BUITENLAND OVERAL HANDEL EN HIJVERHEID VERSPREIDE BERICHTEN ■t OpenbaarSlachthuis meer opzichters aan stellen en te lezen inpLaats van dr.e op en ters zooveel opzichters, als haar het oor- el van B. en W. voor den dienst .worden 'i'cisciitt De heer POPPE heeft bezwaar tegen het pbeparkte aantal opzichters. Daardoor wordt '"et toezicht van dien Raad wei wat al te be- erkt. Een voorstel desbetreffende werd met vol doende ondersteund. Het voorstel van B. en. W. word daarna .an genomen. Geheime vergadering. Hierna ging de Raad in geheime vergade ring1. Stembureau x. Aanwijzing der stem bureaux voot de even- txioole stemming en hemstemminsr voor eSn M van d# Tweede Kamer der Ststen-Generaal. te houden op Vrijdag 15 Juni 1917 en Vrijdag 22 Juni dav le Stemdiiatrnot (School no. 7, S pa arn wouders t ra at no. 12.) Voorritto: A. ECfferï Jr., Ie lidT. H. Pelten/burg. 3e lid: M. L. Zwarteer. Plaatsvervangende leden: W. B. Vernout Az.. P. C. Missert, S. M. Mok. H. Savrij en G. A. Luitingh. 2e Stemdistrict (School no. 3, Friesohe Var kenmarkt no. 22). Voorzitter: W. A. J. .van de Kamp. Ie lidA. A. M. Bruniing. 2e lid: Mr. J. W. Kool. Plaatsvervangende leden: J. E- Oramer, J. Koolhoven, J. W. van Santé, R. J. van Dieren Bijvoet; en A. Weill. 3e Stemdistrict (School no. 10. Bakkerstraat no. 11). Voorzitter: J. H. Bregonje. Ie lid: P. F. de Bordes. 2e lid: H. M. F. van Dobben. Plaatsvervangende leden: Mt. G. Bakker. W. Stolp Jr., Dr. P. K. J. Tervooren, W. F. van Swaaningen en M. J. F. Bolderdijk. 4e Stemdisitriet (Gebouw „de Stads Doelen Gasthuisstraat noa 32). Voorzatter: Dr. J. Tam mer. Ie lid: TI. Fikkert. 2e lid: Mi. A. R. Baas. Plaatsvervangende leden: B. Davidson, J. H. Albers, P. C. Bruyn, J. N. van der Weiden en J. H. Bouwer. 5e Stemdiistrict (Hoofdstembureau. Raadhuis, waarvan de Burgemeester Voorzitter is): L. MODOO, plaatsvervanger van den Burgemees ter. Ie lid: M. Lugt. 2e lid: A. Bosse. Plaats vervangende leden: J, C. Caderius van Veen, 6. G. J. Bertram, O. ten Boom., A. J. ten Boom, A. J. Graftdijk en J. D. Rutgers van der Loeff. 6e Stemdastrict (School no. 2. Sehoteratriaat no. 2). Voorzitter: G. Wolzak. Ie lid. G. E. Otto. Se lid W. F. van Eek. Plaatsvervangende leden Mr. L. J. van Toulon van der Koog, H. A. L. Beuns. D. A. J. G. L. Eggink Dz.. R. D. Baart de la Faille en J. J. Cock. 7e Stemdistrict (School no. 5, Leidsoheplein no. 36). Voorzitter: J. B. Lasachuit. Ie lid: W. G. H. Jacobs. 2e lid: S. K. Sybrandi. Plaats vervangende leden: J. C. Gelil, J. Wentholt, D. J. A. Vrijdag, J. P. van den Eijkhoff en D. H. J. van Bremen. 8e Stemdistrict (School no. 6, Tempelier- straat no. 1). Voorzitter: J. Sokreudera. Ie lid: A. van der Va.lk. 2e lid: C. Eekhout. Plaatsver vangende leden: A. Ratelband, Jhr., P. Quarlea van Ufford. O. D. Emrik. W. J. C. Wijsmuller Jr., Jhr. O. Van Lennep en C. H. Vogelzang. 9e Stemdiistrict (School no. 8, Haarlemmer- Idedestraat no. 29). Voorzitter: H. van den Berg. Ie lid: H. J. Geijl Jr. 2e lid: J. Th. Ruir- grok. Plaatsvervangende leden: K. van Eden, W. F. H. Voet, L L. Prins, J. H. Lemibeck. J. A. Lommelaars en H. A. Keip. 10e Stemdistrict (School voor u. L o. lett. A, Klein Heiligland no. 12). Voorzitter: Dr. C. H. Kuenen. Ie lidE. A. A. Liera. 2e lidD. A. G. van den Hoorn. Plaatsvervangende leden: J. J. Holt, J. D. Niem&n, A. A. Ris. J. J. Smits. H. B. Swarte en G. Velu. Benoeming. Tot leeraar aan het Gymnasium weid be noemd de heer G. Ras, Alkmaartot leeraar in 't Hoogduitscih aan de H. B. S., 3-jarigen cursus werd benoemd de heer G. Brouwer te Vaendam. Rondvraag. De heer NAGTZAAM vraagt wie der arbei ders van den duurtetoeslag worden uitgesloten. Hem zijn arbeiders bekend dlie al anderhalf jaar in dienst der gemeente zijn. en geen duurtetoe slag krijgen. De voorzitter antwoordt dat het moeilijk is daarvoor algemeens regelen aan te geven. Ook voor het oollege ia het moeilijk, doch spr. verzocht de speciale gevallen hem te willen mededeelen. Dan zal er aandacht aan worden geschonken. De heer GROENENDAAL klaagde over het zwemonderrioht in de zwemschool. Dat ie er hooi-oma al niet. De heer LOOS JES, wethouder, antwoordde dat de heer Spregeatot een aoooord is gebracht met de gemeente en vanaf 15 Juni zal het zwemonderrieht in ordle J#n en gegeven worden door bekwame zwemmeesters. Spr. wijst op den rijstprijs vian 10 cent in den Haag, zulks in verband met den aardappelmood. De heer VAN LIEMT ziedde bij den hear Moddoo ge weest te zijn omdat zoovelen nog niet op de hoogte blijken te zün van die bepalingen dier gasver ordening. Spr. vroeg den heer Modoo bii die gelegenheid dit per advertentie nog eens bekend te miaken. Aan dat veraoek ie voldaan, doch naar apr.'a meaning niet voldoen, de. De advertentie is te kotrt. wordt verkeerd begrepen en b.v. staat er o.a. niet in welke straf men oploopt bii overtreding. De heer. NAGT ZAAM ondersteunde deze klachten o. a. .wat de onduidelijkheid der advertentie betreft. Da VOORZITTER merkt op dat) het lastig is om iets zoo duidelijk te maken diat iedereen het be grijpt. Daarom dachten B. en W. het beat om de advertenties zoo kort mogelijk te maken. De zaak zal nog eens bii B. en W. overwogen wor den. De heer v. d. KAMP wijst op de slechten be strating van de Kleine Houtstraat. De heer KLEIN vraagt of er al antwoord is omtrent die loonen der werklieden aan die N. Z. H. T. M. De VOORZITTER zegt dat de brief van den heer Buigersdijk het college van B. en W. bereikt heeft en dat de zaak behandeld wordt. ;- Hierna sluiting dor vergadering. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. In de vergadering, die werd gepresideerd door den heer J. L. Bouwer was o.m. ingekomen esn schrijven van de afdeeling Leiden om zoo moge lijk een subsidie te ontvangen voor de daar te houden groote keuring. Op voorstel van den heer Boldeidük werd f 12,50 toegestaan. Naar de algemeene vergadering werd afge vaardigd de heer Bouwer. Wegens de te geringe deelneming werd beslo ten dit jaar geen wedstrijd te houden in baloon- vei'sïeringen. Wijl bet in 1019 veertig jaar zal geleden zün, dat de afdeeling bestaat, werd besloten alsdan •en groote na ja arakeuring te houden, waarbij zullen worden uitgenoodigd tot deelneming, op voorstel van den heer Bolderdijk. bekende bloe misten en tuinbazen. Het bestuur werd gemachtigd drie commis sies te benoemen. een voor de afdeeling Tuin bouw, een voor do afdeeling Bloemisten en ©en voor de afdeeling Bloombollonkweofcers. Overgegaan werd tot opening der biljetten, waarin de namen van hen. die hadden deelgeno men aan een wedstrijd uitgeschreven voor oud leerlingen van den ttuinbouw-toekencursuis. Het ontwerp was opgegeven door liet hoofd van dien cursus en de beoordeeling had plaats gehad door deheeren Van Loohuysen, Mander- sloot en Koopman, allen te Amsterdam. Hoewel de jury had gemeend, dat geen der ingezonden antwoorden vo-o-r een eersten prijs in aanmerking kwam, had het hest'uur geoor deeld, van die méening te mogen afwijken en kende het den eersten prijs toe aan het ont werp met bet motto Teekenlnstl. waarvan in zender bleek de heer S. Pool. De tweede prijs werd toogekerid aa.n den heer D. Kruyff. die onder het motto Ontwerper had ingezonden, de derde prijs aan den heer A. Sa- belis te Heemstede met het motto Diana en de vierde prijs aan dien heer J. F. Kroonen te Over- veen met het motto Cirkel. De heer Bouwer wenaohte de bekroonden ge luk en wees er op. hoe het bestuur zeer is inge nomen met hun mededinging. Voor de afdeeling Plantsoenen van Haarlem vond hij het een eer. dat den heer Kruyff. die daarvan deel uitmaakt, een priis was toege kend. In zün slotwoord wees hij er op. dat d© bramd- stoffendiistri'butóe voor het tuinbouwvak zoo gelukkig liep en waarschijnlijk tot aller tevre denheid zal worden beëindigd. De voorzitter van de afdeeling. de heer Joh. de Breuk, was wegenis ziekte verhinderd de ver gadering bij te wonen. OPENLUOHTUITV OERING. Het gezelschap, hetwelk onlangs het nieuwe werk „Kain", spel der liefde, in twee bedrijven met proloog van den te Rotterdam gevestigden Dr. Josef Oretlz, ter opvoering heeft aangeno men. zal Juli a,s. in een openluchttheater te Heemstede, bij Haarlem, hiervan meerdere op voeringen geven einder leiding van Vincent Berghegge. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor aan de vakschool tot verbetering van vrouwen-kinderkleeding te Amsterdam met ingang van 1917 tot wederopzegging toe te verleenen een subsidie van ten hoogste 2000; goed te keuren de overeenkomst did. 4 April 1917 tusschen Ged. Staten van N.H. en de voreenigimg der Broeders van Liefde te Venmy gesloten betreffende de verpleging van armlastige krankzinnigen in het ge sticht dier vereeniging te Noordwiiikerhout. De bestaande overeenkomst wordt, behou dens «enige wijzigingen van ondergeschikten aard wederom voor 10 jaren bestendigd. God. Staten vertrouwen dat de vergadering daartegen geen bezwaar «aal heb/ben. Im mers al bestaat er gegronde reden om aan te nemen, dat de evacuatie der Rijks- patienten uit Duinenboeoh niet lang meer op rich zal doen wachten, de steeds toenemende behoefte aan plaatsruimte voor behoeftige krankzinnigen maakt, dat men er op bedacht mjoet rijn, rich ook voor de toekomst van een voldoend aantal plaatsen buiten de prov. gestichten te verasekeren. Het St. Bavo-g»- atieht komt daarvoor allereerst in aanmer king. Het is zeer gunstig gelegen^ nabij de gnengen dar provincie. Do verpleegprijs is niet te hoog, aeifa aanmerkelijk lager dam in d» prov. gestichten. Een commissie uit het collegeg heeft onlangs het gesticht bezocht en daarbij een gunstagen indruk van do in richting gekregen. Mocht binnenkort blijken dat het aantal be schikbare plaatsen de behoefte aanmerkelijk overtreft, dan zouden da overeenkomsten met gestichten met hoogerea verpleegprij» kunnen worden beëindigd. Het bestuur van den Prins Hendrikpolder op Texel heeft besloten een aantal verbete ringen te doen uitvoeren waarvan de kos ten ongeveer 60.000 zullen bijdragen. Ook naar het oordeel van Ged. Staten gaat een dergelijk bedlrag dB draagkracht vana den Polder te boven. Het zon dit jaar een be zwaring van 80 per HA. geven, hetgeen voor dezen Polder te hoog is. Daarom achten Ged. Stateni al Is bet ook tot dusverre in deze provincie nog niet voorgekomen, vol doende termen aanwezig om den Polder van de zijde der Provincie steun te verleenen. God. Staten stollen dan voor dat de Provin cie jaarlijks uitkeert het bedlrag, waarmede de op de leening verschuldigde renjte en af lossingen de som van 2500 te boven gaat, terwijl, zoodra de rente en aflossing te zamen minder dan 2500 zullen bedragen, de polder dat mindere aan de Provincie zal ult- keeren tot terugbetaling der ontvangen jaar- lijk ache bijdragen. Ged. Staten1 stellen een reglementswijzi ging voor van aen Middelvelsehein Akerpol der; voorts aan H. Schoenmaker te Ouder kerk a.d. Amstel te verburen een gedeelte Amstelwater, groot 25 vlerk, meter. ROEMENIë EN DE ÜTTHON GERINGS- ÖORLOG. Om de rol, die Roemenië, waar het Dnitsoh bestuur met alle kracht bezig is alles wat door het Roemeensche volk zelf ontbeerd kan worden dienstbaar te maken aan de doelein den van den oorlog werkelijk vervullen kan ten opzichte van Duitschland en de centrale mogendheden, juist te schatten, moet men verschillende dingen in aanmerking nemen. Dit is immers niet een kwestie van produc tie aan don eenen en van gebrek aan den anderen kont of liever aan drie kanten, want niet slechts Duitschland, doch ook Oostenrijk en zelfs Turkije strekken begeeri- go bondsbroederlijko handen naar den Roe- maenschen oogst uit. Het is ook in bet laat ste, doeh zeer gewichtige instantie een trans portprobleem. Daar de zeeën gesloten zijn is het vervoer slechts per trein of langs de Donau mogelijk. De eerste methode is koet- baar. Dit zou geen bezwaar zijn in een tijd waarin geldkwesties geen rol meer spelen. Doch zij is ook tijdroovend en op groote schaal onmogelijk door de situatie waarin de weinige Roemeensche spoorlijnen met hun enkel spoor zich bevinden en door het ge brek aan rollend materiaal dat immers in zooveel bezette streken en zoo intensief in het eigen land diensten te presteereni heeft. De rol echter, die de Ponau bii de versche ping van graan en andere producten vervul len kan hangt mlet velerlei samen. De mannen, wier taak het is voor de onder gegeven omstandigheden best mogelijke voe ding van bet Ruitsche volk op te komen, von Batoeki en Michael is, hebben ;n de laat ste week het een en ander gezegd, waaraan men aank.neopen kan. Dn eerste meende, dat Roemenië zeker een hulp zou blijven', doch ntot in den fanfastiseben omvang waaraan bet volk geloofde. De tweed» noemde posi tieve getallen en deelde mee dat DuitsebTand zou kunnen rekenen met een hoeveelheid van een kwart miilioen tonnen graan tot het tijdstip van 15 Juli. Hiermee is dus de op brengst van den oogst van dit jaar niet ge meend. In normale oogstjaren wordt einde Juni binnengehaald. Ditmaal kan hiervan geen sprake zijn daar ook in Roemenië de winter streng was en nog begin Mei een ge deelte van het akkerland bebouwd werd. Doch zelfs in het allergunstigste geval ware een zoo snel vervoer buitengesloten. Bedoeld is dus het aftransporteeren van de nog in Roemenië aanwezige voorraden die wij hier en daar op 114 miilioen ton boorden schatten en die over de genoemde drie landen volgens een ons onbekenden maatstaf verdeeld zou den woren. Natuurlijk is mogelijk dat de ge noemde 14 miilioen slechts een gedeelte der gansche hoeveelheid van den voor Duitsch land bestemden ouden voorraad is. Volgens Duitsebe berekeningen beeft Duitschland maandelijks onder normale omstandigheden voer de voeding van rnensch en dier 2 milioen tonnen graan noiodig, zoodat er geen sprake van kan ziin dat Roemenië Duitsch land zou kunnen voeden, zelfs al kwam dit tegenwoordig met de helft dezer hoeveelheid toe. Doeh dit zon ook in vredestijd onmoge lijk geweest zijn en, laat bet er ons dadelijk bijvoegen, dat is ook onnoodig en wordt niet verwacht. De rol van Roemenië ten aanzien der Duitsebe broodverzorging kan alleen be staan in bet leveren van een aanvulling van den Duitschen oogst, voor zoover deze op zich zelf niet toereikend is. Want in 1914 werden in Roemenië meer dan 2 miilioen hectare grond met tarwe en mais bebouwd en de uit voer dezer beide producten bedroeg tezamen 2 milioen 125.000 ton. Rogge, gerst en haver is hierbij niet meegerekend. Neemt men nu aan dat thans„ en dit beduidt een geweldige krachtsinspanning bij het gebrek aan mate riaal, arbeidskrachten en vee (alleen 45 pet. der trekossen gingen verloren) ongeveer 80 pet. van het in vredestijd bebouwde land be werkt is, dan kan men ongeveer tot de slot som komen, omtrent datgene wat Roemenië voor de centrale mogendheden bettekenen kan. Heel ver van de feiten zal dit laatste cijfer ook ondanks het niet in aanmerking komen van Moldavië, dat nog door de Roe menen bezet is, wel niet blijven, daar tarwe en mais vooral in Klein- en Groot-Walaebije en de Donauvlakten aangebouwd werden, ter wijl gerst, oliezaad en peulvruchten de hoofd zakelijke producten van Moldavië waren. Te vens riet men uit deze cijfers dat zijn klein zielenaantal (nog geen 8 miilioen) groot ge noemd mocht worden. Stond het land op den duur onder Euitsoh beheer, dan zou dit ge heel anders worden. De Roemeensche boer is tevreden met zijn „Mamaliga", een solcrt van maispap, en van intensieven akkerbouw weet •hij niets. Slechts de maïsvelden worden met de trekossen omgeploegd, voor de rest kraJbt hij de oppervlakte der vruchtbare aarde een weinig om en de natuur doet het overige. Doet zij dat niet dan komt een misoogst, want van draineeren is evenmin sprake als van kunstmatig mesten. De tuinbouw heeft dan ook sedert den oorlog zoo goed als op gehouden daar het Bulgaarsche tuiniers wa ren die hem uitoefenden. In Roemenië heerseht 'n sterk grootgrondbe zit. Bijna de helft der velden is het eigendom der groote grondeigenaars, staat- en kroon- domijn of eigendom der zeer Tijke kerk. Deze helft behoort aan 5385 personen, terwijl meer dan een miilioen boeren tezamen de andere helft bezitten. Zoo komt het, dat de Roe meensche boer om in zijn onderhoud te voor zien, vaak genoodzaakt is van de grondeige naren land erbij te pachten, en deze pacht wordt met arbeidsprestatie >taald ofwel een gedeelte van de opbrengst moet daarvoor in natura worden afgestaan. De groote grond eigenaar brengt dit systeem zeer gaarne in toepassing; wat wel hieruit blijkt, dat de nitgestrekste landgoederen in Moldavië en de Dolbrudscha, die 3000 hectaren en mie-er omvatten, ten volle aan de boeren verpacht zijn, terwijl de heeren in Boekarest of Frank rijk van den opbrengst leven. BESTRIJDING DER DUIKBOOTEN. Aan het „Hamburger Fremdenblattwordt geschreven, dat de Entente die chemie in dienst stelt tot afweer van duikbooten. Men geeft den schepen, die door het versperde ge bied moeten gaan, chemische stoffen mode, welke, overboord geworpen, op het water rook- en wolikmassa's voortbrengen. De rook moet het schip beschermen en de beweging van het schip, zijn koersverandering, voor den vijand verbergend, zijn ontkoming verge makkelijken. De wolken moeten de aanval len der duikbooten bemoeilijken en liefst on mogelijk maken, en het goede richten van tor pedo's en van het geschut verhinderen. Maar volgens het blad, wenkt het middel niet veel uit, wegens de groote bewegelijkheid ider duikbooten, wier snelheid grooter is dan die der meeste handelsschepen. Dit stelt de duik boot in staat voor den rook uit te wijken en zich een vrij schiet- en operatieveld te ver zekeren. Bovendien drijft de heerschenda wind de rookwolken in een bepaalde richting weg, een krachtige wind zorgt spoedig voor de verdeeling van de kunstmatige nevels en een bewogen zee maakt het drijven van de rook boven het water tot de onmogelijkheid. ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN BELGISCHEN BOERENBOND. Op Maandag 28 Mei 1.1., hield de Bel gische Boerenbond voor de zeer talrijke af gevaardigden zijner plaatselijke gilden zijn gewone jaarlijksche algemeene vergadering. De Secretaris-Generaal bracht verslag uit over de werking van den Boerenbond tijdens het verloopen dienstjaar. Het meest belang rijke echter, was de breedvoerige bespre king van de houding en de handelwijze in de tegenwoordige omstandigheden van de landbouwers in 't algemeen en van de leden van den Belgischen Boerenbond in 't bijzon der. Na een breed uitweidende inleiding: „Lessen uit den huidigen toestand" werd het vinnig debat, dat de algemeen mensche- lijke plichten van rechtvaardigheid en naas tenliefde' tot grondslag genomen Ihad, besloten met. eenparige stemming door applaus en besluit tot openbaarmaking van volgende door den Secretaris-Generaal voorgestelde dagorde: De Algemeene Vergadering van den Bel gisehen Boerenbond, in zitting van 28 Mei 1917, overwegend van hoe groot belang hef is dat de Belgische landbouwers, ook outer deze droeve omstandigheten, de goedkeuring verdienen van allen die bezadigd en zonder vooroordeel den huidigen toestand weten te beoordeclen; overwegend clat het een gewetensplicht is, vooral onder deze droeve omstandigheden, niet enkel de rechtvaardigheid te onderhou den, maar ook metterdaad de naastenliefde jegens zijn medeburgers te beoefenen; overwegend dat deze beoefening van de naastenliefde ook een plicht is tegenover het vaderland, vermits de echte vaderlands liefde niet alleen op het slagveld strijdt, maar ook er zorg voor draagt dat de bur gers in het vaderland behoorlijk kunnen le ven; zet de landbouwers in 't algemeen en de leden van den Boerenbond in 't bijzonder aan. Zich niet te laten gaan tot zulke daden die enkel uit geldzucht kunnen verklaard worden; Voor hun waren geen prijzen te vragen die, gezien alle omstandigheden, overdreven moe ten heeten, orriöat ze talrijke medeburgers öemtten hun nooddruft aan te schaffen; Uun waren niet op te hoopen om ze te le veren aan sjacheraars en opkoopers; De armen en noodlijdenden doeltreffenden steun te verleenen; Overwegend anderzijds hoe noodzakelijk het is in te gaan tegen laster en spijtige moeilijkheden te voorkomen; Betreurt dat ook een gedeelte van de landbouwbevolking misbruik maakt van den toestand; Toekent evenwel beslist verzet aan tegen de beschuldiging alsof de algeheele landbouw stand zich schuldig zou maken aan woeker, terwijl h aast niet gewezen wordt op die ge deelten der landbouwbevolking die eenvoudig hun plicht vervulden, en zelfs treffende voor beelden gaven van naastenliefde. Verzoekt de hoogere comiteiten en de openbare besturen, wat betreft de rantsoenen voor mensch en dier, de prijzen der pro ducten enz. aan de boeren toe te staan wat ze onder deze moeilijke omstandigheden re delijkerwijze mogen vragen, en, bij de schat ting der opbrengsten, rekening te houden met wat ieder werkelijk gewonnen heeft. WAT BAUKBN ZOOAL VERDIENEN. Nu de L. T. B. een eigen Bank heeft is die vraag .wat Banken zooal "veT-Uienen'' voor alle L. T. B.'ers in eens van groot belang ge worden. Velen hebben hun zaken reeds hij' de eigen instelling ondergebracht, iederen dag volgen andoren, en wij hopen dat het niet lang meer duren zal eer all® „kat-uit-den- boonvkijkers'' overtuigd rijm dat de zaak best marcheeren kan en zal, schrijft Albrcgts in bet ,Alg. L. en Tb. bl." Den twijfelaars even een riem onder bet hart steken, dat is het doel dezer regelen, waarin ik door een greep uit velen eens wil aantoonen wat soortgelijke instellingen ver dienen. Dat moet een aansporing zijn èn om alle zaken bij de Bank te Leiden onder te bren gen cn om er ook eenig geld in te steken door het nemen van aandleelen. Ik neem de bruto en netto winsten der hier na te noemen instellingen met opzet over de drie laatst jaren, om aan te toonen dat de Banken in dezen tijd geenszins een kwjjnend. bestaan hebben, doch integendeel meer dan ooit verdienen. De Disconto-Maatschappij te Rotterdam behaalde met een kapitaal van 3.000.000, volgestort, de volgende bruto-winsten: 1914 1915 1916 512.054.58 703.694.80 9213.011.93 Derhalve in 1914 ruim 17 pet., in 1915 bijna 23 pct„ en in 1916 circa SOK pet. van het kapitaal. De zuivere winsten, dus na aftrek van alle expoitatiekosten, reserves entz. bedroegen: 1914 1915 1916 268.284.65 578.576.8114 518.033.99 ri of in 1914 8.94 pet., in 1915 19.9 pet. en in 1916 17 pet. ruim. (De netto-winst in 1916 is bij veel grootere bruto-winst kleiner dan in 1915 omdat ruim 3 ton meer is gereserveerd.) Het dividend was in 1914 7 pet., in 1915 9 pet. en in 1916 10 pet. De Rotter damsohe Bank vereeniging ver diende in die jaren: In 1914 met een kapitaal van 30.000.000: bruto 4.687.973.74 of ruim 15 pet., netto 3.609.330.73 of iets meer dan 12 pet. Het di vidend was 7 pet. In 1915 met een kapitaal van 32.000.000: bruto 5.261.704.24 of bijna 1654 pet., netto 3.761.230.21 of ruim HA pet. Het dividend bedraagt 8 pot. In 1916 met een kapitaal van 40.000.000: bruto 8.428.278.02, dus meer dan 21 pet., net to 6.611.846.97, hetgeen ruim 1614 pet. is. Het dividend bedraagt 10 pet. De Amsterdam,sobe Bank verdiende in 1914 en 1915 met een kapitaal van 15 miilioen: 1914 1915 Bruto: 3.369.857.78 4.564.460.9114 hetgeen respectievelijk ruim 22 en 30 pet. is, terwijl de netto-winsten waren: 1914 1915 1.968.939.9914 2.798.019.59 of ruim 13 pet. en iets meer dan 1814 pet. Over 1914 werd 9 pet., over 1915 11 pet. dividend uitgekeerd. In 't jaar 1916 werd met een kapitaal van 24.245.200 (waarbij men in aanmerking moet nemen dat van de twee uitgiften tot een to taal bedrag van 10 miilioen 5.000.000 eerst in de maand Juni en van het restant slechts 314 miilioen op 31 December gestort werd) de volgende brutowinst beb.: 8.312.858,00)4, terwijl de netto-winst, na reserves tot eelt bedrag van meer dan drie miilioen, 4.180.691.40 was, zoodat bruto ongeveer 37 pet. en netto circa 1814 pet. verdiend werd. Het dividend bedraagt 13 pet. 1 Hieruit blijkt duidelijk, „wat banken zooal verdienen''. Waar nu in den L. T. B. al w&t een_ bankinstelling groot kan maken, ver een igd Is, zouden wij zeggen, commentaar overbodig. Worden all© zaken met de elgeu instelling gedaan, dan moet en zal bet eau' zeer winstgevende zaak worden. u Curiositeitshnlve laat de schrijver dan ndg "ven de winstcüfers der Uuitsch Rank te Bef- Kin volgen: met oen kapitaal van *T>fl miilioen Mark werd bruto Mari 87 558.744.69 of ruim 35 net. verdiend en' netto Mark f 49-951.779.70 of b!ina 20 pet. Aan beambten word, voor pensioen- en ondersteuningsfonds, dnnrtetoe- siag enz. bet peulschilletje van Mark' 15.312.443.63 geschonken terwijl daarenbo ven aan allen die geen tantièmes (aandeel in de winst) genieten een toeslag van 200 Mark gogoven wordt voor ieder kind beneden de 16 jaar. Op gevaar af voor pro-Duitseber uit gemaakt te worden, wil ik hier even neer schrijven dat in de benarde tijdsomstandig heden bij de „Barbaren'', zooals de zooge naamd geciviliseerde wereld de Duitsehcfs noemt, dus heel wat meer voor het personeel (dat bij de vaste tractementen veel meer in boet door de abnormale duurte dan welke handelsman of neringdoende die altijd wel wat weet te verhalen op de verbruikers) ge daan wordt dan bij ons b.v., waar een bank bruto 37 en netto circa 18)4 pet. verdienende (ruim 8.300.000), een luttele 64 mille aan de beambten schenkt. De Postdiefstal te Amsterdam. Naar de „Tel." meldt, zou de postbeambte, die beweerde van den posttrommel met dui zenden guldens na mishandeling beroofd to zijn, bekend hebben dat do berooving ver zonnen was en "dat het geld door hem ver duisterd is. Een 2de arrestant, G. Dekker, blijft ontkennen. De beambte verklaarde, dat men hem bij de berooving zoo ruw had beetgepakt, dat do knoopen van zijn jas waren gesprongen. Een aandachtige beschouwing van het garen der knoopen deed 't vermoeden rijzen, dat deze knoopen niet afgerukt maar afgeknipt waren en weid oor iemand die linksch is. De postbeambte bleek linksch te zijn en ook vond men een schaar bij hem, die zwarte garenpluisjes vertoonde. Spion na ge? Naar de „Mb." verneemt, wordt vanwege het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie een onderzoek in gesteld naar aanleiding van de beweringen van een koopman in „de Toekomst" van 26 Mei 11. als zou ten zijnen aanzien op een Nederlandsch Postkantoor het briefgeheim zijn geschonden, door spionnen van de N.O.T. of van de Engelsohe Re^eering. Valsche Zilverbons. Op last van de Justitie zijn te Heerlen acht Oostenrijkers en Duitschers gearresteerd, onder verden king schuldig te zijn aan het uitgeven van vatscne zilverbons. Een slag van een paard. Op de paardenmarkt te Barneveld, is een lG-jafTg jongmensch door een hit zoo hevig tegen het hoofd geslagen, dat men voor zijn leven vreest. In bewusteloozen toestand is hij naan het gasthuis aldaar overgebracht. 40 Jaar onder weg. Een brief, in 1877 van uit Winschoten verzonden, werd gisteren te Bellingwolde bezorgd bij den heen Addens. „O. N." Nu beide beenen geschonden. Te Millingen is een Kleefsche smokkelaar na herhaalde waarschuwing, door een soldaat- commies aangeschoten. Ernstig, doch niet le vensgevaarlijk gewond, is de man naar 't gasthuis aldaar gebracht. Hij was aan het westelijk front geweest, was daar gewond en afgekeurd voor den dienst, liep mank en heeft nu een kogel in het gezonde been ge kregen. Een luchtballon opgevangen. Een schipper te Goudriaan heeft een luchtballon opgevangen, die waarschijnlijk uit Frankrijk herkomstig is. Aan den ballon hingen drie mandjes, waarin postduiven, brieven in 't' Eransch en 't Vlaamsch en een wekker. Een majoor der rijksveldwacht heeft de brieven naar Gorinchem gebracht. Een mijn opgevischt. De blazer GO 11, schipper W. Tanis, heeft een mijn in d® garnalenkon opgevischt en aan het haven hoofd te Goedereede aangebracht. Duys en de Zaansohe „Vrijen". In een groote, dezer dagen gehouden openbare vergadering in het gebouw „Ons Huis" t« Zaandam, bijeengeroepen door 't P. A. S. „Zaanstreek", is een motie aangenomen tegen den heer Duys, waarin de vergadering hare afkeuring uitsprak over het wegblijven van den heer Duijs op bedoelde vergadering al waar door den heer B. Lansink Jr. het be heer van het Gemeentebestuur van Zaandam ten opzichte van de distributie van levens middelen, aan kritiek is onderworpen, van welke vergadering den heer Duijs vroeg tijdig is kennis gegeven en waarvoor hij1 uitgenoodigd was voor debat aanwezig te zijn. In die motie wordt het verder ten zeerste afgekeurd in den heer Duijs, dat hij met groote woorden in „de Voorpost" van 31 Maart j.l. te kennen gaf dat de afd. S.D.A.P; Zaandam een openbare vergadering zou be leggen, waar alsdan de H.H. „vrije broe ders" hunne bezwaren en kritiek tegen heb' gemeentebestuur en de distributieregeling konden ten berde brengen, welke vergade ring echter niet gehouden werd. De vergadering verklaarde in het slot van de motie, dat zij'dit wegblijven als lafheid! beschouwt van den heer Duijs om in het -oq )oq saopunjsuoSoj jaAouohoj auequodo heer van genoemd gemeentebestuur te recht vaardigen, en besloot deze motie te publi- ceeren. Doodieliik ongeluk. D® stukadooE J. H. te Schiedam, die werkzaamheden verrichte te in ©en chemische fabriek te Péimiis werd al daar door de machine gegrepen en gedood. Ziin lüik is naar Schoedaim overgebracht. Veenbrand in Oos t-E riealand (Duitschland). Te Zwiflcheirabn. aan de spoor- lijin N.-SchansOldenburg is gebleken, dat d® veenbrand aldaar door Franache krijgsgevang genen moedwillig was aangestoken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 6