DE DAG ^buitenland WITTE SCHOENTJES BERTRANDDU GUESCLIN P. W. TWEEHUIJSEN, ~Hetleest van het H. Hart, FEUILLETON WATD EPERSZEGT wereldbrand ^■,£BP,a ,4 JU». 1017 JASR3AHQ Ho. 936, Het Ned. Corr.-bur. meldt, dat Jhr. Mr 5. 0. De Jonge, een burger, Ivstemd is voor de benoeming tot Minister van Oorlog. Een groot aantal Duitsche vliegtuigen heeft ®en aanval gedaan op de Oity en de Oostelijke dijken van Londen. Er zijn vele dooden en 'gewonden. Een bom viel op een school en doodde en Verwonde er meer dan 50 kinderen. Op de verschillende fronten blijft do stilte" aanhouden. De berichten uit Rusland zijn uitermate üegenstrijdig. Onder pressie van de Entente is Koning Constantijn va.n Griekenland afgetreden. Z.M. heeft het land reeds verlaten in gezelschap Van den Kroonprins. Zijn tweede zoon, prins Alexander, neemt do regeer ingsmacht over. Eransche troepen zijn noordelijk Griekenland binnengerukt ,,ter handhaving van de orde. Morgen, Vrijdag 15 Juni, zal door de geheele Katholieke wereld het feest worden gevierd van het H. Hart van Jezus. In het barnen van deze angstige tijden is er geen godsvrucht zóó troostend als die tot het Goddelijk Hart. Jezus' H. Hart toch klopt van de meest onbaat zuchtige liefde voor de geheele menschheid. Toen Jezus Zijn leven had gegeven voor ons aller heil, toen Hij het grootste offer had ge bracht op de meest onbaatzuchtige wijze, in de Wereldgeschiedenis vermeld, op een wijze als slechts' een God bij machte was te doen, heeft Hij ook nog den laatsten druppel van Zijn hartebloed willen storten. Longinus' lans reet dat Hart open, dat meer dan 30 jaren lang uit liefde lot de menschheid had geklopt, dat hart zoo vol van heerlijke opwel lingen, dat Hart, welks oneindige goedheid zich uitsprak, bij het begin van Jezus' openbaar leven, in de wonderzoete, aandoenlijke schoonheid der Beugrede, die de eerste, verrukkelijke openbaring Was van de vernieuwing der tijden en opwellend Uit een Hart vol liefde, in haar onbereikbaren, verheven eenvoud al de heerlijkheden der wereld- - Utteratuur oneindig ver achter zich laat. °e doorsteking van Jezus' H. Hart was de aatste beleediging, den Goddelijken Zaligmaker aangedaan. Er schuilt diepe mystieke beteekenis in het feit, dat de groote opbloei der devotie tot het H. Hart, blijkens de bijzondere openbaringen, ook voor het einde der tijden is bewaard gebleven. 1 In deze dagen, nu volk tegen volk is opgestaan on het geweld van oorlogen en geruchten van oorlog de aarde overstelpt, kan slechts door de oneindige liefde van Jezus' Hart de menschheid worden gered uit de zee van jammer, waarin zij dreigt weg te zinken. Z. H. de Paus heeft dan ook op den feestdag van morgen aan de Katholieken der geheele Wereld gebeden verzocht tot het H. Hart van Jezus voor het herstel van den wereldvrede. Smeeken wij dan het H. Hart een nieuw Wonder af van zijne liefde. Jezus' H. Hart frhn niet ongevoelig blijven voor de smeekbede van miliioenen, Hij z a 1 het wonder verrichten en wel zóó, dat ieder, die nog van goeden wil is, Zijn liefde-heerschappij over de wereld zal moeten erkennen. Maar wij, wij moeten bidden, bidden!... p- f f De crisis aan Oorlog opgelost. Voor het eerst krijgen we een burger-minister van oorlog, een ambtenaar. Deze oplossing van de crisis zal menigeen onverwacht zijn gekomen. Wel was er méér dan eens op een burger minister aangedrongen, maar deze benoeming beantwoordt niet aan dien van meerdere zijden uitgesproken wensch. Wèl een burger had men gewild, maar géén ambtenaar. Sterk geeft de benoeming, die nu gaat komen, den indruk, dat de nieuwe minister een figu rant is en het opperbevel ook aan het Minis terie de leiding in handen zal krijgen. f f Spwnnage-wee. Te allen tijde is het spionnenwerk beoefend hij de conflicten tusschen mogendheden en ook wel in vollen vredestijd. Goeddeels waren het ook steeds minder waardige lieden met duister verleden, die er zioh toe leenden. Geld en de vrouw speel den in hun lage berekeningen doorgaan® de hoofdrol. Zóó is het nu nog. Niet van de zijde van é'n der oorlogvoeren de partijen doch van alle. Lieden die in Brusel en elders verdachte inrichtingen hebben gehouden en zelf met slechte vrouwen leven, zijn de avan den spionnagedienst. Zij weten echter ook andere personen ïm hun netten te verstikken, en menigeen Is in ellende geraakt door zioh ter wille van de verlokking van het geld tot diensten aan de agenten van spionneerende mogendheden te laten overhalen. Welk een diep moreel verval in die krin gen heerscht, kwam nu weer aan het Mch-t bij het prooes tegen Haagsche postambtena ren, betrokken in een spionnage-gesehiede- nis ten bate van Engeland. Een dezer ellendelingen, zelf verloofd» is zeever gegaan, dat hij een onwetend 19-jarig meisje eerst door een liefdesverklaring en toen door dreigementen tota.nl in zijne macht kreeg. Het kind is nu zenuwziek en misschien voor haar leven ongelukkig. De verleider zelf zal een flinke gevangenis straf niet ontkomen. Dat zijn slechts eemige afschuwwekkende voorbeelden van de gevolgen, waartoe een ingaan op voorstellen van buitenlandsohe agenten kan leiden. Er zouden er meer zijn aan te balen en van nog erger aard. Zij dit treurige feit een ieder tot waar schuwing. De spionnage-dienst is vooral in. zijn middelen het verachtelijksfce werk der elkaar bestrijdende mogendheden. Wie er zich. zij het slechts van verre, mee inlaat, snelt zijn ongeluk tegemoet f f Koning Constantijn. Het werk der Entente in Griekenland nadert dan zijne voltooiing: Koning Oonstantijn heeft onder hare pressie, afstand gedaan van den ,troou. Wij willen niet ontkennen, dat de hou ding van den Grieksohen Koning tegenover het verbonden Servië verre van édel was en bedenkelijk veel gelijkenis had met verdrag breuk. Zooals men weet, had hij een bondgjenooi- sehap met Servië gesloten, waarin bepaald stond, dat Griekenland Servië zou helden wan neer het door Bulgarije werd aangevallen. Nu weigerde Koning Oonstantijn die hulp, omdat Servië weliswaar door Bulgarije werd aangevallen, maar bovendien ook door Oosten rijk en Duitschland. Deze weigering, die misschien geschiedde onder den invloed zijner echtgenoot», de zus ter van den Duitschen Keizer, was een on edele daad, welke de vernietiging van Servië tengevolge1 had, terwijl anders het Servische leger naar Griekenland had kunnen terugtrek ken en die steun der groote mogendheden over zee gemakkelijk te verleenen ware geweést. Uit deze daad is de vijandschap met de Entente voortgekomen, die formeele rechten had pm ttusschenbeide te treden, daar En geland, Rusland en Frankrijk krachtens de Grieksohe Constitutie toezicht mochten hou den op de naleving der Grondwet. Daar nu de Grondwet ook de verdragen regelt, greep de Entente in. Toch maakt de wijze, waarop, de Entente dit overigens twijfelachtige recht heeft uit geoefend een zéér onsympathleken indruk. Een ultimatum aan den koning van den be ginne af ware een mannendaad geweest, waar- Episode uit den Fransch-Engelséhen oorlog In de XTVe eeuw. 10) I En nu vlug wat, hernam hij, want de hoofdzaak 'is, dat wjj ons niet laten voor zijn... Laten Wij bns verdeel en en tegelijkertijd op allés acht geven. Op. het eerste teeken moe- Jen wij tins in stilte verzamelen, om te zamen het door Ue bandieten bedreigde gedeelte te ^rdedigen. Men haastte zich dit bevel uit te voeren ua eenige minuten trad de bende, door Robert de Bréoó geleid, uit het bosch, dat **ngs de rivier lag, te voorschijn. Daar zijn ze, zeide de vermeende kape- jjuo, op kalmen toon; hij scheen zeer be ëdig te zijn bij zulke ontmoetingen, tJa, zij zijn het, voegde er Guy de Fon- Juelle bij; ziet de schildknaap, die mij naar ^nd. gaat voorop. Zij maken halt, ziet;.uitstekend, hij wijst 'hien de slechtste plaats om over te ste ken, bemerkte de kapitein. De slimme jonk heer wil zeker eerst een gedeelte doén ver drinken. Wij moeten ons stilhouden, en hem zijn plan ten uitvoer laten brengen. Wij heb ben nog al den tijd om op hen ids te stormen, die (flfen eersten keer aan den dood ontko men. De bandieten hadden zioh op bevel van hunnen aanvoerder, op twee rijen gerang schikt, in deze orde volgden ze Couleuvre, die van zijn kant Robert de Brécé geen voet breed van zich af liet gaan. De jonge schild knaap, liep vast besloten In de rivier, welke fiern nauwelijks tot aan flet middel reikte. De bandieten, die hem bepaald hun geheele vertrouwen geschonken hadden, schenen er zich over te verwonderen, zulk een goeden overtocht te vinden. Daar echter licht en duisternis door het afwisselend opkomen en verdwijnen der maan, zich telkens verdron gen en hun ioopen daardoor moeilijk werd zelfs gevaarlijk, legden zij ieder de hand op den schouder van den voorgaande. Oouleuvre, niet minder voorzichtig dan aijr.o trawanten, hiekl Itoberc ae Brécé -aan diens over men verschillend zou kunnen oordeaien, doch die in ieder geval een ruiterlijk karakter zou hebben gehad. De Entente heeft den slinksch-en weg, 'ftet fangza-me in het nauw drijven, de voor keur glegeven. Hare politiek heeft tot het doel geleid, zonder dat het tot een oorlog tegen Grieken land kwam. In zooverre had ze succes. Maar moreel heeft de Entente er ten zeerste door geleden. De toekomst zal uitwijzen of dit nadeel niet erger is dan het bereikte voordeel. D© „imponderabiliën" van dit optreden konden achteraf wel eens zeer zwaar blijken te we gen. Vooral omdat het buitbeluste Italië in de regeling der Grieksehe kwestie een ern stig woord zal willen meespreken. VEEL WERK VOOR ONZE KIESVER- EENIGINGEN. „ONS NOORDEN'' schrijft: Er mag niet aan getwijfeld worden, de katholieke georganiseerde kiezers zullen hij de verkiezingen volgens het stelsel der Evenredige Vertegenwoordigng in 1918 één lijn'trekken. Het Bestuur van den Algemeenen Bond heeft Zaterdag de opdracht gekregen de noodige leiding te geven om dit te bevor deren. En na de verklaringen op de vergadering te Utrecht mag men niet meer vreezen, dat de lost zou voorzitten ook onnoodige lei ding te geven. Het behoeft volstrekt niet verbloemd te worden dat er vree® bij velen bestond, dat de sterke partij-concentratie, die van de invoering der Evenredige Vertegenwoor diging nn eenmaal jpet onvermijdelijke ge volg is, ook uitloopen zou om gevaar voor de zelfstandigheid onzer kiezers. Zeker de eenheid van de Katholieke Staatspartij moet beslist bewaard blijven, maar geen eenheid verkregen door het van boven af klaarmaken der lijsten voor de verschil lende kieskringen. De voorzitter eohter namen® het Bonds- bestuur sprekende heeft uitdrukkelijk ver zekerd, dat het geen machtsuitbreidng wil de, slechts samenwerking en overleg zon vergemakkelijken. En zelfs al mooht men het bondsbestuur de rangschikking der can- didaten op de lijsten willen opdragen, dat dan deze opdracht zeker niet zou worden aanvaard. Men bleek het dus eens, de vergadering zou zoo'n opdracht niet hebben willen ge ven,, het bondsbestuur die opdracht niet willen aanvaarden. Met vol vertrouwen mag men nn alller- wege d© leiding aanvaarden, die het Bonds bestuur wel op zioh heeft willen nemen, een leiding, die ook beslist noodig is, want er zal veel te overleggen, veel te vergelijken, veel samen te werken zijn. De kracht tot handelen kan in goede rich ting geleid worden, maar die kracht moet komen van de katholieke kiezers. En daarom moeten beslist noodig alle onze kiezers georganiseerd worden in Ka tholieke kiesvereeniigingen. Dus is er voor die kiesvereenigingen, wel ke veel te weinig leden tellen, en dat doen ze allen, veel werk aan den winkel. Want zij hebben een zware taak voor de borst ook wat betreft de opvoeding en ontwikke ling der katli. kiezers,waarop als het tot den strijd komt men met volkomen gerust heid en vertrouwen moet kunnen rekenen. Er mag werkelijk wel worden, aangepakt overal, indien zal blijken, dat de nieuwe kies rechtregeling ons zal zijn niet tot schade, maar tot voordeel. De invoering van de Evenredige Ver tegenwoordiging zal ons ten voordeel zijn, dan als we tijdig de band aan den ploeg slaan, maar ook dan alleen. GEEN STRATEGISCHE DOCH WEL BELANG f RIJKE POLITIEKE GEBEURTENISSEN - HET 'AFTREDEN VAN KONING CONSTANTIJN - DE WERKZAAMHEID DER AL-DUITSCHERS - EEN LUCHTAANVAL OP LONDEN. In aansluiting bij ons hoofdartikel van gisteren ontleenen wij aan de „Kölnische Zeitung" de vol gende mededeelingen, welke een zegsman, die gordel vast, waaraan zijn dolk hing. Reeds hadden zij ongeveer het midden van de rivier bereikt, terwijl de schildknaap zacht zijn le deren koppel, Idat hem eenigsztns gevangen hield, losgespte; daarna wierp hij zich blik semsnel in de rivier, trok Oouleuvre in zijn vaart mede, evenals een groot aantal der roover8, welke aan de vallende beweging, door dre eersten gemaakt, geen weerstand konden bieden. Allen verdwenen in het water zonder den tijd te hebben een woord te zeggen, een kreet te uiten. De dam namelijk, die onder het water liep, en Robert de Brécé gevolgd had, voorgeven de, fcat h jj de bandieten naar den overkant zou voeren, hield, midden in den stroom, eensklaps op, zoodat diegene, di1 argeloos voortwaadde, plotseling in eene diepte van twintig voet verdween, waaruit tie bcsie zwemmer, door een harnas belemmerd, zich nauwelijks redden kon. Deze hinderlaag had den de heeren van Villers laten leggen, om allen aanvallen van die zijde onmogelijk te maken. Terwijl Robert de Brécé, die om aan Oou- leovre te ontsnappen, pen boog maakte on der wa>e". ais een waterrat op dsn andoren pas uit Engeland was teruggekeerd, aan dit biad heeft gedaan: Het mislukken van het voorjaarsoffensief schijnt, volgens de waarnemingen van onzen zegsman aldus de „Kölnische", alge meen het denkbeeld te hebben doen post vatten, dat ook in het volgende jaar nog.gevochten zal moe ten worden. Daarbij is men, zoo ver zekert hij, algemeen overtuigd dat de U- boot-oorlog Engeland niet kan uithongeren. Het leven der gego.edë klassen is heel wat eenvoudiger geworden, het algeheele ontbre ken van aardappelen en suiker drukken ten zeerste. Een reden voor de voortzetting van den oorlog wordt ook hierin gezien, dat de Duit sche U-boot de positie van Engeland blijft bedreigen, zoolang daartegen geen middel wordt gevonden. Dat van een wer- kelijken vredeswil in Enge land geen sprake kan zijn, wordt ook door andere per sonen, die onlangs van daar zijn teruggekeerd, bevestigd. In Duitschland begint deze overtuiging, niet alleen blijkens dit stukje in de Kölnische, maar ook blijkens tal van andere artikelen in de bladen, méér en méér veld te winnen. En ze is koren op den molen der Al-Duitsche actie, die steeds krachtiger wordt en breeder kringen medesleept. Ook het feit, dat de Duitsche luchtaanvallen op Engeland met zoo groote kracht hervat wor den na langen tijd gestaakt te zijn, zou wel eens met deze vernieuwing van den Duitschen oorlogs geest kunnen samenhangen. Het ziet er naar uit of Duitschland alle hoop op vrede heeft laten varen en nu ook besloten heeft den strijd op leven en dood met de grootste kracht voort te zetten. Er is nu weer een groote lucht aanval gedaan op Londen. Offi ciéél wordt vandaar gemeld: „Gisterochtend tegen elf uur vlogen ongeveer 15 vijandelijke vliegtuigen over de kust van Es sex en zetten langs het strand koers naar Lon den. Toen zij halverwege de hoofdstad waren gekomen, gingen zij uiteen en deden later een bomaanval op het Oosteinde van Londen. Het afweergeschut kwam tijdens den aanval in touw en een groot aantal vliegtuigen zijn nog met de vervolging van den vijand bezig. De eerste bommen vielen omstreeks half twaalf op de buitenwijken van Londen. Daarop werden in snelle opeenvolging tal van bommen op ver schillende districten van het Oosteinde geworpen. Een bom viel op een spoorwegstation en trof een binnenkomenden trein, waarin 7 menschen werden gedood en 16 gewond. Een andere bom trof een school, doodde 10 kinderen en wondde er omstreeks 50. Tal van winkels zijn bescha digd en er zijn ook branden ontstaan. Voor zoover bekend is, zijn in Londen 41 menschen gedood en 121 gewond; deze opgaven zijn echter onvolledig en de cijfers van de verliezen kunnen grooter zijn. De aanval op Londen heeft een kwartier ge duurd. In het Lagerhuis heeft Bonar Law meegedeeld, dat 12 of 15 vliegtuigen aan den aanval hebben deelgenomen. Zij kwamen bij North Foreland waar twee bommen zijn geworpen boven de kust en zetten over Essex rechtstreeks koers naar Londen, waar zij om 11 uur 25 op het Oosteinde bommen begonnen te gooien. In de City zijn ook 13 bommen gevallen; daar zijn voorzoover bekend is, 31 menschen gedood en 67 gewond. Het afweergeschut opende dadelijk het vuur en een groot aantal vliegtuigen stegen op ter vervolging. Tot dusver is naar vaststaat een vijandelijk toestel geveld. Iln het Hoogerhuis heeft Derby later mee gedeeld, dat de tot dusver gemelde verliezen zijn: 49 gedood, o. w. 10 kinderen. H;Jj vreesde dat de einde ij fers van doo den en gewon de n echter veelgroo- ter zouden z ij n. De aanvallen zijn door een groot aantal Engelsche vliegers vervolgd. Spr. had nog geen bericht over hun verrichtingen, maar er loopen geruchten, dat die tot op zekere hoogte geslaagd zijn. Er is geen militaire schade aangericht. Een particulier telegram aan de N. R. CL meldt nog: De Duitsche vliegtuigen werden tuschen half twaalf en kwart voor twaalf in de Hel dere lucht opgemerkt. Zij vlogen naar schat ting op een hoogte van 18.000 voeUen leken op stukjes glinsterend zilver. Dadelijk opende het lichte en zware afweergeschut het vuur, maar niettemin hieven de vlieger® bijeen en zetten rechtstreeks koers naar het Oostein de van Londen. Daarna zijn ze blijkbaar uit eengegaan, want de duizenden, die op 't hoo- ren der ontploffingen naar buitensnel-den, zo gen dan hier, clan daar, slechts één vliegtuig. Aan den noordkant van de rivier kwamen d-e vliegtuigen weer hijeen. nog steeds op zeer groote hoogte, stellig niet minder dan oever aanzwom, zonden de boogschutters uit het kasteel, onder aanvoering van den ge- waanden kapelaan, een regen van pijlen neer op de overig© roovers, die even verrast als verschrikt waren over een dergelijk ver raad. Dat hebt ge flink gespeeld, waarde heer, riep de priester den jongen schildknaap toe, die als een visch door het water schoot. Voor waarts, dappere mannen, laat de booten to water, om hen, die trachten zullen zich aan den a-nderen oever te veresnigen, achterna te zetten. Terwijl men de bevelen van den slot-kape- laa-n ten uitvoer bracht, bereikte Robert dis Brécé den oever. Reik mij de hand, dappere kerel, riep do priester uit; ik voorspel u dat 'ge eens een dapper ridder zult worden. Ik dank u, Monseigneur antwoordde de schildknaap, terwijl hij mot den moesten eer bied -boog voor den vreemdeling, d.-cn hij scheen te kennen. Deze voorspelling is mij bijn» evenveel waard als do ridderslag, dien ik nog ontvangen moet, en dien ik wil ver dienen onder uwe oogca, bij de terste gele genheid. Barieljorisstraat 27. TEL. 1770 119 17.000 voet Waar zij vlogen zag men aldoor granaatkartetsen van het afweergeschut springen, de kanonniers richten zeer zuiver ■want herhaaldelijk schenen de projectielen vlak, bij de vliegtuigen te springen. Dat schrikte de aanvallers echter niet af, want zij hieven oostwaarts koereen in een zigzag- lijn. Toen werden een reeks sterk wordende ontploffingen gehoord, die in eens de menigte beduidden wat er gebeurde. Toch was nergenj in Londen een spoor van paniek. De meeste menschen zochten niet eens dekking, maar bleien in de lucht turen: in de par-Ken bic f men jjaim in t gras zitten en een meisje bleef zonder op te zi-en kalm doorbrei ru llet Algemeen HandelshiwJ lm-.—* :>k <.Rn paria nlitr telegram, meldend: In het deel van Londen waar de hommen neer geworpen werden, was het in de straten natuurlijk druk cp dien tijd van don dag en liens den aanval n uit de huizen, om te zien wat er gebeurde. Lr is nog geen nauwkeurige officieele op gave verschenen van de plaatsen waar bom men zijn gevallen, maar op die welke jk gezien jh*eb, was de materieele schade groot. Hier en daar ontstonden kleine brandjes. De aanval had niet het minste militair belang en wanneer men de getroffen plaat- se-n ziet, kan men zich niet voorstellen, welk doel de vijand beoogde met de beschadiging der stad en het dooden of wonden van bur gers, tenzij dat doel is, de Engelsche natie bang te maken. Dat zal echter niet geluk ken. Vele mensqhen, die den aanval hebben bijgewoond, verzekerden mij, dat er nergens een paniek is voorgekomen. In den namiddag bezichtigden duizenden de ^aangevallen wijken. De verontwaardiging over d-eze soort oorlogvoering is hier zeer°groot en overal hoorde men lieden zeggen, dat Engelsche eskaders Duitsche steden moesten aanvallen, daar zulke represailles zeker een einde zouden makca aan de aanvallen. Ten aanzien van de berichten over Jiet aftreden van den koning van Griekenland! verwijzen wij naar ons entrefilet en het Laat ste Nieuws. VERSPREIDE BERICHTEN PROF. FOR-STER STEUNT PRINS HOHENLOHE. De „Neue Zürche-r Zeitung'' van 1 en 2 Juni bevat uitvoerige beschouwingen van de hand van pref. Fr. W. Förster over de houding van Duitschland ten aanzien van d-e vredes- mogeliijikheid, in het hijzonder naar aanlet dinig van de artikelen in hetzelfde blad van prins Ho-h-enlohe, welke onlang® zoozeer de aandacht bobben getrokken. Prof. Förster hoopt, dat de artikel-en van Prins Hohen-lohe velen tot na-denk-en zullen stemm,en, waartoe te meer reden bestaak om dat men tegenwoordig immers ook in Dui-ts-dhland van a-lle kanten erkent, dat „ge brek aan goed begrip van d-e buitenlandsche psyche de oorzaak geweest is, voor veel noot lottige handelingen voor en gedurende den oorlog.'' Volgens prof. Förster ligt het zwaar tepunt van het tegenwoordige conflict hier in .jdiat datgene, wat de in de Entente ver- eendgd-e volkeren ais liet. allerhoogste oor logsdoel beschouwen, is het do-en ophouden van d-en bewapeningswedstrijd na den oorlog en het vestigen van een interna konale vre desorganisatie." De schrijver ier overtuigd, dat de Entente zoo lang zal blij ven v oor tst rij den, totdat zij van Duitschland op een of an dere wijze een betrouwbare waarborg zal heb ben ontvangen, voor d-e verwezenlijking van dat doel. Dat zal bereikt kunnen worden door een militaire nederlaag van Duitschland, door de economische uithongering of door de veranderingen in de inwendige politiek van Duitschilanl. Ondanks de verdere edschen welke de Enten-te heelt gesteld, meent de schrijver toch, dat men zich voor alles voor o-ogen moet stellen, met welk een harstocht de volkoren der Entente dergelijke toekomst- gedachten verdedigen: „de zaak van den we reldvrede- hangt thans uitsluitend hiervan af, dat een overweldigende meerderheil van het Duitsche volk zich principieel en ondub belzinnig tegen alle annexaties uitspreekt en juist hierdoor duidelijk toont, dat het op recht wil medegaan met de gedachte van een nieuwe volkerenorganisatie en alle voortzet ting van de oude b e wapemin g se lie n 1 e veraf schuwt.'' Na hulde gebra-cht te hebben aan Prins Hoheniohe, die deze gedachten nadruk kelijk naar voren hoeft gebracht en na kri tiek te hebben uitgeoefend op hen, die rnee- Dan zal ik u wapenen, mijn waarde jon ker; want ik hoop dat gij, altijd en overal, in den dienst van den koning van Frankrijk zult blijven, dat gij altijd getrouw de zaaj£ van ons schoon vaderland zult voorstaan. Altijd, monseigneur, ik beloof het u: mijn edele, ftappere vader is in den diens» der lelievlag gestorven ik zal zijn bloed niet verloochenen. Goed zoo, beste jongenMaar zie eens ginder, zweeft daar niet iets op den wa terspiegel? Zou het soms een dergenen zijn. dio gij zoo beliend ig naar de diepte hebt getrokken Ja, Monseigneur, ik geloof zelfs dat het de vrecselijke Thierry-Bcer is, de grootste en dapperste van al de schurken; hij heeft ons, mij en dien jongen page hij wees naar Guy d(e Fontenello in de handen dier boe ven doen vaUen. Maar mij dunkt dat de ban diet nog leeft. Meteen wierp zich Robert de Brécé weer in tl|e rivier, om den reus aan wal te brengen. Ondertusschen waren ook de booten te wa ter gelaten, en nu begaf er zioh de kapelaan met al zijn volk in, om zijn plan te volvoeren. (Wordt vervolgd.1 HIFI I WE HMRLEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1