FEESnUMIMJEIIUIZr BINNENLAND UIT PLEK EN PLAATS KERK EN SCHOOL De eenige moeilijkheid, waarmede de onder wijzers te kampen hadden, en in sommige ge vallen werd die door blinde, zinnelooze vrees ernstig vergroot, was de invasie van angstige moeders, die hare kinderen wilden wekhalen omdat zij die liever thuis in veiligheid wilden brengen. Het aardappelenoproer te Amsterdam. Gisteren lieeft een deputatie uit de A. B., de S. D. A. P. en de Dageraad een onder- koud gehad met de ministers van binnen- landschë zaken en van landbouw, in ver band met de aardappelcrisis te Amsterdam. Het onderhoud had plaats in het kabinet van minister Gort v. d. Linden. De deputatie had telegrafisch aan beide ministers om een onderhoud verzocht. Toen de deputatie zich bij minister Cort van der Linden aandiende, verzocht deze zijn ambtgenoot van landbouw telefonisch bij het onderhoud in het kabinet van den minister van binneiilandsche zaken tegenwoordig te willen zijn. De delegatie gaf, naar zij Leeft meegedeeld, een uiteenzetting van den ernstigen toe stand in Amsterdam en herinnerde aan haar reeds Vrijdag j.l. aan den minister van land bouw gezonden telegram in verband met de aardappel-crisis in cte hoofdstad, waarop Z. Exc. nog niet geantwoord had. Zonder de verantwoordelijkueid voor hetgeen Maandag te Amsterdam is gebeurd te aanvaarden, was de deputatie van oordeel, dat de "olitiek van uitvoer van nieuwe aardappelen, zonder dat de bevolking van de hoofdstad voldoende voorzien is, de aanleiding tot de ongere geldheden was. Zij stelde in het licht, dat vooral de arbeidersbevolking bijna den ge- keeien winter slechts fabrieksaardappelen, ten deele bevroren, had gegeten. Nu er eeni ge ontspanning kwam door uen aanvoer van het nieuwe product, zag zij, zonder de reden daarvoor te kunnen eerbiedigen, zich een deel van hetgeen haar, naar zij meende, toekwam, uit den mond genomen. De noodzakelijkheid om in dit jaar den uitvoer van nieuwe aardappelen 9 dagen eer der dan het vorige jaar een aanvang te doen nemen, was ook de deputatie, met ue 50.OU0 arbeiders, die zij vertegenwoordigde, niet duidelijk. De deputatie verlangde, naar zij mede deelde, van beide ministers de toezegging, dat van Lc.11 af voldoende hoeveelheden aardappelen iederen dag voor de Amster-1 damsche bevolking ter beschikking zouden worden gesteld. De minister van binnenlaudsche zaken be toonde zij 11 deelneming in het lot der geval len slachtoffers. De minister van landbouw zette, blijkens mededeeling der deputatie, uiteen, hoe zeer de aanvoer van kolen voor de industrie, om van huisbrand nog maar te zwijgen, af hankelijk was gesteld van den uitvoer* van nieuwe aardappelen. Engeland zendt nage noeg geen kolen meer en verlangt toch een deel van de aardappelen. Op de vraag van de deputatie, of de uit voer niet 10 dagen later had kunnen aan vangen of wel nu eenige» dagen kon worden stopgezet, antwoordde de minister van land bouw, dat juist nu, waar men in Duitschland een even grooten drang heeft naar nieuwe aardappelen als in Holland, dit product als ruilmiddel voor steenkool de hoogste waar de heeft. Toen de deputatie nogmaals aandrong op een definitieve toezegging, beraadslaagden de beide ministers geruimen tijd buiten het bij zijn der deputatie. Toen deze daarna weder was binnenge laten, kreeg zij van den minister van land bouw de toezegging, dat heden en volgende dagen 15 a 20 wagons aardappelen naar Amsterdam gezonden zullen worden, waarna de volgende week gerekend mag worden op .normale toevoeren, welke in de behoeften van de bevolking zullen kunnen voorzien. De minister stelde zich, in tegenwoordig heid van de deputatie, in verbinding mei. de Vereeniging Groenten-Oentrale, en droeg deze op, voor een en ander zorg te dragen. Z. Ex. zou ook aan de driectie van de H. IJ. S.Mc last geven alles te doen, opdat bedoelde wa gons ten spoedigste paar Amsterdam zullen worden doorgewonden. Omtrent den prijs, zoo deelde de minister aan de deputatie mede, had Z.Exc. reeds aan wethouder Wibaut toegezegd, d'ea voor deze week te zullen verlagen tot 11 cant per K.G. Do volgende week zouden door ruimer aan voer de prijzen vanzelf dalen. Toen de werklieden der Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij gisterenmiddag te half twee van hun schaftuur terugkeerden, werden zij door een 20-tal bootwerkers op gewacht, die hun overhaalde, den arbeid neer te leggen. Hieraan is gevolg gegeven. Enkelen, die de fabriek binnen wilden treden werden, bij de kleeren er uit getrokken, terwijl zij, die op de 'fabriek bleven schaften, eveneens werden overgehaald te staken. De staking omvat een duizend man. Vervolgens is voor heden, ingevolge het besluit der vergadering in de Beurs voor den Diamanthandel, een algemeene protestwerk staking van 24 uur geproclameerd. Hedenmiddag te 12 uur zou een openbare vergadering voor dc gemeentewerklieden wor den gehouden in Handwerkers-Vriendenkring, alwaar de aan to nemen houding voor deze categorie van arbeiders zou bepaald wor den. Ofschoon men blijkbaar veel gevoelde voor het besluit der revolutionair-socialisten, kon dog vooraf nog niemand met zekerheid zeggen, of het ook bij de gemeerffewerk lieden werkelijk tot een protest-staking .zou komen. Op het terrein, van de Amsterdamsche IJs club wordt een tentenkamp ingericht voor 2000 militairen uit Haarlem. Naar verluidt, is (ben escadron cavalerie uit Venlo ontboden. Naar het departement van oorlog mededeelt, ontkennen de daar ontvangen ambtelijke be richten het voorkomen van gevallen van dienstweigering onder de troepen, welke bij de ongeregeldheden aan de politie militairen bijstand hebben verleend. Een oproer ook in Den Haag dreigende. Gisterenavond heeft de Levensmiddelen commissie tfit de Arbeidersbeweging te Den Haag het volgende telegram gezonden aan den minister van landbouw; Wij brengen met den meeston nadruk onder uw aandacht, dat bij do slechte voorziening van aardappelen de onrust onder de bevol king in Den Haag steeds groo ter wordt en wij voor de gevolgen niet kunnen instaan. Wij verzoeken om directe voorziening van aardappelen. x NEDERLAND EN DÈ OORLOG. Naar gemeld wordt, verkeert de N.O.T. weder in de mogelijkheid consenten te ver- leenen voor den aanvoer van whisky, rui% cognac en Franschen brandewijn. Consenten voor deze artikelen gedateerd tusschen 2 September 1916 en 2 Juli 1917, zijn vervallen. Laatste Oproep aan Heere' Hanze-Leden. DRINGEND wordt U uitgenoodigd tov deelname aan de Feestviering van morgen (Donderdag) 91/2 uur H. Mis door Mgr. A. J. Callier in Kathedraal. '®1/z n Centrale Vergadering in Gebouw St. Bavl Smedestraat lsU Feestvergadering in hetzelfde gebouw. Lunch en Diner in „DE KROON" op de Groote Mark) AMERSFOORT. Op de lijst voor e can- didatuur-Holmer (S. D. P.) bleken drie hand- teekeningen voor te komen, welke daarop door een ander dan de personen zelf g0' plaatst zijn, buiten hun weten. De burg®' meester heeft daarover een klacht ingediend bij den officier van justitie te Utrecht. Z. D. H. de Bisschop vau 's Bosch heef4 aan den Hpogeerw. heer Mgr. J. van Brussel' op diens verzoek eervol ontslag verleend aW Deken van het Dekenaat Geertruidenberjf en als Pastoor van Raamedonkveer en heef' benoemd tot Deken van genoemd Dekena*4 den Weleerw. heer H. van de Ven, pastoö' te St. Geertruidenberg; tot pastoor te Raam»' donkveer den Weleerw. heer H. J. Berkej' mans; tot pastoor te Luykgestel den Wel' eerw. heer J. P. F. A. Janssen; tot pastoof der j.l. Zondag opgerichte parochie van b®4 H. Hart i(an Maria en Vincentius a PauN te Tilburg (Gasthuisstraat) den Weleerw. heer A. J. M. van Dijck, rector der vro®' gere rectoraat-kerk; tot vicaris van het g0, sticht „Voorburg" te Vught, den Weleer^' Zeergel. heer Dr. G, F. X. Smits; tot kap0 laan te Tilburg (H. Antonius v. Padua) dc' Weleerw. heer A. van den Broek; tot kap0 laan te Asten den Weleerw. neer J. M. n M. Arnold; tot kapelaan te Heusden d® Weleerw. heer A. J. C. van den Heuvö' tot kapelaan te Dreumel, den Weleerw. M. W. van der Hagen; tot rector van h liefdegesticht te Budel den Weleerw. h® M. H. J. Princen; tot eersten kpelaaan (l, nieuwe parochie te Tilburg (GasthuisstraJ iden (Weleerw. heer L. J. W. I. Lasselb»1^] Men dient echter te weten, dat het voorbeel dig gedrag van onderwij zere en leer 1 in «en niet !>et resultaat van een plotselinge ingeving was. Het rechtvrvrdigt' integendeel op de treffendste wijze het stelsel van voorbereiding, dat reeds lang wordt toegepast. Zoodra de eerste Zeppe lin-aanvallen bewezen hadden, dat Londen het doelwit zou kunnen worden van luchtaanvallen, waarbij de vijand in het wilde zou optreden, werden aan alle hoofden van scholen en het on derwijzend personeel brieven gezonden met raadgevingen, hoe de grootste mate van veilig heid in de scholen bereikt kan worden. Er wer den oefeningen gehouden om de kinderen te wennen aan een plotseling alarm; men leerde hun waarheen zii in goede orde gaan mn Op dezelfde wijze als men hun leert te doen ingeval er brand uitbreekt. Kortom men bad alles overwogen wat er toe kan bijdragen om een paniek te voorkomen en in die vele maan den lang is, de mogelijkheid van een plotselin- gen aanval niet vergeten. De kweek dingen werd eveneens geleerd, wat zij in gevaar doen moesten en allen hebben bij den jongsten aanval de proef uitmuntend doorstaan. En de kinderen? Ik heb hieromtrent een ka rakteristiek verhaal te vertellen. Zekere school lag midden in de gevaarzone en in de jongens klasse was men bezig met „lezen" oen stuk uit „Tom Brown's School Days", toen een groo, stuk van een granaat op het speelterrein neer viel. De jongen A. had juist zijn stukje voor gelezen. Enkelen van de kleintjes werden erg bleek, maar de jongen B., ging zonder aarzelen verder waar A. had opgehouden en las met vast. stem en den juisten nadruk door, ofschoon de ontploffingen der bommen en het gedonder van het geschut van zeer nabij klonken. ,,lk was dien jongen dankbaar," vertelde de onderwijzer. Door zijn gedrag werd een paniek voorkomen. In andere scholen, waar geen eigenlijk gevaar voor het inslaan van bommen of stukken van projectielen van bet afweergeschut bestond, bleek, het, dat het beste middel om de kinderen kalm en ordelijk te houden was, ze te laten zingen. Hierdoor werd gevoel van angst en ont zetting onderdrukt, dat misschien bij de kinde ren had kunnen opkomen. EEN AANTAL DOODEN EN VERSCHEIDENE GEWONDEN. Aansluitend aan het relaas over de opstootjes *e Amsterdam, voorkomend in het tweede blad, laten wij hier nog volgen wat o.m. de corr. van de ,Msb.'% over de woelingen op Kattenburg, heden nacht, seinde. De eilanden, in het bijzonder Kattenburg, wa ren gisteravond weer het tooneel van oproerige woelingen. Benden opgeschoten jongens en meiden trokken rond en hidden het speciaal gemunt op pak huizen, waar men wist dat voorraden lagen opge slagen. Omstreeks half negen wist een dezer roofpa- trouilles er het pakhuis van den heer Struve aan de Kattenburgerkade no. 12 open te breken. Met zware keisteenen werden de paneelen der deuren, ingeslagen, waarna men als ratten naar binnen kroop, en zestal kisten stijfsel, die vlak achter de deuren lagen werden naar buiten gesleept. Dat men hier meer met baldadigheid had te doen, bleek wel toen de kisten tegen de straat werden stukge smeten, zoodat de straat in een oogwenk wit ge poederd was. rouwen en meisjes woelden nu in de bergen stijfsel rond en vuldefl voorschooten. An deren zochten in vcreeniging, een kist torschend, een goed heenkomen. De bewoners der aangren zende huizen scholden de roovende meiden en jon gens uit voor „dieven". Het is dan ook wel een schrijnende bizonderheid te weten, dat de heer Struve op het oogenblik onder de wapenen is, waarvan zijn misdadige buurtbewoners gebruik of beter misbruik maken om zijn voorraden te plunderen. Terwijl- de laatste kisten werden weggesleept kwam de politie en een flinke militaire macht aan- geir.ai cheerd. Eenige charges met de sabel en re volver in de hand werden bliksemsnel uitgevoerd, zocdat de bende in dichte wolken stijfselpoeder uiteen stoof. De Kattenburgerkade en Voorstraat werden daarop geheel afgezet Inmiddels werd weer assis tentie ingeroepen voor de Groote Witteburgerstraat waar met steenen het hangslot was vernield van het pakhuis vau den heer Amsterdam. Hier werden pakken lucifers, koloniale waren en specerijen ge roofd. De Kattenburger en Oostenburgergracht werden daarop eveneens schoongeveegd. De militaire macht was versterkt tot 600 man. Bij een der charges werden eenige opgeschoten jongens door sabel houwen bloedend aan het hoofd verwond. Ook bij de Kattenburgerbrug en op het Kadijksplein was een rumoerige menigte samengestroomd. De toegang tot de eilanden over de brug was verboden. Sol daten en agenten moesten voortdurend de opdrin gende menigte met geweld van wapenen terugslaan. Omtrent half tien werd ook de kruidenierswin kel van den heer Amsterdam aan de Kleine Wit- tenburgerstraat door het gemeen geplunderd en ver nield. Men vraagt zich wellicht af hoe zulks mo gelijk is bij zoovele bewakende macht, doch be denke wij daarbij dat deze op de uitgestrekte eilan den niet overal kan zijn, temeer wqpr de woelingen nu hier dan daar en als bij tooverslag ontstaan. Bij een charge op dj Oostenburgergracht werd een jongen zwaar verwond en in een winkel bin nengedragen. Omstreeks half elf was het op de Kattenburgergracht ter hoogte der Werkspoor zeer woelig. Een dichte menigte wesd hier door een Soldatencordon tegengehouden. Omstreeks 11 uur werden plotseling uit de me nigte steenen naar den bevelvoerenden kapitein geworpen. Dit was een sein tot krachtdadig op treden van soldaten en politie. Politie met de re volver in de vuist en voortdurend losse patronen afvurend en soldaten met gevelde bajonet dreven de menigte terug in de richting Czaar Peterstraat. Hierbij werden links en rechts'gevoelige klappen met het plat der sabels uitgedeeld. Op den hoek van Czaar Peterstraat en Katten burgergracht ging een gedeelte van het publiek waaronder ook uw verslaggever en eenige collega': het café binnen, teneinde de charge uit den weg te gaan. Spoedig werd echter gesommeerd de deuren te openen en drong een justitie-afdeeling met te- volvera en sabels gewapend het lokaal binnen, die V weinig zachtzinnige wijze het lokaal ontruimde. Se fHScO van den arbeid deed ons daarbij ook nog eenige klappen oploopen. De politie trad hard handig op, maar erkend moet, dat het publiek den ganschen avond zijn best deed de mannen te treite ren. Buiten werd het publiek verder uiteengedre ven. Naar alle richtingen werd het publiek ver strooid, waarna slechts groepsgewijze verlof werd gegeven naar huis te keeren. Aan den Cruquisweg had eveneens een botsing met de menigte plaats en werd opnieuw gevuurd. Omstreeks middernacht w-as de rust nog niet hersteld. Naar wij uit vertrouwbare brond vernemen zijn op dezen avond eenige dooden te bertreuren. Het aar.tal is nog niet nauwkeurig vast te stellen. Op de Groentenmarkt en in den omtrek van de Elandssraoht en aangrenzende straten en grachten was het in den vooravond vrij kalm. Wel moesten af en toe kleine relletjes worder onderdrukt, maar het scheen tegen -een uur of acht of alles kalm zou verloopen. Voor de Groentenmarkt zelf bleek dit ook het geval, maar aan den overkant, in de buuTt van de Elandsgracht zelf, werd het steeds drukker en woeliger. De menigte nam een dreigende houding aan en gang aldra tot daden over. Men begon de winkels te plunderen. Met een eigen lijk aardappel-oproer had deze rebellie niets uitstaande, merkt de „Tel." op. want het gepeu pel had het op allerlei winkels gemunt. O.a. werd een sigarenwinkel leeggeplunderd en in tal van andere winkels werden de ruiten stuk geslagen en werd door het grauw gestolen wr los en vast was. De politie met groote macht, onder leiding van inspecteur Marcus, en een aanzienlijk deta chement soldaten, trachtten de woedende menigte tot kalmte te brengen en tot uiteen gaan aan te manen. Van alle kanten drongen de dichte drómmr echter op en de woeste plunderpartijen maakte het noodig. dat krachtig werd opgetreden. Inspecteur Marcus, die buitengewoon tactvol optrad, waarschuwde herhaaldelijk, dat van de wapenen gebruik zou worden gemaakt, indien do menigte zich niet verspreidde. Het antwoord was een nog dreigender en woester optreden van de volksmassa. Totdat, onvermijdelijk, geschoten werd. Nadat herhaaldelijk en herhaaldelijk gesom meerd was, klonk het luid gegeven bevel: vuur! Even aarzeling.dan klinken de seboten naar allen kant. Ear wordt gevuurd in de rich ting Prinsengracht, in de richting van de Groentenmarkt" en in de richting, ja. in al' richtingen. Het gevecht van 't publiek, dat door 't dolle heen scheen te zijn, woedde vooral in de le Looierdwarsstraat, jn de Hazenstraat en in de 2e Looiersdwarsstraat. Vooral in deze straten werd door militairen onophoudelijk gevuurd. Toen do politie het bevel gaf: naar huis of ©r zal geweld worden gebruikt, begon de menigte te joelen. In de Oude Looiersstraat drongen de mannen naar voren en wierpen met steenen en andere voorwerpen. Luit. Pot gaf bevel te vuren: een man viel dood neer. De menigte verspreidde zich daarop in de richting van de Looiersgracht. Bii de volgende zijstraat, de Eerste Looiers- dwarsstra-at. stond een groepje van 7 a 8 per sonen men had hen gesommeerd tot in het oneindige, om -akelig van te worden. Doch zii vertikten het, terug te keeren. Ten lange laat ste werd ook daar een salvo afgevuurdeen man, in het hart geraakt, viel dood neer. Door een auto van het Koode Kruis werd het lijk vervoerd. Verscheidene menschen liepen won den op. In het Wilhelmdnagasthuis werden tot nu toe een dood©^ en zes gewonden binnenge bracht. Het is zoo goed als zeker, dat er drie dooden zijn gevallen, terwijl het aantal gewon den nog niet vast is te stellen. Dit is trouwens zeer moeilijk, want b.v. Maandagavond waren meerdere menschen. die schotwonden aan het been opgeloopen hadden, laat in den nacht, nadat de menigte verdwenen was, apotheken binnengegaan, om zach te laten verbinden. Op de Elandsgiiacht zat een jongen van de Zeevaartscliool voor het raamdoor een kogel werd hij in den schouder getroffen, doch het liep nog vrii goed met hem af. Om 11 uur was het weer rustiger; alle toe gangen tot de Eandagracht waren afgezet- Aan het eirid van de zijstraten en op de Prin sengracht zag men de donkere menigte woelen. '1 er wijl wij bij het cordon soldaten op het mid den van de gracht stonden, vertelt de „TeT-man erder, konden we duidelijk hooren dat de menig te de straatsteenen losrukte en uit den gror haalde. Telkens scheen de stemming weer ru moeriger te worden, maar éven later was het ook weer kalm. Bij het gaan over do Elandagraort struikelde men ieder oogenblik over de straatklinkers. 1 en-slotte kreeg de baldigheid weer do over hand; tegen half twaalf drong de massa van de Prinsengracht de Elandsgracht weer op. Weer werden salvo's gelost, die twee menschen dood den: ©en hunner had een kogel in het hart ge kregen. Een derde werd in de liesstreek zwaar gewond. De politie en militaire maoht veegden de heele Elandsgracht schoon, drongen &>t op de Prinsen gr aoht door, waar zij de bruggen bezet ten. t Publiek trok zich tprughet word weer vrii ruati g. Dezelfde correspondent .geeft over de plundering op de eilanden o.m. nog de volgende bijzonderhe den: In de Kleine Wittenburgèrstraat was het ook allesbehalve rustig. Daar was men bezig bet pakhuis te plunderen van den kruidenier C. J. Amsterdam. Tal van vrouwen en vooral opge schoten jongens, hadden al spoedig de ruiten ver brijzeld en binnen een minimum van tijd waren alle aanwezige koloniale waren naar buiten ge sleept en weggesjord; zakken peper, balen, suiker, rijst, pakken lucifers, kisten stijfsel, en wat verder in den smaak viel, werden uitgedragen. Een man, die zich van een kistje stijfsel had meestergemaakt en zich daarmede uit de voeten wilde maken, werd bij het veer over de Kattenburgervaart door en kele vrouwen achterhaald, die er als de kippen bij waren om het gestolene op haar beurt te distri- buceren. Al spoedig werd door militairen in de Groote Wittenburgèrstraat met gevelde bajonetten een charge gemaakt, waarbij een jongen min 'of meer ernstige kwetsuren opliep. Voor het pakhuis lag een groote hoeveelheid peper op den grond, waar door de neuzen der Wittenburgers wel wat buiten sporig werden aangetast. Vandaar begaf de plun derende menigte zich naar het winkelhuis van Am sterdam in de Kleine Wittenburgèrstraat 35a, dat weldra totaal werd leegeplunderd. We zagen man nen en jongens zich weghaasten met kisten stijfsel, zakken zout en Patria-biscuitbussen, jongens met flesschen Malaga, slaolie en bessensap, vrouwen met pakken schuurpapier en lucifers, opgeschoten jongens met jampotten, pakken zeeppoeder, bakmeel en wat zoo al meer tot den inventaris van de firma behoorde. Met boezelaars vol werden de waren wegge sleept, en de „gelukkige" bezitters en bezitsters maakten blijkbaar geen haast deze goederen in vei ligheid te brengen. Van den winkel zijn de ruiten totaal vernield. Aan den voorgevel heeft men de blikken reclames van Klappa en Reckitz-zakje-blauw gespaard. Door de militairen en politie, werd de Kleine Kattenbur- gers.traat afgezet, maar na een kort oogenblik kon men toch rustig de chaos en de op straat verspreide papieren enz. gadeslaan. Het scheen 'n goed georga niseerde, van te voren planmatig opgezette plun dering. Men vertelde ons trouwens ook, dat men reeds lang het plan had gehad rancune op dezen kruidenier te nemen, in verband met het onlangs aan het lichtgekomen achterhouden van enkele balen koffie. Tiet pakhuis van de Gruyter had men ook aan een. plundering willen onderwerpen. Bijtijds wa ren hier echter voorzorgsmaatregelen genomen. Toen wij ons daar op de hoogte wilden stellen, kwam juist een agent te voorschijn van de achter plaats en waren eenige gereden agenten in aan tocht. Men had, naar ons werd medegedeeld, het pakhuis reeds te voren ontruimd, Dank zij het kalme tactische optreden van vaandrig De Graaff in de Groote Wittenburgèrstraat, is hier erger voor komen. Om kwart over tien werd een schoenwinkel van Dick op Rapenburg geplunderd. De etalagekast werd geheel leeggeplunderd. Ook hier herstelde de politie ten slotte met de blanke sabel de ord. Tegelijkertijd werd een wijnhandel totaal leegge haald, waarop de meest ergerlijke tooneelen volg den. Jongens van 17 tot 18 jaar enkele nog met bloedende armen door h^inslaan der ruiten, ston den zich midden op straat aan port en whiskey te bedrinken. Ook hier werd een charge uitgevoerd, met het gevolg dat zoo goed en -zoo kwaad als het ging de toestand iets geconsolideerd werd, want van een herstel der orde was geen sprake. Het behoeft geen betoog, dat deze voorvallen, waarvan wij er nog meerdere zouden kunnen op sommen, den toestand kritiek deden worden. De maatregelen, die hiertegen moesten genomen wor den, konden thans niet meer met omzichtigheid ge schieden. Tegen halfelf voelde men, dat het ging spannen. Er hing een zéér zwoele atmosfeer. De eerste daad van vijandschap van de zijde van het publiek zou funeste gevolgen hebben. We stonden juist bij de Oostenburgervoorstraat, waarvan de toegangen, evenals van vele andere zij straten, door militairen waren afgezet; toen vlak* langs ons heen een steen floot en met een suizend geluid efgens op de spoorbaan terecht kwam. Het publiek drong op van de zijde der gracht en uit de zijstraat, een officier loste een schot in de lucht. en nog golfde de stroom van twee kanten vooruit. Knielt!!.... klonk de stem van den officier. En de soldaten knielden. Richt!!.... en de blinkende loopen der gewe ren richtten zich naar de donkere zijstraat. Wèg stoven de menschen, de huizen in en de straat uit eti nog hadden gelukkig de soldaten niet op hun medeburgers behoeven te schieten. Aan het einde van de conferentie sprak de mirtïster van b'nnen'andsche zaken den wensch uit. dat de deputatie haar invloed, op de arbeidersbevolking van Amsterdam zal aanwenden om de rust te doen terugkeeren en verder onnoodig bloedvergieten te voor komen. Het St.bld. no. 482 bevat een Kon. besluit van den 3den Juli 1917, houdende tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van ruwe tabak. Trots de aankondiging van dc opheffing van de vrije vaargeul op 4 Juli boven den 53sten breedte graad zijn gisteren nog 13 stoomtreilers van IJmui- den naar de visscherij vertrokken. Tengevolge van de uitbreiding van de door de Britsche regeering gevaarlijk verklaarde zöne, zul len de beugschepen, die in de volgende week uit- Vlaardingen naar zee zouden varen, niet vertrek ken. (Officieel). Ten gevolge op de bekendmaking van 30 Juni 1.1. betreffende de uitbreiding van de door de Britsche regeering gevaarlijk verklaarde zóne in de Noordzee, deelt het ministerie van bui- tenlandsche zaken mede, dat de Britsche staatsse cretaris voor buitenlandsche zaken aan Hr. Ms. gezant te Londen heeft toegezegd, zich onmiddel lijk met de admiraliteit in verbinding te zullen stellen naar aanleiding van de door de Nederland sche regeering gemaakte opmerkingen. De Duitsche gedelegeerden van de thans geslo ten Duitsch-Engelsche conferenties nopens krijgs gevangenen-zaken, hebben hun opwachting ge maakt bij Minister Cort van der Linden, tijdelijk voorzitter van den ministerraad. Gisteren zijn de Duitsche gedelegeerden naar hun land teruggekeerd. Bij de nu geëindigde Duitsch-Engelsche confe renties over krijgsgevangenen, waarin de gedele geerden omtrent acht punten tot overeenstemming 'kwamen, heeft onze regeering zich bereid ver klaard in Nederland krijgs- en civiele gevangenen tot een maximum van 16000. en in verhouding, door de afgevaardigden bepaald, op te nemen, welk aanbod met erkentelijkheid werd aangenomen en aan de Duitsche en Engelsche regeering door de gedelegeerden zal worden overgebracht. De onderhandalingen, welke onder voorzitter schap van Hr. Ms. gezant, jhr. van Vredenburch van 25 Juni tot 2 Juli onafgebroken plaats vonden, had betrekking op de volgende onderwerpen: I. weer opneming van de reeds bestaande overeen komsten nopens de uitwisseling van krijgs- en civiele gevangenen. 2. Uitbreiding van de bestaan de overeenkomsten nopens de uitwisseling of het interneeren in een neutraal land van krijgs- en civiele gevangenen. 3. Uitwisseling van het tot dus ver teruggehouden medisch personeel. 4. Uitwisse ling van niet-militaire artsen en geestelijken. 5. Opschorting van straffen, opgelegd aan krijgsge vangenen, wijzigingen van de aan krijgsgevange nen op te leggen straffen. 6. Vergeldingsmaatrege len (represaille) tegen krijgsgevangenen. 7. Afleve ring van pakketten. 8. Bespoedigen in de kennis geving van gemaakte krijgsgevangenen. Het protocol der conferentie werd mede onder teekend door mnristei Leudoc, die (n een korte sluitingsrede de gedelegeerden feliciteerde met het Afdeeling HAARLEM. Z. D. H. onze Bisschop zal deze vergade ring met zijne hooge tegenwoordigheid vereeren. Tot uiterlijk II uur zijn tot deelname hie raar kaarten verkrijgbaar in het gebouw ST. B A V O Smedestraat. 1^0 Oe Feesf-Commissie. vruchtbaar verloop en den waren tegemoetkomen- den geest der gevoerde besprekingen en zeide, dal 1 de oorlogvoerende partijen altijd op den bijstand kunnen rekenen van onze regeering om hen dool soortgelijke daden tot elkander te brengen. Reuter seint uit Londen: Het rooven van voof Engeland bestemde aardappelen is heden in het La gerhuis ter sprake gekomen. Balfour heeft daar omtrent in antwoord op een vraag gezegd: Het is waar dat een Engelsch vaartuig, geladen met aard appelen, is aangevallen en dat een kleine hoeveel- heicKaardappelen is weggenomen. De beslissing of er aardappelen uit Nederland zullen worden uitgevoerd of niet, ligt geheel bij de Nederlandsche regeering. Zij heeft het geheel in har.den, de geheele aardappelenoogst in het land te houden, om die te bezigen voor eigen gebruik. Wij zouden daar niets tegen kufihen inbrengen- Het eenige wat wij verlangen is het nakomen van de overeenkomst, die inhoudt dat Nederland, ir i'ien er aardappelen naar een oorlogvoerend land worden uitgevoerd, aan ons land een deel moet aanbieden. In de op 29 Juni te Rotterdam gehouden verga- dering van den Bond van anti-sociaal-dernócrati- sclie vereenigingen en afdeelingen van Nederland «eb Spoorwegpersoneel „Recht en Plicht" is na uitvoe rige uiteenzetting, met algemeene stemmen de vol gende, aan de Koningin tc zenden motie aange nomen De veigadering, enz., overwegende, dat bij het nog leeds dringende oorlogsgevaar aan onze gren zen de verrichtingen van Uwer Majesteits legef met de daaraan verbonden tro !vv --gingen ten zcciUe de trouwe plichtsbetrachting van het gehee le spool wegpersoneel vereischen; dat tal van per sonen in ons land in woorden en geschriften, open lijk en in bedekte termen, thans propaganda maken j onder de arbeiders voor p^rtieele en algemeene weikstakingen; dat het echter helaas maar al te dikwijls gebleken is, dat sommige propagandisten deze aibcidersbewegingen slechts gebruikten om en door die crisis hunne anti-monarchale en anti kapitalistische theorieën te verwezenlijken; Jav df leidt Jt van die bewegingen niet in staat wa*f om wanoriijkheden te voorkomen of gem cre'ie?- zame ki *c!rt "bleken te bezitten om die bevogiij;* binnen de daarvoor aangewezen grenzen te houden! dat dc- u 1 gelijkheid bestaat, dat de hiervoor ge* noemde onoordeelkundige leidingen enwanordelij ke arbeidersbewegingen zich zouden kunnen voor doen op een tijd dat in het belang 'van HnJ3 defensie de grootst mogelijke 1 1 «af het Niccrlandsche leger tot handhaving van de neutraliteit zou worden gevorderd; hemiejwt bÜ deze oprechte gevoelens van trouw en verknochtheid aan Bel Nederlandsche Vorstenhuis; sluit zich des- verlangd geheel vrijwillig aan bij de Exploitatie compagnie van Uwer Majesteits landmacht om on der haar leiding den geregelden treindienst te verzekeren; stelt zich met al zijn leden bes.-aik- baar ook buiten den spoorwegdienst voor alle hulp, die Uw leger, de locale verdediging -.t de rusttewaring in de steden bij die gelegenhri n och" ten verlangen; noodigt alle vereenigde a-'vi-Ier» zoo in als buiten het spoorwegbedrijf uit, met hun organisatie zich dan eveneens ter beschikking van Uwe Majesteit te stellen, zoo voor het voor komen van binnenlandsche onlusten als voor elke® vaderlandsche hulpdienst; verklaart dat UW* Majesteit steeds, in alle mogelijke omstandigheden' op zijn leden zal mogen rekenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1917 | | pagina 2