u BINNENLAND STAD EN STREEK VERSPREIDE BERICHTEN UIT USSE e.o. UIT DE ZAANSTREEK» Ij Si m iii t< iietge n ito Admiraliteit voorzag dat zou ge beuren." Overgaand tot de quaesti© der levensmid delen voorziening zei Lloyd George: „Er is een duidelijke verbetering in onze leveoemid- delenvoornitzichten, tengevolge van de ver betering in den duikbootentoeetand. Ik zeg, na advies van mijn raadgevers in gewonnen te hebben en na mij zeer zorg vuldig in berekeningen te hebben verdiept, dat, als de natie spaarzaam is en zich niet schuldig' maakt aan verkwisting, als zij, die landerijen hebben gekregen, gunstig voor de productie van levensmiddelen, er het beste gebruik van maken, als de arbeiders de <1 rijfkraeht zijn om ons tot nloesen in staat te stellen, als het leger ons helpt met d - mannen die werkelijk beschikbaar Z'jn, als wij ons allen gedragen ais redelijke, men- «chelijke wezens, die hun land wi'to behoeden voor onheil, gebrek en eVende. dat de duik- bc -g er geen is, die ons vrees heeft aan te jagen dat de oorlog om die reden zou worden verloren. Ik zie heien dat de Duitschers in hoofd zaak afhangen van den dmlbootenoorlog voor hethebtx?n van succes. Alles wat ik k an zeggenis, dat, alsdathun voornaam ste hoop is 0 p succes, deze is ge doe m U o iii teieurstellingop te le ve ren. Ik zeg dit met volledig besef van de verantwoordelijkheid en uit naam van de re geering, na de meest zorgvuldige overweging van alle feiten, wat niet beteekent dat het volk niet spa ar Mam b'horft te zijn en niet betee kent dat de boeren het land niet behoeven te ploegen, maar wat beteekent, dat, als ieder een zijn plicht doet, de Duitsche hoop op de ove den oorlog, gebaseerd op de duikbooten, de grootste m srekening zal zijn in de geheele reeks van misrekeningen van dat rampspoedig rijk. Als iedereen zijn vader!and?chen plicht doet en bijdraagt, elk op zijn eigen manier, tot de» gemeenschappelijken voorraad, den. z°g ik. zal de duikboot ons niet ver- el a a n." Aldus Lloyd George. PRINS VAN HOHENLHE OVER DEN RIJKSKANSELIER. In een artikel over de rede van Betb- mann Hollweg in de „Neue Zürcher Zei- tung": „De weigering van een antwoord op de interpellatie van den Rijksdag over het oor logsdoel is mijns inziens meer dan een fout. het is gewoonweg een tragisch onheil. „Door zijn houding belast de rijkskanse lier verder het Duitsche volk met de schuld, die verbonden is met de voortzetting van den oorlog en daardoor met de ontzaglijke offers aan menschenlevens, de krankzinnige stoffelijke verliezen nog daargelaten. Hij llaadt het Duitsche volk een schuld op, die niet de zijne is, want het Duitsche volk heeft thans in zijn verpletterende meer derheid eindelijk ingezien, hoe de toestand is; ein het heeft, evenals alle volken, den wensch naar een spoedigen en duurzamen vrude; het is het volk volkomen onver schillig, of een stuk land meer of minder veroverd wordt. Wat voor dat volk, en voor alle volken hoofdzaak is, dat is de duur- zame vrede, d.w.z. dat de tegenwoordige I oorlog, als hij eindelijk uit zal zijn, dan echter ook werkeljjk de laatste is. Dat zou een schadeloosstelling zijn van meer waarde dan alle oorlogsvergoedingen in geld, die toch hersenschimmig worden, dat de kosten, I dia deze verlengde strijd verslindt, er weer I tegen opwegen Men hoort nu al, niet alleen Alduitsche dwazen, over den volgenden oorlog(l) spre ken, neen, zelfs generaal van Stein, de Prui sische minister heeft onlangs, om den Rijks dag van de noodzakelijkheid van het be staan van een nieuwe cadettenschool te over tuigen, het pacifisme als een utopie bestem peld en den oorlog als onvermijdelijk altijd I weer terugkeerend voorgesteld. Painlevé, de Fransche minister van Ooriog, heeft daar entegen kort geleden verklaard, dat deze oorlog uitgevochten moest worden, opdat hij voorgoed de laatste was, en de menschheid zich ongestoord aan de werken van den vooruitgang en van de beschaving zou kun- Inen wijden. Het ware mij liever geweest, als ik die woorden eens in de rede van een Duitschen minister van Oorlog had gelezen. „Hoe komt het, dat dat niet het geval is? De verklaring moet zijn. dat de leidende mannen blijkbaar nog niet tot het besef zijn gekomen dat er een nieuwe tijd is aangebro ken, waarin met de oude formules en metho des'niet meer te werken valt.'' JAPANSCHE HULP. Op een desbetreffende vraag antwoordende, verklaarde Robert Cecil in het Lagerhuis, dat I. het optreden der Jap arische vloot niet geëin- I dttgd is met haar uitgebreide operaties, in het begin van den oorlog samen met de Britsche vloot verricht, welke ten gevolge hadden, dat de Duitsche vlootmacht in den Stilden Oceaan werd vernietigd, en evenmin met de hulp welke zij sindsdien aan de Britsche vloot bii het aewaken der Oostersche wateren bewees. Onlangs zond de Japansche Regeering. met bet oog op don toestand ter zee. een belangrijke macht lichte oorlogsbodems naar de Middel- iandsche Zee, waar zij thans met de Britsche /•loot en die der bondgenooten samenwerken. Bovendien zijn verscheidene groepen kraohtiei snelle kruisers uitgezonden om de Britsche vloot te helpen bij de bescherming der sobeep- raart in de Indische wateren en in het Zuide- I dike gedeelte van den Stillen Oceaan. Deze liensten aan de zaak der Geallieerden kragen rog meer waarde, daar rij den geest van elk inzer bondgenooten toonen en daar zij de groot je aanduiden van den bijstand, dien wii van hen m de toekomst mogen verwachten. .1 UIT DE STAATS COURANT. Bjj Kon. Besluit is 8. A Drijber, op zijn 'erzoek, op eervolle wijze ontheven van de unctiën van regeeringseommissaris van de 'luohtoorden te Nunspeet en Ede; benoemd tot regeeringseommissaris van .et vluchtoord te Nunspeet, J. L. Simon, ad- unct-regeeringscommissaris van het vluoht- ord te Eede; aan J. W. C. Kroon, op zijn veieoek, met agang van 1 Juni, eervol ontslag als burgemeester der gemeente Zuid-Schar- woude. De andiëntiën van den Minister van Koloniën rollen, te beginnen met 1 Juni a.s. wederom des Vrijdags, om half twee des namiddags, in het gebouw van het departe ment plaats vinden. De gewone audiëntie van den Minister van Buitenlandsehe Zaken zal Vrijdag a,s. niet plaats hebben. HOFBERICHTEN. H. M- de Koningin heeft gistermorgen, na haar bezoek aan de Drentsche veen en, ook een bezoek gebracht aan het militair hos pitaal, de kazernes en het barakkenkamp te Assen eg is te 1 uur 42 min. per trein van Assen naar Den Haag teruggekeerd. Z. K. H. de Prins, die eveneens uit Drente is teruggekeerd, is voornemens, den Tweeden Pinksterdag een bezoek te brengen aan het Padvinderskamp te Soesterberg. NEDERLAND EN DE OORLOG. Hier te lande is bericht ontvangen dat d« stoomschepen „Bernisse" en „Elve'', beiden van de firma P. A. van Es en Co., te Rotter dam, op de thuisreis van Rufisque naar Rot terdam, en geladen elk met 800 ton grondno- ten, bestemd voor Delft, den 23sten dezer zijn getorpedeerd. De bemanningen op elk der beide sche pen waren 19 man zijn ge red en geland ti K.'rkwall De directie der Eerste Nederlandsche Rij wiel- en Machinefabriek, voorheen H. Bur gers te- Deventer, heeft aan haar personeel keno"r gegeven, dat zii. wegens gebrek aan verschillende grondstoffen, verplicht zal zijn de fabriek binuenkorT geheel of gedeeltelijk stop te zetten. De Minister van Financiën heeft aan de Departementshoofden mededeeling gedaan, dat er zijnerzijds geen be zwaar bestaat tot uitbetaling van twee ter mijnen van den dmrrtetoeslag gezamenlijk. 0 De „Deutsche Naehrichten-dienst"' meldt ons: Naar aan de „Kreuzzeitung'' wordt ge schreven, verwacht men in welingelichte Nederlandsche kringen zieer binnenkort een nma van de Amerikaansche regeering, waarin Nederland voor de kens wordt ge steld, alle betrekkingen met Duitschland af te breken, dan wel zich den toevoer van alle levensmiddelen uit de Vereenigde Staten te zien afgesneden. Het zou in Wilson's bedoeling liggen de Europeesche neutrale staten tot deelneming aan den oorlog in voor de Entente gunstigen zin te dwingen, waarbij dan Nederland, dat over een paraat en voortreffelijk uitgerust leger van meer dan driehonderdduizend man beschikt de rij zou mogen of moeten openen. TT Het van Amerika in IJmuiden aangeko men Nederlandsche tankstoomschip .Mij drecht'', heeft op de uitreis een hulpeloos drijvenden Amerikaansehen sleeplichter op sleeptouw genomen en te St. Nazaire binnen gebracht. Een Amerikaansche sleepboot met drie lichters was door een duikboot aangevallen. Twee dezer lichters werden tot zinken ge bracht en de sleepboot zette den tocht met de nog overgeblevenen voort. Door een in middels opgekomen storm werd de lichter verloren en niet meer teruggevonden, zoo dat de sleepboot alleen naar St. Nazaire voer. Eenige dagen na bet vertrek uit Falmouth had het stoomschip „Mijdrecht", toen de lichter gevonden en op de reede van St. Na zaire gesleept, waar men toen ook de sleep boot zag liggen. Op last van de autoriteiten moest de liohter door het stoomschip tot in de haven gebraeht worden. Nadat dit was geschied, zette de Mijdrecht'' haar op 19 December van Amsterdam aangevangen reis naar New-Orleans, voort. 1 Het Comité voor Nederlandsche kinderen in den Vreemde schrijft, dat het in April ontving 3654.171s, maakt met de vorige opgave 48.081.73. Dank de flinke bijdrage der afdeeling Zaandam, zegt het verder, konden wij in deze maand een goede kas- versterking boeken, doch evenals in Maart stegen de uitgaven belangrijk, en overtrof fen die de inkomsten, zoodat wij nn bezig zijn het in gunstiger maanden overgespaar de op te maken; d.w.z. dan zijn wij aan het eind van onzen arbeid en dan moeten wij welhaast onze lieve pleegkinderen terug zenden, opnieuw ten prooi aan de ellende der ondervoeding. Dat mag niet! Den 15en Mei hebben wij weder 138 stakkertjes in het gastvrije vaderland gebracht, en nog vele kinderen strekken verlangend liun armpjes naar ons uit Hun lijden is groot. Wie helpt? Vannacht om twaalf unx is het door het Duitsche prijsgerecht vrijgegeven stoom schip „Caledonia'' (te Rotterdam aangeko men. Kapitein D. Roos vertrok Donderdag met zijn equipage van Rotterdam naar Vlissin- gen om het stoomschip van de Duitschers Over te nemen. Het stoomschip „Caledonia'' werd 10 De cember op reis van hier naar Huil door de Duitschers in de Noordzee aangehouden en naar Zeebrugge opgebracht. Het schip is ge heel onbeschadigd. Ter plaatse, waar gisternamiddag de over name plaats vond. was de bemanning getui ge van een hevig bombardement van de Bel gische kust. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, brengt ter kennis van belangheb benden, dat het, in verband met de voorzie ning in de behoefte aan honing hier te lan de en het uitblijven van den aanvoer van dit artikel uit het buitenland, noodig zal zijn maatregelen te treffen ten einde een zoo nuttig mogelijk gebruik van den in het a,s. seizoen gewonnen inlandsehen honing te verzekeren. Te dezer zake ia reeds eene ver gadering met vertegenwoordigers van be langhebbenden gehouden. Als resultaat hier van zijn eerlang nadere bepalingen te ver wachten omtrent den verkoop en de diatri- brutie van inlandschen honing. In het bijzonder wordt de aandacht van belanghebbenden erop gevestigd, dat bij de uitvoering der maatregelen, welke eventueel noodig zullen blijken, geen rekening sal kgnnen worden gefegaftffiBi geslo ten contracten inzake verkoop of levering van inlandschen bijenhoning. 11 Van de te Amsterdam thuisbehoorende stoomschepen, die door de Nederlandsche re geering zijn gerequireerd voor bet halen van graan, zijn gisteravond van IJmuiden naaT Halifax vertrokken de stoomschepen JLeer- snra", „Altaid"* en „Larenberg''. terwijl he den nog zouden vertrekken twee stoomsche pen van de Mij. Nederland: ..Borneo'' en „Bali'', een van de Java-China-Janan-lijn en vier van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij. Voor alle de door de Regeering ie Rotter dam gerequireerde graanschepen werd gis teren gemonsterd. Behalve deze schepen zijn thans nog gere quireerd de s.s. „Procyon", „Aleor'', „Bus- sum'' en „Ittersum*'. Het s.s. „Bussum" is gisteravond reeds van Rotterdam naar Sandyhook vertrokken om er een lading graan te halen voor de Nederlandsche regeering. DE CRISIS AAN OORLOG. Het Ned. Correspondentie-bureau deelt thans mede, dat het bericht van de „Maas bode'', „dat in de crisis aan het departe ment van Oorlog weder eenige verandering was gekomen door de benoeming van den luitenant-kolonel J. L. ten Bosch als advi seur van den minister van Marine ad In terim van Oorlog in een functie staande boven die van de andere ambtenaren van bet departement'1 onjuist is. Het vermeldt echter niet hoe de zaak dan in elkander zit. Toch is dit iets wat het Ne derlandsche volk gerust mag weten niet al- t maar waar het groot belang bij heeft. De „Maasbode" blijft echter niettegen- ,io officieuze tegenspraak haar berieht handhaven al heeft men dan ook he den in de officieele, door den opperbevel hebber uitgegeven maar niet gepubliceerde benoeming een anderen naam uitgedacht voor adviseur. De luitenant-kolonel J. L. ten Bosch is, zoo heet het, daar benoemd tot hoofdofficier in algemeenen dienst van den opperbevelhebber en den minister van Mari ne ad interim van Oorlog. In deze positie staat hy dan ook wel de gelijk zooals de praktijk het zal uitwijzen boven dc andere ambtenaren, want hoe de naam cok moge luiden die men aan de func tie wil geven, in wezen is het een soort on derministerschap, waaraan niet de verant woordelijkheid is verbonden van een minis ter en dat nog gevaarlijker worat, omdat door de officieele omschrijving de positie van den opperbevelhebber er in betrokken wordt. MINISTER-RESIDENT VAN VOLLEN HOVEN. De heer Maurits Van Vollenhoven, tot Ne- derlandsch minister-resident benoemd te Brussel, wordt door alle Belgische bladen om strijd geprezen wegens zijne houding ge durende den oorlog, als zaakgelastigde van Nederland te Brussel aangekomen. De „Gazet'' van Brussel zegt, dat de Bel gische autoriteiten en duizenden landgenoo- ten de minzaamheid van zijn karakter en zijn algeheele toewijding aan talrijke werken kunnen waardeereu. ALLERTREURIGST. Naar aanleiding van de uitspraak gedaan door het gerechtshot te s-Hertogenbosch tegen de moordenaars van den marechaussee Mooienaar, te Gelürop, schrijft „Eindb. Dagbl." onder bo venvermeld opschrift; Een ieder herinnert zich de menschonteerende misdaad te Geldrop. Nu zijn er twee feiten in verband met de ver oordeeling der bandieten, die de Nederlandsche rechtspraak beschandvlekken op een onwederleg- bare wijze. Wie heeft anders durven verwachten, dan dat over de hartelooze misdadigers, die een ijverig, plichtsgetrouw politieman in dc uitoefening van zijn ambt, op een ergerlijke manier om het leven brengen, het zwaarste vonnis zou worden geveld, dat hij het bedrijven van een moord mogelijk is. Vier der lafhartigen zijn veroordeeld tot 3, zegge drie jaartjes gevangenisstraf, de vijfde tot anderhalf jaar. Dit feit is allertreurigst, het is een wanhopige mistoestand in onze tegenwoordige maatschap pij, waarvan zoo graag gezegd wordt, dat zij op zoo'n hooge trap van ontwikkeling staat. Van verschillende zijden wordt ons medege deeld, dat de veroordeelden gister-avond en he denmorgen in onze stad zijn gezien. Bij onder zoek bleek dat volkmen waar te zijn. Hieruit moet worden opgemaakt dat de vier kerels, die bewezen hebben een groot gevaar te zijn hunner omgeving, voorloopig op vrije voeten zijn gesteld. Dit tweede feit zal een ieder met heftige ver ontwaardiging vervullen Van zeer betrouwbare zijde werd ons gezegd, dat de oorzaak van dit laatste gezocht kan wor den in de omstandigheid dat de gevangenissen geheel vol zijn. Dit mag geen aanleiding zijn om dergelijke individuen vrij te laten rondloopen. Er zullen zeker in de gevangenissen nog wel personen zijn, dié zich aan 'n veel minder ernstig misdrijf heb ben schuldig gemaakt. Dat men dan liever hen van hun straf ontslaat, maar de Geldropsche moordenaars vasthoudt!! 't ls allertreurigst!! DE ZEGELWET 1917. De Minister van Financiën heeft voor toe passing van de op 1 Juni in werking tan dende Zegelwet 1917 aan de met de uitvoe ring van die wet belaste ambtenaren ver- schillende voorschriften gegeven. Hun is opgedragen het-publiek bij de na leving van de wet zooveel mogelijk behulp zaam te zijn door het verstrekken van ge vraagde inlichtingen enz., doch tevens om met gestrengheid op te treden, waar ontdui king hlükt of wordt vermoed. Boeten we gens het niet voldoen van de verschuldigde rechten zullen noch geheel, noch gedeelte lijk worden kwijtgescholden, tenzij wordt aangetoond, dat de overtreding te goeder trouw is begaan. Onbekendheid met de bepalingen der wet kan niet als verontschuldiging worden aan genomen ten aanzien van personen, van wie, met het oog op hun betrekking, beroep of bedrijf, mag worden verwacht en geeisoht, d zij bekend zij' verplichtingen, welke de Zegelwet hun oplegt. Verder is o.a. de aandacht deir ambtena ren gevestigd op o.m. de volgende artikelen i der nieuwe wet: .Art. 20. Volgens deze bepaling kan iedere houder van een niet behoorlijk gezegeld stuk die zelf geen overtreding heeft begaan, dit laten zegelen, tegen voldoening van het ver schuldigde recht, doch zonder betaling van boete, terwijl hü in veel gevallen zeifs vetr plicht is het stuk ter zegeling aan te bieden, op straffe van aansprakelijkheid voor de verbeurde boete (volgens de artt. 39, 50, 54 72 en 78). Art. 23. In dit artikel is in het algemeen aangegeven, welke stukken aan het formaat zegel onderworpen zijn. Zijn deze stukken tevens genoemd in een der boofdstuuken TIT-TX, dan blijft dit artikel buiten toepas sing. Art. 32. No. 21. Hierbij is opgemerkt, dat dit artikel, vrijstelling van zegelrecht ver- lecnende o.a. voor de koopmansbrieven alleen betrekking heeft op het formaatzegel en derhalve niet toepasselijk is. waar koop mansbrieven elders (zie bijv. de artt. 34 en 56) aan een ander zegelrecht zijn onderwor pen. Art. 32 No. 24. Bii dit artikel zijn van for maatzegel vrijgesteld de bewijzen van ont vangst van goederen. Onder het bereik van deze vrijstelling vallen ook de bewijzen van overneming van "J^r-ten, voor zoover zij niet in Hoofdstak VI11 zijn belast. Art. 51. Het vijfde en zeteto lid bevatten nienwe bepalingen, waardoor van zooge naamd kort papier evenredig zegelrecht ver schuldigd kan worden, in welk geval het suppletoire recht moet worden voldaan op de wijze in art 52 bepaald. Het komt herhaaldelijk voor. dat papier betaalbaar gesteld uiterlijk acht dagen na handteekening, bii de aanbieding niet be taald, maar teruggeven wordt met de mede deeling, dat betaling zal plaats hebben bij een tweede aanbieding binnen zekeren ter mijn. In dat geval heeft het papier een lan- geren duur dan acht dagen en ie evenredig recht verschuldigd, onverschillig of het pa pier intusschen in handen van denzelfden houder is gebleven. HAARLEMMERMEER, Zooals we reeds met een enkel woord mededeelden, heerscht er onder de landbouwers in Haar lemmermeer een groote ontstemming tegen de Toewijrings-commissie voor veevoeder, gezeteld to 's Gravenhage, die op een zon derlinge wijze aan een 60-tal boeren een boete oplegde varieerende van f 25 tot f 75, wegens het niet behoorlijk invullen der hun toegezonden staten. In het holst van den nacht (12 uur en later) werden vele boeren uit hun bed ge klopt door een telegrambesteller, om hun dienaangaande een regeeringstelegram ter hand te stellen. De afdeeling van den Boerenbond te Haar lemmermeer besloot het zaakje er niet bij te laten zitten en belegde, onder voorzit terschap van den heer Knaap, tevens wet houder dezer gemeente, Vrijdagavond een protestvergadering te Hoofddorp. Deze vergadering was flink bezocht. De voorzitter zette uiteen onder groote in- stemming der vergadering hoe men in den Haag met de boeren solt en hoe de 30er van alle zijden gedrukt en als een min derwaardig schepsel behandeld wordt. Het ontbrak niet aan critiek op het beleid van sommige hoogere ambtenaren en auto riteiten, die herhaaldelijk blijk geven, niet het minste besef te hebben van het feit dat een boer zich tegenwoordig ook als mensch gevoelt en als zoodanig behandeld wenscht te worden. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen, welke telegrafisch zal worden toegezonden aan den Minister van Landbouw, de Toewijzings-commissie voor veevoeder te 's Gravenhage, het Kamerlid voor dit district Mr. Bomans te Haarlem en het Lid der Eerste Kamer Mr. van Wichen, oud-Kamerlid voor dit distriot. De motie luidt als volgt: „De d.d. 25 Mei 1917 onder leiding van den Nederlandschen Boerenbond te Haar lemmermeer (Hoofddorp) bijeenvergaderde landbouwers, welke door de Veevoeder-com missie eene prijsverhooging is opgelegd, ge motiveerd met art. 12 en 16 der Distributie- wet; wijst met verontwaardiging af de handel wijze van genoemde commissie en veroor looft zich die handelwijze in verband met ons Nederlandsch reoht ten Btrengste af te keuren; absoluut weigerende zonder gehoord te zijn op deze ongehoorde wijze behandeld to worden. De vergadering, zich niet zullende storen aan circulaires of dwaze telegrammen, in het holst van den nacht aan velen uitgereikt wenscht niet anders straffen of boeten te aanvaarden, dan wanneer deze door. een be voegd Rechter op een wettige wijze wordt opgelegd. Het Bestuur van den Nederl. Boerenbond: (get.) Knaap, Voorzitter, (get.) Slikker secr." Uit de vergadering werd vervolgens een commissie van drie leden, bestaande uit de heeren G. A. A. Knaap, W. Plaisier en M. Noordam aangewezen om te dezer zake dili gent te zijn en een audiëntie bij den Minis ter van Landbouw aan te vragen. Er heerscht hier een groot gebrek aan drinkwater, veroorzaakt door de langdurige droogte. Melkrijders uit de stad brengen de melkbussen gevuld met leidingwater mee terug. Men betaalde al f 1.50 voor een bus; een duur zaakje alzoo. Thans heeft het gemeentebestuur ingegre pen en een wagon leidingwater onder de ingezetenen gedistribueerd. Wanneer de droogte aanhoudt zal, naar we vernemen, nog meer water worden aangevoerd. De voerman A. Aalsbersberg alhier kreeg verleden week een lorrie op het li chaam. Zwaar gewond werd de man naar een ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Thans is hij aldaar aan de gevolgen der be komen verwonding overleden. De uitslag van de keuring voor den landstorm, jaarklassen 1905 en 1904 is als volgt: Jaarklasse 1905: ingeschreven 83 per sonen; niet verschenen ter keuring 32; ge schikt bevonden 38; ongeschikt 13. Jaarklasse 1904: ingeschreven 65 perso nen; niet verschenen ter keuring 25; ge schikt bevonden 23; ongeschikt 17. Een zoontje van den arbeider D. zat qp een tafel te spelen. Het yiel er af: en brak een arm en werd ter behandeling in hek zie kenhuis te Leiden opgenomen. HOOFDDORP. Oo dan. Kruis weer nabij Se iumaakfabriefc ontstond «en ffl ernsfcia» vecht partij tusschen een drietal.... d&moa. Een hunnr werd led ijk toeaefcakald door de betoon- ster vtm een woonsohnit en haar dochter. Qe- hikkic kwam eenige personen tuasohen beiden. Tejren laatstgenoemden, vouw H. gn haar doch ter, werd proces-verbaal omratmaalrt terzake van mishandeling. NOORDWIJKERHOUT. Gemeenteraad. De burgemeester wegens ziekte afwezeg Tegen woordig alle leden. De heer J. Warmerdam, loco-burgv>meester, leidt de vergadering «o wensehte in zijn openingswoord den burge meester een spoedig herstel toe. Na voor lezing der notulen maakt de heer Bouw meester dc opmerking dat de pulsrpomp verre boven de beraming was. Wethouder van Noort zegt, dat de pomp nu aan de etenhen voldoet en 44 M. |Hep is. De voorzitter deeldr mede, dat er een stak grond is aangekocht aan dé Piet Gij zen brug. Er wordt echter bezwaar gemaakt omdat over genoemd stuk grond een uitweg is toegestaan aan den heer Geer- lings alhier. Hij stelt voor Leiden te verzoe ken, dat het Geerlings schadeloos ste't Het stuk grond kost f 887.50 en zal voor ve. f lende doeleinden gebruikt worden. Werd sloten tot (dekking der kosten van pulsromp en 'gronden een geld leening aan te gaan. Ingekomen is een schrijven van de gezond heidscommissie te Katwijk, inhoudende dat de mest gelost dient te worden 250 M van de brug. Het voorstel om de Brandstoffen-commissie van Noordwijkerhout te doen samensmelten met Noordwijk wordt door wethouder van Noort afgekeurd en hjj raadt aan §en ver zoek te richten aan het Rijkakoi -nbu; eau. Aangaande de winkelsluiting wordt besloten dat alle winkels des Zondags gesloten moeten zijn, vanaf 's middags 12 uur cd zulks met ingang van 1 Juni ajs. Op het mest lossen wordt een verordening' vastgesteld. De heer Heemskerk vraagt ook brandstoffenvooi Zo ning ju de Zilk en vraagt of de kolen vail Hillegom zouden kunnen betrokken worden. Wethouder van Noort oppert, hiertegen be zwaar om reden dat Hillegom in de stelling Amsterdam ligt. Be heer Veidegaai s elt voor, dat met den winkelier Beeien. die over pak huizen beschikt, een overeenkom-1 te staten en dat hij dan dezelfde winst per mud ge niet als de brandstoffenhandelaars. De heer Beelen is daartoe bereid en dan zouden dus de Zilkere de brandstoffen van nabij kun nen betrekken, hetgeen een groote verbété- ring voor de Ziikers zou zijn. Het zoontje van den slager Balk kwam van de trap naar beneden tuimelen. De ge neesheer constateerde hersensschudding. Nu de turf zoo schaarsch is, zijn ze hier op vele plaatsen in de duinen aan het turf steken gegaan. De kwaliteit im», naar men zegt, goed voldoen. Woensdagavond hals v. igadcil uc R.K. Middenstandsvereeuiguig i.i het café van den heer L. van Hensbergen. aan de bakkers verstrekt, thans is er een be sluit van den gemeenteraad afgekomen, dat belanghebbenden ze zelf moeten balcu van het secretarie. ZANDVOOKTfDoor B. en W. zün iu de oommdaaae fejren. huuropdiriivin# benoemd J. Br&maom, S. de Jong. Willemstraat, A. Koper. Boulevard, en J. Vinken. Schoolstraat. LISSE. Alhier ligt op het oogenblik in lossing een schip met 300 ton mijncokes voor de bloe misten, terwijl in de vorige week 10 wagons oerfectkolen voor dezelfden zijn gelost In verband met een aan den Raad gericht verzoek om aansluiting aan het gasbuizennet door verschil lende ingezetenen, is voorloopig be paald, dat diegenen, die niet zijn aangesloten, wekelijks een bon voor H LLL. cokes zal worden verstrekt. St Bonifacius. Vanwege de propa- gandaclub „St- Bonifacius' werd gister- vond in bet Bondsgebouw oen vergadering gebonden met de deelnemerststers) aan de op a.s. Maandag, 2en Pinksterdag te houden Encycliekmeeting te Leiden. De opkomst had grooter kunnen zijn wat volgens den voorzitter geen verwondering baaiA, daar velen iets t© doen hebben ten bate van hum gezin. De voorzitter zeide echter den geest van Roomsch Lasso genoegzaam te kennen om te mogen constateer en dat de ruim 400 die een toegangskaart kochten, zeer zeker ook den tocht zullen meemaken naar Leiden. Hij spoorde vooral de vaders van meisjes aan deze aan te sporen, dat vooral zij den tocht zullen meemaken. Ook op het plat teland moeten de vrouwen en meisjes too nen, dat rij meeleven met de sociale bewe ging onzer dagen. Spreker dankte allereerst de pers, die door haar berichten steeds pro paganda heeft gemaakt voor de deelname door Lissers; voorts dankte hij de propa gandisten toot hun ijver bij den kaartenver- koop; ook een woord van dank aan de bestu ren der onderaf deelingen -werd gebracht voor hum aanmoedigend woord. Hij deelde voorts mede dat niet minder dan elf onder- afdeelingen een schild met spreuk in den optocht zullen meevoeren. Te 11 uur zal de fietstocht voor het Bondsgebouw worden op- gesteld. Twee propagandisten zullen bij- tijds te Leiden in de Kerk aanwezig zijn om tijdens het Lof de Lisser's te regelen. De vergadering kon zich met de genomen rege ling vereenigen. Besloten werd ook de te rugtocht in optocht te doen plaats hebben en zich niet, zoo als verleden jaar uit Haar lem vandaan naar huis te begeven. De volg orde is als volgt: LB.E. Volksbond; 2. Eer bied in Gods Huis; 3. Retraitenfond»; 4. We- duwensteun. 5. St. Barbaravereeniging; Winterprovisie. 7. Spaarkas; 8. Bloemiaffc- werklieden; 9. Bouwvakarbeiders; 10. Voetf balclub „Geel Wit" en 1L Propagamdaclmh. In zijn slotwoord spoorde de voorzitter alle» nog aan in deze laatste dagen nog propa ganda te maken voor deze grootaehe uiting van het Katholiek Sociaal leven- i (Ongecorrigeerd.! ZAANDAM. Aan de Machinefabriek cn Ijzergieterij „Staalwerk" alhier, is een staking uitgebroken. De eisch van de werklieden ia een loonsverhooging van 10 p.Ct. Aangezien er veel gietwerk op aflevering wacht, is te verwachten dat naar een spoedige oplossing zal worden gfy streefd, ter; tot f ric wet, len me me «In. ree «éh I hoi sta dlaf 1 BL ke Zc k« at Cl ei bi g V h n

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2