Haarlemsche Bankvereeniging De Groote L op Maandag 2 Juli a-.s>, VAN OVERAL Esrw. (usters Ursulinen ÏSSNEEL EN KUNST-EN KENNIS1 ORDE EN ARBEID *4di¥@B*fénfiëii. KWEEKSCHOOL ST. JOSEPH temt SI ANTONtUS. EXPEDITIE VHMIESHI. 24 - Tel. 2400. BE8HD2EHS Rhaumatiekolie HAARLEM. Wissels en Chèques opy en Teie- Srafische uitbetaling in Binnen-en uitenland. Vreemde Munt en Bankpapier. I REISCREDIETBRIEVEN. „BRON STEE" Modelmelk,Yoghurt en Zuivelproducten. H. KONING Zn. fiieuwendijk I04-IS0, Amsterdam, BELGEN (N.-H.). met voorbereidenden cursus voor meisjes uit den net ten burgerstand. 2051 Cao "renieenbank ""r. Maanddi,, .^ensdag, Don derdag en Vrijaay van 9-12 uur voorm. en van 2-41/2 namiddag. Zaterdag van 9-12 uur vcorm. De Directeur 1781 G. A. A. KNAAP Pzn. OP AMSTERDAM. K. VISSER, 2060 v.h. LUCAS en VERBOOG Abonnementsprijs f 1.25 p. kwart Adres: Secretariaat. 2015 Voor Eer en Deugd, Rolduc. 11 sr.;siris» B 8 WF Aalsmeer - Beverwijk - Edam Hoofddorp - Lisse - Leiden - Volgestort kapitaal f3.050.000, Reserve f712.500 Hillegom. IJmuiden. begint in 't N.V. MODELBOERDERIJ heemstede. Filialen te Amsterdam, Leiden èn Zand voort. GASC0MF0REN GASFORNUIZEN I GAS0VENS GASST00MK0KERS Groote Gasbesparing. Korte Zijlstraat 8-IOy mmmm 's morgens om half tien. a Zij omvat eene exquise Collectie Sfflanielcostumes, Eklanteüs, Blouses, Cosiuumrokken, Ochtendjaponnen. Stoffen, gekl. Katoenen, Sporfflanellen, Lyonsche Zijde van 't seizoen. 2987 Stoomwasscherij „Land en Vaartzicht" Levert U heider waschgoed 40 stuks voor f 1.45 Wed. F. J. VASEN, Amsterdamsche Vaart 18, - Haarlem. In de afdeeling Witte Goederen verrassend lage prijzen, niettegenstaande de tegenwoordige enorme stijging. Tafelgoederen. Sloopen 1.15. Prima kwaliteit groote Badhanddoeken 51 ct. en 86 ct. -•.3 te laat in Rome ««komen om het ail., v;;!,r het gouden feest te doen af komen. Thans is dit geschied en spr. kan den voorzitter mededeeien. dat Z.H. de Pans em de onderscheidens; hepfv verleend .Pro Eccle sia et Pont!fire". Ond-r cavernnd applaus der vergadering hecb11 spr. -den voorzitter het. ond erscheidinersteeken op de horst en wens óh te hem geluk met de eervolle onder scheiding. De heer "Koster dankte beween voor deze eervolle onderscheiding, -welks hem zoo go- restoor van Vlaardiren. maar vooral bracht dank ran 7 H. den Pans. 7. P. P. den Bis schop van Haarlem <m den ZeerEerw. heer pastoor van VI aard in gen maar vooral Krengt spr. dank aan den HoogEeiw. h 5er adviseur en dc leden, die oorzaak waren dat spr. deze onderseheiding is te hemt gevallen. De af gevaardigde van St. Lebninus de heer Lens, hraeht hnlde aan den voorzitter en de ver- eeniging namens zijn bond. Daarna kwam pnnt 12 van de agenda aan de orde, houdende het bestuursvoorstel be treffende de salarisregeling. Na breedvoerige besprekingen er had den zich niet minder dan 15 sprekers laten inschrijven en de behandeling van ver schillende amendementen, welke werden in gediend, deekle de voorzitter mede, dat ook liet, hoofdbestuur nog eens onderling overleg gepleegd heeft, en meent dat het meeste sym pathie heeft de salarisregeling gebaseerd op de grondslagen der salarisregeling, vervat in het rapport van den Bond van R. K. Kies- vereenigingen. Het hoofdbestuur wil niet stokstijf blijven staan op haar standpunt en meent ook dat de afdeelingen dit niet zullen doen en daarom stelde het hoofdbestuur voor dat de D. V. in dien zin een besluit zal ne- ïr en. a nog eenige discussie werden 32 stemmen uitgebracht voor het ongewijzigd rapport en 23 tegen. Daar volgens art. 14 nieuwe voor stellen 2'3 der meerderheid moeten hebben, is het verworpen. Deze uitlegging der meerder heid lokte echter eenig tumult in do vergade ring. Men meende dat het hier geen nieuw voorstel was, maar een gewijzigd xoorstel van het hoofdbestuur. De voorzitter schorste de vergadering voor een half uur, opdat het H. B. een vergadering daaromtrent kon houden. Na heropening der vergadering, deelde de voorzitter mede, dat het H. B. omtrent de in terpretatie van art. 14 het niet eens geworden is. Daar hier dus twijfel bestond, zou spr. ge bruik maken van art. 12 en een uitspraak uit lokken der vergadering. Met 45 tegen 33 stemmen werd toen de in terpretatie in dien zin genomen, dat artikel 14 in dit geval niet van toepassing was, zoo dat was aangenomen het rapport der R. K. Kiesvereenigingen. hetwelk luidt: Een voldoend aanvangssalaris, periodieke vpi hoogingen, bijslag voor het verkrijgen van bij-akten, hoogere bezoldiging voor het hoofd der school tegemoetkoming huishuur voor gehuwde onderwijzers, ten slotte bijslag hij het grootbrengen van een meer dan gemid deld gezin. Dc andere voorstellen betreffende de sala- rlsregeling kwamen nu te vervallen of wer den, in verband met de afhandeling van punt 12, door de betreffende afdeelingen terugge nomen. Als punt 20 bevatte de agenda een voorstel van het hoofdbestuur, te besluiten, dat de D. V. zich collectief bij de door Sint Lebui- nus-vereeniging opgerichte onderlinge ziek teverzekering zou aansluiten, welk voorstel, na cenige discussie werd aangenomen, on der die conditie, dat het voorloopig zal zijn voor den tijd van één jaar Vervolgens werd met algemeen© stemmen aangenomen bet voorstel van bet H. B„ lui dende: De D. V. van R. K. Bijz. Onderw. is van meening, dat liet gebruik van tijdelijke aan stellingen voor onderwijzers in fuctie aan merkelijk beperkt kan worden; dat bovendien de tijdeliike aanstellingen, rIs proef gegeven, door een vaste aanstelling bebooren te worden gevolgd, tenzij gewich tige redenen zich daartegen verzetten; draagt het H. B. op onverpoosd in deze richting te werken. Als eindpnarf der agenda kwamen nog eeni ge reglemenrtsherzieningen aart 4de orde, waarover nog uitvoerig werd gediscussieerd. Hierna werd de vergadering, welke te on geveer 11 uur v.m. was begonnen tr> circa 7 uur fn den avond met een woord van 'dank doeT den voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. OPENLUCHTSPELEN TE BERGEN BIJ ALKMAAR. Men schrijft ons: Op 't zoo gunstig gelegen terrein te Ber gen, waar eenige jaren geleden door 't ge zelschap Royaards met zooveel succes „Adam in Ballingschap" werd opgevoerd, zullen ook dezen zomer openluchtspelen worden gehou den. Hiertoe heeft zich een commissie gevormd waarvan de leidende personen, voor 't za kelijke: de heer Jae. Sluyters Jr. (die in dertijd als impresario voor Royaards met groot succes een tournee met „Adam in Ballingschap" regelde door ons land endoor België) en voor 't artistieke: Coen Hissink die nu al eenige zomers achtereen in de openluchtspelen te Oisterwijk, te Valken burg en nu pas weer in het Stadion, ge toond heeft voor dit werk een uitgesproken talent te bezitten. Het terrein waar de openlucht-opvoerin gen plaats zullen hebben is door den eige naar, den Edelachtbaren I-Ieer Jacob van Reenen ..Burgemeester van Bergen, afgestaan Het is een plek grond, door de natuur als voorbestemd tot Openluchtspel: rondom afgezet door geboomte en struiken, op den achtergrond gedekt door heuvels, waartus- schen geboomte, struikgewas eu slingerpa den, terwijl een glooiend terras prachtige gelegenheid biedt om een tribune te zetten voor circa 1000 toeschouwers Als stuk is een der meest speelbare van Vondel gekozen, n.l. „Joseph in Dothan"; voor de opvoering zijn uit de beroepsspelers van onze verschillende gezelschappen die genen aangezocht welke geacht kunnen wor den 't meest voor openluchtspel in aan merking komen, zoodat elke rol op de beste wijze bezet kan worden. Binnenkort zullen de namen gepubliceerd worden. 't Ligt in de bedoeling, gedurende de laat ste helft van Juli en in de geheele Augustus maand elke week vier of vijf dagen te spelen. De reeks voorstellingen vangt aan 12 Juli a.s.; elke voorstelling duurt van half drie 's' middags tot circa 6 uur. De luren zijn, in verband met den treinen loop, zoo gekozen dat het publiek uit alle deelen van ons land 'a morgens naar Ber gen kan komen en 's avonds weer naar huis terug. EEN „NIEUWE" REMBRANDT TE BERLIJN. In de kuntschatten der Koninklijke kastee- len heeft, naar het „Berl. Tgbl." meldt, ge-i heimrat Seidel een tot nu toe onbekend werk ontdekt, dat hij als een Rembrandt heeft her kend. Het stelt voor het borststuk van een man van duidelijk slavisch type én wordt door ar. Von Bode in verband gebracht met een groep portretstudies, naar Russische gees telijken en pelgrims, waarmee Rembrandt in 1661 waarschijnlijk te Amsterdam tijdens de aanwezigheid van een Russische pel- - grimstroep in aanraking gekomen is. Van de signatuur des kunstenaars is maar weinig overgebleven, daar het schilderij vroeger eenmaal afgesneden is. Het doek i3 mot toe-1 stemming van den keizer tijdelijk' in het Hohenzollern-museitm geplaatst. NED. R. K. SCHOENMAKERSPATROONS- BOND. Met oen enkel bericht, betreffende de be- stuursverkiezing, hebben wij reeds gewag gemaakt van de onder voorzitterschap van d°n heer J. v. d. Brule van Breda, te Utrecht 'bonden algemeene vergadering van den Ned. R„ K. Schoenmakersnatroons- en pa- froonswinkeliersbond. Wii komen thans na- dAr op deze vergadering lenig feinei«de daar uit nog eenige büzonderheden van deze uien- We middenstandsorganisatie, afdeeling van de ..Hanze," mede te deelen. Na voorlezing on goedkeuring der notulen van de etich tings vergadering op 7 Mei j.L aldaar gehouden, kwamen in behande'ing de ontwerpen-statuten. Uitvoerig word gediscus sieerd over |art. 1 betreffende den naam van den bond. Het resultaat dezer discussies was, dat met groot© meerderheid van stemmen besloten werd zij, die alleen winkelier zijn, buiten den bond te sluiten, met dien ver stande echter, dat patroons-winkeliers wel lid kunnen worden. Na artikelsgewijze bespreking worden de statuten, waarin pok is vastgelegd, dat het lidmaatschap van den Bond vanzelf lidmaat schap van de Ilanze meebrengt, vastgesteld. Ze ziullen in druk aan de leden worden rond gezonden. De statuten treden niet eerder in werking vóór de kerkelijke en Konink lijke goedkeuring is verkiegen. Na de bestuursverkiezing kwam aan de orde het verslag inzake coöperatie en be spreking van aansluiting bij de fabrikanten- coöperatie. De voorzitter leidde dit onder werp in en herinnerde eraan, dat onlangs in de Hanze oen in- en verkoopcentrale voor de schoenindustrie is opgericht. Ze is ge vestigd te (Tilburg en is een instelling van den Hanzebond voor schoenfabrikanten te 's-Hertogenbosck. Bij deze inkoopcentrale is voor R. K. schoenmakerspatroons gelegen heid tot aansluiting open gelaten. Thans geldt de vraag, pf da Bond zich bij deze centrale zal aansluiten pf een eigen coöperatie zal oprichten. Spr. zatte doel en werkwijze van gemelde inkoop-centrale nader uiteen, en wees erop, dat voor den Bond door aansluiting groot© voordeelen zijn te wachten. Aan den anderen kant bestaat er natuurlijk verschil tusschen de belangen van schoenfabrikanten en schoenmakerspatroons. Vast staat, dat deze patroons zelf ook wel een krachtige coöpe ratie kunnen vormen, wanneer de bestaande coöperaties geleidelijk worden opgeheven. Spr. liet aan de vergadering de keuze. Een uitvoerige discussie volgde op deze inleiding, waarbij verschillende sprekers te kennen geven, dat zij ef vóór zijn om bij de centrale aan te sluiten. Ook de heer R. Grol voelde persoonlijk veel voor aansluiting 6ij do centrale. Spr. zou de statuten van deze centrale aan de afdeelingen" willen doen rondzenden en dan per correspondentie over aansluiting laten beslissen. De voorzitter ging met dit voorstel accoörd. In ieder geval brengt het belang der patroons mee, zeide hij, dat er zoo spoedig mogel'ijk beslist wordt. Spr. gaf daarom in overweging de kwestie in eigen vercenigingeri te b spre ken en irapporö uit te brengen aan den te benoemen Bondssecretaris. Wanneer tot aan sluiting mocht besloten worden, dan, gaf spr. in overweging dat iedere plaatselijke ver- eeniging zich afzonderlijk aanluite. Overeen komstig dit voorstel werd besloten. Na nog eenige besprekingen van hujshou- delijken aard, ais betreffende het vakwezen, het voeren van propaganda en de te betalen contributie, werd de vergadering gesloten. overeenkomst In het sldgersbedrijf, tusschen den Nederl. Centrale Ohr. Bond van Arbeiders in de bedrijven van Voedings- en Genotmid delen; (N. O. V. G. B), vakgroep Slagers; de neutrale Slagersgezellenorganisatie ©n de R. Kath. Slagersorganisatie eenerzijds en de Vleeschhouwers- en spekslagerspatroons-ver- een.igin.gen anderzijds, tot stand gekomen. Een belangrijke verbetering is met dit con tract verkregen in de arbeidsvoorwaarden voor de slagersgezellen.. Waarin voordien een volkomen gemis aan eenige regölin? en rechts positie voor hen was. De minimpmloonen in dit contract zijn bepaald als volgt: Meesterknecht f 22: eerste knecht f 20; volwassen gezel f 18; halfwas sen van 17 tot 20 jaar van f 8 tot 15; half wassen van 20 tot 23 jaar van f 15 tot vol loon. Tevens zijn in dit contract bepalingen opgenomen betreffende overwerk, Zondagsar- beid. vacantie- en ziekteregeling, alsmede een regeling voor een scheidsrechterlijke uit- sspraak bij geschillen. "EEN COLLECTIEF CONTRACT. Tje Rotterdam is een collectieve arbeids- DE BRAND TE WORMERVEER. Nader vernemen wij, dat de stoomspuit uit Amsterdam de plaats van de brandende fabriek niet kon bereiken, waarom op verzoek van den burgemeester de Jan van der Heijden werd ge stuurd. Deze vertrok onmiddellijk om hulp te verleenen. Zware rookwolken dreven boven het stadje, waarvan de geheele bevolking wias uit gekropen. De fabriek is die van de naaml. venn. Prins' oliefaibriek de Liefde, liet „Hbld." meldt, dat de brand niet minder dan zes pakhuizen aan den noordkant van Wormer- veer in de asch heeft gelegd, terwijl de raffi naderij van de olieslagerij eveneens een prooi der vlammen werd. Uren achtereen woedde een ware vuurzee, zoodat de huizen aan den over kant van Wormerveer bedreigd werden. De brand werd ongeveer half twaalf Vrijdag avond ontdekt in het huidenpakhuis Edam, waar verschillende ijzeren tanks met lijnolie stonden. Tengevolge vap. de hitte vermoedelijk kantelden deze tanks, en in een oogwenk ver spreidde zich de brandende olie in de alooten en op de weilanden om de fabriek heen. Weldra werden ook de andere pakhuizen van het fabrieksetablisisement doox het vuur aange tast, en zoo was het geheele complex weldra een vuurpoel, waarboven zich dlikke wolken samen pakten. De fabriek staat op heti grondgebied der ge meente Wormer, en zoo was de brandspuit van die gemeente het eerst ter plaatse. Behoeft' het nog giezegd te worden, dat men met dit primi tieve bluschmiddel tegen de vlammenzee niets kon uitrichten? De brandweer van Wormerveer kwam mede spoedig ter plaatse, onder bevel van haar com mandant den heer Bloemend» al. en do stoom spuit van deze brandweer voegde hare pogingen bij die van d'a brandspuit van Wormer. Voorts werd ook de bluschinrichting der na burige fabrieken van Bloemendaal Laan, Wessanen en Laan en Qebi». Laan in werking gesteld. Uit alle omliggende plaateen kwam verdeir hulp opdagen. De motorspuit uit Koog- Zaandijk verscheen. Voorts drie meterspuiten uit Zaandam en ook de Jan van der Ileyde uit Amsterdam stoomde naar de bedreigde plek op. De com mandant der Amsterdamsche brandweer, de heer Gordijn, was mede ter plaatse aanwezig. E-en tijd lang scheen hot, alsof al die veree- nigde pogingen niéts tegen het vuut zouden kunnen uitrichten, maar eindelijk kon men na eenige uren werken constateer en. dat liet vuur verminderde, en om vier uur Icon gezegd wor den, dat men den brand meester was. Wel werd nog hier en daar water gegeven, maar het voornaamste werk was hiermede afgeloopen. Men slaagde er in, de eigenlijke fabriek tegen het vuur te beschermen. Doch met bet pakhuis Edam gingen nog vijf andere pakhuizen in dg vlammen op. Alleen het pakhui» De Visscher werd behouf den. Geruimen tijd vreesde men, zooals gezeikt, dat de brand ook naar den overkant zou oveV-. slaan. Een ontzettende vonkenreken sloeg over de Zaan heen. Verschillende huizen moesten: hier nat gehouden worden. Ten einde een even tueel overslaan te kunnen bedwingen, werd hefl verdere materiaal van de brandweer te Wor* merveer, alsmede de aangerukte spuit van; Krommenie aan die zijde in gereedheid gehou den. Het terrein van de fabriek der firma Prins bood bii het aanbreken van den dag een too* ncel van de meest volledige verwoesting. Ook 'n.... jubilé! Gisteren 1 Juli herdacht mej. N. K. te As-send'elft, onder ver* schillende blijken van belangstelling, den dag waarop zij voor 3 0 0 neen, dit is geen druk fout! waarop zij voor 300.weken bij haar patroon in dienst trad. Aardappelenrelletjes te Am sterdam. Zaterdagmorgen hebben wederom in verschillende wijken van Amsterdam oploop jes plaats gehad van vrouwen, die zakken met aardappelen van schepen en karren afhaalden en deze onder elkaar verdeelden. De politie stond geheel machteloos daartegenover. Voor de aardappelwinkels verdrongen zich de vrou wen; zoodra de winkel openging, stormden zij naar binnen en stalen de aardappels. Een groep vrouwen begaf zich ook wederom naar het stad huis. Van andere ziide schrijft men ons nog: oorafgegaan door een stoet kinderen, ver voegden zich Zaterdagochtend om half 12 een tweehonderd vrouwen uit de volksklasse ten Stadhuize om aardappelen. Een zestal werden toegelaten, waarna de hekken gesloten werden, ten 20-tal bereden- en gewone politieagenten zorgden voor de handhaving van de orde. De levenniiddelendiotator. de socialist Wybaut, was afwezig, (aardappelenziekte?), de burge meester was ongesteld. Wethouder Jitta had het voorrecht de vrouwen te woord te staan. Z.Ed. beloofde den Miniser telegrafisch van den toer stand op die hoogte te stellen en op het zenden van aardappelen te zullen aandringen. Een der vrouwen deed. na het verlaten va,n het stadhuis van een huis-stoep de menigte ver slag van het besprokene met den wethouder, be sluitende aldus; Wanneer er Maandag nog geen aardappelen zijn. dan komen we terug, doch niet met twee honderd, doch met zesduizend- Een algemeen hoera, en weg trok de stoet in tamelijk goede orde. Bij deze spontane betoogingen ziet men geen socialistische leiders. De vrouwen haddien t mors. mandjes enz. bii zich, waarmede zij olroi. twee uren bij de handelaren, ten slotte tever geefs, hadden gestaan om piepers machtig te worden. Om uit rijden te gaan? Uiteenstal aan de Verlaatstraat te Rotterdam zijn ten na- deele van do to VGravenhage gevestigde firma P. v. B. een paard en wagen gestolen. Doodgevallen. Te Delft i» de 16-jarige jongen W. B. op de zeepfabriek van de firma Bousquet door een zoldiergat gevallen. Aan de gevolgen daarvan is hii in het ziekenhuis Bethel Overleden. Val&che broodbons. De politie to Maastricht heeft Vrijdagavond aangehouden de gebroeders Fr., die valsche broodbons vervaar digd en uitgegeven hebben. Het drftma op dén Amstel. Do 54-jarige I. I/eyden van Amstol. die in verband met den dood van twee veldwachters to Oudor- Amstol gearresteerd werd. is naar het „Hdbl." meldt, uit de voorloopige hechtenis ontslagen, waarin hy 37 dagen heeft doorgebracht. In het beloof d e lan d. In do afgeloopen week zich by de politie en aan de hoofdwacht to Maastricht aangemeld: 26 Russen, 32 Duit- ssohe deserteurs en 4 Belgische burgers. Animo. Men meldt ons uit Helmond: In de gemeente Beek en Donk vaceeren drie zetels in den raad. Niet minder dan 20 sollicitanten hebben zich daarvoor opgeworpen. vï'i- ,;v-, '-A Op ONFEILBAAR middel tegen I KHEUMATIEK is I verkrijgbaar bij W.A.SCHOU- - I 4EN. Hoofddepot: Kanaal- 5 I straat, Liaise. 1 Prijs per fhconf 3.—2062 |j pruimmg TEIEF. 1790 van 9-12 en 2-6 uur. Telsphesn 428 latere. KEIZERSHOF

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 4