer-cen- trale, dat gereed moet zijn, zou zijn over gelegd. In zoover het wetsontwerjrcentraliseering van den uitvoer beoogt, konden zeer vele leden zich daarmede vereenigen. Wijziging van den bestaanden toestand werd inderdaad noodig geacht. Men wees daarbij o.a. op de verwarring en de reohteloosheid, welke thans heerscht Andere leden achtten centraliseering ge wenscht, omdat zij verwachtten, dat daar door het ruilen van waren tegen waren zal worden bevorderd en de toevloed van bui tenlandsch kredietpapier zal worden beperkt, maar zij meenden, dat instelling van een centraal orgaan aan ongelijkheid en wille keur bij het verleenen van consenten en de bepaling der voorwaarden daaraan geen ein de zou maken- Vele leden waren van oordeel, dat voor hot bereiken van het door de regeering beoogde doel oprichting van een naamlooze vennootschap niet alleen onnoodig, maar ook niet wenschelijk is. Hoe de naamlooze ven nootschap zal worden ingericht, heeft de regeering onnoodig geacht mede- te deelen. Op overlegging der ontwerp-statuten en van de namen der instellingen, die bereid zijn mede te werken, werd van verschillende zij den aangedrongen. Gevraagd werd verder hoe regeling van den invoer door de N. O. T. zal kunnen blij ven geschieden, wanneer de regeling van den uitvoer geheel komt in handen van de export-centrale. De regeling van den geldigheidsduur der wet werd onvoldoende geacht. Immers ont breekt de in wetten van dezen aard gebrui kelijke clausule, dat, in verband met den te rugkeer van normale omstandigheden, een voorstel tot herziening ingediend moet wor den. In het bijzonder achtte men 'het niet gewenscht een doorloopende machtiging te verleenen, om deel te nemen in het aandee lenkapitaal eener bank. NEDERLAND EN DE OORLOG. Het kustvisschersvaartuig „TJM. 360" heeft gisternamiddag te IJmuiden aangebracht de vier opvarenden van de Nederlandsche tjalk „Voorwaarts", thuis behoorendo te Gronin gen, eigendom van en bevaren door kapi tein Bonninga, welke tjalk, van Karlskrona gekomen en naar Rotterdam bestemd met een lading hout, op de Noordzee, ter hoogte van Texel, door een Duitsche duikboot met brandbommen tot zinken is gebracht. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft krachtens de Schepenvorderings wet telegrafisch 22 schepen gerequireerd, om in ballast uit te varen, ten einde over Halifax in de Vereenigde Staten van Ame rika graan voor de regeering te gaan halen. Deze schepen, welke te zamen ongeveer hon derdduizend ton graan kunnen vervoeren, zijn: de Clio de Vesta,, de Bacchus, de „Soestdijk de Zuiderdijk de Winterswijk, do Java, do Borneo, do Rijndijk, de Texel, de Besoeki, de Phecda, de Alkai'd, de Bella- trix, de Merak, de Veerhaven, de iWaalhaven, de IJsselhaven, de Bestum, de Leersum, de Larenberg en de Noordbrabant. Naar aanleiding van de berichten over den hoogen prijs die door de consumenten voor verschillende «roenten moet worden betaald, heeft een bericfifgevér van ite te Delft, een onderhoud gehad met eenige groote kweekers. De inlichtingen door hen verstrekt, komen in 't kort hierop neer. dat de prijzen, die de tuinders op het oogenblik'maken, dc produc tiekosten niet dekken. De exploitatiekosten zijn op onrustbarende wijze gestegen, bijv. de prijs der koemest met 100 pet., die der kunstmest, al naar ge lang van liet gehalte en de soort, van 40 tot 90 pet. waarbij nog komt, dat de beide mest- soorten niet in voldoende hoeveelheid voor handen zijn. zoodat Oe bomesting niet kan geschieden zooals zulks behoorde, 't Gevolg, hiervan is, dat het produet minder moet zijn zoowel in kwaliteit als in hoeveelheid. De arbeidsloonen zijn met '20 pet, toegeno men, de prijzen voor andere benoodigdheden als glas, hout enz. in niet geringe mate. Tot overmaat van ramp is hier nog bijge komen dat de gewassen door de lange koude Zeer geleden hebben en de geheele cultuur belangrijk verlaat is. Met de vroege aardappelen staat liet zoo, dat indien de maand Mei niet naast veel zonneschijn, zachte regenbuien brengt, de op brengst niet alleen zeer matig, (maar da teelt zoo laat zal zijn, dat die der z.g. tweede vrucht, waaronder princesseboonen en knolrapen voor veevoeder worden ver staan, op tal van velden geheel zal verloren gaan. Met de sla is bet niet veel gunsti ger. De z.g.n. warenlmissla is gerand, waar door ze door de Z. E. G. niet wordt gekocht en dientengevolge bijna waardeloos is. De natuursla, de z.g. Meikoning, moet voor Ju ni gesneden zijn, anders schiet ze dit heeft de jarenlange ervaring geleerd en is ze voor de consumptie ongeschikt. Zooals het zich laat aanzien is ze voor dien tijd niet weg. De bloemkoolteelt is al even onbevre digend, die der aardbeien zal vermoedelijk slechts een half gewas opleveren; de prijzen die het buitenland voor asperges betaalt is veel te laag. Van een verhooging der op brengst evenredig aan bovengenoemde om standigheden is op het oogenblik geen spra ke. En de grootste oorzaak hiervan wel is het ontbreken van den vrijen handel. De ar tikelen benoodigd voor Duitschland worden door de Z. E. G. ingekocht, die overal de zelfde prijzen besteede en de artikelen vol gens een maatstaf beoordeeld. Kwam 't vroe ger voor, dat 'n plaats dichter bij onze gren zen gelegen was. waarheen de tijd van ver voer korter was, de kans op bederf dus ge ringer, of de Duitsche groot-industrie, die levensmiddelen veor baar werklieden wilde koopen, om ze tegen lagen prijs van voedsel te kunnen koopen, een mindere kwaliteit kon koopen, de Z. E. G. houdt hiermede geen rekening. Zij eischt alleen eerste kwaliteit. De percentages voor uitvoer bestemd worden dientengevolge op tal van veilingen niet be haald. Komt er dan ook niet spoedig een veran dering ten beste, dan zal er van een loonend bedrijf geen sprake kunnen zijn, aangezien vooral de eerste aanvoeren van versehe groenten, de teelt rendabel moeten maken. En het is om deze reden aldus besloten onze zegslieden dat de kweekers den toe stand verre van rooskleurig inzien en den winter met groote bezorgdheid tegemoet gaan. FANGERAN NOTOWIBODJO t. ,yp 60-japiigen leeftdd ia te Djokjakarta over leden Pangoran Notowirodjo, ridder van do orde vian Oranje-Nassau, vader van dten Javaan- «ohen in Nederland vertoovenden dliohter Ra- dien Mas Nosto Soeroto. EEN PORTRET VAN MAUVE. Het „Vad." meldt, dat gisteren in den Haag op de verkoopingen van schetsen van Mauve een zelfportret van den schUldei- door dr. Van Gelder voor 10.000 is aange kocht voor het Stedelijk Museum aldaar. BOND VAN NOTARISELE.Rliic ïn een te Utrecht gehouden vergadering is met 125 leden opgericht een bond van notarisklerken welke zal worden ver deeld in arrondissementsgewijze afdeelin- gen. Als bestuursleden werden gekozen de hoeren: S. Schaap te Avenhorn, voorzitter; J. Dijkstra, te Veenendaal, secretaris; H. J. L. Soomers te Ede, le penningmeester; J. Verhoef in Den Haag. waarn. voorzitter B. Michel te Arnhem. 2e secretaris; H. T. W. Langeschmidt, te Utrecht, 2e penning meester, benevens zeven commissarissen. DE STAKING TE SOHIEDAM. De politie te Schiedam heeft het druk met enkele werkwilligen te beschermen te gen mishandeling van stakende timmerlie den. De patroons zullen een protest uit vaardigen tegen de wijze van optreden der stakers en hebben besloten een minimum uurloon van 31 cent te garandeeren en de gehuwden 2 cent per uur duurtebijslag te feven. Voor het overige z>jn de eischen er stakers afgewezen. VAN HET VEENBEDRIJF. Do eischen der veenarbeiders te Nleuw- weerdkige zijn door den minister van Land bouw, die arbitraal optrad, toegewezen. Er zijn 1100 leden der veenarbeidersorganisa tie, die nu vijf weken langer dan andere jaren zullen baggeren. DE STAKING TE DELFELJL. Op uitnoodiging van den minister van Landbouw, heeft heden ten Provinciehuize te Groningen een bespreking plaats gehad tusschen den heer Van IJsselsteyn, direc teur-generaal van den arbeid, als vertegen woordiger van den Minister, en het provin ciaal bestuur. Zulks in verband met de nog steeds niet geëindigde staking der haven arbeiders te Delfzijl en de omstandigheid dat Delfzijl de eenige haven is waar Duit sche houtaanvoer van beteekenis nog mo gelijk is en het een landsbelang is, dat onverwijld worde ingegrepen. Het resultaat van deze bespreking is ge weest, dat de provincie voorhands zelf het havenbedrijf, speciaal het stuwadoorsbedrijf, in handen zal nemen en op harerzijds te stellen billijke arbeidsvoorwaarden de arbei ders in de gelegenheid zal stellen den ar beid te hervattep Mochten de arbeiders të Delfzijl zich daar toe niet aanmelden, dan zullen arbeiders van elders voor dat doel naar Delfzijl ko men, waartoe bereids de noodige voorbe reidende maatregelen zijn getroffen. EEN STAKING VAN BEELDHOUWERS. Op een beeldhouwerij te 's Hcrtogonbosch is eene werkstaking uitgebroken. Aanlei ding daartoe is geweest het weigeren van den patroon van het collectief arbeidscon tract. BAKKERSACTIE TE AMSTERDAM. Gisteren heeft te Amsterdam een verga dering plaats gehad van bakkersgezellen. Besproken werden de twee door den Bond gestelde eischen: afschaffing van den nacht arbeid en loonsverhooging. Aangenomen werden twee moties. In de eerste wordt vastgesteld, dat alle pogingen, aangewend om verbetering in dc arbeids voorwaarden te krijgen, op de weigering der werkgevers-organisaties afgestuit zijn, en dat de door deze organisatie ingediende voorstellen slechts het minimum bevatten van de noodzakelijke verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden. Aangedrongen wordt op een spoedige afdoende regeling van de ar beidsvoorwaarden en besloten orn daarvoor een krachtige actie te voeren. De tweede motie stelt vast, dat reeds geruimen tijd geleden door het Amsterdam- sche gemeentebestuur een onderzoek is aan gevangen naar cle mogelijkheid van een plaatselijk verbod van bakkersnachtarbeid, omtrent welk onderzoek tot heden niets po sitiefs is vernomen, tot groote teleurstelling van de bakkerij arbeiders en tal van pa troons. Er wordt bij het gemeentebestuur en de betrokken autoriteiten van Amster dam ten sterkste op aangedrongen, niet lan ger achterwege te blijven met het zoowel uit gemeenschaps- als sociaal belang ge* wenschte verbod van bakkersnachtarbeid. Na afloop van de vergadering hebben de deelnemers daaraan zich in optocht naar het stadhuis begeven, waar eenige afgevaar digden uit hun midden door wethouder Jitta ontvangen zijn. Zij 'deden me'deJeeling van do aangenomen motie inzake de afschaffing van den nachtarbeid, en voerden aan, dat de afschaffing te Enschede niet alleen be vredigend werkt, maar ook de brandstoffen- besparing ten goede komt. Wethouder Jitta antwoordde, dat de zaak reeds in onderzoek is bij de commissie voor de strafverordeningen, en dat voorstellen van deze commissi aan den gemeenteraad binnenkort te wachten zijn. LUCHTVAART. De N©derliandaohe vlieger, de heer Marinus van Meel, is, na zijn reis naar Amerika, hier ter stede teruggekeerd. DE EERSTE NED. JAARBEURS. In de Mei-aflevering van „Ned. Fabri kaat" geeft W. Graadt van Roggen een ver volg van zijne beschrijving over de Eerste Nederlandsche Jaarbeurs en bespreekt daar in bet vraagstuk van het bezoek, een onder- Werp, zooals de schrijver zegt, beurtelings van verrassing en teleurstelling, van inge nomenheid en ergernis, van waardeering en afkeuring ,en van anisschaen nog wel meer tegenstrijdige appreciaties. Aan de controle werden 87425 personen geteld, toen zij voor de eerste maal !hun Jegitiinatie- kaart aanboden. Op de beide dagen dat de jaarbeurs tegen entrée voor particulieren was geopend werd zij nog door ongeveer 4000 personen bezocht. De tram vervoerde gedurende die dagen 286. 419 personen. Het overstelpend groot aantal belangstellenden was voor een groot deel gevolg van de te krachtig gevoerde propaganda voor het be zoek. Uitvoerig behandelt de schrijver de voor- en nadeelen welke van den stroom van bezoekers bet gevolg zijn geweest on bespreekt de wijze waarop volgende jaren kan worden gehandeld. In een naschrift geeft de schrijver nog een zeer overzichte lijke tabel betrekking hebbende op het aan tal deelnemers in iedere groep en in elke provincie. vv\ OZ.' E N B A RE 1E AMOK KEL- AFFAIRE. Voor de rechtbank te Arnhem werd Dins dag behandeld de zaak tegen Jacob Trant, Rittergutsbesitzer te Godesberg, die terecht stond wegens het gebruik maken van een vervalscht consent, poging tot omkooping van een ambtenaar en poging tot verboden uitvoer. Vooreerst was aan beklaagde ten laste gelegd dat hij omstreeks 4 Februari 1917 te Zevenaar opzettelijk een vervalscht consent aan de ambtenaren belast met het uitklaren van goederen heeft ter hand doen stellen, als behoorende bij drie wagons aangegeven als geladen met 30.000 K.G. komkommers, bestemd voor Duitschland. In het consent waren de oorspronkelijke getallen n.l. 11.000 K.G. komkommers, gezouten in 60 vaten valschelijk veranderd in 30.000 K.G. en 150 vaten. In de tweede plaats was ten laste gelegd het ten uitvoer aanbieden op 4 Februari van 22.994 K.G. katoenzaad en Arachis-olie, 2171 K.G. cacaoboter, 1771 K.G. raapolie, 74 K.G. koffie, 64 K.G. boter en 40 K.G. kaas waarvan de uitvoer verboden was. Ten slotte werd ten laste gelegd, dat bekl. op denzelfden datum te Zevenaar den ve rificateur der belastingen W. P. S. Bouwman f 8000 heeft gegeven met het oogmerk hem to bewegen in zijn bediening en in strijd met zijn plicht eenige waggons goederen zonder deze te visiteeren of aan te houden, naar Duitschland te laten vertrekken. Bij het verhoor van den verificateur der belastingen Bouwman blijkt, dat beklaagde dezen in den avond van 3 Februari f 8000 heeft gegeven voor de regeling van de zaak, n.l. dat de drie waggons zonder verder on derzoek over de grens zouden gaan. De beklaagde erkent zulks. Hij stelde den verificateur den vrachtbrief ter hand. De overige documenten o.a. het consent had bekl. niet bij zich, hij zou deze uit Arnhem halen en ze den volgenden dag overhandi gen. De ambtenaar Cornelissen ontving deze stukken inderdaad 4 Februari 's morgens. Dien morgen heeft getuige Bouwman last gegeven den inhoud der wagens te onder zoeken; toen kwam aan het licht, dat er behalve komkommers, ook olie, katoenzaad, koffie, boter in was. Een nader onderzoek wees uit de hoeveelheden katoenzaad, Ara- chisolie, cacaoboter, raapolie, koffie, boter en kaas in do dagvaarding genoemd. Verificateur Bouwman heeft bekl. niet ge vraagd naar den inhoud der wagons. Hij begreep dat niemand f 8000 zou geven aüeen voor uitvoer van door consent gedekte kom kommers. De. president maakt getuige Bouwman een compliment over de wijze, waarop hij deze zaak heeft behandeld. Op 4 Februari heeft getuige in tegenwoordigheid van de mare chaussee de f8000 afgedragen aan zijn chef. Op een vraag van den verdediger of Lij beklaagde beloofd had, dat de wagons zonder onderzoek zouden passceren, antwoordt de verificateur dat hij die niet heeft beloofd, alleen heeft hij om een schijn van mede werking te geven, gezegd: we zullen eens zien. Dr. G. S. Voerman, directeur van het Rijksbureau van onderzoek te Leiden onder zocht de verschillende monsters, hem dooi de douane te Zevenaar toegezonden. Getuige J. Swart, commissionair te Rot terdam verklaart, dat hij het consent in samenwerking met andere getuige Faust ver anderde zooais het Ihans luidt en wel in op dracht van beklaagde, die gezegd had, alle papieren worden toch aan do grens vernie tigd. Men had slechts consent voor den in houd van één wagen en wilde er drie over do grens brengen. Getuige kende in hoofdzaak de in de wa gons geladen goederen, daar beklaagde hem zulks had medegedeeld. Getuig,; ie o,, .zoek van beklaagde een vrachtbrief ingevuld zoodanig dat dc goederen In Duitschland niet in beslag kon den worden genomen door de Zentrale Ein- kaufstelle. De wagons zijn eerst gezonden naar Res teren, en zouden over Arnhem—Zevenaar naar Duitschland gaan. Beklaagde wilde evenwel uaar Duitschland gaan. Beklaagde wilde evenwel voorkomen dat de wagons in Arnhem geopend zouden worden. Daartoe poogde getuige en twee anderen te Reste ren te bewerken, dat de wagons werden opgehouden. Dit gelukte niet, doch beklaag de wist te Arnhem te verkrijgen dat de wagons ongeopend naar Rotterdam teruggin gen, niet als met komkommers maar met zuurkool geladen. Het blijkt dat de opdracht van beklaagde van den aanvang af was om het consent te vervalschen en bruikbaar te maken voor 4 wagons. Het is evenwel bij drie wagons gebleven, omdat bekl. geen waren voor een vierden wagon bijeen zou krijgen. De wagons gingen nu in Febru ari rechtstreeks naar Zevenaar. Als getuige a décharge werd o.a gehoon? de heer J. G. Jurgens, bankier te b'jmegen, die meedeelde, dat beklaagde hem aidressen had gevraagd voor artikelen als aardappe len, traan, en zeep, welke hij met consent wilde uitvoeren. Getuige gaf die adressen. Beklaagde verklaarde, geheel belangeloos dien uitvoer op zich te nemen. Ook de direc teur der Coop. Veiling te Venlo deelde me de, dat beklaagde verklaarde belangeloos te handelen. Bekl, had getuige gevraagd te zorgen voor aankoop van groenten voor uit voer met consent. De subst. off. van justitie, mr. Roeters van Lennep, deed, volgens het „Hbl." in zijn requisitoir uitkomen, hoe het beklaag de niet gelukte om ambtenaren om te koo pen, waar de verificateur Bouwman stel ling nam tegenover den overtreder onzer lwetten en het daarheen wist te leiden, dat deze in handen der justitie viel. Vervolgens ging spreker de ten laste ge legde feiten na en wees er op, dat be klaagde wist dat het consent vervalscht was. Aanvankelijk wilde men zonder consent uit voeren, omdat men vreesde, dat alles mis zou loopen wanneer het vervalschte stuk in handen der douane viel. Toen liet zonder dit stuk niet ging, heeft beklaagde het nog iu het holle van den nacht bij zijn trawanten gehaald. Allo ten laste gelegde feiten achtte spr. bewezen. Bij de te vorderen straffen zou spr. in aanmerking nemen den leeftijd van beklaagde en zijn bewering van belangeloos te handelen. Eisch: 8 maanden gevangenisstraf met ver beurdverklaring van de in beslag genomen goederen en gelden. De verdediger mr. H. S. J. II. Hyraans wees er op dat beklaagde is een bekend filantroop te Godesberg, die van daar was afgezonden orn in Nederland voor hospitalen in de omgeving van Godesberg inlcoopen te doen. Dit deed hij tot aller tevredenheid, zoodat hij in de meening kwam, dat hij vari Landwirt geworden was koopman. Hij reis- do naar Berlijn en bood zijn diensten aan aan den Kriegsausschutz. Bij zijn optreden heeft naast vaderlandsliefde ook voorgezeten vaderliefde, want een zoon van beklaagde sneuvelde, een tweede zoon ligt zwaar ge wond te Lemberg. Door zijn vaderland te dienen, op de wijze als hij deel, hoopte bekl. te bewerken dat zijn zoon niet weer naar het front zou worden gezonden. Een toezegging in dezen zin heeft bekl. gekregen. Met zijn verschillende transacii -s hier ter lande heeft beklaagde schatten van geld verloren. PI. ging vervolgens de feiten der dagvaar ding na en wees er op, dat het z. i. niet op den weg der douane legt om de menschen er in te laten loopen. PI. concludeerde tot ontslag van rechts vervolging voor het eerste feit en vrij spraak voor de beide andere. Uitspraak 2 Juni. NASPEL VAN I)E KERMIS TE GELDROP. Het hof te 's Hertogenbosch heeft J. J. V., koopman te Woensel, IJ. S. V., huzaar te Breda, J. M. L. C., sigarenmaker te Eer- sel, Th. v. L., steigermaker te Eindhoven, en J. S., grondwerker te Stratum, allen thans gedetineerd, wegens een aanval op de po litie op de kermis te Geldrop, waarbij dc marechaussee Molenaar het leven liet, ver oordeeld: de eerste vier ieder tot 3 jaar en de vijfde tot 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. Het O. M. had tegen den vijfden beklaagden 3 jaar, tegen de overigen 6 jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank in Den Bosch had hen ver oordeeld tot resp. 4, 6, 6, 6 en 2 jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 6