VAN OVERAL KERKELIJKE KUNST. THIJSSEN EN RE1TH, KERK EN SCHOOL KUNST EN*KENNSS HANDELENNiJVÊRHÊiD INGEZONDEN ORDE EN ARBEID RECHTSZAKEN priester-jubilé. UIT BOEK EN BLAD STATEN-GENERAAL met opdracht: Uitwerking der motie van Van Schaik, aangenomen op de vorige ver gadering, aangepast aan de gewijzigde si tuatie, veroorzaakt door de Grondwetsher ziening en spreekt den wensch uit, dat in die commissie de verschillende sociale gele dingen van ons kath. volk tot hun recht komen. Tn zijn praeadvies merkte het bestuur op, dat tegen dit voorstel geen bezwaar zou jbe- staan, indien niet het volgend jaar een al- geheele herziening van het Bondsreglement moest plaats hebben, waarin natuurlijk ook die van art. 2 zal kunnen worden opge nomen. De afgevaardigde van Beverwijk begon met zijn voorstel in dien geest te wijzigen, dat er aan werd toegevoegd: „de commissie zal haar taak aanvaarden, zoodra het bonds be stuur den tijd daartoe gekomen acht." Nu het voorstel aldus luidt, verklaarde de voorzitter er geen bezwaren meer tegen te nebben, waarop net zonder stemming werd aangenomen. Het voorstel Arnhem, luidende: „De Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland, naar samenwerking strevende met de andere Christelijke partijen, stelle tijdig zoo mogelijk reeds in den loop van het jaar 1917, een program van actie voor de verkiezingen van 1918 vast, opdat die verkiezingen voldoende kunnen worden voor bereid en de politieke strijd zoo principieel mogelijk kan worden gestreden"; en waarop het Bondsbestuur gunstig prae-adviseerde, werd door den afgevaardigde uit die gemeente nader toegelicht, terwijl door hem werd ver klaard, dat het voorstel hoofdzakelijk ten doel heeft, om de noodzakelijkheid aan te toonen van de vaststelling van een program vaa actie. De afgevaardige v. Alkmaar kon zich met 't voorstel niet vereenigen: Vooral m de toekomst is het noodig zoo principieel mo gelijk te wezen. Spr. wil de samenwerking niet verbreken, doch het niet zoo duidelijk in het voorstel laten uitkomen. Het zal ieder van ons wel mogelijk zijn om aan de anti- re vo'utionairen en christelijk-historischen aan te toonen, dat wij met hen ook in de toekomst wiilen samenwerken. Na deze korte discussie wordt het voorstel- Arnhem met op één na aigemeene stemmen aangenomen. Vervolgens werd den vergaderden gelegen heid geboden om met den schrijver van de brochure over Evenredige Vertegenwoord ging van gedachten te wisse,en, waarvan enkelen gebruik maakten. De gevraagde inlichtingen werden door den schrijver alle beantwoord. Te half vijf sloot hierop de voorzitter on der dank de vergadering. ken niet vertegenwoordigd waren. Toch behoeft daar niets achter gezocht te worden, schrijft de „Mb.". De zaak is heel eenvoudig. De katholieke afgevaardigde was abso luut verhinderd. Toch zou hij, ware hij aan wezig geweest, geen vrijheid hebben gevon den mede te werken aan een wijziging in het politiek accoord, zonder eerst de orga nisatie te kennen, die in het politiek accoord heeft toegestemd. Afgesproken toch was de zittende leden niet te bestrijden nega'ief dus thans werd voorgesteld de zoodanigen overal te steunen, positief dus. Practisch zullen thans ook de katholieken ongetwijfeld vrijwel overal den Grondwets- candidaat steunen, ook al behoort hij tot de politieke tegenstanders. Het blijkt reeds nu, dat in die richting stuurt de Pers, dat de Besturen onzer Ka tholieke Kiesvereenigingen er op aandringen, zoodat overal de Grondwetscandidaten met overgroote meerderheid zullen worden ge kozen. Maar deze zaak mocht niet eigenmachtig worden beslist door 3e voorzitters der poli tieke partijen. UIT DE STAATS-COURANT. Bij Kon. besluit is: Jhr. Mr. L. Bronkhorst Sandberg benoemd tot lid van den Raad van State. Benoemd tot Burgemeester der gemeen te Oterleek, Jhr. E. W. J. de Beijer, tot holen burgemeester der gemeente Callants- oog. Benoemd tot Substituut-officier van Ju- siirie bij de Arrondissemcnts-rechtbank te Vv inschoten, Mr. J. O. J. W. Hermans, thans ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de Kantongerechten in het Arrondissement M aastricht. Voor den tijd van één jaar benoemd tot assistent bij het Rijksbureau tot Onderzoek van Handelswaren te Leiden, de heer F. L. /Weiss, scheikundig ingenieur, thans hoofd assistent aan het Rijkslandbouwproefsta- (ion te Goes. De gewone audiëntie van den Minis ter van Financiën zai Vrijdag a.s. niet plaats hebben. „VODJES-PAPIER"? Men seint uit Havre aan de „N. R. Crt." De Fransche gezant in Den Haag heeft an zijn regeering opdracht gekregen aan de Nedcrlandsche regeering mee te deelen dat de regeering der republiek de twee con venties opzegt, 17 Juli 1905 in Den Haag geteekend. Deze conventies betreffen de eerste wets conflicten met betrekking tot de gevolgen vun het huwelijk ten opzichte van de rech ten en verplichtingen der echtgenooten in hun persoonlijke betrekkingen en ten op- zchte vain hun goederen; de tweede de eu- rateele en soortgelijke maatregelen van be scherming. Dezo conventies hebben van 24 Juni a.s. af opgehouden in Frankrijk rechtsgeldig te hebben. den van voordrachten door niet-Nederlan- ders in bet gebied der IVde diviisie, heeft de heer Rambonnet, minister van oorlog a.i., het volgende geantwoord: 1. Te Stratum zijn in den avond van 13 Mei j.l. door een beschonken militair ongeveer 195 scherpe patronen op omstanders afge vuurd. Bedoelde militair heeft zich in het bezit van patronen weten te stellen door het verbreken van eenige verzegeld afgesloten tasschen, waarin scherpe patronen worden bewaard. Maatregelen ter voorkoming van een der gelijk geval kunnen slechts bestaan in stren ge handhaving van orde en tucht, waarop op nieuw de aandacht is gevestigd. 2. Door den commandant der IVe divisie te Eindhoven is het houden van een lezing door pater Raymond, officier van het Fran sche leger, verboden. Deze antorite.it acht het niet oirbaar, dat in zijn legergebied voor drachten worden gehouden door officieren van een der oorlogvoerende mogendheden, omdat hierdoor de indruk zou kunnen wor den gevestigd, dat propaganda voor één der oorlogvoerenden ambtelijk wordt toegelaten. Intusschen moet deze weigering niet gelden als de eerste van een reeks weigeringen van vergunning voor liet honden van voordrach ten door niet-Nederl anders in dat legerings- gebied. Elke aanvraag tot het honden van een voordracht wordt op zich zelf beschouwd en overwogen. KUNSTDRIJVERS Haarlem. en EDELSMEDEN. Schoterwefi 2. HET SPOORWEG-GEVAAR. Kaar aanleiding van het spoorwegongeval bij Houten, schrijft een inzender aan de „N. Jïott. Crt." Het bericht over 't treinderaillement is c instellend. Toevallig reed ik gisteren met dezen trein (3.30 uit 's-Bosch,) en juist bij Houten merk ten verschillende passagiers op, hoe de trein door de verschillende wissels „dwarrelde". Indien de trein enkele minuten te laat uit 's-Bcsch vertrekt, wordt er moeite gedaan, in Utrecht op tijd aan te komen, 't geen to: zekere hoogte lofwaardig is. Maar 't- wordt angstig, zooals er gevlogen wordt door bochten en wissels ais daar ter plaatse, en vlak voor 't emplacement Utrecht. Wij, die geregeld sporen, kennen de plek jes precies. De S.S. heeft bij Breda, bij Harmeien, om er een paar te noemen, van die vaste punten, waar je een opstopper krijgt; de Centraalspoor b.v. bij Amersfoort, komend van Zwolle, de H.IJ.S. bij Haarlem, kortom er zijn plaatsen waar men onwillekeurig zegt: „daar zijn we weer door." Misschien ligt 't geval van gisteren niet aan bochten, maar telkens valt 't op, hoe je 't station Utrecht letterlijk „indanst", al thans op een plaats in gewone rijtuigen; niet iri „l)"-wagens, die door hunne grootere zwaarte geleidelijker gang hebben. Hoewel wij, publiek, door ons mopperen feitelijk zeil' de schuld dragen, zou ik. willen vragen, of dat inhalen of minimum tijd stel len, mei gewone rijtuigen niet kan worden nagelaten. M.i. is 't beter, 5 minuten te laat aan te komen gaaf, dan op tijd min 4 vin gers De Opperbevelhebber heeft de volgende Crder gericht aan de Land- en Zeemacht: Het heeft Hare Majesteit de Koningin, beantwoordende eèn telegram van deelne ming en gelukwensch door den Opperbevel hebber, ook namens de Land- en Zeemacht, tot Hoogstderclve gericht, naar aanleiding van den voor Hare Majesteit gunstigen af loop van het spoorwegongeluk bij Schalk wijk, behaagd mij onder dankbetuiging voor die gelukwenschen mede te deelen, dat Hare Majesteit getuige mocht zijn van het red dingswerk, waarbij de medereizende mili tairen zich onderscheidden door hulpvaardige plich tsbe trachting. Het is mij een voorrecht deze uiting van Harer Majesteits tevredenheid ter kennis van van Land- en Zeemacht te brengen. HET POL ,K ACCOORD. Het heeft de aandacht getrokken, dat bij de samenkomst der voorzitters der politieke partijen dezer dagen gehouden, de Katholie- NEDERLAND EN DE OORLOG. Het Nedcrlandsche s.s. „Eemdijk" is ge torpedeerd en gezonken. Een boot met den kapitein en 11 man is geland op Shetlands- eilanden; de andere boot was bij het afzen den van het bericht nog niet terecht. Gered zijn met kapitein Swart de volgende leden van de bemanning: Hensen, Lageveen, Kat, Bruinsma, Smit, Rienks, Vink, Edenburg, Johnson, Dor en v. d. .Wal. De „Lemdijk" is ongeveer een jaar gele den, tegelijk met de „Rijndijk" getorpedeerd, maar toen drijvende gebleven. Het stoomschip was ditmaal op de thuis reis van Amerika; de lading bestond uit ongeveer 5000 .ton rogge, haver en maïs, alles bestemd voor de Nederlandsche re geering. Er zijn in de afgeloopen week 26 sche pen de haven van Rotterdam binnengevaren, tegen verleden week 39. Hiervan waren er 8 Kederlandsclie, een convooi van 6 Engel- sche, 1 Noorseh, 1 Zweedsch, 3 Belgische en 7 Duitsclie. Het aantal vertrokken schepen bedroeg in die week. 43, tegen de vorige. 46. Xwaait' Nederlandsche schepen voeren uit, een con vooi van 9 Engelsche, 2 Noorsche, 4 Zweed sche, 1 Deensch en 15 Duitsche. Zaterdagmorgen heeft te IJmuiden plaats gehad de vergadering van reeders van vis- schers vaar tuigen, waarin de commissie uit haar miclden, de heeren A. S. Groen en R, de Boer, bijgestaan door mi'. D. H. Andrea©, uit Haarlem, verslag heeft uitgebracht van de resultaten harer besprekingen met de Duit sche regeering inzake de uitbreiding van het veilige visscherijgebied, meer veiligheid voor opvarenden en schepen en richtiger naleving van de gesloten overeenkomst voor de viseh- levering. Omtrent dit verslag werd het volgende me degedeeld'; de vergadering was voor de pers niet toegankelijk. Alle nieuwe bepalingen eischen do goed keuring van Engeland, doch reeds hebben de Engelsche vertegenwoordigers in ons land als hun meening te kennen gegeven, dat huns inziens van Engelsche zijde geen bezwaren zullen worden aangevoerd. De overeenkomsten zullen ingaan 1 Juli a.s. Duitschland verbindt zich daarbij, zich te zullen honden aan de in Maart j.l. in wer king getreden overeenkomst, wat de te ne men en te verkrijgen hoeveelheid der aanvoe ren en de daarin vastgelegde prijzen betreft. Wat de uitbreiding van het veilige vissche rijgebied betreft, werd een vrij belangrijke concessie gedaan waardoor een verbreediug van veilig visehgebied verkregen van 63 En gelsche mijl entot 34 Engelsche mijlen. Ondanks die zeer aanzienlijke verbreeding, zal de haringvisoherij slechts ten deele kun nen worden uitgeoefend en dan nog onder zeer verzwarende omstandigheden. De IJmuider reeders, in grooten getale ter vergadering aanwezig, drukten hun broote tevredenheid uit met de behaalde resulta ten, zij het dan, dat men ten zeerste betreur de, dat de haringvisschevii zeer ernstig be lemmerd bleef.Over de wijze van behandeling en onderhandelen hadden de commissieleden slechts woorden van grooten lof; de meest denkbare faciliteiten waren hun tijdens de reis en het verblijf verleend. BEDEVAART AMSTERDAM—ROER MOND. Wegens onvoorziene moeilijkheden in het treinverkeer kan de bedevaart Amsterdam Roermond niet doorgaan. ZILVEREN JUBILÉ. Onder vele blijken van belangstelling her dacht de Eerw. broeder Johannes Rerchmans te Utrecht gisteren zijn 25-jarig jubilé als lid der congregatie der Broeders van dien H. Joannes de Deo. SUCCES VAN HET KATH. BIJZ. ONDERWIJS. Van de 20 leerlingen der R, K. Kweekschool voor Onderwijzers te Echt, slaagden er dit jaar 19 bij de gehouden examens te V'enjo Van de 17 leerlingen der R. K. Kweekscholen voor onderwijzeressen te Echt, slaagden ér 14. .Voorwaar een mooi succes. Gisteren herdacht de HoogEerw. pater F. H. I. Franke, assistent-generaal O. S. A. te Rome, thans in Amsterdam vertoevende, onder zeer vele blijken van vereering en belangstellen, zijn vijf-en-twintig-jarig priesterfeest. Te 11 uur droeg Z.-HoogEerw. in de kerk van zijn orde op het Rusland de plechtige Hoogmis van cLuj:iVl\>-«xfvrVxoi.cl op. "wsuxma, iot 2 vrvir g*o- Tegenheid bestond tot receptie aan de pas torie Spinhuissteeg, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. feit dat zijn actie voor een algemeen mijn- werkersfonds allerminst door den Nederl. bond werd gesteund, ongeacht het grooto belang, dat vooral de werklieden van de Domuniale mijn te Kerkrade bij een spoedige en afdoende regeling van het fondswezen zouden hebben. Het bestuur van den Christelijken Vak bond waarschuwt ten laatst© bij herhaling, niet zonder het noodige verantwoordelijk heidsgevoel Over te gaan tot aanwending van het z.g. uiterste middel van een staking in het mijnbedrijf. Het bestuur van den Alg. Ned. Mijnwer- kersbond heeft onderhandelingen aangeknoopt over den financieelen steun, welke bij. een door die organisatie te proclameeren staking in de Limburgsche mijnen, door het N. V. V. zou kunnen worden geboden. Ook met het oog' op den weinig krachtigen geldelijken toe stand van den Ned. Mijnwerkersbond, moet echter het N. V. V. weinig voelen voor eene staking onder de mijnwerkers, mede, wegens het ontoereikende der weerstandkassen. Naar de „Tel." van andere zijde vernam, moet men toch zoo heel zeker niet zijn, dat er geen staking! zal komen, daar er reeds maatregelen zijn genomen, om bij eene eventueel© staking de openbare orde in de mijnstreek te be waren. Wegens den staat mn beleg, hebben de militaire autoriteiten bij het nemen van zulke maatregelen, een belangrijk aandeel. HET DRUKKERIJBEDRIJF. Vertegenwoordigers *van (den Bond van Nederlandische Arbeiderscoöperateis, van den Nederlandschen coöperatieven Bond en van de Coöperatieve G r oo than dels v ere e ni- ging De Handelskamer hebben een bespre king gehouden ter vaststelling van een actie, die gevoerd zal worden tegen het besluit van de Drukkerspatroonsorganisaties om niet aan te nemen als leden van de drie werkge versorganisaties in de typografie, drukke rijen, die winst uitkeeren op de wijze als bij coöperatieve verbruiksorganisaties, en de zgn. huisdukkerijen, welke opgericht zijn na 1 April j.l. ■Joor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE MARTELAREN VAN GORCUM. Bij de R.K. Boekcentrale zal weldra ver schijnen een verbeterde uitgave van het be kende werk „De Martelaren van Gorcum," door Pater Kronenburg. Met het oog op het jubileum van hun marteldood op 9 Juli e.k. zullen velen deze uitgave met ingenomen heid begroeten. R.K. SOHOOLVEREENIGING „ONZE MIJN STREEK.'" „Wij zullen de Katholieken van het Mijn- district onder den vost loopen," dreigeden onlangs de sociaal-democraten in een Open bare Vergadering op het Marktplein te Heer len. Een prachtig geslaagde protestmeeling werd onzerzijds jl. Zondag te Heerlen ge houden. Doch met recht werd daar gezegd: „Woorden zijn niet voldoende, vooral daden moeten gesteld worden." Zulk een daad bij uitnemendheid is de oprichting van Katholieke scholen voor al jongensscholen in geheel de Mijnstreek. De bevolking neemt er. op verontrustende wijze toe. Terwijl de gemiddelde toename der bevol king van de Nederlandsche Gemeenten bo ven 20.CXX) zielen ruim 20 per 1000 in- worifers bedroeg, was zij te Kerkrade"77.2 Heerlen groeide in eenige maanden met 4000 zielen aan, een verhouding, die Rotterdam of Amsterdam bij langen niet halen. Ook de kleinere gemeenten van het Mijndistrict toonen gelijk beeld. De qprichting van Ka tholieke Scholen lijdt dan ook geen uitstel. Katholieken van heel Nederland stelt met de Mijnstreek een protest-daad door de op richting van ten minste 3 nieuwe, aller noodzakelijkste Katholieke Scholen mogelijk te maken. Daartoe kunnen wij komen mits allen ons krachtig steunen. Verblijdt ons met uwe p r o t e s t gif te n en gaven. Dr. VAN GILS, R.K. Pr. Secretaris R.K. Sch. „Onze Mijnstreek", tijdelijk Sanatorium, Heerlen. Volledigheidshalve wordt nog gemeld, dat eerst een commissie uit de Reedersvereeni- ging voor de Nederlandsche Haringvisscherij naar Berlijn is gegaan en daarna de IJmui- densche commissie en dat deze beide depu taties daar toen hebben samengewerkt en tezamen zekere resultaten hebben bereikt. Gezamelijk hebben ze daar nu ook Vrijdag ochtend verslag uitgebracht aan den Mi nister van Buitenlandsche Zaken. Vandaag zal nu een vergadering van ha- ringreeders uit het heelo land in Den Haag gehouden worden, waarin de heeren A. Hoo- gendijk Jzn., L. J. van Gelderen. Th. Haas noot en F. Uzermans volledig rapport van hun bemoeiingen zullen uitbrengen. BEANTWOORDE VRAGEN. Op enkele vragen van den heer Van Best, betreffende het schieten door een militair te Stratum met scherpe patronen en het hou- HET CONFLICT TE HEERLEN. Aan den Algemeenen Bond van Christelijk© mijnwerkers in Nederland had, gelijk men weet, de Nederlandsche (socialistische) mijn werkersbond verzocht, zich duidelijk uit te spreken, wat in geval van staking zijn hou ding' zou zijn. Het bestuur van den Christe lijken Bond heeft, naar wij ook reeds hebben gemeld, aan dat verzoek gevolg gegeven en er in zijn antwoord vooreerst op gewezen, dat ook door de antwoorden van de mijn- directies het bewijs wordt geleverd, dat het bestuur- van den Nederlandschen Mijnwerkers- bond bij het opmaken van de looneischem onkundig was met den werkelijken loonstan- daard bij het mijnbedrijf. Nader wordt nog gemeld, dat het bestuur van den Christelijken bond in zijn antwoord nog heeft verklaard, geen principieele bezwaren te hebben tegen de invoering van een minimumlooiistelsel en evenmin tegenstander te z.U11 vaa den 8-uren- werkdag in de mijnen. Het acht evenwel een staking ter wille van beide punten op dit oogenblik zoo ontactisch mogelijk en het ont raadt deze ten sterkste. Over het te groote verschil in looneu voor dezelfde categorieën van arbeiders, maakt ook de christelijke organisatie bezwaar. Arbei ders, die bij het zetten van een accoord te klagen hebben, dienen in beroep te kunnen gaan bij een scheidsgerecht. Waar de direc ties overleg over dit punt met de beide mijn werkersbonden ge wensch t achten, mag wor den aangenomen dat een overeenkomst moge- lijk is. Inzake een geregelde samenwerking tus- schen beide organisaties, wordt verder in het antwoord als vaststaand aangenomen, dat hiervan geen sprake zal kunnen zijn, zoo-lang de Nederlandsche Mijnwerkersbond niet be hoorlijker tegenover den Christelijken bond weet op te treden. De Christelijke bond wil daartoe nog een eerlijke proef nemen en desgewenscht met den Nederlandschen Bond. terstond gaan ijveren voor de instelling van een permanente commissie van samenwerking, te vormen uit een gelijk aantal vertegenwoor digers van de mijndirecties en de belde vak organisaties. Aan het slot van zijn schrijven geeft het bestuur van den Christelijken Mijnwerkers bond uiting aan zijn ontstemming over het SMOKKELENDE SOLDATEN EN DOODSLAG. Voor den Krijgsraad te Arnhem heeft naar het „Hbld." meldt, terecht gestaan de land- stormplichtige soldaat van het 8e bataljon landweer infanterie L. Groote, wegens dood slag en verboden uitvoer. Beklaagde had met twee andere soldaten van zijn detachement te Ter Apel afgespro ken om verschillende goederen te smokkelen in den nacht van 12 op 13 Maart, 's Avonds namen zij de goederen in ontvangst bij een winkelier te Barnflair, waarbij de toezeg ging werd gedaan, dat zij 8 zouden ontvan gen als de onderneming slaagde. Beklaagde droeg de smokkelwaar, zijn ka meraden deden dienst ale voorloopers, allen hadden hun geweren bii zich. Nadat de goe deren over de grens waren gebracht werden de voorloopers op den terugtocht aangeroe pen door schildwachten. Zii riepen terug „kommiezen'' en vervolgden hun weg. On middellijk na de aanroeping vielen twee scho ten. Een der schildwachts stortte doodeliik getroffen neer en overleed toen hij tn het wachthuis was binnengedragen. Beklaagde bekende geschoten te hebben, teneinde te ontkomen. Ter hoogte van het douanekantoor hoorde hii dat de voorloopers werden aangeroepen; hii wierp zich op den grond en loste twee schoten met het beken de nootlottig gevolg. De auditeur-militair mr. W. F. van Meurs eischte bekl.'s veroordeeling tot. 8 jaar ge vangenisstraf met vervallenverklaring van den militairen dienst. Een vet-liefhebber. De politie te Lelden heeft heden gearresteerd en gevankelijk naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht H. B., G. B. en G. L.. die uit een motorschuit van den heer Weyenberg tien vaten regeeringsvet hebben gestolen. Het Hemelvuur. Donderdag is de blik aem geslagen in den kampeerenden troep aan de Harskamp, waardoor zee militairen niet ernstig getroffen werden. Een weeThaan. De heer J. Ziilstra Hzn. te Zwolle, oorspronkelijk als vrijzinnig- demokraat in den gemeenteraad gebracht, latei na zijn bedanken als lid der Burgerkiesvereeni- gting, als zoogenaamde „wilde" tot Taadalld herkozen, is naar „Het Volk" thans meldt tot de S. D. A. P. toegetreden. Een s c h ii n-t1 orenbran'd. te Délft. Donderdagavond sloegen uit de galmgaten vari den beroemden seheeven Oudekerkstoren t" Delft dichte rookwolken, die heinde en ver wa ren te zien. zoodat in weinig tiid de geboete stad op de been was. De brandweer had bijna al het materiaal bijeen gebracht om den strijd met het vuur te aanvaarden. Eenige brand' meesters en politie, die inmiddels met eenigP apparaten naar boven waren geweest konden de opgewonden gemoederen kalmeeren. Ee zeldzaam voorkomend natuurverschijnsel ha allen gefopt. Om een burgemeester. Te Zuid Scharwoude zijn twee lijsten met handteekenin gen verzonden aan de Koningin voor het benoe men van een burgemeester. De heer «T. Kroö is de eandidaat der R.-K.. de heer P. Berkhov van de niet-kerkelijken. Aangehouden. Twee rechercheurs t« Amsterdam hebben een 33-jarigen vreemdelins gearresteerd, wiens aanhouding de Duitsche regeering heeft verzocht, wegens verduistering van 22,000 mark. De „eerlijke"? vinder. Juffrouw G. J. O., van het Haagscheveer te Rotterdam, had haar spaarbankboekje verloren, waarin 5C aan bankpapier lag. Het boekje is haar dooï iemand, die zich niet bekend maakte, thuis be zorgd, doeh de bankbiljetten waren er uit ver dwenen. Heidebr and. Sedert Dinsdag woedt op do hofstede „Westerveld," te Baxneveld, een heidebrand. Hoewel de vlammen nog niet ge- bluscht zijn. is het gevaar voor uitbreiding toch geweken. Door oen paard gedood. Te Leeu wen (Maas en Waal), werd gisteren de 19- jarige zoon van den landbouwer E. door den slag van een paard gedood. Een koedief gesnapt. Een inge zetene van Apeldoorn zag Woensdag, over de veemarkt loopende, een koe staan, welke hom bijzonder bekend voorkwam. Bii nader inzien bleek zii dan ook zijn eigendom te ziin. Het dier was reeds in de derde hand overgegaan. Van den oorspronkeliiken verkooper. zekeren M wist men evenwel zoo'n duidelijk signale ment op te geven, dat. niettegenstaande de man zich reeds van zijn snor had laten ontdoen, de politie hom aan het station dadelijk wist aan te houden. Hii viel spoedig door de mand en bekende de koe uit een weide aan den Zutphen- schen Straatweg te hebben ontvreemd. Het geld was nog in zijn bezit en werd aan den recht- matigen eigenaar weder ter hand gesteld („Hbl.") Een geschenk van de Koningin- Moeder. Om van Hare levendige belang- stelling in den raadhuisbouw van Rotterdam blijk te geven, heeft H. M. Koningin-Moeder aan die gemeente, ter plaatsing in het nieuwe raadhuis, de beeltenis van wijlen Z. M. Koning Willem III aangeboden. Zii vereenigt zich gaarne met de gedacte om het schilderij te plaatsen in de vergaderzaal van burgemeester en wethouders. Verdronken. Zaterdagavond is te Am sterdam bii het zwemmen aan de Javakade de 22-iarige Ph. B. verdronken.. "t'V To Buggenum is de korporaal J. van n®" detachement aldaar bii het baden in de Maas verdronken. Zaterdag is het 5-jarig dochtertje van den heer L. te Waddinxveen in de Gouwe geraakt en verdronken. Boschbrand. In oostelijk Limburg, niet ver van Arcen, nabij de Duitsche grens, woedde een hevige boschbrand, waardoor verscheiden hectaren mooi dennenhout een prooi der vlam men werden. Het Hemelvuur. Tiideus een kort on weer waren Zaterdag eenige militairen van het garinzoen Assen op de Baggelhuizen aan het oefenen. Door een bliksemstraal sloegen 22 mi litairen tegen den grond: een hunner was door den bliksem getroffen en onmiddellijk dood. Men meldt uit Giesbeek aan den IJsel: Het huis van L. is door den bliksem getroffen en geheel in de asch gelegd. Tijdens een hevig onweer, dat Zaterdag zich boven de gemeente Bezoiien (N.-Br.) ont lastte werd-de bakker H. B. door het hemelvuur getroffen. Verscheidene koeien werden voorts door <1 n bliksem geraakt en gedood. De moord te Wolfheze. Nader werd aan d© „N. R. Ct." gemeld, dat twee soldaten, genaamd V au Hunen en Lucassen, een ontmoe ting met den moordenaar-vluchteling hebben gehad op den Amsterdamschen weg. De man heeft beide soldaten gewond door revolver schoten. Gistermiddag ie de politie den moordenaar dicht op de hielen geweest. Bij den huize Lich- tenbeek. onder Arnhem, toen ze dicht genoeg was genaderd, trok hij weer ziin revolver losten eenige schoten, zonder ditmaal iemand te raken. Ook de politie schoot, evenmin met suc ces. en de man wist nogmaals in het dichte bosch te ontsnappen. Inmiddels werd de ver volging steeds breeder opgezet: uit Ede naderde in een breeden boog een groot aantal militairen in de richting Arnhem, terwijl uit Arnhem in de richting Ede werd gepatrouilleerd. Een tal rijke politiemacht uit Ede. Renkum en Arnhem zocht met de militairen ieder boschje af. Toch sehiint de man door het cordon, waarbinnen hii was opgesloten, heengeslipt te ziin. wat zeker voor een groot deel te wijten is aan het^onjuiste signalement. Immers, de man was niet in jager- kostuum. maar gekleed in blauw colbert-pak. Omstreeks 7% uur gisteravond kwam de loge menthouder Hedneman, die een volkslo gem entje in de Oeverstraat heeft, den commissaris van politie meededen, dat. in ziin inrichting een vreemdding was, die met groote bdangstelnng in de „Nieuwe Arab. Courant" de berichten, over deze zaak las, waarin ook stond, dat hu van middag was aangehouden. De man was zeer onrustig en in het bedt van een geladen revolver. De logementhouder vermoedde, dat dit de gezochte persoon was. DadeHik ging de tie naar het logementje. Daar vond ze den be doelden persoon in een hoek zitten. Teen de P°- litae op hem toetrad, trok hü onmiddelliik weer de revolver en loste vier schoten. De inspecteur Lovink werd in het diibeen geraakt, de recher cheurs wisten evenwel den man te overmeeste ren en te boeier. Toen bleek, dat hu ook zich zelf door den linkerarm geschoten had. Na aan het bureau verbonden te ver klaarde de aangehoudene genaamd te ziin E- R„ geboren 21 December 1896 te Arnhem, vMj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2