VAN OVERAL STAD EN STREEK Maximumprijs en Toeslag Consumptie Melk- KERK EN SCHOOL UIT ONZE OOST i KERKELIJKE KOTST. TH IJS SEN EN REITH, Voor terstond gevraagd een NET en FUNK PERSOON als Couraittbezorger AGENDA I JUNI Diocesaan Comité van de K. S. A. in het Bisdom Haarlem. 1 I'W Leej in goede verstandhouding met velen maar uw raadgever zij fin uit de duizend. Eccl. VI, 6. De innerlijke mensch hecht meer aan de zorg voor zichzelf dan aan iedere andere zorg' en wie zich beijvert over zichzelf te waken, onthoudt zich gemakkelijk van het gepraat over anderen. THOMAS A KEMPIS. Utj wenseht onafhankelijk te zijn, staande boven de wereld en achting afdwingend? Daartoe leidt slechts één weg en wel een zeer eenvoudige tn deze heet: offers brengen. A. M. WEISZ. onder tien huurprijs opgenomen moeten wor den. alle kosten, welke de verhuurder feite lijk betalen moet, doch de huurder voor zijne rekening neemt. Een voor het leven of wel tot weder-op- zegging aangegane huur wordt gerekend voor 10 jaren en een voor onbepaalden tijd aangegane huur voor 20 jaren te zijn aan gegaan. Het recht wordt berekend over ronde som men van f 250 tot en met een bedrag van 5000 en boven 5000 over ronde sommen van 500. Bedraagt de huurprijs over den geheelen huurtijd niet meer dan 250, dan is geen zegelrecht verschuldigd. Het zegelrecht is voor rekening van den Huurder, indien door of namens hem het gezegeld stuk is onderteekend. Alle poliseen, bewijzen van deelneming en alle stukken, welke het bestaan van een ver zekering bewijzen, alsmede de vernieuwin gen. verlengingen van polissen of verzeke ringen zijn aan zegel onderhevig. Het recht wordt verdubbeld hij verzeke ring voor 2 jaren, verdrievoudigd bij verze keringen langer dan 2 jaren, voor het leven of voor onbepaalden tijd. Verzekeringen loopend totdat een opzeg ging is geschied, worden geacht voor onbe paalden tijd te zijn aangegasto, net minimum zegelrecht bedraagt 0.0S en klimt met 0.05 op tot 0.25, terwijl het hoven 0.25 opklimt met 0.25 tot 5.—, en boven 5.— met 0.50. Geen zegelrecht is verschuldigd voor ver zekeringen van hoogstens 500 op 1 hoofd of 2.per week rente (hij ziekte-verzeke ring 10 per week rente.) Evenmin is zegelrecht verschuldigd voor verzekeringen betreffende binnenlandsoh vervoer of betrekkelijk inbraak in brand- kasten of kloizen. Het zegel voor het handelspapier (bijv. or derbiljetten, wissels, assignatiën enz.) is ge bleven als vroeger. Hem, dien een niet behoorlijk gezegeld stuk is afgegeven, moet het binnen een maand na dat hij het ontvangen heeft, aan den Rijks ontvanger ter hand stellen, daar hij anders mede-aansprakelijk voor de boete is. NEDERLAND EN DE OORLOG. Het stoomschip „Pomona", van de Konink lijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij, te Amsterdam is opgebracht naar Swine- mnnde. De „Pomona", groot 789 rog is ter ton, is 3 Mei van Amsterdam naar Kopenhagen ver trokken. Ze was dus hoogstwaarschijnlijk op de thuisreis. r, De commissie nit de reed ere van stoom- treilers te Umniden en van de haringsche pen te Vlaardingen keeren in het laatst de zer week uit Berlijn terug. De Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel brengt ter kennis, dat een algemee- no regeling in voorbereiding is, welke het mogelijk zal maken, voor zoover de binnen- landscbe behoefte in verhand met den uit slag van den oogst zulks zal toelaten, den uitvoer van bepaalde partijen fruit toe te staan. De brouwerijen hebben een circulaire aan haar afnemers gericht, waarin wordt mede gedeeld, uat de Bond van Nederlandsche Brou werijen mot het oog op de zeer beperkte voorraden en grondstoffen en de onmogelijk heid binnen afzi rnbxren tijd nieuwe hoeveel heden aan te voeren, maatregelen hee t geno men om den bierafzet te regelen. Ter bereiking van het hiermede beoogde doel zijn de brouwerijen overeengekomen noch direct, noch indirect, noch door hare agen ten, vertegenwoordigers, wederverjcoopers e.d. onder welk voorwendsel ook, bier te leveren aan de klanten van andere brouwe rijen, dan na daartoe de schrif.eiijke toe- etemmu en verkregen van de leve rende brouwerij (en); er zijn bovendien spe ciale maatregelen getroffen met het oog "op de verplaatsing van bestaande zaken, ves tiging van nieuwe zaken en dergelijke ge vallen. Verder wordt er in de circulaire bij de afnemers op aangedrongen, dat zij zich strikt zullen houden aan al hetgeen blijkens de voorgaande alinea de brouwerijen zijn over- overeengekomen en zij zich dus niet alleen zullen onthouden vande bierievering aan de klanten van andore brouwerijen, maar ook aan eigen klanten geen grootcre hoeveelh- den bier zullen leveren, dan zij gewoon waren te ontvangen. Naar verluidt, bestaat de kans, dat binnen kort nog maar 2/3 gedeelte van do vroegere hoev. T zal worden geleverd. DE TWEEDE KAMER-VER. .1M-LNG EN. De i.a ai.dorsbond heeft, naar de „Rot- terd." meldt, besloten, can dl da ten te stellen in de districten Ridderkerk, Br lelie en Ze- rikzee. J. PH. ANDRIESSE f. Bij de familie in Amsterdam is, naar het ,Hdbl.," meidt, bericht ontvangen, dai de of ficier van gezondheid 2e kl. bij het Indische leger J. Ph. Andriesse, den 4den Januari 1916 ala zoodanig benoemd, te Lho öoekoen in Atjeh door een inlander werd vermoord. De hoer Andriesse bereikte den leeftijd van 27 jaar. WelEerw. Heer H. J. Broere; tot assistent te Blarienm, den WelEerw. Heer H. J. Seholten; tot assistent te Uithoorn den Wel Eerw. Heer J. H. Beutener. HET Mi: TEHUIS TE STEYL. Bij kon. besluit is aan Ferdinand Baum- höfer, geboren te Verlar (Duitschland); Jo hannes Gasper -Bolzau, geboren te Heiligen- st.adt (Duitschland)Otto Miss. geboren te Hcrne (Duitschland), en Bruno Moechel, ge boren te Bantzcn (Duitschland) vergunning verleend tot het geven van hooger onder wijs aan de te Tegelen gevestigde inrich ting van bijzonder hooger onderwijs, ger naamd: Het Missiehuis te Steyl, en is aan mej. F. F. J. Aalders, geboren te Gronau (Duitschland), vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits zij overi gens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereisehten voldoet. DIOC. VEREEN. VAN R. K. BIJZ. ONDERWIJS. Dinsdag j.l. werd te Leiden de 24ste algcmee- no vergadering gehouden van de Dioe. Ver- eeuiging van It. K. Bijzondere Onderwijzers in het Bisdom Haarlem. Aan deze vergadering, die in „De Graan- beurs'' werd gehouden, ging te 10 uur in pa rochiekerk van den H. Petras een H. Mis vooraf, welke door den HoogEerw. heer Th. J. A. Bosman, bisschoppelijk adviseur der Dioe. ver., voor de levende en afgestorven leden der vereeniging werd opgedragen, en door zeer vele afgevaardigden en leden werd bijgewoond. Te ruim 11 uur werd de zeer druk bezochte vergadering door deu voorzitter, den heer A. Kosjer, die eten alge vaardigden van harte liet welkom toeriep in dezen iiistorischen Burcht, geopend. Spr. releveerde net feit, Uat binnen korten tijd een goede toekomst voor het bizonder onderwijs zal aanbreken. De Staat zal dan niet alleen zijn zorg uit strekken over het openbaar doch ook over het bizonder onderwijs. Is eermnal de gelijk stelling daar, zegt spr., dan zijn we al een eind gevordeid op den weg, waarop zoo ve len hebben gek< c en en dat ge durende zoo vele jGods zegen, aldus besluit spr., op ons nederdalen en de H. Geest ons verstand en wijsheid ingeven, opdat de besluiten, die heden genomen zullen worden, mogen strekken tot heil van het R. K. bijzonder onderwijs en de onderwijzers. Nadat door de aanwezigen het Bondslied was gezongen, bracht de heer Do Boer, na- namens de afdeeling Leiden een kort woord van welkom en berd"-? -f '0-jarig ambts jubileum van den voorzitter. Vervolgens werd besloten aan Z. D. H. deu Bisschop van Haarlem, een telegram te zenden ter gelegenheid van den verjaardag van Z. D. H., waarin de v. enscb wordt uitge drukt, dat Z. D. H. nog vele jaren voor het bisdom gespaard zal blijven. Do notulen der 23ste algemeene vergade ring werden onder applaus der vergadering, zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Eenige mededeelingen werden hierna door den voorzitter gedaan, die Aveinig stof tot discussie opleverden. Besloten werd aan het hoofdbestuur over te laten, waar de volgende algemeene ver gadering, de 25ste, zal gehouden worden. De commissie van controle bracht hierna rapport uit en verklaarde boeken en be scheiden van den penningmeester uitstekend in orde te hebben bevonden, waarvoor hem een Avoord van lof wordt gebracht. Vervolgens had de verkiezing plaats van twee leden van het hoofdbestuur. Gekozen werden voor sectie A, vacature H. Ammer- dorffer (periodiek aftredend, niet herkies baar) de heer F. A. Moerel. Sectie B, vacature C. de Groot (wegens bedanken) de heer H. Th. v. d. Krogt. ALsnu was voor de leden de gelegenheid opengesteld voor het doen van mededeelin gen, waarbij o.a. door een afgevaardigde van Amsterdam werd gevraagd welke regeling het H B. heeft getroffen, voor steun voor het betalen van rechtskundige hulp aan de afdeelingen. Hierop werd door den voorzit ter geantwoord, dat het H. B. onvoorwaarde lijk geen steun kan verleenen; het moet eerst geheel op de hoogte van de zaak zijn. Is rechtskundige hulp noodig, dan wordt deze betaald voor één derde door het hoofdbe stuur, een derde door de afdeeling en een derde door de betrokkene zelf. Deze rege ling kan natuurlijk wijziging ondergaan. Over dit antwoord ontstond eenige discussie, waarvan het resultaat was. dat een der af gevaardigden voorstelde een speciaal fonds te stichten voor rechtskundige hulp, waarop de voorzitter antwoordde, dat het H. B. dit plan zal overnemen. De afgevaardigde van Leiden vroeg of het H. B. er bij Z. D. H. den Bisschop op aan wilde dringen, dat de onderwijzers in het bezit zonden komen van gelden, neergelegd in het wetje-Mareliant en op een nieuwe salaris-regeling wilde aandringen. Op de eerste vraag antwoordde de voorzitter, dat, wanneer dit noodig mocht blijken, het H. B. dit zal doen. Op de tweede vraag meende de voorzitter te moeten antwoorden, ilat de tijdsomstandigheden dit nu niet toelaten, wel beloofde de voorzitter op een hoogeren toeslag te zullen aandringen. Na de pauze werd verslag uitgebracht over den toestand van .„Het Katholiek School blad''. Aan dit verslag is ontleend, dat de winst- en verliesrekening sloot met ©en be drag van 8578.00een winst werd ge maakt van 1048.11, het kapitaal bedraagt 1654.04 K. Lang en breed werd over de voorstellen betreffende een gewenschte oplossing inza ke de salaris-regeling gediscussiëerd, zonder dat men tot een resultaat kwam. Eindelijk werd op voorstel van een der afgevaardig den besloten dit onderwerp en oe nog vol gende voorstellen aan te houden en aan het hoofdbestuur over te laten een nieuwe ver gadering uit te schrijven. De vergadering werd hierop met gebed ge sloten. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, feéfift benoemd tot assistent te Kamerik, den KUKSTDRUVERS en EDELSMEDEN. Haarlem. Schoterwreg 2. DE VEENBRAND. Zonderlinge hoeren. Van nog een Drentschen burgeme r r haalt T. L. in het „Hbld." „Ik mocht dan zoo zeggen, dat Onze Lieve Heer daar in Drente maar rare kostgangers heeft. Niet alleen onder de veenarbeiders, maar ook onder de „autoriteiten". „En dat is nu niet om te zeggen: dat komt van Brussel of van Gent, maar de papieren wij zen het uit, zooals destijds mijn buurman aan de schaafbank het zei, als hij zijn sterkste argument ging te berde brengen. Luister, of liever, lees: Z'n Edelachtbare was burgemeester \7an een gemeente, waarin vele en groote stuk ken veen in brand stonden. Z'n Edelacht bare had evenwel gelegenheid nóch lust om te gaan zien, wat er nu eigenlijk Avas van dien brand, en bleef kalm in het leutige dorp, waar het gemeentebestuur resideerde. Toen kwam de Koningin, om te zien, wat de brand al voor ellende had teweeg ge bracht en wat gedaan zou kunnen worden ter hulpe. „Wel, wel," zei z'n Edelachtbare, „komt de Koningin in 't veen!" hij stop te z'n pijp, wrong zijn rechtervoet weer in de lakensche pantoffel, die, door 't lange zitten, eraf gegleden Avas, en hij voer voort, zooals wellicht deze of gene oudentjjdschc romanticus „placht" tc zeggen: „wel, wel, zoo, zool, en zou de Koningin nog bij ons op 't dorp komen?" Verier reikte Z.E.A.b.'s belangstelling niet. Echter ging de belangstelling van de Ko ningin belangrijk verder, en toen zij dan in 't veen was, en al de ellende zag, en vernam, dat veel van de ellende, welke zij gezien had, was gebeurd binnen het ambts gebied van Z. E. Achtb. draaide zij de rollen om, zij ontbood niet Z. Edelachtb. bij zich, maar om de zaak te bespoedigen, en de dingen af te doen, gaf zij haar chauffeur last, naar het dorp te rijden, waar het gemeentebestuur resideerde, en stil te houden voor Z. Edelachtb.'s deur. De chauffeur van de koninklijke auto, hóe hij 't kla r speelt, mag Joost weten, kent altijd en overal den weg, en reed naar het huis van Z. Edelachtb. H. M. had de wijze voorzorg gehad om den gouverneur der provincie mede te ne men. Wat niet onnoodig bleek, want Zu E. Achtb. verdraaide 't om zijn huis uit te komen, en H. M. kon toch moeieüjk zelve Z.Edelachtb. uit zijn huis gaan halen, zij stuurde er haar provincialen commissaris op af, en na lang praten liet Z.^.Achtb. zich dan eindelijk overhalen, hij wrong weeral zijn rechtervoet inde lakensche pan toffel, die door 't lange zitten eraf gegleden was, en ging naar buiten, langzaam en goedmoedig schuifelend de vijftien passen van de huisdeur naar het tuinhek, en de vier passen van het tuinhek naar de auto van H. M., en foen... was er een ge- gesprek, dat ons de bescheidenheid ver biedt gehoord te hebben. 't Duurde maar kort, twee, drie minu ten misschien. Toen schoot de koninklijke auto weer voort, naar de brandende venen, Z. E.Achtb. z'n linkerhand steunend tegen een boompje aan den weg, pulkte met z'n rechter wijsvinger zijn halsstarrige rechter lakensche pantoffel weer aan den voet, ging sloffend de vier passen naar het tuin hek, en de vijftien passen van het tuinhek uaar de huisdeur. Overigens had Z.Edelachtb. maar een zéér klein gaatje in z'n rechter sok, achterin, aan den hiel, en dat komt bij de beste families voor.... Een luchtballon gedaald. Te Niimeteen is gistermorgen in den tuin van een woning aan den Stationsweg een luchtballon gedaald om ngeveer 2% M. mddelliin en voor zen van een ged lopenden wekker en van een gummizak, waarin water. De ballon, vermoe delijk een Engelaohe. is naar het gariznens- bureau gebracht. Persoonlijke of schriftelijke aanbieding aan het bureau der N. Haarl. Ct., Naseau- laan 49, Haarlem. Gebouw „St. Bavo", Smedestraat 28. Jeugdige Bloemisten 8'/2 uur, Rederijkers, 9 uur Leden Metaal, 8 uur. Hei-wonnen Levenskracht, 8 ,uur. Paleis van Justitie half 2 —Bu reau van consultatie. Spaarbank St. Rosa Nassanlaan geopend van TA—8% uur. Bisschoppelijk Museum Jaasstr. 79 geopend elkeu dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.K. feestdagen. (Vervolg.) De heer Dr. C. A. L. Rademaker, die aan de beurt van aftreding was, werd met algemeene stemmen herkozen. De heer Th. J. H. Mouwens was niet her kiesbaar. In zijn plaats werd benoemd tot bestuurslid de heer G. de Wolff, te Purmerend, Daarna was aan de orde het rapport van de commissie inzake voorschotbanken voor den kleinen burgerstand en den werkmans stand. Deze commissie, bestaande uit de hoe ren pastoor A. J. Holiërhoek, J. B. van Dijk en P. J. Raaymakers, was eenstemmig van oordeel, dat de oprichting van een con- fessioneele voorschotbank voor den kleinen burgerstand en den werkmansstand niet noo dig is, eventueel groote bezwaren zou op leveren. Met deze conclusie vereenigde de vergadering zich en de commissie ontving den dank van den voorzitter en de vergadering. De voorzitter, de heer Dr. Radema ker, die de aanwezigen dankte voor het in hem gestelde vertrouwen, bracht hulde aan het afgetreden bestuurslid, den heer Mouwens, voor het vele goede door hem ten bate van de K. S. A. verricht. De heer Mouwens bracht wederkeerig dank voor het vertrou wen, dat hij in de 11-jarige periode van zijn bestuurslidmaatschap genoten had. De heer de Wolff vroeg', Of het comité adiiaesie zou willen betuigen met het vredes initiatief door de Katholieke Werklieden-ver- eenigingen genomen. De voorzitter ant woordde, dat men zich ook tot de andere Diocesane comité's zou wenden daartoe. De ZeerEerw. heer Rector Stroomer wilde ten slotto it wee punten onder de aandacht van belanghebbenden brengen. Ten eerste be treurde hij sterk de afwezigheid van zoovele afgevaardigden; spr. geloofde niet, dat de plaatselijke comité's instemming zullen be tuigen met die afwezigheid. De algemeene vergaderingen van het Diocesaan Comité toch zijn van veel belang, want er komen ingrij pende ondenverpen aan de orde. De meeste pl. comité's denken zeker: „Dat is toch niets voor ons," maar spr. waarschuAvt tegen dit ongegronde conservatisme. Kan een plaatse lijk comité niet geheel tot stand brengen, wat hen op deze vergaderingen wordt voor gehouden, dan kunnen ze het toch gedeelte lijk. Spr. doelt bijv. op de kwestie der ka tholieke leeszalen, door prof. Aengenent be handeld. Op dit gebied is in 't klein ook veel goeds te doen. Spr. adviseert dan ook dat de pl. comité's nog eens ernstig Avorden gewe zen op het bezoeken der algemeene verga deringen. Ten tAveede herinnert spr. aan het schrijven van het Episcopaat, betref.eude stands- en vakorganisatie en constateerde, dat het de roeping is van de comité's om er voor te waken, dat de aangesloten vereenigingeu zich Avijden aan de taak, hen in dit schrij ven opgelegd. De arbeid van de vereenigin- gen zal eerst dan van den zegen van God verzekerd zijn, als hij verricht wordt onder volkomen kinderlijke onderworpenheid aan het kerkelijk gezag. De voorzitter onderstreep te deze woorden, die met applaus werdea ontvangen. De heer mr. Paul J. Reijmer, te Hilversum, hield ton slotte een voordracht over de ver houding van Staatssocialisme en Staatsexploi tatie. Om zijn houding tegenover deze twee zaken te bepalen, dient men allereerst goed te weten, wat de beide Avoorden eigenlijk wel be teekenen. Het woord Staatssocialisme dan is volgens spr. een krachtterm, die als alle krachtier- men, wordt misbruikt. Het ia geworden als het spookbeeld, om alle sociale wetgeving te bannen en onmogelijk te maken, want bij de verschijning van iedere nieuwe wet geving had men dadelijk het groote slagwoord en zijn veroordeeiing klaar: „Dat is Staats socialisme." Spr. ging na, dat bij do Grieken* al een stukje staatssocialisme gevonden werd en betoogde, dat de groep econonomisten ge naamd de Mercantilisten, in de 17e eeuw de vroegere voorgangers waren van het mo derne Staatssocialisme. Spr. memoreerde, hoe er een tijd was, dat de idee der Staats-onthouding overheersohend was, volgens de liberale vrijheidsgodaohte, dat ieder zijn belangen het best te behartigen wist. Een botsing Aran belangen was hiervan het gevolg en de reactie kon dau ook niet uitblijven. üeeds in liet begin der lSe eeuw ston den ©ch rij vers op, die den Staat huldigden als den besten behartiger aller belangen. Die Staatssocialistische gedachte ging van Duitsch land uit, dat dan ook het klassieke land van het Staats, eiaiisme genoemd wordt. De Pom- merschen Edelman Robertus, die leefde van 1805 tot 1875, wilde dat de Staat zioh zou maken tot de bevrediger van alle behoeften van het volk. Roberbus, die zich lijnrecht stelde tegen de ideeën van zijn tijd, was de theoreticus, de schrijvende verspreider van zijn gedachten. Hij wist de kanselier Otto von Bismarck in de door hem gewenschte richting te voeren. Von Bismarck Avas dan ook de practische Staatssocialist-politicus. Dank zij den steun van het tijdschrift „den Staatssocialist," van Adolf Wagner, kwam een school van Staafcssocialisteu tot stand. Het toppunt der Staats vergoding werd be reikt door de ideeën van Hegel. Spr. ging na, wat de beteekenis is van de leidende gedacht© ,in het Staatssocialisme en schetste, hoe het Staatssocialisme spot met alle indi- vidueelen socialen rechten, die zelfs aan de overheid heilig zijn. Het Staatssocialisme fs dan ook lijnrecht in strijd met de Katholieke Staatsleer. De rechten van den Staat worden, volgens onze leer, aangegeven door het Staatsdoel. De Staat is er niet om zich zelf, maar voor de hand having van de orde en het recht ten bate fan zijn onderdanen. De Staat krijgt slechts een aanvullende taak te vervallen; de Staats macht heeft dus hare grenzen. Spr. komt nu tot de beantwoording van de vraag, hoe de verhouding is tusschen Staatsexploitatie en Staatssocialisme en constateert, dat de Staat, de Overheid, e 'rat een bedrijf tot zich mag 'trekken als de particulieren te kort schieten. Wanneer de Staat een bedrijf gaat monopoliseeren, dienen er dan ook bewijzen te zijn dat dit in het belang van het alge meen welzijn noodzakelijk is. In ieder spe ciaal geval dient de vraag, of de burgers deze of gene zaak behoorlijk kunnen behar tigen, bezadigd overwogen te worden, vóór de beslissing of de Staat mag of moet in grijpen. Spr. merkte op, dat wat betreft Pos terijen, Muntwezen e.a. vrijwel eenstemmig heid bestaat. Dit is ook geen Staatssocialisme. Meer eenstemmigheid komt er al omtrent omtrent de electriciteitsvoorzieningover de spoorwegen bestaat nog niet voldoende har monie. Spr. kwam daarbij op de vraag of de Staats- monopoliscering van het levensverzekerings bedrijf van Katholiek standpunt toelaatbaar is en antwoordde, dat deze Staatsexploitatie, alleen om fiscale redenen, zooals hier het g|eval is, ook door Katholieke sociologen wordt verdedigd. Het is evenmin in strijd met de sociale opvatting van het eigendom als de belastingheffing door den Staat en de vast stelling van verordeningen door da overheid. Spr. besluit met een prachtige peroratie, waar in hij aanspoorde tot positieve daden der Kathgii:ke Actie in het belang1 van onzen welgcordcnden staat onder het eminente be stuur van onze geëerbiedigde Koningin. (Luid applaus). Do voorzitter dankte mr. Reijmer voor zijn heldere uiteenzetting, waarna de vergadering te kwart voor vier gesloten werd. De Directeu van het Levensmiddelen1 bureau te Haarlf tra maakt bekend, dat door den Minister vat' Lnndbouw de maximum prijs van Consuir priomelk voor de gemeente Haarlem geduren do den ^omer 1917 is vast gesteld op 13 ce 11 per liter bij verbruikers aan buis bezorg© en dat de toeslag is be paald op 2 een', ^er liter voor de melk inrichtingen en c p PY2 cent voor de overige melk-slijters. 966 SJtBtï EEN MILITAIRE SPORTDAG. Men schrijft ons: Zaterdag 2 Junf a.s. zullen te Haarlem plaats vinden op het clubterrein van de Cricketclub Rood-Wil bij de Spanjaardslaan to Heemstede wedstrijden, uitgeschreven dooi de Centrale Sportoommissie in de „Stelling van Amsterdam." Dis wedstrijden zullen o.a. bevatten athletiek, waaronder verstaan Avordt speerwerpen, discusAverpen, hardloojien, springen enz. enz. Verder zal in den namiddag van dien dag op het terrein aankomen een troep militairen, die in volle wapenrusting een marsch heb ben afgelegd van ruim 65 K.M. Deze troep, groot 125 man, welke is samengesteld uit hen, die zich ArrijAvillig voor dezen marsh opgaven en waaraan kunnen deelnemen alle in de „Stelling van Amsterdam" gelegen troe pen. De afmarsch heeft plaats op Vrijdagmid dag 3 uur vanaf het Amstel-Hotel te Am sterdam. Gemarc^sesd zal worden over het Gein, Nightevecht, Uithoorn, Aalsmeer, Hoold dorp, Vijfhuizen, Spanjaardslaan. Verder zal op het sportterrein een demon stratie worden gjegeven van infanterie met helmen en gasmaskers. Z. K. H. Prins Hendrik zal in den namid dag de sportfeesten bijwonen. Waar onlangs tc Amsterdam het Amster- damsche publiek bij den Legerdag z ch niet onbetuigd heeft gelaten, zoo vertrouwen wij dat ook het Haarlemsche publiek niet ach terwege zal blijven dezen Sportdag te be zoeken. De prijzen zijn vastgesteld op f 1.65, f 0.87i/2 en f O.271/2. Een eventueel batig saldo komt ten goede aan d« «portieve ontwikkeling der manschap;--n binnen de Stelling van Am sterdam. VERKOOP VAN PLAK2EGELS. De directeux-K«c«raal der poateriien en tele-. jtrafie heeft in de „fit. Ct." medegedeeld, dat, met inganir van 1 Jmi de openstelling'van de po&tkantoren voax d«n verkoop van piakzeeel? als volgt wordt «eregeld: Plakzegels van 6 cent (de z. g. quitantieze- gels) blijven verkrijgbaar gedurende den ge heelen duur van openstelling. Verkoop van plakaegeis van hoogere waarde tot en met die van 5 vindt plaats op de uren van openstelling, vallende tuasohen uur v.m. en 4 uur n.m. De hier bedoelde soorten kunnen ook gedurende de overige uren van openstelling en de zegels van een waarde hooger dan 6 gedurende den geiieeelen openstellingsüid woo- clen aanRevraoffd. Zij worden aludan, voor ZOO- veel op de kantoren voorradig, uiterlijk den eerstvolgenden woarkdag na den dag der aan vraag ter beschikking gesteld. AANBESTEDING. Nam us ul'.i Rijkswaterstaat is heden al hier aanbesteed: Het uitvoeren van onderhouds-lxiggerwer- ken tot diep-houding van de beide havens op het eiland Wieringen, beboerende tot de havenwerken in Noord-Holland. Raming f 2400. Laagste inschrijver was J. Prins v. Wijngaarden, te Hatlém, voor f 2190. AOTE EXAMENS L. O. Gisteren zijn alhier geëxamineerd 8 Candida- ten. Geslaagd zijn de dames: D. Kat. Zaandam: C. A. Koen, Haarlem; P. Kok. Enkhuizen: D. O. Kooiman, Beverwijk; S. A. C Kouwenho- ven. Leiden. „OODRO". Bovengenoemde vereeniging hield dezer dagen een Algemeene vergadering in „de Kroon" alhier. Aan het. in het Week'bl. V. BloembollencAiltuur opgenomen verslag ontlee- nen wii het volgende: Na opening der vergaderingen, alwaar ruim 850 leden tegenwoordig waren, hield de heer E. H. KreLage, een rede waarin hii duidelijk den loop van zaken en den tegenwoordige» gunstigen toestand deed uitkomen. Na een korte bespreking over het salaris van de beetuursleden en den secretaris, wordt u door de vergadering vastgesteld op 1500 'a jaars. De aftredende bestuursleden, de heeren E. H. Krelage, W. G. Droog, L. E. Koolhoven. J. W. Roozen, A. Verduyn Jr.. W. Warnaar en G. V. van Zanten, werden herkozen. Als com missarissen werden hij acclamatie gekozen de heeren Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., di recteur der Haarlemsche Bankvereeniedng, Mr. H. O. Dreeeelhuys. voorzitter van den Neder- landecthen Tuinbouwaad, te 's-Gravenhage en Mr. Dr. A. G. B. M. van Ryckevorsel. lid van de Tweede Kamer dcr Staten-Generaal t© $- Hertogenbosoh. Op voorstel van den heer Eggink worden bij acclamatie tot leden der commissie van beroep voor de prijsbepaling, gekozen de hee ren NeLis, Lefetwr en H. V. van Zanten, welks heeren d« benosekvng aannemen. De heer Stutvoet geeft, in overweging om te trachten van d» Regeering te verkrijgen, dat geen bloembollen als veevoeder zullen mogen worden uitgevssrd. tenzil dooT Oodro. Hierdoor kan bereikt wsrden dat bloembollen niet als veevoeder ovei de grenzen gaan en alsdan a bloembollen gebruikt worden. Het bestuur dit denkbeeld srnstie overwegen. De vergadering vereenigde zioh mot hst voorstel van het bestuur om in d« Statuten ta doen opnemen dat de bestuursleden niet. mogen handelen in de artikelen waarin Oodro handelt. Daaraan wordt toegevoegd. Avat ook de bedoe ling van het voorstel is. dat ook de waarvan de bestuursleden lid ziin. dit eventnM mogen doen. Na ©en kerte discussie werd oen voorstee van het bestuur aangenomen, om hot dat' thans voor ieder 10-bedraagt voor kleine bedrijven te verminderen en dB te h. palen op 5.voor hen die verplicht 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2