DE DAG WITTE SCHOENTJES BUITENLAND P. W. TWEEHUIJSEN, BINNENLAND Onze Verzekering tegen invaliditeit en Ongelukken. Iets over de Huurcommissiewet Alle betalende abonnés op dit Blad in het bezit van eèn Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken. 500 bij overlijden, f 300 bij verlies van een hand of voet, f 250 bij verlies van een oog, f 123 bij verlies van een duim,'* 75 bij breuk van een arm of been, f 100 bij verlies van een wijsvinger, f 25 bij verlies van een anderen vinger. De uitjceering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de ,*,Hollandsche Algenieene Verzekeringsbank" te Schiedam. (De voor 1 October 1911 uitgegeven polissen /dn niet geldig) Evenals andere uitgevers van dagbladen bier en elders hebben wij besloten vanaf heden voor- loopig onze geheele verzekering tegen invalidi teit en ongelukken in te trekken. De uitgegeven polissen zijn dus niet meer van kracht. De reden van dit besluit is gelegen in de nieuwe Zegelwet, die morgen 1 Juni wordt inge voerd en die voorschrijft dat verzekeringspolissen gezegeld moeten worden. Hiermede zouden vele duizenden guldens ge moeid kunnen zijn, een uitgave die wij natuurlijk niet op ons kunnen nemen, terwijl wij evenmin de kosten der zegeling door onze abonnés wenschen te doen dragen. Wij hopen dat het ons mogelijk zal zijn spoe dig de moeilijkheden te overwinnen, waarin de bepalingen der nieuwe Zegelwet ons gebracht hebben, zoodat we dan de verzekering hetzij onveranderd of in eenigszins gewijzigden vorm, weer van kracht kunnen verklaren. Men gelieve de polissen zorgvuldig te bewaren. DE ADMINISTRATIE. Weinig nieuws van de oorlogsterreinen. De Engelschen schijnen een nieuw offensief voor te bereiden. Pétain blijft werkzaam bij Verdun. De Italianen bereiden aanvallen voor op den Monfce Santo en den Hramada. In Amerika zou een nieuw ontplofflngsmidr del uitgevonden zijn, 10.000 maal sterker dan dynamiet. Vijf gram zouden voldoende wezen om een geheel huls in de lucht t» doen vliegen. Morgen, den lsten Juni, treden de nieu we Zegelwet en de Huurcommissiewet in werking. Het Ned. s.s. „Pomona", van Kopenhagen naar Amsterdam, is naar, Swinemunde opger bracht. Morgen, 1 Juni, treedt de Huurcommissie wet in werking. Deze wet is in het leven geroepen tot voorkoming van onredelijke opdrijving van de huurprijzen van woningen van lagere huurwaarde. Zjj i3 o.m. van toepassing ten aanzien van de woningen, die op, of laatste lijk vóór 1 Januari 1916 verhuurd zijn voor een huurprijs, per. week berekend, van ten hoogste viermaal de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waarin dé woning gelegen is, vermeld in de tabel, be doeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet. Bij algemeenen maatregel van bestuur kan voor een bepaalde gemeente of gedeelte van een gemeente een hoogere maatstaf bepaald worden. Deze hoogere maatstaf nu is vastge steld voor Haarlem op f 2.25, evenals voür Heemstede (Meester Lottalaan, noordelijk deel); voor Velsen f 1.60; Zaandam f 2; Bloemendaal en Overveen f 2.25; Sohoten (zuidelijk deel) f 2.25 en overig (Teel f 1.50, zoodat dus, de wet van toepassing is, iü Haalrem, ten aanzien van woningen, die op of laatstelijk vóór 1 Januari 1916 verhuurd zijn voor ten hoogste viermaal f 2.25 of f 9 per week; Velsen ten hoogste viermaal f 1.50 of f 6 per week, enz. Uit het bovenstaande bljjkt dus, op welke soort woningen de Huurcommissiewet van toepassing is. Even belangwekkend is zeker ie vernemen wat de wet eigenlijk wil, ver biedt of oplegt. Art. 1 geeft daar antwoord op: Het is ver boden in eene gemeente, waarvoor een huur- commissie ingesteld is, als verhuurder een hoogere vergoeding, onder welken naam of in welken vorm ook, te bedingen voor het vtbruik van een woning (als bovenbedoeld), dan de huurprijs, voor de woning geldende ap, of laatstelijk vóór 1 Januari 1916, zoo liet die hoogere huurprijs is goedgekeurd °f vastgesteld door de huurcommiseie. Kort en goed: de huisbaas mag voor zjjn woning niet meqr huur vragen dan op of laatstelijk vóór 1 Januari 1916, zonder de goedkeuring der huurcommiseie. Is een woning vóór of op 1 Januari 1916 niet verhuurd geweest, dan schat de huur- oommissie voor^ deze woning de huurprijs van 1 Januari *1916. Voor een nieuw ge bouwde woning na 1 Januari 1916 geldt de huurprijs, waarvoor de woning voor het eerst is verhuurd. Heeft de verhuurder na 1 Januari 1916 den huurprijs der woningen opgeslagen, dan moet hij, zoodra er een huurcommissie is, binnen één maand na de instelling er van een verzoek richten tot die commissie om dien hoogeren huurprijs goed te keuren, of wel den huurprijs verlagen tot dien van 1 Januari 1916. Eventueels schatting van den huurprijs moet eveneens binnen één maand worden aangevraagd. Keurt da' huurcommissie den hoogen huurprijs niet goed, dan geldt de huurprijs door de commis sie vastgesteld. De verlaging door de com missie bepaald, werkt terug tot het tijdstip door de huurcommissie te bepalen, maar dit tijdstip mag niet vroeger zijn dan 16 October 1916. In alle gemeenten, waar Burgemeester en Wethouders of Ged. Staten dat noodlg oor- deelen, wordt een huurcommissie ingesteld. En kan ook een huurcommissie komen die voor meerdere gemeenten werkt en evenzeer kan in ééne gemeente, als deze te groot is voor één commissie, meer dan ééne commis sie worden ingesteld. De instelling van eene huurcommissie. voor meer gemeenten ge schiedt door B. en W. dier gemeenten in onderling overleg, doch zij treedt in dit geval niet ln werking, voordat Ged. Staten hun goedkeuring aan dit besluit hebben ge hecht. De huurcommissie bestaat' uit vijf leden. Hare samenstelling moet zóó geschieden, dat de belangen van huurders en die van ver huurders van woningen, (woningen waarop de huurcommissiewet betrekking neeft) gelij kelijk in de commissie worden vertegen woordigd. Do huurcommissie keurt den hoogeren huurprijs niet goed, zoo da verhuurder niet aannemelijk maakt, dat de hoogere huurprijs redelijk is in verband met de normale huur waarde op 1 Januari 1916, vermeerderd met da hoogere uitgaven, die hij ter zake van de woning heeft ta bestrijden. In bijzondere gevallen echter kan de huurcommissie de verhooging op anderen grond goedkeuren, zoo haar blijkt, dat de huurder met de ver hooging instemt. Keurt de commissie den hoogeren huurprijs niet goed, dan stelt zij zelve het bedrag vast, w4arvoor de woning mag worden verhuurd. Van de uitspraak der huurcommissie «taat zoowel vopr, huur der, als verhuurder beroep opèn bij den kan tonrechter. Tegen overtredingen der wet wordt een boete van f 1000 ten hoogste bedreigd. Da kosten, veroorzaakt door, de instelling ea de werkzaamheid der Huurcommissiewet, worden gedragen voor da helft doop den Staat en voor de ander» heÜt door, de ge meente. De vijf leden der huurcommissie moeten zijn meerderjarige Nederlanders, woonachtig in de gemeente waarvoor de huurcommissie ds ingesteld, of in eene naburige gemeente. Onder de leden is één voorzitter, één plaatsvervangend voorzitter, één vertegen woordiger vah de belangen van de huurders van woningen, en één vertegenwoordiger, van de belangen der verhuurders van woi- ningcn. In laatstgemelde hoedanigheid kun nen niet worden benoemd personen, eigenaar van, of lid van hot bestuur over, woningen met geldelijke hulp van overheidswege ge bouwd of gekocht, terwijl huurders vafa zoo danige woningen niet benoembaar zijn ajs vertegenwoordigers van de belangen der huurders. Niemand kan worden benoemd iu meer dan ó.éne der bij, het Vóórgaand Utd genoem de hoedanigheden. Da voorzitter en de beide niet als verte genwoordigers van bepaalde belangen be noemde personen mogen bij geen van beide belangen betrokken zijn. Voor, elk dor leden worden ook plaats»- vervangonde leden benoemd, dio aan dezelf de voorwaarden moeten voldoen. Ook wordt aan de commissie een seoretaris en een plaatsvervangend seoretaris toegevoegd. Zij worden benoemd door B. en M Ontslag, an ders dan op verzoek van den betrokken per soon, behoeft de goedkeuring yan Ged. Staten Wanneer met eene woning voor één ge- zamenlijken huurprijs andere zaken, roeren de of onroerende, verhuurd zijn, die niet ged acht moeten worden naar haren aard en volgens het plaatselijk gebruik een bestandL deel der. woning uit te maken, zooals b.v. meubelen, of een winkel, een stal,- tuingron den of landerijen, dan begroot de huurcomt missie, ter beantwoording van Üe vraag of de wet ten aanzien van o» woning van toe passing Is, den huurprijs van de woning al leen. Hetzelfde geldt, wanneer in don huurprijs van eene woning begrepen is eeoiga ander» vergoeding dan die voor het gebruik van de woning, zooals b.v. de belooning voor te ver richten diensten, het loon voor te verrichten arbeid of de koopprijs van te leveren zaken. Wanneer het gebruik van eene woning wordt verstrekt tegen andere verplichtin gen des huurders dan die, waartoe hij krach tens het Burgerlijk Wetboek gehouden is (b,v. als geheel óf gedeeltelijk loon voor arbeid, door dea huurder in dienst van den verhuurder te verrichten), dan begroot de huurcommissie het bedrag, waarvoor de wo ning geacht moet worden te zijn verhuurd. Hij; die in eene gemeente, waarvoor eene huurcommissie is Ingesteld, voor het eerst eene woning wil verhuren, welke vóór of op 1 Januari 1916 niet is verhuurd geweest, wendt zich, onafhankelijk van de huurwaar de der woning, vooraf tot de huurcommissie met het sohriftelijk verzoek1 den huurprijs van 1 Januari 1916 van die woning te schat ten. De werkzaamheden der commissie eu ver schillende nadere bepalingen zijn geregeld bij algemeenen maatregel van "bestuur, doch iu het bovenstaande is wel het voornaamste vervat wat ieder van de nieuwe Huurcom missiewet weten móet, zoodat wij daarop niet verder behoeven in 'te gaan. WERELDBRAND DE PRUISISCHE CONSERVATIEVEN EN OOSTENRIJK-HONGARIJE HOE DE KEIZER EN DE DUITSCHE VORSTEN WORDEN BANG GEMAAKT - EEN OPZIENBAREND ARTIKEL DE STRIJDENSMOEDE VOLKEREN. Het gehamer van duizenden cyclopen op het aambeeld van den Karst beeft onze aan dacht dermate tot zich getrokken, dat we de heeren Jonkers in Bruisen voor een oo genblik nit het oog verloren. Zij zorgen er ecAiter wel voor niet oveo* het hoofd gezien te worden, aan bescheidenheid pleegt dit slag zich niet te bezondigen. Zoo langzamerhand beginnen de heeren hun doeleinden te ontsluieren. Voor eenieder, die met Duitsche toestan den wat beter vertrouwd is, was het reedis lang bekend, dat in de kringen der Jonkers de liefde voor Oostemrijk-Hongarije niet bij zonder warm mag heeten. Tal van Duitsche officieren zijn over de Oostenrijkers slecht te spreken en beschouwen het Duitsche leger als heel veel heter dan het Oostenrijksche. Ja, veelal wordt de Dubbel-monarchie be schouwd als een zeer lastig blok aan Germa- nia's been. "En nu is het wél opvallend, dat in Duit- sche conservatieve en andere chauvinistische bladen, zooali bijv. de zich Katholiek noe mende „Kölnlsche Volkszeitung" een welis waar nog bedekte doch niettemin duidelijk waarneembare campagne tegen Oostenrijk- Dongarije wordt op touw gezet. Dat is begon nen met de „Kötnêche Volkszeitung" die eon scherpe afkeuring lanceerde van de vredes doeleinden, welke het Weensche „Fremden- blatt'' blijkbaar van half-ambtel'ijke Oosten- rijksche zijde waren toegezonden. En nu is het de „Deutsche Tageszeitung een bekend invloedrijk Jonker-orgaan dat van „hoogst achtbare en zeer goed onder richte" zijde zegt te vernemen, dat Graaf Ozernin getracht heeft, de Duitsche regee ring te bekeeren tot een vrede zonder anne xaties of schadeloosstellingen. De half-ambtelijke „Nordd. Ailg. Zeitung^ heeft dit onmiddellijk tegengesproken, maar uit dit bericht blijkt toch weer opnieuw, welk» richting de Al-Duitsohers uit Willen. Het feit, dat de Oostenrijksche minister-president Clam Marfcinitz niet van Duitsohen bloede, doch van Slavischen oorsprong is en dat de jonge Keizer van Oostenrijk tegen den wil der Duitsche partijen in den Rijksraad gaat bijeenroepen, zal de Duitsche conservatie ven evenmin bevallen als de opdracht aan Graaf Julius Amdrassy, die herhaaldelijk ln het Hongaarsche Parlement een gematigden vr®de bepleitte, om een Hongaarsch Kabinet te vormen. Veeleer zal dit alles nog de verwijdering tusscnen de Pruisische Jonkerspartij en Oostenrijk-Hongarije in de hand werken. Te spannender wordt nu de vraag of het Jonkerdom in Pruisen or m o1-®#611 dé» Rijkskanselier op zijde te dringen, omdat dan hoogstwaarschijnlijk tevens een koers verandering der Duitsche politiek ten op zichte van Oostenrijk te wachten is. Hoezeer de Jonkers trachten macht te krijgen over den Keizer on de Duitsche vor sten, moge blijken uit een artikel van de „Vörwarta1', ddc, in antwoord op het conser vatieve kabaal naar aanleiding van Scheide- nmtujs toespeling op de mogelijkheid eener revolutie er aan herinnert, dat de AjbDuAH- schers zelf begonnen zijn met het uitspreken van dit dkeigeniment In een schrijven van Al-Duitehe zijde be treffende bet oorlogsdoel aan den Rijkskan selier werd namelijk gezegd: „De stemming in zeer wijd» kringen van ons volk is heden verhittend, Ja. zelfs dé wanhoop nabij-" „Dit woord jpoet uitgesproken worden." .Al» men bedenkt welk een schuldenlast zul den oorlog op het rijk ml drukken, dta U het duidelijk, dat de belastingen onteeb tend hoog moeten stijgen, ah het gitaar van den oorlog niet voldoend» ia. Stel u in T pSLte d£ teruggekeerd Wlieden. van wie ieder zéker op eene beloomng re kent In plaat» daarvan vinden zij een be- ln-nm-ilik ircdeeen schuldenlast als uit Tef veld naar huis teruggok^rd zdm Het resultaat hiervan zal een ontgoocheling en verbittering gteen paal of park zon en het na zulke prestatie» teleurgestelde volk zal opstaan. „De monarchie m gevaar gebracht, ja zelf» omvergeworpen worden. Hiermede zal het lot van het volk hes liet zijn. Zooals men ziet: volmaakt dezelfde ge- da chtengang als de .JKrouzzeitng" opwekte met hare beschouwing over den schulden- last, die op Duitschland drukte en het slui ten'an een vrede zonder schadeloosstellin gen of annexatie» onmogelijk maakte. En de bedoeling is duidelijk: bangmakerij van dea Keizer met het lot der dynastie. Dit is juist een zéér zwak en kwetsbaar punt in het ka rakter van Keizer Wilhelm. Dat weten de conservatieven weL En hun toeleg ontslui ert zich meer en meer, wanneer men kennis neemt van een buitengewoon opzienbarend artikel in de „Neue Zürcher Zeitung" ge plaatst door niemand minder dan Prins Alo- exander zu Höbenlohe. Dit artikel, beter gezegd detze artikelen reeks zou door de Duitsche censuur zeker on derdrukt zijn vandaar dat do invloedrijke pins een Zwitsersch blad koos voor de publi catie. Het Slot van deze tegen den Rijkekan selier gerichte artikelenreeks behandelt zon der omwegen de mogelijkheid eener omwenteling in Duitsohland, en stelt blijkbaar opzettelijk deze mogelijkheid voor als verre van klein. Wij laten hier het slot van het artikel mot de spatieëringen van den schrijver zelf, voir gen: Wanneer de heer Spahn zegt: ,Uner- sehiittert stekt das Volk zn Kaiser und Reich'', (ongeschokt zijn de gevoelens des volks, jegens Keizer en Rijk) dan is dat niet onvoorwaardelijk juist. Zeker, die meerder heid van het Duitsche volk is nog wel mo narchistisch gezind; vooral, de afzonderlijke Duitsche volkeren hangen nog meer of min der aan hun eigen koning naar gelang van diens individualiteit. Alaar, dat het vertrouwen in de hoog*»te rtgoeringspersoon des rijks nog geheel on geschokt is dat is een beweging, die na deze drie jaren van oorlog niet meer opgaat. Men moge toch eindelijk inzien, dat het Onzin is, de oogen dicht te drukken, om zoodoende die waarheid niet te ontdekken. Dergelijke prak tijken hebben nog nooit iemand gehaat. „Het vertrouwen in den Keizer begint bij het Duitsche volk te verdwijnen. Het weet niet meer, welke houding de Keizer inneemt tegenover de drijverijen dier partijen, welke zich als de opechte patriotten voordoen. En het volk begint zich longzamehand af te vragen: hoe het dan toch eigenlijk komt, enbijwien deschuldligt, datnage noeg heel d<e beschaafde wereld in wapens tegenover het Duitsche rjjk staat. Ik ben overtuigd, dat de afgevaardig den Scheid'emann en Ledebour de stemming van het Duitsche volk veel heter kennen, en veel zuiverder tot uiting brengen dan Je CJentrumsleider Spahn het doet. „....De heer Scheidemann ie tot de orde geroepen, omdat hij op de tribune van den Rijksdag het woord revolutie heeft uit gesproken. En toch heeft hii niets anders ge daan dan wat men dagelijks onde.r het volk kan hooren. Hij heeft er ook met recht aan toegevoegd: „Nog is het niet zoo ver." Maar het zou al te naief zijn, wil de men zich verhelen, dat bet eenmaal zo o ver k omen k on, als de mannen, die de toekomst van het rijk in handen hébben, niet opgewassen blijken te zijn voor de taak, die op hun schouders is gelegd, en de eiscben van een nieuwen tijd niet weten te ontdek ken noch zich daaraan aan te passen. Dan zou het zeer wel mogelijk zijn, dat zij te laat en met schrik gewaar werden, dat het Duit sche volk zijn geduld verloren heeft! Dan zullen „Ordnungsriife" van den Rijksdag- president niet meer haten. Maar grondig, zooals de Duitscher nu eenmaal is, zal men dan afrekening houden met al diegenen, die schuldig zijn aan het onheil." Tot zoover het krasae artikel. Het is niet recht duidelijk, of het al dan niet tot de conservatieve perscampagne be hoort, maar zeker is, dat het met zijne bang makerij van den Keizer en zijn scherpen aan val op den Rijkskanselier de conservatieven prachtig in de kaart speelt. De actie der conservatieven is ook hier om zoo gevaarlijk, dat ze met buitengewoon talent het juiste oogenblik heeft weten te kiezen, nn de strijdenemoeheid de geteis terd© volkeren, het Duitsche niet het minst naar een einde doet verlangen in. welk en vorm dan ook. Het Duitsche volk had reeds euoces ver hoopt van allerlei middélen. Van de over winning in Roemenië, van de Zeppelins, van de benoeming van von Hindenburg en Lu- dendorf, van de dulkbooten, van de revolu tie in Rusland. En telkens is het bedrogen uitgekomen. Toch will het mot heel zijn ziel en heel zijn hart die overwinning. Al» de conservatieven het weten te sngige- reeren dat deze nog mogelijk iq, wanneer men de handen maar vrij heeft tegenover Rusland en ln Oostenrijk, weet men niet wat er gebeuren ka». Het drama der binnenlandsche Dultsohe politiek wordt daarom niet minder span nend dan d© tragedie der Èuropeeseh© slag velden. De hoop, dat het laatste bedrijf dezer tragedie nabij is, vervult d» harten der strijj- densmoeda volkeren. Echter niet (voor de eer ste maal. Het la van dea beginne af zóó geweest. Mapr ook pu ziet het er helaas! niet naar uit, dat deze hoop verwezenlijkt zal worden. Nog steeds zijn er geen teekenen te be speuren, dat een der beide partijen genoegj- zaam verzwakt ia om een ineenstorting haf- rer militaire kracht te kunnen verwachten. Te ontkennen valt niet. dat de Entente, zelf» zonder Rusland, in de laatste maanden heeft getoond het militaire overwicht naar hare zijdo te hebben gebracht. Het offensief in frankrijk heeft weliswaar niet ten volle tot de beoogde doeleinden geleid maar t'och wel bewezen, dat de Franschen en Engel- sohen op dit front de sterksten zijn. De 52.000 gevangenen, die hun ln handen vie(- llen, toonen dit aan. En de Italianen gaven hunnerzijds van hun overwicht blijk in den ïsonzo-slag, die bijna 24.000 gevangenen op leverde. Maar de uitgeputte volken beginnen zich toch af te vragen: wat geeft dat alles? Wat baat het, dat onze legers eenige kilometers volslagen vernield terrein winnen en eenige tienduizenden gevangenen maken? Honger en ellende grijnzen Europa tegen, dit bemerken de volkeren met zekerheid, zij voelen het aan den lijve. Of hot ooit tot een militaire overwinning zal komen wordt steeds meer onzeker. Tenzij er dus op een of andere manier een plotselinge groote overwinning met be langrijke strategische gevolgen wordt be haald, mag mo n verwachten, dat de ver moeide volken het openen van vredesonder handelingen zullen gaan eischen. In Frankrijk is thans de hoop gevestigd op Pétain. Maar één man kan geen uitkomst brengen, tenzij hij een lager in uitmun tende stemming achter .zich heeft. Hoe het met de stemming in het Franscha leger ge steld ls weten wa niet. Wél dat het Engel- acho leger, de traditie» van onverzettelijke vasthoudendheid getrouw, nog vol strijdlust is en overtuigd van de naderende zegepraal. Een particuliere correspondent van het „Handelsblad" heeft zich nog pas overtuigd van de aanwezigheid dezer stemming. 't Schijnt ook wel zeker, dat de ïmgelsobj?» eerstdaags weer het offensief zullen herVrff- ten. Voor het oogenblik beperkt de strijd zich nog tot verkenningsgevechten („raids" zeg gen do Engelschen) hernieuwde artillerie- werkzaamheid ten Zuiden van Yperen, bij Atrccht en bij St. Quentin en tot verwoede vliegergevechten, waarin wederzijds de vlieg machines bij tientallen worden gevéld. De Franschen blijven actief bij "Verdun, zzoowel ten Dosten als ten .Westen van de Maas. Do Oostenrijkers en Italianen zijn, zooals gewoonlijk na een grooten slag, aah het na kaarten. Slechts een piint uit hun penna- Barteljorisstraat 27. TEL. 1770 strijd is nog van beteekenis: het geschil over het bezit van den Vodice. Tusschen de regels door kan men in de Oostenrijksche berichten lezen, dat de Vo dice inderdaad is verloren gegaan. De Italianen zeggen, dat de Oostenrijker» wanhopige pogingen doen om dit belangrijke punt te heroveren. Zij geven de volgende le zing van den strijd om deze bergkam: „Het hoogland van den Vodice, een der belangrijkste punten ten N. van Gorizia, dat door ons is veroverd, wordt het graf van ge heele Oostenrijksche brigades. Sedert onze troepen zich op de hoogte van 652 nestelden, hield het vijandelijk geschut den Vodice an der vuur. De vijandelijke aanvallen en te genaanvallen zijn niet meer te tellen. Den IPen 's middags om B uur, kwamen onze troe pen van de 58ste dlviisae op de hoogte 652. Denzelfden nacht moesten zij Oostenrijksche tegenaanvallen afslaan, die den volgenden dag herhaald werden. Zij breidden hun stel lingen in den nacht van den 20en uit en ver- betren ze. Den 21en deden zij een nieuwen krachtigen aanval en terwijl de muziek va- derlandsehe liederen speelde, rukten zij on der een hagel van projectielen op, totdat al lo Oostenrijksche loopgraven ten O. van de huizen van Vodice vermeesterd waren. „De verwoede tegenaanvallen, die de vijand achtereenvolgens tegen onze stellingen deed, mislukten alle. Geheele "bataljons werden door onze machinegeweren en ons gordijn- vuur neergemaaid. Duizenden dooden bedek ten de hellingen tegenover onze stellingen. Den 25en en den 26en volgden tegenaanval len zieh tevergeefs op, afgewisseld door hevig geschutvuur. Buitengewoon hardnekkig wa ren de aanvallen, den 25en gedaan, door dichte drommen infanterie uitgevoerd en voorbereid en gesteund door een groote con centratie van geschutvuur. „Na een korte rust, hem opgelegd door zijia reusachtig© beproevingen, begon de vijand opnieuw zijn pogingen in den nadht van den 27en en hernieuwde ze met volle kracht in den daarop volgenden dag, terwijl onze troe pen de aangevallen stellingen gingen uitbrei den. Maar steeds braken de aanvallen door den kardnebkigen en onwankelbaren tegen stand onzer troepen, die na den vijand te hebben afgeslagen den opmarsch hervatten en er in slaagden zch op andere bergtoppen te nestelen en stevig te handhaven. „Tot nu toe zijn alleen hij de gevechten op hoogte 652 een duizendtal vijanden in onze handen gevallen. De hardnekkigheid, waarmede dé vijand in deze zone aanvalt, te begrijpelijk door het belang, dat hij aan de stellingen van den Vodice hecht, waarvan hij, in de hoop ze te herwinnen, nooit het verlies in zijn stafberiohten heeft erkend- De Vodice ls hierom ook zoo belangrijk^ dat bij een goed steunpunt bdedt voor dén aanval op den Monte Santo, die de vlakte van Görz en het lag© heuvelland ten Oosten dezer stad beheerscht. De Italianen bereiden ziob thans blijkbaar voor tot een nieuwen stormloop tegen dezen bergtop en ook tegen den Hramada, dien zij, blijkens de laatste be richten weer wat dichter genaderd zijn. DUITSCHLAND. ALLES ERSATZ. Naar de „Lokal-Anzeiger" meldt' zuliea over drie 4 vier maanden in geheet Duitsch land deurkrukken en venstergrepen voor zoo ver zij uit messing of brons vervaardigd zijn in beslag worden genomen. De start zal dan zorgen, dat de gerequireeide krukken ver vangen worden door eenheids „Ersatz Thür- kiinken" van een zwarte kleur. Ook wordt verwacht, dat binnen korten tijd van regeeringswege beslag zal worden gelegd op alle andere krukken, versieringen en tralie werken uit messing of brons vervaardigd. Verder wordt bevestigd, dat alle klok ken in beslag genomen worden. Hiermede is reeds een aanvang gemaakt in Oost-Duitsch- land. Voorlöopig mogen alle parochiekerken één klok behouden, de andere kerken en ka pellen niet. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit is: met ingang van 17 September, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. W. L. P. A. Molengraaf! en aan dr. M. Th. Hout»ma, beiden als gewoon hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht; benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment 's liertogenbosoh, ter standplaats d» gemeente Gennep, H. J. Fenseling, oandi- daat-notaris te Gennep; .W. Postema, ontvanger der direote be lastingen en accijnzen te Gorredijk, benoemd Itot ontvanger der directe belastingen, in- i voorrechten ea accijnzen te Hellevoetsluis. M. E. van Lith de Jeude, ontvanger der directe belastingen, invoerreohten en accijn zen te Tiel, benoemd tot ontvanger der dt- reote belastingen en accijnzen te Bussum; benoemd tot burgemeester der. gemeente Woerden, H. G. van Kempen, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Wiesekerke. NOG EENIGE BIJZONDERHEDEN OVER DE ZEGELWET, Alle oud erha udeoh e stukken e trekkend© tot schriftelijk bewüs van een huur-overeen- komst, al zijn zij ook vervat in den vorm van een berioht of een brief, zijn aan zegel recht onderhevig en wel aan evenredig ze gelrecht n.l 0.05 voor elke 100, van den huurprijs over den geheelen huurtijd. terwijl 119

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1