DE'DAG WITTE SCHOENTJES BUITENLAND BINNENLAND P. W. TWEEHUIJSEN, "sport-ENSP El UIT PLEK EN PLAATS KUNST EN ^KENNIS ORDE EN ARBEID LEGER'EN VLOOT aAANDAG 18 JUNI 1917 a 4ISTE JAARGANG No. 9384 WERELDBRAND STILTE AAN DE FRONTEN DE STftlJ IN HET HOOGGEBERGTE - TER ZEE - IN DE LUCHT. VERSPREIDE vBERlCHTEW S fr£;p riJt We^..erkend- De geschiede- i een bnna ononderbroken rij van «welutie» en burgeroorlogen. D0 steden van Haïti liggen meest allo aan de kust. De spreektaal is daar hoofdzakelijk Fransch De landbouw levert voornamelijk tropische produc ten. Het voornaamste uitvoerartikel is koffie, de waarde van den totalen uitvoer zal .iaarliiks voor den oorlog 40 millioen gulden bedragen hebben. hofberichten. STATEN °G ENER AAL UIT BOEK EN BLAD BarteSjorissiraat 27. TEL. (770 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Algemeens Staatspartij heeft het plan een volkspetitie aan H. M. de Koningin voor te bereiden om Haar te verzoeken Haar goedkeuring aan de grondwetsherziening te onthouden. v. arbeiders te Rotter dam breidt zich onrustbarend tilt. 'i de fiwfj"?.-"!«een nieuws. Eer n~ "—-pt boorde een Engelsehen torpedojager in den grond. Bij een Zeppelin aanval op de Zuid-Oost kust van Engeland werd de Zeppelin Z 48 hr;i li -de beman- f t De grondwetsherziening in gevaar? De uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer is voor de politieke hengelaars, zoo men weet, een mislukking geworden. De agitatie tegen de grondwetsherziening is, gelijk te verwachten was, op 'n fiasco uitgeloopen. Edoch, de verkiezingen mogen al den wil van het volk ten gunste van de aanhangige grond wetswijziging hebben verkondigd, de oppositie schijnt nog niet volkomen van dien volkswil over tuigd en zal daarom andermaal het Nederland- sche volk, zij het op andere wijze, gelegenheid geven een uitspraak te doen ten aanzien van de wenschelijkheid der grondwetsherziening. Gemeld wordt nl., dat de Algemeene Staats partij in den uitslag der stemmingen voor de Tweede Kamer aanleiding vindt om een volks petitie aan de Koningin voor te bereiden, teneinde er bij li. M. op aan te dringen om: le. de aanhangige voorstellen tot grondwets wijziging niet goed te keuren, wanneer deze dooi de zittende Kamer zullen zijn aangenomen; 2e. minister Treub te betasten met de recon structie van het ministerie, zoo mogelijk met be houd van den minister van buitenlandsche zaken. Men zal dus het land gaan afreizen en hand- teekeningen van Jan en alleman inzamelen om daarmede invloed uit te oefenen op de beslissing van de Kroon, wanneer Haar de wetsontwerpen tot wijziging van de grondwet ter bekrachtiging zullen worden aangeboden. Het is moeilijk te voorspellen hoe groot het succes zal zijn dat met deze nieuwe campagne zal wórden bereikt en dus of er werkelijk eenigen invloed van die actie zal uitgaan; dit hangt van verschillende factoren af, als: zal het een petitie Z!Jn, alleen te onderteekenen door kiesgerechtig den, óf zullen alle mannelijke Nederlanders van boven 25, 23 of 21 jaar worden uitgenoodigd een politieke daad te stellen door de onderteeke- ning van het verzoekschrift, ófwel zullen ook de vrouwen een stem tegen de aanhangige wetsont werpen krijgen uit te brengen, enz. Dit evenwel durven wij veilig als onze ver wachting uitspreken, dat met deze voorgenomen adresbeweging, evenmin als met de verkiezing campagne, die een mislukking voor de oppositie is geworden, het doel dat men zich er mee voor stelt te bereiken, niet bereikt zal worden. Wel zullen er eenige duizendtallen, misschien wel enkele tienduizenden in den lande worden gevonden, die den malcontenten ten dienste zul len zijn door hun handteekening te plaatsen- onder het verzoek, waarvan zij misschien zelf niet eens de portée begrijpen. Er zijn namelijk heel wat Nederlanders, die altijd óveral „tegen" zijn; tegen uitgaven voor marine en leger; tegen sociale wetgeving; tegen belastingwetten (niet te vergeten)tegen bijzonder onderwijs (bijzon- der!); tegen alles en nog wat. Maar dat daarmee de grondwetsherziening in gevaar zou kunnen komen, vermogen wij nog niet in te zien. Daarvoor is ons vertrouwen, dat zeker niet beschaamd zal worden, nog te groot in het gezond verstand''van verreweg het ineeren- deel onzer Nederlandsche burgers. Hoe onverantwoordelijk de Algemeene Staats partij in dezen met de belangen van ons volk en het land omspringt, blijkt bijzonder uit het geen men van die zijde in tweede instantie van H. M. de Koningin wenscht te verzoeken, nl.een reconstructie van het ministerie het Kabinet, nota bene, waarvan in die kringen toch ook ten jare 1913 en eerstvolgende werd gezegd, dat het den volkswil vertegenwoordigde! Ware het Mr. Sam v. Houten (of de dichter Frederik van Eeden) die werd voorgedragen om de reconstructie uit te voeren, dan zouden wij ons nog den gedachtengang van de opposanten begrijpen, maar nu zij minister Treub H. M. de Koningin daarvoor aanbevelen, een lid van het ministerie dat de grondwetsherziening in behan deling bracht, nu is ons de houding van de Alge meene Staatspartij eenraadsel. De lezer weet nu onderhand wel wat men te verslaan heeft onder den term „stilte aan de on ten". Al dondert ook het geschutvuur, al is er ook drukke werkzaamheid van vliegers, al komt het vaak tot scherpe verkenningsgevechten tusschen infanterie het is „stil" aan de fron ten, wanneer er door geen der beide partijen een offensief op grootere schaal wordt ondernomen. Dat er nu aan den Damesweg nog voortdurend gevochten wordt, waarbij de Duitschers trachten door voortdurende kleinere en grootere aanvallen de Fransche successen ongedaan te maken, is niet in strijd met het begrip stilte aan de fronten. Evenmin kunnen de partiëele Engelsche aanval len ten Oosten van de plaats waar eens Meessen stond, worden beschouwd als in strijd hiermede. De algemeene toestand is deze: de geallieer den willen door het behalen van een reeks tac tische voordeelen een goede basis krijgen voor een groot algemeen offensief. De „stilte" wordt verbroken, ófwel wanneer een nieuwe poging op groote schaal in deze richting door de gealfiëer- den wordt ondernomen, ófwel als de Duitschers hunnerzijds een belangrijke onderneming op touw zetten om dit streven- der gealliëerden tegen te gaan. Al het andere zijn slechts plaatselijke voorbe reidende gevechten of naweeën van de bovenbe doelde grootere ondernemingen. Op het Jtaliaansche front, in het Tirolsche hooggebergte, is de actie den laatsten tijd leven diger. Maar de strijd moet zich daar wel tot kleine ondernemingen beperken. De stoute bergklauteraars, de Italiaansche Alpini, nebben dezer dagen weer eens blijk gege- ven van hun voortreffelijke sportieve eigencshap- pen, door een halsbrekende klimtoer tot een hoogte van 3800 Meter ten Noord-Westen van de Komgspitze en van 3400 Meter op de glet- schers van het Adamello-Massief. Als de oorlog nog tien jaren duurt en de Alpini op denzelfden voet voortgaan, hebben ze wel eenige kans het Etschdal ten Noorden van Trente te bereiken. Daarmede is de beteekenis dezer expeditie in het hooggebergte voldoende getypeerd Ter zee valt een succesje voor de Centralen te vermelden: een Oostenrijksche duikboot moet een Engelschen torpedojager van het nieuwste model, metende 1000 ton, in den grond hebben geboord. In de lucht daarentegen hebben de En gelschen weer een voordeel behaald: er is op nieuw een Zeppelin neergeschoten. Het Duitsche bericht hieromtrent meldt: „Een van onze eskaders marine luchtschepen heeft in den liacht van 16 op 17 Juni onder bevel van kapitein Viktor Schütze met zichtbaar goed gevolg, een aanval gedaan op de belang rijke vestingen van Zuid-Engeland. De lucht schepen hadden een verbitterden strijd met de Engelsche strijdkrachten te land en ter zee en met vliegers te voeren. Hierbij werd na den uit- geyoerden aanval de „Z 48" door een vijande lijken vlieger getroffenbrandend stort te het luchtschip in zee. Met de geheele bemanning vond ook genoemde comman dant den heldendood. De overige schepen zijn ongedeerd teruggekeerd." Van Engelsche zijde wordt bericht: De raid werd ondernomen door twee lucht schepen. Een daarvan liet zes bommen op een kuststad vallen. Een groot aantal huizen werd beschadigd. Er werden twee personen gedood en 16 gewond. De tweede raider viel de kuststad Eastanglia aan en werd hevig door het afweergeschut be schoten, verjaagd en waarschijnlijk beschadigd. Na een aantal bommen op open steden te heb ben laten vallen, werd het luchtschip door onze vliegers omlaaggeschoten en vernield. 1 e Eastanglia werd geen schade aangericht en hadden geen ongelukken plaats. De Engelsche bladen eischen repressailles en noemen Keulen als geschikt object hiervoor. De „New York Herald" voorspelt den Duit schers bloedige wraak over hun aanvallen op Londen en andere open steden. De Amerikanen zullen maandelijks 1000 vol ledig bemande en uitgeruste vliegtuigen naar Frankrijk zenden. DE N EG-ERE EP UBL1 EK HAITI. De nefi-oi-ropubliok Haitd. due kort na Am©- uka aan Duitsckla.nd do oorlogsverklaring zond, bezit een bevolking van 1.8 millioen zie len, v-oor negen tienden negers, Hof laatste tiende deel wordt gevormd door mulatten en blanken. Tot het begin van de 19e eeuw was Haiti een kolonie. Het ITanecJi© gedbelte van net eiland wist zich echter in tallooze oorlogen en opstanden tenslotte onafhankelijk te maken en in 1822 sloot ook het Spaansdhe deel aioh aan b;f de onafhankelijks republiek, die toen OOK PORTUGAL GAAT DISTRÏ- BUEEREN. Vermoedelijk in verband met de groote le- vensmi ddel enjnoei 1 ijkheden. die zich in den laatsten tijd in Portugal hebben voorgedaan, ia de Porbugeesche regeering er thans ook toe overgegaan een distributie-departement in te stellen. In een telegram uit Lissabon aan de „Times" van den 5en wordt bericht, dat de regeering bij decreet dit nieuwe de partement, dat ressorteeren zal onder het ministerie van arbeid, had ingesteld. Tot de taak van het nieuwe departement be hoort de controle van alle diensten, die iets te maken hebben met levensmiddelen, grond stoffen, kolen en andere zaken, die beboeren tot de onmisbare onderdeden van liet eco nomische leven. uitstek voor landingen. Men is het in Enge land over het juiste type nog niet eens, maar de proeven, totnogtoe genomen, heeten alle gelukt. De watertank bergt 60 soldaten. Hij is bewapend met 2 snelvuurkanonnen, even tueel met nog pen ander kanon, en loopt in het water 6 mijl, op het water 12 mijl en op het land 16 mijl. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is béiioemd: tot ontvanger der registratie en doïjjteinen te Gorinclhem, P. H. J. Schuyleman, ontvanger der registra tie en domeinen te Appi iigedam; aan den heer mr. L. A. Bybau, op het daar toe door hem gedaan Verzoek, eervol, ontslag verleend als lid van den Pensioenraad voor de gemeente-ambtena$en. De gewone audiëntie van den minister van oorlog Donderdag a.s. en die van den minister van financiën Vrijdag a.s. zullen niet plaats hebben. Met ingang van 16 dezer is jkvr. A. J, Rspelaer van Driol eervol ontheven van hare tijdelijke aanstelling ten Hove, onder dank betuiging voor het vele door haar, gedurende den tijd dat zij aan Harer Majesteit's Huis verbonden was, in het belang van de Prinses verricht. EEN WATER- EN LAND-TANK. In enkele Australische bladen die niet onder censuur staan, wordt verklapt, dat Engeland proeven neemt met een nieuw oor logsmonster, half tank, half duikboot. Dit oorlogsmenster vereenigt de voordpelen van schip en pantserwagen; 'en'leent zich dus bij HET! SPOORWEGONGELUK TE HOUTEN. De öiinister van 'Waterstaat heeft den heer E. O. M. Hartman, c.i. to 's-Gravenhage, inge nieur bij de Nederl.-Indische Spoorweg-Maat schappij, aangewezen als secretaris van de door dien minister ingestelde commissie van onderzoek naar de oorzaken van het spoor wegongeval tusschen Schalkwijk en Houten. ONZE DIPLOMATIE. Naar wij vernemen is Mr. H. van Oordt van Lauwenreoht, laatstelijk consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad, thans met ver lof hier tie lande, bcstipnd om eerlang te wor den benoemd op den, nieuw-geschapen post te Santiago de Ohili, niet den titel van buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister. ADJUDANT VAN MINISTER DE JONGE. De kapitein van den generalen staf jhr. W. RoëlI, blijft gehandhaafd als adjudant ook van den nieuw- opgetreden minister van oor log jhr. mr. de Jonge. NEDERLAND EN DE OORLOG. Van verschillende zijden werd gemeld, dat Zaterdagavond hoven Rotterdam, tusschen 8 en 8 uur 30, en benoorden Delft om 9 uur ,een Zeppelin is waargenomen, in Westelijke "richting koers zettende. Ter plaatse, waai' men den stand van het luchtschip heeft uitgemeten, meent men ech ter, dat de bovengemelde waarnemingen op een gezichtsbedrog moeten berusten. Do Zep pelin koerste, zoo deelt men ons mede, bui ten de territoriale wateren; van het Noorden naar het Zuiden, is op dien tocht even ge- zwena?, maar steeds is de Zeppelin buiten de territoriale grens gebleven en ten laatste in Zuid-Westelijke richting verdwenen. Men meldt uit Broek op Langend ij k aan de „Bib.": Maandag 18 Juni zou hier de eerste veiling in dit seizoen van nieuwe aardappelen, gehou den worden. Door een plotseling besluit van den betrokken Minister, dat er geen nieuwe aardappelen uit de gemeente vervoerd mogen worden, zijn de aardappel veilingen voorioopig afgelast. De Noorsche bark „Perfekt," thuis behoo- rende te Santifjord, met tarwe geladen op weg van Bahia naar Kopenhagen, is Donder dagmorgen ter hoogte van de Shetlaadsei- landen tot zinken gebracht. "De Bemanning, bestaande uit 16 lcoppen, is door het Neder landsche s.s. „Zaanland" (van Buenos A,yres naar Amsterdam) opgepikt en te Amsterdam aangebracht. jje De Minister van Landbouw enz. heeft nader bepaald, dat de aflevering enz. van vroege aard appelen tot en met 19 Juni verboden is, en dat het vervoerbewijs, bedoeld in zijn Vrijdag ver schenen beschikking zal worden afgegeven door de Rijkscommissie van toezicht op de Vereeni- ging „Groenten-Centrale". Het verbod zal, be halve voor de vroege aardappelen bestemd voor het leger, ook niet van toepassing zijn op die voor de marine. REIS- EN VERBLIJFKOSTEN VAN EERSTE KAMERLEDEN. Een wetsontwerp is ngodiiend, om den post: Reis- en verblijfkosten van de loden der Eerste Kamer op hoofdstuk II der Staats- bcgrooting voor 1916 te verhoogen met f 3340 en daardoor to brengen op f 27.340. De aangevraagde geiden zijn benood.'gd .ter vooorzianing in het tekort, op het artikel; Uit staan doordat in het jaar 1916 door de Eerste Kamer der Staten-Generaal meer vergaderin gen zijn gehouden dan waarop bij de samen stelling der bcgrooting werd gerekend. BROEK-OP-LANGENDIJK. De gemeenten Broek-op-Langendijk, Zuidseharwonde, Noord Scharwoude en Oudkarspcl hebben in een ge combineerde raadsvergadering besloten tot oprichting van een gemeenschappelijk elec- trieiteitsbedrijf. ALKMAAR. De R. Kath.. de antirev. en de Christ. List. Iriesvereenigingen hebben beslo ten het door deze kiesvereenigingen aan de lib. kiesvereeniging voorgestelde compromis, om elkanders candidaten niet te bestrijden, onveranderd te handhaven en niet in te gaan op de dcor „Eensgezindheid" gestelde voor waarde, om elkanders eandidaten te steunen. DE NATIONALE ZANGWEDSTRIJD VAN ..ONDERLINGE OEFENING" TE ASTERDAM. Gisteravond had ten slotte de wedstrijd plaats voor de afdeeling van uitmuntendheid, uitslui tend voor mannenkoren. Een c.a, 3500 menschen vulden de zaal van de Groote Koopmansbeurs op het Damrak en bleven, de schier ondragelijke warmte ten spijt, tot 12 uur de zeven deelnemende vereenigingen voor het. groetended aanhooren Onder de aanwezigen bevonden zich behalve de stellingcommandant, Generaal Ophorst» wet houder Vliegeneenige gemeenteraadsleden en leden van het Eere-comtié, dat aioh voor dit doel gevormd had. Met spanning werd ten slotte het was reeds half één geworden de uitspraak van do „Jury" afgewacht. Ofschoon men algemeen ver wachtte. dat een van de twee Brabantsohe ver eenigingen, de eene was uit Oostérhout en de andere uit Breda, voor den eereten priia in aan merking zou komen, werd tot groote verbazing van velen door den voorzitter der Jury. den heer Fared. J, Roeske medegedeeld, diat die eerste prijs, bestaande uit een gouden en een bronzen medaille benevens 500 gulden was toegekend aan de Mannenzangvereeniiging „Inter Nos" te Rotterdam. Deze vereeniging blonk, wat het lcoernummer naar keuze „Zegepraal" betrof verre uit boven die der meergenoemdien. doch het verplichte nummer bekoorde velen blijk baar niet. Vervolgens ontvingen de Kon. Zangv. Breda's Mannenkoor" uit' Breda den tweeden prijs (verg, zil. mod. en 250), die Liedertafel „Aurora" uit Oosten-hout- den prijs 8 A. (verg. zil. mied. en 100), de Mannenzangvereeniiging „Werkmanslust" uit Krommenie priis 3 B (zie 8 A) en de Liedcrtafel ,,Za.ng en Vriendschap" uit Amsterdam den vierden priis (verg. zdlv. raed.) De winnende vereenigingen werden door de groote menigte hartelijk toegejuicht, waarna de welgeslaagde z-angwedstrijd gesloten werd'. DE VOLKSMISSIONARIS. Een tijdschrift, dat gedurende de 38 jaren van zijn bestaan zooveel gedaan hoeft om dje kennis en de vereering van Nederland» Heili gen te bevorderen, mocht natuurlijk het gouden jubeltij der heiligverklaring van Gorcum's Martelaren voor zijne lezers niet ongemerkt laten voorbijgaan Een tweetal artikelen van de Juni-afleverLng zijn daaraan gewild, opge luisterd door het oorspronkelijke portret van den'H. Loonardus van Veehei, geschilderd door F. Kops. In het zear interessante vervolgartikel „Komt en Ziet" viel <jns op, wat de Redemptoristen reeds vroeger deden voor de bckeering der andersdenkenden in Nederland. De Volks missionaris zelf, hun mia and schrift heeft vroeger daarvoor reeds veal gewerkt: Door hen. zoo getuigt Mg-r. Gallier, werrd de eerste stap gezet voor de oprichting ©ener broederschap ter eere der H.H. Martelaren van Gorcum voor de bekeeiring onzer dwalende broeders van een gebed voor de bekeering van ons vader land, onlangs door de Volksmissio naris uitgegeven, werden reed's biina 60.000 oxeniplaren verspreid. Verdier wordt in de Juni-aflevering onze godsvruo-ht tot Jezus' H. Hart gevoed door een warm artikel oyer de viering der Juni-maand, worden we gewezen op de eeruig ware theorie omtrent den drager van liet staatsgezag, wor den we zacht doch krachtig aangospoord tot d© veelvuldige H. Biecht, wordt onze liefde voe do vreemde missiën gevoed door een brief uit Brazilië. De mooie neem-en-leesrubriek ontbreekt niet. Twee merkwaardige gebedsverhooriugen wek ken op de devotie tot O. L. Vrouw in 't Zand, terwijl oen stukje over Sint Gerard us als Kerkpatroon wiist op de steeds grootere popu lariteit van dien volksheilige. A. F. DE BOOTWERKERSSTAKTNG TE ROT TERDAM. De besturen van de vier organisaties van bootwerkers in het havenbedrijf, die de ver antwoordelijkheid van het conflict te Rotter dam op zieli hebben genomen, hebben Zater dagavond in het Vereenigi.ngsgebouw aldaar een openbare vergadering belegd, welke door een dnizental bootwerkers is bijgewoond. De heer E. Bonman, die de leiding had, deelde mede, dat de staking, die zich uit eigpn beweging ontwikkeld heeft, belangrijk is uitgebreid. Behalve bij de JTolland-Ameri- kalijn en den Rotterdam,sche Lloyd ligt zoo wat alle stuwadoorswerk stil. Een offieieele bespreking is er nog niet ge weest en geen enkel bestuur heeft de haven arbeiders tot een conferentie uitgenoodigd. Alleen met den secret, van de scheepvaart- Vereemging, tevens secretaris van de Alge meene Commissie tot steun, heeft men een onderhond gehad. Opgevallen is, zeide do heer Bonman, dat de secretaris het noodig achtte, dat de besturen hem kwamen inlich ten, wat er aan de hand was en wat men wenschte. Hein is medegedeeld, dat de zaak, waarom gestaakt wordt, met eenig streven om verbetering van 1-o-on of arbeidsvoorwaar den niets te maken heeft., maar dat deze sta king gaat tegen den honger, die in de ge zinnen der havenarbeiders geleden wordt en ter bereiking van een behoorlijke steunrege ling en de invoering van een havemreserve. Medegedeeld werd, dat als het moet do orga nisaties de staking zullen aanprijzen. De indruk, dien de heer Bonman van deze bespreking en van een gesprek, dat hij met een stuwadoor gehad heeft, kreeg, is, dat het de Seheepvaart-Vereeniging niet kan schelen dat de staking is uitgebroken en dat het be stuur dezer vereeniging geen enkele reden zal vinden om zich partü te stellen. Ook kreeg hij den indruk, dat verschillende leden der Scheepvaart-Vereeniginjr zouden wen- schen, dat de staking zich ook zoo uitbreiden over de Holland-Amerikalijn en den Rotter- damsche Lloyd. Daarom, meent spreker, zal men moet-n komen tot uitbreiding der staking over het gelieele havenbedrijf, de levensader v&n het gansche land. Dit te meer, waar de regeer ders en de werkgevers het blijkbaar niet noodzakelijk vinden om in te grijpen. De heer A. W. Heijkoop sprak in denzelf den geest. Van Maandag af moet de groei van de staking nog maar een beetje verder uitgezet worden, meende lui. Men heeft nu te doen met een zuiver de monstratieve stakingsbeweging van het pro letariaat tegen de bezitters. Het verlangen van een garantieloon van 17 tot 18 per week, dat volgens zijn schatting een paar mil lioen per jaar kan kosten, moet. doorgevoerd worden. Het is een scheepvaart- en een al gemeen maatschappelijk belang, als de ha venarbeiders bier gehandhaafd worden. Maandag, zoo ging hij voort, moet alles stil liggen vc, cal bij de Holland-Amerikalijn en naarmate de beweging groeit, zal men uit den Haag wel bericht krijgen. Verschillende bootwerkers gaven daarna hun meening te kemnen of uitten klachten, waarna ten slotte met algemeene stemmen, op voorstel van de gecombineerde besturen, door het opsteken der banden besloten werd om Maandagmorgen het lieele havenbedrijf stop te zetten, het stuwadoorsbedrijf, de ele vators, drijfkranen, laadbruggen en trans porteurs inbegrepen. De verzekering werd gegeven, dat de or ganisaties in het havenbedrijf alles zullen doen om het besluit doorgevoerd te krijgen, rekening houdende met de solidariteit vau de arbeiders. Voorts werd bepaald, dat een aantal man nen zich Maandagochtend vroeg in de eerste plaats zal hegeven naar de Holland-Ameti- lijn, opdat daar het werk neergelegd wordt. Men heeft vertrouwen, dat deze arbeider» zich met de beweging solidair .zullen verkla ren. De besturen zullen tegen dien tijd zorgen voor manifesten, waarin het proclameer en van de algemeene staking hekend gemaakt wordt. Andere mannen zullen zich naar de Waal haven begeven, waar eenige honderden ar beiders bezig zijn met het versobieten van graar voor de tt geering. Ook deze arbeiden dienen, zich bij de beweging aan te sluiten. Nog werd opgemerkt, dat men voorol te genover de Holland-Amerikalijn een vrij standpunt inneemt, want deze maatschappij staat buiten het roillectief contract door de Scheepvaart Vereeniging met de havenar- heidersorganisatios gesleten. Mocht het noodig blijken het ga.nsehe traa- sitoverkeer stop te zetten, dan zal men er niet tegen opzien ook het expeditie en veem- bedrijf in de beweging te trekken. Medegedeeld werd. dat men Maandagmor gen om 9 uur in het Algemeen Verkooplo- kaal zal vergaderen. Als blijk van solidariteit met het streven van bootwerkers, werkzaam aan de vaste beurtlijnen, hadden Zatordagmorgen freed* ook de bootwerkers, werkzaam op de stoom schepen „Loosdrecht", „Rijn", «Farnsnm» «Hermine», «Teesider» en «Olaf Maersk», het werk neergelegd. Deze stoomschepen worden niet gerekend tot de beurtbooten. Vervolgens heeft zich in den loop van diien dag de staking ook uitgebreid tot de stoom schepen «Anvers», «Samlaud», «Sloterdijk», «Laturnus», «Noord wijk», «Bestevaer» en „Heenvliet" en de stoomschepen „Kinkkam' Abbey" en „Jervaulx Abbey'' van de Hull- lijn. In liet geheel hadden de havenarbeider» Zaterdagavond op 16 stoomschepen reeds het werk nedergelegd. EERSTE OEFENING. Men meldt uit Amersfoort aan „Mb.": Volgens geruchten die hier in de depóts de ronde doen, zal de eerste oefeningstijd die tot heden steeds 4 maanden is geweest binnenkort worden uifgebreid tot zes. HULDIGING DER NEDERLANDSCHE KAMPIOENEN. Te Deventer heeft zich een comité (revormd met het dool Go ahead, den kampioen van Ne derland. te huldigen, en wel on Zate™aar 30 Juni a.s. CRICKET. DE WEDSTRIJDEN VAN GISTEREN. Rood en 'Wit heeft gisteren haar superio riteit boven Haarlem bewezen. Haarlem maakte aan den Schoterweg het mooie to taal van 207 runs, waarvan Healy 98 not out, Kruseman 13, J. v. d. Berg 16, Maas 22, Murray 21. Rood en Wit maakte 206 voor 5 wickets. William voor 137 not out; Holdert 33; Gaye 15, Swens 56, v. Wave- ren, not out 29. Rood en Wit won du» met 6 wickets en 79 runs. De 'sGr. O. O., waarbij De Kessler 107

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1