WITTE SCHOENTJE BUITENLAND P. W. TWEEHUIJSEN, ^BINNENLAND WAT WILS Herstel in Christus. DINSDAG 5 JUNI 1917 4ISTE JAARGANG No. 935 Dit nummer bestaat uit twee blader* EERSTE BLAD. Distributie versch Kalfsvleesch. VERKOOPLOKAAL OPENBAAR SLACHTHUIS. Tot nader aankondiging eiken Woensdag-, Vrljdag- i Zaterdag des namiddags van 2 tot 4V2 uur verscn kalfsvleesch verkrijgbaar op vertoon van vleeschkaart. Vleescli met been20 cent per pond. Oehakt en Lappen30 35 Er is een merkwaardig en goed bedoeld streven óók onder de Katholieken, om door allerlei internationale regelingen den oorlog zooal niet onmogelijk te maken, dan toch tot het uiterste te beperken. Dit streven heeft voor ons altijd een sterk utopisch karakter gehad, wegens den vorm, waarin het zich uit. Hét werkt aan den koepel van den maatschap pelijke]! bouw, terwijl de bouwvalligheid van dien koepel dient geweten aan de verzakking der grondslagen. Wie een wereldramp als die, welke zich voor onze oogen afspeelt, wil voorkomen, moet zeker falen, indien zijn arbeid de diepere oorzaken dezer ramp miskent. Die diepere oorzaken nu wortelen in de menschelijke persoonlijkheid zelve, wier ontwikkeling tot de volheid des Christen- doms door de uit het Christelijk verval geboren Hervorming en hare gevolgen werd belet. Het kan niet anders of een ramp als deze móet, als iedere groote maatschappelijke crisis, te wijten zijn aan een ziekte der menschelijke persoonlijkheid, collectief beschouwd, zooals overigens de rampzaligheid der wereld te wijten is aan de oorspronkelijke corruptie der persoon lijkheid en omgekeerd evenzeer haren val bewijst. Zoowel de logische redeneering als de prae- tische ervaring on de goddelijke openbaring bevestigen ons de allesbeheerschende rol der per soonlijkheid in de wereldgeschiedenis en het wereldgebeuren. In den beginne was één mensch, één enkele persoonlijkheid de menschheid. En al het andere was er voor die ééne persoonlijkheid. Zij was het middelpunt der stoffelijke Schepping, de wereld was antropocentrisch. De daden dier ééne per soonlijkheid waren der menschheid daden, haar val was der menschheid val. Die eene persoonlijkheid heeft zich verveelvou digd in duizenden, millioenen, miliiarden indivi- duen, - die ieder op zich weer een volledige per- 8°onIIjkheid vormden; maar het wezen der persoonlijkheid bleef onveranderden evenals wij het begrip „mensch" kunnen beschouwen in één mensch verwezenlijkt maar óók veralgemeend en alle mensdien, die ooit bestaan hebben en ooit zullen bestaan, omvattend; zoo kunnen wij ook de persoonlijkheid van één enkel mensch doch tevens de „persoonlijkheid" als algemeen begrip opvatten. Blijvend buiten den twist tusschen realisme en nominalisme, mag men tóch zeggen, dat de per soonlijkheid, aldus beschouwd, de as is waarom zich het rad der tijden wentelt, dat de wereld historie de geschiedenis der menschelijke persoon lijkheid is. De persoonlijkheid immers ook de realist geeft dit toe is het meest innige bezit van ieder mensch en de wereldgeschiedenis is ten slotte de geschiedenis van het inenschdom, van tie betrekkingen der menschen onderling; en deze betrekkingen worden beheerscht door de menschelijke persoonlijkheid. Daarom is geen werkelijke hervorming der wereldgemeenschap in de richting van een blij- venden volkerenvrede denkbaar zonder de ver sterking van haren grondslag: de menschelijke persoonlijkheid. Welnu, de vernieuwing, het herstel, de vervol making der menschelijke persoonlijkheid is een louter zedelijk godsdienstige kwestie en kan dus slechts door zedelijke machten voltrokken worden. De zedelijke macht der moderne wijsbegeerte en leekenmoraal berust op pan theïstisch en grondslag en wi' de persoonlijkheid doen opgaan in den Staat. Dit is de weg der u i t e r 1 Ij fc e gebonden heid door de macht van wetten en bajonetten ,1e weg naar dwang en slavernij. De zedelijke macht des Christendoms hems! op het blijmoedige begrip van het Kindschap Oods en wil alle uiterlijke verschijnselen in dienst stellen van de vervolmaking der mensche lijke persoonlijkheid. Dat is de weg der i n n e r I ij k e gebonden heid door da macht van het geweten en der duidelijk kenbare wet Oods, de weg tevens naar liefde en vrijheid. De strijd tusschen deze beide zedelijke machten zal nu in een beslissend tijdperk gaan treden. Alle verschijnselen wijzen hierop. Bij de eerste schemering van den nieuwen komenden tijd, aan de wieg der herboren wor dende menschheid, stond nog de hooge figuur van een Paus, die het „Herstel in hristus" als leuze voerde en wiens grootste hervormingen, zooals de veelvuldige en vroegtijdige H. Com munie, geen ander doel hadden dan de verbete ring en verheffing der menschelijke persoonlijk heid. De wereldgeschiedenis kent geen toeval; er schuilt een hooge mystieke beteekenis in dit samentreffen van een krachtig streven naar algeheele Christelijke hernieuwing en de barens weeën van een nieuw tijdperk der wereldgeschie denis. Alle mystiek echter, die geen zin heeft voor de levenspractijk is onvruchtbaar. De groote les nu der mystieke schouwing in het samentreffen van een nieuwen en machtigen spoorslag tot Christelijke hernieuwing en van de crisis die een nieuw tijdperk der wereldhistorie inluidt is wel: dat het aller Christenen grootsche taak is naar krachten mede te werken aan den Roomschen doop, de Christelijke initiatie van dit komende tijdsgewricht. Voorzoover het de o n m i d d e 11 ij k e inwer king op de persoonlijkheid! betreft met geestelijke, zedelijke, godsdienstige middelen, kunnen de Katholieken in vertrouwen opzien naar den Opperherder te Rome en de geheele Kerk Gods, wier heerlijke ontplooiing in onzen tijd voor ieder zichtbaar is en wier dienaren blijkens tal van aanwijzingen, onder Rome's leiding, al meer en meer op middelen zinnen, als bijv. het geregelde huisbezoek, om onmiddellijk op de persoonlijk heid in te werken. Maar behalve een onmiddellijke inwerking op de persoonlijkheid, bestaat er ook eene van wel haast even groot aanbelang: de middellijke, de inwerking door maatschappelijke, staatkundige, litteraire wetenschappelijke en andere middelen. Deze is het, die tot het gebied óók der Katholieke dagbladpers behoort. En ten opzichte van deze mag gevraagd: zijn wij, Katholieken, voorbereid op, gereed voor onze groote taak? P fteerd, terwijl bijv. do Marokkansche divisie 60 pet. van haar sterkte zou hebben inge boet. Zeker Is, dat. generaal Ni veile de be trekkelijke mislukking zijner onderneming met zijn positie ,n's ópperbevelhebber moest bekoopen De hoop dor Fransohen is nu op Pétatn gesteld. Deze schijnt andere aanvalspunten uitgezocht Ie hebben dan Nivelle en wel de streek rond Verdun en de beide beenen vaji don hoek, dien de Duitsche stellingen bij St. Miliiei vormen. Bij eenig succes van den eersten staat biedt vooral dtt laagte gunstige mo gelijkheden. De positie is daa.,; .v 1 weten zal ongeveer aldus: w "Combres Lamorvüle WERELDBRAND WAT DOET PÈTAIN? - DE PLANNEN VAN HAIG FOCH VOL VERTROUWEN DE ITALIANEN OP DEN KARST EN IN ALBANIË - DE ZEEOORLOG. Dat het Fransche offensief onder generaal Nivelle niet de doeleinden heeft bereikt, die het beoogde, staat wel vast. Nivelle schijnt in de meening verkeerd te hebben, dat von Hindenburg bezig was ook de stellingen op de hoogvlakte van Oraonne en in Champagne geleidelijk te ontruimen. Hij hoopte door een krachtigen sioot die ont ruiming in den war te kunnen sturen en daarvan gebruik te maken voor een op- marsch, ten minste tot Laon, Deze meening is Nivelle noodlottig geworden en de aanlei ding tot zéér zware verliezen van de aan vallende divisies. Volgens berichten uit Duit sche bron zouden bijvoorbeeld bij Craonne van 42.000 man slechts 10.000 zijn terugge- Apremont Flirey I)e hier recht getrokken frontlijn loopt natuurlijk volgens de heuvelachtige terseins- gesteldheid met allerlei uitspringende en in- Bij eenig succes van den eersten stoot springende bochten en bovendien in een scherperen hoek dan hier aangegeven. De afstand Lamorville-Apreruont is slechts ongeveer 17 Kilometer. Tusschen deze bei de punten loopt het dal van het beekje Queu de l'Etang. De afstand Flirey—Combres be draagt ongeveer 25 Kilometer; tusschen de ze beide punten is het terrein vlakker, 't Is duidelijk, dat een indrukken van het front zoowel bij Lamorville als bij Aprémont over een afstand van bijv. 4 Kilometer aan iede re zijde de punt van den hoek voor de Duitschers onhoudbaar zou maken en mis schien zelfs zulk een verwarden terugtocht zou kunnen veroorzaken, dat een frontver breking mogelijk werd. Nog grooter zou den de gevolgen zijn als de Frauschen zoo wel van Combres als van Flirey een 7-tal' Kilometers konden vooruitdringen, waardoor allo terugtoohtswegen onder het werkzame vuur der Fransche artillerie zouden komen ta Liggen. "Wij geven deze mogelijkheden aan, om den lezer voor te bereiden op de beteekenis eener eventueele poging van Pétain in deze richting. Merkwaardig is het buitengewone vertrou wen van den tegenwoordige» chef van den Fransclien generalen staf in de overwinning. Deze chef is generaal Foch, de eigenlijke overwinnaar van de Marne. Foch heeft aan de „Daily Telegraph" verklaard dat hij on geschokt blijft ve, i rouwen in de eindelijke overwinning der geallieerden, waarin hij vol komen eenstemmig is met het Engelsclie op perbevel. Het zal nog wel eenigen tijd duren, doch er is geen schaduw van twijfel- aan de ein delijke overwinning. Dat is kras gesproken, vooral voor iemand als Foch, die tot de zwijgzame naturen be hoort. Tegenover Foch's vertrouwen staal echter de even groote zekerheid, waarmede de Duit sche legerleiding verklaart, dat alle pogingen der tegenstanders vruchteloos zuilen blijven. Zooals men weet, heeft ook generaal Dou glas Iiaig verklaard, dat de Engelschen ze ker door het Duitsche front zullen breken. Ze gaan het nu weer eens bij Yperen be proeven naar het schijnt. Nog kwam het daar niet tot een grooten uanval maar na een korte pauze is het roffelvuur er weer met vernieuwde woede hervat, terwijl Haig ook weer van „succesvolle raids" weet te vertel len ten Noorden van Armentières en ten Zuiden van Wytschaete. In do lucht nog altijd groote activiteit. De Welscha vliegers bestookten vier vij andelijke "treinen; waarvan een geheel werd vernield. Zevon Duitsohe vliegmachines wer den neergeschoten; vier. van onze machines worden vermist. Aldus Haig. De Duitschers blijven hunnerzijds verwoed aanvallen tegen de Fransche stellingen aan den Dames weg, die de Frauschen in staat stellen de toevoerwegen achter het Duitsche front onder vuur te nemen, wat natuurlijk zeer onbehaaglijk is. Afgezien van kleine plaatselijke successen zijn deze Duitsche te genaanvallen onder bloedige verliezen mis- Meer succes hebben Pasteur ij ksche tegen aanvallen ten Oosten van Görz gehad waar 600 Italianen gevangen genomen werden. Daarentegen brachten de Italianen ten Zuiden van Castanevizza hunne stellingen over oen frontbreedte van 2 Kilometer 400 M. vooruit, wat. in zooverre van belang is, dat hierdoor een stap verder wordt gezet op den weg tot omvatting der Hramada stel ling. Doch één stap slechts. In Albanië hebben de Italianen de onaf hankelijkheid van het land afgekondigd. Over hnn pogen om naar den Westoever van bet Ochrida-ineer op te mkken verneemt men niets meer, wat nog niet beteekent, dat bet opgegeven is De Engelso'he pers blijft zich bewig boude» met den dnikbootoorlog. De marine-medewerker van de „Daily News*' schrijft: „Toen de Duitschers nu on geveer drie maanden geleden den onbeperk- ten dnikbootoorlog aankondigden, was een bepaalde groep onzer officieren er beslist van overtuigd, dat de Engelsehe marine bin nen weinige maanden met de dnikbooten zou hebben afgedaan. Deze officieren hebben echter hunne meening sindsdien gewijzigd. Do Eerste Lord der Admiraliteit beweerde bij den aanvang der campagne, dat de duik- booten gewongen zonden zijn onder water te blijven, en men meende derhalve aan te mogen nemen, dat de trefkans der booten onder deze omstandigheden 50 tot 75 pet. ge ringer zou zijn. Intnsscben beschikken de Duitschers over de hydroplioon, een appa raat, dat hen in staat stelt, ook wanneer de duikboot zieh beneden de oppervlakte be vindt, met vrij groote zekerheid te richten; en onze marine ziet zieh dus weer voor nieu we moeilijkheden gesteld. Daarbii moet nog rekening worden gehouden met bet groote aantal strooimijnen, dat iedere duikboot met zich voert. Deze mijnen bezitten een buiten gewoon groote ontploffingskracht." Ook andere Engelsehe Marine-deskundi gen zijn meer gereserveerd in hnn uitlatin gen dan Lloyd George was. De Duitsche vernielcijfers over Mei zijn nog niet bekend, zoodat het nog onmogelijk is uit te maken of het succes der dnikbooten afneemt. Jn verband met de berichten over een nieuwe wijze van verweer tegen de dnikbooten is echter wel van belang wat uit Borgen (Noorwegen) wordt bericht. In 't begin n.l. van de vorige week zou een Nocrscb schip in een haven aan Noord-En- gciarid getuige geweest zijn van een merk waardig feit. Er kwamen n.l. tweemaal twee torpedojagers de haven binnen, die een duikboot tusschen beide hadden opgehangen, wfdke ze dienzelfden morgen in de nabijheid der Engelsebe kust hadden gevangen. Naar verluidt zijn in den laatste» tijd vele duikbooten bij de Shetlandsche eilanden, waar zich vele schijnen op te houden, gevan gen. Dat de Engelschen niet stizitteji is in ieder geval zeker. Een correspondent van het „Handelsblad'' schrijft het volgende over hun geweldige ac tiviteit: Wij hebben een gedeelte van de waakzame Engelsehe vloot bezocht. Daar lag do beroemde slagkruiser Tiger* volgens de Duitschers in den slag bij Jut land vernield, maar in werkelijkheid zoo sterk en stevig als ooit te voren, en de „Lion* van wie de Duitschers ook al beweerden dat 7,ij buiten dienst moest gesteld worden, om dat hunne kanonnen bet schip al te zwaar hadden toegetakeld. Ja. de leeuw was ge wond, maar dank zij den „dokters'' te Ro- syth, ie hij weer hersteld en geniet thans we der een goede gezondheid. Wij zagen ook de „Inflexible", den slag kruiser, die bij Gallipoli op een mijn liep en ten doode gedoemd scheen, dooh den toe- gebrachten schok te boven kwam. „Kijk, daar werd zij getroffen," zeide een van de officieren toen ik met hem op het dek liep, „het scheen ernstig, maar de zaak is weer in orde gekomen." Later toonde hij mij in de „mess-room" der officieren een model van nu wijlen de „Gneisenau". Een Duitsche krijgsgevangene had het gemaakt en men bewaart het als een relikwie aan boord van de „Inflexible". Wat zouden wij gaarne meer die relikwieën willen verzamelen," zeide hij, „als de Duit sche vloot maar uitkwam. Daar wachten we dag en nacht op. „Meesters van de zee noemen zij zich, een merkwaardig.soort mees terschap als men zijn schepen niet op het water durft vertooneu en uitsluitend gebruik maakt van onzichtbare verraderlijke duik booten, die onschuldige koopvaardijschepen verwoesten. Barteljorisstraat 27. TEL. 1770 Maar het zal lang duren eer zij er in sla gen onze handelsvloot te vernielen. Wij bou wen eiken dag weer schepen, om de vaar tuigen die gezonken zijn, te vervangen. Zijt ge kort geleden op de Cyle ge weest?" Ik vertelde hem ,dat we er den volgenJc dag heen zouden gaaD. „Wel, dan zult ge met eigen oogen kunne zien, wat daar gebeurt." Ik heb het gezien. Den dag nadat we de Britsche vloot bezocht hadden, kwamen we te Glasgow aan en vertoefden geruimen tijd op een van de grootste scheepstimmerwerven aan de oevers van de Clyde. Daar kan men inderdaad zien, wat er voor de handelsvloot en voor de marine hier te lande wordt gedaan. Van een der geweldige kranen, die ik waagde te beklimmen ik schaam me niet te bekennen dat ik er mij voor een tweeden keer liever niet aan zou wagen hadden wij een prachtig ge zicht over de werven langs de Clyde. Overal was men druk in de weer. Niet minder dan 140,000 man zijn bijna voortdurend bezig; tal van scheepstypen naderen hun voltooiing; tor pedojagers, reusachtige koopvaardijstoomers, standaardschepen, die binnen acht maanden of misschien nog vlugger gebouwd kunnen worden, zijn reeds bijna gereed en de kielen voor tal van andere vaartuigen waren alweer gelegd. In bepaalde werkplaatsen werden de turbines en de machines voor al die schepen vervaardigd; in andere zagen wij lange rijen tanks, zooal3 die welke op de Fransche slagvelden hun vree- selijk werk hebben verricht. Hier stonden ze te wachten op de kanonnen, die weer in andere werkplaatsen vervaardigd worden. In Glasgow en aan de Clyde wordt dag en nacht gewerkt om het leger en de vloot te ver sterken en om te beletten, dat de duikbooten van den vijand het land kunnen uithongeren.' UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit ie: benoemd tot gewoon hoogleer aar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijks universiteit te Groningen» J. C. van OOver, te Amsterdam; benoemd tot 'gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijks universiteit te Utrecht, mr. dr. C. A. Verrijn Stuart, thans hoogleeraar aan de rijksuniver siteit te Groningen: benoemd tot lector in de faculteit der ge neeskunde aan de rijksuniversiteit te Lei den, om onderwijs te geven in de kinderge neeskunde, dr. E. Gorter, aldaar; aan jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Wil leb ois, op zijn verzoek, met ingang van I Juli, eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente 's-Hertogenbosch; goedgekeurd» dat P Kooiman, burgemees ter der gemeente Zuid- en Noord-Scihermer, is benoemd tot secretaris dier gemeente. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zgl Vriidag as. niet plaats heb ben. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin zal Woensdag as. een bezoek brengen aan Den Bosch» en vandaar naar Hedel vertrekken voor een militaire inspectie. Z.K.H. Prins Hendrik is gis ter na middag te Apeldoorn aangekomen en zal ©enige dagen, op, het Loo verblijven. NEDERLAND EN DE OORLOG. De N.O.T. verleent tot nader order geen consent voor den invoer van machines voor het drogen van groenten. Een te Nijmegen gehouden liefdadigheids avond, waarop de officier-pater Raymond O,P. heeft gesproken, heeft netto f 612 opgebracht, welk bedrag', 'in overleg met het Fransche gezantschap, besteed zal worden voor de op, weg naar Nijmegen zijnde Fransche kinderen, die daar zullen verpleegd worden bij de Soeun» Auxiliatrioes des Ames du Purguloire. Te Rotterdam is van New-York gearri- DE ONDERZEEBOOT VAN MAGNUS PECELIUS. Het bouwen van dnikbooten heeft reeds lanc gel oden vele geleerden beaig gehouden. Een der- igeJijk zoeker was de ito toss ar in de wiskunde Magnus Pegel, of Pegdius. zooala hii zich noemde, in 1547 te Kost-ock geboren, die in 1604 een werk publiceerde onder den titel: „Thesaurus reruni selcotarum, magna,rum. diignarum, utilium, suavium"schatkanTetr van uitgezochte, bekagriike, waardevolle, nuttige en aangename dingen." D,it bock bevat, nieuwe geneesmethoden, plannen tot verbetering van onderwijs en wetenschap, inemoteclinisolie hulpmiddelen, plannen voor den bouw van luchtschepen, en allerlei soort werk- en oorlogsmachines. Zoor uitvoerig wordt iu deze Thesaurus over het onderwaterschip gesproken. „Het eigen aardige onderwatervaartuig is van oeu wonder lijke inrichting. Men fca.11 daarin onder de zee, onder rivieren en uieeren, in meer of minder diepe, in stille, bewogen en stormachtige wa teren leven én ademen en. zich naar verkiezing bewegen. Met oen droog lichaam en alle kanten door lucht omgeven, alleen, met zirn tweeën of 'hot moer personen, al naar de grootte der ma rine, kan men den bodem van de zee-bötredén •n men kan 't vaartuig'ook onder water overal heensturen. Met behulp van de oinderwaterma- cthjine kunnen muren eu bouwwerken onder water worden opgericht, verzonken schatten op gehaald, de vischvangst volmaakt worden. In oorlogstijd kunnen op deze wijs verdedigings werken gemaakt worden." Pegel voegt ex dan bij. dat voor den bouw van een dergelijke ma chine ontzettend veel kennis noodig is en veel moeilijkheden bestreden znllen moeten worden. KAMEEL-HOSPITALEN. Niet alleen menschen. maar ook dieren zijn in den oorlog „gemobiliseerd." Paarden en honden rijn in de legers bijna onmisbaar gewor den, terwijl in sommige streken de kameel een biina niet' te vervangen oo-rlogadier is. In tro pische en siubtiropische doelen van Afrika en Klein-Azië waar de Turken tegen hun vijanden strijden, doet dë kameel dienst als last- en rij dier. Vooral waar geen spoorverbindingen ziin 19 de kameel onontbeerlijk. Het dier moet dan veel vermoeienissen doorstaan en wordt soma letterlijk doodgereden. De Tunksche kameelihos- pïtalen rijn dan ook, zooals dr. Gradienwiitz in '„Uber Land nnd Meer" schrijft, geenszins een overbodige In die hospitalen worden ge wonde kan (dep geopereerd, de zieke en over vermoeide dieren worden verpleegd en ver zorgd. tot ze weer geheel he retold ziin. en de weerspannige Worden met onvermoeid geduld a fgericht," tot'zévoor den dienst! geschikt rijn. De kstkameelen Hiden het'zwaarst onder den druk van het Jastzadol, dat door hun wigestadi- gen gang steeds heen en weer geslingerd wordt, waardoor vrij spoedig gevoelige plekken onb- staan, terwijl 't gewond worden zulte onder de grootste voorzorgen dikwijls niet te vermijden is. DE STRIJD TEGEN DE UOO!b>- KTS; De Amerikanen, dio bijzonder era Jour hooi- fcoors geplaagd worden, keoben zich onlangs aaneengesloten jët !1 Uuy tover preveel ion Association" oen bond t«r voorkoming va» Je lastige ziekte. In Novv-Orloans Ls men nog ver- dor gegaan. Daar heelt men een „anti hay fever weed law" een wet tegen de schadelijke planten, die de hooikoorts veroorzaken. De beweging gaat uit van het idee. dat het voor alles zaak is de pollen van de hooikoorts veroorzakende ge wassen te verniteigen. Dat, ziin in Amerika vooral de poillen van de van Mei tot Juni bloeiende Ambrosia artemisia efolia en hot Jaoobskruid. voor Europa voorna meliiik de pol len van de rogge, met welks bloeitijd het op treden van de ziekte samenvalt. Over de oorzaak van de werking op sommige menschen en de ab solute onschadelijkheid voor andere is nog niets met zekerheid bekend. In'Amerika houdt men zich echter levendig met deze vraag bezig. Een Amerikaansch arts heeft twee soorten van pollen gevonden, die verschillend werken een behaarde zooals die van het Jaoobskruid. die de ziekte veroorzaakt, door in het slvmviies van den neus vast te gaan ziiten en dat te bescha digen en daardoor in 2 a 3 minuten hooikoorts veroorzaakt en den onbekaarden. die door znn rijkdom aan eiwit inwendige vergiftigings verschijnselen te voorschijn roept. GASD.LCHT PAPIER. Van het gewone perkamentpapier weet men dat het waterdicht is. Ook stof en bacteriën kunnen moeilijk door het hoornachtig© opper vlak heendringen. Toch is perkamentpapier geen volmaakt afsluiitingsimiddelVooral bij flesscheu, die met g,nahoudende vloeistoffen ge vuld zijn, moeten, wil men de gassen, dus biiv. het koolzuur van bier of van de een of andere limonade, niet laten ontiwiiken. de bekende gumnniringen worden gebruikt. In do „Papier- zeitung" wordt nu ©en patent beschreven, vol gens hetwelk een papier gefabriceerd kan wor den, dat bij voel overeenkomst met het perfca- ment-papi«r. took door een paar zeer^ belang rijke eigenschappen daarvan afwijkt. Ter ^ver krijging van dit nieuwe water- en gasdiohte papier wordt ongelijmd papier getrokken door koud zwavelzuur van een bepaald gehalte en dan het overtollige zuur verwijderd. Daardoor wordt het papieroppervlak bedekt met een lijm achtige stof, die de papiervezels waterdicht samenliimt en de poriën gastdieht sluit. In tegenstelling met perkament is dit papier on doorzichtig, maar niet hoornachtig, doch week en elastisch. Wanneer verscheidenö Van zulke vellen papier hetzij onmiddellijk bij de fabri catie of later door walsen vereenigd worden, dan kan het nieuwe product dienen tot sluiten van vaten met schuimende vloeistof, ongeveer op de wijze, zooals men vroeger gummiringen gebruikte. Behalve de goedkoopte heeft het nieuwe fabrioaat nog boven het gummi h©5 voordeel reuk- en smaakloos te ziin. WETENSWAARDIGHEDEN. Een eik van middelmatige groette draagt ongeveer 800.000 bladeren. De oudste dierentuin ter wereld zal vermoedelijk die geweest zijn» welke de Chi- neosehe keizer Wu-Wang omstreeks 1150 v. Chr. liet aanleggen. De hoogstgelegen plaatsen van Europa zijn: Findein, dat in Zwitserland op 2075 me ter hoogte ligt, en Sancta Maria, in Itali- aansch Zwitserland op 2487 meter hoogte. RAADSELS. Welk dier is het goedkoopst te onderhouden? De mot, die vreet galen. Welke menschen hebben het beste ge heugen? De geheelonthouders, want die onthouden alles. GROOT VERSCHIL. Onderwijzer: „Weet je wel. Frits, dat het mij zalf ook PÜn doeti, als ik je moet straffen." Frits: „Jawal meneer, maar niet op dezelfde plaats." COURANT Stukjes 119 t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1