VAN OVERAL STAD EN STREEK KERKELIJKE KORST- THIJSSEN EN REITH, «KERK EN SCHOOL ORDE EN ARBEID INGEZONDEN de daartoe te treffen voorbereidende maatregelen en besprekingen op te dragen aan eene commis sie, die onverwijld aan het werk zal gaan, om de vraag onder de oogen te zien en een rapport uit te brengen over den te volgen weg. Dit rapport zal zoo spoedig het zal zijn samen gesteld, aan de overige leden ter inzage worden toegezonden, teneinde daarna in een opnieuw bij een te roepen vergadering de te volgen gedrags lijn vast te stellen. Tot leden der commissie, die uit 5 personen zal bestaan, werden benoemd mevr. W.Drucker, en de heeren mr. W. Heineken, dr. H. C. Muller en B. Meijering, terwijl tot een vijfde vrouwelijk lid. niet ter vergadering aanwezig, het verzoek zal worden gericht, mede deel uit te maken van deze commissie. KUHSTDRIJVERS Haarlem. en EDELSMEDEN* Schoterweg 2- MOR. DR. A. H. L HENSEN. Naar wij vernemen is gisteren, na een moeilijke reis, de HoogEerw. Heer Mgr. Dr. A. H. L. Hensen, directeur van het Ned. Oudheidkundig Museum te Rome, wederom op het Seminarie te Warmond aangekomen. NED. R.K. METAALBEWERKERSBOND. Zaterdag is t« Utrecht een algemeene ver gadering van den Nederl. Roomsch-Katholie- ken Metaalbewerkersbond gehouden. Uitvoerige besprekingen vonden er plaats naar aanleiding van het jaarverslag, waar bij de gevolgde tactiek en de leiding van den Bond in het afgeloopen jaar werden bespro ken. Blijfkens het jaarverslag was 1916, trots strijd en tegenwerking, niet ongunstig voor den Bond geweest, deze telde op 81 December j.l. 6023 leden, tegen 5033 op 31 December 1915. In een volgend nummer komen wjj hierop nader terng. DE MIJNWERKERS STAKING. De speciale verslaggever van die Msb. te Heerlen schrijft: Over het algemeen blijft het rustig in de geheele mijnstreek. Om iels van de staking te bemerken moet men naar de mijnen gaan, want nog in de kolonies, noch op de dorpen valt iets van de gespannen ver houding te bespeuren. Op de toegangswegen naar de mijnen in- tusschen en de eenzame zandwegen tusschen de kolenvelden, stuit men voortdurend op groepjes stakers, die er met knuppels gewa pend ronddwalen. Bij Hoensbroek kwam het Zaterdagmorgen voor, dat groepen stakers zich in het koren verborgen hielden en zoodra werkwilligen passeerden te voorschijn sprongen en hun den weg versperden. Toch zijn Zaterdagmor gen hij de eerste ploeg veel meer arbeiders in de mijn afgedaald dan Vrijdag. Ook zij kwamen in groepjes naar de mijn en trot seerden de dreigende blikken hunner staken de collega's De eerste schrik schijnt dus ook weer voor bij en in kringen der christelijke {reorgani seerden wordt verwacht, dat heden nog meer deren den arbeid zullen hervatten. Onder de stakers loopt nu het praatje, dat minister Poethuma, en de commissaris in de provincie Limburg naar Heerlen zullen ko men. Hun zal een schadeloosstelling van vier gulden worden gegeven en dan verzocht worden den arbeid te hervatten. Zoo hoort men in mijnwerkerskringen allh soorten fan tastische praatjes, maar het is onmogelijk na te gaan uit welke bron die komen. Toch staat met dit al de kolenprodnetie reeds gedurende drie dagen zoo goed als stil. Het kolenvervoer aan de stations is gering, en wanneer dit nog even aanhoudt, zal men spoedig in het land de gevolgen ervan on dervinden. Tot nu toe lieten de directies der mijnen nog niets van zich hooren; conferenties met de arbeiders besturen werden niet gehouden, zoodat nog altijd de indruk blijft, dat de di recties ni©t zullen toegeven. In den algemeenen toestand is derhalve nog zeer weinig veranderd. Terwijl de afdeeling Kerkrade van den Christelijken Mijnwerkers- bond den leden geadviseerd heeft, het werk neer te leggen uit vrees, dat bij mislukking der staking dit later aan hen zou worden ver weten, door de neutraal georganiseerden beeft het bestuur van den Christelijken Bond daartegen een motie van afkeuring gepu bliceerd. Het bestuur doet een oproep tot alle ar beiders en keurt ten sterkste af de circulaire door verschillende arbeiders nit Kerkrade verspreid, welke circulaire ten onrechte ge- teekend is door het Kringbestuur, aangezien de kringBvertrouwensman van Kerkrade niet eens is gekend in het houden der vergadering, waarin deze circulaire werd vastgesteld. Overigens heeft de staking een zeer kalm verloop en de leiders der neutrale organi saties manen ook dringend alle wanordelijk heden te vermijden, en zich niet te buiten te gaan aan sterken drank. Uit Heerlen meldt men aan de NJEt. CL: Reeds werd gemeld, wolk een groot per centage mijnwerkers, die met de door den Nederl. Mijn werk ersbond geproclameerde staking geenszins instemmen, van den arbeid wordt weerhouden uit vrees door de stakers te worden gemolesteerd. Uit bijna alle plaat selijke afdeelingen van den Algem. Bond van Christelijke Mijnwerkers komen daarover bij het hoofdbestuur berichten in. en veilig kan het aantal mijnwerkers, die tegen hun zin op deze wijze de stakingsbeweging in de hand werken, op verscheidene honderden worden geschat Men moet met de toestanden in de Limburgsche mijnstreek eenigszius ver trouwd zijn om over het motief van deze stakers-met-tegenzin te kunnen oordcelen. Daar zijn vooreerst de aanzienlijke afstan den, die vele mijnwerkers moeten afleggen^ hetzij te voet hetzij per rijwiel of arbeiders- trein, om naar en van hun mijn te komen. Op de eenzame Limhurgsche landwegen loopen dezulken gevaar, met de stakers in juinder aangename aanraking te komen, vooral '8 nachts, bü de wisseling van avond- of ochtenddienst. Ook in de arbeiderstreinen ha'en; het ligt voor de hand, dat daarbij niet de jaitgezochtste argumenten worden ge bruikt. In het centrum van de mijnstreek, hij staatsmijn Emma te Hoensbroek, bij Heer len, Schaesberg en andere gemeenten wonen de mynwerkere meest in de z.g. „kolonies", zoeken de stakers de werkwilligen over te complexen van arbeiderswoningen. De sta kers vinden daar uit den aard der zaak ruim de gelegenheid, ook zonder dat zij daden van geweld plegen, aan de niet-stakers en hun gezinnen onaangenaam en hinderlijk te zijn. Een andere belangrijke overweging houdt buitendien velen van het werk terug. De mijnwerkers arbeiden n.l. op de ondergrond- sehe posten in groepen van tien en meer man. Vele werkwilligen vreezen nn, doen zij niet met deze staking mee, later op hun posten in de mijn door hun andersgezinde postge- nooten te worden gedwarsboomd. De aard van het bedrijf en de toestanden in het mijndistriet blijven alzoo niet zonder invloed op de houding der mijnwerkers, niet leden van den Nederl. bond of ongeorgani seerden, bij deze staking. Van overheidswege en door de directies worden nn, op aandrang van het bestuur van den christelijken bond, maatregelen genomen tot heter beveiliging van de werkwilligen. Zoo zal op de staatsmijn Emma en moge lijk ook op andere mijnen, te beginnen met heden, Maandag, alleen in „dagschicht" wor den gearbeid, dus van 's morgens zes tot des namiddags twee uur. Zij, die werken willen, kunnen zieh dan in hun woonplaatsen te zamen voegen om groepsgewijze naar de mijn te vertrokken, onder voldoende bescherming van bereden marechaussee, waarvan er Za terdag weer een honderdtal in de mijnstreek zijn gedetacheerd. Na afloop van de „schicht" zal 's middags ook gezamenlijk de mijn wor den verlaten. In verhand met deze maatre gelen zullen de werkliedenkaarten, die an ders slechts op bepaalde werkliedentreinen geldig zijn, ook voor andere arbeiderstrei nen kunnen worden gebezigd. Men vertrouwt, dat deze regeling, gevoegd hij de aanzienlijke versterking van de be waking in en om de mijngemeenten, zeer zal bijdragen om het aantal werkwilligen te ver- grooten. De Christelijke Mijnwerkersbond hield gis teren, Zondag, een druk bezochte besturen- conferentie. In deze vergadering is een be stuurslid van den kring Kerkrade, die, zoo als men weet, tot deelneming aan de staking opwekte, met afwijziging overigens van de verantwoordelijkheid der staking ter verant woording geroepen. Dat bestuurslid heeft zich vervolgens uit de vergadering verwij derd. Besloten werd in de aangenomen hou ding te volharden en niet aan de staking deel te nemen. Volgens nadere mededeeling zijn de voorzitter en de secretaris van het kring- bestuur Kerkrade geroyeerd als leden van den Bond. Zfj zijn eerst in de gelegenheid ge steld hun houding te verdedigen. In verhand daarmede heeft de Christelijke Mijnwerkershond een manifest verspreid, waarin gezegd wordt, dat op de Zondag ge- honden algemeene vergadering overtuigend is vastgesteld, dat de bekende Kerkrader cir culaire valsch is en niet het werkelijk besluit van de bijeenkomst van het kringbestuur weergeeft. Het bestuur waarschuwt dringend, geen acht te slaan op de pogingen, om dat vercalsehte besluit aan de sociaistisehe pro paganda dienstbaar te maken. De Algemeene Bend van Christelijke Mijn werkers heeft bet volgende schrijven ontvan gen van de directie der Staatsmijnen: „Wij bevestigen hierdoor de u reeds gedane mondelinge toezegging, dat de werklieden, die thans blijven doorwerken, na afloop van de staking, niet behoeven te werken in een zelfde ploeg met hen, die hebben gestaakt. De directie van de Staatemijnen in Limburg, (w.g. J. C. Fr. BUGNE). Het boudsbestuur beeft nn dit schrijven ge publiceerd, teneinde de vrees van de werk willige mijnwerkers, voor wat na afloop van de staking zou knnnen geschieden, weg te nemen. NU 1WEER EEN ACTIE VAN DE SIGAREN MAKERS. In „Parkzicht" te Amsterdam werd Zon dag, onder voorzitterschap van den heer H. J. J. Eichelsheim, een buitengewoon con gres gehouden van den Ned. Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbond ter bespreking van de plannen voor een nieuwe actie. De voor zitter deelde in zijn inleiding tot deze be sprekingen o.a. mede, dat bij den steeds nijpender wordenden toestand van de leden besloten werd, opnieuw de collectieve ar beidsovereenkomst bij de patroons in te die nen en het 10 pCt. toeslag-contract op te zeggen. Dit laatste was noodig, anders kon het eerste niet geschieden. Tegen het einde van Juni is een onderhoud aangevraagd met de besturen van de patroonsvereenigingen. Of de conferentie zal gehouden worden, is nog onbekend. Ondanks de periodieke verhooging van de loonen en den toeslag gaan de arbeiders achteruit. Er is een onderzoek ingesteld en dit had tot uitslag, dat van 7737 sigaren makers er 1976 een loon hebben van 6 tot 10 gulden '2246 van 10 tot 13 gulden, 2281 van 13 tot 17 gulden en 834 17 gulden en hooger. Na Mei 1916 is op deze loonen 10 pCt. toeslag gegeven. De nood dringt dus en er moet verandering komen. Het indie nen van het collectief contract is daarvan het gevolg. Het voorgestelde contract geeft een gemiddelde verhooging van i 3 per week Na uitvoerige discussies, waarbij er op aan gedrongen werd, niet in te gaan op eventueele voorstellen van arbi trage werd ten slotte de volgende conelu- sie met algemeene stemmen aangenomen: „Het congres, gehoord de besprekingen over de indiening van het collectief con tract bij de vereenigde patroons; brengt het hoofdbestuur dank voor het daartoe genomen initiatief en het kiezen van den geschikten tijd; constateert, gezien de onrustbarende stij ging van de levensmiddelenprijzen, dat ie in liet collectief contract gevraagde loonsver- liooging zeer matig is en derhalve in dit opzicht geen concessie zal worden gedaan; verklaart voorts overtuigd te zijn, lat al les moet en zal worden gedaan om te voor komen, dat een eventueel oonflict door arbitrage zal worden be< slecht, gezien het lei:, da: in 1913 La vele opzichten allerlei slechte toestanden op die wijze niet uit den weg zijn geruimd in het Zuiden en neemt, zich voor, om, zoo: het moet, in strijd te gaan voor de invoering van het collectief contract, in het vertrouwen, lat dit ook het geval zal zijn met de leden van den Roomsch-Katholieken Bond en de bei de andere organisaties." NOG MEER ACTIE!.... In het Nutsgebouw te Rotterdam werd giste ren de algemeene vergadering van de 1311 leden sterke (of beter: „zwakke") Landelijke Federatie van (de „Vrije") Metaalbewerkers gehouden. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen: „Het congres enz., van oordeel, dat de loonen in de metaalindus trie veel te laag zijn in betrekking tot den huldi gen toestand en vergeleken bij andere vakken; overwegende, dat de toegestane loonsverhoo- ging gedurende den oorlogstoestand niet in ver houding staat tot de prijsstijging der levensmid delen en benoodigdheden gelet op de zeer goede uitkomsten van de bedrijven in de metaalindustrie en constateerende een algemeene verarming en achteruitging in de gezinnen van de metaalbewerkers, draagt het bestuur van de Land. Fed. van Me taalbewerkers op, een algemeene loonactie op touw te zetten, welke ten gevolge kan hebben, dat de uurloonen minstens met 10 cent vernoogd worden en tracht daarvoor te verkrijgen samen werking met de 4 andere metaalbewerkersbonden in den lande, nL: met den Alg. Ned. Metaalbe werkersbond, N. R.-K. Metaalbewerkersbond, Chr. Metaalbewerkersbond in Nederland, en met den Ned. Neutralen Metaalbewerkersbond, om zich krachtig te organiseeren en dezen looneisch met alle bun ten dienste staande middelen te steunen; besluit deze motie ten spoedigste ter kennisse te brengen van de hoofdbesturen van genoemde bonden en gaat over tot de orde van den dag.'* Voor den Inhoud dezer rubriek 'stelt de RedactU zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur, Eenige dagen geleden trof mij het, bericht, dat de regeering van plan is, om 3 onderzee booten te laten bouwen te San Francisco, voor den prijs van f 2.800.000 per stuk, dus bijna drie millioen. In verband hiermede zou ik u een paar vragen willen stellen en wel op de le plaats deze: staan wij, Katholieken, eigenlijk tegen over zulke kwesties. Is het program der Kath. Staatspartij vóór of tegen het opvoeren der militaire lasten. ALs Christenen toch staan wij vierkant tegenover die mensch ontecren- de slachting en met den mond spreken alle volkeren zich in dezen geest uit, dat zij vóór khiet verminderen van die Jasten zijn, omdat die put bodemloos blijkt te zijn. lik zeg, met den mond, want de daad is zoo geheel anders. Dat zien wij hier nu weer met het aanvragen van die 3 moordwerktuigen en kort geleden in de 2o Kamer koude.) wij con- stateeren, dat de meesten van onze Kamer leden er niets in zien, pm een 50 duizend van. onze landwcerauumen weer een yoor deel tjo te bezorgen van idem zooveel. Dat is dus de daad. Ik vraag echter nog maals: Hoe staan wij Christenen, hier tegen over? Op de 2e plaats zou ik willen vragen, waarom worden die vaartuigen in Amerika besteld. Is dat soms om bij cle Amerikanen in een goed blaadje te komen, dus uit een oogpunt van taktiek. Zoo niet, dan zijn er in Holland toch wel werven genoeg, die ze ook kunnen bouwen en dan zal de groote vraag zijn, of ze zoo duur zullen worden, a!s ze hier vervaardigd worden. Mij dunkt, dat net Nederlandsche volk recht heeft, oon een en ander nader to hooren verklaren, want meestal gaan die zaken, in tegenstelling met de sociale wetgeving, zoo en passant onder den hamer door en eenig Jicht is in deze zaken wel gewenscht Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Schoten, 24-6-17. J. D- v. S. Moord to Amsterd am. Ou de eerste verdieping van het perceel Focke. Simonsstraat 36 te Amsterdam heeft zieh Zaterdagavond een drama afgespeeld, hetwelk aan één persoon het leven heeft gekost. Tossen 12 uur was de 24- jarige chauffeur J. van Hall thuis gekomen, toen hij zijn schoonvader, den 59-iarisien W. J. van Groenekan en diens drie zoons daar aan trof. Ornaat genoemde Groenekan veel mis bruik maakt van sterken drank, had van Hall hem verzocht liever niet op viaite te komen. Er ontwikkelde zich een ruzie, waarbij Groene kan zijn sahoonschoon een slag gaf. Ofschoon geen dier anderen het had gezien, heeft hij een mes in de hand gehad. Van Hall werd in den slagader getroffen en was. voor medische hulp verleend kon worden, reeds dood gebloed. Per auto-brancard werd het) Hik naar het Binnen-gasthuis vervoerd. De dader ia later door do politie gearresteerd en in verzekerde be waring geplaatst. DE NIEUWE AARDAPPELEN. Uit vakkringen meldt men aan het Ned. Corr. bureau: Het verlangen naar nieuwe aardappelen is zeer begrijpelijk, daar de oude op zijn, doch men moet niet verlangen waar niet is. De werkelijke toestand is de vol gende: Terwijl verleden jaar in dezen tijd dage lijks één millioen k.g. op de veilingen en de markten ten verkoop werd aangeboden, zijn de oogsten op het pogenblik tusschen 50.000 en 100.000 kg. per dag, dus buitenge woon klein, pe oorzaken hiervan zijn: lo. het koude voorjaar, waardoor de aardappelen, die het vroegst werden gepoot en waarvan üub de eerste oogst kon worden •verwacht, niet veel beter soms nog minder staan dan die welke later werden gepoot; 2e. de periode droogte, welke achter ons ligt en die haar invloed vooral heeft doen gelden in de spe- oiale aardappelstreken langB de zeekust, waar eerst enkele dagen geleden regen oevallen is. De inkomende berichten geven een tea- oe hooop, dat tegen hot einde dezer .week de toestand vrij! normaal zal zijh. VARKENSVLEESOH. Naar gemeld wordt, zal de volgende weeik tot nadere aankondiging, de distributie van varkensvleeeoh worden stopgezet; ook het gezouten vleesoh is er de volgende week niet; wel de week, die daarop volgt. De stopzet ting van de distributie houdt verband met het feit, dat de prijzen der varkens iedere week hooger worden, en de bijslag, dien de regee- ring bijpast, natuurlijk evenredig stijgt. KON. NATIONAAL STEUNCOMITÉ Het Kon. Nationaal Steuncomité schrijft betreffende hulp aan tewerkgestelden bulten hun woonplaats in een circulaire aan "Stcun- oorm'té's en Arbeidsbeurzen o.m: Indien een man buiten zijn woonplaats een loon verdient van f 22 of meer, houdt elke bemoeiing van het Koninklijk Nationaal Steuncomité om bijslag te geven, op. Alleen bij het einde der werkzaamheden kan liét reisgeld naar de plaats waar het gezin ge vestigd is, voor éénmaal worïlen betaald. De bijdrage, aan eenig gezin te geven, wordt als maximum op f 10 gesteld. Niet eens per 14 dagen, doch slechts een maal per 3 weken, zal de arbeider naar zijn gezin voor rekening van "het Koninklijk Na tionaal Steuncomité kunnen reizen. Uitdrukkelijk worden de arbeiders er op merkzaam op gemaakt, dat al de bij deze regeling toegezegde voordeelen tot weder- opzeggens zijn. Verder verzoeken wij u ernstig voor elke categorie van arbeiders te overwegen, of er inderdaad nog reden is, deze regeling voort te zetten. Het mag toch niet kunnen voor komen, dat tengevolge van de uitzending van arbeiders, er in de plaats van vestiging bepaald1 gebrek aan werkkrachten in eenig vak ontstaat. De algemeen secretaris van het Kon. Nat. j Steuncomité zou gaarne zoo spoedig mogelijk van uw organisatie worden uitgezonden, ge- van u een globale opgaaf ontvangen van de arbeiders, dio thans nog door bemiddeling splitst naar da vakken en met opgaaf van de plaatsen, waar de tewerkstelling geschiedt. Tevens gelieve u daarbij aan to geven, welke vooruitzichten er zijn en of u meent, dat de uitzending nog geruimen tijd dient plaats te vinden, dan wel of deze spoedig zat kunnen ophouden. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD HOLLAND. Aan de verschenen voordrachten en stuk ken van Ged. Staten antieenen wij het vol gende Ged. Staten doen mededeelingeu omtrent den stand der werkzaamheden aan de Zui- derzeed ijken. Ged. Staten stellen voor, dat de P. S. hen uitnoodigen te bevorderen, dat door de algemeene vergadering van aandeelhouders der Boll. Electr. My. te Hilversum, over eenkomstig art. 23 harer statuten, worde besloten lot hare ontbinding op 31 December 1917, met dien verstande, dat Üe activa en passiva der maatschappij daarna ten bate en ten laste van het prov. electrieiteitsbe- drijf zullen worden genomen. Verder om hen te machtigen, aan die maatschappij te Hil versum voorschotten te verleenen ten be- hoevo van de aflossing der door haar gesle ten obligatieleening en de betaling harer schuiden, tot een maximum van f 643.920. Ged. Staten vragen machtiging om ten be hoeve van het Provinciaal Electr. bedrijf aan te koopen eenige stukken grond in de ge meenten Wormerveer, Velsen, Nieuwer-Am- stei, Wijk aan Zee en Duin,. Heemskerk en Ouaorp, voor den bouw van dienstwoningen en dienstgebouwtjes. Ged. Staten stellen voor, de verzoeken om vergoeding van watersnoodschade van de politieagenten S. Leijs en G. Verhoef en den timmerman M. Dolleman, allen te Zaandam, benevens van den ios-werkman A. Zoeteman te Buiksloot, dat trouwens onge- zegeid was. alle voor kennisgeving aan te nemen. Drinkwatervoorziening benoorden het IJ. Gedeputeerde Staten hebben van den Mi nister van BinnenlandsChe Zaken machtiging gekregen om het Rijksbureau voor Drink watervoorziening, een onderzoek te doen in stellen naar de technische eji oeeonomische uitvoerbaarheid eener Centrale Drinkwater voorziening voor de provincie Noord-Holland bneoorden het IJ. Zij vragen nu, aan de Prov. Staten een bedrag van f 20.000 voor de kosten van dit onderzoek. Ged. Staten deelen ter toelichting ïhede, dat h. i. onderzocht moest worden: le of in de provincie water van voldoende hoedanigheid en genoegzame hoeveelheid aan wezig was, om alle gemeen I en benoorden het U te voorzien; v 2e. of de levering aan alle gemeenten technisch uitvoerbaar was; 3e. welke kosteu daarmede zouden zijn gemoeid 4e. of uitzicht bestond, dat die levering op den duur rendabel zou zijn. Zij constateeren, dat de drinkwatervoor ziening der provincie een uiterst veelzijdig vraagstuk is, waarvan de oplossing nog tal van moeilijkheden met zich brengen zaL Zij meeiien dat dit vraagstuk met allen ernst moet worden onder de oogen gezien en dat er voor het provinciaal bestuur alle aanlei ding bestaat zich met dat vraagstuk bezig te houden, al dient daarbij uitdrukkelijk op den voorgrond te worden gesteld, dat de in menging van de provincie voor de gemeen ten geen reden mag worden zich daaraan te onttrekken. Door de uitvoering van de plannen der Midden Noord-Holiandsche Wa terleiding in hun tegemvoordigeu omvang zou immers schrijven zij slechts eene gedeeltelijke oplossing worden verkregen en Ged. Staten zijn daarom van meening, dat, alvorens aan die plannen financieelen ïteun te verleenen, dient te worden onderzocht, in hoeverre een volledige oplossing voor ver wezenlijking vatbaar is. Het onderzoek van het Rijksdrinkwaterbureau, dat in de tweede helft van 1918 zal kunnen zijn voltooid, zal geschieden volgens een plan, door den directeur van het Rijksbureau opgemaakt. Deze komt tot de conclusie: Ie. dat het voor de spoedige tot stand koming eener ?;oede drinkwatervoorziening van Noord-Hol- and benoorden het U. noodig is, dat nuver- wijjd win- o begonnen met het' Dpmakoh/®!' een plan B, voor een waterleiding io Friesland; 2e dat het wenschelijk is aan o plan te verbinden een onderzoek naar teohnische en financieel® gevoigen eener co® binatie met het plan voor de M. N. H- wkarbij dan de jmse d'eau voor het verzorgingsgebied hetzy bij' Castricunij 08 wel bij Schoorl zouden worden gekozen; 8e 'door hem op f 14.000 geraamde k°s.' voor het opmaken van plan iB, (West-Er1®8* land), op de gebruikelijke wijze achtere0®' volgens voor yV, een vierde en een vier'®, zullen moeten worden gedragen door R'JK' provincie en belanghebbende:), en de kos«£ ad f 10.200 van het onderzoek door^ Staten gewenscht, door de provincie Ncort' Holland; dat het wenschelijk is, dat de co®' missie van de M. N. II. W. onverz*8* doorga met hare pogingen, om de gemeente® in het voorgenomen verzorgingsgebied j®|' samenwerking te brengen, en dat, indien l0' middels de tijdsomstandigheden het zond"0 toelaten dat de daar te stichten ondernewj0^ werd tot stand gebracht, in het aanban#0» te maken onderzoek geen reden ge vond0" wordt om haar de medewerking te onfho0 den die Ged. Staten in beginsel gene#0" zijn te geven en welke dan te verle0ne'1 waren op zoodanige wijze, en onder zood9' nige voorwaarden, dat het Prov. Bestuif vrij bleef in de keuze van den vonn onderneming, die de watervoorziening het geheele onderwerpelijke gebie 1 behart» gen zal Bezoldiging Heofda®'1' tenaren Prov. Krank' zinnigengestichte® Gedeputeerde Staten stellen voor, de jf00, wedde van deze hoofdambtenaren als vol#' te verhoogen: wat betreft Meerenberg: *ef', ste geneesheer-directeur te bepalen op f 60^ f 8000, met vrij gebruik ambtswoning 00 water, geschat op f 1000; geneesheer vene plaatsvervangend directeur hoofd d0f afdeelingen le, 2e en 3e klassen mannen 0,1 vrouwen te verhoogen van 3000—4000 'f 3800 tot 4800, 2 geneesheeren, hoofd resf' der afd. 4e en 5e kl. mannen en vroutf00 in oud-Meerenberg van 24003200 op 300®' 4000; 2 geneesheeren hoofd resp. der afd00, lingen 5e kl. mannen en vrouwen in Nieu^ Meerenberg, geneesheer, hoofd der afdeel^' Paviljoen en Labatorium, en geneesheer '0 algemeenen dienst allen van 2200—3200 0(1 28003800; Apotheker van 11U01300 0P 18002800; administrateur van 2S00 p1"3 400 op 22003000; Huismeester vau 400p'"s 200 op 16002200; predikant van 1700 2000; kapelaan van 1000 op 1300; rabbi)0 van 100 op 400. In Duinenbosch: eerste ë1 neesheer-directeur inplaats 6000 te breng00 op f 60007500; Tweede geneesheer, vens plaatsvervangend directeur van 3200^ 4200 op 38004800; opwonend geneeshe van 24003400 op 30004000; inwonend ?0 neesheer van 1600—2600 te brengen 2200—3200, apotheker van 11001300 18002800; adj. directrice van 9001200 1500—2000; technisch adjunct-directeur 24003000 op 280038iX); predikant van op 800, kapelaan 1200. Het reglement, waarin die regeling is f genomen, wordt geacht te zyn in werk'® getreden 1 Januari 1917. De nieuwe sluis te ïJ' muiden. De vergrooting van de sluiswijdte der nic0 we schutsluis te Umuiden, van 48 M. 60 M. brengt een kostenvermeerdering B10® van f 260.000. De provincie zou 5 5,9 in de totaalkosten van den sluisbouw bijdr gen en Ged. St. stellen nu voor, van d 260.000 ook méér, 5 5/9 pCt. te betaie Vari"; Ged. Staten bieden ter vaststelling een „Bijzonder reglement voor het «vat00' schap de Meerweiden ten noorden het NooP1 zeekanaal' 'en een wijziging in het „Bijz"1! der reglement van het bestuur van den p"1' der Westzaan." Ged. Staten stellen voor, de jaarwedde v0. den griffier te bepalen op f 5000 als mi0lj mum, met twee vierjaarlijksche verhoog'0 gen van f 500. Ged. Staten bieden aan een nieuwe ov eenkomst met het geneeskundig gesticht vo krankzinnigen te Utrecht, voor verpleg'1 van 7 6 patiënten uit de provincie NooP Holland. Dit nieuwe contract behelst o.m. e1 verhoogd verpleeggeld. Verder doen G®0 Staten de gewone subsidie-voordrachten, z00 als die van verschillende vereenigingen 0 instellingen voor vakonderwijs. De subsi01, vau f 300 aan de afd. Haarlem der landsche My. van Landbouw, voor den curs'1 in hoefbeslag, stellen zij voor in te trekk01 omdat deze cursus sinds de mobilisatie o" meer is gehouden. Ten behoeve van de ver >cteri.ig .er t" bossehing van de gronden der provincie '1 génover het gesticht Meerenberg, vragen G« Staten een bedrag van f 3500. Dan stellen Ged. Staten een aantal e" zigingen voor in de regeling van den pr^ walerstaatsdienst, behelzende uitbreiding v' personeel, verhooging der bevoegdheid de ingenieurs en verbetering van de s( rissen. De rekening der provinciale inkomsten uitgaven over 1915 sluit met een bsdf van f 6.575.874.62 aan inkomsten 6.613.392.241/2 aan uitgaven, met een nad0 lig slot van f 37.517.62'/*. Verder is er d0 suppl. begrooting van Meerenberg voor 1® met een bedrag van f 632.152.28, en de de idem op een bedrag van 9.601.29y»; de suppl. begrooting van Duinenbosch over 1* op een bedrag van f 44.073.15. De begroot' van het Prov. Electr. Bedrijf over 191 Aug.—31 Dec.) sluit op een bedrag 9 1109001; die voor deu dienst 1918 op e uitgaven ten, bedrag aan inkomsten en 2038501. Su b s i d i* Teu slotte nog eenige subsidie voordr"^ n. Ged. St. stellen voor, de gevraagde f', aan den Ilaad van Bescherming voor Zuigeling te Haarlem niet te verleenen» dat de vereeniginjj van te plaatselijken ie, om voor provincialen steun in aa0''' king te komen. Zij stellen verder voor te verleenen: aan den handelscursus vau do Hanï® Krommenie; f 205 aan de Handelver^ ging te lJmuideu voor. haar cursus; ,d aan do zeevaartschool op Terschelling; aan Alkmaar voor. hare handelsschool» wel voor, 1917 als voor 1918; en fiHXV den aan do N. V. ïexel's Eigen Stoo"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2