DE DAG buitFnland WITTE SCHOENTJES BINNENLAND P. W. TWEEHUIJSEN, ELCK WAT WILS BRANDHOUT, m ZATERDAG 2 JUNI 1317 4ISTE JAARGANG No. S35S Dit nummer bestaat uit drie bladen, waar onder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht Wadzijden. EERSTE BLAD. Binnen eenigen tijd brandhout verkrijg baar, Gegadigden gelieven zich te melden: DISTRIBUTIEBEDRIJF, HEEMSTEDE. De Chef van het Distributiebedrijf te Heemstede maakt bekend, dat gedurende de week van 4 tot en met 9 Juni 1917, tullen beschikbaar worden gesteld: op bon No. 81, 2 K.G. aardappelen; op bon No. 82, 272 ons rijst; op bon No. 83, l ons gort; op bon No. 84, 1 ons bruine boonen; op bon No. 85, 2 ons groene erwten; op bon No, 86, 1/o ons bak- en braadvet op bon No- 87, 2 ons zeep; Er is geen nieuws van beteekenis van de fronten. Ten Zuid-Oosten van Berat in Albanië hebben d« Italianen eenige dorpen bezet. In Rusland blijft de toestand verward en onduidelijk. f f Leer om leer. Het gaat er in den Zaanschen gemeente raad, nu deze al sedert jaar. en dag socia listisch in meerderheid is, al niet beter dan vroeger, toen het burgerlijk element er de leidsels van het bestuur in handen had. Voorheen was Duys de man van de oppo sitie en greep hij iedere gelegenheid aan om de burgerlijke bestuurders, burgemees ter Jhr. EÜas en de vrijzinnige (benevens den Katholieken) wethouders, over hun ber leid te kapittelen; thans zit dezelfde man met de hand aan het roer en nu ondervindt hij, dat de leerling niet beter is dan zijn meester, Al herhaaldelijk is er ruzie geweest in de roode hut en nu JVoensdagavond is het wederom tot een uitbarsting gekomen, nu weer eens tusschen Duys en zijn partijge>- noofc Wagenaar, met wien hij het al meer aan den stok heeft gehad. -Aten leze er het Zaandamsche raadsveiy 'ao elders in dit nummer maar eens op na. Het was aan het einde der verga dering, dat de heer .Wagenaar, gebelgd over het feit, dat de wethouder voor de Bedrij ven, de heer Duys, hem als „proefkonijn" had gebruikt en den gastoevoer tot zijn wor ning had afgesneden omdat hij de verorde ning van de gasbezuiniging had overtreden, den hoor Duys ter verantwoording riep. Met snerpend geluid elk vpgeltje zingt nu eenmaal zooals het gebekt is natuur lijk een franje van groote wogrden goe de" wijn behoeft geen krans verweet de heer .Wagenaar zijn „vriend" Duys, dat hij hem had afgesneden zonder dat men zich hadvergewist of de overschrijding het ge volg was van bijzondere omstandigheden en zonder voorafgaande waarschuwing, zooals toch in den Raad was besloten. Ja, zooals de ouden zongen, piepen de jon gen. Vroeger heeft Duys het zijn volgelin gen geleerd hoe zij zich tegenover wethou ders hebbea te gedragen en nu ziet hij dat de appelen niet ver van den boom zijn neergekomen. Maar de vechtlustige Duys liet zich door zfjn miuder ontwikkelden partijgenoot zoo maar niet in een hoek plakken. Neen dacht hij, wie kaa :t moet den bal verwachten; en iu antwoord op zijn interpellatie gaf hy W,agenaar te verstaan, dat hij zich tegen over een „socialistischen" wethouder beter heeft te gedragen. Hij laakte het, dat een raadslid gebruik maakte van zijn positie om voor eigen zaak een interpellatie te houden. Raadsleden moe ten in dergelijke zaken een goed voorbeeld geven .Dat Wagenaar werd afgesneden, heeft hij' aar zichzelf te wijten. Het is niet de vraag of men kan bezuinigen, het moet. Toen, om een voorbeeld voor de burgerij te stellen, tot afsnijden werd besloten, wer den het eerst de recidivisten aan gesproken en daaronder behoorde ook 'de heer Wagenaar. Die mijnheer Wagenaar zal wel gedacht hebben: van je vrienden moet je het heb ben en mag wel klagen de waarheid van het spreekwoord te hebben ondervonden: vrienden in den nood, honderti in een lood. Want niet een van zijn partijgenooten steun de hem in zijn beklag tegen Duys' optreden. Deze voelde zich daardoor juist gesterkt en wetend ook uit eigen ervaring, dat on dervinding de beste leermeester is, hoopte hij door schade en schande zijn „vriend" Wagenaar wijsheid bij te brengen. Althans hij; gaf nog de verzekering, dat indien .Wa genaar weder het maximum zou overschrij den, hij weer zou worden afgesneden. Duys gaat blijkbaar van het standpunt uit, dat wie niet hooren wil, dan maar moet voelen en daarin heeft hij in deze omstan digheden o. i. volkomen gelijk. Ook wij zeg gen: gelijke monniken, gelijke kappen: en: wanneer het niet goedschiks gaat dan maar kwaad-schiks; aldoende leert men wel be zuinigen. Dit neemt echter niet weg, dat het een vreemde vertooning is in den Zaanschen raad, dat de roode broeders elkaar zoo. tel kens in het haar zitten. De heer, .Wagenaar moge al, gelijk ook andere partijgenooten-raadsleden, meenen den heer Duys tot inkeer te brengen ten opzichte van zijn autocratisch optreden te genover de mindere grootheden, liy zal on dervinden, dat het den moriaan schuren is. Neen de heeren zitten bij Duys in het schuitje en ze moeten nu meevaren ook. WERELDBRAND EEN ZONDERLING BERICHT - KAN RUS LAND NOG IETS DOEN? Van goed ingelichte Duitsche zijde werd aan den Berlijnschen correspondent van de „N. R. Ct." medegedeeld, dat in de Enten-te de wensch van Engeland om den oorlog voort te zetten, zoolang er ook maar eenag uitzicht op succes is, zou hebben gezegevierd. Een groot algemeen offensief dat niet de voortzetting is van de offen sieven, die dit voorjaar hebben plaats gehad, zou voor de deur staan. Men verwacht aat het m de eerstkomende weken op alle fronten tegelijk zal losbreken. Het is Engeland niet alleen gelukt, Frankrijk daarvoor te winnen, maar ook Rusland zou de proef op de discipline van zijn leger wagen en dit aan den algemeenen aanval laten deelnemen. Het reusachtige offensief zou zich niet alleen tot het westelijk en oostelijk front, tot Macedonië en Palestina bepalen, maar men meent te Berlijn de zekerheid te hebben dat ook groote operaties ter zee ermede zullen gepaard gaan. Dit bericht mag zonderling heeten in de hoog ste mate. Om verschillende reden. Ten eerste omdat het niet zeer waarschijnlijk is, dat de Entente de vriendelijkheid zou hebben een ,,goed ingelichte Duitsche zijde" van derge lijke voornemens op de hoogte te stellen. Ten tweede, omdat, gesteld eens dat een goed ingelichte Duitsche zijde inderdaad op de hoogte ware gekomen van zulk een voornemen, zij toch hoogstwaarschijnlijk niet de „N. R. Ct." zou kie zen om hare wetenschap ter kennis van de wereld te brengen. Het geheele bericht draagt duidelijk het kenmerk van een proefballonnetje. Er steekt iets achter. Wèt; dèt zal nog moeten blijken. We wagen on® met aan veronderstellingen, ontkomt echter niet aan den indruk, dat er achter de schermen meer wordt afgespeeld dan de buitenwereld vermoedt en dat we ons snel voortbewegen in de richting eener belangrijke crisis. Vooral Rusland kan verrassingen brengen, zoowel in de richting van een on verwachten vrede als van een hernieuwd offensief. De berichten uit het groote Rijk blijven uitermate tegenstrijdig. Terwijl van den eenen kant wordt gemeld, dat Kerenski's bezoek aan het front wonderen uitwerkt en de stemming der troepen en der marine zelfs beter is dan vóór de revolutie, dat op z'n laatst in Juli het Russische leger gereed zal zijn voor een nieuw groot offensief, weten andere berichten te vertollen, dat het wantrouwen in de Entente toeneemt, vooral omdat de regge ring weigert de geheime ver dragen met Frankrijk en Engeland openbaar te maken, wat in hoog!e mate den argwaan der democratische fracties gaande maakt. Ook moet onder de boeren in het Russisch binnenland nog een staat van anarchie heer- schen, die tot uiterst bedenkelijke gevolgen kan leiden. Voorts werd heden geseind, dat de arbei ders van 120 oorlogsfabrieken in St. Peters burg met staking dreigen wanneer hun niet de 6-urige arbeidsdag en 150 roebel maand loon worden toegestaan. De eindindruk der Russische berichten is wel, dat men daar de moeilijkheden nog ader minst te boven is en de mogelijkheid van eèn 8poeciig offensief zeer gering moet heeten Van de oorlogsterreinen is er weinig of geen nieuws. in Albanië begint zich de omt. ekkende b weging der Italianen af te teekenen, welker waarschijnlijkheid wij voor eenige weken heb ben betoogd. Ook in de woestj.n van Zuid-Pales iina schij nen de Eugelscueu omvatthigspiaunen te kots teren. We komen daarop nog wel nader teru£ als de toestand zich meer af teekent. VERSPREIDE BERICHTEN IIET britsohe lucht-offensief. De correspondent van Reuter in liet Britsohe hoofdkwartier meldt: De tijdelijke rust aan het front had geen invloed op do Britsohe lucht actie, welke dax: en nacht met energie voortge zet wordt. Gedurende de laatste dagen hebben eenige hevige gevechten plaats gevonden. Onze vliegtuigen, die 'a nachts ver over de vijande lijke linies gegaan waren, wierpen verscheiden tonnen van ontplofbare bommen, altijd op plaat sen van militaire beteekenis. Op een hoogte van 19.000 voet werden overdag eenige gevechten geleverd, terwijl een bestuurder verklaarde, da zijn vliegtuig van 1914 in 't begin van den oor. log 75 minuten noodig had, om tot 6000 voet te stijgen. Tegenwoordig heeft een vliegtuig maar een minuut noodig om duizend voet te stijgen. Bij de luchtgevechten der laatste tien dagei werd opgemerkt, dn? Duitsche vliegtuigen, kort nadat zij d-oor een sohot stuurloos geworden waren, in 8 uk ken uiteen vielen. Het is mogelijk, dat de vijand met te veel spoed machines naar het Westelijk front zenden moest om do zware verliezen aan te vullen, en het zwakke of ge brekkige hierdoor verklaard moet worden. Het aantal vliegtuigen dat door het koninklijke vliegcorps in deze maand ten val gebracht is. bedraagt ongeveer honderd. Dit de nadere be richten omtrent de gevechten van Zondag blijkt, dat toen 30 Duitsche vliegtuigen naar beneden werden gehaald. Een dezer gevechten was bijzonder hevig en geschiedde op zulk een korten afstand, dat de vleugels der machines elkaar raakten. Tegen 8 uur 's avonds werden acht vijandelijke vlieg tuigen gesignaleerd. Onze gevedits-patromille ging den vijand dadelijk tegemoet. Deze gang op de vlucht, maar werd spoedig ingehaald. Vier Duitsche vliegtuigen werden neorgesoho- ten. terwijl de Britten flpeen verliezen loden. O-RAANPRODUOTIE IN ENGELAND. Ter gelegenhed van ©en te zijner eere gege ven lunch zeide do minister van landbouw. Prothero, dat het Engelsehe volk per dag on geveer uegeu uiillioeii vier-pondsbrooden noo- d'ig, heeft IIü is van meening dat de oogst al- leeu deze hoeveelheid voor het jaar 19171918 niet zal opleveren, maar zeide, dat zop de En- gelachen als natie hunnen plioht, doen en zoo ieder van hen spaarzaam omgaat met brood. Duitaohlaitdis uithongeringap.lan mislukken moet, zelfs zoo de onderzeeërs eene volkomen overwinning behalen en er geen korreltje graan meer van buiten af W)U ingevoerd worden. Het Engelsehe volk zou dan echter wel wat on gemak te verduren hebben. „Wii moeten zuinig züu eu ik kan nadruk kelijk verklaren, diat zoo wjj dit doen. de oogs gevoegd bij de hoeveelheden, die wii «i Sop tember in voorraad hopen te hebben, voldoende zullen ziin, om me© rond te komen. Ik zeg dit niet dan na rekening te hebben gehouden met alle mogelijkheden. Duitsehland zou ook ziin plan om ons door uithongering de nederlaag toe te brengen, kunnen opgeven. Zoo wij in staat zullen zijn ons geheele landbouwprogramma uit te voeren, dan zullen wij zelfs de normale boeveelheid van negen millioen brooden dagelijks kunnen leveren en nog een voldoende hoeveelheid over hebben om het vee te voederen." UIT DE STAATSCOURANT Bij Kon. Besluit is benoemd tot auditeur militair-plaatsvervanger in het derde mili taire arrondissement, mr. C. A. G. W. van de Pol, advocaat en candidaat-notaris te 's-Hertogenibosch. Het St.bld. bevat de wet van den 23sten Mei, tot nadere wijziging van de wet van 18 Juli 1890 tot regeling van de pensioenen van de mindere geëmployeerden, enz., op daggeld werkzaam bij de inrichtingen van 's Rijks zee- en landmacht, en wijziging van de wetten van 31 December 1913 en 21 De cember 1914 tot afwijking van de bepalin gen der wet van 18 Juli 1890. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal op Vrijdag 8 dezer niet plaats hebben. NEDERLAND EN DE OORLOG. Het met tarwe geladen Nederlindsche stoomschip „Arundo" is gisteren van Phila delphia te Rotterdam aangekomen. De „Arundo" heeft ongeveer 6950 ton tarwe aan boord. Het gisternacht aldaar binnenge komen s.s. „Maartensdijk" heeft een lading tarwe en meel aan boord, alles voor de re geering. De mailboot „Zeeland" is van Southwold te Vliss'nen aangekomen. De „Zeeluid' bracht 124 passagiers mee; onder hen tie von den zich dr. Van Dijk en zeven pleegzusters vaa de Nederiandsclie ambulance in Servië. Vdmr het overige waren de passagiers groo- tendeels schepelingen en wel o.a. van de ver leden week Vrijdag verongelukt „Vest and" en van de „Friso," die ruim 14 dagen geleden tot zinken werd gebracht. Voorts waren er mannen van de „Veenbergen" en de „Kal bergen," welke schepen door de Engelsehe regeering werden overgenomen. Gisteren is te IJmuiden binnen gekomen het Nederiandsclie stoomschip „Alblasser- dam," geladen met hout. Het schip rappor teerde, op de reis van Skutakar naar lJmui- den des nachts te zijn aangehouden door een Duitsche torpedoboot, waarvan een officier aan boord van de „Alblasssrdain" een onder zoek instelde naar lading en papieren. Toen deze in orde bevonden werden is een schrifte lijk vrijgeleide medegegeven, wat de „Al- blasserdam" bij een volgende aanhoud ng door een Duitsche duikboot slechts behoefde te toonen, om verder te kunnen stoomen. Dezer dagen zijn in ballast naar de Vereenigde Staten uitgevaren, om graan voor de regeering te halen, van Amsterdam do „Kennemerland" en de „Bacchus," van Rot terdam de „Gorredijk." Een officieel Duitscii bericht meldt, dat op 1 Juli wederom aan de neutrale schep u ge legenheid zal woj'dea gebeden om door het spergebied uit Engeland te vertrekken, mits zij voor-zien zijn van de voorgeschreven ou- derscheiuuigsteekenen. Doorgeschoten spinazie, waar reeds de bloemknop in zit en die in gewone tijuen wordt weg geschoffeld, koopt men nu aan de veiling te Doosduiuen nog op voor drogerijen. Vreemder vonden het echter de tuinders- knechts dat sommige kooplieden de afgehakte bladeren der bloemkool van hen opkochten. Dit afval werd vroeger iu de vaarten gewor pen, doch sedert Deifland dat streng verbo den heeft door een persoon in dienst der veiling bijeen gebracht en op een mesthoop geworpen. Nu ziet men geen blad meer zwer ven. Alles wordt in groote manden gepakt en naar de drogerijen gezonden. Hebben de bladeren daar de bewerking oude. gum, dan worden ze naar Duitsehland uitgevoerd. Bij lret comité voor de Centrale Keuken ESaHteljorisstr>aat 27. TEL. 1770 119 te Gouda bestaan ernstige plannen om de centrale keuken op te heffen tot blijkt da; daaraan meerdere behoefte bestaat. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft de distributieregeling voor- brood, bloem, meel en rogge zoodanig ge wijzigd, dat in bet vervolg Art. 39 wordt ge lezen: De minister van landbouw, nijverheid en handel houdt zich de bevoegdheid voor om instede van tarwebloem, tarwemeel en rogge te doen leveren: regeeringsbloem, re- geeringsmeel eu regeerings-grondstoffeu voor grof roggebrood. (Officieel.) Hoewel de Kederlandsche landbouw groote behoefte heeft aan Chili- salpeter eu tfèze in Nederland is aangeko men of binnen enkele dagen nog zal aanko men, is het niet mogelijk, deze te Jistribu- eeren. Zoodra de moeilijkheden, die thans de dis tributie nog in den weg staan, zullen zijn tp- geheven, zal de regeering met den moesten spoed tot verdeeling overgaan. De commandant van het veldleger, het militair gezag uitoefenend in Noord-Bra bant, Limburg enz., heeft sedert het begin van den oorlog reeds aan ruim elf duizend personen het verblijf binnen het in staat van beleg verklaarde gebied ontzegd. Verschenen is het 4e deeltje van de Lijst van handelsschepen welke verloren gingen of zware schade beliepen tengevolge van den oorlogstoe stand van l/l0 1916 tot 31/3 1917, samenge steld door Blom en Van der Aa, assuradeurs te Amsterdam. Uit de recapitulatie blijkt, dat er in boven genoemd tijdvak van de oorlogvoerende landen 729 schepen met een bruto-tonnenmaat van on geveer 1,581,919 ton verloren zijn gegaan, ter wijl 17 aangevallen schepen met 64,711 bruto- ton behouden konden worden. Van de neutrale landen ziin in dit tijdvak ge torpedeerd 488 schepen met een bruto tonnen maat van 745,972 ton, terwijl 24 schepen met een tonnenmaat van 40,142 ton nog gerepareerd konden worden. Voor Nederland bedroeg dit aantal 40 sche pen, totaal 87,025 bruto-ton, terwijl ei mot 17,391 bruto-ton, gorepareeerd werden. Na Engeland lijdt Noorwegen het grootste verlies. Van Engeland zijn getorpedeerd of tot zinken gebracht 352 scliepeen en 164 visschersvaartui- gen. totaal 516 schepen, met een tonnenmaat van 1,280, 979 ton. Van Noorwegen ziin 267 schepen vernield, met een bruto-tonnenmaat van 376,084 ton. De totale vernieling van schepen, zoowel van oorlogvoerenden als neutralen, bedraagt' 1217 schepen met 2,327,891 ton. De samenstellers wijzen er op. dat wegens het ophouden der berichten omtrent de solxeep- vaartheweging, sedert het begin van dite jaar. het niet altijd gelukt is de onnenmaa der sche pen nauwkeurig vast te stellenbii het beschou. wen der cijfers moet dus hiermede rekening worden gehouden. DE EERSTE KAMERVERKIEZING. Naar het „Hbld." uit de beste bron ver neemt, is het bericht in de „Standaard" be treffende de Eerste Kamerzetels in Zeeland en Overijsel, onjuist. Er .is in Overijsel af gesproken: laat zitten wat zit, wanneer iu Zeeland hetzelfde plaats heeft. Practiscli dus 't zell'del Het is slechts een kwestie van aan wie de eer van het initiatief toekomt. (Red. N. H. Ct.) Intusschen heeft de „Mb." vernomen, dat het gevoerde overleg geslaagd is en dus de herkiezing der voor die provincies aftredend;» Eerste Kamerleden is verzekerd. LEIDEN'S Ü.VrZL In eca onder voorzitterschap van den heer N. Brouwer, gehouden zomervergadering van de 3 Oetober-vereeuiging te Leiden werd aan de orde gesteld een bestuursvoorstel om te dezen jare, in afwijking van het besluit der laatste jaren, op den bedoelden datum weder een beperkte feestviering te doen plaats hebben. Aldus werd besloten en do vergaderm -n hierbij' aansluitend bestuursvoorstel om ten opzichte Uit Haarlem's grijs verleden. iv. HAARLEM DOOR DE WATERLANDERS OF WESTFRIEZEN VERWOEST IN 'T JAAR 974. De kroniek-schrijvers zijn 't er niet over eens of het wel heusch waar gebeurd is, dat Haarlem in 974 door de Waterlanders >f West-Friezen verwoest is. Helaas, kun nen wij daarin geen uitspraak doen, omdat onze herinnering niet zoo ver reikt. Volledig heidshalve zetten wij echter ook deze ge schiedenis onzen lezers voor en waar eetn van Haarlem's geschiedschrijvers, Mr. G. W. van Oosten de Bruyn, als zijn innige overtuiging uitspreekt dat het tóch heusch gebeurd js, zullen wij de gebeurtenis in 't kort naver tellen, zooals zij door hem uitvoerig is be schreven. De Waterlanders, toen West-Friezen of om dat zij aan de westzijde van 't Flie woonden, West-FJingen geheeten, waren heftig gele ten op Graaf Dirk den Ilden. Nu, eenigie reden schijnen zij er wel toe gehad te heb ben. Want deze Graaf Dirk moet den -Water landers zóó onder 't juk hebben gehad, dat hii hen dwong) hun huizen naar 't Oosten te bouwen en de deuren er van zoo laag te ma ken dat zij niet, clan bukkende of kruipende naar binnen konden, om hen zoo voortdu rend te herinneren aan hunne nederlaag en onderwerping. Zij, „hunnen tijd waarnee- mende" namen de wapenen op. en sloten z'.oh aan bij' hun buren en landgenooten, de Vrie zen, dia juist even-den tijd hadden tusschen twee invallen der Noormannen in, om de Watertauuers lo helpen, Graaf Dirk af te drogen. Zij kwamen dan opzetten met een aanzien lijk leger, maakten zich meester van "Alk maar, dat zij in brand staken, evenals de kerk en het klooster van Egtnond, dat door Graaf Dirk's vader van hout was opgetrok ken verwoestten heel Kennemerland, en Haarlem, vanwaar zij voorttrokken tot Lei den toe, vóórdat de Graaf de wapenen tegen hen kon keeren. Maar tpen zij voor Deiden kwamen werd de Graaf bang voor „den Leisen Burcht," trok in allerijl zooveel van zjjno macht bij één, als de tijd en de nabijheid van 't ge vaar hem toelieten, en daarmede op, den vijand afkomende, liet denzelven tijd en plaats voor een gevecht afvraagen." Heel wat huiselijker dan tegenwoordigI Die Friezen, ook niet dom, ziende dat zij een grooter leger dan de Graaf hadden en toch al een beetje beneveld door hun voor spoed, eischten direct don strijd. Graaf Dirk aarzelde eerst, maar meende, toch ook dat het schandelijk zou zijn don strijd te ont wijken en nam den voorslag aan. Met een uitgelezen ridderschap trok hij op de VVaier- lauders in en versloeg de heeren zóu geducht dat zij gedwongen werden hem als hun Heer te erkennen en tot hun vorig© onderwerping terug: te komen. Deze slag werd geleverd bij Rijnsburg, op. drie kwartier afstand van Leiden. Dat R de geschiedenis van den opstand der .Waterlanders tegen Graaf Dirk den Il den. Over de verwoesting van Haarlem vin den wij niet meer bijzonderheden dan dat het door de West-Friezen werd ingenomen, geplunderd, verwoest, of verbrand. Het spijt ons wei voor onze lezers, maar het is onze schuld niet. EEN KUS VOOR 12.000 POND. Londensche bladen vertellen een aardige ge schiedenis, waarvan de hoofdpersoon is de even mooie als beroemde enin Londen zeer gevierde tooneelspeelster Maud Love. Op een liefdadig heidsfeest vroeg haar iemand, of ze ten algemee nen bate niet een kus op bod wilde laten verkoo- pen. „Met pleizier," antwoordde Maud Love da delijk, „maar als de kooper dien nu terug wil geven?" „Dan moet hij het dubbele bedrag be talen." „In orde." Dus werd de kus ingezet en veroorzaakte on middellijk een hevigen strijd, waarbij de prijs met sprongen omhoog ging. Eindelijk werd het een opbieden tusschen den bekenden bankier Hutchinson en den hertog van St. Albans. Deze bleef tenslotte overwinnaar voor. 6000 pond „Moet ik den kus alleen geven, of ook terugont vangen," informeerde de tooneelspeelster. „Neen, hij wordt gegeven en ontvangen," ant woordde de hertog, „ik moet u echter bekennen, dat ik niet voor eigen rekening gekocht heb." Daarop naderde haar, een chèque van 12.000 pond in de hand. een klein jongetje, de achtja rige kleinzoon van den hertog van St. Albans. Maud Love omhelsde hem en ontving onder luid applaus der aanwezigen den kus met veel har telijkheid terug. PANAMA-HOEDEN. C. M. Pleyte heeft indertijd een belangrijk ar tikel geschreven over de inlandsche nijverheid van West-Java als sociaal-ethnologisch ver schijnsel; ook over de Tanggeransche hoeden, die in den beginne hun weg naar Frankrijk von den als,, chapeaux de Manille", De techniek is van de Filippijnen afkomstig en het hoeden- vlechten voor export kwam op Java onder Wes- tersche leiding tot stand; Westersche tusschen- komst was het, die den Tanggeranschen hoed werelddebiet wist te verzekeren: en gaandeweg heeft de Tanggeransche lioeaenindustrie een belangrijke economische beteekenis voor West-I Java verkregen. Evenwijdig met deze Oostersche hoeden-vlech- terij loopt de West-Indische, die men vindt te Paramaribo, op Bonaire en Aruba, maar -voor namelijk op Curasao, vanwaar de uitvoer een aanzienlijk cijfer bedraagt. Terecht heeft de heer Fischer in het laatste nummer (8) van het week blad „laaie" eraan herinnerd, dat vele zooge naamde Panama-hoeden uit Curasao komen, en daar gemaakt zijn. Maar er is meer. Curasao voert de op het eiland gevlochten hoeden uit naar Engeland, Frankrijk, Duitsehland, de Vereenig de Stalen, naar Paramaribo, de republiek Pana ma en ook naar Nederland. Bij onderzoek is ge bleken, dat er in Nederland veel meer Curagao- hoeden verkocht worden dan Curagao naar Ne derland uitvoert. Onvoldoende bekend is waar per slot van rekening de naar zoovele landen uitgevoerde hoeen blijven en wat ermede ge schiedt alvorens zij, meerendeels als echte Pana ma-hoeden tentoongesteld worden in de winkels. Hier wringt de schoen, of eigenaardiger: hier knelt de hoed, zegt de schr. van het artikel over hoedenvlechten in de W. I. Encyclopaedic. Niet alleen krijgen wij de in onze eigen koloniën ge maakte dingen onder een anderen naam, met een verkeerd certificaat van herkomst, maar zij komen tot ons langs een omweg en worden dus duurder, zonder dat deze hoogere prijs aan de oorspron kelijke makers, in dit geval de vlechtsters, ten goede komt. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ■EL- '5 i ifc jft

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1