DE DAG Propagandisten BUITENLAND SANDALE P. W. TWEEHUIJSEN, BINNENLAND Onze paraatheid. Rechtsche Kiezers, MIDDENSTANDERS, ARBEIDERS, 'INSDAG 3 JULI 1917 4ISTE JAARGANG No. 9376 nummer üesiaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Met ingang van lieden zal ons blad de koersen der voornaamste aan de beurs van Amsterdam 'frhandelde effecten geregeld vermelden. Het Russische offensief ontplooit een onver dachte kracht Het dorp Konioeski is door de Russen veroverd164 officieren en 8400 man werd en dusver door ben gevangen genomen. En de öuifsche en Oostenriiksche legerberichten geven Je vermoeden, dat hun aanvallen nog toenemen it kracht en thans ook in Wolhynië tot eenig resuitaat hebben geleid. In Ch'na is het keizerrijk hersteld. In Ams'erdam hebben ernstige ongeregeld beden plaats gehad als gevolg van een door den beer David Wijnkoop (S. D. P.) georganiseerde bonger-demonstratie. De politie stond somwijlen Machteloos tegenover de betoogende vrouwen waarom de burgemeester de hulp van een afdee- 'ing militairen heeft gerpuireerd. Komt allen weder hedenavond in ST. BAVO, nog 20,000 strooibiljetten wachten op be zorging, 1794 HET BESTUUR. Wilt gij dat Haarlem's Raad een voorbeeld blijve voor alle gemeenteraden in den lande? Stemt dan Rechts! ff De haai- en afgunstzaaiers. In een artikel „Op voor het socialisme!" zaait het Verkiezingsblaadje der S D. A. P. weer den haat tegen en de afgunst jegens de „bezittende klasse". 't Wordt zóó voorgesteld alsof alléén de S. D. A. P. opkomt tegen wat verkeerd is en onrecht matig in de verdeeling der rijkdommen. Alsof het eten van honden voor duizenden aan de orde van den dag ware. alsof tarwemeel met gips, rijstemeel met marmergruis enz. enz. alleen maar de artikelen zijn die onder het bereik van de koop kracht der in een-kamer-krotten wonende wer kers vallen, terwijl de „heeren" zich verlustigen in allerlei heerlijks, in huizen met overbodige salons, woon-, rook- lees-, biljart-, slaap-, bad-, kinder- en leerkamers. Het socialisme heeft dergelijke veralgemeen in- gen noodig om de noodige „stemming" te wekken. Maar verstandige menschen en arbeiders laten zich nu toch niet meer op deze manier vangen. Zij weten immers zeer goed, dat de vervalsching van levensmiddelen met alle mogelijke middelen door staats- en gemeentelijk gezag wordt tegen gegaan, dat aan den woningbouw voor arbeiders inillioenen worden ten koste gelegd. En dat met name de Katholieken door gestadige actie al wat onrechtmatig is in de verdeeling der rijk dommen, met kracht bestrijden, zonder daarom mede te doen aan het zaaien van afgunst en nijd in de harten, waardoor het socialisme alléén dit bereikt, dat zijne overtuigde volgelingen hun materiëele goederen niet zien toenemen, maar bovendien nog de zedelijke goederen: de inner lijke tevredenheid en gemoedsrust verliezen. De haat-zaaiende agitatie van het socialisme kan wel den fakkel der revolutie ontsteken en stoffelijke welvaart en zedelijke goederen hopeloos vernietigen, doch de ware hervorming der Maat schappij kèn en zal alleen komen door de Chris telijke liefde. Tegen den vloed van haat en afgunst, die de gemoederen vergiftigt en de harten verkilt, moe ten wij een sterken dam opwerpen, ook in het maatschappelijke leven. Een linie zonder zwakke punten. En daarom moeten ook de Haarlemsche kiezers morgen alle krachten inspannen, om den Haar- lemschen frontsector te behouden, zoo mogelijk door nieuwe terreinwinst uit te bouwen en te versterken. ff Het ware arbeidersbelang De S. D. A. P. is er vast van overtuigd, dat zij alleen de arbeidersbelangen dient. En ze verkon digt dit den volke met bazuingeschal en trom geroffel. In haar Verkiezingsblad heet het: De socialisten strijden met voile animo voor de arbeidersbelangen, omdat hun be ginsel hun program het hun voorschrij ven, omdat het geheele wezen van hun pardj er toe drijft De anderen doen vele dingen nolens vo- lens, noodgedwongen, in het gevoel, dat ze het niet langer kunnen tegenhouden. De vrees voor ontstemming speelt daarbij een groote rol. Maar te ver kunnen de heeren toch niet gaan, omdat ze aan den anderen kant te veel rekening moeten houden met een andere groep hunner kringen: middenstanders en gegoede burgerij. Zoo blijft het bij hen altijd een onzekere politiek, een zwenken van het eene naar hei andere. Als wij beweren, dat onze mannen bij alles, wat in den gemeente raad aan de orde komt. vóór alle ding en zich afvragen: wat eischf het belang der arbeidersklasse, liet oogenblikke- lijke en het duurzame; als wij dat beweren, dan tarten we ieder, dat te durven weerspre ken en deze ontkenning v| ar te maken me: feiten. Dat de Esdeapeeërt zich deze laatsle vraag bij aile aangelegenheden vootleggen, zullen wij niet betwisten. We willen het zelfs grif aanvaarden. Want daarin schuilt juist het zwakke hunner positie. Zij vragen zich niet op de eerste plaats af: „Wateischthet algemeen belang?" maar: „Wat eischt het belang eener bepaalde klasse?" En daarmede schaden zij juist het belang dier klasse ten zeerste. Iedere groep, die het algemeen belang terug- schuift voor een groepsbelang, schaadt ook o p den duur het belang dier groep. De val van den adel berust juist op deze uitsluitende bevordering van een groeps of. wil men, klasse- belang. De val der gilden had geen andere oorzaak. En telkens bleek hoe dat egoïstisch nastreven van een groepsbelang juits ten nadeele kwam van die groep De Katholieken vragen zich af- Wat eischt het algemeen belang En hoe Kan liet arbeiders belang het best worden bevorderd in het kader van het algemeen belang? Die vraag is heel wat moeilijker te beantwoor den, dan die welke de Esdeapeeërs zich s,ellen, en waarvan de beantwoording hun den s c h ij n geeft dat zij de arbiedersbelangen beter beharti gen dan andere partijen. Vandaar dat in onze partij de beantwoording wel eens verschillend uitvalt, terwijl aan hun kant de oplossing altijd in één richting uitvalt. Met de socialisten staat het als met kwade koopers, die van plan zijn zich aan den beta lingsplicht te onttrekken of althans er maar op rekenen, dat zij wel eens zullen kunnen betalen, al is hun portemonnaie ook leeg Dezulken letten weinig op de waarde der din gen, zijn gemakkelijk in hun bod en overbieden niet zelden de ernstige koopers, die ieder ding naar zijn waarde schatten, een schatting die wel eens verschillend kan uitvallen. Maar o wee! Als het op betalen aankomt! Dan zullen de ernstige koopers betalen, ook al liep hun schatting uiteen. Maar de kwade kooper ziet geen kans zijn dwaas bod gestand te doen. „Schijn bedriegt" denkt daaraan, kiezers van Haarlem! ff Socialistische bescheidenheid. Het Verkiezingsnummer van de afdeeling Haarlem der S. D. A. P. zegt in een artikel over het compromis: „Eén zaak echter staat vast en dat blijkt ui-t bovenstaande cijfers: de S. D. A. P. heeft veel te weinig zetels. Haar beschei den voorstel werd onder gegrinnik der kerkelijken afgewezen." „Haar bescheiden voorstel" 't staat er werkelijk. Terwijl het compromis door het geheele land heen enkel en alleen de nu te houden verkiezingen geldt, wilde de S. D. A. P. het reeds bij voorbaat uitbreiden tot alle tusschentijdsche verkiezingen vóór 1919! En wel in dien zin dat de dan leegkomende zetels aan de S. D. A. P. zouden worden toegewezen. En hare woordvoerders zetten daarbij een ge zicht alsof de Esdeapeeërs over het geheele land overal waar zij aan de touwtjes trekken, de zetels in evenredigheid van het stemmencijfer worden verdeeld! Jawel Dat is zoo: socialistische beschei denheid. t f Haarlem's Belang. De Neutrale Kiesvereeniging „Haarlem's Belang" steunt, naast twee eigen candidaten, die der Vrijzinnigen. Ze toont daarmede haar waren aard. Ze is een onder valsche vlag varende liberale kiesvereeniging. Dit is nu wel zoo duidelijk als de dag. Zullen er nog kiezers zijn, die zich door zukk een grof boerenbedrog laten misleiden?.... We achten er de Haarlemmers te verstandig voor. RECHTSCHE KIEZERS, door uwe krachtige en innige samenwerking rekenen wij er op, dat morgen, bij eersten stormloop, alle Rechtsche Candidaten gekozen worden. Het is een eerezaak voor U Arbeiders 1 Het is een eerezaak voor U, Middenstanders I WERELDBKAND- HET RUSSISCHE OFFENSIEF EEN GE- WELDibE VERRASSING DE RUSSEN VER- UVtHEN KONIÜEKSY ZIJ NEMEN i64 ürnülfcRtN EN S400 MAN GEVANGEN - HUN UFFENSIEF BHElöT ZICH UIT. VOOR DE VACA .TIE TEL. 1770 Barteljorisstnaat 27. COURANT •'ii Zijn wij, Roomschen, gereed voor den strijd op het Sebied des geestes, nu deze wereldoorlog het Ka tholieke beginsel opnieuw aan het hart der mensch- heid doet kloppen? I Die vraag moet niet misverstaan. Er strijdt aan onze zijde een macht, wier geheime Wegen wij niet kennen: de macht der goddelijke ge- o*de. Bij tijden stort die zich uit over de wereld als ;en onweerstaanbare lawine; en wie de wonderen weegt reeds door de devotie tot het H. Hart ook 'n maatschappelijk en staatkundig opzicht gewrocht, steent bijwijlen het verre gerommel van zulk een 'awine der goddelijke genade te beluisteren. L Over het algemeen echter bedient God zich van de Kewone menschelijke krachten, zij 't gesteund door 4jn genadegaven. Professor Fra Maria Weiss heeft deze waarheid in zijn .Apologie des Christen turns" in deze woorden gekleed: Echter is juist dit het merkteeken der god delijke wereldleiding, dat zij niets zonder den mensch, niets met verbreking van den merisch, doch alles slechts door den vrijen mensch doet. Daarom moeten de vorming en de taak der maatschappij met echt menschelijke gegevens en langs echt menschelijken weg verklaard worden. En zoo hebben we ons dan de vraag voor te leg- Ken hoe het staat met onze hedendaagsche Katho lieken als werktuigen in Gods hand tot Christelijke dervorming onzer samenleving. Zijn wij het „zout der aarde", dat de wereld zal behoeden voor het bederf der zonde? Wij Katholieken, zijn vaak gewend met een Zekere geringschatting over onszelf te spreken. En in Onze dagen vooral wordt er veel geklaagd over de 'lechtheid ook onzet Katholieke menschen. Nu zijn er zeker zorgwekkende verschijnselen. Uie zijn er altijd geweest, en die zullen er ook wel «Itijd blijven. Maar toch logenstraft de nuchtere werkelijkheid «er geschiedenis een ongunstige meening over den bestand vaii het Katholicisme onzer dagen. Ver gelijk eens de geestelijkheid van onzen tijd met die van vroegere tijden. Hoe het was kort voor de Hervorming, zullen we bier niet uitvoerig in herinnering brengen. Maar *1 te veel redenen bestaan er om den mantel der 'crgetelheid over de toenmalige toestanden te wer- "KM vroeger en later was er vooveel diep droe vigs. Met name in Frankrijk waar Henri IV even ïemakkehjk van vrouw verwisselde als van hemd, terwijl de geschiedenis van zijn tijd een poel is van Onzedelijkheid, waar, zelfs de helft der bis schoppen, aan het wulpsche hof van Lodevyijk XV beter bezigheid vond dan in de eigen diocesen, waar *'i niet verschenen. Wij missen zoo ongaarne onder Lodewijk XIV >ila bouche hardie", die den zonnekoning krachtig bet „non licet" had moeten toeroepen, toen hij '0 ongeoorloofde samenleving verkeerde eerst met Lavalière en later met de gehuwde gravin De Mon dpan, wier echtgenoot hü eenvoudig in de Bastille ''et opsluiten, toen diens protesten te hinderlijk wer den voor zijn geweten. De gruwelen van het sa disme in die tijden en die omgeving overtreffen v*rre de onzedelijkste vertooningen van onze da- *cn en zijn zelfs van dien aard, dat het vrome oor •e niet kèn aanhooren. liet zedelijk peil stond destijds al bijzonder laag. Vergelijk daarmede nu eens de voorbeeldige gees- **l'jkheid van het huidige Frankrijk; vergelijk onze ^enwoordige Katholieke vorsten eens met die *roegere. Enzelfs ook de gewone Fransche leeken, wier beste kringen de Katholieke Ievensprac- ®ik meer en meer voorbeeldig wordt in acht ge- ^men. Ben omkeer, die zich reeds in de beste iittera- ür-producten begon uit te spreken jaren vóór den °°rlog. 'i diezelfde vergelijking kan met even gunstigen s aK worden getrokken in Engeland, in Amerika, r*A 0vc Ultschland, in Oostenrijk-Hongarije, in Italië, ja q welliaast de geheele wereld. '<r ^en inv'oetl der Trentsche hervorming is Httoiieke geestelijkheid over de geheele wereld beter, het ideaal nader dan zelfs in de beste tijden der middeleeuwen, toen immers het verschijnsel niet zeldzaam was dat priesters alléén op enkele hooge feestdagen des jaars Mis lazen. Alleen reeds de opstijgende curve van den zede lijke!! toestand der ^-estelijkheid; waarmede thans door de zorgen van Pausen, Bisschoppen en Ordes oversten, al meer en meer de curve harer wetenschap pelijke vorming paralel gaat loopen, verzet zich tegen pessimistische insluipsels hij de beantwoor ding der vraag, die wij stelden. Maar ook onder de leeken is de toestand beter dan misschien ooit sedert de heerlijke tijden van het eerste Christen dom. Zelfs op het gebied der engere zedelijkheid waren de middeleeuwsche toestanden waarschijnlijk niet beter dan de onze. En hoe is er op alle gebied zichtbare vooruit gang bij de Katholieken 1 Ook op het gebied der rein natuurlijke middelen tot persoonlijkheidsvorming. Misschien hebben wij deze middelen wel eens te veel onderschat, ofschoon heel het bovennatuur lijke opgebouwd is op het natuurlijke, en de basis gezond moet wezen omden bovenbouw hecht te doen zijn. In Amerika heeft dit inzicht het slagwoord in het leven geroepen„Eerst mensch, dan Christen wat wij liever zouden omzetten in „Christen dus mensch", en aanleiding gegeven tot groote zorg van Katholieke zijde ook voor de natuurlijke vorming. Maar ook ten onzent en over de geheele Katho lieke linie wordt de waarde der natuurlijke mid delen steeds meer erkend. De profane wetenschappen, de kunst, de Kchaams- vorming door sport gaan al meer en meer de haar toekomende plaats innemen ook bij de opvoeding voor den Hemel. Dat in deze richting, als bijv. in de tooneelkunst niet zelden misgetast wordt, dat er ook door over drijving ten koste der bovennatuurlijke middelen wordt gezondigd, beoeft niet te verbazen, daar wij eht terrein te lang aan de on-ch'is- telijke richtingen hebben overgelaten, zoodat eener zijd» onze wetenschappelijke mannen en onze kun stenaars moeten putten uit troebele bronnen, an derzijd» on» Katholiek publiek den juisten toets steen nog te weinig kent.. Er is ecter ook ten de*» verblijdende vooruit gang; en er begint zich een leiding af te teekenen, die veel belooft voor de toekomst. Neen, reden tot zwartgalligheid i» er niet; onze Katholieke levensbeschouwing, zoo sterk door haar onoverwinnelijke innerlijke kracht vindt ook steedB meer bekwame vertegenwoordiger» op welhaast alle gebied; en ze wordt, hoe onvolmaakt dan ook, tocb steed» duidelijker uitgewerkt van de rijkste tot de eenvoudigste levensvormen. Slechts op staatkundig en maetschappelijk gebied, waar de wankele rede zoovele hekee vraagstukken, zelfstandig heeft op te lossen, komt de Katholieke levensbeschouwing nog weinig tot haar recht en is de onzekerheid nog groot. Ook hier echter woelt de Katholieke gedachte. Een machtige traditie voedt haar, en een weten schap van eeuwen wacht slechts op ontsluiting, om ook ten deze de oude waarheid in nieuwe vormen te gieten. Tegenover de nieuwe verschijnselen, die onder den naam „democratie" worden samenge vat, staat noch de Katholieke traditie, noch de Ka tholieke wetenschap vreemd. De practijk en de the orie der democratie belde zijn In haar digpste gron den neigen» beter gekend en doordacht dan bij ons; en wij hebben dan ook geen enkele reden om haar te vreezen. Ze is voor de Katholieke Kerk een oude be kende, ten opzichte waarvan we onze houding met groot gemak kunnen bepalen, omdat het uitgangs punt óók van onze Katholieke sociologie en póli-tiek ten slotte blijft: de menschelijke persoonlijkheid, haar naaste en haar einddoel. Voor de N. H. Ct zal bij de waardeering der verschijnselen deze toessteen steeds worden geraad pleegd. Opzettelijk hebben wij de eerste leidende artikelen van onze hand eenigszins algemeen gehouden. Omdat wij ze beschouwen als ons program, om dat we vöbraf wilen duidelijk maken, wat de lezer aan ona zal hebben, 't geen zonder een teruggaan tot de algcmccnc principes moeilijk is. We zijn thans aan het einde dezer programma tische uiteenzetting en kunnen dus van de aigemcene waarheden tot de bijzondere toepassingen overgaan. De toegankelijkheid der artikelen zal daarbij win nen; we hopen dat de iezars zich niet hebben laten afschrikken, als sommige verdiepingen in het be ginsel niet tot de zonder eenige inspanning begrij pelijke dagblad-lectuur hebben behoord. De theoretische grondslag is nu eenmaal moeilij ker toegankelijk dan de bovenbouw der practijk. Daar zal het aan licht en duidelijkheid ook voor den met-geschoolden geest niet ontbreken. P. In een onzer overzichten voor enkele weken schreven we, dat we niet geloofden in de inotreliikiieid van een voortgezet Russisch offen sief maar dat Revolutie-legers soms verrasain- iren brachten. We hadden ons niet kunnen voorstellen, dat het Russische lexer nog in staat was tot zulk een geweldige verrassing als het in Gallicic los gebarsten iiussiche offensief nu reeds heeft ge bracht Van Russische zijde zijn er nog weinig be richten hieromtrent, doch men behoeft slechts de Duitache en Oostenriiksche legerberichten te lezen en den zorgvolien toon der gebezigde uitdrukkingen te beluisteren om tot de over tuiging te komen, dat het er in Gallicië weer op ouderwets-olie manier spant. Ziehier het Duitsehe legerbericht, waarin wii eenige dier uitdrukkingen hebben gespati eerd De Russische aanvallen op 1 Juli tusschen de boven-Strypa en den Ooslelijken oever de Na,- rajofka leidden tot zware geveoh- t en. De druk der Kussen richtte zich voorna,- molijk tegen het vak Konioechy en de hoogte- Linie ten O. en Z. van Bresany. Een artillerie- voorbereiding gedurende 2 dagen had van de Duitache slellingen een Irechterveld gemaakt, waartegen de Russische regimenten den ge- heelen dag storm liepen. Het dorp Ko- nioeksy ging verloren. In een voor- 2017 bereide stelling is de Russische massa-aanval opgevangen. Nieuwe aanvallen werden afge slagen. Aan weerszijden van Brzesauy is b ii zon der verwoed gevochten. In steeds nieuwe gelederen liepen daar 16 Russische di visies storm te^n de Centrale linies, die n a afwisselende gevechten door Sak sische, Rijnland,sehe en Turksche divisies in dapperen Jegenstaud zijn behouden, of in tegenaanvallen heroverd. De Russische verliezen overtroffen eiken tot nu toe bekenden maatstaf. Enkele afdeelingen zijn vernietigd. Langs de Stoehod en aan de Dnjiestr hield het levendig Russisch vuur aan. Ten N. van den spoorweg Kowel-Loetzk mis lukte een Russische aanval voor het front van een O. H. divisie. Bii de overige legers geen biizondere gebeur torrissen. Een nader bericht zegt. dat de verdere Rus sische aanvallen bij Konioeksy in de grenel- stelling zün afgeslagen, doch daf meer Noorde lijk „nieuwe gevechten ziin o n t- liran d". En het Oostenriiksche legerbericht geeft te verstaan, dat nieuwe aanvallen kunnen worden verwacht. Van Russische zijde werd draadloos via En geland gemeld, dat dusver bij Konioeks.v 164 officieren en 840 Om an wer den gevangen genomen. Nog kan niet worden gezegd of de Russische aanvallen tot een strategisch succes kunnen leiden. Dit echter staat reeds vast. dat zii voor de Entente een groeten steun voor de Centralen een gevaarlijke misrekening ziin. 'GIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is: benoemd tot referendaris bij het departement van landbouw, nijverheid en handel, mr. F. R. J. Du bois, chef van het bureau voor de fabrieks- en handelsnvrkcr bij het Bureau voor den industrieelen eigendom, aan mej. J. Smit, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als bacteiioloog aan het Centraal Labora torium ten behoeve van het Staatstoezicht op de volksgezondheid te tJcecht. benoemd tot k\tor in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Groningen, tot het geven van cr herwijs in de Engelsche taal en letterkunde, n A. Falconer. benoemd tot leerares aan de Rijks-hoogere bur gerschool te Helder, mej. N. Ranneft, te Amster dam, aan A. J. Leckie, op zijn verzoek, eervol ontslag verlu nd an Ire aar aan de Rijks-hoogere burger school te Alkmaar. De gewone audiënties van de Ministers v. bui- terilandsche zaken en van marine zullen Vrijdag a.s. niet plaats hebben HOFBERICHTEN, ft. M. de Koningin heeft gistervoormiddag met de Prinses Haar landhuis te Ruigenhoek onder Sche- veningen betrokken. H.M. de Koningin-Moeder zou hedenmiddag een bezoek brengen aan de stichting Oranje-Nassau's Gord. Vanavond zal zij in de residentie terugkeeren. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens, a.s. Vrijdag voor eenigen tijd Haar Paleis te Soest- dijk te betrekken. H. M. zal des ochtends 9 uur 36 min. per Staatsspoor Den Haag verlaten. VOORZITTER VAN DE TWEEDE KAMER. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der buitengewone zitting: mr. D. Fock, lid van die Kamer. TWEEDE KAMERVERKIEZING OOSTER HOUT. Tengevolge van het aannemen door den heer mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorse! van zijne benoe ming tot voorz. van den Raad van Beroep (Onge vallenverzekering) te 's-Hertogenbosch, moet ook in het kiesdistrict Oosterhout eene verkiezing plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Die verkiezing zal plaats hebben op Maandag 9 Juli e.k., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 17 Juli d.a.v., de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 24 Juli d.a.v. DR. A. KUYPER. De „Stand." meldt, dat liet lid der Eerste Kamer, dr. Kuyper gisteren naar Lahman's Sanatorium is vertrokken. De gevolgen van de gevaarlijke ziekte, die hem in den aanvang van 't jaar overviel, bleven nog op zoo bedenkelijke wijze nawerken, dat zijn artsen hem een volstrekte rust van enkele maanderf voorgeschreven hebben. INTERCOMMUNALE ARBEIDSBEMIDDE LING. De minister van waterstaat heeft bepaald, dat hel rijk, in verband met de uitoefening van de inter communale arbeidsbemiddeling wordt ingedeeld in 30 districten. District 11 omvat het zuidoostelijk deel der pro vincie Noord-Holland, in het westen tot en met de gemeenten Muiden en Weesperkarspel; in de pro vincie Utrecht de gemeenten Eemnes, Baarn, Soes! en Loosdrecht. District 12 de provincie Noord-Holland tn wc! het deel ten zuiden van het Noordzeekanaal oost waarts tot aan de grens van district n, westwaarts! tot aan de gemeente Haarlemmermeer, en het deeï ten noorden van het Noordzeekanaal, beha' 0 dJ gemeenten Beverwijk, Velzen en Wijk-aan Z -'-en- Duin; in de provincie Utrecht de gemeenten Ab coude-Proostdij en Abcou brugge. En district 13 het overige deel der provincla Noord-Holland ten zuiden van het Noordzeekaneel, benevens ten noorden daarvan het daar gelegen deel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 1