«E HMIIL COURANT BERTRAND DU GUESCUN VAN OVERAL ^ATDE PERS ZEGT FEUILLETON ORDE EN ARBEID Ij^gnsdag 27 Juni Tweede Blad 8P) k.^to'schille'nSe bladen spreken zich. met aardeering jegens den Minister Tan Bni- ill' ''sc^- Galeen, nit over de getroffen re- teh'ng ter zake van de (5 in Februari 1.1. 'torpedeerde Nederlandsche sebepen. DE 6 GETORPEDEERDE SCHEPEN. L ^00 heeft de NIEUWE ROTT. CT. het be- fr'cht van het volgende commentaar voorzien: Aanleiding tot ernstige critiek is er niet, tegt het blad. De na lange onderhandelin gen gevonden oplossing van het geschil is voor Nederland goeddeels bevredigend, en toen mag den minister van buiteidandsche zaken geluk wenschen, dat hij de bespre kingen tot dit eind heeft weten te bren gen. Dat het hem moeite gekost heeft, be hoeft niet te verwonderen. Immers, om zich bij deze regeling, die neerkomt op eene aannemelijke vergoeding van de getor pedeerde schepen, neer te leggen, heeft de Duitsche regeering eene overwinning op zich zelve moeten behalen. En dit is iets, dat voor Regeeringen gewoonlijk nog heel Wat bezwaarlijker is, dan voor particuliere personen, voor wie het ook al héél moei lijk is. Hoe ver de Duitsche regeering aanvanke lijk af heeft gestaan van het .punt, dat nu hen slotte in vriendschappelijk overleg met onze Regeering is bereikt, mag bekend Worden verondersteld. Wij zullen dit thans oud geworden zeer niet ophalen, en willen ou§ dus ertoe bepalen, ook onzerzijds onze voldoening erover uit te spreken, dat de Duitsche Regeering, ondanks de bezwaren, die dit voor haar moet hebben gehad, ten slotte recht heeit laien gelden boven macht, on zich heeft neergelegd bij eene regeling, Welke mag gelden als eene erkenning van de rechtmatigheid der aanspraken, die Ne derland van den 22sten Februari af te genover het Duitsche Rijk heeft gehad. NTa dan de beteekenis van de overeen- ftosi voor partijen in het kort uiteen te heb- ton gezet vervolgt het blad: Men ziet dus, dat, op de basis van er kentenis van gepleegd onrecht of althans van grove schuld aan de zijde der Duit sche marine, bij de uitwerking de „over eenstemming" nog het karakter heeft be houden van een compromis. De schepen kunnen gedurende den oor log aileeu in de trans-oceanische vaart Worden gebezigd, doch deze beperking in hot gebruik van de schepen is, in de ge- go ven omstandigheden, nauwelijks als een üadeel te voelen. Dat de Entenie-mogend- heden de overdracht van de schepen als bona fide erkennen zullen voorwaarde hie voor de uitvaart der schepen gesteld 18 mag worden aangenomen. DE NIEUWE COURANT is van oordeel jtot de oplossing weliswaar niet ten volle (,V)'edigend is voor ons nationaal, gevoel toaar materieël toch verkregen werd. Wat te verkrijgen was. ^Hoezeer dus deze oplossing stemt tot een voel van groote erkentelijkheid jegens Oi.ze regeering, in 't bijzonder den minister WaD Buitenland,sche Zaken, voor dankbaar- heid jegens de Duitsche regeering zien wij keen reden. Die zou er geweest zijn, als zij wat zij thans na maandenlange onderhandeling hereid is te geven, spontaan terstond had fiageboden, met een verontschuldiging voor de daad van den duikbootkapitein (nog Wel den fameusen Von Hersing), die uit de Middellandsehe Zee komend niets wist Van het vrijgeleide aan onze schepen verstrekt. Voor die verontschuldiging toch bestond te meer reden, omdat de duikbooteomman- dant die onze schepen naar den bodem joeg bij aankomst in Kiel eerst daarna op het Rciehsmarineamt feestelijk was ont vangen en gelukgewenscht met zijn gewel digen buit. Dat ware een waardig compliment ge weest van de ernstige berisping, die de duikboot-commandant, naar wij vernamen, Van de Duitsche regeering ontving. Het verschil tusschen het ten eenenmale onaannemelijk aanbod van 6 Maart en de thans getroffen regeling, maakt het ook verklaarbaar, dat thans het aanbod van schadeloosstelling voor de bemanning der vernielde schepen is aanvaard, dat des tijds ook werd afgewezen. Ook dit blad wijst er op dat de Entente Wel in de getroffen regeling zal toestemmen, tendat zulks in haai- eigen belang is. Het ALG. HANDELSBLAD is voldaan dat Wij schepen krijgen. Immers, scheepsruimte is thans een natio naal bezit, dat van het grootste belang is. Juist onze Indische koloniën, die duizen den tonnen koopwaren zien bederven wijl zij niet vervoerd kunnen worden, onder vinden zulks. En het zou voor de voorziening van ons Volk met levensbehoeften en ons econo misch voortbestaan van groot belang zijn 1S episode uit den Fransch-Engelschen oorlog in de XlVe eeuw. j En gelijktijdig moesten we dan Eduard *H als koning van Frankrijk kronen, om ■p voorkomen, dat men geen regent ba- loenie. Dp dit oog: nblk liiet dn maarschalk Bric- Ttobac weten, dat hij den heer van Vilers échtte. iv De baron en de ridder de Harcourt bega- ueto zich naar den doorluchten ridder eu dc „De edellieden groeten zich met oogenschijn- Ike hartelijkheid. - Welnu, missires, zeide de Bricquebec, y hen bereid u te volgen, want ik geloof, liet tijd is den koniig tegemoet te gaan. Jtolers zou hij kunnen meereen, dt we hem ^Vangen a.!s een gewone pelgrim. .Gij hebt gelijk, maarschalk, hernam als de En te n te - mo ge n d heden de overdracht zouden goedkeuren. Technisch-juridisch eb ben de Entente mogendheden het recht dit niet te doen. Immers, een vijandelijk schip mag gedurende den oorlog niet aan een neutrale mogendheid worden overgedragen en de juristen van de Entente mogendh eden zullen als zij kwaad wil'en. wel niet na laten te zeggen, dat het, overdragen der assuranticpenningen gelükt op een koop indten zij die betaling, een geringe versterking van de fincc'relo pes'tfe van Duitschtand. ongewenscht achten. Maar het feit reeds, dat do regeering d't bericht publiceert doet vermoeden, dut de Entente-mogendheden het exceptionoo e van het geval inzien en be.eid zijn de vervan ging van onze verloren schepen door Duit sche schepen goed te keuren en bij het in de vaart brengen dier schepen ze niet prijs te verklaren. Immers, van veel grooter beteekenis dan die assarantiepenningen wanneer deze betaald wórden meldt het communiqué niet is de vermeerdering van scheepsruimte, indirect ook voor de Entente. Niet minder voldaan betoont zich het VADERLAND: Want het is ongetwijfeld een groot succes voor onze Regeering. Immers door onwrik baar vasthouuen aan het eens ingenomen standpunt is het haar gelukt de Duitsche Re geering terug te doen komen van haar aan vankelijk ingenomen standpunt. Werd op 24 Februari door het Duitsche gezantschap alhier in een officiëele verklaring gezegd, „dat de schepen ten gronde gingen door een meest be treurenswaardige samenwerking van ongeluk kige doch buiten onze macht liggende om standigheden', en berichtte Wolf een dag later in een officiëele mededeeling uit Berlijn, „dat de verantwoordelijkheid voor het zinken den reeders treft," thans blijkt er een totale ommekeer in de opvatting van de Duitsche regeering te zijn gekomen. Dat daarop kans bestond, viel reeds op te maken uit het bericht, dat men er over dacht een zestal Duitsche schepen in bruikleen te geven ter vervanging van de ten onder gegane. Dit denkbeeld was echter ten eenenmale verwerpelijk. En als de Duitsche Regeering inderdaad zulk een voor stel heeft gedaan, is het begrijpelijk, dat de onze zich daardoor niet van den weg heeft laten brengen. Ten slotte heeft nu de aanhouder gewonnen en wanneer de andere oorlogvoerende zeemo gendheden de overdracht der vlag erkennen wie zou daartegen zijn? wordt onze han delsvloot verrijkt met een zestal schepen, die in waarde niet onder doen voor de vergane. HAARLEM EN DE BOND. Ook het „Dagblad van Noord-Brabant'' he sprak Zaterdag, tegelijkertijd met ons blad, de besluiten van den Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen de de vergadering te Haarlem. Het blad komt tot dezelfde conclusie als wij: er is een misverstand in het spel. Met de bestaande organisaties valt niets uit te richten. Dit is zoo duidelijk, dat gij tegenspraak ervan misschien niet mogelijk acht. Gij kunt u niet voorstellen, dat iemand de kie zersorganisaties, gesticht op den grondslag der honderd distrikten, zou willen laten werken voor het eene groote kiesdistrikt van Nederland, onderverdeeld in stukhen, welke óp de bestaande honderd heel niet passen. Toeh zegt men in den kieskring Haarlem, dat de Alg. Bond v. R.-K. Kiesvereeni gingen de hergroepeering van de Katho lieke kiezers formaties zoo absoluut moge lijk verboden, heeft. En men geeft er Noord-Brabant de schuld van dat verbod. Een dubbe] misverstand, naar onze mee ning. Misverstand op de allereerste plaats, dat Noord-Brabant de nieuwe kiezersor ganisatie niet zou willen. Op grond waar van wordt dat beweerd? Welke Noord- Brabantsche kiesvereeniging heeft haar verlangen uitgesproken om op het oude schip te blijven, terwijl zij weet, dat de spanten al van den romp worden losge schroefd en het vaartuig straks uit elkan der vallen gaat? Wie is er in Noord-Bra bant, die zou willen handelen als ware er het oude meerderheidsstelsel nog in de honderd kiesdistricten, terwijl er Even redige Vertegenwoordiging van alle kie zers in het eene distrikt Nederland zal worden toegepast? Wij kennen zulke kiesvereenigingen niet in Noord-Brabant en hebben zulke stemmen er niet vernomen. Integendeel: door een Noord-Brabant- sehe kiesvereeniging. die van Breda, is ter vergadering van den Algemeenen Bond bet voorstel ingediend om aan het Bonds- bestuur op te dragen zoo spoedig mogelijk een concept samen te stellen voor de nieu we kiezersorganisaties. De afgevaardigden der andere organisa ties hebben zich tegen dit voorste] niet ver zet, zoodat, op initiatief van een Noord- Brabantsche kiesvereeniging en met stil zwijgende medewerking van de andere Noord-Brabantsche organisaties (het voor stel is met algemeeue stemmen aangeno- Godfried de Harcourt, wij moeten op alle wijzen onze verknochtheid aan den koning Soen blijken. Men twijfelt te spoedig daar aan, »ufs Tiet uiterlijke ontbreekt. Philips van Valois is te rechtvaardig om zulk eene bedenking te maken zonder reden. Nadat zij deze ledige zinsneden gewisseld hadden liet de heer van Villers iiet teeken geven om te paard te stijgen. Op het hooren der signalen liepen alle krijgslieden naar de binnenplaats van het kasteel waar hunne paarden stonden onder toezicht der stal knechten. Ook de pages begaven zich daar heen, en de ridders door hunne sei iidknapen, die de wapenschilden droegen, voorafgegaan. Na hen verschenen Philiberta van Villers Matheline de Brécé en vele andere jonk vrouwen, gezeten op hakkeneien, rijk uit gedost met roodfluweelcn dekkle den met goud doorweven, schitterend in de zonne stralen, die helmen en harnassen decfen fbk- kfw.cn. De ridders de Bricquebec, Villers en de Harcourt, voo.afg gian d jor va nd -ldrag.-rs. zetten zich aan het liool'd van den stoet, we ke door de groote poort van het kasteel uittiok. men) straks een plan zal worden uitgege ven, volgens hetwelk de kiezers zich naar den eisch der nieuwe wetten zullen kunnen aaneensluiten. Het verzenden van zulk een concept is zooveel als een uitnondiging om te ren,**vaniseeren, dat behoeft niet meer fopgeb'cbt. Als men ondanks deze feiten zegt,, dat Noord-Brabant een her groene or ine- der kiezera volgens de ptechen nan den nieuwen welfdijken torstanU tea-en houdt. dan moet men verwerd ziin in een misverstand, li et wel1- niet spoedig genoeg kan worden opgelost. Maar de Bond dan, de Algemeeue Bond van R.-K. Kiesvereenigingen. beeft deze ter jaarvergadering een besluit geno men waardoor die hergroeneering van de kiezers zou zün verboden? Dan zou bij twee besluiten genomen heb ben in tegenovergestelden zin. Eén, dat de hergroepeering op gang zou brengen en een ander, dat deze zou ver bieden. Dat is niet aan te nemen. En ook- hier moest men denken aan een misverstand tenzij men zou willen bewe ren, dat bestuur en vergadering daar in Utrecht het eene oogenbli.k zus en het andere zoo zouden hebben besloten. Het misverstand vindt zijn oorzaak in verschillende omstandigheden, welke geen nadere bespreking vragen. De oplossing ervan is vrij eenvoudig. De Bond heeft n.l. besloten, dat hij zou blijven, wat bij is, een vertegenwoordiging van honderd verdwijnende distrikten, ten einde in het overgangstijdperk een lichaam te behou den, waarvan leiding zou kunnen uitgaan. De voorzitter heeft ter jaarvergadering verklaard, dat gezaghebbende personen hem dringend hadden aangeraden den Bond als zoodanig voorloopig te behouden en het is niet onmogelijk, dat deze raad uit Noord-Brabant gekomen is. Het lijkt ons echter volstrekt niet een spe cifiek Noord-Brabantsche wensch. Wij kunnen ons voorstellen, dat een voorzichtig man uit Noord-Holland aan raadt den Bond in het overgangstijdperk als leider te laten bestaan, terwijl wij het anderzijds mogelijk achten, dat een voort varend Noord-Brabander tegelijk de orga nisatie der kiezers en der partij klaar wil hebben. Dat de voorzitter, de heer Mr. A. Baron Van Wijnbergen, in 't bijzonder voorzich tige Noord-Brabanders gesproken heeft, is mogelijk, maar dat er elders vrij alge meen een andere weg gewensckt wordt, is ons niet gebleken. Het lukt ons een ver langen van het overgroote deel der Katho lieke Staatspartij, dat de bond en |het bestuur voorloopig blijven, maar dat in do kieskringen en de stemdistrikten de heTgroepeering der kiezers onder leiding van den Algemeenen Bond, zoo spoedig mogelijk een aanvang neme. NED. R.-K. GRAFISCHE BOND. Onder leiding van den heer A. M. Ooster baan van Utrecht had Zondag te Utrecht de algemeene vergadering plaats van den NederJandschen R.-K. Grafisehen Bond. De voorzitter hield een openingsrede, waarin hij er o.m. op wees, dat de vakorganisatie nog een moeielijke taak wacht, omdat zij zich meer gaat bewegen op publiekrechtelijk ter rein. Bij de daarop volgende behandeling van het jaarverslag van den secretaris, den heer J. van Eyndt.hoven van Utrecht werden al gemeene beschouwingen gehouden betreffen de taktiek en leiding. De eerw. heer adviseur de weleerw. heer A. J. Weyerberg van Utrecht besprak daar bij tevens de verhouding van vak- en stands organisatie. Inmiddels kwam als vertegen woordiger van het R.-K. Vakbureau ter ver gadering de heer P. Hazevoet, die hartelijk werd verwelkomd. De vergadering verleende verder aan het hoofdbestuur machtiging om bij het R.K. Vakbureau een voorstel aanhangig te maken tot fusie met den Photo- en Litografenbond. Het jaarverslag werd dan goedgekeurd. Wij ontleenen er het volgende aan. Op 31 Dec. j.l. bedroeg het ledental 2636, aanwinst 649. Thans is het ledental de 3000 nabij. Ook het aantal adspirantleden neemt toe. In de afdeelingen Enschede, 's Hertogenbosch en VeDlo bestaan meisjesorganisaties met res pectievelijk 43, 22 en 42 leden. In het afge- loopen jaar werd een kantoorlokaal betrok ken in het centraal bureau van de vakor ganisatie te Utrecht. Gedurende het jaar 1916 zijn van het bureau verzonden 1233 brieven, 811 briefkaarten en 328 drukwerken, 885 maal werd met patroons over verschillende kwesties geconfereerd, waardoor zeven ont slagen werden voorkomen, en 64 werklooze leden aan den arbeid werden geholpen. In den loop van het jaar kwamen enkele werk stakingen voor, die geproclameerd moesten worden naar aanleiding van overtredingen van het collectief contract, of wegens roye ment van het lidmaatschap van een der pa troonsorganisaties^ Buiten de muren stonden de mindere edelen, vassal len tub den baron, de lijf eigenaren ©:i hoeren uit den omtrek, op twee rijen ge schaard, om hun heer dooi' te laten, en te be groeten en hem vervolgens te vergezellen, liet nieuws dat de koning in aantocht was, had zich a'.s een loopend vuur door de dor pen en gehuchten, we.ke binnen het gebied lagen van den heer van Villers, verspreid, zoodat de weg, vrelke van Vire naar Cam liep, bijna bedekt was met lieden van alle standen, welke den koning van Frankrijk wilden zien en hem hunne hulde brengen. Zoodra de stoet van den baron, het min der talrijk gevolg van den koning bereikte, stegen alle Normandische edellieden van hun ne paarden en bogen de knie voor hunnen koning welke hen terstond het teeken gaf om op te staan, terwijl hij op innerlijken toon zeide Ik groet de edelen van Normandië. Leve de koning, leve de konitig, r.'op de menigte vol geestdrift, die te oprechter scheen, naarmate hij meer kunstmatig was opge wekt. Pui.ib, rta en Matheline, door do au a :re edelvrouwen gevolgd, reden één voor éón Het jaarverslag van den penningmeester den heer H. A. Pekker te Utrecht, datenede werd goedgekeurd, wijst aan, dat de balans bondskas 1916 met een bedrag van f 20.835.495 aan ontvangsten en uitgaven sluit, waaron der een batig saldo van f 365.56. Uit het over'üdensfonds moest 12 maal aan nagela ten betrekkinven f 100 worden uitgekeerd D« balans van dit fonds sluit met een be drag van t 1900.55 aan inkomsten en uit gaven. De balans van bet tubereulosefonds sluit met f 0095 gg aaT) inkomsten en uitga ven waaronder een batig saldo van f 9470A6. D" balans voorzorgskas 0: if keering bii werk loosheid sluit met een bedrag van f.3111.99s aan inkomsten en uitgaven, waaronder een batig saldo van f 2798.68. Bij enkele candi- daatstelling werd tot bondsvoorzitter herbe noemd de heer A. M. Oosterbaan te Utrecht, terwijl tot hoofdbestuursleden werden her kozen de heeren J. J. F. X. Bakker te Am sterdam, H. A. Eekker, te Utreelit, A. W. Kets, te Helmond, P. J. M. van Rooy te Enschedé en A, Hooghiemstra te Den Haag. De begrooting 1918 werd goedgekeurd op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 25.244, waarbij de vergadering zich er in beginsel over uitsprak op Zondag niet le vergaderen. Hierna volgde de behandeling der voor stellen, welke echter alle min of meer van huishoudelijken of algemeen organisatori- schen aard waren als betreffende jaarwed den voor de vrijgestelden en de jeugdorga nisatie. Na rondvraag ging vervolgens de verga dering uiteen. NED. R. K. METAALBEWERKERSBOND. Naar wij reeds met enkele regels hebben gemeld, heeft te Utrecht Zaterdag, onder lei ding van den heer C. J. Kemper (Utrecht) de Ned. II. K. Metaal'bewerkersbond vergaderd. Wij laten hier nog een en ander uit het ver slag der vergadering volgen. De voorzitter bracht in zijn openingswoord hulde aan den bonds-adviseur, den weleerw. heer kapelaan H. J. J. ten Berge te Utrecht, voor diens toewijding voor den bond. Over 't algemeen, zeide de voorzitter, heeft dc bond niet zonder succes gewerkt, hiervan legt het (in druk verschenen) jaarverslag ge tuigenis af. De vooruitgang bedroeg in het afgeloopen jaar 1000 leden, wat overeenkomt met een groeipercentage van 20 pet. Spreker noemde dit resultaat bevredigend, doch met nadruk merkte hij op, dat dit groeipercentage niet kleiner mag worden. Dit is dan ook de reden, dat het aantal betaalde propagan disten van den bond dit jaar zoo hoog mo gelijk is opgevoerd; het bedraagt thans zeven. Vervolgens deelde spreker mede, dat de po ging tot het sluiten van collectieve arbeids overeenkomsten lang niet zonder succes zijn gebleven, gelijk spreker met enkele voorbeel den toelichtte. Na eenige discussie betreffende taktiek en leiding, welke discussies hoofdzakelijk een huishoudelijk karakter droegen, wierd bet jaarverslag van den beer A. C. de Bruijn te Utrecht vastgesteld. Inmiddels was ter vergadering gekomen de heer Hazevoet, secretaris van het R. K. Vakbureau, wien de voorzitter welkom heette, terwijl hij het Vakbureau dank bracht voor de jegens den bond betoonde belangstel ling. Aan het in druk verschenen jaarverslag over 1916 ontleenen we het volgende: In meer dan een opzicht is het afgeloopen jaar voor den bond van bijzondere beteekenis geweest. Het aantal gesalarieerde bestuurders werd met twee personen uitgebreid; bet hoofdbe stuur werd uitgebreid van negen tot dertien personen. Tot stand kwam wijziging van statuten en reglementen. De contributie werd met vijf cent verhoogd, terwijl opgericht werd een overlijdensfonds. Op 1 Februari werd het bondskantoor overgeplaatst van Amsterdam naar Utrecht. Het jaar 1916 was voor den bond van bijzondere beteekenis met betrek king tot den strijd dien hij te voeren had te gen onwillige werkgevers eenerzij'ds en prin cipieel© tegenstanders anderzijds. ,.De Propa gandiste". het bJad dat speciaal meer onder de gloeilichtarbeidsters verspreid wordt, is in een oplage van 100 exemplaren achtmaal verschenen. De gemiddelde wekelijksche op lage van „De Metaalbewerker St. Eloy'' be droeg 7500 exemplaren, terwijl het aantal abonneé's zich tot e enzestigtal uitbreidde. De uitbreiding van het abpnnementenaantal is grootend eels hieraan toe te schrijven, dat werkgevers en werkgeversvereenigingen zich op dit blad abonneerden. Ook het aantal pa troons, dat in dit blad adverteerde, nam toe. De propaganda is in 1916 goed verzorgd. Op 31 December 1915 telde de bond 5033, op 31 December 1916 6023 leden. Opgericht werden 15 nieuwe afdeelingen (w.o. te Maarssen), ter wijl er tien verloren gingen. Er werden 275 conferenties gebonden met werkgevers en 26 met regeeringspersonen. De Landelijke elec- ti-iciens-commissie behandelde in den loop van 1916 met 't H.-bestuur de overeenkomst gesloten met de Ned. Ver. van electro-tech- nische werkgevers, waardoor het mede mo gelijk was deze landelijke regeling naar waarde te schatten. Door tu&schenkomst van den bond werden acht tuberculoselijders (sters) in een Sanatorium verpleegd; liet to taal aantal verpleegdagen bedroeg 1626. Even den koning voorbij, terwijl zij over hunne paarden neerbogen om den vorst ruikers aan te beiden. Philips van Valois glimlachte op het zien van dat bevallige defileeren, en bedankte ieder van zijne lieve vrouwe lijke vassal ten met een hoffelijk woord. Nu verwonder ik er mij geenszins meer over, zeide hij tot den baron, terwijl hij op dien schitterenden stoet edelvrouwen wees, dat de koning van Engeland zoo gaarne over ons schoon Frankrijk wil regeeren. Zij trek ken hem zoo aan. Eai als het noodig is, Sire, zullen zij U helnen hem terug te jagen, voegde er Philibertha haastig bij, want zij wilde den koning gunstig voor zich stemmen. Gij hoort het, sire, zeide de baron, die zijne dochter niets beters had kunnen influisteren. Ja, baron en het doet het hart van een koning goed, zoo iets te vernemen, lk gevoel er mij overigens gelukkig over, dat gij U zooveel moeite gegeven hebt, om mij in uw kasteel binnen te leiden. Sire, die moeite drukt slechts onvol komen dc dankbaarheid uit, over de groote als het revive jaar subsidieerde de bond ooit 1 dit jaar ..Herwonnen Leveuskr-v te," met 1 190. De verhouding tot den Christelijke» Mefaalbewerkersbond in Nederland en tot do Landelijke Federatie van Metaalbewerkers, was evenals verleden jaaT. uitstekend. De) vprboudine tot den Algem. (Soc.-Dem.l Me- tnnihewerkersbo"d. was vooral in de eertet? helft van het jaar. blizonder scherp. Hot overliidonsfonds dat m TP Novcmbpr 1916 in werking trad. beschikt, aan het einde dos jaars over f 14.29. De werkloosheid onder de leden is dit jaar niet het normale te hoven gegaan. Met den gemeentelijken bijslag werd ruim 1500 uitgekeerd. De inkomsten van de werkloozenkas be droegen 11991.35. de uitgaven 1406.49, al- zoo een batig saldo van 10584.86. Inzake de financiën van den bond. wordt in het jaar verslag medegedeeld, dat alleen aan contri butie door de afdeelingen ruim 34000 in de bondskas is gestort, terwijl in totaal door de afdeelingen ruim 37000 werd afgedragen. De totale inkomsten bedroegen rnim 51000. Niet minder dan ruim 12500 werd alleen voor eigen conflicten uitgegeven, terwijl 2164 voor andere stakingen werden bijge dragen; in het geheel werd dus voor conflic ten een bedrag van 15000 besteed. Het jaar verslag wordt besloten met korte verslagen van diverse afdeelingen. De rekening en verantwoording van den secretaris-penningmeester werd goedgekeurd. Zij sluit met ©en bedrag van 51110.1914 aan ontvangsten en uitgaven, waaronder een ba tig saldo van 9085.1714. De weleerw. heer kapelaan ten Berge (die de vergadering moest verlaten) meende ver plicht te zijn iets te zeggen naar aanleiding van het aftreden als voorzitter van den heer Kuiper. Tevens namens zijn geestelijke over heid moest spreker een woord van dank bren gen aan den heer Kuiper, voor wat deze ge daan heeft voor den R. K. Metaalbewerkers- bond; er behoorde indertijd moed toe aldus spreker om te beginnen met de stichting van dezen hond; Kniper heeft dat gedaan en ziet nn de resultaten van ziin energieken arbeid. Bij den moed en dat beleid toonde Kuiper ook tronw aan zijne katholieke be ginselen en daarvan wensehte spreker thans getuigenis af te leggen. Ziin heengaan als voorzitter achtte spreker een verlies voor den hond, terwijl spreker den wensch nitte, dat nu Kniper geheel voor het R.K. Vakbu reau gaat werken, hu ook daar veel succes van zijn werk moge hebben. Ten slotte nitte spr. de beste wenschen voor den bloei van den bond onder den nieuwen voorzitt?r. De heer Kniper dankte den bondsadv. voor de woorden van lof tot hem gesproken. Spre ker wees echter op. wat hij gedaan heeft, gedaan te hebben onder den zegen van God, terwijl spreker toezegde te zullen blijven wer ken voor den R.-K. Metaalbewerkersbonrl, al is het dan niet als voorzitter. Bij de behandeling van de voorstellen, die nu volgden, werd de uitvoering van een voorstel Haarlem, heoogende de uitgifte van een jaarhoekje aan het bestuur overgelaten om dienaangaande naar lievind van zaken te handelen. De bestuursverkiezing had tot uitslag dat herkozen werden verklaard de heeren A. Klijnee en C. J. Kuiper, beiden te Utrecht en gekozen werden de heeren- G. van Ab- bene te Utrecht, Th. Beekmans to Helmond en H. Peeters te Tegelen, die zullen vervul len de drie plaatsen ontstaan door uitbrei ding van bet Hoofdbestuur met drie leden. In plaats van den heer C. J. Kuiper werd bij enkele ca.ndidaatstelling gekozen tot voor zitter de heer A. C. de Bruyn te Utrecht, tot heden secretaris-penningmeester van den Bond. Den heer Kuiper werd daarna door den na mens een daartoe benoemde feestcommissie sprekenden heer Matthiisen van Schiedam, onder een zeer vriendelijke redevoering na mens den geheelen Bond een gouden horloge met ketting aangeboden, waarbii de mede deeling werd gevoegd, dat er nog geld over is voor een selioorsteengarnituur. De vergade ring bezegelde met een zeer hartelijk ap plaus deze huldiging, waarvoor de heer Kui per in een sympathieke rede dank zegde. Nadat ten slotte de begrooting 1917 werd goedgekeurd op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 92.988 (waarbij gerekend is op een contributiebijdrage van 6500 leden) werd de vergadering eerst te 9 nor des avonds gesloten. DE STAKING BIJ DE „SPHINX." De staking in de glasfabriek i,De Sphinx" te Maastricht is opgeheven. De directie heeft de tfisohen van de stokers en de fondeurs inge willigd, zoodat deze arbeiders 35 cent per dag meer zullen verdienen. Gistermorgen zün de stokers weer begonnen, ïoodat de glasblazerij, die reeds sedert Zaterdag stop stond, morgen. Donderdag, weer kan wer ken. Een historisch gebo u w. Het be kende koffiehuis met stalling in de Vrouwen straat te Naarden, >,Het Vliegend Hert." waar in vroeger iaren de Koninklijke Paardenpoaterü was gevestigd en waar dus op haar doorreizen van 's Gravenhage over Amsterdam en Naar- eer, die mijn koning heden aan mijn kasteel bewijst. Die eer zullen wij steeds eiken trou wen onderdaan volgaarne bewijzen, en ik hoop dat gij ze daarom steeds zult waardig blijven, antwoordde de koning rnet een diepe buiging. Sired e Bricquebec, zejde nu de koning tot den maarschalk, mag ik den burggraaf de Roncherolles aan uwe vaderlijke zorgen toevertrouwen Sede.rt wij het doel onzer reis naderen is nij stil geworden en schijnt ic droomerijen verzonken Een half uur later deed d- kon.ng van Frankrijk zijn intrede in het kasteel. In gezelschap van zijn gastheer van God- friedi (Ie Harcourt en van den maarschalk, werd hij naar de groote zaal geleid. Zou ik a,an uwe Majesteit durven vra gen, mij de eer aan te doen eenige dagen hier te vertoeven, om van de vermoeienissen van de reis uit te rusten? vroeg de heer van Villers, 1 r (Wordt, vervolgd.!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 5