NIEUWE HURL. CSIIRtr "'buTtenland BERTRAND DU GUESCLIN De nood in België. FEUILLETON I WAT DE PERS ZEGT VERSPREIDE BERICHTEN UIT PLEK EN PLAATE Dinsdag 12 luni Tweede Blad Een correspondent van de „Nieuwe Crt." Ichrijft In den brief over den nood in België, dien ik u voor eenige dagen zond, schreef ik aan het einde, dat, als er geen verbetering in den toestand kwam, wij stilaan een catastrofe tegemoet gingen en verder: „Het eenige wat den toestand nog min of meer dragelijk maakt, is, dat het broodrant soen (335 gram per dag en per hoofd) nog zus en zoo voldoet. Moest dit worden verminderd, dan zou het er erger uitzien." Ik wist niet, toen ik dat schreef, dat Ik al zoo dicht bij de waarheid Was. Want vandaag kreeg ik het onrustwekkende nieuws, dat inderdaad ieder oogenblik de vermin dering van het broodrantsoen op 200 gram te Wachten staat. Er is dus geen voldoende hoeveel heid tarwe meer voorhanden, om het rantsoen op een betrekkelijk voldoende peil te houden en welke gevolgen uit die vermindering zullen voortsprui ten en hoe men ze denkt te verhelpen, staat mij als een raadsel voor den geest, dat niet kan na'aten angstige gewaarwordingen te wekken. \ls men' nagaat, dat, zelfs met 335 gram per er reeds te allen kante honger werd geleden Dezer dagen kwam een man, die vroeger bij mij had gewerkt en dien ik tot nog toe als een fatsoenlijken arbeider had leeren kennen, mij zijn nood klagen en mij om een boterham smeeken; hij had een zieke vrouw thuis, wie hij de noodige zorgen niet kon geven en hij zelf toonde mij zijn schamele plunje. Heden ten dage kan men zelfs met een aalmoes in geld geen hulp meer bieden, omdat er toch nagenoeg niets voor te koopen is; en een enkele boterham kan men wel eens af staan, al doet men er zichzelf dan ook wel te kort mee, maar geregeld kan dat niet gebeuren. Vanmorgen, toen ik naar mijn bezigheden ging, kwam een eveneens fatsoenlijk uitziende vrouw mij op straat achterop, terwijl zij een stuk brood verorberde en mij meedeelde, dat dit het eerste brood was, dat zij sedert ongeveer vieren twintig uur at, buiten het bord soep, dat zij in ten soeplokaal dagelijks ging nuttigen. En wat zoo een bord soep thans aan voedings waarde vertegenwoordigt, laat ik aan uw eigen beoordeeling over, wanneer ik u zeg, dat er noch erwten, noch boonen, noch rijst of rijstmeel meer voorhanden zijn, om aan de soep nog tenminste een eenigszins voedend karakter te geven, zoodat men haar met groenten moet toebereiden, die, ik behoef het u niet te zeggen, betrekkelijk weinig voedingswaarde bezitten. Men vraagt zich af waarom de zoo hoognoo- dige tarwe voor ons land uitblijft. Want naar mij uit betrouwbare bron werd verzekerd, is de laatste boot met graan, bestemd voor de Com mission for relief, den 8sten Mei jl. te Rotterdam aangekomen. Is zoo iets soms aan gebrek aan acheepsruimte te wijten? Of heeft Amerika zelf niet genoeg meer om in voldoende mate naar Europa te zenden? Wilt u weten wat ons hier per hoofd gedu rende de maand Juni officiéél, dus door het Nationaal Comiteit voor Hulp en Voe ding en door het gemeentebestuur zal worden verstrekt? Ziehier dan: 800 gram suiker; 285 gram fruitsiroop400 gram kunsthoning; 440 gram confituur; y2 liter azijn; 250 gram soda; 3 K.G. zout (dit per gezin); 400 gram vleesch; '5 gram koffie; 200 gram Amerikaansche reu- 2H; 100 gram Amerikaansch spek; 50 gram zeep- 621/2 respectievelijk 125 gram boter, in dien'er is, en aardappelen, 300 gram per dag enper memorie, wanneer zij rijp zijn. Daar bij komt dan natuurlijk het brood, dat men eet, omdat men wel moet, maar dat allesbehalve smakelijk is, voorat als men verplicht is het met confituur, die van confituur alleen den naam, maar niet de hoedanigheid heeft, of met siroop of kunsthoning te besmeren. Bij hetgeen ik hierover opgesomd heb zijn er zaken, die dan nagenoeg geen voedingswaarde hebben, al zijn zij ook onontbeerlijk in een huis houding. En het spreekt vanzelf, dat er veel moet worden bijgekocht/indien men zijn maag wil bevredigen. Doch ik behoef slechts te verwijzen naar de prijzen, die ik in mijn vorigen brief heb opgesomd, om u nogmaals aan te toonen, dat slechts een betrekkelijk zeer gering aantal perso nen bij machte zijn, om werkelijk op min of meer voldoende wijze hun honger te stillen; dat daar bij de overgroote meerderheid van de bevolking honger moet lijden, ligt voor de hand. Moest nu nog het broodrantsoen van 335 gram op 200 gram worden gebracht, dan komen wij voor een toestand te staan, die meer dan zorg wekkend kan worden genoemd. In officiëele kringen is men zeer pessimistisch gestemd en vraagt men zich af vanwaar de red ding kan komen. Indien Amerika ons niet meer kan of wil helpen, zooals het tot nog toe deed, dan richten zich in de allereerste plaats de blik ken naar Nederland, dat gedurende dezen oorlog reeds zulke onschatbare diensten aan ons land heeft bewezen en nog bewijst. En de hoop wordt gekoesterd, dringende stappen worden in dien zin reeds aangewend, dat Nederland, dat ons voor enkele weken nog 8000 ton tarwe leende, ons ook thans weer op dezelfde wijze de behulp zame hand zal willen toesteken, wanneer het er toe in staat is, of ons anders weer met bekwamen spoed door geregelde broodzendingen uit den nood zal helpen. (Natuurlijk zal Nederland, als tevoren, al het mogelijke doen tot leniging van Episode uit den Franseh-Engelschcn oorlog in de XlVe eeuw. 9) Ter zake, zelde Oouleuvre ik heib u nog niet gevraagd naar de reden waarom gij den heer van Villers verlaten hebt, in een woord, wat gij den goeden man te ver wijten hebt. ïk vergeef hem nooit, dat hij. mij eene maand in een kerker heeft opgesloten, om dat "k met een anderen schildknaap, zonder WJn toestemming' gevochten heb: erger nog vind ik b et <tii bii mii aldus heeft gestraft, nadat, ik hem en zijn huis, twee jaren trouw gediend had. De oude gek schijnt dus van tucht te houden. Tucht is noodig, antwoordde Robert de Rrécé met geveinsde woede, en ik kan wel begrijpen, dat men iemand om eene laffe daad daad straft, jtnaar het wil mij niet duidelijk den nood in België; overigens is de commissie- Fleskens, tot voorziening der Belgische grens gemeenten, nog steeds in werking^ en heeft Ne derland, samen met Spanje, de leiding van het Relief-w'erk in België overgenomen. Red.) In aansluiting met het bovenstaande wordt het dringender dan ooit, dat de voorgenomen rege ling om aan de hier woonachtige Nederlanders met levensmiddelen ter hulp te komen, nu niet lang meer op haar verwezenlijking laat wachten tevens, dat het minimum van 2y> K.G. per maand en per enkel lid in ieder gezin verhoogd wordt. Dit uitblijven zal wel in verband staan met de nog steeds niet afgeloopen onderhandelingen, welke, over het uitvaren der in Engelsche havens liggende Reliefschepen, tusschen de Engelsche en Duitsche regeering zijn gevoerd. Engeland vroeg voor het uitvaren een „garantie sans réser ve"; Duitschland stelde de Relief-commission voor de schepen van de Mij. Zeeland te charte ren, welke schepen, varende tusschen Vlissingen en Southwold, dan zouden worden ontzien Red. VAN 114 TOT 132. Uit „Het Huisgezin": Het staat ei zoo droog en koud in de officieel© statistiek: hei vedioudingscijfer van de prijzen van 29 verbruiksartikelen is van 114 in 1913 gestegen tot 192 in April 1917. Dat beteekent niets voor vermogende menschen en voor wie oorlogswinst maak ten. Dat is ook te overkomen voor wie door gunstige omstandigheden hun loonen of in komsten in dezelfde of nagenoeg deze]fel© verhouding zagen stijgen. Maar hoe grijnst dat cijfer tegen hen, die al blij mogen zijn met een duurtetoeslag van ettelijke proeenten of met hetzelfde inkomen van vóór den oorlog moeten trach ten rond te komen. Niet de allerarmste alleen zijn de dupe' van de schrikbarende duurte» niet een tal rijke klasse van werklieden, maar ook, en misschien het meest, een breede groep uit den middenstand, onderwijzers, ambtena ren en wie met hen gelijk zijn te stellen, die zekeren, zij het bescheiden, stand heb ben op te houden, voor de opvoeding hun ner kinderen tot betrekkelijk aanzienlijke uitgaven verplicht zijn en, bij bezuiniging op de voeding tot het uiterste en daar beneden hun tekort niet te veel naar buiten mogen laten blijken. Voor deze categorie van burgers is de strijd om het bestaan thans het zwaarst. De overheid heeft, ook al moge zuinig heid verplicht zijn, dit wel in het oog te houden, in het belang mede van den dienst. Want een behoorlijke, opgewekte vervul ling van hun taak, vaak gewichtig werk, is op den duur redelijkerwijs niet te ver wachten van personen, die onder stoffelijke zorgen dag-olijke als het ware gebulkt gaan, Voor particulier© werkgevers geldt het zelfde: willen zij van een deugdelijke dienstprestatie verzekerd blijven, dan heb ben zij naar vermogen tegemoet te komen in de geldelijke zorgen van hun personeel. Als een gulen op het oogenblik maar zes tig cent waard is, dan kunnen de ontbre kende veertig cent niet door bezuiniging alléén worden gevonden, maar dient het tekort op andere wijze te worden aange vuld. Waarbij de overweging moge gelden, dat het voor do overheid zoowel als voor die particuliere werkgevers veel waard is, met de geschiktheid tot arbeiden ook den goe den geest onder het personeel op peil te houden. TEGENSPRAAK. (Officieel.) In oen door het Koninkiiiik Ser vische geaantscÉtap aan de Nederlandecke pers toegezonden communiqué word't het volgende medegedeeld omtrent die behandeling van Ser vische krijgsgevangenen dn Duiteahland: „In Duitaohiand, om moer bliik van bescha ving te geven, slaat men ze niot: maar zij wor den voor dien ploeg ingespannen, in plaats van paarden of ossen. I£n indien een gevangene liet ongeluk heeft om ziek te worden, dan wordt hem zijn broodrantsoen geweigerd, omdat hü niet meer werkt." Van bevoegde Duitsche ziide wordt thans ech ter met. de meeste beslistheid verklaard, dat d©z© beschuldiging volkomen in strijd met de feiten, en absoluut uit de lucht gegrepen is. DE TOESTAND DER RUSSISCHE INDUSTRIE. Volgens een particulier telegram uit Stock holm aan de „ETf. Ztg." heeft in de laatste dagen ongeveer 20 procent dor fabrieken .'.un bedrijf stop gezet, aangezien de fabrikanten verklaarden zich niet in staat te zien, de loonen nog verder te verhoogen, waar de arbeidspres tatie minder wordt. Ook de eerst kort geleden mm^3I—mam»a— worden hoe men iemand kan inkerkeren, d:e moedig' den degen trekt, wanneer men hem beleedigd heeft. Dat begrijp ik ook niet, dappere kerel; en ik verzeker u, dat gij bij ons zoo iets kunt doen juist zooals gijwilt, zonder dat ik er mij om bekommeren zal. Daar i3 niets zoo goed dan een kranigen tweestrijd om in vre destijd de orde te bewaren. Terwijl hoofdman en soldaten zich gelijk tijdig met de hoop op een rijken buit koes terden, was Guy de Fontenelle, d e zijn rol van schijndoode tot aan het vertrek der ban dieten zoo goed gespeeld had, opgestaan en in haast zijn zending gaan vervullen. Zijn verlangen om haar, die hij zoo op recht beminde, aan de gruwelen, die met de .yerwoesting van het slot gepaard zou den gaan, te onttrekken, bezielden hem met onverschrokken ijver. Zijn hart klapte ge- wweldg; zijn bloed, dat kooritsachtig door zijn aderen joeg, steeg hem naar het hoofd, en geheel zijn lichaam rilde van koortsachtige gejaagdheid. Nauwelijks had hij een kwartier geloopen, of hij hoorde duidelijk den hoefslag' van een g&loppeerendi paard. Was het een ruiter die te St. Petersburg opgerichte Amerikaansche werf, waar dtuikboofen zouden worden gebouwd, is gesloten. Naar „Rjeteoh" mededeelt, bracht de voorzitter van den ministerraad rapport uit omtrent eten toestand der Russische nijverheid, waarin het heette, dat deze piet eene volslagen desorganisatie bedreigd wordt. Het blad geeft, een zeer welsprekend Voorbeeld van de over dreven looneischen. die aan de werkgevers wor den gesteld. Het personeel van 18 ondernemin gen op het, gebied der metaalnifverheid. in bet district Doner, wier' gezamenlijk kapitaal 195 miillioen Toebei bedraagt en wier bruto ont vangsten en dividenden zich op reap. 75 en 18 millioen stelden, eisebte eene loonsverhooging, diie op eene jaarlijksclie vermeerdering dér uit gaven van 240 miillioen kwam te staan. In een particulier telegram uit Londen van 4 Juni aan het Deen ach© blad „Politiken" wordt medegedeeld, dat de Minister van Handel Iva novo! ow (diio sind&dien zijne portefeuille weer heeft neergelegd) op het congres voor de oor- logs-nij verheid te Moskou verklaarde, dat de ©ogenblikkelijke toestand van dien aard is, dat Rusland eene catastrophe toegeonoet gaat. Ook de toestand aan het front heeft een dreigend aanzien. Do correspondenten der Engelsche bladen, spreken als hunne meening uit. dat de arbei ders on lusten uit klassenhaat voortspruiten.. Tijdens het vorige regime hebben do kapitalis ten zeer veel aan den oorlog verdiend, en de arbeiders wenschen thans te voorkomen, dat dit ook in de toekomst liet geval zal bliiven. In Moe kou en St. Petersburg dreigt eene algemeene werkstaking. De buitengewone omstandigheden hebben eene stijging der levensmiddel prijzen zeer in de hand gewerkt, terwiil ook tal van gebruiksartikelen peperduur zijn. Zoo betaalt men b.v. voor een paar schoenen 4 pond ster ling, Vooral in de groot© steden heeft men met broodgebrek te kampen. Te St. Petersburg wor den de bakkerswinkels letterlijk belegerd: niet zelden wachten de menschen den ganschen nacht voor de winkels, ten einde 's ochtends maar wat brood te kunnen bekomen. HET DUITSCHE MILITAIRISME. In.Ml.officdeele verslag van do Duitsche Riiks- dagzitting van 17 Mei kan men een belang,rijt redevoering vinden van den sccialistischen af gevaardigde Stuiecklen over de behandeling van Duitsche soldaten en over de Pruisische leer omtrent de Parlementaire onschendbaarheid. Hieronder volgt een citaat, uit diit verslag over genomen, zooals afgevaardigde Stuecklen het uitsprak „Ik heb een brief ontvangen van een soldaat, behoorende tot een Saksisch regiment. D©z© brief bevatte bijzonderheden over de behande ling. aan soldaten van zijn regiment aange daan. Ik heb van deae feiten kennis gegeven aa n den Sak sisch en. minister van oorlog, die een enquete bevolen heeft. De kolonel van 't regiment in kwestie, verontwaardigd dat men durfde tusschenibeide komen in de oefening van zjjn macht over leven en dood zijner solda ten, liet den man opsporen, die den brief had geschreven, en verwees hem naar een krijgs raad. Deze krijgsraad deed mii als getuige op roepen, miaar, wel te verstaan, ik weigerde om eenige inlichtingen te geven omtrent den brief, die aan mii was gericht in miin kwaliteit van Rijksdag-lid. De officier die den krijgsraad pre sideerde. verklaarde dat Mi het vecht had om den brief in beslag te nemen en een detache ment soldaten naar mün huis te zenden om bezit te nomen van het dooumea* ITii verklaar de bovendien dat hü het rechr had om zün man nen den Rijksdag t© doen binnendringen en mijn popieren in bezit te nemen en te onder zoeken. die er mochten worden gevonden. Al© die officieren van het, leger zich zulke rechten toekennen is het gemakkelijk te be grijpen hoe zij de mannen dien onder hun or ders geplaatst rijn. kunnen behandelen. In dit particuliere geval is de soldaat, die mii geschre ven had. veroordeeld tot 8 dagen gevangenis straf en toen zijn straf was ondergaan, ia hij.' en ilk helb dit uit steilig© bron, bii wiizè van disoiplinairen maatregel naar do gevaarlijkste punten van de vuurlinie gestuurd. Het is een absoluut feit: iedere kilachit dioor een soldaat tegen zijn superieuren geformuleerd, wordt be schouwd ais een inbreuk op de discipline. Laat u mii nog heti geval mededoelen van een anderen soldaat. PriodTiich geheet-en. Friodirich had zn'ch beklaagd over een luite nant van zijn bataillon en het resultaat, van zijn reclame was diat men hem in een gekken huis liet' opsluiten. Onderworpen aan het on derzoek der gencesheeren werd liii gezond van geest bevonden en de medische autoriteiten zonden hom naar hot leger terug. Maar ziin chefs zonden hem wederom naar een ander gek kenhuis. Ik heb deze^ schandalige ziaak ter ken nis van den minister van oorlog gebracht, maar geen enkel gevolgjs gegeven aan miin klacht, en Friedirich blijft' steeds opgesloten in een gekkenhuis, ofschoon tien specialisten in zielsziekten hebben bevestigd dat hii bii zijn volle verstanfi 'is. HET RUSSISCHE FAUNA SUS-LEGER. De Maden te Moskou berichten, naar het „Hamburger EremdenMatt" verneemt, over anarchistische toestanden in den Kaukasius. Volgens do .Hoeskojo Slowo", is het grootste deel der Kaukaaisch© garnizoenen en de re serve-afdool in gen in de Haukaslsche steden wit, elkaar gegaan en zyn hot meerendcel van deze soldaten naar hun woonsteden teruggekeerd Officieren, die bnn_dit_t,raclitten te belelter_ hem vervolgde? deze verontrustende ge dacht© deed hem den grooten weg verlaten; hij sprong in het woud en luisterde aundaoh- ig'. Het geluid kwam werkbaar nader, en wei dra hoorde hij het snuien an een man, die langen tijd snel gereden heeft. Bij de kromming van den weg werd de ruiter zichtbaar, en nu meende de page, in 't twijfelachtige licht der maan, den toog van een priester te onderscheiden. Toen de ruiter naderbij gekomen was, bleek het, dat hij zich niet vergist had'. -— Hola, Eerwaarde vader, riep hij, terwijl hij hem |den weg versperde. De geestelijke hield zijn piaard in, bedrem meld door deze onverwacht© verschijning; toch antwoordde hij met eene stem, waaruit veel zelfvertrouwen sprak Wat wilt gij, jonge man? waarom be vindt gij u op dit uur in het woud. Ik wil u beleefd vrqgfön, mU achter op uw paard te nemen en mij naar het kasteel van den heer van Villers te rijden. Maar wie zijt gij dan, beste vriend? antwoordde de priester, getroffen door die zachte stem van den odelknaa|). Ik heb eene nieuwstijding bij me, die werden afgemaakt. Uit de cholera-barakken ontsnapten de in observatie gehouden soldaten en gingen uit die ©beden naar het land. Te Bakoe werden 8 doctors vermoord, die weiger den de zieken uat het hospitaal te ontslaan. Te Fiflis werden banken en hotels door gedeser teerde soldaten bezet en geplunderd. Andere troepen soldaten Melden treinen aan. Heten ze niet naar het front door en gebruiken ze nu voor hun eigfen doeleinden. Te Afexandropol hielden deserteer end e sol daten een munitietrein aan op die open spoor baan. Zij losten granaten, vuurmonden en af fuiten. wierpen ze op het open veld en ringen met den trein naar Tiiflis. Toen zij: hier wer den aangehouden, bedreigden rii de militie, die hun ten slotte geen tegenstand bood. Ook van het Kaukasische front komen dagelijks scharen deserteurs aan. Een groot© af doding Tsjerkes- sisch© kozakken haalde het personeel van een hospitaaltrein, die gewonden van het front moest halen, tot desertie over. Zij stapten in den trein en verlieten het front. Ofsohoon de arbeiders- en soldatenraden vaak een smee ken <1 beroep doen op die muitende soldaten, heb ben deze oproepen niets uitgehaald. De anarchie onder de militairen heeft na tuurlijk ook sterken terugslag op de burgerii. Te Tiflig riin de meeste winkels gesloten. Winkels met levensmiddelen en schoenen wor den bestormd en uitgeplunderd. De stadhouder van den Kaukasus heeft de regeorine rijn ont slag verzocht. Een nota van den Russisch en perbevelhebber deelt mede. dat reeds 80 pet- van alile manschappen boven de 43 jaar van het front mot verlof naar hun haardstel teruggezonden. De overige 20 pet. zullen bin nenkort eveneens verlof kriilgen. De uit het troepen verband gebrachte man schappen blijven onder militaire controle en zullen worden gebruikt bii den arbeid van land bouw en nijverheid. Aam het K aukawusfron ziin alle manschappen boven de 45 jaar reeds weggezonden. De „Novoje S'bienja" schrijft, dat de arbeiders- en soldaten ra ad de regeering het verzoek heeft gedaan, de leeftijdsgrens voor den dienst aam het front belangrijk te ver lagen. De regeenimg heeft de vervulling van dit, verlangen toegezegd. Zoodra de reorgani satie van het leger wordit doorgevoerd, zullen de desbetreffend© maatregelen worden giet,rot - fen. Aldus volgens het „Hamburger Fremdien- blatt" de berichten in Russische bladen. A'l» ze onverkort en niet tendentieus riin weergege ven, ziet het er met het Russische Ka.ukasus- leger al zeer hopeloos uit. DE OORLOGSDOELEINDEN DER VER. STATEN. President Wilson zond de volgende boodschap aan de Russische regeer in,g: „In verband met het aanstaande bezoek der Amerikaansohe delegatie aan Rusland, om uiting to geven aan de vriendschappelijke ge voelens van het Amerikaansohe volk. de meest doeltreffende middelen voor de samenwerking tusschen beide volken te bespreken, om den sitrijd voor de vrijheid dier volkeren tot een zegevierend einde te brengen, komt het mii geweneekt voor, wederom in het liidht van dit nieuwe bondgenootschap te verklaren, welke beweegredenen de Vereenigde Staten hebben geleid, toen het aan den oorlog ging deelnemen. De oorlogsdoeleinden der Vereenigde Staten zijn de laatste weken minder duidelijk gewor den door onjuiste voorstellingen. De zaak, waar het om gaat. is echter van te groot gewicht en van te groote beteckenis voor de gansohe m.nsohheid. om te gedoogen. dat eenig misver stand, hoe gering ook, onopgehelderd worde gelaten. Op het ogenblik is een keerpunt gekomen ie den oorlog ten nadeele van Duitschland an in hun wanhopig verlangen om d© onvermijdelijke nederlaag te ontgaan, bezigen degenen, die in Duitschland de macht in handen hebben, elk middel en maken rii zelfs gebruik van den in vloed van groepen en partijen onder hun eigen onderdanen, tegenover wie zij nooit oprecht hebben gehandeld of verdraagzaamheid hebben betoond, om aan beide ziiden van den Ooeaau een propaganda te voeren, waardoor rii hun invloed in het eigen land behouden en hun macht in hot buitenland ten nadeele van de zelfde lieden, van wier diensten rii gebruik maken. De positie van Amerika in dezen oorlog is zóó duidelijk uiteengezet, dat niemand veront schuldigd kan worden, die daarvan een ver keerd begrip heeft Het zoekt geen materieel profijt of uitbreiding van eenigen aard. Het strijd voor geen voordeel, geen eigen zelf zuchtig doel, maar voor de bevrijding van alle volkoren van de aanvalszucht van een auto cratische macht. Do heersclïende klassen in Duitechland zijn in den laatsten tijd begonnen eenzelfde vrij zinnige en reoktvaardig© opvatting van hun doel te verkondigen, maar alleen ter bewaring van de macht, welke rii zich in Duitschland verwerven hebben, van de zelfzuchtige voor deden, welke zü ten onrechte voor zich ver kregen hebben en van hun persoonlijke heersohzuchtige plannen, van Berlijn tot Bag dad en nog verder. Regeering na regeering is door hun invloed, zander openlijke verovering van grondgebied, verstrikt In 'n net van intrigues, dat tegen niets minder gericht was dan tegen den vrede en de vrijheid der wereld. De mazen van dat net, moe ten uiteen warden gescheurd, maat dat is niet mogejük^tenriMietjrwds^J>egan«^J?wmK^£jy^ van zeer veel belang is voor de zekerheid, en misschien voor het leven van de bewo ners van het kasteel, En gij zweert me bij het heil uwer onsterfelijke ziel, dat gij alleen zijt,? her nam de ander, die aan eenige aarzeling ton prooi scheen. Ik ben u te veel eerbied verschuldigd om u t© bedriegen; ik ben geheel alleen, verlaten als de H. Job. Deze verzekering, bekrachtigd door eene aanhaling uit de H. Schrift, scheen den eer- biedwaardigen man gerust te stellen. Dan stijg achter mij te paard, en moge de goede God ons bijstaan, want ik ben de slotkapelaan van den heer van Villers, en als man en als Ohristen moet Ik uwe zonding met al mijne krachten bespoedigen. Zijt gij de slotkapelaan God zij geloofd, riep Guy de Fontenelle uit, ter wijl hij op het paard sprong, zoo gemak kelijk als een vogel 'MU gedaan hebben... En nu, moge uw paard den verloren tijd in halen; wij hebben ons reeds te lang opge houden. Alsof het paard het glewioht van de zen ding van den page begreep, het schoot voor* worde gedaan. Et moeten voldoende maatregels len genomen worden om te voorkomen, dat het net opnieuw geweefd en hersteld wordt. Natuurlijk trachten de keiizeirliik Duitsche geering en zij, van wie zü tot hun eigen naf= deel gebruik maakt, beloften te verkrijgen, lal d'e oorlog zal eindigen met herstel van den status quo ante. Het was de status quo antet waaruit) deze onrechtvaardige oorlog voort kwam, om dig macht der keizerlijke Duitschö reaeering binnen het rijk en haar overhror- sching en invloed daarbuiten te vergrooten. De status quo ante moet zoodanig verandrrdi worden, dat zulk een afschuwelijke oorlog voor goed in de toekomst vermeden wordt, Wy strijden voor de vrijheid, voor het zelf Ik». stuur en voor de onbelemmerde ontwikkeling van alle volkeren, en alle ondcrdeelen van da regeling, die een eindie aan dezen oorlog zaï maken, moeten in dien geest warde- overwo gen en uitgevoerd. Het onrecht moet allereerst hersteld worden en dan moeten er genoegzame waarborgen worden geschapen om te voorkomen, dat het opnieuw begaan wordifc. Wü moeten geen mid delen tot herstel overwegen alleen, omdat rii ons aangenaam in de ooren klonken. Practische kwesties kunnen slechts door practische middelen worden opgelost. Phrasen' zullen tot geen resultaat leiden. Afdoend herstel, elk herstel, dat noodig ia( aal en moet verkregen worden: maar het moet geleid worden door ©en beginsel en dat beg.'l- eed is eenvoudig. Geen volk moet onder ©en som ereiniteit ge dwongen woTdlen, waardoor het niet wenscht te leven. Geen grondgebied moet in andere handen overgaan, behalve met het doel. dengenen, die er op leven, een billijke bestaansbasis en vrij heid te verzekeren. Er moet niet op schadeloosstellingen worden aangedrongen, behalve op die. wélke een beta ling vormen voor het gedane kwaad. Geen machtsherstel moet plaats vinden, be halve datgene, dat er toe zal bijdragen dcc vrede der wereld en de toekomstig© welvaart en het geluk haa-er volker gnte verzekeren. En dian moeten de vrij# volkeren der wereld zich aaneensluiten in een of ander bondgenoot schap voor een of andere practische samen werking, die hun krachten zal vereenigen, om vrede en gerechtigheid te waarborgen in het onderling optreden der naties. De broederschap der menschheid moet niet langer een schooue, maar ledige phrase riin. Zii moot tot een leven de werkelijkheid worden. De natieg moeten int een gemeenschappelijk leven komen en een actief bondgenootschap stichten, om d'it leven te beschermen tegen aanvallen van een autecra- tische macht. Voor deze dlingen kun en wij goed en bloed offeren, want dit ziin dingen, die wii altiid hebben nagestreefd en tenzii wii nu goed en bloed veil hebben en slagen, zullen wii nooit M staat riin ons aaneen te scharen of ooit- weet onze overwinnende kracht te toonen in de groote zaak der menscheliike vrijheid. De dag is gekomen om te overwinnen of het onderspit te delven. Indien de autocratische machten one kunnen verdieelen, zullen zii ons de baai worden. Indien wij aaneengesloten bliiven, zul len wij zeker de overwinning behalen, de oven winning, welke de vriiheid zal brengen. Wii kunnen dian edelmoedig ziin. maar wij mogen dan óf nu niet zwak ziin óf eenigen waarborg van gerechtigheid of veiligheid veronachtza men. ALMELO. Om mogelijke ondervoeding van kinderen in de eerste levensjaren te voor komen, stellen B. en W. den raad voor, voor elk gezin voor de kinderen tot 5 jaar melk verkrijgbaar te doen stellen 3 cent bened n den vastgestelden prijs, tot een maximum hoeveelheid van 1 liter per dag en per kind. De maatregel zal voor de gèmeente een uit gaaf van f 350 per week vorderen. ARNHEM. B. en W. hebben een voorst. 1, houdende een ontwerp-verordening tot invoe ring van een progressieve belastingheffing bij den gemeenteraad ingediend. Daarin stellen B. en W. voor, inkomens tot f 600 (thans f 500) geheel onbelastbaar te stellen, en den kinder-aftrek vast te stellen als volgt.: voor I kind f 25, voor 2 kinderen f 50, voor 3 kinderen f 75, voor 4, f 100, voor 5, f 125 en voor 6 of meer f 150. Nieuw is de b pa- paling, dat bij. het ophouden van een bron van inkomen in den loop van het jaar kwijt schelding' van de nog te betalen belasting kan worden verleend. Hl hun toelichting zeggen B. en W. o m., dat het wel "vast staat, dat de belasting- schroef zal moeten worden aangedraaid en belastingbronnon aangeboord zullen moeten worden, waarvan men tot nu toe geen gebruik wenschte te maken, maar zelfs dan zal de opbrengst der plaatselijke directe belasting naar het inkomen nog aanmerkelijk moeten stijgen en wel tot een bedrag dat over de laagst en lage aangeslagenen niet mee. te dragen is. Om aan dit bezrwaar te ontkomen, kunnen B. en W. geen andere oplossing v'n- den dan eensdeels door progressie de lagere klassen te ontlasten,anderdeels door het be ginsel der verteringsbelasting meer op iea voorgrond te brengen. Het ligt dan ook in hun voornemen, nog' vóór 1918 een voorstel zonder dat .de niéuwe last het scheen te hin deren. De priester had den page gaarne" over de gevaren, die het kasteel van Villers beireig- den, ondervraagd, maar behalve dat do galop van het paard zijn stem onverstaanbaar maak te, zeide de page aanhoudend: Wanneer wij in 't kasteel zijn vader, zult gij alles vernemen; nu mogen we geen seconde verliezen, God zou er ous voor straf fen. De priester hield zich alsof hij aan alles geloofde; maar zijn reisgezel merkte op, dat hij vaak zijn hand onder den toog bracht als om zich te verzekeren, dat eenige za ken, die hij er verborgen hield, nog altijd op hunne plaats waren. Hij meende zelfs te gevoelen, wanneer de bewegingen van het paard hen dichter bijeenbrachten, dat de geestelijke uit voorzorg, die toenmaals wel noodig was, zich met een harnas om kleed had. De jonge page glimlachte over deze voorzichtigheid. (Wordt vervoltrd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 5