IE1WE MARL. COURANT BUITENLAND BINNENLAND BERTRANü DU GUESCLIN baandag 2 juli Tweede Blad UIT PLEK EN PLAATS KERK EN SCHOOL FEUILLETON VERSPREIDE'vBERICHTEN# DE BELASTINGEN IN ENGELAND VER DRIE V OTJDIGD iX'Information" va,n 22 Juni weet te melden, 3at de belastingen in Ensroland in den loop van n oorlog- zij fceateeren van 95 francs per nootd bcvolkinjr op 265 franos1. DE NATUUR IN DE GEVECHTSZONE. Wij ontlecnen aan de „Times" bet volerende Uittreksel uit een brief van een Enejetech offi cier in Frankrijk: „Ik scbrijf diit in een gedokte schuüplaats, !*aar ik nu al eenijre da«en verbluf boud». Ik fedoof, dat er boven mijn nedieriff verbluf vosrel- «estjes ziin; in ieder preval boor ik de vogels flikw ij U kwetteren en lederen ochtend zae ïR een leeuwerik opstijgen en hoor ik hem v rooi uk zingen. Het weder is heerlijk en ieder is ge zond en wel. Ik herinner mii, dat ik m een van mun br e ven naar huis opmerkte, dat,de uitwerking van ons intens artillerievuur zoodanig is, dat men zich afvraagt of iets in de natuur daarbij kan blijven leven. Dat was in den winter. Nu de lente er is, ziet men, dat alles in de oude moeder natuur nog even krachtig leeft als ooit. Men- •clienwerk gaat ten gronde, maar zelfs het hevigste bombardement is niot meer dan een krasje in de oppervlakte der aarde. De vogels leven evastgoed hun leven verder en de veldmui- Zen en andere kleine schepseltjes maken hun tehuis en spelen in de granaattrechters. De Zwaluwen vliegen daarboven, eksters huppelen even brutaal als ooit rond op de hoornen en in puin geschoten loodsen. Dezer dagen werd ik opgeschrikt d'oor den wiekslag van vogels en plotseling vlogen er ergens een paar patrhzen omhoog, die een eind verder in het omwoeld© terrein neerdaalden. Zelfs boomen, die tot kale palen geschoten leken te zijn. dragen weder twijgen en loover. Mijnkraters en groobe gra- aaattreohters ziin vol kleine plantjes. Over ge- bonwen, die nu nog slechts puirahoopen ziin ka.n de klimop en adeire kruipplanten nieuwe takken zien uitsteken, die geleidelijk het puin zullen overdekken. En zoo gaat het natuurlijke loven der dingen voort, als normaal, ondanks Ontplof flngsmiddelengif tirassen en andere dui- veL&che uitvindingen. Ik geloof, dat dit fwt den mensohelijken geest onder zeer moeilijke om standigheden gezond houdt dat n.L de natuur niet van uiterlijk is veranderd. Ik herinner mii. dat ik eenigen tiid geleden in j®en granaattrechter zat; ik had die plaats nit- jgezocht voor mijn werk en heb er eenige dagen ,0ti nachten doorgebracht. De „vertoonang, jre- jdurende welke de aarde weinig meer dan een |chao9 van vlammen en barsten de granaten was, fwas voorbij d. w. z. het bombardement was lot het gewone regelmatige tempo met- tus- flehenpoozen gedaald. Ik rustte en gevoelde mii doodmoede en overspannen. Plotseling hoorde fik een zacht geluidje en zag ik, dat een kluitje [■ik inold me stil en Hij itwam naar puiten en 'jsprong en speelde in het rond en spoedig daarna nadert hij de plaats waar mijn rantsoenen la- (gen. Toen hji bemerkte, dat ik hem niet hin derde, nam hij wat voedsel weg, liep eens om [den kraag van een slapenden man heen. Welk feit ons, niet slapenden, zeer vermaakte. :ïk zegende dat muisje, ik geloof, dat het. ie dereen opvrool ijkte, zoo als het daar in den droegen ochtend rondspeelde na onzen nacht v«n hard werk." DE TER DOOD GEWIJDEN. Een leger bericht uit St. Petersburg meldt dat talrijke bataljons der „ter dood gewiiden" /Worden gevormd, die als kl&eren aannemen rood ten zwart, rood als symibool van de verdediging 'der vrjjhoid. zwart als symbool van rouw, wijl (Ruoland anders zou moeten ondergaan. In een dagorder van Broessiilof wordt dit ^dele optreden begroet en wordt aan de bafal- jjons van vrijwilligers opgedragen diezelfde I chevrons en ondcrsclieidingsteekenen te dragen •■als, die der soldaten van de a an v alsooAlo nn es De namen der vriiwiilligers zullen worden Medegedeeld aan de Consbitueerende Vergade- ^ng, met verzoek die namen te bewaren, als een bot-ianering aan de brave soldaten, die den vijand tegemoet gingen in een critiek oogen- -k om die geschiedenis van Rusland, om de toekomst en die ©er van het vaderland te redden. IN NOORD RUSLAND EN DE (ZWARTE ZEE. Men meldt uit St. Petersburg: In de streek van Riga hebben bijna ©Iken Dacht verkenningen plaats door de Dudtschers. 'In de moerassen van Tirul in de streek van Mitau worden door de verkenners pogingen Aangewend, om de Russische li uien te naderen. Documenten op het Rigafront gevonden, bewii- [zen dat de Duitsche troepen op dezen sector ver sterkt zjjn en binnenkort talrijke aanvuliings- 'tooepen zullen aankomen, hetgeen aan weers kanten aanleiding geeft tot verkenningen op «root© schaal. De zeelieden der Zwarte zee vloot hebben roemrijke feiten volbracht. Onlangs de OTdör Ontvangen hebbende, om militaire Inrichtingen aan de vijandelijke kust te vernielen, kwamen officieren en matrozen der Russen aan wal. Ondanks het hevige mitrailleur vuur Meten zii alle militaire werken in de lucht vliegen, waar na zij met behulp van onderzeeërs hunne eeshe- pen weder bereikten, terwiil hunne verliezen slechts enkele gewonden bedroegen. De helden dezer onderneming zijn beloond met de Orde voor groote Verdiensten. KAMERVERKIEZING TE VEENDAM. Ten gevolge van het aannemen van den heer mr. G. W. Sannes, van zijn benoeming tot griffier van den Raad van Beroep (Ongevallenverzeke ring) te Rotterdam, moet in het kiesdistrict Veen- dam een verkiezing plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Die verkiezing zal plaats hebben op Maandag 9 Juli, de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 17 Juli, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 24 Juli. NEDERLAND EN DE OORLOG. In antwoord op zijn telegram van 28 Juni, ook door ons gepubliceerd, heeft de minister van Landbouw den burgemeester van Amsterdam een schrijven gezonden, waarin hij hem mededeelt, dat hij van meening is dat de vraag, of tot rant soeneering van nieuwe aardappelen moet worden overgegaan, ontkennend moet worden beant woord. Tot zoodanige distributie zou niet dan bij hooge noodzakelijkheid kunnen worden overge gaan, wijl vroege aardappelen zeer spoedig aan bederf onderhevig zijn. Deze noodzakelijkheid zou dan alleen bestaan, indien de oogstverwach- tingen ook maar eenigszins reden tot ongerust heid gaven. Dit zoo schrijft de Minister o. m. is echter niet het geval en er behoeft niet aan getwijfeld te worden, of de aanvoeren van vroege aardappelen zullen binnen enkele dagen meer dan voldoende de voorziening voor het bin nenland mogelijk maken. De langdurige strenge koude van dezen winter en de lange regenlooze periode, die daarop volg de. waren oorzaak, dat het gewas aanvankelijk enkele weken bij het vorige jaar ten achter was. Niettemin zijn sedert 27 Juni de totale aan voeren op de veilingen reeds hooger dan die van het afgeloopen jaar, hetgeen wel in verband staat met het feit, dat er meer land met vroege aardappelen werd bezet. De hoeveelheden, die op 27 Juni voor het binnenland werden geveild, overtreffen zelfs die, welke op denzelfden datum van het vorige jaar in totaal waren aangevoerd. Wel was het binnenlandsch totaal op 28 Juni lager dan op den 27ste, maar dit is een gevolg van de omstandigheid, dat van dien dag af èn naar Engeland èn naar Duitschland moest wor den uitgevoerd. Waar de aanvoeren echter blijven stijgen, zal ook niettegenstaande dien meerderen uitvoer on getwijfeld binnen enkele dagen de aardappel voorziening niet de minste reden tot klagen "meer geven, vooral waar ook Friesland thans aan de markt komt. (Officiéél.) Het Ministerie van Buitenland- sche Zaken aeelt mede, dat blijkens een ontvan gen bericht van Hr. Ms. gezant te Londen, de Britsche regeering het volgende heeft bepaald: De gevaarlijke zone in de Noordzee zal van 4 Juli a.s. af omvatten alle wateren, met uitzon dering van de Nederiandsche en Deensche terri toriale wateren, liggende Zuidelijk en Oostelijk van een lijn, die begint 3 mijlen van de kust van Jutland op den breedtegraad 57° 8' N.B. en ver der gaat langs de volgende punten: lo. een punt, gelegen op 57 gr. 8 m. N.B. en 4 gr. O.L.; 2o. een punt, gelegen op 53 gr. N.B. en 4 gr. O.L., van daar langs den breedtegraad 53 gr. N.B. naar het punt gelegen op 3 mijlen van de Nederiandsche kust, vandaar loopende langs de grens van de territoriale wateren. Daar door het invoeren van dezen maatregel de veilige vaargeul in de Noordzee binnen de gevaarlijke zóne zou vallen en daardoor alle scheepvaart van en naar Nederland om de Noordkust van Engeland gestremd zou worden, heeft de Nederiandsche Regeering dit onder de aandacht van de Britsche Regeering gebracht en er op gewezen, dat dit toch geenszins in de bedoeling der regeering kan hebben gelegen en den wensch uitgesproken, dat hierin alsnog nader wordt voorzien. Ter bespreking van. de aardappelen-voorzie ning van ons land hebben te 's-Gravenhage een groot aantal aardappelenteelders uit verschil lende deelen van ons land een vergadering ge houden, waar de heer J. A. M. van Kampen uit Poeldijk, de bestaande regelingen uitvoerig toe lichtte en een en ander mededeelde van wat de indertijd uit de tuinders benoemde commissie voor deze zaak had gedaan. Spr. deed uitkomen, dat de tuinders de aardappelen zullen moeten leveren tegen prijzen beneden de productieprij zen, terwijl fabrieken van kunstmest enz. in de gelegenheid zijn, na het maken van ruime reser ves, nog 40 pet. dividend uit te keeren. Óp tal van plaatsen worden relletjes veroor zaakt, maar het gaat niet aan, dat de tuinders, door het verkoopen tegen prijzen beneden de productiekosten, die opstootjes moeten voorko men. Aan de Amsterdamsche Winkeliersvereni ging liet de minister telegrafeeren, dat een an dere regeling in bewerking was, nu is het de tijd te verlangen, dat ook voor de tuinders een loo- nende regeling wordt getroffen. Spr. wenschte daarom een vrijen handel voor het percentage van het binnenland, met inacht neming van een minimumprijs, om te voorkomen, dat bij grooten aanvoer de aardappelen voor vee voeder zullen worden verkocht. Mochten de aardappelen niet tegen den minimumprijs ver koopbaar zijn, dan verlangt men verkoop voor het buitenland. Tal van sprekers betuigden hun instemming met het gesprokene, waarna de vergadering bij acclamatie besloot zich met een telegram, waarin deze verlangens zijn neergelegd, tot den minister te wenden. In het algemeen heerschte er een ontevreden geest onder de vergaderden. Het beleid der offi- ciëele regeringslichamen, als provinciale com missies en Nederiandsche tuinbouwraad, werd door verschillende sprekers becritiseerd. Men was van meening, dat laatstgenoemd lichaam niet tevens de adviseur der groentencentrale en de behartiger van de belangen van den Nederland- schen tuinbouw kon zijn. De officiëele organisa ties doen niets. In verband met de algemeene critiek werd besloten te overwegen een commissie te vormen van heel produceerend Nederland, die bevoegd zal zijn de zaken te behandelen. Ter besparing van brandstoffen wordt deze week te Delft begonnen met centralisatie der bakkerijen. Ook zal voor een gedeelte met hout en turf worden gestookt. Gerekend wordt, dat 50 pet. brandstoffen daarmede bespaard worden. Centralisatie der wasscherijen bleek met het oog op den aard der bedrijven niet wel mogelijk. Evenwel zal ook hier van een belangrijke brand- stoffenbesparing sprake zijn, mede door gebruik van cokesgruis. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft: I. voor gezouten varkensvleesch vastgesteld een maximum inkoopprijs voor de ge meenten, ingevolge art. 3 der Distributiewet 1916, van f 1.50 per K.G.; II. aan de gemeen tebesturen in overweging te geven een verkoop prijs van gezouten varkensvleesch, ingevolge art. 3 der Distributiewet 1916, van f 0.85 per K.G.; III. vastgesteld de volgende maximumprijzen in den kleinhandel voor gezouten varkensvleesch: a. gezouten karbonaden 0.70, b. gezouten rol lade 0.75, c. gezouten fricandeau 0.75, d. ge zouten vette lappen f 0.50, e. gezouten door regen lappen f 0.55, f. gezouten magere lappen 0.70, g. gezouten gehakt 0.60, h. gezouten vet spek f 0.50, i. gezouten mager spek 0.60, j. gezouten krabbetjes f 0.40, k. gezouten kruis- schijf f 0.40, 1. gezouten hamschijf f 0.45, alles per Vi K.G. r Met het oog op de zeer ongunstige vooruit zichten van veevoedervoorzieniug in den aan staanden winter heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bepaald, dat de beper kende voorschriften, in zake den verbouw van sommige grove tuinbouwgewassen, vastgesteld ingevolge art. 7 der Distributiewet 1916, niet van toepassing zullen zijn op den verbouw van koolrapen en knollen, geteeld als nagewas na karwijzaad, koolzaad of vlas. De verbouw van koolrapen en knollen na genoemde gewassen is derhalve geheel vrij, evenals zulks ten aanzien van den verbouw na granen, bloembollen en vroege aardappelen reeds bepaald was. Intusschen zij opgemerkt, dat de verbouwers van koolrapen en knollen en- evenzeer die van paardepeen, voederbieten en dergelijke er niet op zullen kunnen rekenen deze producten geheel of gedeeltelijk te kunnen uitvoeren. Daar in den afgeloopen winter de hierbedoelde voederartike len door verbouwers en handelaars zijn vastge houden. in de hoop vergunning te zullen beko men, zijn zeer groote partijen daarvan tot bederf overgegaan. Maatregelen zullen worden genomen om te voorkomen, dat dit zich in den a.s. winter' zal herhalen. Vermoedelijk zullen alle voorraden, die niet voor eigen vee benoodigd zijn, in beslag worden genomen en voor veevoeder gedistribueerd wor den. Met deze distributie zal dan reeds in den aanvang van den winter een begin worden ge maakt. „St. Ct." STATEN-GENERAAl* STATISTIEK BETREFFENDE VOORT BRENGING EN VERBRUIK Er is een wetsontwerp ingediend tot het treffen van maatregelen tot het verkrijgen van een juiste statistiek van voortbrenging en verbruik. Ter toelichting merkt de minister van bin nen] andeche zaken op, dat niet aanstonds na het uitbreken van den oorlog, doch gaan deweg en onder allengs moeilijker omstandig heden, meer en meer is gebleken, dat het volstrekt noodzakelijk is voor de autoriteiten en de instellingen, belast met de regeling van distributie en van in- en uitvoer, te beschik ken over betrouwbare gegevens inzake voort brenging en verbruik hier te lande. In het bizonder op het gebied van nijver heid en handel heeft het gemis van de moge lijkheid om den werkeliiken stand van zaken te overzien, zich sterk doen gevoelen. Ook in de eerste jaren na den oorlog zullen voldoende gegevens betreffende de voorraden welke hier worden geproduceerd, en die, wol- ke het land behoeft voor eigen gebruik, als onmisbaar mogen worden aangemerkt. Deugedelijke gegevens zegt de minister zijn alleen te verkrijgen, wanneer de ver plichting tot het verstrekken van juiste in lichtingen op het voetspoor van andere landen als Engeland en Denemarken bij de wet wordt voorgeschreven en weigering, nalatigheid of averechtsche (voorlichting strafbaar wordt gesteld. Het ligt voor de hand zegt de minister dat de autoriteiten en lichamen welke thans vragen stellen aan belanghebbenden, opgaven ontvangen, die naarmate het voor raden of behoeften geldt, te laag of te hoog luiden. Zelfs door Centrale Commissies voor do Statistiek, bij welke particuliere inlich tingen als het ware anoniem blijven, is de ervaring opgedaan, dat pogingen, om op be perkte schaal de vereischte gegevens bijeen te brengen, op groote moeilijkheden stuitten. Redelijk betrouwbare gegevens konden door haar slechts met veel inspanning voor enkele onderdeden worden verzameld. Het onderhavige wetsontwerp beoogt in de zen misstand te voorzien en anderzijds vol strekte geheimhouding van de individueele opgaven door strafbedreiging, (met hechtenis of geldboete) te verzekeren. Voorhands ligt het in de bedoeling bet on derhavige wetsontwerp als een tijdelijke maatregel te kenmerken. Een uitdrukkelijke bepaling in dien ge-eet schijnt evenwel min der op hare plaats, wijl de ervaring kan lee- ren, aldus de minister, dat een ingrijpende regeling als de voorgestelde, ook in normale tijden wel aanbeveling zon verdienen in onderscheidene landen zijn algemeene en niet-algemeene, jaarliiksche, periodieke of niet-periodieke tellingen ingevoerd en bo vendien urgentie tot opheffing kwalijk valt aan te nemen. De artikelen van het wetsontwerp schijnen, naar 's ministers oordeel, geen speciale toe- liichting te behoeven. Mutatis mutandis ko men zij overeen met de gelijksoortige voor schriften, vervat In art. 8 der wet op de ver mogensbelasting, art 49 der wet op de Rijks inkomstenbelasting en art. 74 der wet op het lager onderwijs. in zijn 33-jarige burgemeesters-loopbaan voor de gemeente had gedaan. Onder dankzegging voor de .woonden hem toegesproken en ae hartelijke wonschen hem toegedacht, en zijnerzijds uitende de best» wensohen voor 's-Hertogenboseh, sloot de scheidende burgemeester van der jDoes de Willebois fxeze laatste door hem als voor zitter geleide gemeenteraadsvergadering. De burgerij1 heeft gisteren zijn scheidenden burgemeester op ondubbelzinnige wijze ge huldigd. Het oomité uit de burgerij heeft hem in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en' genoodigden plechtig ten stadhuize ontvan gen, waar hem dank werd gebracht voor alles wat hij voor Den Bosch heeft gedaan. Vervolgens hebben de vereengingen der stad voor den burgemeester gedefileerd, waarbij elke vereenigng hem een bloemenhulde a:an- bood. GOUDA. In de raadszitting van gisteren was o.a. ingekomen èe-n adres van he' be stuur der afdeeling Gouda van den Ned. R.K. Volksbond h oudende verzoek, bij den minister van L., N. en H. stappen t® doen, ondat voor hei Ned. volk een hoeveelheid aard appelen van 5 K G. per persoon en per week is gewaarborgd, we'k adres B en W. voor stelden voor kennisgeving aan te nemen. De heer Dereksen achtte, met het oog or> de schaarschte van aardapne'en in den vorïgen winter, een betere regeling wens^heliik stelde voor, aan het verlangen van adres sant te voldoen, door een adres in den geest als wordt verlangd, aan den minister te zen den. Na eenige discussie werd het voorstel aangenomen. KERKELIJKE KfJÜST- T H IJS SEN EN REITH' PLAATSEN IN DE D-TREINEN. Aan de gelegenheid om bij de stations plaatsen in de D-treinen te bespreken, is se dert gisteren een einde gemaakt DE GRONDWETSHERZIENING. Er loopen tegenstrijdige geruchten omtrent het tijdstip, wa-arop de Kamers der Staten- Generaal nu de O rond wetsherziening^ voor stellen in behandeling zullen nemen. Eens deels wordt verondersteld, dat zulks door de Tweede Kamer nog zal geschieden binnen het tegenwoordige tijdstip van bijeenkomst, waarna dan de Eerste Kamer zoo spoedig mogelijk zou bijeenkomen om ze harerzijds af te doen; van andere zijde verluidt, dat de af doening door de Tweede Kamer eerst in Sep tember zou plaats hebben, vóór de sluiting, in die maand, van het gewone zittingsjaar. Hoe dit moge zijn, allereerst zal moeten worden afgewacht de Indiening hij de Twee de Kamer door de regeering van de eigen lijke voorstellen tot Grondwetsherziening. (De Staten-Generaal hebben thans slechts, naar men weet, de voorstellen tot het in over weging nemen van die voorstellen aangeno men.) Omtrent het tijdstip van indiening is op het oogenblik nog niets met zekerheid he kend. Wel meenen wij te weten, dat de voor eteilen thans naar den Raad van State om advies zijn gezonden. Niet onwaarschijnlijk is de Indiening spoedig tegemoet te zien. En dan volgt de bepaling, door de Tweede Kamer, van het tijdstip, waarop de voorstel len in hare afdeelingen zullen worden onder zocht. Onjuist is de meening, dat men hier en daar vernam, dat de voorstellen door ge mengde afdeelingen der Eerste en Tweede Kamer moeten worden onderzocht. Zulk een onderzoek in vereenigde afdeelingen ge schiedt alleen hij een Gronwetsherziening waarbij h.v, wijziging in de Troonsopvolging betrokken is. AMERSFOORT. Alhier is ne nachtarbeid in bakkerijen bij gemeentelijke verordening afgeschaft. Het werk moet gestaakt zjjn van 9 uur 's avonds tot 5 nnr 's morgens. Vrijdag- avonds en voor bakkerijen onder rabbinaal toezicht Donderdagssvonds kan tot midder nacht worden doorgewerkt Verseh brood mag eerst 10 uur 's morgens verkrijgbaar zijn. SLIEDREOHT. Do gemeenteraad heeft den prijs van het gas met 3 cents verhoogd en gebracht op 12 oents per M3. De prijs van electrischen stroom werd ook met 8 cents verhoogd en gebracht op 25 cent per kilo watt-uur. De straatverlichting zal voortaan geschieden met electrisch licht. 's-HERTOGENBOSCH. In de Woensdagna- middag gehouden raadsvergadering werd door burgemeester Jhr. van der Does do Willebois, die met 1 Juli zijn burgemeestersambt zal neerleggen, officieel afscheid genomen. De burgemeester werd achtereenvolgens toege sproken door den wethouder Jos. J. v. d. Ven, het raadslid G. v. Gerve, den wethou der Fr. v. Meerwijk en den gemeente-secre taris Th. Pels, die allen den burgemeester hulde en dank brachten voor alles wat hij HOLLANDSOHE PRIESTERS IN BRITSCH W.-INDIE. Op het feest van de Allerh. Drievuldigheid, het bijzonder feest voor de Katholieken van het eiland Trinidad, werden door Z. D. H. Mgr. Dowling O.P., Aartsbisschop van Port- of-Spain, Trinidad (Britseh W.-Iindië) twee Hollanders priester gewijd, n.l. Dom Willi brorclus Lniten uit Heemstede en Dom Odi- lo van Tongeren uit Delft, van de Orde der Benedictijnen. Deze zijn de eerste Hollandsche priesters van de nieuwe stichting „Mount St, Bene dict'', opgericht door de Benedictijnen te Tu- napuna, Trinidad. B. W.-I. Vier jaren geleden werd dit studiehuis en noviciaat met humaniora, cursus de Wijsbe geerte en Godgeleerdheid, begonnen, waar steeds nog andere Hollanders de lessen vol gen. En binnenkort zullen nog eenigen daar heen vertrekken. Het doel van deze nieuwe nederzetting is, om geschikte jongelingen op te leiden tot priester-missionaris voor de missiën op de West-Indische eilanden en in onze Holand- sche kolonie Suriname. PASTOOR P. L. OP HEIJ t In den ouderdom van 41 jaar overleed gis teren te Venlo d© ZeerEerw. heer P. L, Op Hejj, pastoor der parochie van O. L. Vr. Onb. Ontv. aldaar. Z. D. H. MGR. E. J. TER LAAK. Z. D. H. Mgr. E. J. ter Laak, bisschop Coad jutor van Midden-Mongolië. sedert verleden jaar Februari hier te lande vertoevend, aan vaardde Zaterdag in gezelschap van pater F. van Orimpen uit Nijmegen, met het stoom schip „Nieuw Amsterdam'' van de Holl. Ame rika Lijn de terugreis over Amerika-Japan naar zjjn missiegebied. DIOC. VER. VAN R. K. BIJZ. ONDER WIJZERS. Te Leiden heeft Vrijdag, op den feestdag van de H. H. Petrus en Paulus, onder voor zitterschap van den heer A. Koster uit Vlaar- dingen, de 24ste Algemeene vergadering plaats gehad van de D. V. van R. K. bijzon dere onderwijzers in het Bisdom Haarlem. Naar men zich herinneren zal betrof het de voortzetting der voorafgegane vergadering, waar men de safari Sk west ie niet heeft kun nen afhandelen. De voorzitter drong daarom nu tot kortheid aan. Ook de geestelijke advi seur de HoogEerw. heer Kanunnik Th. J. A. Bosman, dong op kortheid aan en wees er op, dat de salariskwestie reeds zooveel be sproken en beschreven is, dat er weinig nieu we argumenten ten berde zullen gebracht worden. Maar het woord heeft Zijn Hoog Eerw. speciaal gevraagd om het volgende: Kort geleden vierde onze voorzitter zijn 50- jarig jublié; van alle kanten is hij toen ge- lnkgewensoht, maar toch was er een tekort hij de feestviering, wat niet lag aan den ju bilaris, niet aan de onderwijzers, maar aan den mobilisatietijd. Wij hadden zoo gaarne gezien, dat het hoogste kerkelijke gezag den arbeid van onzen voorzitter zou waardeeren. Do l astoor van Vlaardingen, Z. D. H. de Bis schop hadden hun m^ite gedaan, maar het Episode uit den Fransch-Engclschen oorlog in de XlVe eeuw. 23) De ridder de Harcourt, van zijn kant boog «jieh voor Philiberta neer, om haar daar door te getuigen, dat hij haar de over- d'igen, dat hij haar de overwinning toe- flehrcef, waarvan zij den prijs uitmaakte. -Philiberta, op het punt in bezwijming le -jallen staarde met een doffen blik op deu stof bedekten overwinnaar. Ridder, aoido nu de koning; gij hebt ^?Ppar gestreden; toch zal uwe overwin- "'g slechts vülkomlen heeten, wanneeg^ij' W n Iiar,i van haar luebt overwonnen Bk. door het recht van den sterk- ^tot uwe bruid ziet gemaakt. WT ^re' yl®l aanstonds de baron ,van Vil- jLj8! mijne doohteir heeft in het gevecht ^«esbeandii ]k sta er voor ia dat zij haar - «al' höuden.,.. Tegelijkertijd ontstond aan de anderen zijde van, lief strijdperk eene hevige opschud ding; fde koning had het terstond opge merkt. :.l Wat is dat daarzeide hij tegen den baron, terwijl hij oen ruiter wees die, van het hoofd tot de voeten gewapend, het §!:rijd- perk kwam binnenrijden. De baron au u-j.v de graaf de Harcourt verbleekten op het vien van deze onverwachte verschijning. Welaan, vervolgde de koning; de strijd is nog niet ibeisl'echt; want het schijnt, dat die riddeir ook in moed en liefde met den overwinnaar wil wedijveren. Sire, die tweede strijd is onnoodig; want voor zoover ik weet, heeft niemand meer het recht, de hand mijner dochter op te eischen. Wie Weet, .waarde baron? In ieder ge val kan de ridder de Harcourt zulk eene uit daging niet aanzien, in bijzijn van zijne bruid, zonder de wapenen weer pp te vat ten, al ware de nieuwe tegenstander slechts da [Wreker van den gevallen mededinger. De wetten van den adelstand, waarvan wij wjjj de perste vertegenwoordigers zijn |n ons koninkrijk, willen het. Ik weet het sire, antwoordde de uit gedaagde edelman, en ik vraag slechts zoo lang tijd als noodig is om ad:m te scheppen en van wapenrusting te verwisselenwij moeten toch met gelijke wapenen strijden. Dat is billijk z. ide de koning. Op dat oogenblik kWam eten wapenheraut den" ridder de Harcourt vragen of hij den strijd weigerde. Zeg aan hem, die u gezonden heeft, antwoordde do Harcourt levendig, dat ik zijne uitdaging aanneem, en dat zo hem mis schien te spoedig berouwen zal. Het vreemde voorval gaf aauTeiding tot alle mogelijke veronderstellingen. Do koning alleen, wien de .ontroering van 'Philiberta niet ontgaan was, begreep wat hij van dien gehejmzinnigen ruiter denken moest; en men kon 't hem aanzien, dat hij behagen schepte in dien fieren edelman, en terwille van Phili berta, en omdat zijn overwonnen bescherme ling een wreker had gevonden. Philiberta, van haar kant, wist niet hoe zij den koning uit hare blikken genoeg dankbaarheid kon laten lezen. De ridder de Harcourt zelf betoonde zich ongeduldig van verlangen om handgemeen te worden. Hij verwisselde van wapenrusting en onderzocht zijne wapenen met de angst vallige bezorgdheid van iemand, die zich tot een hevigen strijdliitrust. Hij besteeg daarna een ifrisch paard en gaf het te eken om aan te duiden, dat hij ter beschikking was van zijn tegenstander. Wederom' schetterden de bazuinen, on zon der een kreet te slaken, zonder een woord te wisselen, als waren .beide tegenstanders door oen verstommende woede bezield, ro den ze met gelijke onstuimigheid op elkan der in. Ditmaal nam de strijd eene geheel andere wending; in het eerste gevecht wilden de twee strijders overwinnen door te wed ijveren in kracht, in moed en bevalligheid: nu verrieden de hevige en menigvuldige sla gen. slechts woede van beide zijden. Men hoor de geen ridderlijke uitroepen, geen f.ere uit dagingen, s'echte na eiken ^toot of slag een gedempt gehuil uit de borst van hem, die aen slag op zijn schild of harnas opving. Reeds bij den eersten aanval sloegen hun ne beide lansen in splinters op de stalen schilden, en bedekten den door paardenhoeven omwoelden grond. Hunne harnassen weken reeds op verschillende plaatsen; de paarden, onder de menigvuldige slagen gewond, verf den den bodem met hun bloed. In ademlooze stilte volgden de toeschou wers den Irevigen kamp; Philiberta en Ma- chelino zaten in angst tegen elkaar gedron gen en omknelden krampachtig elkanders hand. Guy de Fontenelle die niet ver van de jonkvrouwen zat, zag er uit als eeai dapper soldaat, die gedwongen is werkeloos te blijven op eenige passen afstand van het oorlogsveld. De oude ridder de Harcourt Let genoeg blijken hoe bezorgd zijn vadernart was.... Sedert eenige oogenblikken strijden de rid ders te voet; hunne vreeselijke slagzwaarden doorklieven bliksemend de lucht, krui sen, kletterend op elkaar, zonder dat een vnai beide strijders vermoeid schijnt te .wor den. Ten slotte werpt de onbekende ridder zijn schild weg, wijkt snel eenige passen achter waarts, omvat zijn zwaard met beide handen en stormt met een vreeselijke vaart op zijn tegenstander in. 5 (Wordt vervolgd.). «J -. li j Ti, ïvi^-r KUNSTDRIJVERS en EDELSMEDEN' Haarlem. Schoterweg 2" V—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 5