DE DAG WITTE SCHOENTJES BUITENLAND BI NNENL AND^ P. W. TWEEHUIJSEN, FEUILLETON BERTRANDDU GUESCLIN NAANDAG 25 JUÜ1 I9fr 4ISTE JAARGANG No. 9370 In Oostenrijk treedt weer eens een nieuw Kabinet op. Seidler is minister-president. Geen nieuws van beteekenis op de fronten. Volgens mededeeling van de betreffende toe- Wjzingscommissie, zal van 2 Juli af weer een tecr beperkte hoeveelheid petroleum worden ge distribueerd. Deze week is tot nadere aankondiging de dis tributie van varkensvleesch stopgezet. De staking in het mijnbedrijf duurt nog immer voort. En intusschen dreigen weer andere arbei dersgroepen, o. w. de sigarenmakers en een handjevol metaalbewerkers, een strijd te begin gen. De sigarenmakers wenschen, blijkens het Voorafgenomen besluit, geen arbitrage ter be slechting van het conflict, te aanvaarden. ■ff De nagejaagde zeepbel. Een Fransch schrijver deelt in de „Figaro" eenige indrukken mede van het Russische front, 'oen onder de soldaten de revolutie bekend werd. Zijn mededeelingen moeten wel zonderling 'klinken in de ooien van ons, nuchtere Noordzee- s'randers. Doch wie den mystischen aanleg van het Russische volk kent, kan ze wel als juist aan- 1 aettien. 1 IVe nemen hier eenige dier mededeelingen over, Welke een droevige beteekenis hebben: Russische officieren vertelden den schrijver letterlijk de naïeve gesprekken, die zij hadden afgeluisterd. Eerst was de Tsaar onderwerp van alle gesprekken. De Tsaar zal niet meer als tevoren i zijn? vroeg een moejik. Neen, antwoordde hem een van zijn kameraden, nu zal hij vrij zijn, omdat er een omwenteling is geweest. En wij, wat zijn wij? Wij zijn ook vrij. Als de Tsaar? iWij zijn allen een soort Tsaar. - Hoe kan dat? Dat is omdat er nu vrijheid is. Wat is dat, vrijheid? Dat weet men niet recht. Maar het is iets grootsiets heel groots. Is het grooter dan Rusland? Naast de vrijheid is Rusland heel klein. Is er sneeuw op? Neen, er is geen sneeuw op. De vrij heid is geheel en al lente. En de vrijheid is dat ook wodka? Ja, het is ook wodka. De vrijheid is alles. Waarom heeft men dan sedert gisteren geen wodka? Omdat de vrijheid het verbiedt. Het woord grondwet was vervolgens op alle lippen. wat is dat, grondwet? vroeg een oude Kaukasiër. Een jongere antwoordde hem: De grondwet. Het schijnt dat het de vrouw is van grootvorst Michael Over de republiek hadden zij ook hun eigen denkbeelden. Gij weet, het zal een republiek worden. Ja.men zegt. En de Tsaar? Wel! Wat Tsaar? Hij zal heengaan, de Tsaar. Neen, hij zal blijven. En wat zal dan de Republiek zeggen? Zij zal den Tsaar huwen. En wat zal de Tsaritsa doen? Zij zal bidden. Altoos? Ja, altoos. Men zal haar in een kloos ter opsluiten. Het woord Republiek pakte meer dan het woord Grondwet. Maar men kon er zoo zon der overgang maar niet aan wennen. Van alle zijden klonk het: Ja, de Republiek, met een heel vrien delijken Tsaar, dat hebben wij noodig. De naastbijliggende conclusie uit deze zelfs ontroerende gesprekken is wel, dat de bewering als zou de Russische revolutie in het volk wor telen, een holle phrase is. Er schuilt echter dieperen zin in deze gesprek ken. Ze zijn in naïeven vorm de geheele wereld tragiek der zucht naar „vrijheid". Die moejik die verklaart, dat de vrijheid van allen een soort Tsaar gaat maken, wat zal hij ontgoocheld zijn als in de plaats van „Vadertje", de minister van Oorlog Kerenski hem den oor- logsdwang oplegt; en als hij de „kleinheid" der revolutionaire vrijheid benadert, die hij veel groo- Episode nit den Fransch-Engelschen oorlog: in de XlVe eeuw. 18) Allen verschrokken, want zij begrepen dat het de heer van het kasteel was. Gaat beiden in 't vertrek hiernaast, fceida Yolande tot de twee jonkliedon. De heer van Villers js hier; open bonder vreeze, Yolande riep eene stem van buiten. Yolande opende de deur en do heer van *iil:rs trad binnen, verbaasd de twee rne's- l'*8 nog op te vinden. Gij moest reeds beiden naar bed zijn b^gon hijmaar nu treft het goed, want 'p- kom aan mijne lieve dochter verbeken, ba.t aiio ridders van Frankrijk haar ten hu- v.el:.;k schijnen te wilien vragen, als ik haar bK't spoedig aan den eersten had toegezegd, den ridder de Hart*,. ter waande dan Rusland zelf, wat zal er dan een wanhoop zijn in zijn eenvoudig hart. De zeepbel die uiteenspat, als hij ze grijpen wilOmdat de vrijheid, die van „allen een soort Tsaar maakt" de vrijheid is die, aan d' onzaalge borst geboren van d' Engel die Jehovah tart, als licht een rosse toorts doet gloren en recht met hoovaardij verwart. Die, in haar eigen gloed verterend, Den broeder en zich zelf ontzielt En, ware vrijheid van zich werend, Den hiel des dwing'lands kussend, knielt. Dat streven in het menschenhart naar de vrij heid is het zuchten der Schepping als in barens nood, waarvan de Apostel Paulus in den Epistel van den Zondag van gisteren sprak. In zijn diepsten grond is het een heimwee naar den toe stand der oorspronkelijke rechtvaardigheid, naar vrijheid van den zondedwang en herstel der wereldharmonie. Als zoodanig is het onsterfelijk en zal leven zoolang de menschheid leeft. En de tragiek van het menschelijk geslacht is het onuitroeibare streven naar die vrijheid door verandering der u i t e r 1 ij k e levensomstandig heden: staatkundige en economische revoluties, oorlogen, misdaad en zonde. Telkens als de greep der menschheid die vrij heid meent te kunnen vatten, spat de goud- en purper-gekleurde zeepbel in stof uiteen. Omdat de vrijheid inderdaad hier beneden nimmer geheel te verkrijgen is en zelfs slechts te benaderen, door de zelfcultuur, de verandering van het innerlijk leven door zelfoverwinning en zelfbeheersching, door te leven in de verwachting van de bevrijding des bederfs en van deelgenoot schap in de vrijheid der kinderen Gods, dat is de vrijheid van den zondedwang. Alleen door de constitutie dezer vrijheid in de persoonlijkheid is de gedeeltelijke verwezenlij king van de maatschappelijke en staatkundige vrijheid, welke niets anders is dan vergrooting van het gebied der zelfbeschikking, mogelijk. Dat deze innerlijke vrijheid de grondslag en de onvermijdelijke voorwaarde is van iedere uiter lijke vrijheid, mag en moet in onzen democrati- schen tijd, door ieder die het ernstig meent met de ware democratie, telkens en telkens her haald worden. Opdat niet ook onze mannen de hand uit strekken naar de bedriegelijke zeepbel van die vrijheid, welke de kiem der tyrannie in zich bergt, doch zich laten leiden door die andere vrijheid. -...goddelijker Waarheid geliefde dochter, heerlijk kind, die vrede brengt en harten bindt en door haar bovenaardsche klaarheid des waanzins nevelen overwint. (Dr. Schaepman.) Inderdaad: alléén het Christendom kèn der wereld de vrijheid brengen. En van ons Christe nen is het de heilige plicht deze vrijheid, waar naar der menschheid heimwee uitgaat, te stellen tegenover de vrijheid, die den dramatischen kringloop teekent der onchristelijke wereld tragedie. WERELDBRAND' NOG EEN GEVECHT AAN DEN DAMESWEG. De Duitschers melden, dat zij ten zuiden van Filain „bij den Damesweg" opnieuw over een front van 1 y2 K.M. tot een diepte van 500 M. in de Fransche stellingen zijn doorgedrongen. De beteekenis dezer gedeeltelijke aanvallen kent de lezer. Voor het overige is er geen nieuws van betee kenis. VERSPREIDE*BERICHTEN< DE ONTPLOFFING IN DE MUNITIE FABRIEKEN. In de zitting va,n Zaterdag van het Oos- tenrijksche Huis vau Afgevaardigden werd voorgelezen een schriftelijke beantwoording door den minister van lands verdediging van de Interpellatie over de ontploffing in de munitiefabrieken van Blöveo. Hierin stelt de minister vast, dat de ontploffing: waarschijn lijk te wijten was aan onvoorzichtigheid in de werkplaatsen, waar de mijnen werpers worden vervaardigd. Het aantal dooden be draagt 136, het aantal vermisten 170. Van De edelman plaatst» zich naast zijne doch ter en vervolgde: Ik zeg, alle ridders van Frankrijk want maarschalk de Briquebec, onze gast heeft mij heden, voor zijn zoon, den burggraaf de Roncherolles, uwe hand gevraagd, en deze aal zeker niet de laatste zijn, die om mijne lieve dochter komen zal. Twee echtgenooten tegelijk, merkt» Yo lande op. Ja, en bijna even aanbevelenswaard om hun rijkdom en om hunne familiebe trekkingen, antwoordde de baron. En toch zijn het er twee te veel, als geen van beiden onze dierbare Phili- berta behaagt, hernam Yolande, die haar beschermeling wilde ter hulp komen. Slechte één is te veel; want den an deren heb ik gekozen, antwoordde do ba ron kortaf. Yolande moest weten, dat ik er man niet naar ben, om lichtzinnig te (werk te gaan. En daarom, om alle verle genheid te voorkomen, heb ik u, Philiberta van avond wilien komen zeggen, dat ge van nu af u zeiven moet beschouwen, ais onherroepelijk verloofd met den ridder de Haroourt. Re koning van Frankrijk, [wiens de 625 gewonden, waren er 520 slechts licht gewond. Na verdere nasporingen zal de minister nadere bijzonderheden meded elen. DE TOESTAND AAN HET RUSSISCHE FRONT. De correspondent van de „Times" aan het Russische hoofdkwartier geeft thans gunsti ger berichten: „Gedurende mijn bezoek hier, had ik gelegenheid uit de eerste hand do feiten te leeren kennen, welke teekenend zijn voor den toestand der legers aan het front. Uit eigen waarneming kreeg .ik do overtui ging, dat een' belangrijke verbetering heeft plaats gehad in de laatste weken. Desertie is feitelijk geëindigd. Dc mannen, die zijn gebleven, zijn zich volkomen bewust van hun plicht jegens hun land en zullen op het oogen- blik da-t zij worden geroepen tot den o'p- marsch een loyaal antwoord geven. Het op perbevel is, in volkomen overeenstemming met den Minister van Oorlog maar al te begeerig, om de geallieerden loyaal te steunen en het mogelijke te doen, om sa men te werken met de Fransche en Britsche legers. Broessilofs machtige persoonlijkheid en welsprekendheid, zijn prestige en zijn suc ces in het verleden hebben wonderen te- weeggebracht onder de manschappen en hun een besef van plicht gegeven. Onder do of ficieren heerscht ook een meer optimistische geest. De kozakken en hun kameraden van de geregelde cavalerie bewaken streng a'le spoor- wegstations in de legerzone en werken sa men met de dorpsoverheid om een einde te maken aan de daden van geweld van deser teurs. JAPAN EN DE OORLOG. De „Statist" vestigt de aandacht op de groote hoeveelheid goud. welke uit Amerika afvloeit naar Japan. Volgens bericht uit To kio, zonden de schulden van Engeland en Frankrijk non Japan voor een deel over de Ver. Staten worden geregeld. Zoo is in dit jaar voor ongeveer 35 millioen aan goud uit Amerika naar Japan verhuisd. Men hoopt, dat hieraan eenigzins paal en perk kan wor den gesteld doordat Japan in Amerika, En- gelsche en Fransche staatspapieren koopen zal. Op een andere plaats in het blad wordt de veronderstelling uitgesproken, dat de Ja- pansche munitieleveringeu aan Rusland door Amerika worden betaald. Ook van Italiaanscho zijde worden klach ten vernomen omtrent het voordeel, dat Ja pan uit den oorlog heeft weten te trekken. Zoo schrijft Errico de Marinis in „Roina'': „Behalve Amerika heeft geen land zoo groote voordeelen uit den oorlog getrokken als Ja pan. Hierover kan met liet. oog op de Ita liaan sclie censuur niet vrij uit worden ge schreven. Maar vast staat toch. dat .1 apan, afgezien nog van Kiautsohou. dat het nooit weer aan Duitseliland zal overlaten, tal van economische voordeelen behaald. Op de Arae- rikaansehe en Aziatische markten is het in enkele maanden in de plaats getreden van de andere oorlogvoerende landen. In den ZuiT- Amerikaanschen handel neemt hel thans Ie plaats in van Engeland, Duitseliland, Frank rijk en Italië eu reeds is het de mededinger géworden vnn Noord-Amerika. Kooplieden, die onlangs van Zuid-Amerika naar Europa zijn gekomen, verhalen van de koortsachtige werkzaamheid der Japanners, die langdurige handelsovereenkomsten afsluiten. Een zelfde activiteit leggen zij aan den dag in Engelsch- en Ncd.-Indië, in Indo-China, in Australië en op de Philippijneii, terwijl zij nieuwe in dustrieën scheppen en daardoor de verschil lende Europeesche uitvoer-artikelen, door Ja- pansehe vervangen; en hij dit alles wordt het particulier initiatief op alle gebied door de regeering gesteund, wat op de eerste plaats ten goede komt aan de Japansche handelsmarine, iets wat in Italië nooit is gedaan.'* DE FRANSCHE BEVOLKINO. In de „Intransigeant" wordt de overstroo ming van Frankrijk door gele en zwarte werklieden noodzakelijk geacht, wijl de Fran- schen, die aan het front staan moeten worden vervangen. De vraag wordt gesteld of het aantal van die plaatsvervangers niet steeds grooter worden zal en ook na den oorlog zal moeten worden voortgezet. Het blad meent, dat daarom de beste plaatsen reeds nu voor de echte FTanschen, wanneer zii uit den oor log zijn teruggekomen, moeten worden be waard. De Fransche Generale Staf moet daar rekening meo houden en meehelpen om het Fransche ras in stand te houden. Verder meent het blad, dat het nu de taak der Ver bondenen is het werk der bevrijding voort te zetten. „De Fransche vrouwen znllen met vreugde zien, dat men hun mannen tenmin- bezoek voor morgen mij is geboodschapt, heeft 't voornemen, naar de maarschalk de Briquebeo mij verzekerd heeft, mij het aan zoek van den burggraaf do Roncherolles aan te bevelen. Maar aangezien het mij om ver schillende «rjedonen niet bevalt den koning wien mijne voorouders slechts onder jvoor- behoud gehoorzaamheid toegezegd hebben, iets toe te 'geven, hpb ik u te voren willen waar schuwen. Als 't noodig is, zegt ge aan Phi lips van Valois, dat ge den ridder de Har- court bemint; hij zal dan verder niet aan houden, daarvoor is hij te ridderlijk. Vader, antwoordde Philiberta, ik heb u met allen, eerbied aangehoord, maar weet ge, of ik ook tegenzin heb in dal huwe lijk? O, uw! vader is niet van gisteren, Phi liberta; ik ben zeker dat de ridder- de Har oourt een flink edelman is. met veel macht en rijkdom en van hoogen adel en met aanzienlijke familiebetrekkingen. Ik weet het vader, èn toch zie ik er tegen op. Ik begrijp u niet, Philiberta. Gij' kunt geen. betere partij doen, en vervult 'op die wijze den har.tsweneoh van uw; iviader. Ran ste voor een deel gevaren sparen wil, en dat hun dochters niet genoodzaakt zullen zijn te huwen met mannen van vreemd ras, wan neer zij een huiselijke haard zullen willen stichten.*' HET LANDBOUWPLAN VAN LORD GEORGE. Volgens de „Daily News" is men liet er in Oost-Suffolk vrij algemeen over eens, dat het omploegen van weiland practisch onmo gelijk zal zijn, daar het braak liggende land bij gebrek aan paarden, landbouwmachines en werkkrachten niet eens voor den oogst 1918 kon worden bebouwd. Landbouwmachines zijn eenvoudig niet te verkrijgen. Men heeft een honderdtal stoom ploegen noodig, maar beschikt er slechts over" zeven. In geheet Suffolk verhindert het gebrek aan landbouwmachines, het bouw land goed te bewerken, zoodat er van het omploegen van grasland geen sprake kan zijn. Volgens de „Morning Post" van 15 Juni werd op de vergadering van liet Oorlog- landbcuw-comitó te Romford ernstig door de boeren geklaagd, dat de regeering haar be loften niet had gehouden. Zij zou toch, om het omploegen van weiland mogelijk te ma ken, werkkrachten en landbouwmachines le veren, maar had dit niet gedaan. De heer Richard Hilliard zeide, dat het landbouw plan van Lloyd George zou mislukken, tenzij de regeering alsnog voor arbeiders en machi nes zorgde. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is de adjunct-commies bij het departement van koloniën, H. L. A. Huguenin, met ingang van 1 Juli eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder toekenning van wachtgeld. Het Stbld. no. 473 bevat een Kon. besluit van den 23sten dezer, tot vaststelling van een alge meen en maatregel van bestuur als bedoeld in art. 25 der Beroepswet. De in dat artikel bedoelde inlichtingen worden verstrekt binnen den door de Gedeputeerde Sta ten bij hun aanvrage te stellen termijn. Deze termijn moet ten minste drie dagen be dragen. NEDERLAND EN DE OORLOG. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft: I. bepaald A. de verkoop, de aflevering en het vervoer van petroleum (in het bijzonder ook per vat) is verboden B. van het verbod, sub A gesteld, kan ont heffing, zoo noodig onder daarbij te stellen voor waarden, worden verleend door de Toewijzings commissie voor Petroleum (Parkstraat 107, 's-Gravenhage)daartoe strekkende verzoeken, zoowel als de te verleenen dispensatie geschie den schriftelijk; C. het verbod, gesteld sub A, is van 2 Juli af tot nadere beschikking niet van toepassing op petroleum voor zoover deze: uitsluitend is bestemd voor een direct huis houdelijk gebruik; de verkoop en de aflevering geschieden recht streeks aan verbruikers of aan wederverkoopers; het vervoer plaats vindt: óf in bussen, flessclien of andere verpakking, inhoudende niet meer dan 5 liter; óf in wagentjes, inhoudende ten hoogste 200 liter, in gebruik bij venters; óf in straattankwagens, doch alleen voor zoo ver de zich daarin bevindende petroleum be stemd is ter aflevering aan wederverkoopers; II. vastgesteld een maximum-prijs voor den verkoop van petroleum voor huishoudelijk ge bruik in den kleinhandel van 0.25 per liter. De Toewijzingscommissie voor Petroleum deelt mede, dat ingevolge beschikking van den Minister van Landbouw, van 2 Juli af tot nadere beschikking, uitsluitend voor zuiver huishoude lijke licht- en kookdoeleinden petroleum beschik baar zal worden gesteld door tusschenkomst van wederverkoopers. In totaal zal beschikbaar kunnen worden ge steld een hoeveelheid, ongeveer gelijkstaande met 50 pet. van die, welke het vorige jaar, in den- zelfaen tijd voor dezelfde doeleinden werd afge leverd. Wederverkoopers mogen in verband hiermede aan hun klanten, die zij ook reeds het vorige jaar bedienden, niet meer verkoopen dan 50 pet. van hetgeen in de overeenkomstige kalendermaand van het vorige jaar werd verkocht. Verkoopers zoowel al3 koopers, die zich aan overtreding van dit verbod schuldig maken, stel len zich bloot aan de strenge straffen, welke de Distributiewet 1916 daartegen bedreigt. Petroleum, benoodigd voor alle andere dan huishoudelijke doeleinden, moet, evenals thans, schriftelijk bij de Toewijzingscommissie worden aangevraagd. neer er nu nog eene andere liefde in het sp, 1 was, gin,? hi] verder ver, adprlijk votr^ dan zou het mi] verklaarbaar voorkomen, misschien te verontschuldigen.... Dus dam zou ik op uwe medewerking kunnen rekenen, als de tegenstand ,uit eene trouwe liefde voortsproot; dan aoudt ge op mijne wenschen letten en edelmoedig aoudt ge zijn als de groote koning en het hart van een jong meisje geen geweld aandoen. Ja, lieve Philiberta,. in dat geval maar ook dan alleen zou ik u vrijlaten, omdat ik er op mij no beurt van .verzekerd zou zijn dat gij uwe gelegenheid op waardige wijz» aoudt [wegschenken. Maar, zeide de baron plotseling, terwijl hij de gezichten der drie vrouwen teekenden, tooh ik herhaal het u Philiberta, ik sta er op, dat gij den ridder de Haroourt huwlt, Maar vader, hernam Philiberta bedaard, gij besluit zonder mij den tijd te laten u in te lichten. Dat is onnoodig, lk weet wat ik weten wilde. Het is nu overigens .tijd te gaan slapen. Morgen komt de koning van Frankrijk, en ge moet er dan jiiet vermoeid uitzien. De baron omhelsde Philiberta en ging heen, Barteljorisstraat 27. TEL. 1770 Van zeer betrouwbare zijde meldt men uit Den Haag aan de „N. R. Ct.", dat er vermoedelijk in begin Juli een belangrijke distributie van ben zine zal plaats hebben, waarbij aan handelaren ongeveer een gelijke hoeveelheid zal worden toe gewezen als het vorige jaar. Het is dus te verwachien, dat ook particulieren dezen zomer nog van hun auto's zullen kunnen profiteeren. Aan den gemeenteraad van Gouda is volgend adres verzonden: Het bestuur van de afdeeling Gouda van den Ned. R.-K. Volksbond, gezien den grooten aardappelnood, welke in den lande heerscht, verzoekt uwen Raad zich te wenden tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, met het verzoek om van den nieuwen aard appeloogst slechts eene zoodanige hoeveelheid' voor uitvoer beschikbaar te stellen, dat een hoe veelheid van 5 KG. per persoon en per week voor het Nederlandsche volk is gewaarborgd. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat het verboden is in eenig^ onderneming voor het ver werken van fruit, op eenige wijze fruit te verwer ken, tenzij in een onderneming bij de Rijkscom missie van Toezicht, als bedoeld in art. 6 der statuten der vereeniging Fruitcentrale, ingeschre ven als inrichting voor het verwerken van fruit en met inachtneming van de voorschriften bij of krachtens deze regeling gesteld. De Algemeene R.-K. Werkgeversvereniging heeft aan de leden der Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij tot de volgenle conclusies komt: Een export-centrale, in den vorm en met den werkkring als door de regeering voorgesteld, verdient geen aanbeveling. Het instellen van een regeeringslichaam. in hoofdzaak samengesteld uit vertegenwoordigers van de bestaande export-commissiën, onder con trole van de regeering, zal nuttig werk kunnen verrichten. Publiciteit over alles wat het consentenwezen betreft, is dringend geboden. De instelling van een raad van deskundigen als beroepsvechters tegen beslissingen van de export-bureaux is een onafwijsbare noodzakelijk heid. Het Ned. tankstoomschip „Ocean", dat sinds 6 Maart jl. te Vigo lag, is gisteren te Rotterdam gearriveerd. Naar de „Tel." verneemt, zullen in Den Haag onderhandelingen worden gevoerd tusschen af gevaardigden van Engeland en Duitschland over de krijgsgevangenen. De volgende afgevaardigden van de Engelsche regeering zijn in Den Hnng anngekonienLord Newton "luitenant-generaal Sir Henry Bclfield en sir Robert Younger, rechter van het Engeische High Court. Zij hebben tot taak met de afgevaar digden van het Duitsche rijk uitsluitend vraag stukken te behandelen, die verband houden met de krijgsgevaigenen. Onder deze vraagstukken doen zfch voor die betreffende paketten, kampen en zaken, die verband houden met de uitwisseling van geïnterneerden en voor den krijg ongeschikte gevangenen. De namen van de Duitsche afgevaardigden zijn: generaal-majoor Friederich, majoor Drondt en dr. Eckhardt. De conferenties vangen heden om half 11 aan. Ook de Nederlandsche regeering zal vertegen woordigd zijn door dr. baron van Vreedenburch, die toegevoegd is geweest aan de Nederlandsche legatie te Berlijn. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer zal Donderdag, na de ope ning van de buitengewone zitting, een openbare vergadering houden, des namiddags te 3 uur. HOFBERICHTEN. Z. K. H. de Prins is voornemens op 29 dezer een kort bezoek te brengen aan Heineken's Bier brouwerij te Amsterdam. A. T. A. G. Blijkens een mededeeling van het secretariaat van de A. T. A. G. zijn de Atagisten nog niet van plan van het tooneel te verdwijnen, al zullen zij aan ook over eenigen tijd als herboren te voorschijn treden. In een Zaterdag jl. te Amsterdam gehouden vergadering is althans besloten een nieuwe poli tieke organisatie te stichten. Na een zeer leven dige discussie, in welke richting deze nieuwe organisatie zich zou bewegen en welke hoofd lijnen ze daarbij te volgen had, werd besloten om een eind® aan het gesprek te maken. De ontmoediging der drie vrouwen was na het vertrek van dpn baron .ten t go- stegen; zij begrepen, dat ar £een uitweg overbleef. Met deze gedaoht-» opende \olan- d® d® deur van het vertrek, waar aioh d® twee jonkli®d®n bevonden, en zeide op mec- warigen toon: Mijne lieve kinderen, alles is verloren. Maar Robert de Bréoé, die alles had afge luisterd ging lachend op d» beide meisjes aan, en zeide hun: .Waarom zijl ge zoo bedroefd? Omdat ons nu alle hoop door mijn vader ontnomen li; behalve de ridder da Haroourt komt nu ook nog de burggraaf dd Roncherolles een hart betwisten, dta slechte u toebehoort. Ik weet het, lieve Philiberta; want ik kon mij niet bedwingen, en heb aan de deur den gang van het gesprek afgeluisterd. En nu hebt ge de overtuiging. Dat ge voor onze liefde hebt gestreden. Nooit wil ik ook meer aan uwe genegenheid twijfelen. (Wordt ven o' - NIEUWE HflflRLEMSCHE COURANT i i. i 119

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1