VAN OVERAL ORDE EN ARBEID LEGER EN VLOOT LANDBOUW EN ViSSCHERSJ BRIEVENBUS de wagen werd op 2 Mei in dienst gesteld en is gestation neerd in de buurtschap Drie huizen, In tijden wanneer geen boschbrand te vreezen is, kan hii ook dienst doen als ma- terieëlwagen voor het vervoer van slangen, enz. reikt, dat hierboven genoemd is, maar dat, omdat zij alleen in Duitschland gebeurt, den dampkring daar alleen zon wijzigen, dan zon het stikstof gehalte van den dampkring nog slechts met één tiende percent vermin deren. Maar dit bedrag zon nog op verre na niet bereikt worden, omdat de Duitoéhe Tocht ■"•nortdnrend wordt uitgewisseld tegen an- 'Vre. W5.i mogen dus wel als een stellig feit aan nemen, dat het etikstofechalte van den damp kring in Europa niet zoodanig gewijzigd wordt, dat er eenige invloed op den weers- toestand van te verwachten zou zijn. Wij moeten daarbij niet over het hoofd zien, dat die onttrokken stikstof weer in den dampkring terugkeert in den vorm van zui vere stikstof of stikstofverbindingen. De che mici moeten nu maar uitmaken of deze laat ste op den duur niet uiteenvallen en de stik stof in den dampkring achterlaten. De ge- heele geschiedenis zou dus daarop neerkomen dat de samenstelling van den dampkring niet gewijzigd werd. Gesteld, dat de Duitsche industrie er in ge slaagd was de samenstelling van den damp kring zoodanig te wijzigen, dat het meteoro logische gevolgen, zou hebben, dan zou het vraagstuk, hoe men zich dien invloed zou moeten denken, niet zoo eenvoudig zijn. Wij weten niet wat de rechtstreeksehe plaat selijke gevolgen voor het weer zijn, als de Btilkstof in den dampkring verminderd werd. Het ligt voor de hand om aan te nemen, dat het dcoiiatingsvermogen van den damp kring voor warmtestralen zou kunnen veran deren; (van koolzuurgas is dit hijv. wel he kend). Als dat doorlatingsvermogen werke lijk belangrijk zou veranderen, zonden daar uit belangrijke invloeden op den algemeenen weerstoestand kunnen voortvloeien. Bijvoor beeld de algemeene luchtdrukverdeeling in Europa zou er door veranderd kunnen wor den, wat dan dadelijk weer groote plaatselij ke wijzigingen in het weer mede zou brengen M .a.w. het weer zon overal in de war gestuurd worden, niet aileen in Duitschland, maar ook in Europa en niet alleen in Europa, maar ook over de geheele wereld, want door de ■wisselwerking van wcerrsversohijnselen in verschillende gebieden, ontstaan de door loo- pende veranderingen in het weer. De hierboven gegeven cijfers toonen echter wel aan, dat het onttrekken van stikstof aan den dampkring niet de oorzaak van het ab normaal verloop der jaargetijden is geweest; dat de Duitsehers inderdaad niet in staat zijn, op die manier de nafcuurorde te versto ren. Ik geloof, indien de Duitsche oorlogsin dustrie werkelijk in staat was dat te doen, denk ik, dat we er hier in Europa slecht voor zouden staan, al zou natuurlijk zulk een bederven van 't weer allereerst ten nadeale der Duitsehers zelf komen. HET NEDE RL. ASSURANTIE-WEZEN. Naar wij vernemen, zal binnenkort ter bestrijding van het Nederl. Assurantieplan, eene belangrijke brochure circa 80 bladz druks in den boekhandel verschijnen, ge schreven door den heer A. P. Broedenbeek, CBrandassurantie Techniker, eene autoriteit op het gebied van Brandverzekering. EEN „BOSOHBRANDWAGEN". In „Vuur en Water", het orgaan van de Nederiandsche Brandweervereeniging, deelt de heer J. C. Ranch, opperbrandmeester te Nijmegen, het een en ander mee over 'n „boechbran cl wagen", door de gemeente Nij megen in dienst gesteld. De brandweer te Arnhem had eenige jaren geleden een z.g. boschbrandwagen laten ma ken. Ook te Nijmegen werd een dergelijke wagen gemaakt in de eigen wagenmakerij en smederij der gemeente, welke wagen slechts in enkele onderdeelen afwijkt van de Arnhemsche. De wagen is vrij zwaar gebouwd, Met het oog op het gebruik over heidegrond en ver voer van materieel was een te lichte con structie niet aan te bevelen. Hij is ingericht voor één paard en op den vlatkken weg kun nen, zoo noodig, nog 8 manschappen mee rijden. De inventaris bestaat voorloopig uit: 40 beugelzagen, die in het bovendeel van den wagen, onder de opklepbare zitplaatsen zijn geborgen. In diezelfde ruimte staan in rek ken langs den wand 40 scherp geslepen hak messen of hiepen, terwijl in het ondergedeel te hoven de krukas de ruimte is. waar 40 schoppen zijn geborgen, Wanneer de beugel- zagen elk door 2 man worden gebruikt, kunnen met het materiaal uit den wagen aleen reeds 160 man aan het werk worden gezet. Het is bovendien de bedoeling nog den in ventaris te vermeerderen met 12 zg. ketting zagen, die zeer weinig ruimte innemen en in 1911 hij een ernstigen bosebbrand in den omtrek van Vught door de militairen -werden gebruikt, om zwaardere hoornen in het kreu pelhout om te zagen. Deze zagen zijn echter thans niet te bekomen; Nederland bezit nog geen zagenfabriek. tiebezwaren, waarvan gebrek aan eetlust in traden stolegang de voornaamste verschijnse len zijn. Meer dan op de volwassenen oefent aan houdende zomerhitte haar nadeeligen invloed op de zuigelingen uit. Hun inwendige li chaamstemperatuur is gevoeliger noar voor stiigen. zoodat zii zelfs bij groote hitte ver boven de normale kan komen, een toestand waarbif men gewoon is van koorts te spre ken. Met de hongere lichaamstemperatuur gaat gevoeligheid voor digestiest.oorn's en stuipen genaard. Voor de borstkinderen zijn deze stoornissen in den regel niet levensge vaarlijk. Maar kwader hebben het de kunst matig gevoede kinderen te verantwoorden, omdat voor deze een schadelijke factor zich voegde bij de liitteverschijnselen. Onder den invloed der warmte komt het kindervoedsel op een broeitemperatuur voor lagere organismen, zoogenaamde bacteriën, die er welig in tieren en zich krachtdadig vermenigvuldigen. Het kindervoedsel is voor die levende kleinste wezens een kweekbo1 dem van giftige stoffen. Vele van deze bac- feriënsoorten ook zijn in staat, als zij met het voedsel in het kinderlichaam komen, hun bestaan en vermenigvuldiging voort te zetten, om ernstige tot doodelijke ziekte verschijnselen te verwekken. Vandaar dat kunstmatig gevoede zuigelingen, ook al om dat zij in het algemeen aan weerstands kracht van het lichaam het af moeten leg gen tegen de natuurlijk gevoeden, in véél grootere getale te gronde gaan in tijden van zomerhitte dan deze laatsten. De gemeentelijke geneeskundige dienst heeft het noodig geoordeeld een aankondiging te verspreiden, waarop in korte woorden op de gevaren van de zomerhitte voor de zui gelingen gewezen wordt. Gaarne verleenen wij onze medewerking tot meerdere publici teit. van deze aankondiging, door hieronder af te diukken: Tracht uw vertrekken koel te houden, door ruim openen der ramen, en zoo mogelijk door het afweren der middagzon. Vrees geen tocht op warme zomerdagen. Kieed den gezonden zuigeling luchtig en leg het kind op de koelste plek van huis- of slaapkamer, of, zoo mogelijk, buiten in de schaduw. Bewaar het voedsel toegedekt op de koel ste piek van de woning. De hitte veroorzaakt voedselbederf, en dit heeft ingewandsziekten ten gevolge. werkten gisteren op den morgendienst 178 en op den middagdienst nog 30 personen; in de Oranje Nassau II te Schaesberg op den morgendienst pl.m. 40 en on den middayd'enst nog 18 personen. Op de staatsmijnen Emma te Hoenshrnek werkten op den morgendienst 144 en on den middagdienst oog 31 n^rson°n. Op de dominiale mijn te Kerkrade on dm morgendienst 130 en on don middag- dienst nog slechts enkelen. Op d- Laura en Vereeniging 'te Evg-lshoven werkten z-owel on den morgen- als op den middagdienst slechts enkele personen, n.l. resp. 35 en 16. De juiste gegevens van de overige twee mijnen zijn heden nog niet bekend. Op d:e gezamenlijke mijnen zijn ongeveer 8000 personen bij d!e kolenwinning betrok ken. Vap de zijde van den Christelijken Mijnwer- kersbond deelt men mede, dat de Bond de hou ding van den Algemeenen Nederlandschen Mijn- werkersbond van dien aard acht, dat hij met het bestuur van laatstgenoemden bond geen over leg meer wenscht te plegen. Van de Christelijke arbeiders hebben zich slechts enkelen bij de staking aangesloten, ver moedelijk uit vrees voor melestatie. DE ROTTERDAMSCHE HAVENSTAKING IS GEËINDIGD. Men seinde ons gisteravond nog uit Rot terdam: De staking der bootwerkers te Rot terdam is opgeheven. Heden zal het werk weder hervat worden. Dit besluit werd genomen in eene ver gadering, door 5000 menschen bijgewoond, en welke toch nog van 7 tot 10 uur duurde. De voornaamste woordvoerder was de heer Heykoop, die aantoonde dat de staking was afgeloopen en er door de havenarbeiders eene overwinning is behaald, zóó groot als nog niet is voorgekomen. Alle gestelde ei- schen zijn ingewilligd. Spr. deelde mede, dat de besturen gistermiddag (Donderdag) twee uren met de Scheep vaart vereeniging verga derd hebben, om de havenreserve in groote lijnen te regelen en vervolgens zette spr. uiteen welke regeling getroffen is. Onder daverend applaus eindigde spr. met er op te wijzen, dat dit nu de kracht der organisatie is, en hij spoorde de aanwezigen aan, deze s teeds krachtiger te maken. Ook Bouwman, Quispel en Zwaga wezen op de macht der organisatie. De heer K. Posthuma uit Amsterdam wenschte de Rot terdammers geluk met de verkregen rege ling, welke gunstiger was dan die te Am sterdam. Enkelen waren nog niet tevreden met de regeling, daar hunne belangen daardoor niet gebaat waren, doch het bestuur beloofde alle kwesties te onderzoeken. Ook wilden sommi gen uitbetaling van loon voor de stakings dagen, doch de voorzitter zeide, dat dit niet in de voorwaarden was, zoodat men dit niet kon eischen. De vergadering verklaarde zich ten slotte vóór opheffing der staking op de voorwaar den, door den minister en de scheepvaart- vereenigingen gesteld. Daarna werd de vergadering gesloten. ZOMERHITTE EN ZUIGELINGENSTERFTE De zomer met zijn langdurige en stijgen de warmte heeft ons dit jaar verrast door zijn abnormaal vroeg optreden. Kunnen wij de warmte eenerzijds niet missen voor de ontwikkeling van mensch, dier en plant, an- denzijds zoo schrijft men aan de N. Ct. kan zij door een te veel aanleiding geven tot ontwikkeling-stoornissen. Aanhoudende zomerhitte werkt op veler menschen energie verslappend en beneemt hun werklust en werkkracht. I Onder de volwassenen zijn het vooral de gevoelige, prikkelbare naturen en de zenuw lijders, bij wie hooge buitentemperatuur on aangename tot ondragelijke gewaarwordingen ppwekt. De broeiende warmte, die aan het onweer voorafgaat, is bijzonder kwellend, door het hooge vochtgehalte der lucht. Dien tengevolge kan het lichaam niet voldoende uitzweeten; de lucht kan geen zweet meer opnemen omdat zij met vocht verzadigd is. Da verkoelende werking van het transpiree- fen komt niet tot haar recht, en de lichaams temperatuur stijgt, met als gevolg stoornis sen van het welbevinden. Den één overmant zenuwverslapping met gevoel van loomheid en vermoeidheid, de ander wordt prikkelbaar tn opgewonden, en velen ondervinden diges- DE MIJNWERKERSSTAKING. Omtrent den omvang der staking in 'de mijnen in Limburg bereikten ons nog allerlei berichten, waarvan wij er hier verschillende laten volgen, in de volgorde,, dat zij elkaar blijkbaar aanvullen. Volgens een bericht van gisterenmiddag uit Spekholzerheide was op do particuliere mijnen aldaar de ochtenddienst volledig aangevan gen, ook door Belgische geïnterneerden. Op de dominiale mijn te Kerkrade had toen nog slechts een vijfde deel van het perso neel van Üen ochtenddienst gestaakt. De ge heele sterkte van het personeel van den och tenddienst der bij de staking bei rokken mij nen is ruim 4000 man, van wie ongeveer 1503 in staking zijn. Men verwachtte echter wel eenige uitbreiding van de staknig bij den middag- en den avonddienst. Ook uit Kerkrade kwam nog bericht over het resultaat der stakingsproclamatie bij de eerste ploeg, welke gisterochtend te 5 uur in dienst trad. Dit resultaat was als volgt: in de dominiale mijn te Kerkrade was bijna geen enkele staker, weinig stakers in de mijn Willem en Sophie te Spekholzerheide; in de mijn Hendrik te Brunssum heeft de staking niet veel om het lijf. In do mijn Emma te Hoensbroek is slechts 20 pCt. der mijnwerkers, n.l. 300 man, aan het werk gegaan; in de mijn Oranje Nassau I, 40 pCt. Het sterkst is de staking in de mijn Laura en Vereeniging te Eygelshoven en in de mijn Oranje-Nassau II te Schaes berg, (dlaar is slechts 10 pCt. aan "het werk. De toestand is in het .heele mijngebied rus tig. Op eenige mijnen is de staking bij den aanvang van den middagdienst vrij aanzien lijk toegenomen. Wij ontvingen voorts nog onderstaande cij fers, uit welke men een juist beeld van den omvang der staking, die uitsluitend werd geproclameerd voor het personeel, dat di rect bij de kolenwinning betrokken is, kan opmaken: Ja do mijn Oranje Nassau I te Heerlen DE R.-KATH. RECL ASSEERIN GS- VEREENÏGING. Door den hoofdi'aad der Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo en door het Federatief Bestuur van Sobriëtas werd in 1916, onder hooge goedkeuring van het Door luchtig Episcopaat eene oommissie ad hoe benoemd tot oprichting der Roomseh-Katho lieke Reclasseerings-vereenigimg. Deze com missie bestond uit de heeren: Jlir. ma'. Oh. Ruijs de Beerenbrouck. Mr. A. P. L. Nelis- sen. Mr. R. B. Ledeboer, kapelaan H. W. J. Hoosemans, Mr. Dr. A. P. N. Kooien en Mr. A. O. H. Tellegen. Meergenoemde commissie riep afgevaar digden der Reelasseerings-liefdewerken van St. Vincentius en van de plaatselijke commis sion en correspondentschappen van Sobrië tas bijeen ter vergadering op 16 December 1916 te Utrecht. Op deze vergadering weiden de ontwerp-statuten na enkele wijzigingen goedgekeurd en werd besloten deze ter goed keuring toe te zenden aan Z. D. H. den Aartsbisschop. Een bestuur van vijf leden werd benoemd; voor elk diocees één lid. In dit bestuur wordt het presidium waargeno men door Jhr. Mr. Ch. Ruijs de Beeren brouck; terwijl het secretariaat is toever trouwd aan den Weleerw. Heer L. Simonis, tevens secretaris van het Fed. bestuur van Sobriëtas. Door Z. D. H. den Aartsbisschop werd als geestelijk adviseur aan dit bestuur toegevoegd de Weleerw. Heer W. G. J. de Haer te Arnhem. O. i. had Z. D. H. moeilijk eene hetere keuze kunnen doen. Door zijnen veeljarigen en volijverigen arbeid op het ter rein der Reolasseering kan Rector de Haer geacht worden doorkneed te zijn in dit bij uitstek charitatieve werk. Het benoemde be stuur heeft inmiddels de hand aan den ploeg geslagen. De Koninklijke goedkeuring op de statuten werd verkregen en een Centraal Bu reau, gevestigd te 's-Bosoh werd opgericht. Een hoofdambtenaar aan dat Bureau werd benoemd en daarfbij was men zoo gelukkig de hand te leggen op iemand, die zijn sporen op bot gebied der practus-cbe reola-ssoeriing reeds verdiend beeft. Ook is eene commissie benoemd tot voorbereiding der stichting eener land- kolonie. Daarna heeft het bestuur opnieuw op 22 Mei j.Lte Utrecht eene algemeene ver gadering van afgevaardigden belegd, waar men tot het besluit gekomen is, de verspreide en op zichzelf staande Katholieke Reolas- seerir.gsinstellingen alle te doen samensmel ten en op te nemen in ééne R.-K. Reelas- seerings vereeniging. Gelijktijdig hiermee behoort met bekwamen spoed te worden overgegaan tot de oprich ting der afdeelingen in die plaatsen, welke daarvoor in aanmerking komen; en alis on middellijk gevolg hiervan heeft zich reeds to Arnhem een voorloopig comité gevormd en is bereids zijn werkzaamheden aangevan gen. Weldra hoopt dit comité te Arnhem een vergadering te beleggen en daarop als spre ker den hoofdambtenaar van het Centraal Bureau uit te noodigen. ten einde aan Katho liek Arnhem doel, streven en inrichting der nieuwe vereeniging nader te ontvouwen en daardoor belangstelling te wekken. Van die zijde der Regeering ondervindt dit streven ruimschoots steun en aanmoediging; zoo zelfs, dat de kosten, verbonden aan het re- classeeren, voot 75 pet. door het Rijk ver goed worden. De nieuwe vereeniging zal dus 25 pet. der kosten te dragen hebben en daar, door rekent zij zeker niet zonder grond, op nw aller medewerking en steun. Of zij dien steun verdient! Wij laten hier art. 2 en 8 uit de statuten letterlijk volgen, waarna de lezer zelve kan oordeelen. Art. 2. De Vereeniging wil de personen, over wie haar werkkring zdch zal uitstrek ken, zedelijk verbeteren en verheffen, hen onder godsdienstig en maatschappelijk op zicht weder tot goede Christenen maken en stelt zich daarom bijzonderlijk ten doel: 1. het bevorderen der reclassearing van Roomseh-Katholieke personen, die nit straf inrichtingen ontslagen zijn of voorwaardelijk in vrijheid zijn gesteld, die met plaatsing in een Rijkswerkinrichting of in eene tucht school worden bedreigd of die ter beschik king der Regeering gesteld geweest zijn; 2. het bevorderen van reelasseering van voorwaardelijk veroordeelde Roomseh-Ka tholieke personen; 3. het bevorderen van reclasseerdng (van Roomseh-Katholieke personen, die van het plegen van eenig strafbaar feit worden ver dacht of deswege zijn veroordeeld, doch van wie blijkt, hetzij uit mededeelingen van het Openbaar Ministerie, hetzij op andere wijze, dat zij voorloopig niet zullen vervolgd war den of dat de hun opgelegde straf voorloo pig niet ten uitvoer zal worden gelegd. 4. in bijzondere gevallen het bevorderen van reolasseering als sub 1, 2 en 3 bedoeld, ook van niet-Roomsch-Katbolieke personen. Art. 3. De Vereeniging tracht haar doel te bereiken door: 1. het verleenen van rechtstreekecben steun aan te reclasseeren personen of hunne gezinnen; 2. het verplegen van zoodanige personen in gestichten of gezinnen; 8. het verleenen van hulp en steun aan zoodanige personen, in het hijzonder ook aan voorwaardelijk veroordeelden en voorwaar delijk invrijheid-gestelden, ter zake van de naleving^ deT bijzondere voorwaarden, hun ter naleving hij hunne veroordeeling of voor waardelijke invrjjbeidssteUing gesteld; 4. alle andere wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. Wü hebben h!erm»de. aldus besluit bet voorleoTnV comité dit schrijven. bedoeld de Doom oRKhf bo 1 i eke R °ela«Poerin gsvereoni- ging -n te luidrm. Indien bet ons gejukt is uwe belangstelling te wekken en daardoor uwen stum te verderven, dnn achten wij on ze moeite ruimschoots beloond. VESTING-ARTILLERIE. De werving van adspirantea-vaandrigs bij het reserve kader der vesting-artillerie is voorloopig gesloten. Overplaatsing van personeel van het re servekader van andere wapens naar het re servekader der vesting-artillerie wordt tot nader order niet toegestaan. RUPSENPLAAG. De struiken der rootle en zwarte bessen (aal bessen) zoo meldit men ons uit Maas en Waal wotrden geheel kaal gevreten door de kleine, groene rups, wat aan den oogst, welke anders zeer goed zou zijn, veel afbreuk zal doen. DE NEDERLANDSOHE ROODE STER. In den Haag heeft gisteren De Neder- landsche Roode Ster hare eerste algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van mr. D. Fock. De secretaris, de heer A. L. van Har pen Kuijper, bracht het jaarverslag uit. Daar, uit blijkt, dat de Vereeniging zich heeft aangesloten bij de Alliance internationale des Sociétés pour l'assistance des anlmaux sur les Champs de bataille. De Vereent-1 if1" m O-;™ h^ff w vemaent van poging tot doodslag, overgebracht stingel af. ter hoogte van blokhuis L.. met sty nen gegooid naar trein 59 van de H. IJ. S. komende van Amsterdam. De in fan ter iet J. W. die in een coupé 3de klasse achter ecu opend raampje zat, is daarbij aan het hoofd troffen en bloedend verwond. Personeel het station D. P. heeft hem verbonden. e r m a a k t. Mej. r P. Sloot, overleden te Rozendaal, heeft aan de Sïnt-Vineentius-vef" eeniging aldaar, 4000 vermaakt. Het onweer. Door den bliksem werd te Hilvarenbeek de bouwhoeve van v. S. gef-ro-ïf"". Een koe, een kalf, vier varkens en twee scha pen kwamen in de vlammen om. In de omgeving zijn de veldvruchten zoo als alle verhageld. Ook tc Boekei heeft de hagelslag zeer voel schade aan de veldgewassen veroorzaakt. De boerderij van v. G. werd d;,or het hemel vuur getroffen en is geheel door brand vernield- Een zeug met 19 biggen kwam in de vlammen om. De onweders hebben in den omtrek van Eind hoven door hev:gen hagelval in verschillend® gemeenten ontzettende schade aangericht- Maandag en Dinsdag werden, voor zoover on« bekend is, niet minder dan aoht koebeesten door den bliksem gedood. (Mb.) Poging tot moo rd. De 27-jarige nacht waker G. H. v. D, te Rotterdam heeft gister morgen op zijn 23-jarige huisvrouw W. de K- twee schoten uit een revolver gelost, waardoor de vrouw in het hoofd is getroffen. Het echtpaar had den vorigen dag ruzie gC had en toen gistermorgen de man in de water- stokerij van zijn schoonmoeder kwam in het pand. waar zijn vrouw zich bevond en waar boven hat echtpaar woont, had hii een revolver bij zioh. Juffrouw de K. vluchtte de straat oP! de man, die gepasporteerd Ned.-Indisch mili tair is, zette haar na, schoot tween— -nf haar in het hoofd. Zii viel neer, werd door do doctoren W. Mees en J. de Hoop geholpen is vrü ernstig bloedend maar het ziekenhuis ge bracht, De dader ging er van door en meldde tiak later aan den i,"-li tie post Kruisplein. Hii i»* ging heeft ook het initiatief genomen tot leeniging van den voedernood onder de paar den. Afdeelingen zijn thans opgericht'6 Gra- venhage en Gooi- en Eemland (Amersfoort.) In wording waren afdeelingen te Rotterdam, Leiden en Haarlem. Te 's Gravenhage wor den cursussen gegeven tot opleiding van verplegend personeel. De winst- en verliesrekening sluit meteen cijfer van f 6389. Het batig saldo bedraagt f 3380, O. iW. J. A. en J. A. P. te D. Uw „in gezonden" behoort thuis in het blad, dat uw tegenstander gebruikte om u aan te vallen. Gelieve het daar aan te bieden. Jelle Schaap. Naar wij vernemen ontkent de nabij Heerlen aangehouden en naar DenHaag overgebrachte gesignaleerde persoon Jelle naar het politiebureau aan de Witte de With- straat, Boefje Srs treken. Gisteren arriveerde een dienstbode, zekere T. B.. die zich bii een familie aan den Esaehenweg had verhuurd me* een boot aan de Oosterkade te Rotterdam. Een 14-jarige jongen, die daar liep te lanterfanten- verzocht het meisje haar pakje te mogen dra gen, waarin zij toestemde. Toen de deugniet een eind weegs met haar was opgeioopen gin? hij er plots roet het pakje, waarin haar lijfgoe deren en broodkaarten zich bevonden, vandoor, het meisje schreiend over haar eenigst bezit achterlatend. Van het boef je. meldt de „Mbd." was gieen spoor meer te vinden. Doodgedrukt. De 18-jarig,e R. te Gro ningen is gisteren bij het viaduct tusschen een wagen en een telefoonpaal doodgedrukt. Verdronken. Te Katwoude bii Volen' dam is glstereri de landbouwer K. B. in eer sloot gevallen en verdronken. Goed afgeloopen. Woensdagavond haJ op den weg tusschen Diemen en Weesp een 01J' geluk plaats, dat goed afgeloopen is. Het paarJ van een tilbury, waarin een zekere P. en die0' vrouw gezeten waren, schrikte voor een nadcï' bii komende motorfiets, met het gevolg. Sohaap. al. vordaclxt den 4den JJ. in AJexanderkazerne te Den Haag dien moord op den adjudant-onderofficier Galle tie hebben ge ploegd, alle schuld aan dit misdrijf en verklaart hii ziin vlucht door vrees voor arrestatie deserteur. Nader wordt gemeld, dat Jelle Schaap, die ter ^ake van den moord op den adjudant- onderofficier Galle werd gezocht, naar men thans nader verneemt, te Voerendaal bij Heerlen in een koffiehuis door een inspecteur en een rechercheur der Haagsche recherche in samenwerking met de politie uit Heerlen en niet, zooals aanvankelijk was gemeld, door politiebeambten uit Den Haag, aange houden werd. Hij werkte daar sedert eenige dagen in een klakfabriek onder een valschen naam. Na zijn vlucht uit Den Haag had de politie er de lucht van gekregen, dat hij naar het Zuiden des lands was vertrokken, en nasporingen brachten toen op het spoor van zijn verblijfplaats. Tot vóór enkele we ken was een speciale jacht op S. niet ge maakt, omdat hij het vrij groote aantal de serteurs, dat zioh in de groote steden op houdt, de politie zich niet in het bijzonder aan hun opsporing kan wijden, daar dit haar te veel van haar gewone taak zou afleiden. Zoo was het mogelijk, te meer, waar S. vroe ger nooit met de politie in aanraking was gekomen en men slechts een zeer vaag sig nalement van hem had, dat hij een paar maanden ongestoord aan het werk kon zijn bij een ondernemer van verhuizingen. Dit werd echter anders, toen zij eenigen tijd geleden mededeelingen kreeg, welke er op wezen, dat de mogelijkheid niet was uitgeslo ten, dat S. de dader van of medeplichtig was aan den moord. pe daarop ingestelde uitgebreide nasporin- gen, om tot meer bewijsmateriaal in deze duistere zaak te geraken, moeten echter tot dusver niet veel resultaat hebben gehad. Wel is een jas van S. gevonden, waarop zich vlekken bevinden, die aan bloed Üoen den ken, maar een scheikundig onderzoek moet nog uitmaken, of het bloedvlekken zijn en dan nog vlekken van menschenbloed zijn. Ook het verhoor, dat S. heden onderging, moet de tegen hem gerezen verdenking niet hebben versterkt, doch zou veeleer, twijfel aan zijn schuld hebben doen rijzen. Hij had ruim drie jaar geleden als vrij williger dienst genomen bij de veld-artillerie, was echter een niet zeer voorbeeldig sol daat en was reeds eerder uit tegenzin tegen den dienst gedeserteerd) S. zal nu eerst daags wegens tweede desertie ter beschik king van de militaire autoriteiten worden gesteld. Ook de uit Leiden gemelde arrestatie van iemand te Sassenheim bleek op niets uit te loopen. Deze man was een te 's Gravenhage thuis behoorend persoon, die niet al te wel bij het hoofd is en die te Sassenheim allerlei op niets berustende uitlatingen had gedaan, welke de politie alhier aanleiding gaven, hem aan te houden en naar. Den Raag over» té brengen. Valsoh »eld. Te Amsterdam riin van weffe de gemeentetram bü de oolite aldaar ge deponeerd 5 valse he guldens en 17 valeche kwartjes, door de conducteurs in betaling ont vangen. Ernstige baldadigheid. Woens dagavond is te Rotterdam van den Essenburtr ling sipringien, doch de man geraakte te water, Hij word echter door den motorrijder gered. Paard en voertuig worden later door naderbn gekomen personen op het droge gebracht. Prins Hendrik en de Padvin- d e rs. Prins Hendrik is voornemens, in den. nacht van 30 Juni op 1 Juli deel te nemen aan ©en tocht op de Zuiderzee met het zeiljacht ,,De Lichtstraal," van de Nederl. Padvinders. Het h e mei vu ur. Tiidiens een kort on weer werden nabij Arnhem negen koeien van don landbouwer G. Lindeboom door den blik sem getroffen. Driie er van werdien onmiddel lijk gedood. De kooien waren vastgehecht aan een draad om gemolken te worden. De mel kers. die op korten afstand van de koeien voor den regen waren gaan schuilen, kwamen met den schrik vrij. Brand. Gisternacht half twaalf brak <v«-i felle brand uit in de boerenhofstede van Van. Buuren aan de Geeren bij Leerdam. In korten tiid lag het geheele pand in puin. Oorzaak on- i bekend Alles bezet. De „Tel." sckriift: Niette genstaande er pas een zolder verdieping is inge richt voor de voorloopig© opsluiting der smok kelaars of wel voor hen, die wegens verboden uitvoer of verboden Veevoer, voorloopig in hechtenis worden gesteld, is het huis van be waring te Maastricht en tevens de andere in- richtingen van dien aard, zoowel hiier als elders zoo stampvol, dat er geen plaats meer open is. Vooral de „fine fleur" van het vreemde element ia eterk vertegenwoordigd. Het is te hopen, dat spoedig voor de minst gevaarlijke elementen onder hen, een èpari kamp wordt geopend, waar zii in hun eigen onderhoud kunnen voor zien, of waar ten minste deze rijks-logeer-gas- ten nuttigen arbeid vinden. Distributie-mis r e. Dezer dagen was te N, een prachtig plaatsje in de buurt van L., een raadsvergadering uitgeschreven. Slechte 2 van de 7 vroede vaderen waren aanwezig. Obstructie in den waren zin van het woord, maar om wille der burgerij. Hoe kwam datt Sedert eenige maanden heeft de raad tegen den wil van zijn voorzitter in het leven geroepen een commissie welke B. en W. ven advies moeten dienen, otn de ge meente op zooveel mogelijk fatsoenlijke ma nier door de dis tri bn tie-mie re te helper. Reeds dadelijk: werd bepaald, dat de bijeen komsten op Donderdag, en wel telkens na 14 dagen zouden plaats hebben De voorzitter, die al bijna 40 jaren tot heil en voorspoed van haar burgerij de gemeente trouw, zooals een dapper soldaat zijn land is, is van mooning, die niemand met hen* kan doelen, het wel alleen af te kunnen en liet dan ook de W.'s, zoowel als de commissie, zoo wijs als ze waren. Zoo gebeurde het op een heel faxtsoenllike manier dat reeds drie maal de commissie den burgemeester juis» bezig vond mot de drukste werkzaamhe den, hoewel de commissie haar komst bekend gemaakt had. De directeur van het distribne tiebureau, ja heusch, de burgerij mag zioht al schijnt het dan ook pro-forma in het be®1, van een reuzenboreau, mocht af en toe w* geld opbergen of afgeven, wat bonnen feite en de bijna dagelijksehe klachten, soms paard met krachtige argumenten, in on vangst nemen. De voorzitter zorgde voor les, gelukkig is de plaats aan het spoorweg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2