Circulaires - Strooibiljetten Reclame-Couranten in INGEZONDEN A. VAN EMMERIK, LEGER EN VLOOT RECHTSZAKEN HET adres s DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD", NASSAULAAN 49 - HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741. ontvangen en veroordeeld en merkt daartegen op, hoe een groote vlucht deze beweging reeds heeft genomen, wat o.a. blijkt uit het feit, dat Esperanto op verschillende internationale congressen van allerlei aard, de voeitaai tó. f5at cte Katholieke ^aak kan gediend wor den door Esperanto is ook door' velen b 'gre pen. In 1905 werd de Internationale Katho lieke Esperanto-vereeniging opgericht, dio d hulptaal als middel gebruikte. Voorstanders van Esperanto toonden zich o m <1« kardinalen Gasparri en Amette, terwijl Esperanto ook de eer van Pauselijke aanmoediging genoot. Volgens spr. i§ dan ook iedere K athol ek van de daad verplicht, Esperanto als hulp middel te bezigen, omdat hai aan de Kerk groote diensten kan bewijzen. Zeven jaar geleden is ook in Holland een Katholieke Esperanto-vereeniging opgericht, die het Esperanto ook als middel aanwendt. Verder toont spr. aan, dat verschillende regee- ringen van oorlogvoerende lauden Esperanto hebben erkend. Ten slotte deelde spr. een en ander mede over de inrichting! en de samenstelling van de hulptaal, die zoo eenvoudig en gemakkelijk is. Met een declamatie in Esperanto en een geanimeerd debat werd deze leerrijk© avond besloten. Haarlemsche Aanteekeningen. DE BIOSCOOP-COMMISSIE. Er bestaat hier in Haarlem een z.g. bioscoop commissie, een heel officiëele commissie, die in opdracht heeft, films te keuren en oordeel te vellen of deze al of niet voor kinderen mogen vertoond worden. Wij achten wel den tijd gekomen om het onze ever het werk dezer commissie en, en passant, over het celluloid gevaar in 't algemeen te zeggen, nu ons van verschillende zijden en lieusch niet van preutsche katholieken alleen! nu ons van verschillende zijden klachten ter. oore komen over de minder geschikte films, die, ook hier, voor kinderen worden vertoond. Wij kunnen, door eigen aanschouwing, deze klachten volkomen onderstreepea. Laten wij er bijvoegen dat deze klacht niet een specifiek Haarlemsche is; zij is een algemeene, over het beele land gehoorde, klaagzang. En wat Haarlem betreft voegen wij er ook direct aan toe, dat, zoo er al minder geschikte films worden vertoond, dit niet aan de commissie te wijten is. De bioscoop-commissie bestaat uit vijf dege lijke competente mannen, onder wie er zijn, die hun'sporen op onderwijsgebied reeds vóór jaren verdiend hadden en aan wie het beoordeelen van de films in alle opzichten is toevertrouwdman nen, die met moeite aan hun weinigen vrijen tijd, eenige uren ontwoekeren om hun keuringsplicht te vervullen. Sterker: de commissie zelf staat wanhopig tegenover haar taak, want zij weet te goed, dat niet alles wat door haar wordt goed gekeurd voor kinderen, immer geschikt is voor kinderen, en ieder lid der commissie staat op het standpunt dat het aantal films dat voor kinderen zou opgevoerd mogen worden, zeer karig is toe gemeten; dat er bijna geen enkele is. Aan de commissie dus geen verwijten. Maar wel aan het criterium dat de commissie bij haar beoordeeling van films aanlegt; moét aanleggen, in officieële opdracht van B. en W. De opdracht der commissie toch is te beoor deelen of een film. of een gedeelte daarvan stui tend of kwetsend is voor kinderen op godsdien stig terrein of op zedelijk gebied-. Is dat niet het geval, dan wordt de film goedgekeurd. Dat nu is verkeerd. De commissie zou o. i. niet moeten vra gen: is een film stuitend, kwetsend voor - kin deren, maar: is de film geschikt voor kin deren? Het antwoord op deze laatste vraag zou een juiste beoordeeling van de film geven, voor opgesteld dat immer de commissie uit zulke be voegde personen bestaat als thans het geval is. Maar ook het resultaat van die vraag en van dat antwoord zou verrassend zijn. Immers van de tien keeren dat een commissie lid zich de vraag stelt: is deze film geschikt voor kinderen? zou zeker negen maal een ontken nend antwoord moeten komen. Wij vragen het In gemoede aan allen, die wel eens bioscoopvoor stellingen bezoeken: hoeveel films kan men aan kinderen vertoonen, zonder dat er eenigen slech ten invloed op het gemoed der jongelui te vreezen Is? Hoeveel films zijn er, waar zij wat aan heb ben, die goed en geschikt zijn voor hen En daar gaat bet om. Er werd onlangs een film vertoond, waarin de misdaad op een verschrikkelijke manier werd gestraft Een echtpaar beging een diefstal, waar door het zich, in een vreemd land, wist op te werken tot aanzien en rijkdom. Een lieve dochter werd hun geschonken en het leven vlood geluk kig henen. Totdat de moeder door een ongeluk kwam te sterven. Haar laatste woord was: Be kentenis Deze woorden waren door de doch ter gehoord en deze rustte niet voordat zij de beteekenis er van wist. Zij vroeg het haar vader. Hij weigerde te antwoorden. Zij bracht hem naar het graf harer moeder en daar op dat graf van de hun beiden dierbare overledene, vroeg zij nogmaals, wat de beteekenis was der laatste woorden van haar moeder. Ik zweer, antwoordde de vader, dat tic nieten de ongelukkige viel dood voorover op het graf. Zoo was de zonde «n de leugen op 'n vreeselljke manier gestraft. Een film-specimen, die wij nog onder de meest ciWukkige kunnen rangschikken. Prachtig van regie en ensceneering. Maar wij vragen aan lederen opvoedkundige: is deze film, hoezeer de misdaad ook wordt gestraft, geschikt voor kin deren? Waarom moeten zij, zoo jong nog, al kennis maken met de misdaad? Komt de kennis van 't kwaad niet vlug genoeg ?Toch viel deze film voor de commissie niet af te keuren. Maar op de vraag: Is zij geschikt voor kinderen, zou ieder lid wellicht geantwoord hebben: neen! Dit nu de beperkte keuze, die er over blijft is het groote struikelblok. „Dan zou men alles wel kunnen afkeuren," wordt er ge zegd. Juist, heel veel zou er niet overblijven. Maar dat nu juist schijnt ons de grootste wereld- ellende niet toe. Wij zouden het zelfs als een groolen vooruitgang kunnen toejuichen wanneer aan kinderen bijna geen films vertoond werden, ofwel alleen zulke, die hen een aangename ver- poozing, een onschuldig genot bezorgen, naast het kennisnemen van een der mooiste uitvindin gen onzer eeuw. „Maar dan kunnen wij de bioscopen voor kin deren wel sluiten," zullen de exploitanten ant woorden. Ziedaar de juiste oplossing van een vraag, die in dezen tijd onze geheele aandacht mag vragen. Algeheele sluiting van de bioscopen voor kinde ren Wij dringen er ten ernstigste op aan en vragen B. en W. en den Raad zulk een vei bod inderdaad in te voeren. Het wel en wee onzer kinderen is ons meer waard, dan het voldoen aan hun kleine verlan gens; het geldelijk voordeel der bioscoop-exploi fanten kan ons minder schelen dan het schenden der opvoeding onzer kinderen. Een verbod voor kinderen beneden 16 jaar, en een keuring voor jongelui van 16 tot 25 jaar. Want niet voor kinderen beneden 16 jaar is de bioscoop het gevaarlijkst hoewel het onnoodig is hen met het kwaad in aanraking te brengen maar wel voor jongens en meisjes van 16 tot 25 jaar. Het is interessant, zeide ons een der leden der bioscoop-commissie, om, na een spannende bios coopvoorstelling, de gezichten te bestudeeren van de opgeschoten toeschouwers. Hun gezichten zijn verhit; hun zenuwen gespannen; zij leven in een geheel abnormalen toestand. En dat vooral de jongelui van 16 tot 25 jaar. Men stelle zich een meisje voor van jaar, dat haar werk maakt van bioscoopbezoek. Zoo'n kind ziet een voorstelling van 'n knap officier, van 'n geweldig rijken graaf, van een bespraakt advocaat, van een flinken dokter, die onder de zeldzaamste avonturen en gebeurtenis sen hun jacht voortzetten naar geld en bezit, dan echter door de een of andere gebeurtenis hunnen afgod vaarwel zeggen door de rijke dochter van een graaf, prins of bankier te verlaten en zich geweldig verlieven in de dochter van een bosch wachter of een smid. En nu wil de onrijpe jeugd deze fantaisle In zichzelve toepassen. Het meisje denkt zelf de uitverkorene en aan gebedene te zijn, en meent, dat zfj geroepen is, eens een heel voorname en hooge plaats in de samenleving in te nemen, zooals dit voor slechts weinig stervelingen is weggelegd. Nu moeten alle jonge mannen door de zwarte oogjes, de roode wangen, het spitse neusje en het kuiltje in de kin op hol gebracht zijn en op zekeren dag moet zulk een graaf met vier paar den voor zijn koets komen aanrijden om het duifje uit zijn til te halen! Wat onzin! En wie deze gang van zaken niet ge looft, hij ga eens naar 'n voorstelling van een detectiveverhaal met de onmogelijkste kronkelin gen en verwikkelingen en bestudeere de tronies der opgeschoten toeschouwers eens. Maar waarom langer een open deur inloopen? Conclusie: Wij zouden wenschen dat de commissie hier ter stede in opdracht kreeg te beoordeelen, niet of de films stuitend of kwetsend zijn, maar of zij geschikt zijn voor kinderen. Voorts meenen wij dat een weldaad wordt verricht met de bios coop voor kinderen te verbieden en een keuring in te stellen voor personen van iets rijperen leeftijd. Op die manier zal aan de gerechtvaardigde klachten, die nu gehoord worden, tegemoet wor den gekomen. AVONDSCHOOL VOOR HANDELSONDER WIJS HAARLEM. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: *J. Aarse, A. Boon, Hendrika lï. Bus, L. Knop, AUda O. Verhagen, *J. H. de Vries, H. W. E. Zegwaard, G. J. Backer, J. F. G. v. d. Bergh, G. v. Eek, M. Keizer, Maria G. v. Oorschot, L. Radsma, W. J. O. Schmitz, J. H. Snoijink, Josina M. de Tello, J. v. Vliet, Wjlhelmina J. de Vries, F. G. J. v. d. Berg, J. O. v. d. Berg, Petronella Bertholée, Jansje Blok, J. E. O. Braams, W. J. Brakel, *Maria M. Bruining, P. Dek ker, Theda v. Donselaar, J. v. Él, H. M. v. Emmerik, Anna O. Erdtsieck, *F. Chr. Flurij, Susanna C. Covers, Anna F. M. de Graat'f, A. de Groot, Cornelia J. Meyer, Wil- hehnina S. Hazelaar, H. Hazevoet, Klaaske E. Hoekstra, O. J. Hoogland, J. v. d. Horst, D. de Jong, *J. O. Jonker, *E. H. Kerk hoven, *H. Klerk, Gerritje Kok, Th. Kol- derie, J. G. Leibbrandt, Jantien A. Meere- boer, O. v. d. Meuten, Anna M. E. Möhring, Johanna H. v. d. Moolen, Oatharina Perry, öH. J. M. Pielage, |W. Duim, Cornelia E. Lan- geveld, Maria J. Meyer, *J. J. Mertens, E. Ohr. Sala Maria, Neeltje Smit, D. C. v. d. Velde, Magdalena M. Velthuys, So phia J. .Vergay, G. P. Vroom, J. Vrugt, *H. F. v. d. Wateren, Barendina J. ÏWeber, D. (West, Sjoerdina H. v. Wouden, A. Zwa- neveld. Bevorderd van de tweede klasse naar de derde klasse: Pleuntje Baars, Maria B. 01. Bottl, Johanna "M. Inpjjn, Gerridina Kaaks, Oatharina M. Misset, J. Piso, *0. J. H. Poppe, Doetje v. a. Velde, Johanna v. Steen bergen, Wilhelmina v. Alphen, A. R. J. de Bruin, Anna E. Deijlius, J. 0. v. d. Kaaij, H. W. Meester, A. J. E. Pielage, W. A. Smit, L. Smits, Maria A. Staphorst, O. J. v. Vliet, Sara. M. de Wilde, J. da Wit, A. C. Wijkhuizen, Johanna M. Ames, W. L. v. Beek, *F. Berkemeyer, *A. Bie- mond, Geertruida M. v. d. Booren, Anna M. Brakel' F. Brandt, Johanna E. Brandt, Th. Cramer, *Grietje H. Dijkstra, A. J. M. v. Emmerik, *J. Femer, J. J. de Geus, Ca.- rolina A. Hanseier, C. P. Heystek, H. Hilte, N. v. d. Holst, A. Brandt, *S. Jacobson, J. J. de Jong, G. Koers, J. Kotten, Tj. Kra mer, J. v. Leersum, J. Mooy, P. H. S. Mos, Geertruida v. d. Meije, F. Oeveriiaus, A. Onkenhout, O. J. C. v. Oije, Trijntje Pet, E. M. Pronk, Alida Rikkers, Paulina A. Slaterus, J. Smit, Gerardina v. d. Ven, P. Visser, P. H. v. Vliet, L. Vosshard, H. A Weber, Sophie O. v. Welsenes, Engolina Wensink, F. A. v. d. Wetering, Trijntje Wit, *Anna Willam, W. v. Witn ik, J. H- v. Zonneveld, Christina W. de Bevorderd van de derde n:i Ju vierde klasse: J. G. Boeree, J. H. Bosse, M. Oh. de Graaf, Ga. J. v. Hemert, W. F v. Honschoo- ten, Anna L. Lairgievcid!, L. J. Anderson, H. A. Bank, J. n. v d. Booren, F, A, v. Braam, F. O. H;:g<e, O. v. d. Heijde, Jo hanna- Chr. Ke ijzer. O. Kwan tos, Jennoke A. M. Lange veld, L. G. .Max, Helena M. M. Mühren, Annie J. Vergers J. Verheem, W. C. N- v. Vliet, H. j 1». Vooren, Wilha, J, J. BeiJschmidt, B. Biersteker, J. Biersteker, K. Blauw, Oh. Boere®, F. G. L. Botti, J. F. Buissink, Nicoiina'Bunneke, A. v. Die. men, M. J. Felix, G. v. d Have, J. J, van He mart, A. Hendriks. J. A Henning!, R. W. v. d. Heijden, Alida Kammeijer, H. O. v. Keulen, O. B. de Laat, Petronella Langer- huiszen, Anna v. d. Molen, B. J. Moolo- naar, H. Munniksma, Maria H. Rees, H. Rie- deman, H. v. Riet, Neeltje Smit, G. Snij ders, Maria A. Spleet Geertje Xierie, J. Ver ton, J. O. Verton. Bevorderd van do vierde naar de vijfde klasse -Chr. W. M. Itobrijvj. Smit, O. Spaargaren, D. Spaargaren, p. puijtiel, Hl Üittenbosch, R. Vellinga, Elisabeth Voorn, J. A. Voss, A. Vreem, Elizabeth J. de Vries, Anna P. M. Wesseünk, O. J. Westera, Arendje A. v. Wouden, Johanna v. Zanten, J. J. An- tonisse, A. Blok, D. v. Dokkum, Jean- tijne Heydanus, J. Wensink, A. Brandon, Anna E. de Bruyn, Anna Dekker, J. van Essen, P. J. A. v. d Heide, J. Horsmeaer, C. Kaptijn, Chr. Klerk, J. H. Koch, G. J. Kuijken, D. v. Leeuwen, JJerendina Meta, Jacoba Meijnhout. BLOEMEN DAAL. Het verslag over het boekjaar 1916, uitgebracht in de algemee ne vergadering van aandeelhouders in de K. E. M., gehouden op Mei jj., is in druk verschenen. Wjj ontleenen er eenige gege vens aan. Gedurende het tijdsverloop van 1 April 1916 tot 1 April 1917 werden 16 gemeenten en 19 gro o t-in d us tri celen op het net aan gesloten. Voorts werden stroomleverings- contraeten afgesloten met 9 gemeenten en plannen uitgewerkt ten behoeve van 6 ge meenten. De plannen, die voor de doreclmetten van den Amna-Paul'Owna-polder en den Haar lemmer meerpolder wenden voorbereid, zijn in verband met den watersnood en den oor log niet voor verwezenKjking vatbaar. In de onderstations en centrales hadden verschillende reparaties plaats. De L3. net ten in Aerdenhout en Bentveld werden om gebouwd, bet L.S. net te Driehuis geheel omgezet in 3 phase draaistroom, het H.S. net te Zandvoort-Bloemendaal omgebouwd, het L. S. net Velesroord en Wijk-aa n-Zee uitge breid. De storm van 23 December veroorzaakte nogal schade aan bovengrondsche netten. Wat het net in N.-Holland, benoorden het Noordzee-kanaal betreft, in Waterland wer den verschillende hulpgemailen geplaatst. Voorts werden eenige gemeenten en fabrie ken aangegoten. Bezuiden het Nocrozee-Wtns E wordt o.m. melding gemaakt van het net Halfweg, dat zich nog steeds in een stadium van voorbe reiding bevindt. De Liede wordt tijdelijk met laagspanning uit de Centrale Haarlem ge voed. Schalkwijk ontvangt zijn voeding di rect uit do Haarlemsche 6000 volts ring-ka- bel. Tengevolge van den oorlogstoestand ie het leggen van sommige kabels achterwege moeten blijven. Belangryke storingen kwa men niet voor. Gedurende het hedrijfsjaar 1916 was de invloed van den oorlog op het bedrijf nog steeds in hooge mate te bemer ken. Het verkrijgen van koper voor de bo- vengr-ondscha ootten is buitengesloten daar de prijs van electrolytisch zuiver koper ge stegen is tot 4 per Iv.G. (voor den oorlog 0.85 per K.G.) De uitkomsten werden tevens gedrukt door invoering van den zomertijd. Men schat d© daardoor geleden schade wei op 12000. Hoewel verschillende Invloeden dus de- primoerend gewerkt bobben op de financi eel© resultaten zijn de finaneieele uitkom sten toch nog zeer voldoende te achten. Blijft de oorlog ondertusschen nog aanhouden, dan gaat het bedrijf, voornamelijk tengevolge van den kolennood in dubbelen zin een don kere toekomst tegemoet. Betreurd wordlt, dat de gemeente op grond van concessies en contracten niet toestaat, dat ook maar iets aan de tarieven veranderd wordt. Op 't oogenblik waarop het verslag wordt afge drukt, is er nog voldoende materiaal voor handen, om 't net van Haarlemmerliede c.a. uitgezonderd het ondcrgrondsche deel, te vol tooien. Do totale kosten voor bemaldngswork enz. in Waterland, dat de K.E.M. in opdracht van de provincie heeft verricht, beloopen 153423.45. De inkomsten aan stroom, me- terhuur en installatiehnur beliepen in 1916 489465 (v. j. 8805S9). De exploitatie-uit gaven bedroegen in 1916 288083 (v. jaar 171937), Voorgesteld wordt, een dividend tuit te keeren van 5 pet. of 55.000. Tenslotte wordt in 't verslag melding ge maakt van 't overlijden van den commissa ris der Mij., den heter J. v. Hasselt en van de liquidatie der K.EJM. De balans der ff. EM. op 81 December '16 toont 4-507.799,61* als eindcijfer. Do winst- en verliesrekening op 81 December 1916 heeft als «tndoijfer j 565.349 34. SPAARNDAM. Gisteren vergaderde de Raad voor het laatst onder leiding van den heer S. G. L. F. baron van Fridagh. Na lezing van notulen en behandeling van ingekomen stukken, o. a. ontslag-aanvrage van 2 raadsleden, wet houder K Max en W Kok spreekt de voorzitter woorden van groote waardeering, in het bijzon der aan den heer K. Max, die meer dan 50 jaar lid van den Raad is geweest. Aan de orde komt nu de benoeming van een tijdelijken wethouder. Van de drie raadsleden blijkt niemand de benoe ming te kunnen aanvaarden, zoodat Dr. Nije voor alles alleen komt te staan. Dit zal aan Ge deputeerde Staten gemeld worden. In de vaca ture van secretaris hebben 2 heeren zich aange meld: de heeren F. Rijkens en J. Bouwmeester, De benoeming wordt aangehouden met het oog op de vacature van het burgemeesterschap. De verordeningen op woning- en waterleidingbedrijf worden goedgekeurd. De aannemer J Rab vroeg ontheffing van de boete. Deze bedroeg 690 (41 dagen f 15), in tegenstelling met de meening van den heer Rab, die spreekt van f 330. Dit is het bedrag dat achtergehouden ts. 13. en W. stellen voor als boete te rekenen de schade die de gemeente heeft geleden, 198. De Raad gaat daarmede niet acooord en besluit f 330 als boete te rekenen. Punt 9, geldleening waterleiding f 18000. Hier wordt besloten aan te vragen de ileening te mogen sluiten, loopend over 40 jaar, met jaarlijksche aflossing van f 450, tegen hoogstens 4% pCt Punt 10, vermindering percentage Hoofdelij- ken Omslag. Hierbij spreekt de voorzitter zijn leedwezen uit over de begane vergissing. De 4Vfe pCt moet zijn 4 pGt., met aftrek van f 300. Besloten wordt ontheffing te verleen en van Vè pCt In de commissie van reclames worden be noemd de heeren Breda, Zwaan en Schouten, die ook worden benoemd in het stenbureau voor de as. verkiezingen, terwijl als plaatsvervangende leden worden gekozen de heeren van Bostelen en S. A. Baljon, Voordat de raadsvergadering gesloten wordt, spreekt de voorzitter zijn afscheidswoord. Is zijn werk meer ondergegaan in den ambtenaar, toch behoudt hij een dankbare herinnering aan Spaarndam en dankt den Raad voor de voort durende aangename samenwerking en vriend schap, Schoot hij in veel te kort, men vergeve het. Spreker eindigt met den wensch: Moge het u allen welgaan. Hierna antwoordt dr. Nije op hartelijke wijze en dankt baron van Fridagh voor het vele dat hij in het belang van Spaarn dam heeft gedaan, hij wil slechte noemen ge meentehuis, telefoon en waterleiding Moge Spaarndam voordeel trekken van hetgeen gij hier deed! Hierna werd de vergadering gesloten. OASTRIOTTM. Afwerig met kennisEWma de heer G. Kuift). Ufa <*peïulin.K wenden de notulen ««lezen sa ma een kleine aanvuÜMma? coedtrekouxd, Van het Rükffcalenib'ujneau was een eahrliven oartmniren, dat er «een bezwaar bestond tassen bet aan laten leggen ran kooksras. dodh de Eui- mgfhedd moewt betracht worden. De rekening van het Burgenlijlk Armbestuur was nagezien en iki orde bevonden: de rekening ■toot mot een batig saldlo van 1180.44. Door God. Staten was goedgekeurd de rege ling van een tweede sbemdiiatlriat. Door den telefoonhouidee werd Terzoolit rain tweede doefciter te benoemen teit plaatsvervang ster, daar rijn andere dochter tijdelijk te Eg- mond aan Zee wm benoemd hiertegen bestond geen beewaar. Von den ahioolopeiener was berucht! ontvan gen, dat hij erop aandrong om zoo spoedig mo gelijk «r toe over te gaan een 4-jiarigen cutbus te laten «even in meer uitgebreid lager onder wijs en dezen t!e doen. houden aan school No. 1. daar het hoofd van deze eohooJ 4m bezit is der aote. De hecir Louter zegt niet tegen meer uitge breid onderwijs tie rijn. maar hii begrijpt niet, dat de aehoal er voldoend» voor ia; deze aaJl er zoo niet voor bunnen (Banener zou verbouwd moet worden De heer Goes meent, dat 't volgens het eerste leerplan van Busse nog ewü gaan zou. Na nog een langdurige bespreking word be sloten deze zaak eerst met den heer Busse te bespreken: ate er niet gebouwd behoeft te wor den. dan is eer niets tegen. Vastgosteftd werd het kohier der belasting op een bedrag van 647.007 belastbaar inko men, waarvan de te heften percentage werd gesteld op tVa pOi. Besloten werd de aangevraagde aansluitin gen aan de gasleiding te laten aanbrengen, ailileen daar, waar de hoofdleiding Mgt: even eens werd besloten da gasporijs met oent te veohoogen en ts brengeD van 11 op 18 oent en voor bedrijl met 1 eent te verhoopen, «oodiat dit wordt 10 oenit per kub. M. Goedgevonden werd voor de gasfabriek een geldleening aam te gaan van 1600: al het gas, dat boven de 86 pereant! (vergeieken Hi het vorige jaar) verbruikt wordt, zaïl dubbel in rekening worden gebracht: dieze bepalingen zullen 1 Juni in werking treden. Hierna sluiting. r O. B. Woensdagavond vegaderde Se hier op te richten R.-K. Bouwvakbond voor Oaatrieum en Omstreken, waar als spreker optrad de heer O. Bot uit Amsterdam». Heel duidelijk werd uiteengezet, hoo nuttlr het. is zich in den tewienweardJigen tijd te ver eenigen en ieder d'ie aanwezig vro® gat zadb op om lid t« worden. Het Mezen van éjen bestuur moest, om te weinig tijd. uitgesteld worden. ZAANDAM. Do minister van oorlog (A. I.) heeft bepaald, dat van de ingeschrevenen dor militie van de lichting 1918 door het bafcal- jomsdistriot Zaandam 999 man geleverd zal worden. Mijnheer de Redacteur1 Mag ik u een bescheiden plaatsje verzoe ken voor het volgende inzake gasbesparing. Als ik de voorstellen hieromtrent overdenk, kan ik niet hegrijpen dat dezelve aanleiding zullen zijn tot besparing ais noodzakelijk schijnt te wezen, doch kan mij zeer goed in denken dat deze voorstellen een enonnen druk zullen uitoefenen in de groote huishou dingen. Waarom wordt ook in de levering van gas de regel der broodkaarten niet in toepas sing gebracht, indien men voor ieder lid in een gezin, stel boven de 1214 of 16 jaar een bepaald quantum vastgestelt van bijv. 6—8 of meer kub. M. per maand en voor jongere kin- KWEEKERIJEN i „ERICA" Doodweg, Schoten. IEL. 2686 „VREDENBURG" HOUTVAAKT, (VERVEEN, ÏEl. 2008 Tü IN-ARCHITECTUUR. deren een kleiner quantum, en dan bij meerder verbruik geen vernooging van prijs of boete, doch onverbiddelijke afsluiting voor te bepa len tijd, bereikt men zeker het voorgestelde doel, doch op de thans vastgestelde wijze nooit. De werkman en middenstander zal zich moeten be krimpen tot het uiterste, doch bij een gezin van 6 k 8 hoofden een belangrijk bedrag extra moe ten betalen van zijn karige inkomsten. Doch de meer gegoeden kunnen om dezen maatregel lachend de schouders ophalen en rustig èn lam pen en lichten laten branden. Is nu het doel van de voorstellen de verhooging van 50 pet. en 100 pet, om de gemeente-brandkast niet te zwaai te treffen dan moet üc bevestigen, dat de voorgestelden maatregel uitstekend is, doch als maatregel tot besparing moet het een anderen kant int. Ik hoop, dat de gemeenteraadsleden alsnog een betere maatstaf als de thans voor gestelde zullen vinden, waarmee vooral met d« grootte van het gezin zal worden rekening ge houden. U geachte heer Redacteur, dankend voor de verleende welwillendheid. Een gasverbruiker. Noot der Redactie. Ook de rantsoeneering ts In den Raad besproken. En wdlicht dat ze de zen winter wordt ingevoerd. De grootste moei lijkheid is om een goed werkend systeem te vin den. Bfj gebrek daarvan, verklaarden B. en W., dat zij tot de huidige voorstellen waren geko men, hoewel zij wel inzagen dat het geen tcreaal- regeling is. wat de andere kiachfen van inz. betreft, verwijzen wij eveneens naar het raads- verslag in het nummer van Vrijdag j.l. RESERVE LANDWEER-BATALJONS. De Minister van Oorlog heeft bepaald, ook de met onbepaald verlof zijnde offi- dat niet alleen de met bijzonder verlof, doch ook de met onbepaald verlo f zijnde officie ren en onderofficiers, administrateurs voor de vierdaagshe opekomst zullen worden op geroepen. Alleen zijn van deze opkomst uit gesloten zij, die ook bij een 2e mobilisatie zijn vrijgesteld. KRIJGSRAAD TE 's GRAVEXHAGE. De woarn. auditeur-militair mr. B van Ros som heeft gisteren geöischt tegen: N. J. H., milicien der infanterie, afkomstig uit IJmuiden, wegens diefstal in de chambree, 1 maand militaire gevangenisstraf; J. Ch. N., infanterist, afkomstig uit Hoorn, wegens lat» desertie en vernieling, 15 weken mili- fcaiisp gevangenisstraf en 8 dagen gevangenis- steïti; J. KT. milicien der infanterie, afkom stig uit LJmuiden, wegens 2d« desertie, 15 weken militaire gevangenisstraf; G. J. R- en A. B., miliciens der infanterie, afkomstig uit IJmuiden, wegens 2de desertie, resp. 3 maanden militaire detentie en 15 weken mili taire gevangenisstraf; A. T. landstorminfante rist uit Katwijk aan Zee, wegens 2de deser ts.©, 8 maanden militair® detent!©; en L. P. J., milicien der infanterie, afkomst g uit Hoorn wegens 2de desertie, 8 maanden mi'itaüe de tentie. UITLOTINGEN. LOTEN VAN DEN OONGOSTAAT. ft fr. 100 van 1888. Loten van 20 April. 30 8«ri«n. 1155 2182 2724 6646 7378 12316 13958 15383 17215 18633 21574 23379 24507 26995 3026J 30772 30848 30917 81194 31211 33362 36831 41966 46863 47974 50310 50391 52949 57647 69801 Serie 59801 no. 24 fr. 100.000; ser. 24507 no. 18, fr. 2000; eer. 2182 no. 20, bci\ 13958 no. 20, ser. 26995 no. 13, eik fr. 1000. De volgende ad fr. 750. Serie No. Serie No. Serie No. 2182 18 15383 2 80772 22 83362 1 6 47974 12 2182 21 17215 22 30772 25 86831 9 50610 15 6646 7 21574 7 30917 3 46863 22 60391 7 Ser. No. 7378 22 24507 S 31211 25 46863 24 67647 21 De overige nos. uit bovenstaande seriën met fr. 260. Betaalbaar 15 April 1918. Zoo dikwijls te wijten aan zorgeloosheid. De meeste huidkwalen en de verschillende vormen van aambeien (jeukende, bloedende en uitwendige aambeien) zijn gewoonlijk te wijten aan een verkeerde leefwijze en ver- waarloozing. Een te rijke voeding, onvoldoende li chaamsvoeding, onregelmatige en opgehou den stoelgang, te weinig slaap en overwer king leiden tot bloedziekten, verstopping en zenuwachtigheid drie gewone oor zaken van eczema, dauwworm, gordelroos, psoriasis, puisten en aambeien. Een eenvoudige, geregelde leefwijze en de gezondhcidsregels, die het gezond verstand ons zegt, zijn do beste voorzorg. Tot be strijding van bet ongemak en tot genezing wordt Foster's Zalf aanbevolen. Deze bizondere zalf bevat alle noodigo verzachtende, antiseptische en genezende eigenschappen. Zij past de meest gevoelige of ontstoken huid, en geelt verzachting van af de eerste aanwending. Een voordeel is, dat de zalf niet te spoedig opdroogt en niet te gemakkelijk kan worden weggewreven. Bij hot gebruik verdwijnen spoedig de ellendige prikkeling, jeuk eu ontsteking en Foster's Zalf bleek succesvol zelfs bij hardnekkige gevallen van inwen dige, uitwendige en bloedende aambeien. Ook bij winterhanden en -voeten,^ huiduit slag en iusectenbeten. Geen huis diende zonder Foster's Zalf te zijn. Foster's Zalf (Iet op den juiaten naam) i* te Haarlem verkrijgbaar bij K. v. Eden, Spaame 88, en J. J. Göppinger, Gr. Hout straat 147a. Toezending geschiedt franoo na ontv. v. postwisel ft f 1-75 per doos. J, Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Speciaal adres voor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 7